ACADEMIENIEUWS UIT DE OMGEVING TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN WOENSDAG 2 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen in den morgen van 2 Juli 1930, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.765.5 te Vardö. Laagste barometerst.: 747.0 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 3 Juli: Zwakke tot. matige, veranderlijke wind, later uil Zuidelijke richtingen, zwaarbe wolkt met tijdelijke opklaring, waarschijn lijk regen of onweersbuien, weinig veran dering in temperatuur. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur: 34 gr., 12 uur 24 gr. en 3 uur 24.5 gr. C. Zweminrichting „De Zijl": 7 uur 21 gr., 12 uur 21 gr. en 3 uur 22.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Woensdagnamiddag 9.52 uur tot Donderdagmorgen 4.14 uur. LUCHTTEMPERATUUR: 22.S gr. C. onderwijs geen verlies, maar gewin. En dat ook het Rijksschooltoezicht deze meening is toegedaan moge o.a. blijken uit de bereidwilligheid, die de betrokken in specteurs reeds bij voorbaat toonden, om afwijking van den lesrooster op dezen dag goed te keuren. En waar zelfs de hoeren Rijks-inspec teurs blijk geven ook in deze met ons mee tc leven blijkt des te meer boe men de bedoeling van deze samenkomst- waar deert. Een bijzonder woord van waardeering richt spr. tot den lieer Baak, die tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn. Hij wist steeds de Inspectievergaderin gen op hoog peil te houden en zag tot zijn spijt het bezoek zijner jaarlijksche verga dering door het bekende Bissch. besluit aanzienlijk verminderen. En wij kunnen ons dan ook dien spijt in denken. Maar aan den anderen kant wil de heer Baak ook inzien, dat wij niet an ders konden handelen. De consequentie van het Bijz. Onderwijs leidde er toe. Hierna dankte spr. deken Homulle voor het opdragen der H. Mis, den heer Win kelmolen voor den zang met zijn jongens en vestigde ten slotte de aandacht op de ex- poseerende firma's. Nadat vervolgens het Bondslied gezon gen was, werd het woord verleend aan prof. dr. F. Roels, die een voordracht hield over: De Verbeelding van het Kind. Voordracht van prof. dr. Roels. In zijn inleiding begint spr. met er op te wijzen, dat er meermalen te weinig onderscheid wordt gemaakt tusschen de scheppende en de herscheppende verbeel dingskracht bij het ziel el even van het kind. In het bijzonder wilde prof. Roels spre ken over de scheppende fantasie van dien kleinen kunstenaar, het kind, en wel wan neer dat kind luistert naar sprookjes en wanneer het zijn verbeelding laat werken. De biologische waarde daarvan wilde spr. nader aangeven. Het sprookjesvertellen is een zeer oud gebruik, aldus spr. De Romeinen kenden het al en ook Plato schreef over sprookjes. Normale kinderen tusschen de 48 jaar zijn gek op sprookjes. Het zijn voor namelijk de sprookjes van Grimm en later van Andersen. Bij minder normale kinde ren ziet men, dat zij zich ook tot la teren leeftijd, voornamelijk tot 12 jaar, voor sprookjes blijven interesseeren. In deze periode is het kind gevoelig voor alles wat op zijn i k betrekking heeft. Grootmoeders, die sprookjes verhalen, zullen dan ook als goede psychologen de sprookjes onmiddellijk toepassen op den jongen of het meisje, wie zij deze verha len. Wanneer een kind zich lang genoeg geïnteresseerd heeft voor sprookjes, dan verlangt het naar een ander genre, dan heeft het genoeg van al die fantasie, het vraagt naar een oorzakelijkheidsgevoel en dan komen we tot het Robinson Crusoë- verhaal. Spr. gaat dan na wat een sprookie eigenlijk is en of alles voldoende is aan gepast aan het idee van het kind. *2 In het sprookje komen voor kinderen, vaders en moeders, stiefmoeders en hek sen, koningen en koninginnen, prinsen en prinsessen, jagers en ridders, bloemen en dieren enz. Al die personen in een sprook je worden gekarakteriseerd door een en kele persoonlijke eigenschap, als: een koning is rijk en machtig, een prins is al tijd dapper, do deugd wint het altijd in een sprookje, enz. Wat het milieu aangaat, ook dit wordt maar zeer beknopt weer gegeven, als het koningsslot, het geheimzinnige woud. Merkwaardig is het hoe in sprookjes over milieu-verschillen wordt heengestapt. Het gebeuren in het sprookje is van vrijwel geheel eenzelfde éénvormigheid, gevolg waarschijnlijk omdat de sprookjes- schat zich heeft voortgeplant uit één cen trum. Maar is er niet meer voor de een vormigheid van sprookjes te zeggen als we beweren, dat overal op de wereld de verbeeldingskracht van het kind dezelfde behoefte heeft. Groote belangstelling bestaat er ook voor de detective-romans, ook bij geleerde menschen, omdat daarin in den kortst mo gelijken tijd bevrediging wordt geschonken van het verlangen, dat de lezer heeft. Spr. ziet in de detective-romans eenzelfde beeld als in de sprookjes want in de de tectiveromans krijgt men niets anders te lezen dan de eigenschappen van personen, de milieu's, de gebeurtenissen enz., het geen spr. aan de hand van eenige boeken van Ivans nader aantoont. Van dezelfde foefjes, waarvan de sprook jesschrijver zich bedient, bedient zich de detective-schrijver. Dit is de reden waarom èn in het sprookje èn in de detective-roman èn het kind èn de volwassene (die detective-ro mans leest) maximale bevrediging erlangt van hun verbeeldingsbehoefte. Het sprookje beweegt zich in uitersten hetgeen verklaarbaar is. Wat de levenswaarde van het sprookje is? Dat. de fantasie van het kind bevre digd wordt, maar daarbij moet het de ka- leidoskopische voorstelling van zaken kun nen meemaken. Daar zijn echter nog vele andere tech nieken, te veel om op te noemen. In een sprookje zijn geen ingewikkelde voorstel lingen, wel een opeenvolging van voor stellingen, waardoor het kind de stof ge makkelijker verwerken kan. Dat is de biologische waarde, de levenswaarde van het sprookje, waardoor de fantasie van hec. kind levendig wordt gehouden. Is het sprookje van belang voor de formeele vorming van de fantasie, de in houd van de voorstellingen kan het kind opnemen door het spel, maar dat spel is waarnemen, waarnemen met handen en voeten.' Een volwassene kan zonder armen en beenen zich alles voorstellen van de dingen uit zijn omgeving, maar een kind kan zulks niet. Veel wat zoo op het eerste gezicht ver nielzucht schijnt te zijn, wordt bij eenig nadenken een waarnemen met handen en voeten. Spelen in den werkelijken zin des woord® noemt spr. het hanteeren van voorstellin gen. Langs den weg der spieren maakt een kind zich de voorstellingen va-n het leven eigen en het is een willekeurig illu sionist, hetgeen spr. nader aantoont. Al doende leert het meisje wat een moe der is en haar taak en een jongen wat een paard is en een locomotief. Na een korte pauze, waarin door een dames- en heerenzangkoortje onder leiding van den heer Oh. E. M. Jagers uit Rijp- wetering een zangnummer werd ten ge- hoore gebracht, vervolgde prof. Roels zijn voordracht. Een enkel woord wilde spr. zeggen over handen en voeten, die zoon grooten rol bij het kind spelen. Hij wilde dit doen door aandacht te wijden aan het teekenen en spreken van het kind. Spreken is toestanden, gebeurtenissen symboliseeren. Een dier geeft geluid, maar daarom spreekt het nog niet. Een pape gaai kan men wel iets leeren praten, maar geen enkele reden is er om aan te nemen, dat er een symbool bestaat tusschen het spreken van den papegaai en hetgeen ge zegd wordt. Spontaan komt het kind tot spreken, maar teekenen doet het door imitatie, zonder evenwel te letten op het grafisch effect, dat verkregen wordt. Maar er komt op een oogenblik eenig bewustzijn bij het kind, dat hij de oorzaak is van een lijn op het papier en het besef van cle beel dende functie ontwikkelt zich zeer snel. Spr. heeft zich afgevraagd of het tee kenen met zijn beeldende functie in ver band met de gee-stes-ontwikkeling van het kind niet een beteekenis heeft, om dat het spreken slechts een niededeelings- functie vervult. Uit cultuur milieu's teekenen kinderen abstract, niet werkelijkheidsgetrouw. Wanneer spr. dan nagaat wat en hoe de kinderen in den beginne teekenen. dan meent hij, dat de kinderen weten wat ze teekenen, omdat ze het teekenen, 'en niet dat ze het teekenen omdat ze het weten. Dat teekenen heeft een bepaalde levens waarde en daardoor maakt het kind zich allerlei begrippen eigen door zijn spieren. In zijn slotwoord wekt spr. op om bij het onderwijs wat meer aandacht te schen ken aan de bewegingsverschijnselen, de motorische 'beweegkrachten, die zich bij het kind voordoen. De heer Heilmau sprak een kort woord van dank tot prof. Roels, waarna werd gepauzeerd. DE MIDDAGVERGADERING. In de pauze werd de lunch gebruikt en daarna, namen de aanwezigen, evenals trouwens reeds voor den aanvang der och tendvergadering was geschied, met be langstelling kennis van de firma's, die_ in de vergaderzaal met allerhande materiaal exposeerden. De middagvergadering werd begonnen met een zangnummer van het onderwij zers- en onderwijzeressenkoortje, waarna vervolgens het woord was aan Willem Nieuwenhuis, die sprak over: „De litera tuur der Katholieke Jongeren." Voordracht Willem Nieu wenhuis. „Jaartallen", zoo begon spr., „worden door ve-len beschouwd als de minst ideeële kant van het onderwijs, als ballast, die de schooljongen achter zich laat zoo gauw do deur van de school dichtvalt. Twee ervan zijn spr. bijgebleven: 1600, de slag bij Nieuwpoort, omdat het zoo'n mooi, rond cijfer is en 1572, het jaar van de inname van den Briel, omdat tweederde van het Nederlandsche volk meent, dat toen eigen lijk de Nederlandsche natie geboren werd. Toch is het goed, in verband met het door spr. te behandelen onderwerp, hot jaar 1880 uit de geschiedenis der letter kunde te onthouden. Dames die gestel/ ziA op oen goed cn doge- lijk toiletpoedcr/makin gaarne gebruik vau Purolpoeder, dalaangenaam en gezond voor do huid is. Doos moi; donsje 45 ct. en evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. En als den grooten emancipator noemt spr., de moderne- literatuur in haar oorsprong nagaand, J. Alberdinck Thijm. Thijm liet ons werk na, en naar spr.'s overtuiging hééft 'het' Nederlandsche volk tot nu toe te voel vergeten, dat er aan het begin der Kath. Emancipatie twee figuren staan: Sc-haepman en Thijm. De navolgers van Schaepman hebben daarbij Thijm vergeten. Maar hij was de man, die de Nationaal Dietschc Cultuur wilde beinvloed zien door het Katholicis me Het is een onvergetelijke fout, dat we de fundamenten, door Thijm gelegd, heb ben vergeten. Maar nu is cr een jonge generatie opge staan, die met het Katholicisme vrijmoedig wil doordringen in het algemeen cultu- reele leven, en het is een bewijs van het jeugdig aplomb dat men zonder eenig plei dooi, maar oprecht het leven overrompelt met deze plotselinge stuwing, niet als de „nation né de la guerre", maar als het ge slacht, dat is opgegroeid onder de gods dienstige practijk van Pius X. Twee feiten staan uit deze nieuwe pe riode vast, dat het aantal roepingen toe neemt en dat een intenser Katholiek-Cul tureel denken, doen en streven herleeft. Wanneer men zich dan uiten gaat in de kunst moet die kunst zich zelve zijn en is LEIDEN. Geslaagd: docboraal-examen geschiedenis mejuf frouw P. Franssen (den Haag) (cum lande) en do heer G. J. Voogd (den Haag); doctoraal-examen rechtsgeleerdheid de heeren W. Ie Mair (Brugge) on J. A. van Dongen (Heemstede); Econ. candidaats-examen Indologie dc heer G. W. Koelewijn (L o i d c n). doctoraal-examen rechtsgeleerdheid de heeren E. J. Spier (Leiden) en J. M. Harm sen' (Den Haag); doet.-examen Indisch recht Liem Ping Sjaei (Leiden). RIJNSBURG. DOODELIJK MOTORONGELUK. De heer j. van Egmond, 33 jaar, uit Rijnsburg, kwam hedenmiddag met zijn motorfiets op de kruising van den Noord- wijkerweg in botsing met een uit de rich ting Noordwijk komende auto. De motor rijder werd op slag gedood. Zijn motorfiets werd vernield. VOORSCHOTEN. Bezoek van Mgr. Hcnninghaus. Heden bracht Z. D. H. Monseigneur A. Hcnninghaus, tit. Bisschop van Ipepa en Vicaris Apostolicus van Yenckowfu in Chi de Katholieke kunst een groote kracht te na een bezoek aan Mgr. Th. Bekkers, rector meer bij het licht van het Katholicisme. Zóó bezien, hebben de ouderen ongelijk, die het optreden der jongeren brutaal noemen, en wanneer ze maar voortleven bij de sleur, dat alleen het lezen van z.g. „onschadelijke" lectuur aanbeveling ver dient. Zij hebben in hun tijd wel het goede gedaan, maar hei goede van toen is het kwaad van thans. Men heeft spr. bruggebouwer genoemd tusschen de jongste strooming en de tot nu toe gangbare, en hij stelt zich weer be schikbaar, om pijler, plank of steen te zijn van die brug, maar de jongeren denken er niet aan tot half op de brug de ouderen tegemoet te treden. Dat. kunnen ze niet. Hierna komt spr. tot een uiteenzetting van het werk der Kath. Jongeren. Het geldt een bespreking der jongere katholieke schrijvers in dit milieu, omdat de literatuur de voornaamste verschijnings vorm is der jongere generatie. Als eerste en voornaamste noemt spr. Jan Engelman en Anton van Duinkerken, omdat, zij hel meest, het felst op het katho lieke leven dezer lage landen een stempel drukken. Jan Engelman, als criticus scheppend, mist als literator den uïtvloeienden vertel trant. van een An toon Gooien en in zijn gedichten den sterk omlijnden uitingsvorm. Maar zijn critisch we k is van onschatbare waarde. Als op den voorgrond tredende dichters noemt spr. Mien Proost en van Osta-yen, wier werken van een buitengewone muzi kale welluidendheid zijn; hetgeen in En- gelman's beste werk met een troubadour karakter, Maria te Cannc het meest bena derd wordt. Anton van Duinkerken is van een ge an Huize Bijdorp en Nationaal Secretaris van het Pauselijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus. Mgr. Henninghaus behoort tot bet Gezelschap van het Goddelijk Woord, moederhuis in Steyl en is in 1904 tot Vic. Apost. benoemd. Uw Boekhouding in orde VANAF f 5.—y-Fltï HAAMD. Brieven onder No. Ci^burcau d. LAATSTE BERICHTEN TWEE D00DELIJKE ONGELUKKEN TE ROTTERDAM. In beide gevallen kleine jongens het slachtoffer. Hedenmorgen is te Rotterdam do 9- jarige E. C. den Graper, uit cle Agnieten- straat, toen hij op oen wegrijdende vracht auto wildo klimmen, daar afgevallen cn onder de wielen gekomen. Ecu achterwiel ging den jongen over het lichaam, waar door hij zoo zwaar werd gewond, dat hij onmiddellijk overleed. In de Oranjeboomstraat te Rotterdam is vanmorgen de 7-jarige J. van Angelen, die met zijn jonger broertje naar school ging, bij het onvoorzichtig oversteken der straat,,door een motorwagen van lijn 3 ge grepen en gedood. ERNSTIGE BRAND TE HAARLEM. Hedennacht om drie uur is brand uitgc- 0broken in de zagerij van den houtkooper heel anderen aard. Hij is weinig peinzend, Misset, gevestigd aan den Heerensingel te oplaaiend en fel, en daarom goed, al treft. I Haarlem. Dc zagerij brandde geheel uit. BIOSCOPEN. Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Afgekeurd. City: Goedgekeurd. Verdronken. Te Schoonhoven is bij het zwemmen in de Lok verdronken de 22-jarige typograaf C. de Haastrecht. VRIJGESPROKEN VAN BRAND- I STICHTING. Het A'damschc gerechtshof heeft heden arrest gewezen in dc naar het hof verwezen revisiezaak van den marktkoopman J. K. uit Rotterdam, die door de rechtbank cn het. gerechtshof te den Haag werd veroor deeld tot 11/2 jaar gevangenisstraf wegens opzettelijke brandstichting in zijn winkel in de Wagenstraat te den Haag. De advocaat-generaal Mr. Marinxma thoe Slooten had bevestiging gevraagd van het arrest van het Haagsche Hof. Op 12 Maart j.l. gelastte het Amsterdamsche ge rechtshof een nieuw onderzoek. Heden werd verd. door het Hof vrijge sproken zoowel van de primair tenlaste ge legde brandstichting als van dc subsidiair tenlaste gelegde valsche aangifte betreffen de een inbraak in zijn winkel op den be- wusten nacht van den brand. Vier eere-doctoraten. Naar wij vernemen heeft de Senaat der Vrije Universiteit ter gelegenheid van het gouden jubileum dezer Universiteit een 4-tal eere-doctoraten uitgereikt, nl. aan de heeren H. Colijn, Minister van Staat, leider der A. R. Partij; Ds. D. Bakker, thans te Santpoort, de nestor der Zen- dingsarbeiders vanweg de Geref. Kerken; Ds. J. C. Rullmann, Geref. Predikant te Wassenaar, dc bekende Geref. Kerkhisto ricus cn Prof. Dr. J. Sebesteyen, te Buda pest, dc bekende Hongaarsche Calvinist. men bij een dergel ijken productief-werkcr prestaties van meerdere en mindere waar de aan. Antoon Gooien is een ras-schrijver, een, die met zijn kleurcnrijk vloeiend proza een volkshart verovert, en die met zijn laatste bekroning, nationaal, ook onze nationale hulde verdient. (Applaus). Albert Helman is een virtuoos als mu sicus en als literair. Hij heeft breederc horizonten dan het glanzende land van polders en slooten Hij is e-en Surinamer, met zijn neigingen tot het exotische, tot- het ongewone om het ongewone, het bi zarre om het bizarre. Albert Kuyle maakt een moeilijk te omschrijven crisis door. Maar spr. heeft vertrouwen in Kuyle om zijn ongedwongen Bol e mien-lea rak t e r, zijn rake vlotheid. Zijn gedicht op do Oroheus-schildering te Rome acht spr. van een waarde als een Vondel- werk. Tenslotte noemt spr. pater Jac. Schreurs die zijn nobel ook literair nobel ka rakter uitzong in zijn gedicht „de Mijn werkers tot. Christus". Er is, zeide spr. aan het eind van zijn voordracht, geen oordeel te vellen over een beweging, waar men middenin staat. Spr.'s taak was iets te vertellen van de jongere literatoren, en hoopte dat hier door men niet meer eerbied tegenover dit deel der cultureele emancipatie zou wor den bezield. De katholieke Nederlanders moeten iets nalaten aan hem, die hel nieuwe geslacht vormen. De beweging der jongeren van thans wil iets nalaten: een herleving der Nationale Cultuur in Nederland. Eindexamens Gemeentelijke Kweekschool. Voor de 2e groep zijn geslaagd de da mes: A. J. Bootsma, S. C. J. van Es en O. Meeter, allen te Leiden en C. van In- gen te Bodegraven. Eindexamen Chr. Kweekschool. Geslaagd de dames: J. v. d. Bergke te Voorhout, C. J. v. Iterson te Nieuwe We tering, C. M. de Jong en E. A. H. Pressler te Leiden. Voor het staats-onderwijzers-examen zijn te Den Haag geslaagd dc dames D. C. van der Hart en E. van Heek, alhier. Voor de uitzending naar Ned.-Indië is bestemd de heer mr. G. Kamphuizon, al hier. Do inventaris ging in vlammen op. Door actief optreden van de Haarlem- i sche brandweer kon de houtopslag en dc j bol endend e perceelen gespaard blijven. Met I 7 stralen is het vuur gebluscht. Verzeke ring de-kfc de schade. De oorzaak is onbe kend. GROOTE BRAND TE LUENEBURG. Het dorp Buetlingen in het district Lue- neb.urg is in den afgeloopcn nacht door een hevigen brand geteisterd. Drie woonhui zen en drie schuren werden een prooi der vlammen. Paarden, varkens en veel pluim vee kwamen in de vlammen om. Dc ma- terieele schade wordt op honderd duizend mark geraamd. Men vermoedt, dat kwaad willigheid in het spel is. DE KINDERVERLAMMING BREIDT ZICH UIT. Te Schoonhoven hebben zich .Irie geval len van kinderverlamming voorgedaan. HEVIG ONWEER BOVEN ROERMOND. Tijdens hei hevige onweer, dat gister avond boven Roermond en omgeving woed de werd de landbouwer Schlange te St.- Odeliënbcrg, die onder een boom was gaan slapen door den bliksem getroffen en go- dood. In Posterholt sloeg de bliksem in dc wo ning van den landbouwer Th. C.. De boer- derij brandde tot den grond toe af. Het vee kon met groote moeite worden gerecl. In Wcssem sloeg het hemelvuur in de boerderij van den landbouwer L. Een ge deelte van het dak Werd weggeslagen. Een neefje van L. werd door den bliksem tegen den grond geslagen, doch kwam met den schrik vrij. GEVAARLIJK ZONNEBAD. De in de Katwijkstraat te Sche veilingen wonende Engclschman Mr. Edward E. is hoewel hij slechts één been bezit, een lief hebber van zwemmen in zee. Ook gisteren vertoefdo hij aan bet -strand ter hoogte van het Groene Huisje en ging ecnigen tijd liggen in de brandende zon. Na dit. zonnebad was zijn huid voor een groot ge deelte totaal verbrand, zoodat hij niet kon opstaan. De inmiddels gewaarschuwde Geneeslc. Dienst heeft hem in hoogst ern- stigen toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Heden was dc toestand van den patiënt iets meer bevredigend, zoodat gehoopt wordt, dat hij liet leven er zal afbrengen. Een geestelijke door inbrekers vermoord. FRIEDLAND, 2 Juli .V. D.). In den afgeloopen nacht is dc pastoor Gustav Kappel te Ducherow bij Friesland door in brekers vermoord. Het schijnt, dat hij do inbrekers, die het voorzien hadden op dc kas van een spaarbank, heeft willen over vallen en toen door hen neergeschoten is. Zes personen door gasverstikking omgekomen. LONDEN, 2 Juli. (V. D.). In een wo ning te Harlepool zijn zes personen van wie kinderen door gasverstikking om het leven gekomen Het zesde en jongste kind, dut aan de voeten van den vader lag, kon gered worden. AMSTERDAM, 2 Juli. Vee. Aanvoc/: 322 vette kalveren le kwal. 90—96 cent, 2c kwal. 82—88 cent cn 3c kwal. 7280 cent per kg. levend gewicht; 50 nuchtere kal veren 1017; C10 varkens, vlceschvar- kens (90110 kg) 73—74 cent, zware 72— 73 cent, vette arkens 7072 cent per kg. slachtgewieht. Z0ETERW0UDE, 2 Juli. Veiling „Ik leer nog". Aanvoer 4005 eieren. Kippen eieren 4.80—5.60 en eendeneieren 3.70 5.00 per 100 stuks; Weiboter 6368 en roomboter 85 cent per pond; kippen 1.15, lianen 5070 cent, duiven 17 cent cn kon.'j- nen 0.211.80 per stuk. WOERDEN, 2 Juli. Kaas. Aanvoer 405 partijen. Zonder Rijksmerk 3539, lc soort met R. M. 4245, 2o soort met Rijksmerk 36—41, zware 47. Handel matig. R'VEEN, 2 Juli. Grocntenveiling. Tuiuboonen 2831 cent, snijbooncn 4.40 1.60, kassnijboonen 3.904.30, stek 2.202.30, princcsscboonen 5.90 cn dubb. stam 4.40 alles per 10 kg.; Augur ken: grof 1.80—2.30, bommen 1.401.70 en stippel 0.90 alles per 25 kg.; Tomaten A 16—19, B 14—17, C 13-T-19, CC 10 alles per 50 kg., aardbeien 3515 cent per kg. KOUDEKERK (Rijndijk), 1 Juli. Eiorenvoiling. Aanvoer 8480 stuks. Prijzen kippeneieren 5.006.00 cn eendeneieren 3.904.00 per 100 stuks; kippon 0.60 1.20 per stuk; boter 7080 cent per p. TER AAR, 1 Juli. Veiling „St. Phocas". Peulen 0.40—2.20, doppers 50—75 cent, tuinbooncn 25 cent en snijboonpn 4.00— 1.40 per 10 Kg.; Augurken: Grof 2.65 per 25 Kg. Veiling „Tuindersbelang." Peulen f 1.25, doppers 0.601.30. cape. 5060 cent, tuinbooncn 2320 cent, snijbooncn 4.204.70, per 10 kg. Augurken. Grof 2.65 per 25 kg. Dub. stam 4.70 per IC kilo. VEUR, 1 Juli. Eierenveiling. Aange voerd: 16069 kippeneieren 4.506.20 er 577 eendeneieren 4.105.20 per 100 stuk? 2 ganzen 3.00—3.20, 116 kippen 0.50- 1.85, 1 eend 1.00, 66 konijnen 0.30—2.2.' en 12 duiven 22—28 cent per stuk. ALPHEN a. d. RIJN, l Juli. Kersenvei ling. Aanvoer 500 kg. prijs per 100 pont 17.00—17.60. VOORSCHOTEN, 1 Juli. Vrije veiling kippeneieren 5.006.10 en eendeneieren 4.80—5.00 per 100 stuks, hanen 50—7 cent en konijnen f 0.551.40 per stuk. KATWIJK a. d. RIJN, 1 Juli Groente» veiling. Due of York f 1.201.60, idei drielingen f 0.60—0.90, Eerstelingen f 1.40- 2.idem drielingen f 0.601.alles p< kist van 25 K.G., Peen f 6.80—8.70 per 1( bos. Aanvoer: 900 kist grooto aardappede 3850 bos peen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3