LASTER WOENSDAG 2 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. S GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Door een auto aangereden. Gisterenmorgen omstreeks negen uur werd de heer Van Rijsewijk, wethouder van de gemeente Berkel Enschot op den Bosscheweg door een auto aangereden. De heer van R. kwam op een hoop slraat- steenen terecht en bekwam een rechter beenbreuk. Hij is naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd. Persoonlijk verklaarde hij, dat het ongeval aan eigen onvoorzich tigheid te wijten is, zoodat den chauffeur geen schuld treft. Bij het oversteken der straat overreden. Mej. Zwart, uit Oosterboer, die gister middag te Meppel plotseling de Hoofd straat overstak is daarbij onder een passee- renden veetransportauto geraakt. Haar rechterbeen werd verbrijzeld. TJALKSCHIP OP HET HOLLANDSCH DIEP VERGAAN. De opvarenden gered. Dinsdagmiddag te omstreeks vijf uur is nabij Lage Zwaluwe op het Hollandsck Diep het 143 ton metende tjalkschip „Jan- nigje" van schipper Diependaal uit Made, geladen met kalk, tengevolge van eèn plot- selingen hevigen rukwind, omgeslagen en gezonken. De schipper heeft zijn vrouw en drie kleine kinderen met moeite kunnen red den. Van een hooiwagen gevallen en gedood. De 23-jarige landbouwer S. Moonen te Weert had bij het laden van hooi het on geluk van den wagen te vallen met het treurige gevolg, dat hij aan de bekomen kwetsuren is overleden. In zee verdronken. De 16-jarige bakkersknecht T. Koel- mans is te Makkum bij het baden in zee verdronken. In een zwembad verongelukt. Maandagavond is in het zwembad „de Toekomst" te Lonneker de vijftienjarige H. B. verongelukt. Door de drukte in het zwembassin werd de jongen pas na gerui- men tijd gemist. Er werd nog kunstmatige ademhaling toegepast, doch het mocht niet meer baten. Oorzaak is waarschijn lijk hartverlamming. Moedige redding. Te Lonneker is bijna verdronken de een- en-twintigjarige L. H. Een vijftienjarige jongen, Nico Aalders, begaf zich gekleed te water en wist den drenkeling nog can den bodem op te halen. Hij was reeds be wusteloos, doch kwam na geruimen tijd weer bij. Door den electrischen stroom gedood. Gistermorgen bad te Driebergen, aldus het „U. D." een tragisch ongeval plaats. Be caféhouder van „Bosohzicht" de heer N. v. W. zou in zijn speeltuin een gezel schap schoolkinderen ontvangen en maak te daarvoor roomijs in een electrische ijs machine. Gedurende deze wet^kzaanjheden werd, wellicht door een fout in de leiding, de heer v. W. door den electrischen stroom getroffen. De heer v. W. was op slag dood. Do ongelukkige laat een vrouw en acht nog jonge kinderen achter. FEUILLETON Vrij bewerkt naar het Duitsch P. G. HOCKS. (Nadruk verboden). 21) „Ts de generaal dan dood?" vroeg ze bevend. „Nog niet. Maar hij is niet meer te red den en wat het ergste is, men schijnt hem niet, te willen redden. Ik heb 't nog ge tracht te doen, maar men wijst mijn hulp van de hand." „Maar dat mogen ze toch niet!" riep Greta verontwaardigd uit. Dat lijkt veel op een misdaad „Je weet, welke geneesmiddel ik den ge neraal voorgeschreven heb en hoe ik hem op 'fc hart gedrukt heb er toch vooral zeer voorzichtig mee to wezen in 't gebruik en in weerwil van mijn waarschuwing is hij vergiftigd en moet hij azijn ja zelfs veel azijn gebruikt hebben." ,}Maar dat is onmogelijk, Eduard. Er kwam geen azijn op tafel en de spijzen, die hij gebruikte, werden in plaats van met azijn met citroensap toebereid. Wel heeft hij gisteravond veel wijn - gedronken en toen ik hem daarover een beleefde qpmer- king maakte, zei hij„Dat zal me voor dezen eenen keer niet hinderen Het is im mers geen azijn." „En toch is hij vergiftigd. De bewijzen zijn er. Gisteren was 't de negentiende dag van de kuur. Hij had dus nog genoeg drup pels voor twee dagen, dat is ongeveer een druppel of tien en nu is 't onmogelijk, dat Telefoonpaal afgebroken. Bij het verricht-en van werkzaamheden door den arbeider v. O. van het electrisch bedrijf te Nispen, boven in een telefoon paal, knapte plotseling de paal onderaan af, waardoor v. O. met ladder en paal tegen den grond werd gesmakt. De man, kwam met een zijner handen terecht in de z.g. veiligheidspennen, welke rond de paal zijn aangebracht. Hij bekwam hierdoor een diepe wonde in de hand, doch kwam overigens met den schrik vrij. Aan de gevolgen overleden. De heer P. C. Castricum, die verleden week met zijn hand tusschen de vooras van een aan een takel hangende auto bekneld raakte, en waarvan verleden week reeds een vinger moest geamputeerd worden, is in het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar aan de gevolgen van infectie overleden. De overledene laat een vrouw met vier kinderen vrijwel onverzorgd achter. FABRIEKSBRAND TE EINDHOVEN. Anderhalve ton schade. Gisteravond om zes uur ontstond een fel le brand in de Nederlandsche Ondergoe- derenfabriek van den heer J. M. A. G. van Pelt aan den Boschdijk 35 te Eindhoven. De brand werd ontdekt door den zadel maker van Hest, die onmiddellijk den op de fabriek nog aanwezigen bedrijfsleider, den heer R. Hofhuis, die met den boekhou der, den heer H van Woensel, juist de fa briek wilde verlaten, waarschuwde. De brand, die vermoedelijk ontstaan wa? in do strijkinrichting, nam in zeer korten tijd dusdanigen omvang aan, dat de bewoners dezer drukbevolkte buurt he': ergste vrees den, ook voor de aangrenzende panden. De direct gealarmeerde brandweer moest zeker vijf minuten voor den gesloten over weg wachten, zoodat bij haar aankomst het grootste gedeelte der fabriek al in lich terlaaie stond. Van drie kanten werd, oter do daken der belendende panden heen, het blusschingswerk in deze geheel ingebouwde fabriek begonnen. De inmiddels hoog op laaiende vlammen trokken ook de belang stelling van het Philipspersoneel, dat juist op dit uur kantoren en werkplaat sen verliet. Toen het achterste gedeelte der fabriek instortte, scheelde het maar weinig, of de spuitgasten waren onder het neerstortende puin bedolven. Door het in storten van een muur kreeg men eindelijk meer ruimte om het vuur te bestrijden. Na genoeg twee uren duurde het echter nog, voor de brand, die de geheele fabriek heeft vernield, geheel was gebluscht. Om acht uur stortte ook de voorgevel in, zoodat nog slechts een verkoolde massa overbleef. Omtrent de oorzaak is moeilijk iets na ders te berichten, maar het meest voor de hand liggend is wel het vermoeden, dat het vuur zijn vernielingswerk begonnen is in de strijkinrichting, waar twee strijkma- chines staan, die door gasmotren worden gedreven. Er zijn ruim vijftig meisjes op deze fabriek werkzaam Het mannelijk per soneel bedraagt nauwelijks tien. In ver band met de felle hitte was het personeel vroeger naa-r huis gegaan, met de bedoe ling hedenmorgen iets eerder te beginnen. Behalve boekhouder en bedrijfsleider was dan ook niemand meer aanwezig en ook dezen stonden op het punt de fabriek te verlaten. In de fabriek stonden ongeveer vijftig naaimachines en twee strijkmachines. Dc magazijnen herbergen een groote partij ondergoederen. Van dit alles werd niets gered. Alleen de kantoorboeken en polis sen kon in veiligheid worden gebracht. De aangrenzende ponden hadden alle min of meer van waterschade te lijden. De zadelmakerij van den heer van Biest on dervond bovendien nog brandschade. Do algeheele schade zoowel van de fabriek als van den inventaris schat men op honderd zestig duizend gulden, doch wordt door verzekering gedekt. hij, al zou hij in zijn dronkenschap de ge heel rest ingenomen hebben en dan daarna nog een weinig azijn in zijn spijzen gebruikt hebben in den toestand had kunnen ko men, waarin hij nu verkeert. Manders is dit niet met me eens en de dame, die ik in de kamer aantrof, kiest de partij van Manders en zei me ronduit in 't gezicht, dat het buiten haar omgegaan was, dat men mij had laten halen Zij had dokter Manders ontboden. Die was van alles op de hoogte, zoodat men mijn hulp niet noodig had. Daarop ben ik natuurlijk weggegaan. Dc kamerdienaar, Kleber, volgde mij en ver zocht me dadelijk het slot te verlaten zon der u gesproken te hebben. Ja, hij was zelfs zóó onbeschoft, dat hij mij wou tegenhou den, toen ik naar u wou. gaan. En wat hij toen zei, is te dwaas om er over te spre ken en toch moet ik het je zeggen, want het kan verschrikkelijke gevolgen voor ons hebben." „Zeg 't me gerust. Ik ben op alles voor bereid. Men heeft mij, dat heb ik vandaag gemerkt, al meer dan genoeg belasterd. Dit beetje kan er ook nog wel bij." „Je noemt het een beetje? Het is geen kleinigheid, zooals je misschien denkt. Kleber zei, dat hij me niet bij u mocht toe laten, omdat ik wel eens met u zou kunnen afspreken, wat we later zouden zeggen, als we voor den rechter staan?" „Voor den rechter?!" vroeg Greta, die haar ooren nauwelijks kon gelooven, „wat wil hij daarmee zeggen?" „Denk daar zelf maar eens over na, want ik durf het je niet ronduit te zeggen. Men schijnt iets tegen ons uit te broeden, hier op ;t slot, iets heel laags en daarom zeg ik u: wees op je hoede en onthoud alles goed, wat hier gisteren gebeurd is en wat er vandaag nog gebeuren zal. Er wordt hier Brand door hooibroei. De woning van den landbouwer H. Ooing te Barger Oosterveld is, vermoede lijk door hooibroei, een prooi der vlammen geworden. Alles was laag verzekerd. Brand in een traanschip. Personeel van de Nederlandsche Droog dokmaatschappij te Amsterdam zag gis teravond omstreeks half acht rook komen uit het voorschip van het tank-stoomschip „Ronald", dat op het oogenblik in repa ratie ligt bij deze maatschappij. Het ont dekte toen, dat er brand was uitgebroken in een ruimte waarin kleine tanks staan en waarin sedert eenige dagen het beddegoed van de bemanning was opgeslagen. Dat beddegoecl was daar opgeslagen, nadat het de vorige week door den gemeentelijken ontsmettingsdienst was gereinigd. Er ont stond veel rook en ook vette walm, want dit schip is een z.g. traanbark afkomstig uit Tomsberg in Noorwegen en behoort aan de reederij H. S. Hector, aldaar. De traanresten veroorzaakten de walm. Do brandweer kwam met een motor spuit en de drijvende stoomspuit „Jason". Op beide werd een één straal gewerkt. Het beddegoed ging door het vuur verlo ren. Dc oorzaak van den brand is vermoede lijk broeiing door de hooge temperatuur. Het schip zelf liep zoogoed als geen schade. GRENSBEAMBTE OVERVALLEN. Door Hollandsche smokkelaars mishandeld Zaterdag in de vroege ochtenduren werd de dienstdoende beambte L. in het douane kantoor Strass( in do onmiddellijke, nabij heid vau Kerkrade gelegen, door Holland sche smokkelaars overvallen en mishan deld. De smokkelaars kwamen vóór het grens- kantoor per auto uit de richting Herzo- genrath, nadat ze klaarblijkelijk hun smok kelwaren reeds in veiligheid hadden ge bracht. De slagboomen bij het douanekan toor waren neergelaten. Den beambte kwam de auto verdacht voor, daar ze van Nederlandsche cijfers en letters was voor zien. L. vroeg den Hollanders naar dc pa pieren, doch de chauffeur kon die niet la ten zien. Daarom uoodigde L. beide per sonen uit, zich mee in het douane-kantoor te begeven. Telefonisch kreeg L. verbin ding met Aken en vernam, dat de auto als smokkelauto bekend stond. Opeens sloegen beide smokkelaars L. met alle geweld te gen den grond en gingen toen ijlings op dc vlucht, met achterlating van de auto. L. schoot enkele malen op de vluchtelingen, die wisten te ontkomen. Een hunner werd licht gewond. Bij onderzoek bleek, dat zich in dc auto ook verschillende Duitsche letters en cij fers bevonden, die aan de auto werden aangebracht in Duitschland. Ditmaal had den de Hollandsche smólckelaars die vooi1- zorg niet in acht genomen. De auto is in beslag genomen. L. werd niet noemenswaardig gewond. Hij-kan zijn dienst blijven waarnemen. Twee dames aangerand. Zondagavond werd de politie gewaar schuwd, ten einde assistentie te vevlcenen bij aankomst van den laatstcn trein, om welke assistentie door het stationsperso- neel van Uitgeest telefonisch was verzocht. Er bleek n.l. een reiziger in den trein te zijn, die niet alleen de coupé verontreinigd 'had, maar bovendien een tweetal dames had aangerand. Bij aankomst van den trein wees de hoofdconducteur den coupe aan, maar de reiziger, dien men moest hebben stapte daar niet uit. Even 'ater merkte men dat een persoon den trein aan den verkeerden kant had veriaten. De politie heeft nog alles afgezocht, maar hem niet kunnen vinden. Intusschen is de naam be kend en wacht men op gegevens van de conducteurs en de dames, die hij heeft lastig gevallen. De aanrander te Santpoort De dader van de laffe aanranding op mej. II. uit IJmuiden, in de onmiddellijke namelijk gedacht, dat de toestand van den generaal niet aan een ongelukkig toeval, maar aan opzet te wijten is." „Nou overdrijf je toch, Eduard. Zoo iets laags is niet denkbaar." „De schoft begon te beven, toen ik hem op die woorden antwoordde, dat, indien hij zoo'n achterdocht koesterde, hij zelf niet zuiver in zijn schoenen stond. Ik had mis schien beter gedaan, als ik niets gezegd had, maar ik kon me niet inhouden bij de gedachte, dat men den dood van den generaal aan 'n boos opzet van onze zijde zou willen toeschrijven en ik geloof, dat men dit van plan is." „Ik vrees niets, Eduard. God .weet, dat ik altijd mijn plicht bij den generaal ben nagekomen. En dan vertrouw ik op den geheimraad, die vandaag nog wel hier zal komen. Hij zal me wel in bescherming nemen." Toch zie ik de toekomst donker in Greta, en we zullen goed doen door steeds ons vertrouwen te stellen op God.. Wat er ook moge gebeuren en welke beproevin gen wij ook te doorstaan krijgen, Hij zal ons helpen. Daarvan ben ik zeker." Met deze woorden nam hij afscheid van zijn zuster, die, na zijn vertrek, in tranen uitbarstte cn knielend God om hulp smeekte. IX. Toen professor Evers uit Breslau op See- bach verscheen, was de gneraal stervende. Uit het verloop der ziekte en uit de ver schijnselen, die hij zelf nog kon waarne men, kwam hij tot het besluit, dat de ge neraal vergiftigd was door arsenicum. Of dit door onvoorzichtigheid of met opzet geschied was, moest het gerecht maar uit maken, want, toen de generaal een half UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Donderdag 3 Juli. Huizen, 1875 M. S.009.45 Gramofoonpl. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.3012.00 Concert door de Haarl. Or- kestvereen. 12.002.00 Concert. A. V. R. O.-Kwin- tet. A. Dirks (zang). 2.003.10 Gramofoonpl. 3.10—3.30 J. B. Sprenger: „Het gevaar van ijsbergen in de Transatlantische routes". 3.304.00 Piano-recital door Henr. Bos nians. 4.004.30 Voor de zieken. 4.305.30 Concert uit Café „Moderne" te Amsterdam. 5.306.45 Concert uit het Rembrandt- Theater te Amsterdam. 6.457.15 AccQrdeon-Trio „The Arjanis". 7.157.45 Radio Vólks-Universiteit. Cur sus: „De Mensch en zijn plaats in de We reld". Spreker: Dr. J. D. Bierens de Haan. 8.01 Aansl. van hét Concertgebouw te Amsterdam. Volksconcert door het Con certgebouw-Orkest. 0.00—9.30 Voordracht door Cor Hermus. 8.3011.00 Concert door het Omroep orkest. 10.00 Persber. 11.0012.00 Gramofoonpl. Hilversum. Na 6 uur: 1071 M. 8.159.30 K. R. O. Gramofoonpl. 10.0010.30 N. C. R. V. Zang door Da meskoortje. 10.30—11.00 N. C. R. V. Korte Zicken- dienst. 11.3012.00 K. R. O. Godsdienstig half uurtje. 12.002.00 K. R. O. Gramofoonpl. 2.002.45 N. C. R. V. Gramofoonpl. 2.453.45 N. C. R. V. Cursus Fraaie Handwerken. 4.005.00 N. C. R. V. Ziekenuurtje. 5.006.00 N. C. R. V. Gramofoonpl. 6.006.30 N. C. R. V. Orgelconcert door S. P. Visser. 0.30—6.40 N. C. R. V. Koersen. 6.407.10 N. C. R. V. Vervolg orgel concert. 7.107.30 N. C. R. V. Gramofoonpl. 7.30—8.00 N. C. R. V. J. B. Roclofsen: „Beveiliging tegen brandgovaar en het blusschen van brand in oude historische gebouwen". 8.0111.00 K. R. O. Concert door het K. R. O.-orkesl. 11.0012.00 K. R. O. Gramofoonpl. Da ven try. 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. I.20 Orgelspel. 2.20—2.50 Gramofoonpl. 3.20 Kerkdienst. 4.055.35 Eventueel verslag van tennis wedstrijden. 4.05 Dansmuziek. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 0.20 Lezing en Nieuwsber. 7.00 Concert. 7.20 Lezingen. 8.05 Concert. Militair Orkest. F. Kelsey (bariton). 9.20 Nieuwsber. 9.45 Lezing. 10.00 Zweedsch Nationaal programma. II.0012.20 Dansmuziek. 12.20—12.25 Televisie. „Radio-Paris", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 3.35 Solisten-concert-. „Festival Maurice Ravel". 5.20 Kinderuurtje. 9.05 Concert. Trio en solisten. nabijheid van Santpoort, is thans door de politie gearresteerd. Het is gebleken een inwoner van dit dorp en geen onbekende bij de politie te zijn. Reeds meermalen heeft hij dergelijke feiten gepleegd. Mej. II. ondervindt nog sleeds nadeelige gevolgen van den overval door dezen onverlaat. uur later overleden was, stond hij er op, dat er een bode naar de naburige stad ge zonden zou worden met een brief aan het gerecht, dien hij zelf wel zou schrijven. Freule Agathe wenschte niets liever en sprak als haar meening uit, dat „dat mcnsch", waarmee ze Greta bedoelde, er wel meer van zou weten. Die had het mees te belang bij den dood van haar oom en haar broer, de dokter, zou haar wel een handje geholpen hebben, dacht ze. Evers wilde Eduard tegen die verden king in bescherming nemen en zei: „Al heb ik geen hoog denkbeeld van de kunde van dokter Von Trotten, toch moet ik tegen uw verdachlmaking opkomen, freule. Wat mij betreft ik schrijf nooit arsenicum voor, maar heel veel dokters doen dat wel. En als hij nu werkelijk van plan was geweest om in overleg' mét zijn zuster den gene raal te dooden, dan had hij daar wel andere middelen voor kunnen aanwenden, midde len, die een heel langzaam vergif bevatten die den dood langs schijnbaar natuurlijken weg doen intreden. Geen enkele dokter, hoe slecht hij zou mogen zijn, zou dit op deze in 't oog loopende manier gedaan hebben U moet dus voorzichtig zijn in uw uitspraken, freule." „Welnu, laat hij dan onschuldig zijn, maar mijn wantrouwen is toch zeker te vergeven, omdat zijn zuster alleen voor dcel kan hebben van oom's plotselingen dood. Ze had oom zoover weten te bren gen haar tot zijn eenige erfgenaam te be noemen en juist gisteren is hij op ons voor stel daarvan teruggekomen. Kleber weet zeker, dat hij een brief aan zijn notaris geschreven heeft cn van plan was vandaag weer verandering in zijn testament te brengen. En dat heeft „dat mensch" willen verhinderen." Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3511.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. I.252.50 Orkestconcert-. 5.506.50 Orkestconcert. 8.20 Tuinconcert. Daarna tot 12.20: Or kestconcert. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcert. 3.505.50 Orkestconcert cn piano-soli. 8.209.35 „Stegekaeldcren". Muzik. blij spel in 2 bedrijven van Peter Faber. 9.3510.05 Piano-soli door Gudru Selig- mann. 10.2511.05 Mandoline-concert door Trio. II.0512.50 Dansmuziek. Brussel, 508,5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Trio-concert. 9.20 Concert uit Ostende. Z e e s e n, 1635 M. 6.107.20 Lezingen. 7.207.50 Gramofoc-npl. 10.5012.20 Berichten. 12.201.15 Gramofoonpl. 1.152.20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.204.20 Lezingen. 4.20—5.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 „La Traviata". Opera in 3 bedrij ven van G. Verdi. Daarna tot 12.50: Dansmuziek. EEN RADIO-OMROEP ROND DE WERELD. Een radio-programma in 1/7 sec. de wereld om. roep. Zooals bekend, is deze zender voorloo- pig buiten werking gesteld. Baldadige jeugd. Tc Roermond beeft een ongeveer 10- jarigo tot nog toe onbekende schooljongen een wagen met hooi in brand gestoken. Door de s-poodig aangerukte brandweer kon het voor den wagen gespannen paard nog gered worden. „Oordeel toch niet zoo lichtvaardig freule, want het zou wel eens geheel ander» kunnen uitkomen, dan u denkt. -Wie het ook moge zijn, die deze misdaad bedreven heeft hij of zij is met weinig overleg, maar wel in groote haast te werk gegaan en van dezen kant beschouwd, zou do vrouw, die u bedoelt er wel eens schuld aan kunnen hebben. Dat kan ik niet ontken nen." In den loop van den morgon versohe nen inspecteur Hoek met een griffier van de rechtbank op het slot. Kleber ontving hen en deelde den inspecteur al dadelijk mee, dat hij de persoon, die van do mis daad verdacht werd, met niemand in aan raking had laten komen dan met haar broer, die waarschijnlijk eveneens aan den moord schuldig was. Hij had het niet kun nen verhinderen, dat die twee met elkaar gesproken hadden. Hoek antwoorde heel niet op die onge vraagde mededeeling evenmin als op die van freule Agathe. Geen trek op zijn ge laat duidde aan, hoe hij over die mcdcdec- lingen dacht en of hij ze op prijs stelde, ja of neen. Inspecteur Hoek, dio bekend stond als een uitmuntend rechercheur, had, in zijn uiterlijk niets, waaruit men zijn scherpzin nigheid in het opsporen van misdaden zou kunnen opmaken. Hij had veeleer iets suf ferigs, iets slaperigs in zijn oogen, als hij iemand aankeek. Maar men vergisto zich deerlijk, want die oogen keken iemand tot in het Ijinncnste van zijn ziel. En als hij sprak, deed hij dit op een manier, die je zoudt doen denken, dat de man half suf voor je stond. Trouwens zeggen deed hij niet veel, doch luisteren en opletten zoo veel te meer. (Wordt vervolgd). Maandag heeft een omroep-oxperiment plaat-s gehad, dat voordien nog niet werd genomen. Het betrof een omroep-uitzen- ding door een aantal stations, die een ke ten rond de wereld vormden. Daartoe zond het kortgolfstation Sche nectady W.2 XAD een programma uit, dat door het Natuurkundig Laboratorium aan de N. V. Philips' Radio met een spe ciaal daartoe ingericht beam-ontvangsl- 8tation werd opgevangen. Hot programma werd per telefoonlijn doorgegeven naar Huizen, waar de Phohi-zender het verder uitzond naar Indië. De Rijksradiodienst te Bandoeng zond op verzoek van de Nederlandscho P. T. T. die haar volledige medewerking verleen de, het programma met twee zenders ver der door naar Sydney, waar hot program ma opnieuw werd uitgezonden door het kortegolfstation 2 M.E., terug naar W.2 XAD, zoodat op deze wijze de wereld om spannen werd. De omroeper te Schenotady kon dus zijn eigen stem hooren, nadat deze een reis om de wereld had afgelegd. Het te Sche nectady gesprokene werd op deze wijze aldaar, den langen weg, die de uitzending had afgelegd, in aanmerking genomen, nog uitstekend verstaan. De radiogolven hebben voor dit we reldreisje slechts 1/7 seconde noodig ge had. Zooals de omroeper van Schenectady opmerkte, was het succes van deze proef slechts te danken aan de Cooperation and Splendid Style tusschon alle betrokken omroepstations. Het experiment heeft nogmaals aange toond welk een belangrijke factor do Pho- hizender is voor den internationalen oni-

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5