Prima Zftei SPORT STADSNIEUWS Agenda WOENSDAG 2 JULI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Bebossching van de Wieringermeer. Het bestuur van de Ned. Boschbouw- vereeniging heeft zich gewend tot den Minister van Binnenlandsehe Zaken en Landbouw, teneinde aan te dringen op spoedige bebossching van de niet voor land- en tuinbouw in aanmerking komende gedeelten van den thans droog-vallenden Wieringermeerpolder. De oppervlakte van dit gedeelte wordt groot genoeg geacht om hier een flinke bosohwachterij te stichten. Gewezen wordt op do groote beteeke- nis van een dergelijk boschcomplex, niet alleen ter voorziening in de behoeften aan diverse houtsorteeringen van de land- en tuinbouwers, die zich hier op den duur zullen vestigen, doch tevens ook ter ver fraaiing van het landschap voor windbre- king en verpoozing. Journalistiek. Met ingang van heden heeft de „Sticht- sche Post", katholiek dagblad voor het Utrechtsche platteland opgehouden te be staan. De Stichtsche Post werd, tegelijk met de Gooische Post, opgericht op 30 Maart 190G en heeft dus 24 jaar bestaan. Aan vankelijk weekblad, werd het op op 1 Jan. 1909 tweemaal verschijnend blad en 11 Sept. 1928 dagblad. Mariabond in het bisdom Haarlem. De tweeëntwingste jaarvergadering van den Mariabond in het bisdom Haarlem zal dit jaar gehouden worden op Dinsdag 29 Juli in het St. Elisabethpatronaat, 1ste Marnixplantsoen te Amsterdam. Vóór de Algemeene Vergadering zal de Bondsadviseur, kapelaan Th. W. Taman, een H. Mis opdragen, voor de Zielerust van do overleden Bondssecretaresse mej. A. M. C. Mooijman, te tien uur in de kerk van den H. Antonius, Lijnbaansgracht 47, te Amsterdam. De schout-bij-nacht C. D. de Haes, in specteur-generaal van het Loodswezen, is bevorderd tot vice-admiraal. In den ouderdom van 4S jaren is over leden Jhr. mr. W. van de Poll, burge meester van Vught. WATERPOLO De Zijl I—L. Z. C. III. Als scheidsrechter G. v. d. Mark begin nen blaast zijn beide ploegen volledig. De Zijl is het eerst bij den bal en het lste schot wordt door den L.Z.C.-keeper op fraaie wijze gehouden. Hierop volgt een snelle uitval van de L. Z. C., welke op niets uitloopt. Steeds worden de aanvallen van de Zijl gevaarlijker en uit een dezer weet F. v. d. Mark Fz., no. 1 voor De Zijl in het L. Z. C.-net te deponeeren. Kort daarna is het rusten. Na de hervatting is de L. Z. C. het eerst bij den bal en moet de Zijlkeeper handelend optreden, wat hem goed. afgaat. Hierna tracht L. Z. C. het spel te forceeren. Even daarna maak te C. Snoeker na een mooie combinatie op fraaie wijze no. 2. Het L. Z. C.-spel wordt dan ruwer, waartegen de scheids rechter handelend optrad. Even daarna ontstond een onaangenaam incident tus- schen C. Snoeker en B. Planjer, waarbij laatstgenoemde zich niet voldoende be- heerschte, zoodat hij terecht uit het wa ter werd gezonden. Toen hij hieraan niet wenschte te voldoen werd de wedstrijd 3 minuten voor het einde met een stand 2o in het voordeel van De Zijl gestaakt. HET NIEUWE RAADHUIS. Misschien, dat sommigen niet heel duidelijk is het voorstel van B. en W. op de Raadsa-genda van a.s. Maandag inzake de aanwijzing van een terrein voor den bouw van een nieuw Raadhuis, zonder behoud van den ouden gevel. Is dit voorstel niet in strijd met wat Maandag is medegedeeld, n.l. dat B. en W. zijn voor den herbouw van het Raadhuis op hot oude terrein met behoud van den ouden gevel? Deze tegenstrijdigheid is slechts schijn baar. Er is n.l. nog altijd een door den Raad aangenomen voorstel, dat de Raad zich zal uitspreken over een terrein, waarop de bouw van een nieuw Stadhuis zonder be houd van den ouden gevel zal moeten worden ontworpen. De architect, de heer Dudok, zou dan na deze uitspraak een ont werp maken voor een Stadhuis met een nieuwen gevel naast een ontwerp met ouden gevel op de oude plaats. En beide ont werpen zouden dan tegelijkertijd den Raad worden aangebeden. Dit door den Raad aangenomen voorstel is er nog. En daarom staat het op de agenda. Maar de bedoeling van B. en IV. is, om de verwezenlijking van dit voorstel op te schorten. Om eerst bij den Raad te doen indie nen een plan voor een nieuw Raadhuis op het oude terrein, met behoud van den ouden gevel, en dat eerst te bezien. Is men daarover erg voldaan, dan za-1 men wellicht geen behoefte gevoelen om verder te gaan en niet meer wenschcn, een terrein aan te wijzen voor een plan met een nieuwen gevel. Daartoe hebben B. en W. wel niet een voorstel op de agenda geplaatst, maar ,it wat zij den Raad hebben medegedeeld is deze bedoeling wel heel duidelijk. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Donderdagmiddag te half drie vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in haar gebouw aan den Sta tionsweg. De agenda vermeldt o.m.: Hoogte nieuw te bouwen brug over het Oegstgcesterkanaal bij het Groene Kerk je; Verbreeding rijvlak van de bestaande brug over het Oegstgeesterkanaal bij het Groene Kerkje; Voorstel om aan de No tarissen en Burgemeesters in het district der Kamer, mededeeling te doen van het standpunt van den Minister van Justitie, inzake het houden van publieke veilingen onder misleidende voorwendsels. Rijbreedte der bestaande brug over het Oegstgeester kanaal. Voorgesteld wordt aan den Minister van Waterstaat het volgend adres te zenden. Het zeer drukke yerkeer op den Rijks weg Haagsche SchouwSassenheim, in zonderheid van personen- en vrachtauto's is oorzaak geworden, dat de brug over het Oegstgeesterkanaal bij het Groene Kerk je meer en meer hinder voor het autover keer gaat opleveren. Deze brug is nl. zoo smal, dat twee auto's van behoorlijke af meting elkander op de brug niet kunnen pa^seeren. De brug is voorts zeer lang, terwijl de opritten, enz. aan weerszijden het moeilijk maken de auto's van de an dere zijde tijdig te zien aankomen. Op het gevaar, hetwelk bestaat bij het terugre den op de brug of op de helling van die brug, behoeft niet nader to worden onge- gaan. Nu is de Kamer niet bekend met den datum van openstelling van de nieuw te bouwen brug, eenigszins westelijk van de thans bedoelde brug, maar de Kamer meent, dat het nog wel een tweetal jaren zal duren, voordat het verkeer over die nieuwe brug zal kunnen worden geleid. Gezien de geringe kosten met welke aan de thans bestaande moeilijkheden kan worden tegemoetgekomen, meent de Ka mer het volgende te moeten voorstellen. Naar de meening der Kamer zal met weinige kosten mogelijk gemaakt kunnen worden, het trottoir, dat zioh thans aan de eene binnenzijde van de brug bevindt, te verwijderen en aan de buitenzijde van de brug aan te brengen. Aangezien de brug een onderdeel is van den Rijksweg en het niet wel te vergen is, dat het Hoogheem raadschap Rijnland, welke eigenaar van de brug is, deze verbetering, welke door het drukke autoverkeer noodzakelijk is geworden, op zich neemt, veroorlooft de Kamer zich Uwe Excellentie te verzoeken, haar te willen meedeelen of zij bereid is in verbinding te treden met het Hoogheem raadschap Rijnland, opdat deze groote verkeersverbetering op kosten van het Rijk zal kunnen worden uitgevoerd. Dcorvaartwijdte nieuw te bouwen brug over het Oegst geesterkanaal. Voorgesteld wordt aan den Minister van Waterstaat: Met teleurstelling nam de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, kennis van het namens Uwe Excellentie verzonden schrijven van den Hoofdinge nieur-Directeur van den Rijkswaterstaat, Directie Zuid-Holland en Utrecht, terzake van de doorvaarthoogte van de bij het Groene Kerkje te Oegstgeest nieuw te bouwen brug. Deze teleurstelling werd niet weggeno men, door de toezegging, dat, indien te eeniger tijd de noodzakelijkheid van ver hooging mocht blijken, de noodige wijzi gingen to zullen worden aangebracht. An dere colleges en corporaties welke het be heer voeren over andere bruggen over dit kanaal zullen bezwaarlijk tot verhooging overgaan, indien eenmaal door het Rijk een nieuwe vaste brug van 2.50 M. hoog is gelegd. Indien echter deze colleges en corpora ties de onder hun beheer zijnde bruggen niet verhoogen, zal het wel niet spoedig gelukken om den dienst van den Rijkswa terstaat te overtuigen, dat de door hem nieuw gebouwde brug wel moet worden verhoogd. Wordt de nieuwe brug evenwel op voldoende hoogte gebracht, dan heeft de Kamer goede hoop, dat ook de andere bruggen spoedig op de vereischte door vaarthoogte worden gebracht. Het is de Kamer nl. bekend dat de be staande bruggen zoodanig zijn. dat de colleges en corporaties, welke daarover het beheer voeren, binnen afzienbaren tijd voor de noodzakelijkheid komen om de bruggen te vernieuwen. Ook daarom is deze aangelegenheid thans zoo acuut en is het zoo noodzake lijk, dat door het Rijk het juiste voor beeld wordt gesteld. Een brug op flinke hoogte boven den waterspiegel is voor een groot deel daar om onontbeerlijk, omdat de Spoorwegbrug bij de Vink op den dag zoo uiterst weinig kan worden geopend. De eenige mogelijkheid om in dezen wa terweg van Katwijk en Amstreken naar de overige deelen van het land verbete ring aan te brengen, wordt thans bij het bouwen van de nieuwe brug, geboden. Wordt deze mogelijkheid niet benut, dan wordt voor onafzienbaren tijd een toe stand bestendigd, welke meer en meer onhoudbaar zal worden. De Kamer acht daarom de beslissing om aan deze brug geen grootere doorvaart hoogte te geven dan 2.50 M., dermate strijdig met de welvaartsbelangen en ont wikkelingsmogelijkheden van een groot deel van haar district, dat zij meent met alle kracht pogingen in het werk te moe ten stellen om een voor de betrokken streek doelmatiger en billijker oplossing te verkrijgen. De Kamer veroorlooft zich dan ook U nogmaals te verzoeken, aan het scheep vaartverkeer in de zoozeer in bloei toe nemende streek bewesten de spoorlijn Wij vei van f 1.35 vocmjHS cis. en alléén tfCze week 2 paar voor f I LoidenHaarlem, niet meer hindernissen in den weg te leggen dan strikt noodig is. In haar schrijven van 31 December 1929, heeft de Kamer de noodzaak van een doorvaarthoogte van 4.50 M. betoogd op grond van de groote daarbij betrokken belangen. Het deed de Kamer genoegen, dat op deze argumentatie geen critiek werd ge oefend. Als eenig bezwaar wordt aangevoerd, dat het landverkeer van een hooge vaste brug te veel bezwaren zou ondervinden. De Kamer meent evenwel, dat de bezwa ren, welke het landverkeer zou ondervin den, in geen verhouding staan tot de be zwaren, welke het verkeer te water onder vindt van te lage bruggen. Het is immers te zeer bekend, hoeveel malen goederen met bovenlast worden aangevoerd en dat het in belangrijke mate meerdere kosten met zich brengt, indien met halve ladingen moet worden gevaren. De veelsoortige materialen welke voor de visscherij-industrie, bloembollencultuur en de normale streekbehoeften benoodigd zijn, vragen herhaaldelijk een flinken boven last. Van hoe groot belang de Kamer dan ook het landverkeer moge achten, ten deze meent zij, dat de kleine bezwaren voor dat verkeer, geen overwegend ge wicht in de schaal mogen leggen. Vooral waar er gelegenheid is om aan beide zijden lange opritten te maken en de weg hoofdzakelijk dient voor auto- tractie, is tegen een brug hoog 4.50 M. bo ven kanaalpeil, naar de meèening der Kamer weinig ernstig bezwaar aan te voeren. Hoe weinig het bezwaar van hooge bruggen, mits met goede opritten, in dezen tijd wordt gevoeld, kan worden afgeleid uit het feit, dat de bruggen over de vaar ten in de Zuiderzeepolders geprojecteerd zijn op een hoogte van 4 M., terwijl de vaste brüggen in het Overijsselsche Kana- lenplan 'een doorvaarthoogte krijgen van 5.50 M. boven kanaalpeil. Hoezeer dan ook overtuigd, dat een doorvaarthoogte van 4.50 volkomen billijk en rationeel is, ineeiTt de Kamer evenwel, dat, gezien het bezwaar van Uwe Excel lentie en gezien de mogelijkheid om des nachts door de beweegbare spoorbrug bij de Vink te Leiden, de streek bewesten de spoorlijn te bereiken, aan het landverkeer een concessie kan worden gedaan, waarom de Kamer Uwe Excellentie beleefd in overweging geeft, de doorvaarthoogte te bepalen op 3.50 M. Het houden van publieke veilingen. Aan de Burgemeesters in het district der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland volgend schrijven te zenden. Naar de Kamer is gebleken, komt het ook thans nog in het district der Kamer voor, dat onder misleidende mededeelingen openbare verkoopingen worden geannon ceerd. Het zal u ongetwijfeld bekend zijn, hoe zeer dergelijke openbare verkoopingen den bona fide handel schade doen en herhaal delijk hebben dan ook onze Kamer klach ten daarover bereikt. Het verheugt de Kamer daarom ten zeerste u, zij het ten overvloede, in kennis te kunnen stellen met de nieening van den Minister van Justitie, zooals deze is j naar voren gekomen bij de beantwoording van de vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer S. H. J. Vos. j De Minister zegde daarbij toe, dat te- j gen deze ongewenschte practijken maatre gelen zouden worden genomen. Inderdaad zijn deze genomen. Het is de Kamer n.l. bekend, dat aan de deur waarders door den Minister een aanschrij- I ving is verzonden, waarbij er op werd ge wezen, dat verkoopingen aangekondigd werden als: .,tot eiken prijs", of „uit fail lissement afkomstig", welke mede lee'ingen niet overeenkomstig de waarheid waren. Ook kwamen meerdere gevallen voor van minder positief misleidende mededeeb'-igen. De Minister zegt daarvan: „Het be hoeft wel geen betoog, dat het niet op den weg van personen en openbare functie be- kleedend, ligt, om tot dergelijke verkeer de practijken mede te werken". De deurwaarders zullen zich daarom allereerst hebben te overtuigen „dat de catalogus en de aankondigingen er niet op uit zijn een verkeerden indruk te vesti gen. Aan een verkooping, welke zou'plaats vinden met toepassing van verkeerde practijken, zal de deurwaarder zijn mede werking hebben te onthouden". Uit hoofde van deze zoo stellige mee ning van Zijne Excellentie den Minister van Justitie, veroorlooft de Kamer zich u beleefd te verzoeken, alle medewerking te verleenen, dat verkoopingen als bedoeld, 1 niet meer plaats vinden. Aangezien daar een groot econo misch belang zou zijn gediend, veroorlooft de Kamer zich u bij voorbaat dank te zeg gen voor de door u te verleenen medewer king om den bona fide handel te bescher men. P.S. Naar omstandigheden gewijzigd, word-t het schrijven aan de heeren Nota rissen van denzelfden inhoud. DE LEIDSCHE DUINWATER. MAATSCHAPPIJ. In ons blad van Maandag vermeldden wij, dat de aandeelhouders der Leidsche Duinwater Maatschappij, op 7 na, zich hebben vereenigd met het voorstel van de directie, om hun aandeelen tegen 300 pet. aan de gemeente Leiden over te doen; en dat het zoo goed als zeker is, dat de 7 aandeelhouders, die nog geen besluit heb ben genomen, eveneens zich met het voor stel der directie zullen vereenigen. Boven dit bericht stond: Dc aandeelen gaan over aan de gemeente. Dit was niet geheel juist uitgedrukt. Juister is: de aan deelhouders zijn bereid hun aandeelen aan de gemeente over te doen. Of dit inderdaad zal gebeuren daarover moet de Ge meenteraad beslissen. Wij herinneren er aan, dat aan de aan deelhouders is gevraagd, of zij bereid zou den zijn, hun aandeelen tegen 300 pet. aan de Gemeente over te doen. Nu deze bereidverklaring is gevolgd, zal er een voorstel komen van B. en W. aan den Raad, om daarop in te gaan. Niet om alle aandeelen over te nemen, doch 70 pet. ervan, opdat het Waterleidingbedrijf alzoo een „gemengd" bedrijf blijve, deels in handen van de overheid, deels in handen van particulieren. Opening Rusthuis „Maris Stella". Gistermiddag heeft in perceel Rijnsbur- gerweg 140 te Leiden de opening plaats ge had van het Rusthuis „Maris Stella", dat staat onder leiding van de gediplomeerde zusters Peperzak en Vader. De rusthuizen vermeerderen de laatste jaren in groote mate, maar het feit, dat zij alle steeds nieuwe patiënten vinden, be wijst wel overduidelijk, dat er op dit ge bied een groot gebrek heeft geheerscht. Met de opening van „Maris Stella" geloo- ven we het gebrek aan dergelijke huizen weer sterk verminderd, want dit nieuwe huis zal tot de meest geschikte op dit gebied gerekend kunnen worden. „Maris Stella" is ondergebracht in een groot heerenhuis op een der mooiste pun ten van den Rijnsburgerweg, geheel vrij- liggend van omringende huizen en aan allo zijden van een mooien tuin omgeven. In dit huis is plaats voor minstens twin tig patiënten, als hoedanig in aanmerking komen rustbehoevende herstellende patiën ten en ouden van dagen. Tevens bestaat er gelegenheid tot opname van echtparen. Het huis is allergeriefelijkst en gezellig ingericht en moeiten noch kosten zijn ge spaard om er werkelijk iets goeds van te maken. Beneden vindt men een grooten hal met trappenhuis, ter linkerzijde waarvan drie frissche ruimte kamers aan do zonzijde zijn ingericht, terwijl op de eerste en tweede verdieping elk een zestal kamers ter ont vangst van patiënten gereed zijn. (Gister avond kwam de eerste reeds en in den loop der week volgen er nog meer). De opening van het Rusthuis geschiedde op eenigszins plechtige wijze, wijl vooral zuster Peperzak in Leiden en omgeving geen onbekende is. Zij heeft n.l. een aan tal jaren te Rijpwetering en de laatste 7 jaar te Zoeterwoude als particulier ver pleegster doorgebracht. Namens de afdeeling Leiden van den R. K. Bond van Ziekenverpleegsters wer den de zusters gecomplimenteerd door dr. Niemer, die er op wees, dat het werk in derdaad grootsch aangepakt is. Dank bracht spr. aan den heer Manders, die de zusters heeft geholpen om het huis zoo keurig in te richten. Spr. besloot met den wensch, dat Gods zegen op de zusters en haar werk mogen rusten. Hierna voerden nog het woord dr. Jans- sens, die zuster Peperzak te Rijpwetering had gekend, de heer Manders, die naar be scheiden krachten de zusters had geholpen en dr. Kortmann uit Zoeterwoude, die haar de laatste zeven jaar had meegemaakt. Daarna werd het huis bezichtigd en ten slotte werden eenige verversckingen aan geboden. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 4369. „A.D.W.A.L." (Autobusdienst Woubrugge—AlphenLei den) Alphen a. d. Rijn, Hooftstraat 263. Uittr. E.J. Langbroek, Alphen a. d. Rijn. 2952. „In den Vergulden Turk". Leiden, Breestraat 84, café-restaurant. Uittr. E.: M. H. van Waveren, Leiden. Uittr. Gevolm. W. Couwenberg, Leiden. Uittr. Proc.: J. W. de Tombe, Leiden en A. P. van Waveren, Parijs. N. E.: W. Couwenberg, Leiden. Aanbesteding. De uitslag der gehouden openbare aan besteding op Dinsdag 1 Juli 1930 van Be stek no. 20, het uitvoeren van bestratings- werken, luidt: J. Versluys, Oude Water, banden stellen f 0.40 p. M„ Waalstraatklinkers a f .0.50 Rijnstraatklinkers b f 0.50, Keien 12/14 c.M. c f 0.50, Keieen 13/20 en 14/16 d f 0.50, 'Trot toirtegels e f 0.50, aanbrengen van keilaag om boomen of langs tramrails f, f 0.15, aan brengen koplaag v. Waalstr.- of Rijnstr.kl. g aanbrgen koprollaag v. Waalstr.- of Rijnklinkers k f 0.15, in massa i f 9500. P. v. Egmond, Rijnsburg, resp. a f 0.40, b f 0.40, c. f 0.40, d f 0.40, e. f 0.30, f. f 0.10, g. f 0.15, h. f0.15; Ckr. Wiesemanu, Amster dam, basaltine banden per M. f 0.30, a. f 0.39, b. f 0.40, c. f 0.39, d. f 0.39, e. f 0.33, f. f 0.12, g. f 0.11, h. f0.19; H. Keeevl, Amster dam, a. f 0.35, b. f 0.37, c. f 0.40, d. f 0.40, e. f 0.32, f. f 0.20, g. f 0.15, h. f 0.20, in massa f6997.— H. Velt, Leiden, a. f 0.34, b. f0.37, c. f 0.39, d. f 0.37, en. f0.27, f. f 0.15, g. g. f 0.08, h. f 0.12, in massa f 6500.W. Vlieger, Rotterdam, a. f 0.33 1/2, b. f 0.36, c. f 0.34, d. f 0.34, e. f 0.2S, f. f 0.10, g. f 0.08, h. f 0.14; P. Snoeker, Leiden, a. f 0.32, b. f 0.35, c. f 0.36, d. f 0.36, e. f 0.26, f.f 0.15, g. f 0.08, h. f 0.10, in massa f 6400.S. van Vurren, Haarlem, a. f 0.29, b. f 0.33, c. f 0.41, d. f 0.39, e. f 0.29, f. f0.20, g. f 0.12, h. fO.lS; M. J. Beek, Haarlem, a. f 0.24, b. f 0.26, c. f 0.40, d. f 0.37, e. f 0.23, f. f 0.08, g. f 0.10, h. f 0.22, in massa f 6169. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwe^ Burgemeester en Wethifuders van Lei den, brengen ter algemene 'kennis, dat door hen de beslissing opliet verzoek van Dr. Murk Jansen, om vergunning tot het oprichten van een kliniejj op het perceel Meezenstraat No. 2, is Vrijdag, R. K. Bond van Transportarbei ders „St. Bonifacïus", Bondsge- bouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Juni tot en met Zondag 6 Juli a.s. waargenomen door de apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594. TWEEDE R.rK. ONDERWIJZERSDAG. Flinke belangstelling. Heden werd in de Stadsgehoorzaal de tweede R.-K. Onderwijzersdag gehouden, georganiseerd door de afdeelingen Leiden en Hillegom der St. Augustinusvereeni- ging in het bisdom Haarlem, Vereeniging van Katholieke Onderwijzers en Onderwij zeressen. Het welslagen van den vorig jaar ge houden eersten Leidschcn Katholieken On derwijzersdag drong de besturen van bo- vennoemde afdeelingen ook dit jaar weer een onderwijzerdag te houden en ook nu was de belangstelling zoodanig, dat reeds bij den aanvang bleek, dat succes verze kerd was. Te halflien werd in de parochiekerk van O.L.Vr. Hemelvaart door den Hoogeerw. heer deken A. H. M. J. Homulle een H. Mis opgedragen, waarbij reeds zeer vele onderwijzers en onderwijzeressen uit stad en omgeving tegenwoordig waren. Tijdens de H. Mis werden door een jongenskoor onder leiding van den heer A. H. Winkemolen eenige liederen ten ge- hoore gebracht, die een zeer devote stem ming teweeg brachten. DE OCHTENDVERGADERING. Groot was de belangstelling voor de ochtendvergadering, die te kwart voor elf in de Groote Stadszaal aanving. Onder de vele aanwezigen merkten we behalve de geestelijk adviseurs der afdee lingen Leiden en Hillegom prof. P. J. M. Heskes uit Warmond en Rector K. N. El- senbroek uit „St. Bavo" te Noordwijker- hout, op den Hoogeerw. heer deken A. H. M. J. Homulle, de zeereerw. heeren pas toors Hciling O.F.M., den zeereerw. pater mr. E. van der Helm, directeur van het St. Willibrord-College te Katwijk aan den Rijn, mr. A. F. L. M. Tepe, wethouder van Onderwijs dezer gemeente, prof. dr. F. Roels, uit Utrecht, den spreker der och tendvergadering, enz. Openingswoord R. J. J. Heilman. De vergadering werd geleid door den heer R. J. J. Heilman, voorzitter van de afdeeling Hillegom, die in zijn openings woord er zijn vreugde over uitsprak, dat in zoon grooten getale aan den oproep der besturen was gevolg gegeven. Spr. vroeg zich dan ook af: is 't nog wel noodig hier het doel van deze on derge lijke bijeenkomsten uiteen te zetten? Hij meende te kunnen volstaan in 't kort te menioieeren wat de praeses van 't vorige jaar zoo duidelijk aangaf als het doel der R.-K. Onderwijzersdagen. 1 Er zijn, zoo zeide hij, voornamelijk twee redenen, die deze bijeeukomsten in 't le ven riepen. Ie. Zij zijn bedoeld als een manifesta tie van de overtuiging, dat ons bewustzijn van Kath. onderwijzer zijn, zich van tijd tot tijd moet uitleven in een daad. En dan niet een zuiver individueele daad, maar een daad, waaruit ons bestaan als collecti viteit blijkt. 2e. Zij zijn het middel om ons saam- hocrigheidsidee voor verdonkering te be hoeden. Dames en heeren, aldus vervolgde spr., wij komen hier dus te zamen als vrouwen en mannen, bezield met de schoone ge dachte, mee te willen werken voor 't heil van Kerk en Maatschappij. Dagelijks vertoeven wij bij en met de teere kinderzieltjes, die de ouders ons ai- staan en dit vergete men nooit om met hen het eenig levensdoel: God te die nen en daardoor in den Hemel te komen, te helpen bereiken. In dit licht bezien is onze taak als die eens priesters Doch ook wij ontkemen niet aan den invloed van den dagelijkschen sleur. En het gevaar is niet denkbeeldig, dat wij door dien sleur ons doel te veel uit 't oog verliezen. Daarom moeten wij op gezette tijden eens opgefrischt worden. Zeker, wij komen hier ook eenigszins voor ons genoegen en dit is op zich zelf heelemaal niet te misprijzen, maar ops hoofddoel van dezen dag moet toch zijn, ons geestelijk opwekken, opheffen door hel beluisteren van wetenschappelijke en lite raire voordrachten. Na zoo'n dag als deze 1 vatten we onze taak weer serieus en met I meer ambitie op. Zulke dagen zijn dan ook voor ons on-

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2