SPLINTER'S GROOTE UITVERKOOP TAPIJT-en BEDDEHnAGAZIJMEK ZATERDAG 28 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 VOOR HUIS EN HOF DE DUIVENTEELT. In dit artikel zullen we eens het meer interessante gedeelte van de duiventeelt van nabij gaan bezien, n.l. het leven der duiven, terwijl daarbij dan tevens de ver zorging der dieren ter sprake zal komen. Laten we om te beginnen aannemen, dat we in het bezit zijn van een volière, die aan alle eischen voldoet. In een vorig arti kel heb ik het, echter zeer beknopt, ge had over de huisvesting der duiven, hoewel ik daarbij echter wel de verschillende eischen, die aan een goede duivenwoning moeten gesteld worden, ter sprake heb gebracht. Onze volière is nu door enkele koppels duiven, van welk ras doet niets ter zake, bewoond en we zullen maar afspreken, dat het tegen het begin van het broedseizoen loopt; dus eind Februari, begin Maart. De broedhokjes in de volière zijn in orde en er is voor gezorgd, dat ieder koppel duiven in zijn broedhok een nestpan heeft. Hokjes, 'die niet in gebruik zijn geno men, moeten gesloten worden, om te voor komen, dat een of andere brutale doffer er nog een broedhokje bij in beslag neemt, hetgeen moeilijkheden zou kunnen opleve ren, wanneer een eventueel nieuw koppel later dat hok in bezit zou willen nemen. In dit geval ontstaat, zoo men niet op zijn hoede is, een stevige vechtpartij, die af loopt met overwinning van een van beide partijen, die eruit geworpen wordt, terwijl dan de overwinnaar in liet bezit blijft van zijn ingenomen broedhok. Men dient erop te lebten, dat de duiven niet vóór den aanvang van den -broedtijd met nestelen beginnen, want winter jongen staan, wat hun innerlijke gesteldheid aan gaat, over het algemeen beneden de voor- jaars- en zomerjongen. De wintertijd moet trouwens als rustperiode worden be schouwd voor de oude vogels, die dan hun krachten moeten opdoen voor het komende seizoen. Zeer vee] liefhebbers scheiden dan ook 's winters de duiven van de doffers, voor een tijd van één of twee maanden. Enkele zijn er ook wel, die dit doen tij dens den geheelen winter b.v. van Septem ber-October, tot Febraari-Maart. Ik keur dit echter ten alle tijde sterk af, daar de dieren dan te triestig worden. Het beste is de laatste of de twee laatste winter maanden de dieren te scheiden. Een week voor het bij elkaar brengen der koppels is het aanbevelenswaardig de dieren eens goed te purgeeren. Een ons Engelsch zout opgelost in een liter water, wordt de dieren gedurende één dag te drinken gegeven, terwijl men ze door het graan een flinke portie lijnzaad toedient. Den volgenden dag, geeft men de dieren weer gewoon frisch water, terwijl men de dieren 's morgens en 's avonds per vogel een handvol goed gemengd gx-aan voedert. Na een week worden de duiven en dof fers, ieder koppel apart bij elkaar gebracht. Wanneer de paring (treden) tot stand is gekomen, hetgeen geschiedt nadat de dof fer, zwaar koerend en staartsleepend de duif heb hof heeft gemaakt. Wanneer de duif door korte buiginkjes van haar instem ming heeft blijk gegeven, zitten ze spoe dig, de veertjes uitpluizend, dicht bij elkaar, terwijl er dan een dof oe-oe geluid hoorbaar is. Daarop volgt het z.g. „trekke- bekeken" en dan de eigenlijke paring. De gepaarde koppels worden nu in het voor hen bestemdo broedhokjo gebracht en daar b.v. een dag in opgesloten. Dan worden de hokjes geopend, ieder koppel heeft zijn broedhok en het lieve leventje kan gaan beginnen. De meeste volièrevogels vliegen uit en kunnen zoodoende hun eigen nestmateriaal opzoeken. Wanneer dit bestaat uit droge takjes, kan het geen kwaad, doch wanneer de vogels met sti-oo aankomen b.v. uit een mesthoop, kan men beter zorgen, dat er in de volière nestmateriaal is, bestaande uit takjes van heidebezems en zoo moge lijk tabaksstelen tegen de luis. Wanneer de dieren hun nest in den broedpan hebben gebouwd, kan men spoe dig het eerste eitje verwachten en twee dagen daarna is ook het tweede gelegd. Om beurten bebroeden nu doffer en duif, gedurende zeventien a achttien dagen, de eitjes. Zoo ongeveer kan men zeggen, dat de doffer broedt vanaf 's morgens pl.m. 10—11 uur tot 's middags 34 uur. De overige tijd is voor de duif. Na 17IS dagen al naar gelang van de weersgesteldheid komen de eitjes uit, na eerst al een dag van te voren aangepikt te zijn, hetgeen geschiedt door het jong zelf. Na de geboorte verwijdert men de leege doppen, zoo de duif daar nog niet zelf voor heeft gezorgd. Vanaf den 15en broeddag hebben de uders een gele brei in de krop, waarmede de jongen de eerste vier dagen worden gevoed. Daarna krijgen de diertjes ge woon graan, dat eerst vooraf in de krop is geweekt. De jongen worden blind geboren, doch met den vierden dag kunnen ze zien. Na een dag of 67 gaan de stoppels opkomon, en met 3 weken zitten ze al knap in de vee- ren, hoewel de mooie glans van do ouden nog ontbreekt; deze krijgen de jongen pas na de rui. Wanneer men de jongen wil ringen dient dit vóór de 9 a 10 dagen te gebeuren, daar de pooten anders te dik zijn. Mocht de ring al eenigszins stroef over do poot gaan, dan is het boste een weinig olie aan de poot te smeeren, zoodat de ring dan beter glijdt. Na 4 tot 5 weken kunnen de jongen zich zelf redden en meestal hebben de ouden ondertusschen weer een nieuw nest en eieren. Verder moet men zorg dragen, dat het hok geregeld goed schoon gehouden wordt,' terwijl vooral de in gebruik zijnde broed hokjes niet verwaai-loosd mogen worden. Wanneer de jongen een weck oud zijn moet het oude nest verwijderd worden, de broedschotel goed schoongeboend, waarin men dan zelf weer een nieuw nest maakt en de jongen er weer inplaatst. Van dien tijd af moeten de nesten van tijd tot tijd geregeld ververscht woixlen, totdat de jongen flink in de vecren zitten. Dan neemt meen de broedpan uit het broedhok, totdat men bemerkt, dat de ouden weer beginnen met toebereidselen te maken voor een nieuw nest, waarna men weer een schoonc pan in het liok plaatst. In een volgend artikel zal ik verder gaan met enkele interessante bijzonder heden uit hét leven der duiven te bespre ken. Observator. Uit de Laadbouwwereld Drinkwater voor het Vee. Nadruk verboden. Eén der ziekten, die kunnen worden toe geschreven aan het gebi*uik van slecht wa ter is het voorkomen van ingewandswor men bij dieren. Een ieder, die met dieren omgaat, heeft ongetwijfeld meermalen op gemerkt, dat met den mest soms wormen ontlast worden. Bij paarden vindt men die wormen in den mest, bij runderen zitten ze in de luchtpijpen en worden ze uitge hoest, terwijl katten en honden ze dikwijls uitbraken. De wormen zijn wit, lang en dun. Dc eieren van deze wormen, dikwijls ook dc larven, bevinden zich in het drink water en komen alzoo inhet dierlijk lichaam. Zoo komt bij runderen, schapen en varkens de longwoi'mziekte voor. Het wormbroed bevindt zich in stilstaande wa teren, in stinkende poelen en moerassen, 't Komt voor, dat de luchtpijpen om zoo te zeggen verstopt zijn door de kluwens wor men, welke zich daarin bevinden. De die ren kunnen dan geen lucht krijgendit ver schijnsel wordt wel longenjacht genoemd. In Argentinië zijn soms millioenen scha pen aan deze ziekte ten gronde gegaan; hier te lande treedt het lijden niet zoo uitgebreid op. Zooals reeds gezegd, komen deze worm ziekten bij voorkeur in moerassige stre ken voor. Dikwijls vindt men in de nabij heid van huizen vervuilde slooten of poe len, waarin dat wormbroed een gunstige ontwikkelingapl'aats vindt. Het verdient ten zeerste aanbeveling, zulke wateren te dempen en op andere wijze voor goed drinkwater te zorgen. Dit vereischt eenige uitgaven, doch dit is maar éénmaal. En wanneer elk jaar opnieuw het vee (cha- pen, varkens en runderen) zooal niet sterft, dan toch kwijnt tengevolge van deze long wormziekte, dan is de schade op den duur veel grooter. Het meest aanbevelenswaardig is, om zoo mogelijk bij iedere boerderij 'n z.g. Nortonpomp te laten slaan. Deze levert wa ter uit diepere grondlagen dat doorgaans goed bruikbaar is in de boerderij. Het dient 's winters tot het drenken van het vee in den stal. Het dient tot reinigen van het melkgcreedschap. Wanneer de plaatselijke toestand het toelaat, dat dc put n uitwatering in de naastbijzijndc sloot heeft, bevat deze laatste tevens goed water. Een zoodanige put is verre te ver kiezen boven eep z.g. zakput. Behalve het regenwater zakt in zulk een put tevens het water van de mestvaalt. Put en mestvaalt liggen dikwijls niet ver van elkaar, in de nabijheid van de boerderij. Centrale Proeftuin te Utrecht. Het Jaarverslag van voornoemden Proef tuin maakt weer melding van tal van ge nomen proeven. Zoo met aardbeimatjes bij de soort Deutsch Ever». Er werd 11. ma len geplukt. Totaal werd geoogst: met matjes 16.25 K.G., zonder matjes 10.75 K.G. Bij de matjes dus, evenals in het jaar te voren een aanzienlijk hoogeren oogst. In kwaliteit en prijs viel dit jaar geen ver schil waar te nemen, doordat het tijdens den oogst gunstig weer was. Dit gunstige weer was ook oorzaak, dat do vruchtboo- inen alle scliurftvrij bleven, zoowel die, welke met Calif, pap of met Cosan waren bespoten, als de onbespotcne. Bespuitingsprcef mei kulba e.a. middelen. Bij appels werd een besaiitiugsproef ge nomen met kulba, een teerproduct, in op lossingen van 1 op 7, 1 op 11, 1 op 21, 1 op 28 en 1 op 35. De sterkste oplossing gaf ernstige beschadiging, de knoppen ver brandden. De oplossing 1 op 14 gaf weinig schade, de zwakkere oplossingen geen schade. De boomen werden mooi glad en zuiver van luizen, enz., gelijk de nabij- staande boomen, welke met Garbolineum werden bespoten. Een 8-tal appelsoorten Avorden na'den bloei met Cosan bespoten; ecu. gelijk aantal boomen van dezelfde va riëteiten met Bordeauxsche pap. Beschadi ging kwam bij beide middelen niet voor. De vruchten der boomen, bespoten met Bordeauxsche pap, waren bij het oogsten sterk roestig, die der met Cosan behandel de boomen mooi glad, en goed gekleurd. Na den bloei werden St. Kemy en Doycn- né du Comice bespoten met Calif, pap. Bij de laatste trad sterke verbranding op, bij St. Bemy minder, doch ook bij deze werd bladbeschadiging waargenomen. Bestrijding kever en bladluis. Ter bestrijding van den appelbloesem- snuitkever werden op 1 Juni jutebanden aangelegd, welke in Januari werden ver wijderd. In 14 der banden werden gevan gen 6, 0, 7, 3, 0, 7, 2, 0, 1, 26, 5, 0, 3, 12, totaal 72 kevers, of wel gemiddeld 5 per band. Ondanks een nauwkeurige wintcrbc- spuiting met vruchtboomcarbolienum ont wikkelden zich op dc pruimen in den zo mer toch nog bladluizen. *Do boomen .wer den bespoten met 'n 2 pet. oplossing Nicol, hetwelk afdoende resultaten gaf en geen beschadiging veroorzaakte. Tegen Wintervlinders en Aardvloeien. Een onderzoek werd ingesteld naar de kleefkraeht van enkele lijmsoorten. Verge leken werden Pamir I, Pamir II en Sche ring. De banden werden gelegd 26 October, wat wel laat was, doch daar wintervlin ders practisch niet voorkomen en de lijm uitsluitend voor controle werd aange bracht, was dit geen bezwaar. Op 6 Fe- bruari 1930 was de lijm Pa-mir II nog goed kleefkrachtig, de beide andere merken hadden veel van hun kleefkraeht verloren. De proef met Ruscalin tegen aard- vlooien, in '2S genomen, werd in '29 her haald. 't Middel werd gebruikt bij spruit- kool en gaf goede resultaten. Ter bestrij ding van de plaag was om de zaaibedden, ook van de niet met Ruscalin behandelde een rand raapstelen gezaaid. Deze werden sterk door de aardvloo aangetast en ver moedelijk was daardoor de aantasting op het niet behandelde perceel geringer dan wij in andere jaren gewend waren. Bewaarproef. Van de St. Rcmy, oogst 1928, werden 26 K.B. ingewikkeld in zijdepapier, en 26 K.G. niet. Op 17 Mei '29 was van beide het gewichtsverlies 2 K.G. of ongeveer S pCt. De niet ingewikkelde vruchten wa ren iets meer gerimpeld, 't verschil was echter zeer gering. Onkruidbestrijding. Wederom werd ter bestrijding van het on kruid in de paden gebruik gemaakt van natrium chloraat met uitstekend succes. Tot laat in den herfst bleven dc paden vrij van onkruid. Bemestingsproef bij Aardappelen. Tusschen de bessen werden in dit proef jaar aardappelen (Eerstelingen) geteeld. De inrichting was als volgt: 1. Volledig be mest. 2. Geen stikstof. 3. Geen kali. 4. Geen fosforzuur. 5. Geen klak. De sor teering geschiedde in: groote, drielingen en kriel. Dc volledige bemeste perceclen gaven totaal 778 K.G. groote, 117 K.G. drielingen cn 32 K.G. kriel. Die zonder stiksof: S07 K.G. groote, 125 K.G. drielingen en 38 K.G. kriel. Die zonder kali: 7IS K.G. groote, 115 K.G. drielingen en 35 K.G. kriel. Die zonder fosforzuur: 728 K.G. groote, 117 K.G. drielingen en 32 K.G. kriel. Die zonder kalk: 751 K.G. groote, 109 K.G. drielingen en 34 K.G. kriel. Vergelijken we de perceelen, waarop één voedingsstof is weggelaten, met de volledig bemeste, dan zien wc, dat de op brengsten van pooters en kriel niet noe menswaard uiteenloopen, wel het beschot der groote aardappelen. Maar opmerkelijk is, dat terwijl het weglaten van kali, fos forzuur en kalk een vermindering gaf, wat mocht verwacht worden, do perceelen zonder stikstof 29 K.G. groote méér gaven dan die met stikstof. Het weglaten der kali wreekte zich het heerst: 60 K.G. groo te minder! Het fosforzuur gaf een méérop brengst van 50 K.G. groote, dc kalk van 24 K.G. B—r. UIT DE KATHOLIEKE WERELD Trtncomalia, Ccylon. Agentia Fides meldt ons: De Ghandi-bcweging «heeft weerklank gevonden in Ceylon. Enkele vrijwilligers zijn direct bij het begin naar den Mahamatma gegaan om zout tc win nen tegen dc wet in. Patrotischc vergade ringen hebben zijn eisch tot onafhankelijk heid goedgekeurd. Alle inwoners van Cey lon volgen dc Gandistische campagne met koortsachtige belangstelling en bereiden zich voor om in het Bestuur het grootst mogelijk deel te nemen, hetwelk bun be loofd hebben de Hcrvormingsbepalingen wedke zijn voorbereid door de commissi® Donoughwore, goedgekeurd door Lord Passfield en welke met een meerderheid van t\*ee stemmen zijn aangenomen door de wetgevende vergadering van Ceylon. Slechts met twee stemmen meerderheid, want zij schijnen niet radicaal genoeg. Ze zijn slechts oen verwijderde voorbereiding tot de autonomie die door het grootste deel verlangd wordt maar waarvoor de nuchterste koppen Ceylon nog niet rijp achten. Sommige punten zijn echter voor de aristocratie een doorn in het oog. De Indische koelies, ongeveer 900.000, hebben stemrecht op bepaalde voorwaar den, en alle vrouwen, van 21 jaar af, heb ben hetzelfde stemrecht als de mannen. Deze radicale en bijna algeme-ene uitbrei ding van het stemrecht doet de Singelce- zen. ovenals den Egyptenaren in Pharao's tijden, vreezen, dat in een min of meer verwijderd tijdperk hun macht zal ophou den. Hot hoofd van' him vertegenwoordigers is met den goeverneur Sir Herbert Stanley naar Engeland gegaan om een verandering der heryormingsmaatregelen te verkrijgen. Londen zegt echter alles of niets, de maatregelen vormen een mechanisch ge heel, neem er een wiel uit en de machine loopt niet meer". De hervormingen zijn er gekomen, maar het laatste woord is nog niet gespro ken. Kairo. Agentia Fides meldt ons: Op een groot feestmaal in het college der Jezuie- ton te Cairo waren meer dan 300 gasten, oud-leerlingen van hot college. Onder hen bevonden zich Z. E. Zulficar Pacha, opper kamerheer van den konin.g Z. E. Mahmoud Fakry Pacha, gezant van Egypte te Parijs en Z. E. Sadek Wahba Pacha, Egyptische gezant in Rome. allen Muzelman. Fakhry Pacha hield een ontroerende speech en zeide o.a. dat hij naar Spanje gaande het zijn plicht achtte een bezoek te brengen aan Loyola- om zijn dankbaar heid te toonen voor hetgeen hij hier onder vonden had. En hij voegde er aan toe dat hij tevens zijn dank girfg brengen aan der Generaal der Jezuieten in Rome. Het is opmerkelijk dat Egypte op het oogenblik bij de drie grootmachten van Europa vertegenwoordigd is door drie oud-leerlingen van do Jezuieten, n.l. door Fahkry Pacha, Sadek Wahba Pacha cu Sesostris bey Sidarous, welke laatste Egypte in Londen vertegenwoordigt. Goa. Agentia Fide» meldt ons: Dc Pa- triach van Indië, Aartsbisschop van Goa, doet stappen tot inleiding van een proces van Zaligverklaring van den eerbiedwaar- digen Pater Jozef Vaz, Oratoriaau, van Goa, apostel van Ceylon tijdens dc Hol- landsche vervolging. Rome. Agentia Fides meldt ons: Bij het begin van het Pontificaat van Paus Pius XI waren de 4 Syro Malabaarsche dioce sen de eenigste territoria in Azië die door ilanders zelf bestuurd werden. Thans zijn er 21 territoria in Indië, China en Japan die een inlandsch bisschop hebben en een vijfde van de Katholieke bevolking dier landen wordt door eigen bisschoppen be stuurd, n.l. 1.143.769 van de 5.774.631. 12 van de 21 territoria bevinden zich in China, zij tellen 253.731 Katholieken op een totaal aantal katholieken in China van 2. 486.841, dus iets meer dan 10 pet. InTndië is 26 pet. van dc katholieke be volking, n.l. 825.340 van do 3.081.036 toever trouwd aan de inlandschc geestelijkheid. Tc weten 4 Syro Malabaarsche diocesen en 4 van de latijnsche ritus. Wat Japan betreft, 2/3 van de katholieke bevolking woont in het diocees Nagasaki, dat is toevertrouwd aan den Japansche Vic. Apost. Mgr. Hayasaka en telt 63.008 katholieken. Ncpmt men Korea en Formosa cr ook nog bij dan telt Japan 206.754 katholieken. DE PRIESTER-MISSIEBOKD. Hlaandagniorgesi 30 Juni, om 9 uisr, begint Een Uitverkoop zooaSs neg nooit te voren is gekend» Landhuisstoffen, prachtstreepen Pluchette, 1 30 c.M. breed, prima kwalitt Pluchette Overgordijnen met mod. randen,^ Chenille Overgordijnen, iets bijzonder: EEE Madras Gordijnen, reclame, per stel Serge, 130 c.M. breed LEEST U EEfêS! Er is zeer zeker ock iels voor II bij! SALON-AMEUBLEMENT apeauds, 4 Eiken 1 A C AA mei vochtechte Trijp 1 W,UU Tafelkeeden, 130 X ^0 Pluche Tafelkleeden, 150 Xy^^O Wasch-echte Tafelkleeden, groote Kapstokkleeden, diverse defssins Divankleeden, groote verscheidenheid MASSIEF EIKEN SLAAPKAMER-AMEUBLEMENT bestaande uit Spiegelkast, Ledikant, 1 7Q Nachtkat, Tafel, 2 Stoelen, - slechts Bedspreien, pracht-sorteering, vanaf 1.90 Bouclé f Karpetten^mor de huiskamer, 3 X 15.90 .xminUer Kjjs^etten, moderne dessins 21.80 Velvet Kafpetten, 2 X 314.75 Tapistry Karpetten»^~X~ 3 9.S0 Tapis Belge-4É?ëëdjes, prima wol, 1 X 'Vs 2.25 DeiiïWeedjes, im. Smyrna 0.49 Ledikanten, 2-persoons 5.90 Prima Kapok-Matrassen 12.90 Engelsch Ledikant, met spiraal-matras 7.45 Nachtkastje 6.50 Tafel 5.40 GROOTE PARTIJ DEKENS, iets vuil tegen spotprijzen ÊM GROOTE PARTIJ RESTANTEN Linoleum, Vloerzeilen, Stragula, vanaf 0.60 GORDIJNSTOFFEN, LOOPERS, COCOSLOOPERS 1| Vitrages, Allovernets, vanaf 0.09 TAPIJT - BEHANGSELPAPIER! jÜ Alles tegen buitengewoon lage prijzen! 00K OP ONZE MEUBEL-AFDEELING Jg ruimen wij pracht-Ameublementen op tegen SPOTPRIJZEN Bezoekt onze magazijnen Het loont de moeite =sr: 'V'' Geven steeds -- HOOGEWOERD-41 TELEFOOfi-öl

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 15