DINSDAG 1 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Toch durft spr. van dit Kabinet te vra gen daden van positief Christelijke poli tiek en bijzonder noemt hij daarbij een krachtige bestrijding van het steeds was sende kwaad der zedeloosreid, waaraan onze maatschappij ten gronde dreigt te gaan. Rede Dr. Bemelmans. Over dat kwaad sprak, nadat een klasse van de Sk Bonifaciusschool van Leeuwar den eenige liederen gezongen had, de zeer- eerw. heer Bemelmans, die de plaats in nam van den aangekondigden spreker Pa ter Henricus O. C., die wegens ziekte ver hinderd was. Dc bestrijding der zedeloosheid moge al een taak van de Overheid zijn, zij is meer nog een taak van ieder individueel en tot die taak moet men worden opgevoed. Het is daarom dat spr. wil spreken over de opvoeding in kuischheid en tot kuischheid. Spreker riep tenslotte aller medewer king tot het kweeken van een sterk kuisch geslacht in. Met deze rede was het eerste gedeelte der vergadering geëindigd. Ka een korte pauze kwam het meer feestelijke gedeelte, de Huldiging van den heer Van Vuuren ter gelegenheid van zijn vijf-en-twintigja- rig jubileum als Kamerlid. De voorzitter, mr. Koch, herinnerde er aan, dat het 25 jaar geleden is, dat de ju bilaris tot Kamerlid werd gekozen, hij, die nu ruim 12 jaar Friesland in de Tweede Kamer vertegenwoordigt. Om uwe groo- te kunde en plichtsbetrachting staat gij bij mede- en tegenstand bekend, aldus richt de voorzitter zich tot den jubilaris. Niet op een enkel terrein, doch op ver schillend terrein hebt gij een buitengewo ne werkkracht aan den dag gelegd, zoodat gij meermalen ,;Kamerlid in algemeenen dienst" genoemd zijt. Daarnaast wist gij nog op menig ander terrein, als president van verschillende Staatscommissies, als raadslid, enkele ja ren zelfs als wethouder in de stad van uwe inwoning en ook als journalist, mede werker van „De Tijd", uwen tijd nuttig te besteden en uwe groote gaven dienstbaar te stellen voor de katholieke zaak. De Friesche Bond1 dankbaar gedenkend wat gij speciaal voor Friesland geweest zijt, wil deze dankbaarheid niet uiten in spoedig vervliegende woorden alleen. Er is naar een vorm gezocht om het blijk van dankbaarheid meer blijvend te doen zijn en men meende dit gevonden te hebben in een schilderij, voorstellende een gezicht op het Grouwster Meer. Een tweetal dames in Friesch costuum boden hierop den heer Van Vuuren het schilderij, gevat in zwaar vergulden lijst aan. Nog enkele andere sprekers voerden het woord, waarop de heer Van Vuuren een dankwoord sprak. Een kort slotwoordje van den deken van Leeuwarden, het door allen staande ge zongen Friesche volkslied en de. 44ste Friesche Landdag behoorde tot het ver leden. RECHTZAKEN Auto in brand gestoken. De Amsterdamsche rechtbank deed uit- spraak in do strafzaak tegen den 39-jarigen chauffeur Th. B. B. en den 38-jaiigen auto- reparateur-geragehouder J. K. W. die te recht stonden reap, wegens opzettelijke brandstichting en uitlokking van dit mis drijf en oplichting. Volgens de tenlastelegging had de eige naar van een auto, J. K. W., aan den chauf feur B. 109 beloofd, als hij den auto in brand stak; deze deed dit en ontving de 100. De eigenaar van den auto ontving van de verzekeringsmaatschappij „The Ocean" de asurantiesom, groot 1600. J. K. W. zou tevoren de verzekerings maatschappij voor 85 hebben opgelicht, door in strijd met de waarheid te verkla ren, dat de radiatenr van den auto door een botsing met een anderen auto was be schadigd. De officier vau justitie eischte gen bei de verdachten 11/2 jaar gevangenisstraf en tegen den autoreparateur bovendien nog 11/2 jaar wegens oplichting De.rechtbank sprak verd. W. vrij van de hem ten laste gelegde uitlokking tot brand stichting en veroordeelde hem wegens oplichting tot een gevangenisstraf van één jaar. De chauffeur B. werd van de ten laste ge'egde brandstichting vrijgesproken. INGEZONDEN STUKKEN Leiden, 30e van Zomermaand 1930. De taak der Christenen. een driestar j.l. Zaterdag lees ik o.a. de volgende passage, ontleend aan een rede van rector Bote: „Ons heidensch ka pitalisme is ook diefstal!" De Redactie vindt dit sterk gezegd. Zij bedoelt blijk baar „te sterk". Wanneer zij zegt dat er mee bedoeld wordt het onrechtvaardig verkregen goed. Dè/t. soort kapitalisme wordt door ons (lees Bed. L. C.) evenzeer afgekeurd. NotabeneZou rector Bots daarvoor ©en rede houden alleen om te zeggen, dat onrechtvaardig verkregen eigendom diefstal is? En moet dat de Re dactie nog eens in een driestar aan haar lezers voorhouden? Zelfs de meest conser vatieve en ongeloovige kapitalist zal het hier wel mee eens zijn! Maar veeleer heb ben we bovenstaande passage te verstaan, sooaU zij daar letterlijk staatOns hei- deceoh ke-pstalieme is diefstal! Met andere woorden: het kapitalisme is in zich een instelling die iu strijd is met de zuiver- christelijke en natuuilijke rechtvaardig heidsbegrippen, zoo zeggen het gezagheb bende Katholieke sociologen. En dè,t is o.a. de taak der Katholieke Christenen: den rechtvaardigheidszin, rechtstreeks ont leend aan de Katholieke zedeleer, ontdaan van alle vreemde invloeden en wanbe grippen, in de plaats te stellen van de verdoezelde denkbeelden betreffende het gebodGij zult niet stelen De Redactie van de Leidsche Couront beoefent wel de deugd van voorzichtigheid BART. Om met dit laatste te beginnen: Wij zijn erkentelijk voor dit compliment, doch deze erkentelijkheid mag er ons niet van weerhouden, te constateeren dat de ge achte inzender in d i t geval de deugd der voorzichtigheid niet beoefent. En dat blijkt le uit het feit, dat hij schrijft: „Zij (De Leidsche Courant) be doelt blijkbaar „te sterk". En wij schre ven letterlijk: 't Is sterk gezegd. Maar niet te sterk! Wij citeeren hier uit de driestar: Ons heidensch kapitalisme is óók diefstal. 't Is sterk gezegd. Maar niet te sterk, omdat er mee bedoeld wordt, dat in het heidensch kapitalisme ook herhaaldelijk en als systematisch goederen in bezit wor den genomen en in eigendom op een wijze, welke met diefstal kan worden vergeleken. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ongeval. Een drietal motorrijders kwamen in „de Pan" aangereden met hun motorrijwielen en schenen er geen erg in te hebben dat de weg bij de nieuwe brug aan de grens Katwijk—Wassenaar pas on langs bestraat is en dus niet zonder kui len is. Een der motorrijders maakte met het motorrijwiel een duikeling en bezeerde zich nogal aan hoofd cn handen. De metge zellen hebben kan& gezien hem naar dr. Hueting te vervoeren, die den man ver bond. Onbegrijpelijk had het motorrijwiel geen schade bekomen. HILLEG0M. Ontrouwe chauffeur. H. v. H. wonen de te Leiden was gedurende 5 maanden als chauffeur in dienstbetrekking bij stoomwasscherij Gebrs. van Ulden alhier. Gebleken is dat de man zich aan fraude heeft schuldig gemaakt. Hij is onmiddellijk ontslagen, terwijl de zaak in handen der politie is gesteld. LISSE. Roodvonk. In de week van 22 tot en met 28 Juni 1930 is er binnen deze gemeen te een geval van roodroixk geconstateerd. Mond- en klauwzeer. In de week van 22 tot en met 28 Juni 1930 zijn er binnen deze gemeente twee gevallen van mond- en klauwzeer onder do veestapel geconsta teerd en wel bij de landbouwers L. C. van der Vlugt en P. van Tol ONDEWETERING. De heer Van Heek dankte zeer bewogen, den spreker, het comité en de geheele bur gerij voor de hem gebrachte hulde. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer G. H. Rotteveel, die ook nog in het kort memoreerde de groote voor komendheid, waarmede Van Heek steeds het publiek behandelde en hem nog lange jaren van welverdiende rust toewenschte. Vervolgens werd door het plaatselijk muziekcorps „Eruditio", onder leiding van den directeur, den heer Geyp, een sere nade gebracht. Een achttal nummers wer den keurig uitgevoerd en verhoogden niet weinig de feestelijke stemming, welke er heerschte. Ten slotte sprak de heer Du Pau namens het comité en namens de familie Van Heek een woord van dank tot allen, die op eeni- gerlei wijze hadden medegewerkt en spe ciaal tot de talrijke ingezetenen, die door hunne aanwezigheid van bun belangstel ling hadden doen blijken. Hierna vereenig- de het comité zich met den heer Van Heek en zijne echtgenoote aan een intiem af scheidsdiner, bij welke gelegenheid nog talrijke hartelijke woorden gewisseld wer den. Alles bijeengenomen is het een zeer ge slaagde avond geworden en wij twijfelen er niet aan of dezen dag, zal Van Heek en de zijnen nog lang als een aangename herinnering in het geheugen blijven. Ver melden we nog, dat het schild, waarop het cadeau werd aangeboden, is ontworpen en uitgevoerd door mej. M. Juffermans, die alle eer van haar werk had. SASSENHEIM. Winkelbouw. Het Bouwkundig Bu reau J. P. Oudshoorn en Zonen besteedde aan, een verbouwing van een winkel-woon- his ten koste van den heer L. v. Vliet te Sassenheim, waarvan de laagste inschrij ver was de heer Th. Reeuwijk, alhier. Gemeentelijke Aankondigingen Afsluiting passage J^fisoordbrug, Burgemeester en wftl/ifders van Lei den brengen ter algeuioe/e Jcennis, dat de Gansoordbrug, verbiiidinAre^'endairosschen Watersteeg en Hooigj^ft/ we^^ns herstel lingswerkzaamheden, ojf WiéÊnsdag 2 Juli a.s. voor alle landverkejj^zal zijn gesloten. Ageftda LEIDEN. Vrijdag, R. K. Bond van Transportarbei ders „St. Bonifaciu6", Bondsge- bouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Juni tot en met Zondag 6 Juli a.s. waargenomen door de apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594. Het nieuwe tentoonstellingsgebouw. Na een gehouden teekenwedstrijd onder verschillende Architecten uitgeschreven door de Tentoonstelling-commissie „Bloem- lust" te Sassenheim, werd na beoordeeling, het plan gekozen van het Bouwkundig Bu reau J. P. Oudshoorn en Zonen aan wien de architectuur van het nieuw te stichten gebouw is opgedragen. Dit jaar zal waar schijnlijk nog niet met den bouw begonnen wordren. plaats zal reconstrueeren. De minderheid oordeelde dat de tegen woordige begraafplaats aan behoorlijke eisch niet voldoet. Termen om een nieuwe Algemeen© begraafplaats op te richten, acht hij echter niet aanwezig, omdat door reconstructie van üe bestaande, gelijk door de genoemde raadsleden wordt voorgesteld, een toestand kan worden verkregen, die nog voor lange jaren de gelegenheid biedt tot behoorlijk begraven van niet tot de R. K. Kerk behoorende personen. Hij meent dus, dat uw college het voorstel van de genoemde raadsleden behoort aan te nemen. Is het wonder, dat zulk een kwestie een twistappel was in den Raad. Men aan schouw e slechts dit praeadvies, wat verkon digd in het college van B. en W. drie meeningen van drie personen, die ieder hun eigen overtuiging handhaven en men zal begrijpen, dat heb over een zeer bij zondere kwestie gaat. De voorzitter leest heb praeadvies van B. en W., waarna de heer A. Verboon Azn. (één der voorstellers der leden van den Raad) het voorstel nader toelicht en de meening uitspreekt, dat de Gemeente door aanneming van dit voorstel behoed wordt voor grootere kosten. Door deze recon structie komen buiten de eigen graven nog 180 graven bij, zoodat men aldus een reeks van jaren met heb begraven alsdan kan doorgaan. „Reconstructie geen verbetering". Us de inzender eenige aandacht wil schenken aan deze woorden, die o.i. niets te veel en niets te weinig zeggen, dan zal hij ten slotte moeten erkennen, dat zijn betoog teger ons moet vervallen. Wij wij zen b.v. op de woorden: „herhaaldelijk en ris systematise h". De onvoorzichtigheid van den geachten inzender in d i t geval blijkt 2e uit het ge mak. waarmede hij alle gezaghebbende Katholieke sociologen laat zeggen, dat het kapitalisme in zich in strijd is met de rechtvaardigheid. Dat is eenvoudig niet waar. Intusschen is het verschil in deze tus- schen de Katholieke sociologen niet zoo groot als het wel 'ns wordt voorgesteld. Als men eerst klaar definieert, wat kapi talisme is, dan komt men in zijn beoordee ling daarvan heel dicht bij elkaar. Wij komen hierop nog wel 'n-s uitvoerig terug. Red. ACADEMÏENIEUWS LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift getiteld „Bijdrage tot de kennis van het zien met één oog" de heer H. L. de Haas geboren te Amsterdam; tot doctor in de Godgeleerdheid op proefschrift getiteld „Andreas Rivctus als invloedrijk gereformeerd theoloog in Hol land's bloeitijd", de heer H. J. Honders ge boren te Nigt-evecht. Taalkundig doctoraal-examen Indologie de heer J. C. van Krieken (den Haag); Candidaats-examen Indisch recht mej. W» P. S. van Steenbergen (den Haag); Doctoraal-examen geneeskunde de kee- ren J. H. A. M. Prinz (Rotterdam) en O. van der Hiel (Bussum). Doctoraal-examen rechtsgeleerdheid do heer C. H. Dumont (Den Haag, A. H. Gee- sink (Den Haag); candidaats-examen geschiedenis mej. E. S. A. Bermonth (Den Haag) taalk. doct.-examen Indologie de heer J. Francois (Leiden). UIT DE OMGEVING WARMOND. Het ongeluk op de Kagerplassen. De toestand van den bij het motorbootonge luk op de Kagerplassen gewonden mon teur H. G. Koppers gaat goed vooruit. Van de zijde van den ex-keizer mocht hij zeer veel belangstelling ondervinden, daar deze reeds verschillende malen naar zijn toe stand heeft laten informeeren en meerma len bloemen heeft laten bezorgen. Herwonnen Levenskracht. De verkoop van materiaal, planken en balken voor den bouw van het Sanatorium voor „Herwon nen Levenskracht" heeft opgebracht de mooie som van 194.40. Alle eer en lof aan de damesverkoopsters die door hun groote ijver dit bedrag hebben bijeenge bracht. Tevens zij vermeld, dat door de afdeeling van den R. K. Volksbond een bedrag voor het zelfde doel geschonken is van 25.—. Geboren: Bernardus z. van. W. Kop en R. Imthorn Dirk z. van W. Koudijs en G. Breedijk Miep d. van G. van der Kolk en T. Monster Agnes Theresia d. van B. G. van Stijn en J. E. v. d. Linden Petrus Matthias z. van P. M. v. d. Voorn en J. A. v. Stijn Larabertus Johannes Petrus z. van F. Th. H. Pelgrim en J. C. Kuypers Theodora Maria d. van A. van Moorsel en F. W. v. d. Berk Olasina Gerardia Maria d. van M. v. Winsen en C. Wassenaar Hendrik Reiuard z. van H. Roest en W. Kooistra Bartholomeus Johannes Gerardus Maria z. van J. B. F. v. Berkel en M. C. Bent. Gehuwd: Cornelis Moerings 30 j. en M. C. J. Roest 23 j. Overleden: Maria van Wieringen 79 j. Olazina Johanna v. d. Voort 2 j., d. van C. J. P. v. d. Voort en M. C. van Rijn. Afscheid J. wan Heek. Zooals we reeds in het kort vermeldden, gaat de kantoorhouder van het Postkan toor alhier, de heer J. van Heek, den dienst verlaten. Deze gebeurtenis is evenwel niet zonder meer voorbij gegaan. Integendeel. Uit de burgerij had zich een commissie gevormd, bestaande uit de heer P. du Pau, voorzitter en C. van den Berg, H. Jonkman en M. van Tol, leden, om den heer Van Heek bij zijn afscheid uit den dienst de hulde en dankbaarheid, die er onder allen leefde, te betuigen. De Commissie was onder de ingezetenen rondgegaan en allerwege had men zich spontaan bereid verklaard aan het doel, dat de commissie zich had gesteld mede te werken. Maandagavond 30 Juni, werd de heer Van Heek met zijn echtgenoote in Hotel Van den Bosch ontvangen en werd hij in tegenwoordigheid van al zijn kinde- ren en van vele belangstellenden door den eere-voorzitter van het comité, dokter Van der Bijl toegesproken, nadat aan allen door den heer Du Pau het welkom was toegeroepen. Aan de toespraak van dokter Van der Bijl ontleenen we het volgende: Gij zult, aldus .""pr., beiden op dezen avond met zeer gemengde gevoelens naar deze zaal geko men zijn. Het is voor u hein een dag van dankbaarheid, blijdschap er vreugde, maar niet minder eeni cl* vol .veeraoedige en droevige herinneringen. Na een diensttijd van bijna 26 jaren hebt u gemeend u uit uw ambt om gezondheidsredenen te moeten terugtrekken. De burgerij van Oudewetering ziet u slechts noode uit het postkantoor vertrekken, maar moet het besluit eerbiedigen. De steeds toenemende drukte en de meerdere administratieve be moeiingen, welke daarvan het gevolg zijn, werden u voor uwe leeftijd te groot. Wij hebben het in u te prijzen, dat gij u alvo rens moeilijkheden te krijgen u vrijwillig terugtrekt. Wij als publiek, weten echter wel wat wij hebben, doch niet wat wij te rugkrijgen en het zal voor uw opvolger zeker geen gemakkelijke en benijdenswaar dige taak zijn u op het kantoor te vervan gen en het publiek, verwend als het is, tevreden te stellen. Spr. herinnert er dan aan, dat in het gezin van Van Heek vele moeilijkheden met Gods hudp overwonnen moes-ten worden, want de moeilijkheden van het leven zijn in al die 26 jaren aller minst gespaard gebleven. In alle moeilijkheden, die zich ooit heb ben voorgedaan heeft u, aldus spr., zich toch blijmoedig van uwe taal gekweten en gij hebt uwe moeilijkheden steeds bui ten het kantoor weten te houden en steeds hebt gij klaar gestaan om het publiek, dat uwe diensten vroeg, bereidwillig te helpen. Want Van Heek, gij waart steeds een amb tenaar in den goeden zin van nét woord. Spr. kan vele voorbeelden van deze be reidwilligheid aanhalen, welke bevestigen, dat het Van Heek nimmer te vroeg of te laat of teveel was en steeds klont het wan neer men soms als telefoonhoudor in geslo ten kantoortijd nog een gesprek aanvroeg, met opgewektheid: „Ik zal het probeeren, mejuffrouw of mijnheer, of het rog gaat". En herhaaldelijk gelukte het ook nog en spr. haalt een voorbeeld aan waarbij, dank zij de bereidwilligheid van Van Heek, een patiënt, die noodzakelijk spoedig een operatie moest ondergaan, in Leiden on middellijk geholpen kon worden. Zoo zou men door kunnen gaan, en juist door deze handelwijze hebt gij kans gezien, aldus spr., de harten van het publiek te veroveren. Van Heek, uwe ambtelijke loopbaan is heden geëindigd, zooals zoo straks al op gemerkt is, wij zien u noode vertrekken, maar als het dan ten slotte zoo moet zijn, gunnen wij u van harte uwe rust. De bur gerij heeft evenwel gemeend, dat u maat niet zoo met stille trom, het ambtelooze leven mocht ingaan. Men heeft gemeend u het best zijn genegenheid te kunnen be- toonen, door u een stoffelijk blijk van waar deering aan te bieden en het is mij een eer en genoegen, zegt spr., den heer Du Pau te verzoeken het bewijs van waardeering en erkentelijkheid aan te bieden. (De heer Du Pau ontblootte een standaard, waarop met gouden tientjes de letters gevormd wa ren V. T. D. Voor Trouwe Dienst). Spr. be sloot hierna zijn luide toegejuichte toe spraak met den wensch, dat aan Van Heek een lange rust zou worden gegeven en dat God hem en zijn vrouw, zijn kinderen en kleinkinderen nog lang zal mogen sparen. GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN Voorzitter: E. Vernède, Burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den uitgesteld. Ingekomen stukken: Een dankbetuiging van het bestuur der R. K. H.B.S. te Leiden voor de verleende subsidie. Wordt aangenomen voor kennis geving. In een der vorige vergaderingen is be sloten de weg Voorschotenden Deijl over te doen aan de Provincie in beheer en on derhoud. Dit betrof echter niet de brug over de Dobbewatering. Gedeputeerde Staten verklaren zich bereid deze brug over te nemen in beheer en onderhoud ruits de Gemeente 1400 stort. B. en W. advi- seeren den raad op dit voorstel van Ged. Staten in te gaan. Wordt aldus aangenomen. Besloten is door den Raad eene directe telefoonverbinding tot stand te brengen met- den Rijndijk. De kosten zouden be dragen 70 per jaar, doch bij nadere on derhandeling is gebleken, dat de kosten van een dergelijke verbinding zullen be dragen 149 per jaar. De kosten van een verbinding via Leiden zullen bedragen f 49 per jaar. B. en W. adviseeren met het oog op de zeer groote kosten eener directe verbinding, deze niet te doen plaats heb ben met de Gemeente, doch- wel een ver binding via Leiden, daar toch slechts deze verbinding van nut zal zijn bij brand, on gelukken enz. Dan kan zoo noodig een dringend gesprek worden aangevraagd bij den heer Deen, alwaar de verbinding zal worden aangelegd. Nadat de heeren W. G. Duijnisveld, J. Braggaar en P. Koot nog enkele inlichtingen hebben gevraagd en deze door den voorzitter zijn gegeven, wordt dit voorstel van B. en W. aangeno men met algemeene stemmen en zonder hoofdelijke stemming. Een begraafplaatskwestie. Thans komt aan de orde een kwestie, die de gemoederen in den raad reeds lang heeft beheerscht, ofschoon de buitenwe reld van dezen inwendigen strijd in den boezem van den raad nog maar weinig weet. Ja, men wist wel dat een voorstel was ingediend in 1923 door den heer G. Eggink om over te gaan tot stichting van een Algemeene begraafplaats op kosten der Gemeente, men wist dat vóór deze zaak in 1923 op voorstel van B. en W. „een commissie ad hoc" was benoemd, maar meer ook niet. Doch thans wordt de zaak meer publiek. Door de leden A. Verboon Azn. en J. J. Dijkman is een voorstel ingediend om een bedrag van ten hoogste 10.000 beschik baar te stellen voor de reconstructie van de Nedcrlandsch Hervormde begraafplaats. Het praeadvies van B. en W. luidt aldus: De meerderheid van ons college kan u niet aam-aden dit voorstel aan te nemen. Zooveel hoofden, zooveel zinnen. Eén der leden dier meerderheid meent, dat, waar de begraafplaats van de Neder- landsche Hervormde Gemeente in het cen trum van het dorp is gelegen, waar boven dien die begraafplaats uit een hygiënisch oogpunt afkeuring verdient, de Gemeente geen gelden mag beschikbaar stellen voor een dergelijke begraafplaats. Hij is van oordeel, dat volgens de wet de gemeente een Algemeene begraafplaats, die aan de eischen van den tegenwoordigen tijd vol doet, behoort te stichten. Het andere lid is van oordeel, dat het tijdstip om een be slissing te nemen nog niet is aangebroken. Immers op de tegenwoordige begraafplaats der Ned. Herv. Gemeente bestaat nog ge durende een reeks van jaren gelegenheid tot begraven. Mocht te eeniger tijd die be graafplaats geen dienst meer kunnen doen voor allen, die niet tot de R. K. Kerk be- hooren, dan zal het vraagstuk nader onder de oogen moeten worden gezien of de Ge meente, een Algemeene begraafplaats zal stichten, dan wel de Ned. Herv. begraaf- Wethouder C. Eggink Sr. bestrijdt m den breede den heer A. Verboon en noemt deze reconstructie geen verbetering, maar een verslechtering van den toestand, die volgens spr. ontoelaatbaar is, waardoor dit kerkhof nog een reeks van jaren mid den in de Gemeente blijft liggen. Voor 10.000 kunnen we net zoo goed een klein kerkhof stichten in eigen beheer buiten de Gemeente. Spr. vindt het tevens gevaar lijk, want ook de Roomsch-Katholieken of Gereformeerden zouden wel eens een der gelijke subsidie kunnen vragen. De heer J. Braggaar heeft in den beginne zeer moeielijk gestaan tegenover deze kwestie en daarom adviezen ingewonnen, welke allen tot dezelfde conclusie kwamen, na uiteenzetting van den toestand n.l. „sticht eene nieuwe algemeene begraaf plaats". Wethouder Mens zegt, dat deze kwestie reeds in besloten vergaderingen is doodge- praat, doch wenschb toch met een enkel woord zijn standpunt voor onze Gemeente uiteen te zetten. Men wil stichten een nieu we algemeene begraafplaats op kosten dei- Gemeente, waarvan echter een klein ge deelte een gebruik zal maken. Immers de Roomsch-Katholieken hebben een eigen begraafplaats, de Ned. Hervormden ook, zoodat slechts een Hein gedeelte der Ge meente belang heeft bij een dergelijke stichting. Spreker's groote bezwaar is nog niet direct de stichting, maar wel de ex ploitatie, die men op de Gemeente wenschfc te leggen. Ook is spr. niet bang voor aan vrage van subsidie van het R. K. Kerkbe stuur, door de reconstructie van de Ned. Herv. begraafplaats, deze wordt, zoo als ze in werkelijkheid al is, de Algemeene begraafplaats voor onze Gemeente. Daar om is spr. er sterk voor het voorstel van de heeren A. Verboon Azn. en J. J. Dijk man aan te nemen. De heer J. J. Dijkmaai acht deze oplos sing de meest gunstige voor de Gemeente, terwijl de heer J. Bakker er zich tegen verklaart om den bestaanden toestand ah dus te bestendigen. Wethouder Eggink bestrijdt nogmaals de voorgaande sprekers en houdt het oog gericht niet op het heden, maar op de toe komst bij de uitbreiding der Gemeente. Ook al zou de nieuwe algemeene begraaf, plaats de som van 50.000 kosten. De voorzitter stelt thans voor tot stem ming over te gaan, daar ieder thans wel een vaste meening omtrent deze zaak zal hebben.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2