21ste Jaargang WOENSDAG 2 JULI 1930 No. 6632 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 7 S)e £eicbclie 0ou4omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnó'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop n verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen V Het communistisch gevaar. Voor of tegen den Godsdienst, voor of tegen Christus dit is een zich steeds scherper toespitsende tegenstelling. Tegen den Godsdienst, tegen Christus staan vele stelsels, die hun, tot in het uiterste doorgevoerde, consequentie maar dan toch werkelijk een conse quentie vinden in het Communisme. De heillooze communistische denkwijze dringt steeds dieper door in de samen leving. Kardinaal Faulhaber, aartsbisschop van München en Freising, drukte nog dezer dagen in een toespraak, ter gelegenheid van een bedevaart, zijn groote bezorgdheid uit over den steeds toenemenden communisti- schen invloed op de geesten. „Ten tweede maak ik mij bezorgd over de wijze waarop het bolsjewisme zich dringt in alle vraagstukken. Hierbij moet gezegd, dat het Russische bolsjewisme in Duitsch- land nog bedenkelijker is dan het Russi sche bosljewisme in Rusland. Gij hebt het immers wel gelezen: Twee dagen geleden werd bij besluit van den Rijksdag vastgesteld, dat bij den eed voortaan niet alleen den naam van God geheel wordt weggelaten, maar dat zelfs de benamingen „eed" en „zweren" vervallen, omdat hieraan immers het Gods begrip verbonden is. Ja het is een teeken des tijds, dat wederom een stuk Godsdienst uit het openbare leven zal worden ge schrapt, we zijn weer een eind verder op weg naar Moskou, nu de naam God in het geheel niet meer genoemd mag worden. Maar hoe zal dan het geweten gebonden worden als het niet is door het eeuwige Woord! Dat deze teekenen de katholieke mannen doen ontwaken en dat zij tevens slijpstee- nen vormen waaraan het katholieke karak ter zich kan scherpen!" En onlangs werd gepubliceerd, dat de bond der vrijdenkers in Duitschland, die in 1918 nauwelijks 3000 leden had, zich nu kan beroemen op 600.000 leden, waarvan de helft te Berlijn woont. De groot-steden zijn het dankbaarst ar beidsterrein voor de communistische pro- Maar ook de kleinere steden en ook het platteland blijven niet buiten den commu- nistischen invloed. Wij herhalen, wat wij al meermalen heb ben geschreven: Ongegronde vrees en angstige benauwd heid leiden tot niets goeds. Maar heel iets anders is: een klaar inzicht te hebben in, zich wèl bewust te zijn van een dreigend gevaar in dit geval van het dreigend gevaar van het Communisme. En dat klare inzicht onzen lezers zoo noodig te openen of te verdiepen dat is onze bedoeling. DUITSCHLAND DE BEVRIJDINGSFEESTEN. Een hulde aan de 'dooden In verband met de bevrijding van Rijn land heeft, namens de rijksregeering, de rijksminister van binnenlandsche zaken op de graven van president Ebert en der overleden rijksministers kransen doen neerleggen, uit dankbaarheid voor hetgeen zij tijdens hun leven voor de bevrijding van bezet Duitschland hebben gedaan. De rijkskanselier deponeerde, in op dracht van president Hindenburg, een krans op het garnizoenskerkhof in Hasen- heide, om aldus, op dezen vrijheidsdag, Duitschlands dank tot uiting te brengen jegens allen, die in den wereldkrijg voor 't vaderland hun leven gaven. Van hier begaf dc rijkskanselier zich naar het graf van wijlen dr. Stresemann, om daar met een prachtigen krans uiting te geven aan de dankbaarheid van regee ring en volk jegens hem, aan wiens beleid en kracht de vervroegde ontruiming van het Rijnland vooral te danken is. In alle steden wordt de bevrijding met groote feesten gevierd. Uit den Rijksdag. Moties van wantrouwen verworpen. De Rijksdag heeft gisteren de motie van wantrouwen in dr. Curtius, den rijksminis ter van buitenlandsche zaken, ingediend door de Duitsch-nationalen en communisten, verworpen met 283 stegen tegen 121, met drie onthoudingen. Ook een tegen dr. Stegerwald, rijksmi nister van arbeid, door de communisten ingediende motie van wantrouwen is ver worpen en wel met 209 stemmen tegen 61 en 133 onthoudingen De sociaal-democra ten onthielden zich, terwijl de Duitsch-na tionalen tegen stemden. Botsingen met communisten te Neumünster Gisteravond hebben in de hoofstraten van Neumünster (Sleeswijk-Holstein) ern stige botsingen plaats gehad tusschen com munisten en nationaal-scocialisten. Zoowel communisten als nat.-socialisten hadden zich voor het houden van optochten ver zameld. ~Er hadden verschillende botsingen plaats, waarbij geschoten werd. De com munistische leider kreeg twee schoten in de buik en werd in hopeloozen toestand naar heb ziekenhuis vervoerd. Een andere communist werd ook door een schot getrof fen. Ook de nat.-socialisten hadden eenige gewonden doch minder ernstig. Geduren de den avond werden 6 personen gearres teerd. FRANKRIJK. NEDERLAND'S ANTWOORD OP BRIANDS MEMORANDUM. Aan den Franschen gezant overhandigd. Het antwoord der Nederlandsche re geering op het memorandum van Briand betreffende een federale Europeesche Unie is aan den gezant van Frankrijk te 's-Gravenhage overhandigd en zal onmid dellijk worden gepubliceerd. Nederland heeft evenals Spanje een aantal reserves gemaakt, die in 't bijzon der betrekking hebben op le koloniën. ENGELAND DE KANAAL-TUNNEL VERWORPEN. Politieke en diplomatieke overwegingen gaven den doorslag. Bij het debat in het Lagerhuis inzake den bouw van een kanaal-tunnel, waar omtrent de regeering in een vrije stem ming toestemde, zeide MacDonald, dat de kern der zaak niet slechts was of de tunne] uit financieel oogpunt mogelijk was, doch of men ze zou mogen bouwen, met het oog op de nationale belangen van Groot- Briltannië. MacDonald, die er op wees dat Baldwin en Lloyd George de beslissing der regeering tegen de tunnel ondersteun den, zeide verder dat de politieke en di plomatieke gevolgen van het bouwen van een tunnel voor den eersten keer waren onderzocht en dat zij, die verantwoorde lijk waren voor het beleid van buitenland sche zaken het er over eens waren, dat het bestaan van een tunnel de leiding der di plomatieke zaken van Groot-Brittannië niet zou vergemakelken en de tegenwoor dige positie van Groot-Brittannië te ver kiezen was voor de bevordering van zijn vredespolitiek. De motie ten gunste van het bouwen van een Kanaaltunnel is met 179 tegen 172 stemmen verworpen. De voorstanders niet ontmoedigd. De voorstanders van de tunnel onder het Kanaal zijn niet afgeschrikt door de verwerping van het voorstel in het Lager huis, daar dit slechts met een zeer klein verschil in stemmenaantal is gebeurd en vooral de jongere leden van het Huis geestdriftig voor het plan bleken te zijn. De voorstanders verwachten bij een toe komstige stemming een groote meerder heid. Het werkloozencijfer. Verminderd met 700 0. Het aantal op 23 Juni geregistreerde werkloozen bedroeg 1.815.300, of 7001. min der dan op 13 Juni, doch 697.493 meer dan in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. SPANJE. De incidenten. Ook uit Bilbao worden nu ernstige bot singen tusschen staker en politie gemeld. In een nieuw huis zijn Maandag twee bom men ontploft, waardoor het gebouw geheel verweest werd. Toen stakers poogden en kele tramrijtuigen tegen te houden, ont stond een gevecht, waarbij van de wapens gebruik werd gemaakt. Drie gewapende communisten werden gearresteerd. FINLAND TIEN FINSCHE COMMUNISTEN ONÏVJiLftD. En over de grens gezet. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn tien communisten op verschillende plaatsen in Finland van hun bed gelicht en per auto ontvoerd. De daders hoogst waarschijnlijk activistische Lappo-men- schen zijn nogal systematisch te werk gegaan, ze hebben uren lang gezocht voor ze de tien communisten te pakken had ken Het zijn allen bekende leiders of func tionarissen en volgens geruchten, die nog niet officieel bevestigd zijn, zouden een of meer Rijksdagleden zich onder hen be vinden. Zij zijn vermoedelijk over de Rus sische grens gezet. De laatste dagen zijn verschillende socia listen door Lappo-menschen lastig geval len, omdat zij zich kanten tegen de Lappo- beweging. Enkele malen zijn socialisten tientallen kilometers ver van de eene plaats naar een andere gebracht en mis handelingen moeten ook voorgekomen zijn. Dit heeft het bestuur der sociaal-de mocratische partij er toe geleid een depu tatie naar den minister van binnenland sche zaken te zenden. Minister Linturi deelde den afgevaardigden mede dat hen van de verschillende ontvoeringen en an der wanordelijkheden in kennis was gesteld en aan de gouverneurs der provincies op dracht had gegeven de feiten nauwkeurig na te gaan. De justitieele autoriteiten heb ben order gekregei# alle geoorloofde maat regelen te nemen om dergelijke vergrijpen te voorkomen. AMERIKA DE OPSTAND IN BOLIVIA. Een regentschapsraad ingesteld. Volgens een mededeeling van het Duit- sche gezantschap is in La Paz een voorloo- pige regentschapsraad gevormd, welke uit zes offieeren onder voorzitterschap van generaal Carlos Blanco Galindo staat. Er heerscht op het oogenblik rust. Op voor stel van het diplomatieke corps hebben al le gezantschappen een militaire wacht ge kregen. De drankwet moede. De drankwet-commissaris van New-York, Camwell, heeft, na. zijn ambt 3 jaar te hebben vervuld, thans zijn functie neerge- Ieed- Op grond van zijn ervaringen is hij thans voor opheffing van de drankwet. Samenzwering in Mexico. De Mexicaansche regeering heeft te Gua- delajara verscheidene personen doen arres teeren op de beschuldiging, dat zij zijn be trokken in een samenzwering ongeveer van denzelfden aard als die, welke ver leden week in Chihuahua was gesmeed. In Chihuahua heeft, zooals bekend, een aan tal opstandelingen een aanval op het pa leis gedaan, den gouverneur afgezet en in diens piaats hun eigen leider benoemd. Bij botsingen tusschen opstandelingen en troe pen, die door de regeering uit Torreon gezonden waren om de orde te herstellen, werden ongeveer 20 personen gedood. De regeering heeft een commissie gezonden om rapport over do situatie uit te brengen en deze commissie sprak zich uit ten gun ste van den afgezetten gouverneur die weer in zijn ambt is hersteld. „Tel." BRITSCH-IND1E Het verzet tegen Engeland. Een brandstichtersgroep. Te Tacca (Bengalen) zijn 8 jongelieden gearresteerd, die beschuldigd worden in het district Munshigan telegraaflijnen doorgesueden te hebben. Twee van hen zouden behooren tot de onlangs opgerichte groep die belast is met het in brand ste ken van postkantoren als protest tegen het rapport van de commissie-Simon. De le den van deze organisatie bepleiten lat als men er niet zonder geweld kan komen, het maar met geweld moet. In verband hier mede worden alle congresleiders in dit dis trict door de politie gezocht. TWEEDE KAMER. De Binnenschipperij. Het Suikerwetje. Nadat wat kleingoed was opgeruimd, kon de heer de Boer, de Benjamin der Sociaal-Democratische fractie met de binnenschippers van wal steken en debu- teeren met zijn interpellatie over den noodtoestand van de binnenschipperij en de maatregelen, door de Regeering met betrekking tot den noodtoestand te nemen DE LAATSTE BEZETTIN GEN IN HET RIJNLAND zijn thans opgeheven. De Fransche troepen verlaten het bezette gebied VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De plannen tot bouw van een tunnel on der het Kanaal zijn door het Engelsche par lement verworpen. Nederland heeft geantwoord op Briand's memorandum inzake de Vereen. Staten van Europa. BINNENLAND. Fabrieksbrand (Gem. Berichten, 2de blad). LEIDEN. R. K. Onderwijzersdag. of te bevorderen. De heer do Boer slaagde er ongetwijfeld in om aan te toonen, dat de menschon, die hun boterham in de binnenvaart moe ten verdienen, wel hun portie meekrijgen van de algemeen malaise. Evenwel schijnt het door interpcllant aan de hand gedane middel tor voorzie ning nu niet bepaald het meest deugde lijke. Al wees Minister Ruys de Beeren- brouck een algemeene steunregeling nog niet bepaald af, Z.Exc. kon toch niet veel hoop geven. Alvorens definitief te beslis sen, wil de Minister nog het advies eener door gemeenten ingestelde commissie af wachten. Maar reeds nu verklaarde hij dat de moeilijkheden, in het algemeen verbon den aan een Rijkssteunregeling, zoo groot zijn, dat hij betwijfelt of invoering wel mogelijk zal zijn. Niettemin probeerde de interpellant het met een motie, die evenwel niet veel instemming vond, alleen van do roode ■l\- de. De meerderheid der Kamer, beschouw de deze motie terecht als een „dooio musch". Daarna kwam aan de orde het Suiker wetje, dat, zooals mén weet, een compen- seerend invoerrecht brengt van 2.40 per 100 kilogram op sommige soorten van suiker, en bedoeld is als een noodwetjo ten bate van den bietenbouwer ingediend. De discussies zijn begonnen, maar nog niet geëindigd. DE WIJNKOOP-GROEP. Haar Russificatie. Zaterdag is het laatste nummer van De Communistische Gids, het orgaan van de Wijnlcoop-groep, verschenen. De heer Wijnkoop deelt daarin met de vo-lgende bewoordingen de capitulatie van zijn groep voor de Moskousche Internatio nale mede: „Het oentraal comité heeft, zooals in elk geval sinds het onderschrift bij den Open Brief van de Executieve aan het congres van de O. P. H. in Januari van dit jaar de bedoeling was, en sinds de bevestiging hiervan door de landelijke conferentie van 2 Maart j.l. vaststond, gecapituleerd voor de Communistische Internationale, wier critiek wij daarbij accepteerden. Die capitulatie mag niet het spreekt vanzelf enkel formeel en organisatorisch, dus uiterlijk zijn; ze moet integendeel in de eerste plaats een concreten politieleen inhoud hebben. En dien inhoud heeft ze dan ook. Do capitulatie van het Centraal Comité voor de Communistische Internationale en voor zijn Hellandsche sectie betcekent niet alleen, dat het C. C. zijn fouten uit heb verleden uitdrukkelijk erkent, maar vooral dat do strategie, de tactiek en discipline van de Communistische Internationale vol ledig zullen worden gevolgd, in het bij zonder ook ten aanzien van de vakbewe ging en van den strijd der koloniale vol keren". Ten slotte zegt schr., met volle vertrou wen en zonder aarzelen de leiding van de Communistische Internationale te aanvaar den. Hij roept de eenheid uit met de groep van den heer De Visser en raadt zijn mede leden aan abonné te worden op het orgaan van die groep (die zich- reeds onder cura- teele van de Russen had geplaatst). NIEUW UNIVERSITEITSGEBOUW TE NIJMEGEN. Aanbesteding reeds deze maqnd. Er is thans een beslissing genomen in de reeds lang hangende plannen betreffende een nieuw universiteitsgebouw te Nijme gen, noodig geworden door den groei onzer Katholieke Hoogere School. Volgens plan nen van de architecten Willem Robbers en van Goyen, goedgekeurd door de St.- Rad- boudstichting, zal het worden gebouwd aan den hoek van Wilhelmina- en Bijleveldsin- gel te Nijmegen. Het terrein daarvoor was reeds lang gereserveerd. De aanbesteding van hot gebouw met bijkomende werken zal reeds deze maand plaats hebben. Tot dusver moesten de in stituten, zooals men weet, in een minder aanzienlijk stadsgedeelte worden onderge bracht.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1