31ste Jaargang ZATERDAG 28 JUNI 1930 No. 6629 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 9e £eidódie(£ou/fcCMt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop n verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V „We koopen er niks voor" In den Amsterdamschen Gemeenteraad is aan de orde gesteld een voorstel inzake de loonen van het gemeentepersoneel. De loonen worden even laag of even hoog gehouden als ze zijn. Maar voorge steld wordt het premie-vrije van het pen sioen, dat de arbeiders vóór ©enige jaren bij de onderhandelingen hadden prijs ge geven, wijkend voor de noodzaak der be narde tijden, weer in te voeren, en om den vaoantietoeslag iets te verhoogen. Men mag dit voorstel toejuichen. Men mag het ook bestrijden als nlen dat doet op respectabele motieven. Maar men mag het niet bestrijden op een wijze, waarop zulks in den Amsterdam schen Raad al is geschied door een libera len woordvoerder, den heer Boi&sevain. Diens betoog was er een van het soort, waarmede in den loop der tijden en ook nu nog óók loonen zijn verdedigd, wel ke in strijd zijn met Christelijk, met men- schelijk rechtvaardigheidsbesef Deze liberale woordvoerder veroorloof de zich den uitroep: „Dit alles kost aan de gemeente veel geld; we koopen er niks voor". „We kooper er niks voor". Ziehier in al we durven zeggen: ontstellende weerzinwekkendheid in toepassing ge bracht het beginsel, dat de arbeid is een koopwaar, zonder meer; dat de wet van vraag en aanbod, en alléén deze wet, het arbeidsloon en de arbeidsvoorwaarden be paalt. Als men ergens goed een of ander artikel kan kooperi voor 100 oent, dan geeft men er toch geen 105 eent voor uit. Dat io geld weggooien; „daar koopt men niks voor". Als er arbeiders te krijgen zijn voor een bepaald loon, hoe dit dan ook zij, dan betaalt men dezen toch niets meer dan dat. Dat zou dwaasheid zijn; „daar koopt men niks voor". En dan is men daarover geërgerd. Alsof arbeidsvoorwaarden durft denken en spre ken, dan verwondert men er zich nog over, als er geen rust en tevredenheid heerscht. En dan is men daarover geëergerd. Alspf men zelf geen overvloedige reden tot ergenis geeft! De vrijheid der Katholieken Bij een verslag van een openbare Sacra mentsprocessie te Weert waaraan o.m. een groot aantal Utrechtsche Katholieken deelnam maakt de „Tijd" de volgen de kantteekening: „Evenals de eenige openbare pro cessie, welke het Noorden in Laren bezit, en waar de nieuwe Aartsbis schop Z. D. H. Mgr. Jansen door zijn bijzonderen luister zal bijzetten, laat deze trek naar het Zuiden schrijnend aan het Nederlandsche rechtsgevoel de achterstelling der Katholieken ge voelen". Het „Volk" meent hierbij te moeten op merken, dat de Katholieken deze „achter stelling" aan zichzelf hebben te wijten. Waarom toch, zoo vraagt het socialistisch orgaan, „altijd achter de coalitie aange draafd."? Waarom zoo vraagt het blad niet uitdrukkelijk, maar laat dat tusschen de regels doorlezen niet een bondgenoot schap aangegaan met ons, Sociaal-democra ten? Dan zoudt gij, Katholieken, immers uw processie-vrijheid onmiddellijk kunnen bekomen Laten we dit laatste even als vast staand aannemen, 't Is al 'ns vroeger meermalen van socialistische zijde uitdruk kelijk verklaard; en we willen nu die ver zekering niet in twijfel trekken. Even later in hetzelfde artikeltje van den Oproerigen Krabbelaar wordt ge sproken over gebrek aan „politieke scho ling" onder de Katholieken! Wij kunnen hem, echter wel de verzekering geven, dat de Katholieken wèl voldoende „politieke scholing" bezitten, om er niet over te denken de blijvende? vervulling van een bepaalden onder hen levenden wensch te aanvaarden onder zulke voorwaarden, dat daardoor andere hun dierbare ver langens, of vrijheden en rechten, in gevaar zouden worden gebracht Meer zullen wij hierover nu niet zeggen! V De taak der christenen De Middenstandskrant bevat de rede van rector Bots, gehouden op den socia len Zondag te Rotterdam. Wij ontleenen er het volgende aan: Het Communisme is het kind van het kapitalisme, het onheilvolle kind van zijn schoot. Zeker, het is dief stal, zonde, maar ons heidensch kapi talisme is het ook. Het eene onrecht heeft het andere te voorschijn geroe pen. Zoo staan wij voor het communis me als voor de consequentie van vijf eeuwejn afval van Christus, van allo bovennatuurlijk leven. Wil hier een kentering komen, dan zal Europa zich weer moeten opwer ken tot eene bovennatuurlijke levens beschouwing en dan zal niet alleen een omkeer in het geestesleven, maar ook in het maatschappelijk leven moe ten komen. Ons heidensch kapitalisme is óók dief stal. 't Is sterk gezegd. Maar niet te sterk, omdat er mee be doeld wordt, dat in het heidensch kapita lisme ook herhaaldelijk en als systematisch goederen in bezit worden genemen en in eigendom op een wijze, welke met dief stal kan worden vergeleken. Zoo onwaar is de socialistische uit spraak, dat eigendom diefstal is (behalve dan zeker eigendom in handen van socia listen zoo verkeerd zou het ook zijn, te ontkennen, dat er in onze maatschappij, helaas, te veel eigendom is, door diefstal, of daarmee gelijk te stellen onrechtmatig heid, verkregen. En dat soort kapitalisme wordt door ons evenzeer afgekeurd als zijn reactie of zijn consequentie: het goddelooze commu- Dat soort kapitalisme is in strijd met de beleving van het Christendom, en de red ding 'daaruit kan ook alleen worden ge bracht door hen, die waarlijk Christen zijn. Die waarlijk Christen zijnEn we denken hier aan het slot van en der mooie schetsen van Pierre l'Ermite, getiteld: Steunpilaren der maatschappij „Zalig zij, die hun geloof, hun gansche geloof beleven. Zalig zij, die hun geloof niet aantrekken als een kleed voor plech tige gelegenheden, die altijd en overal christen zijn, in de kerk, in het huisgezin en in de maatschappij.... Ja, zalig deze christenen. Zooals één enkele zuil een bruchtruïne voor instorting bewaart, zoo bewaren zij soms een geheele streek. En door hen wordt altijd weer opnieuw in de wereld die vlam aangeblazen, zonder welke er slechts barbarendom en duisternis zou zijn. VOLKENBOND DE ARBEIDSTIJD VOOR HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN De overeenkomst aangenomen. De Internationale Arbeidsconferentie te Ge- nève heeft gisteren met 78 tegen 33 stemmen de overeenkomst inzake de regeling van den werktijd der kantoorbedienden aangenomen. Deze overeenkomst behelst een aanvulling van de Conventie van Washington en heeft betrek king op de handels- en kantoorbedienden, post-, telegraaf- en telefoonpersoneel, op de familiebedrijven en voorts op de eraployé's in de verkoopsafdeelingen der industrieele be drijven. Een uitzondering wordt gemaakt voor het personeel, in dienst van sanatoria, hotels, res DE OCEAANV'LUCHT van Kingsford Smith en Van Dijk is vol bracht en het succes van dezen tocht is voor een niet gering deel te danken aan de goede functionneering van de radio-installatie aan boord van het vliegtuig, waardoor de communicatie met radio-stations en schepen onderhouden kon worden. Hierboven een interessant kijkje bij de radio-installatie van de Southern Cross. Duidelijk zijn de onderdeelen te onderscheiden taurants, café's, e.d. De overeenkomst omvat een werkdag van 8 uren, een werkweek van 48 uren. In bijzondere gevallen zal de week anders ingedeeld mogen worden. De werkdag mag dan echter de tien uur niet te boven gaan. Niet inbegrepen zijn voorts de staats ambtenaren. Toegelaten zijn overuren voor personeel beneden 18 jaar. FRANKRIJK. DE PLANNEN VOOR DEN TRANS- SAHARA-SPQORWEG. De studiecommissie en de commissie van 100 voor den aanleg van den trans-Sahara-spoor- weg te Parijs heeft haar werkzaamheden ge ëindigd, zoodat thans binnenkort in het parle ment een wetsontwerp voor den aanleg van dezen spoorweg zal worden ingediend. Deze spoorweg, met welks aanleg 8 jaar ge moeid zullen zijn, zal 3300 K.M. lang worden en van Boed Arfa naar Segoe in den Soedan loopen, terwijl ook een verbinding met het Fransch-Engelsche grensgebied bij Nigeria tot stand zal worden gebracht. De kosten van den aanleg zullen 3 milliard francs bedragen. Aangezien reeds 228 afgevaardigden zich voor de plannen hebben verklaard, acht men het zeker, dat het parlement de noodige cre- dieten zal toestaan. ROEMENIE KONINGIN HELENA EN KONING CAROL De koningin zou Roemenië willen verlaten. In hofkringen werd gisteren meegedeeld (zoo meldt de „International News Service" uit Boekarest) dat koningin Helena, de vrouw van koning Carol, voornemens is Roemenië voorgoed te verlaten en naar haar moeder te Frankfort a. d. Main te gaan. Zij zou tot dit besluit zijn gekomen omdat haar echtgenoot weigert haar de opvoeding toe te vertrouwen van den jongen kroonprins Mihai. Een twee de reden zou zijn dat koning Carol van plan is mevrouw1 Loepescoe, zijn gezellin in de bal lingschap, naar Boekarest te laten komen. Er wordt aan toegevoegd dat de eenige reden waarom mevrouw Loepes oe niet reeds in Boe karest is, deze is, dat de vrouw, die haar ver gezelde, te Weenen ziek is geworden. BRITSCH-INDIE DEMONSTRATIE TE SIMLA. Duizenden personen hebben te Simla een optocht gevormd, welke door de Indische han delswijk trok. In den optocht liep een ezel mee, gehuld in buitenlandsche weefsels en een Engelsche hoed dragend, zoomede een exem plaar van het Simon-rapport. Aan het eind der demonstratie werd het rapport verbrand ineen openbare vergadering, nadat Hindoes en Sikhs redevoeringen hadden gehouden, waar in het rapport werd veroordeeld. CHINA HEVIGE STRIJD IN CHINA GAANDE. De Nanking-troepen melden successen Officieele berichten van de zijde van de na tionalisten zeggen, dat aan het Loenghai-front een beslissende slag geleverd wordt, die als de hevigste sinds het algemeen offensief wordt beschouwd. De regeeringstroepen vallen de Noordelijken aan, die in de richting van Kai- feng terugtrekken. De regeeringstroepen, zoo wordt verder bericht, hebben tweeduizend ge vangenen gemaakt. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Internationale Arbeidsconferentie heeft een overeenkomst inzake de regeling van den werktijd der kantoorbedienden aangenomen. De regeering van Bolivia afgezet. Huldiging van de Oceaanvliegers te New York. (Luchtvaart, 3do blad). BINNENLAND. Verlaging Tarief spoorwegvrachten (1ste blad). BINNENLAND AMERIKA BOLIVIA'S REGEERING AFGEZET. President Siles en Generaal Kundt verdwenen. Volgens berichten uit Buenos Aires zouden te La Paz de troepen, opgewonden over de beweerde aanvallen op de burgerbevolking door de politie, deze en de aanhangers van president Siles aangevallen en op de vlucht gedreven hebben. Talrijke personen werden hierbij gedood of gewond. De troepen weigerden den ministers toe te staan de regeeringsgebouwen te betreden. Het leger heeft de regeering afgezet, nadat bloedige gevchten waren geleverd; president Siles heeft het land verlaten. De troepen hebben besloten een voorloopige regeering in te stellen, be staande uit vertegenwoordigers van alle par tijen en die voorbereidingen zal treffen voor nieuwe verkiezingen. Op het oogenblik is alles rustig in La Paz. Generaal Kundt zou verdwenen zijn. Volgens draadlooze berichten uit Antofa- gasta heeft op 500 mijl van La Paz een ge vecht plaats gehad tusschen Boliviaansche troepen en rebellen, waarbij 30 opstandelin gen werden gedood en 100 gewond. VERLAGING SPOORWEGTARIEVEN. Voor aardappelenvervoer. Heb Centraal Bureau der Tuinbouwvei lingen ontving van den Minister van Wa terstaat bericht, dat de Regeering met het oog op de tegenwoordige buitengewone omstandigheden besloten heeft voor het tijdvak van 1 Juli—15 Aug. a.s. een reduc tie van 30 pet. te verleenen op spoorweg- vraehten voor vervoer van aardappelen van Nederl. bodem in binnenlandsch ver- keer of naar het buitenland. De stijgende bierlijn. In de April-aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt vermeld, dat onze vader- landsche brouwerijen in 1929 2.31G.000 H.L. bier hebben afgeleverd, tegenover 2.273.000 H.L. in 1928. Dab maakt dus een verschil van 43.000 H.L. oftewel 4 millioen 3 maal honderd dui zend liter, oftewel voor iederen Nederlan der, van den baby af tot den beroemden grijsaard, die alle dagen zijn pintje neemt en toch nog leeft toe, weer meer dan een half litertje meer. Zoowel de afzet met binnenlandsche be stemming als de uitvoer gingen nu onge veer 2 pet. vooruit. Wat, te meer beteekent, als men in aan merking neemt, dat 1928 al reeds oen prachtig bierjaar was, doordat do produc tiecijfers van do onmiddellijke voorafgaan- do jaren toen met niet minder dan ruim 10 pet. werden overtroffen. Het binnenlandsch verbruik van bier steeg van 2.134.000 H.L. in 1928 tot 2.176.000 H.L. in 1929. Wat beteekent dat, terwijl in 1923 iedere Nederlander, alweer van zuigeling tot ouderling, gemiddeld 27,8 Liter gerste nat consumeerde, deze plas want 27,8 Liter is een flinke plas, een plas waaruit drie emmers zijn te vullen in 1929 met nog 0.2 Liter werd bijgevuld en juist 28 Liter inhoud kreeg, nadat en daarin zit heb onrustwekkende, dat zoo goed in het oog moet vallen het gemiddelde bierge bruik in 1927, 1826, 1925 en 1924 „slechts" ongeveer 25,5 Liter was geweest. Een aanzienlijke, oen zeer aanzienlijke stijging dus. Nieuwe directeur van het Telegraafkantoor te 's-Gravenhage. Bij minitserieele beschikking is aange wezen als directeur van het telegraaf- en telefoonkantoor te 's-Gravenhage do heer F. I. H. Sassen, adjunct-directeur van het telegraaf- en telefoonkantoor te Amster dam. Tevens is hij bij Kon. besluit met in gang van 1 October 1930 benoemd tot in specteur der posterijen, telegrafie en tele fonie. LETTEREN EN KUNST „JAHWE SCHAPHAT". Van het bock van Dr. Feodor Strotmann z.g. (de Nederlandsche uitgave verscheen bij do Kruisvaarders van St. Jan te Rijs wijk) zijn op het oogenblik vertalingen ter hand genomen in de Duitsche, Fransche, Engelsche en Russischo taal. Do beide eerste vertalingen zijn reeds zoover gevor derd, dat ze binnenkort zullen verschijnen. Het getuigt wel voor de waarde en de belangrijkheid van het werk van dr. Strotmann, dat zijne Excellentie Mgr. A. Sceptizky, de bekende metropoliet van Lemberg en Z. D. H. mgr. M. d'Herbigny, praeses van het Oostcrschc Instituut te Rome, hun hooge goedkeuring eraan ge hecht hebben, dat resp. de Fransche en Duitsche uitgave hun opgedragen worden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1