De „Southern Cross" te New York Onze Propaganda- UITVERKÖOP ZATERDAG OM 9 UUR fRIJDAG 27 JUNI 1930 OE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 JUSTITIEEL ONDERZOEK NAAR DE LUBECKER STERFGEVALLEN. De aankomst. De „Southern Cross" is vannacht 11 minuten voor één, Amsterdamsche tijd, op het vliegveld Roosevelt-field te New York geland. Een duizendkoppige menigte verwel komde enthousiast de koene vliegers, ter wijl verscheidene autoriteiten tegenwoor dig waren. Het laatste gedeelte. Merkwaardig genoeg waren de berich ten omtrent het tweede gedeelte van den tocht, hoewel deze boven de, zij het niet dicht bewolkte, wereld ging, schaarscher dan toen het vliegtuig zich in mist en ne vel gehuld een weg baande boven de wa terwoestenijen van den Atlantischen Oceaan. TÜt Halifax op Nieuw Schotland werd gemeld, dat het vliegtuig om 10.17 (15 uur 37 Amsterdamsche tijd) vijf uur na de start te Harbour Grace, gezien was boven het Scatari-eiland op 500 K.M. afstand van New 'Foundiand. Dit eiland is gelegen bij Kaap Breton, ten Noord-Oosten van Nieuw- Schotland. Kort daarop kreeg het draadloos station te Gloucester in Massachusetts contact met het vliegtuig. Stannange seinde, dat de „Southern Cross" reeds een flink eind boven Nieuw-Schotland gevorderd was. Er werd gevlogen op een hoogte van 2000 M. en men wilde nog hooger stijgen, ten ein de boven den mist uit te komen. Iff weer wil van den hevigen tegenwind bleef de machine er een gang van 100 K.M. per uur in houden. Onmiddellijk daarop werd het volgende bericht van de „Southern Cross" ontvan gen: „Wij hebben nu helder weer gevon den en zijn daarom 350 meter gedaald. Wij passeeren Country Harbour in Nieuw- Schotland (aan de N. O. kust). Het weer is goed". Inderdaad bleek het vliegtuig thans op minder krachtigen tegenwind te stuiten. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. Uit een raam gevallen. Woensdag is in de Emmastraat te Heer len een dienstmeisje uit een raam geval len. In bewusteloozen toestand werd zij naar het ziekenhuis overgebracht. Giller- morgen was haar toestand redelijk wel. Dood gevallen. Op de Stoomweverij der N.V. Herman Driessen en Zoon te Aalten is Dinsdag de 43-jarige arbeider J. G. te Brink bij het inleggen van een beschutting van een trap ladder gevallen. Hij kreeg een schedel breuk waaraan hij kort daarop is over leden. Verdronken. Te Hilvarenbeek ie de landbouwer R. H. met zijn fiets te water gereden en ver dronken. Nekkramp. Te Ze eist is zekere W. S. aan nekkramp overleden. Brand. De groote schuur van de landbouwers v. d. Bosch te Appelscha is een prooi der vlammen geworden. Ook verbrandde 50.000 kg. hooi, benevens een deel van den stal. Verzekering dekt de schade. Bliksem ingeslagen. Te Printmelen (N.-Br.) is de bliksem ge slagen in den toren der Ned. Herv. kerk. Er ontstond een begin van brand. Bij de blussching daarvan heeft de rijksveld wachter Schier een hoofdwonde opgeloo- pen. Aan de Haspelwijk te Zevenhuizen in de gemeente Leek is de woning van den arbeider G. Pater door den bliksem ge troffen en gedeeltelijk vernield. Een begin vaji brand kon gebluscht worden. Persoon lijke ongevallen kwamen niet voor. Brandstichting. Te Winschoten is W Bloksma. verdacht van brandstiobting, in voorarrest gesteld. Op het strand bij Den Hoom op Texel is het lijk aangespoeld van een circa 45-ja- rigen zeeman, gekleed in blauwe matrozen kleeding. Het lijk verkeerde in staat van ontbinding. En reeds om 11 uur (16 uur 20 Amsterdam sche tijd) werd Halifax, de hoofdstad, van Nieuw-Schotland, gepasseerd. Het toestel vloog zoo laag boven de stad, dat het pu bliek op straat de letters „Southern Cross" duidelijk kon onderscheiden. Van hier ging het naar Yarmouth, de meest Westelijke haven van Nieuw-Schot land, die om ongeveer 14 uur (10 uur 20 Amst. tijd) werd bereikt. Van hier werd koers gezet naar liet vasteland van Maine, waar Portland omstreeks 15 uur (20 uur 20 Amst. tijd) in het zioht kwam. Hier was het weer opnieuw iets ongunstiger; er werd mist en tegenwind gemeld. Om 17 uur Amerikaansche tijd (22 uur •20 Amst. tijd) passeerde de „Southern Cross" Boston in Massachusetts. Zij werd door een groot aantal vliegers vergezeld. Plannen van Smith. Kings ford Smith moet van plan zijn nog een tocht zonder tusschenlanding te on dernemen van New York naar Oakland; voorts een terugtocht over den Atlanti schen Oceaan in een passagiersvliegtuig met vier motoren; en dan nog in 10 dagen een vlucht van Engeland naar Australië in een in Engeland gebouwd vliegtuig. De lotgevallen van de Southern Cross zijn zeer fortuinlijk geweest. In Juni, twee jaar geleden, is kapitein Kingsford Smith vergezeld door twee Amerikaansche vlie gers en een passagier, van San Francisco naar Brisbane gevlogen, over de Stille Zuidzee, een tocht, die als een van de grootste prestaties in de lucht geldt. Hetzelfde jaar is Kingsford Smith met zijn gezellen in de Southern Cross zonder tusschenlanding over Australië gevlogen en na enkele kleinere tochten is de Southern Cross verleden jaar in 13 dagen van Australië naar Engeland gevlogen. Wanneer het vliegtuig dus ditmaal nog over het Amerikaansche vasteland vliegt, clan heeft, het de wereld rondgevlogen in historische, lange trajecten. Uit den Gemeenteraad van Sleen. In de Woensdag gehouden raadsverga dering van Sleen is de slechte verstand houding, welke bestaat bus sollen den bur gemeester, den secretaris en de gemeente ambtenaren, uitvoerig besproken. De secretaris bood zijn excuses aan aan den heer Vos, met wien hij in de vorige vergadering handgemeen was geweest. Tenslotte besloot men geen maatregelen tegen den secretaris te nemen, daar deze zelf ook veel tegenwerking ondervindt. Bij het minste plichtsverzuim zal thans ech ter tot ontslag worden overgegaan. Automobilist mishandeld. Woensdagmiddag heeft een man te Den Haag die zichzelf had opgeworpen als be waker van een aut-o, het den eigenaar van den auto op onbehoorlijke wijze lastig ge maakt. De heer J. H. uit Utrecht bezocht met een kennis een café aan den Stationsweg te Den Haag en liet zijn auto op de straat voor het café staan. Tijdens hun afwezig heid passeerde A. Z. uit de Glasblazers laan, zag den onbelieerdon auto, posteerde zich er naast en wachtte tot de eigenaar zich vertoonen zou. Toen de heer H. na eenigen tijd verscheen, probeerde Z. op de bekende manier, door de mededeeling: „op uw auto gepast, meneer", een fooi te bemachtigen. De heer H. antwoordde ech ter: „Ik heb je niets gevraagd", stapte, met zijn reisgezel, in en wilde wegrijden. Daarop stak Z., die onder ,den invloed van sterken drank was, in woede; hij sprong op cle treeplank van den auto en eischte belooning voor zijn ongevraagden dienst. De heer H. stopte en trachtte Z. van de treeplank af te duwen, hetgeen niet gelukte. Integendeel Z. hield zich met een hand vast, trok met de andere een mes, waar mee hij den bestuurder bedreigde. Deze weerde den woesteling af en ving met de linkerhand een steek op, welke op zijn buik was gericht. De heer H. werd hier door ernstig aan zijn hand gewond en hij moest in de polikliniek aan het Wagen plein voorloopig worden verbonden, van waar de G.G.D. hem naar het ziekenhuis bracht. Intuschen was Z. op den loop gegaan, doch de politic wist hem to grijpen en bracht hem naar het bureau. Het bebloe de mes werd nog in zijn bezit gevondeD. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt wegens poging tot zware mishandeling en wegens mishandeling. Hij is in verzekering gesteld. In Stavoren heerscht, tengevolge van de droogte, gebrek aan drinkwater. De Nederlandsche Spoorwegen voeren per tanks drinkwater aan, om in den nood te voorzien. BEGINT MORGEN DE „MACODO" UITVERKOOPS-COURANT wordt U heden thuisbezorgd Twee nieuwe slachtoffers. De officier van justitie te Lubeck heeft thans, in verband met de bekende genees wijze, waarvan 42 kleine kinderen het slachtoffer zijn geworden, een klacht we gens dood door schuld ingediend legen prof. dr. Deycke, directeur van het alge meen ziekenhuis, tegen Klotz. leider van het kinderziekenhuis, dr. Altsted, leider van den stedelijkcn gezondheidsdienst, en tegen een assistente uit het laboratorium van prof. dr. Deycke. De officier van justi tie is van meening, dat, nadat de eerste sterfgevallen waren geconstateerd, niet het noodige is gedaan om verder onheil te voorkomen. Hij vermoedt zelfs dat men, juist om de gemoederen tot bedaren te brengen, nog verdere hoeveelheden van het gevaarlijke preparaat aan geneeshee- ren en vroedvrouwen zijn verstrekt. Gisternacht zijn opnieuw twee zuigelin gen aan de gevolgen van de voeding met het calmette-preparaat overleden, zoodat het aantal dooden tot 44 k gestegen. Kinderen vinden springstoffen. Uit Castrop-Bauxel wordt gemeld: Spe lende kinderen vonden gisterenmiddag in de nabijheid van een teerfabriek een groo te hoeveelheid springstof. De crimineel© politie, die op de hoogte werd gebracht, legde beslag op 158 patronen en 74 pakket ten Ammoniet. De springstoffen bleken uit het spring- stoffenhuis der maatschappij ontvreemd. Als de daders werden drie arbeiders uit Castrop-Rauseel gearresteerd, die alle drie tot. de communistische partij Duitschland moeten behooren. Zij gaven voor met de springstoffen visch te willen vangen. De huiszoeking bij een der arrestanten leverde een trommelrevolver op en een pistool, alsook munitie en verscheidene patronen. Het onderzoek wordt door de politieke politie van het politic-commissariaat voort-» gezet. Een Griek met booze plannen? Te Parijs is een Griek, zekere Panagoe- lauos, gearresteerd, die er van wordt ver dacht zich bezig te hebben gehouden met den aankoop van wapens en munitie, in het bijzonder machinegeweren. Hij zou in 1928 opdracht hebben gehad Venizelos te vermoorden. Hij werd des tijds gearresteerd en op verzoek der Griek- sche regeering uitgeleverd. Het lukte hem, tijdens de overbrenging, te ontsnappen. Trachoomsujet. Na proeven op apen zoeken de agenten van den Gezondheidsdienst der Vereen. Staten, naar Reuter uit Santa Fé meldt-, nu een mensch om het afdoende bewijs te verkrijgen, dat- ze er in geslaagd zijn de microbe welke het trachoom veroorzaakt, af te zonderen. Ze hebben daarom den gouverneur van Nieuw-Mexico verzocht gratie te willen verleenen aan een Chi- neeschen moordenaar, wien de elect-rocutie wacht. De man zelf heeft goedgevonden, da-t hij met de microbe wordt besmet in het -belang van de wetenschap. Een nieuwe kathedraal in Congo. De Brusselsohe correspondent van de Msb. mqldt: Te Leopoldstad (Belg Congo) zal een nieuwe kathedraal gebouwd worden van 80 bij 40 M. welke plaats zal bieden aan 7000 geloovigen. Deze nationale basiliek zal als kathe draal dienen voor den bisschop van Leo poldstad. Amerika wil Poolland opeischen. Het staatsdepartement zou van plan zijn, een gedeelte van het vaste land aan de Noordpool, dat- door admiraal Byrd ont dekt werd, voor Amerika op ic eischen. Het betreft hier een gebied, Marie Byrd genaamd, dat nog geen eigendom is van een bepaalden staat. Het Internationale Congres der Vrijmetselaars in 1930. Uit de berichten in de bladen der Vrij metselaars van alle landen blijkt dat dc Loge op het oogenblik een activiteit aan den dag legt als zij nog nooit te voren heeft ontwikkeld. De beide groote internationale organi saties der Loge houden dit jaar weer hun congressen, en wel te Genève van 21—21 Augustus. Het voornaamste vraagstuk dal daar behandeld zal worden is: „De verde digingsoorlog der Vrijmetselarij", een on derwerp dat door den chef-redacteur Len- hoff uit Weenen besproken zal worden. Bo vendien worden er nog afzonderlijke sectie vergaderingen gehouden, n.l. voor dc af- decling der Intellectueelen, voor Volken bond en rede, voor de rechten van den mensch, voor de belangen der jeugd, voor de journalisten en letterkundigen en voor Artsen. Aan dit congers is ook een tentoonstel ling verbonden van Vrijmetselaars-kunste naars, waarop Frankrijk, Holland, Duitsch land, Ts j e cho-S 1 o wa kij eZwitserland en Oostenrijk vertegenwoordigd zijn. Buitengewoon belangrijk is wol dat in Genève van 2024 Augustus het Eerste Congres der Jeugdige Vrijmetselaars ge houden wordt. Ook op dit congres zullen verschillende afdeelingsvergaderingen ge houden worden, waarin rapport zal wor den uitgebracht over den stand der werk zaamheden in de verschillende landen. Men stelt zich ten doel om een Internatio nale Jeugdbond der Loge te stichten. Deze jongste tak van propaganda der Vrijmetse laars ontplooit haar activiteit vooral in het Fransch-sprekend gedeelte van Zwit serland, waar in de laatste maanden zes nieuwe groepen werden opgericht. Ook in Berlijn werd een Jeugdorganisatie der Vrijmetselaars opgericht. Dc Internationale Associatie der Vrij metselaars, waarbij alle Groot-Loges van ongeveer alle landen zijn aangesloten, houdt haar Congres te Brussel in de laat ste dagen van September. Ook in Luik en Antwerpen zulen groote vergaderingen worden belegd. Het voor naamste punt dat besproken zal worden luidt: „Vrijmetselarij en Wereldvrede". De volgende onderwerpen die daar aan de orde gesteld zullen worden zijn: Kan dc Vrijmetselarij een factor van beteekenis worden voor den Vrede onder de Volke ren. 2. Hoe kunnen de broederlijke betrek- kingon tusschen de Vrijmetselaars uitge breid worden. (Volgens een mededeeling in dc Wiener Freimaurer-Zeitung" zijn bij deze associatie reeds 27 Groot-Loges aan gesloten). De Groot Loge van Kuba en net Groot-Oosten van Brazilië zullen zich in Brussel ook bij de Associatie aanslui ten. Dc drie Groot-Loges van Mexico heb ben een verzoek ingediend om opgenomen te worden. In ieder geval zal het congres te Brus sel haar volle aandacht schenken aan de uitbreiding der organisatie" door het slich ten van wetenschappelijke Academies, zoo- als er onlangs te Praag een werd opge richt. Stalin, de rooverboofdman. Het kan tegenwoordig in revolutionnaire landen best gebeuren, dat het roer van den Staat zich in handen bevindt van per sonen van zeer twijfelachtig allooi. Het tegenwoordige regecringshoofd van Joego-Slavië b.v. is een koningsmoorde naar. De maatregelen van geweld tegenover de beklagenswaardige meest katholieke minderheden van Joego-Slavië (moor den, schending van kerken en kerkho ven) zijn 'n schandaal voor Europa en den Volkenbond en toonen veel overeenkomst met de gruwelen van Stalin. Dezer dagen bracht een Berlijnsch weck blad, van blijkbaar zeer betrouwbare en welingelichte zijde, interessante bijzonder heden over het verloden van den tegen- woordigen Bolsjewistischen dictator van Moscou. Er zullen er wel niet. veel zijn, die welen dat de naam Stalin heelemaal zijn oor spronkelijkc familienaam niet is. De dicta tor heet eigenlijk Joseph' SchugaBchwili en is de zoon van een Georgischen schoen maker, een berucht rooverhoofdman. Teen hij nog maar leerling der openbare lagere school >vns, werd hij door de Ozaristiscli Groot-Russische regcering als revolution nair vervolgd. Reeds in 1903 behoorde hij in de soeia listische partij tot de Bolsjewistische op positie. In tegenstelling met de Mensche- wieken maakte de Bolsjewiek Kchugfcfci wili met alle mogelijke middelen propagnda voor de revolutie. Om zich geld voor zijn revolutionaire plannen te verschaffen, or ganiseerde hij roofovervallen en maakte zich schuldig aam het vervaardigen van valsch geld. Algemeene verontwaardiging wekte de beruchte overval op het geldtransport van het departement van Financiën in Tiflis, die plaats vond in het jaar 1907 en waar- Lijk aangespoeld. In kikkerland. Na een heftigen regenval kwamen te Handel (N. B.) en omgeving legioenen groote kikvorschen te voorschijn. Zij ver overden stormenderhand wegen, akkers en j weiden. Duizenden dezer springers werden waargenomen. Het was een ware triomf in kikkerland. Men vermoedt, dat, na de langdurige hitteperiode, de „Hollandsohe j nachtegalen" zich wéér plotseling in hun element begonnen te gevoelen en dit door een algemeene en massale escapade op zeer duidelijke wijze wcnschten te demonstree- Een kostbaar bad. Iemand die in het zwembad aan den Schinkel te A'dam een kwartiertje had ge zwommen, kwam, toen hij in zijn kleedka mer terugkeerde, tot de onplcizierige ont dekking, dat zijn portemnnaie waarin een bedrag van 350 verdwenen was. Een honderdjarige. Morgen wordt de weduwe. Van Weers- Eskens, te 's-Gravenhage, 100 jaar. Drinkwatergebrek te Stavoren. ONGELUKKEN Twee dooden bij dynamietontploffing. Bij het schoonmaken van een stuk ge- reedschap voor de vervaardiging van dy- I namiet, in een fabriek, te Matagne-la- i Grande, bij de Fransche grens, had een geweldige ontploffing plaats. Twee arbei- 1 ders werden gedood, een zwaar gewond. Autobus in een sloot. Op den landweg van Bitesti naar Sla- tina is een autobus met dertig personen j in een sloot langs den weg gestort. De chauffeur was op slag dood. Vijftien j personen bekwamen ernstige verwondingen i Twee van hen zijn inlu.s.schen aan de be- i komen kwetsuren overleden. Sprinkhanenplaag in Oostenrijk. De bladen melden, dat op den spoor weg Wiener Neustadt—Eggendorf, Woens dagavond een groote zwerm sprinkhanen is neergestreken, die verkeersstoringen heeft veroorzaakt. Steeds nieuwe zwemen lioten zich op de lijn neer en werden door de treinen verpletterd, totdat een trein bleef steken. De vrijwillige brandweer van Wiener Neustadt is te middernacht uitge rukt om den weg vrij te maken. De oprui ming der sprinkhanen had plaats door de rails met benzine te begieten en in brand te steken. Gistermorgen werd geconstateerd, dat de sprinkhanen, de langs den spoorweg liggende velden hadden kaalgevreten. Staats-paddenstoelen-campagne in Rusland Het vreeselijk tekort aan voedingsmid delen, zooals brood, vleesch, visch, groen ten enz., dat nu reeds sinds jaren in de Sovjet-unie bestaat en het rantsoeneerings- systeem tot een permanente instelling heeft gemaakt, heeft de sovjets thans het oog doen slaan op de eetbare paddenstoe len, in dc hoop den voedselvoorraad met dit artikel aan te vullen en de morrende bevolking te sussen. Dezer dagen heeft de raad van volkscommissarissen zich met deze kwestie bezig gehouden en volgens de Moskousche bladen zijn daarbij de volgen de besluiten genomen. Er komt een staats- paddenstoelen-campagne en overal waar deze als voedsel te gebruiken zwammen worden gevonden, moeten brigades van 25 a 10 personen worden gevormd, bestaande uit schoolkinderen, jeugdige communisten, boscharbeidere en vrouwen, die zich met het inzamelen hebben bezig te houden. Men hoopt een totale hoeveelheid van 35 millioen K.G. te kunnen bijeengaren en teneinde de boerenbevolking tot het zoe ken aan te sporen worden individueele en collectieve premies beloofd, zooals hoofd doeken, tabak, naaimachines enz. Ter aan sporing van het onderwijzend personeel en de schoolkinderen wordt een speciale gcldel ke premie ingesteld ten bedrag van 10 procent van de waarde der afgeleverde paddenstoelen. Aangezien de Sovjet-fiscus wel de allerergste ter wereld is en de men- schen al spoedig zouden gaan vreezen dat de Moskousche machthebbers die premies wel door middel van de belastingen zou den rattrapeeren, bestaat het voornemen een verordening bekend te maken, volgens welke de paddenstoelen-premies onder geenerlei belasting zullen vallen. Jr/dnc ^uj>db'r9h i >.^'""jSTLANTISCKER OlEAKll Neuschottland 1 1 I i&arcdond Gibraltar - Bermuda-JG:

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9