ZATERDAG 28 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 BINNENLAND GEMEENTEN. VEREENIGING VAN NED. Vergadering van de afd. Zuid-Holland. Stad en Landschap van Z.-H o 11 a n d. Tri een der zalen van het Kurhaus had Donderdagochtend de vergadering plaats van de afdeeling Zuid-Holland van cle „Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten", onder voorzitterschap van den heer E. Vernède. Deze opende de vergadering met een rede, waarin hij wees op wat sinds de vorige vergadering op wetgevend gebied is tot stand gekomen, waarbij de gemeenten veel belang hebben. Spr. me moreerde de wet op de financieele ver houding en het wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet. Wat de samenwerking der gemeenten betreft, wil spr. nog de aan dacht vestigen op 2 punten. Het eerste be treft de samenwerking bedoeld bij artikel 18 der Ziektewet, in verband met de cir culaire van den Inspecteur der Volksge zondheid waarbij de Provincie wordt ver deeld in kringen van gemeenten, die sa men de oprichting van barakken ter hand kunnen nemen. Spr. gelooft dat het alle aanbeveling verdient aan dien wenk ge hoor te geven. Vrijwillige samenwerking is toch verre te verkiezen boven gedwon gen samenwerking, waartoe de Kroon de gemeenten, die onwillig zijn, kan verplich ten. De moeilijke kwestie is voorts nog het lastige artikel 21 der Ziektewet, de tarievenkwostie. Naar spreker vernomen heeft zal ëer- lang vanwege het Departement een model verordening worden verzonden betreffen de de tarieven. Het tweede punt is de inrichting van de brandweer, waarover in de middag bijeenkomst een voordracht door den hoofdcommissaris van politie te Den Haag zal worden gehouden. Na de rede van den voorzitter werden eenige huishoudelijke zaken afgedaan. De periodiek-aftredende bestuursleden, de heeren E. Vernède, F. N. V. Guant en A. B. de Zeeuw, werden bij acclamatie herkozen. Mr. A. Jonker, directeur van de Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten, deed vervolgens enkele mededeelingen over het bureau der vereeniging in het bij zonder wat betreft de door de gemeenten te ontvangen bijdrage van het Rijk en de becijfering daarvan door het bureau. Vervolgens was aan de orde: Doel en werkwijze van het Instituut. „Stad en Landschap van Zuid-Holland" in te leiden door de heeren J. van Hoey Smith en ir. A. Siebers. Het eerste sprak de heer van Hoey Smith. Het doel van het Instituut is in de eer ste plaats ontsiering van het ^andschap in de ruimsten zin te voorkomen. Een be langrijk element hierbij is de plaatsing der reclameborden. Voorts wordt door het Instituut herhaal- delijk gewezen op de noodzakelijkheid van een uitbreidingsplan en van het maken van w els tandsb epaJingen Het maken van een uitbreidingsplan wordt echter in den regel door het Insti tuut niet gedaan. Een verder moeilijk punt is een monu mentenverordening, die voor tal van ge meenten noodig is. De bouwverordeningen moeten steeds herzien worden in modernen geest. Het In stituut geeft eveneens daaromtrent advies en tracht daarbij steeds met zooveel moge lijk tact te werk te gaan. Vele' gemeenten hebben hun gemeen te- architect en oordeelen daarom dat zij geen schoonheidscommissie noodig hebben. Spr. meent echter, dat de Schoonheids commissie van het Instituut van een abso lute neutraliteit is en acht daarom een aan gename samenwerking met den gemeente architect zeer wel mogelijk. Tweede inleider was de heer ir. A. Sie bers. Om tot een beteren bouw te geraken, aldus ir. Siebers, is een eerste eisch dat onbevoegden er geen invloed meer over heb ben en deze uitsluitend in handen komt van de kundigen. Maar daarnaast moet men opvoedend werken. Doet men dit niet, dan stuit men in de kleinere gemeenten op moeilijkheden. Het instituut legt er zich op toe de plaatselijke omstandigheden te leeren ken nen en de eischen te verstaan, waaraan beantwoord moet worden. Het werk van het Instituut is een werk van geduld. Men kan over de werkzaam heden van één jaar weinig zeggen maar spr. hoopt, dat mede door het werk van het Instituut de prachtige, vaderlandsche traditie van een edele en schoone bouw kunst, welke altijd de trots van deze lage landen heeft uitgemaakt, zal blijven be staan. Het werk van het Instituut kan voor- loopig alleen nog maar negatief zijn: het weren van ontsieringen. Maar spr. vertrouwt, dat er, ondanks de vele strubbelingen en moeilijkheden, toch enkele schoone resultaten bereikt mogen worden en men zeggen kan dat het beeld van het landschap onzer provincie nog steeds de moeite van het bezichtigen waard is. Op de beide redevoeringen volgde eeni ge discussie. De voorzitter der vergadering vroeg of het niet moeilijk was een plaatselijke re clame-verordening te maken. De provin ciale verordening heeft alleen betrekking op reclames, door derden aangebracht. Een plaatselijke verordening zou echter de reclames treffen van zaken in de ge meenten zelf. Dit kan men toch niet gaan verbieden. Overal ziet men toch reclames en werkelijk niet alle even sierlijk. Sprekers gemeente heeft zich niet bij de Schoonheids-commissie aangesloten. Spr. meent dat een dergelijke commissie veel vertraging in de uitvoering veroorzaakt. Wordt met de bureaucratische wijze van werden, waarover zooveel geklaagd wordt, in het Instituut gebroken. De heer van Hoey Smith zegt, dat het niet zijn bedoeling geweest is, dat de recla me-s verboden worden. Men moet echter de reclame kunnen regelen en onaesthetische borden kunnen weren. De Schoonheidscommissie werkt zoo vlug mogelijk. Elke week vergadert de commis sie en naarmate de bewoners in een ge meente meer aan de commissie gewend ra ken, gaat het werk spoediger. De voorzitter sloot hierop de ochtend bijeenkomst. Om 2 uur opende de heer Vernède de middagbijeenkomst, welke bijgewoond werd door burgemeester Patijn. Li deze vergadering werd een inleiding gehouden (door den heer F. van 't Sant, hoofdcommissaris van politie, commandant der Brandweer te 's-Gravenhage, die een en ander mededeelde over de brandweer. Verschillende bijzondere oefeningen wer den daarna nog aan enkele bureaux gede monstreerd. R. K. WERKLIEDENVERBOND IN NEDERLAND. Voorjaarsbondsvergadering te Breda op 22 en 23 Juli a.s. Dc voorjaars-verbondsvergadering van het R. Iv. Werkliedenverbond in Neder land zal worden gehouden op 22 en 23 Juli a.s. in hotel „De Schuur", Cat h a rina straat Breda. De vergadering vangt den eersten dag (Dinsdag) aan des morgens om elf uur; den tweeden dag vermoedelijk om negen uur. DE V. A. R. A. EN HET ALGEMEEN PROGRAMMA. Naar gemeld wordt zou het eerste al- gemeene programma, dat door de V. A. R. A. verzorgd wordt, door de Radio-commis sie grootendeels zijn afgekeurd. Het „Volk" spreekt deze geruchten met de grootste stelligheid tegen. Blijkbaar laten enkele vol-ijverige en weinig kieskeurige A. V. R. O.-propagan- disten niet na, op deze wijze, reeds vóél de uitvoering van het eerste V. A. R. A.- program, stemming te maken en verwar ring te stichten, schrijft het blad. Juist is, naar het blad wordt medege deeld, dat over enkele zeer ondergeschikte punten het gold de namen van enkele muzieknummers eerst overleg is ge pleegd, waarbij het 't V. A. R. A.-bestuur bereid was, met een enkel verzoek, dat- weinig inhield, rekening te houden. Het programma, zooals het intusschen reeds is gepubliceerd, zal daarvan kan men zeker zijn geheel worden uitge voerd. DE NED. VEREEENIGING VAN GEMEENTEN, afdeeling Zuid-Holland, heeft in het Kurhaus te Scheveningen vergaderd, bij welke gelegenheid bovenstaande foto werd genomen EEN KWESTIE OVER EEN NIEUW RAADSLID. Te Amsterdam. De overzichtschrijver van den Amster- damschen Raad schrijft in de „Tijd": De neutrale middenstander Jansen is dan er toe gebracht wegens zijn ziekelijken toestand te bedanken als raadslid en de burgemeester heeft Woensdag enkele waar- deerende woorden aan hem gewijd. Tereeht. Want deze vischkoopman was zoo'n rasecht volksman als Piet Nolting er eens een was. Ik had achting voor hem als mensen en van het rare samenraapselfcje, dat zich het Neutrale Blok aller Middenstanders noemt, was hij in den Raad verreweg de beste. In een telegram aan burgemeester en Raad heeft hij gisteren voor de aan hem gewijde woorden en de instemming, die ze bij den Raad vonden, bedankt. Hij was er toe tra nen toe door ontroerd, zeide deze mensch met ontvankelijk gemoed. Hij gaat heeneen ander wipt dade lijk op z'n plaatsjeDie man is de vol gende van de Neutrale Middenstandsiijst, de heer Bruinsma, die a-1 zóó lang naar een raadszetel hunkert en in de Kamer van Koophandel zoo'n eigenaardige figuur slaat. Maar die meneer Bruinsma moet, zelfs nu, nog wat geduld oefenen. Eindelijk.... eindelijkdan stond hij gisteren vóór de poort van het zoo vurig begeerde paradijs des raads-Maar: hij mocht er nog niet in! Zijn wachten giste ren was tevergeefs. Minstens nog veertien dagen gecluld. Want de raedscoüxmissie, die zijn geloofsbrieven te onderzoeken had, is blijkbaar met haar taak niet gereed ge komen. Haar voorzitter, de heer Klaas de Vries, vroeg na een half uur beraadsla ging der commissie namens de commis sie verlof, haar taak op een nader t-e be palen tijdstip te mogen voorzetten. Dc raadscommissie nu was samengesteld uit do heeren Klaas de Vries, Wierdels, Baas, Boekman en Wijnkoop. De heer Wierdels was destijds voorzitter der raadscommissie van onderzoek naar de corruptiebeschuldi gingen jegens de neutrale middenstanders. Het rapport der toenmalige commissie was niet flatteerend voor de neutrale mid denstanders en de raa 1 hield hen daarop uit sommige vertrouw ensposten. Het ligt voor de hand, verband te leggen tusschen het niet gereed komen der huidige commis sie met. haar onderzoek en de beschuldi gingen van vroeger. Er waren destijds on der meer beschuldigingen jegens den heer Bruinsma, dat hij bij de raadsverkiezingen voor zijn candicLatuur geld had gestort als mede bij de Statenverkiezingen. Als ik :ne goed herinner, achtte de commissie van des tijds de eefste beschuldiging niet juist, de tweede niet bewezen. Deze zullen dus nu wel buiten beschouwing blijven. Alle kans is er dus, dat over veertien da gen de commissie tot tpelating zal advisee- ren daar 't per slot nipt aan de commissie staat te beoordeelen of dc heer Bruinsma het lidmaatschap waardig is, maar of zijn papieren in orde zijn. De heer Bruinsma zalf zal de zuiveringseed moeten afleggen. Zoo zie ik hem over veertien dagen nog wel den raad binnenstappen. Maar zóó z'n entree te moeten maken in den raad lijkt me al op zich zelf pijnlijk. Ik herinner me uit de laatste kwarteeuw geen precedent. GEVANGENISSTATISTIEK OVER 1928. Daling der bevolking in de strafgestichten. Bij de algemeene bespreking van ons strafstelsel, die in de zoo juist verschenen Gevangenisstatistiek over 1928, gepubli ceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek en verkrijgbaar bij de Alg. Landsdrukkerij, aau de behandeling van de gegevens betreffende hetgevaugenis- wezen voorafgaat, worden voor 192S op den voorgrond gesteld de inwerkingtreding- van de Psychopatbenwet.ten en de voort gezette voorbereiding van de reorganisa tie van het strafstelsel. De gegevens van het gevangeniswezen betreffen in de eerste plaat-s de bevolking in de strafgestichten. De onafgebroken da ling van 1920 af van het aantal personen, dat in de gezamenlijke gestichten verblijf hield, duurde in 1928 voort. De totale be volking in den loop van 1928 in alle ge stichten tezamen aanwezig geweest be droeg in 1928 23491 tegen 25685 in 1927. In de verschillende gevangenissen werd in 1928 bij wijze van proef klassikaal on derwijs gegeven. De statistiek over 1928 bevat meer me dedeelingen betreffende het stelsel van afwijkingen van het gewone gevangenis regime dan die over 1927. Over het alge meen wordt door de gevangenen op het bezit der „afwijkingen" veel prijs gesteld; zij beschouwen het als een groote straf, wanneer de afwijkingen hun tijdelijk we gens wangedrag moeten worden ontnomen. De volgende afwijkingen blijken in het algemeen het meest toepassing te vinden: het toestaan van ruimer gebruik maken van de kantine en het koopsn van meer bijzondere kantine-artikelen; langdiuriger verblijf in de open lucht met verlof om te rooken. Verder is in vele gestichten het aantal gevallen van yerleening van de vol- geiule afwijkingen groot: zich zelf sche ren?' haar en baard naar verkiezing dra gen, huiselijker meubileering van de cel, ruimer gebruik van bibliotheek, toestaan van een nieuwsblad. Toepassing der voorwaardelijke invrij heidstelling had in 1928 in ruimer mate plaats dan in 1927. T.a.v. 24.86 pet. (1927 18.35 pet.) van degenen, omtrent wie een beslissing genomen werd, kwam vast te staan, dat een vervroegde terugkeer in de maatschappij kon worden toegestaan. Van het totaal aantal voorwaardelijk in vrij heid gestelden, wier proeftijd in 1928 ein digde, had t.a.v. 23 pet. herroeping plaats tegen 16.4 pet. in l9'27. GEBRANDMERKTworden nog de paarden voor het Stamboek, bij de keuring te Roermond. De vereeniging voor dierenbescherming heeft hier nog een taak te vervullen Bond van Kath. Meisjesvereenigingen in het Bisdom Haarlem. Te Haarlem is de eerste vorgadering gehouden van den Bond van Katholioke Meisjesvereenigingen in het bisdom Haar lem. De tweede zal Woensdag, 2 Juli, ge houden worden te Rotterdam in het Ge bouw der St. Jozef Gezellen Vereeniging, Stationsplein 10, des nam. drie uur. Aanwezig waren behalve het bestuur van den Diocesauen Bond en een groot aantal afgevaardigden van de meisjesver eenigingen van Haarlem, Amsterdam en Omstreken; de voorzitter van den Dioce- sanen Jeugdraad, professor Niekel, raej. T. van Kersbergen en mej. M. v. d. Kallen van de Vrouwen van Nazareth. De voorzitter, rector Timp, opende de vergadering, deelde mede dat Z. D. II. Mgr. Aengenent, had besloten de organi satie van de vrouwelijke jeugd in zijn bis dom op te dragen aan de Vrouwen van Na zareth. Deze vergadering, de eerste onder zijn leiding, zou dus ook de laatste zijn. Door de adjunct secretaresse, mej. P. Voss, werd verslag uitgebracht over de werkzaamheden van den _Bond gedurende de laatste twee jaren. Kapelaan Leesberg bracht daarna het financieel verslag uit en het verslag over het St. Francisca Ro- mana Liefdewerk. Mej. M. v. d. Kallen gaf daarna een uit eenzetting van: Doel, inrichting en werk wijze van: „Do Graalbeweging". Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. RECHTZAKEN SPAARFONDS VOOR BODEM CULTUUR. De bestuurders tot vergoeding der schade veroordeeld. Curatoren van de gefailleerde stichting „Spaarfonds voor Bodemcultuur'' hadden van de vijf bestuurders dier stichting 589.020.79 gevorderd wegens geledeil schade als gevolg van op lichtvaardige en zorgeloozc wijze verleenen van credieten aan de thans geliquideerde scheepswerf „Akerboom" te Boskoop. De Haagsche rechtbank verklaarde de curatoren niet ontvankelijk in hun vorde ring, maar het Haagsche Gerechtshof heeft thans beslist, dat het bestuur do credieten verleende op verregaande roekelooze en lichtvaardige wijze, hetgeen wanprestatie oplevert, en veroordeelde elk der bestuurs leden tot betaling van een evenredig deel van genoemde schade. Uw Bcekhoudi/it in Grde VANAF 5.- PERIHAAND. Brieven onder No. 134 Bureau v. d. Blad HET SCHILD. Het schild der geloofsverdediging ook do vrouw moet het weten to hanteeren. Iedero maand verschijnt „Het Schild" en we weten het allemaal wel in hoeveel duizenden gezinnen katholiek en niet- katholiek er telkens weer met belang stelling naar wordt uitgezien. Iedere maand brengt ons Nederlandsch apologetisch tijdschrift een flink aantal lezenswaardige artikelen op alle mogelijk gebied, dat in verband staat met de ka tholieke geloofsleer en de katholieke ge loofsverdediging; in iedero aflevering be antwoordt Pater Otten in z'n populaire vragenbus de meest uiteenloopende kwes ties en moeilijkheden van katholieke, zoo wel als van andersdenkende vragenstellers. In dezen tijd, nu alles wankelt en ver schuift, nu voelen talloos velen zich aan getrokken tot de katholieke leer, die vast staat, wijl ze geankord is in 't woord van haar Goddelijken Stichter: „Ik zal met U zijn tot aan het einde der tijden". Juist de andersdenkenden voelen dit 't sterkste aan omdat zij leven in stroomin gen en tegenstroomingen, omdat zij het drijfzand kennen, omdat zij de kenteringen van 't getij aan de lijve hebben gevoeld. En met 't bewustzijn van niet te wonen in een huis op vasten bodem, komt heel vaak do overtuiging: als er ergens funda menten liggen, dan kent het katholicisme ze. Vandaar de groeiende belangstelling voor onzen godsdienst. Heeft „Het Schild" iets te zeggen aan de vrouwen. Zeer vóel. En aan de vrouw, wier arbeidsterrein in hoofdzaak ligt in ;t openbare leven. En aan de moeder. De katholieke vrouw van dezen tijd die zooveel geven kan, wanneer zij liongc- rigen ontmoet, die smecken om brood zij moet haar geloof kennen, zij moet be wust gelooven, weten waarom zij gelooft. Dat gaat niet zonder studie. Geestelijke wapenen kan zij niet missen, wanneer zij strijden moet om het licht in een ziel. Een rijk wapenmagazijn, dat is „Het Schild". Lectuur, die doet haar dieper kennen haar eigen geloof, die brengt haar op dc hoogte van de geschiedenis van dat geloof, die belicht de waarheid tegenover dc mc- nigvoude dwalingen van den menschelij- ken geest, dwalingen van vroeger cn van deze tijden. De vrouw zal die dwalingen ontmoeten, de werkende vrouw komt. er vaak direct, vaak indirect mee in aanraking, de moe der heel dikwijls door haar kind, haar op groeiende zoon of dochter. Zij moet dc dwaling kennen, wil zij die weerleggen, bestrijden, waar zij die ontmoet. De vrouw, die in aanraking komt met andersdenkenden en dikwijls velerlei mis vattingen heeft recht te zetten, de moeder, die de moeilijkheden begrijpen kan van haar jongens en meisjes, de vrouw van de zen tijd nu geloof en ongeloof zoo scherp gewapend staan tegenover elkaar zij heeft een schild wel noodig. „Het Schild". IRMA MEYER. Proefnummers zijn te verkrijgen aan hot propaganda-secretariaat vau „Het Schild", Tuinlaan 66, Schiedam. WAT ER GEBEURT VOORALEER WE BUSGROENTEN KRIJGEN. De erwtenpluk is thans in vollen gang en velen vinden er een loontje in. De kinderen gebruiken hun vrije uurtjes en werken dapper mee

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9