VRIJDAG 27 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Concert. Concert to geven door de Ckr. Muziekvereen. „Arti et Religioni" te Alphen aan den Rijn op Dinsdag 1 Juli des avonds om half negen op de tent in de Stationsstraat. Programma: 1. „Dil- beek-Marsche", Leon Marchand. 2. „Le Calife de Bagdad", ouverture, Boieldieu. 3. „La Flute enchantée", fantaisie sur l'Opera de W. A. Mozart. 4. „Graziella", ouverture, F. Andrieu. 5a. „Ehre sei Gott in der Höhe", F. Schubert, b. „Ach, Herr, lasz dein lieb Engelein", J. S. Bach. 6. „Heinzelmannchens Wachtparade", Kurt Noack. 7. „Transcription over Psalm 42", marsch, Nico Gerharz. Psalm 65. Het con cert begint met Gezang 194. Ingekomen: Grietje Reijneker wed. Wensveen, zonder, Raadhuistraat 176 van Zevenhoven. H. ter Steege en gezin, fa- brieksarb., Kotrstekterweg 53 van Bar- woutswaarder. J. Blom, broodb.kn., Vinkebuutr 48, van Rijnsburg. Z Kinderen van Vliet, zonder, Raadhuisstraat 44, van Rotterdam. J. G. Kingma, veehouders- knecht, Gnephoek 21, van •Wijnbritseradeel Maria Been, echtgenoote van G. Kam- lade, zonder, Woubrugscheweg 21 van Am sterdam. Antje Tjoelker echtgenoote v. E. van Kammen, zonder, Vinkebuurt 1, van Achtparspelen. Quirina J. M. Schenke- veld echtgenoote van S. van der Haas, zon der, Vinkebuurt 1, van Vlaardinger-Am- bacht. Elisabeth Bos echtgenoote van S. Broekhuizen, zonder Kerkvaartsweg 1, van Bodegraven. J. J. A. Peerdeman, amb tenaar Posterijen, Stationsweg 4, van Woerden. Jannigje van de Giessen, dienstbode, Wilhelminastraat 51, van Drie bergen. H. F. Prummers, reiziger, Hooftstraat 50 van Wierden. Cornelia G. de Jong, denstbode, Pr. Hendrikstraat 47, van Leerdam. V ertrokken: Bertha Kroon, zonder, Vinkebuurt 38 naar Zwammerdam. Pe- tronella van der Laken, zonder, Raadhuis straat 121, naar Nieuwveen. C. Moe- rings, tuinder, Nesse 12a, naar Boskoop. C. van Gent, broodb.kn., v. Mandesloo- sti-aat 3S naar Amersfoort. C. J. Visser, zonder, Hoogedijk 6, naar Rnsburg. J. van de Wetering en gezin, arbeider, Grij- pensteinstraat 19rood, naar Koudekerk. R. W. Bieze, kappersbed., Julianastraat 64, naar Nijmegen. C. den Boer en gezin, arbeider, Raadhuisstraat 7, naar Capelle a. d. IJssel. B. Wolkenfeit, kleerm.kn., Pr. Hendrikstraat 66 naar Brielle. Alida E. A. Zweekhorst, zonder, Ridderbuurt 18, naar 's-Gravenhage. J. C. J. Bontje, zon der, Julianastraat 51, naar Sassenheim. C. C. J. Bontje, zonder Julianstraat 51, n. Aalsmeer. A. J. C. Bontje, zonder, Ju li. H. Reumermarm, arbeider, Noordeinde 23 naar Rijnsaterwoude. Anna Geere- •'-'>nder, Kortsteekterweg 21 naar Leiden. KOUDEKERK. Personalia. De heer D. Dorrepaal, die tot semi-arts is bevorderd is bestemd tot reserve-officier van gezondheid' bij het reserve-personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. Geboren. Ype z. van Kornelis Groen en Afke Kerkstra. Arie z. van Hendrik Schellingerhout en Jacoba Guldenmond. Ondertrouwd: Jacob Loef 23 j. en Sophia Wilhelmina Fluiter 19 j. Hen drik Hogenes 24 j. en Elisabeth van der Leede 22 j. Getrouwd: Jacobus Schoneveld 26 j. en Margaretha Catharina Carts 22 j. Overleden: Wilhelmus de Lange 5 j. Ingekomen: Van Alphen aan den Rn Margje Vonk. Van Utrecht Cornelia Bonink. Van Alphen aan den Rijn Jo hannes van de Wetering en gezin en Ma- rinus Hendrikus Vos. Vertrokken: Naar Rijnsburg Hen- drika van der Hoogt. Naar Hazers- woude Johanna Maria Straver Naar Stolwijk Pietje van Houwelingen. NIEUWVEEN. Ziekenhuisvereeniging. Woensdag avond werd in café D. Schreuder de jaar vergadering gehouden van de Ziekenhuis vereeniging „Onderling Hulpbetoon". De vergadering was slecht bezocht. De voorz., de heer M. v. d. Ent Braat, opende de ver gadering, waarna de notulen werden voor gelezen en onveranderd goedgekeurd wer den. De rekening van den penningm. sloot met een batig slot van 44.93*/a; met het saldo van vorige jaren is het batig saldo 2547.40. De secretaris bracht zijn jaar verslag uit, waaruit het volgende ontleend wordt. Het ledental is in steeds stijgende lijn gegaan; was het vorig jaar 1464, nu is het 1501; 31 leden zijn in een ziekenhuis verpleegd, met een totaal van 620 ver- pleegdagen. Door vertrek of overlijden moesten 3S leden afgeschreven worden. In 13 gevallen was autovervoer noodig, het welk een bron van groote onkosten was. Op de vergadering werd dan ook een for mule aangenomen, dat de leden die naar een ziekenhuis gaan of weer thuis komen, niet meer gebruik kunnen maken van een auto, tenzij na overleg met het bestuur. Plegen zij geen overleg met het bestuur en nemen toch een auto, dan komen zij zelf voor de kosten. De voorz. deelde nog mede, dat door den penningm. een kaart systeem is ingesteld om de leeftijd der le den te controleeren, want het is nu geble ken dat in 32 gevallen niet is opgegeven, dat een lid den leeftijd van 15 jaar heeft bereikt, wat dus schade is voor de kas. De voorz. stelde voor om den penningm. een gratificatie voor dit omvangrijk werk te geven. Besloten werd een gratificatie te geven groot 25. Het aftredend bestuurs lid M. Notenboom werd bij acclamatie herkozen. Daar geen der aanwezigen iets voor de rondvraag had, sloot de voorz. on der dank voor de belangstelling der enkele opgekomen leden de vergadering. GEMEENTERAAD VAN NIEUWKOOP Woensdag vergaderde de Raad dezer gemeente, waarbij alle leden behoudens één vacature aanwezig waren. Na opening worden de notulen der vo- rife vergadering vastgesteld. De voorz. herinnert aan de leden de toegezonden afschriften omtrent den Rijks weg en zegt dat B. en W. zullen voortgaan voor het belang der gemeente in deze op te komen. Met de waterleiding schiet het op. De waterleiding is rijp voor behande ling in de raden. In den loop van 3 a 4 weken zullen de leden uitvoerig op schrift worden ingelicht om dan een tweetal we ken later in een gecombineerde vergade ring een voorloopige beslissing te kunnen nemen. Naar aanleiding van de inbraak in het Gemeentehuis hebben B. en W. een beter tweede hands brandkast aangeschaft op een veiling voor slechts 131. Gedeputeerde Staten hebben de ver- eischte machtiging ve-rleend aan de 4 ge meenten om gezamenlijk een electriciteits- regeling vast te stellen, waarop de in een vorige vergadering behandelde regeling de finitief wordt vastgelegd. Overgelegd wordt het verslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim, waaruit blijkt, dat de Oommissie 12 malen bijeenkwam. Een ontslagname als Raadslid. Gelezen wordt een schrijven van den heer C. J. Verwer, waarbij hij ontslag neemt als raadslid en recht zet een onjuist optreden in verband met den vleeschkeu- ringsdienst. De voorz. zegt, dat de heer Verwer in deze onvoorzichtig gehandeld heeft door persoonlijk met een request aan den Raad de gemeente rond te gaan, doch dat men hem niet van kwade trouw kan beschuldigen, waarmede de Raad accoord gaat. Gelezen wordt een verzoek van S. Kuijf te Noorden over schadevergoeding daar de wegwerker L. van Koert een landhoofd voor het erf van zijn moeder heeft stuk gevaren. Aangezien L. van Koert niet in dienst van de gemeente is, doch van den grin tie vera ncier besluit de Raad het ver zoek voor kennisgeving ter zijde te leggen. Overgelegd wordt de door Leiden toe gezonden ontwerp-wijziging van de stroom- leverings-overeenkomst, als reeds eerder behandeld en welke thans definitief wordt goedgekeurd. De stofplaag op de wegen De voorz. leidt een bespreking in over de bestrijding van den stofplaag der we gen, welk onderwerp in de bespreking ook nog al zij het in gemoede eenigen stof opjaagt. De teerbesproeiing vindt veel bestrij ding, eenigen tijd gaat dit goed, doch het zal de gemeente circa 3400.per jaar meer kosten en op den duur bij eenigszins druk verkeer een groot fiasco. Over het nemen van proeven hiermede staken de stemmen. Van het besproeien met water verwacht men ook al niet. veel. De heer Stam wil geleidelijk de gemeentewegen gaan bestraten. Anderen bepleiten be sproeiing met salpeterzout. De voorz. wil eens een poging doen om hulp te krijgen bij de provincie. De heer Stam dringt sterk aan om den Ziendeweg voor alle verkeer geopend te krijgen, waarbij de heer Bree- dijk aanraadt de bemiddeling in te roepen van de K. N. A. C., wat de heer Verhage cloet opmerken, dat dit verhoogde verkeer nog weer meer stof zal doen opjagen. Daarna worden de geloofsbrieven van het nieuw benoemd raadslid den heer Th. Mourits onderzocht door een commissie bestaande uit de heeren Zwart en Koole. Tot toelating wordt besloten. Het Groene Kruis moet het zonder ge meentelijke subsidie zien te stellen zoolang men nog over een reserve beschikt als thans van ruim 2200.aldus meende men eenparig. De driejaarlijksche afrekening met de bijzondere scholen gaat na voorafgaand schriftelijk prae-advies zonder meer onder de hamer door. De R. K. school te Noor den heeft het meest voordeelig gewerkt en moet ruim 2400.derven of terug betalen. De electriciteitsverordening is de vorige maal in hoofdpunten gewijzigd en thans wordt voorgesteld haar opnieuw vaat te stellen met weglating van niets ter zake doende bepalingen. De heer Splinter heeft geen tijd gehad om het ontwerp in te zien, de heer Stam wil nog eens diep op de zaak ingaan, hetgeen aanleiding is om het geheele ontwerp te laten liggen, teneinde deze aangelegenheid na het tot stand ko men van de gemeenschappelijke regeling met de 4 gemeenten uniform te maken. Intusschen wordt wel besloten den sper- klokhuur met ingang van 1 Juli af te schaf fen. Nog geen hulpkeurmeester benoemd. Gelezen wordt een verzoek van den keu ringsveearts om tot hulpkeurmeester te benoemen C. A. de Keijzer, die onlangs werd benoemd te 's-Hertogenbosch, doch weer graag terug wil komen. De heer Breedijk zegt, dat in Februari op goede gronden besloten is de benoeming niet anders dan voor een jaa-r te doen en wil zich daaraan houden. De voorz. verdedigt met kracht de be noeming van de Keijzer, waartoe Ter Aar en Nieuwveen reeds overgingen, doch vindt alleen steun bij wethouder Augustinus. Be sloten wordt een oproeping te doen voor een tijdelijke benoeming. Een ontwerp-regeling voor den vleesch- keuringsdienst voor de gemeenten Ter Aar, Nieuwveen en Nieuwkoop samenge steld door den Inspecteur en waarbij Nieuwveen is aangewezen als centrum-ge meente, wordt aldus niet aannemelijk ge acht en gerenvoyeerd naar B. en W. Men vindt het blijkbaar te veel eer daaraan veel aandacht te wijden. Radio-distributie. Komt aan de orde het verleenen van concessie voor de oprichting en exploita tie van een radio-distributie-centrale. Blijk baar zit hier een lange voorgeschiedenis aan vast. B. en W. willen nog maar afwach ten tot bij request blijkt, dat- een voldoend aantal ingezetenen daaraan wil. De Raad wil in beginsel de concessie verleenen aan G. Groen en C. P. T. de Graaf te Nieuw koop met als scheiding het transformator- gebouw en aan S. Splinter te Noorden. Intusschen kunnen deze zien of zij genoeg aansluitingen kunnen krijgen en dan kan in een volgende vergadering definitief de concessie verleend worden. De Christelijke Hoogere Burgerschool te Alphen aan den Rijn vraagt 229. subsidie naar 2 1/3 leerling. De heer Zwart is sterk tegen toekenning, omdat de school veel te kostbaar is opgezet, zij niet voor een ieder geschikt is en o.a. van de ouders van een der leerlingen reeds f 400.per jaar schoolgeld heft. Dc heeren Stam en Breedijk komen hier scherp tegen op, waarbij eerste zelfs poli tieke reclame insinueert. De voorz. maakt hier spoedig een eind aan en laat stem men. waarbij op voorstel van den heer Stam 50 pet. wordt toegekend. Tegen stemden de heeren den Hartog, Augusti nus en Zwart. Goedgekeurd wordt een wijziging van de begrooting. Bij de rondvraag maakt de heer Stam de aanmerking, dat- de voorz. op Tweeden Pinksterdag het muziekconcours reeds te 11 uur liet openen. Vervolgens stelt spr. eenige vragen over het ontginningsbedrijf. De heer Verhaar geeft B. en W. een pluimpje voor den uitstekenden toestand, welke nu aanwezig is voor het overpad bij Valkenet en zou willen, dat nu ook de ge meente voorzag in de vergoeding, welke Valkenet vraagt voor hen, die meer gere geld passeeren. Hier gevoelt de Raad niets voor. Hierna sluiting. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. Uil het verslag van den gemeenteraad gisteren geplaatst is het volgende uit gevallen: Ingekomen is een adres van schippers in de. gemeente, en enkele eige naren van woningen in de omgeving van de Oostbrug, waarin wordt gewezen op moeilijkheden bij de Oostbrug bij door vaart wegens te geringe breedte en diepte. Besloten wordt het adres te renvoyeeren naar B. en W. om advies. Verzoek van het bestuur der Chr. H. B. S. te Alphen a. d. Rijn om ten behoeve van een leerling uit de gemeente die de school bezoekt een bedrag van 32.74 te mogen ontvangen. Wordt toegestaan. Aangeboden wordt een verslag van volkshuisvesting in de gemeente, wat bij den raad zal circuleeren. Hierop stelt de voorz. aan de orde een voorstel tot wijziging der verordening op dc scheepvaart door de Koudekerksche brug, in hoofdzaak verband houdende met het gesloten houden der brug voor de doorvaart omstreeks het uur dat de gods dienstoefeningen aanvangen. Door Koude kerk werd reeds genoegen genomen met de voorstellen van Ged. Staten inzake de wijziging, waartoe de raad op voorstel van B. en W. eveneens besluit. UIT DE OMGEVING VOORHOUT. Personalia. De heer J. H. M. Bulten, ambtenaar ter secretarie van Liss-e, alhier, slaagde .te 's-Gravenhage voor het examen Gemeente-administratie. KATWIJK AAN DEN RIJN. Wie zal dat betalen? Mej. v. R. al hier kwam met haar zoo goed als nieuw rwiel in de v. Egmondtstraat in botsing met een „Shellwagen". Laatstgenoemde kon wel tegen een duwtje doch het achter wiel van het rijwiel was vernield. Een flinke schadepost. Wie dat zal betalen, zal uitgezocht worden. RIJNSATERWOUDE. Gemeenteraad. De Raad vergadert op Maandagavond 8 uur. Agenda: 1. Vaststelling notulen. 2. Inge komen stukken. 3. Vaststelling be'asting- verordeningen in verband met de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. 4. Wijzigingen begroo ting dienst 1929 en 1930. W0UBRUGGE. Een „vermakelijke buitenplaatse". Op het terrein van cle hockeyclub bevond zich een hoogte welke men wenschte te verwij deren, doch stuitte op een steenen gewelf, dat bleek een put te zijn. Deze put lag in het voormalig terrein van ,,'t Huys Ter Aer", ongeveer 106 meter achter dit huis in den Oudendijkschen polder. Bij Tiet ont graven vond men niets bijzonders. Nim mer had daar een huis gestaan. Wat de aanwezigheid van de put op deze een zame plaats betreft, geeft een adverten tie uit 1779 in de Oprechte Dingsdagsc Haarlemse Courant No. 17, een antwoordt: „Te Koop: Een vermakelijk tot jagt en MET VURIG 00G BESCHOUWT DE KLEINE BAAS de oevers en wee den vijand, die het mocht probeeren, hem te genaken. In zijn ver beelding ziet de kleine veldheer, gezeten op een der oude kanonnen van het stadje Grave (N.-Br.), den vijand aanrukken en hoort weer het kanongebulder visserije zeer gelegen Buitenplaatse, ge naamd ,,'t Huys Ter Aer" met deszelfs extra Commadieuse Huizinge, bestaande in zoo behange kamers en vertrekken, rui me keuken, kelders, zolders, mitsgaders binnen korte ja-ren nieuw aangelegde plantage, vruchtboomgaard, slingerbosjes, steemenkom en fraaie Fonteinwerken" enz. De ontdekte put zal ongetwijfeld tot deze fonteinwerken behooren, aangezien een waterleiding vanaf de Woudwatering in de richting van deze put loopt. Zoodra dat terrein als bouwgrond in ge bruik zal worden genomen, zal wel meer worden ontdekt-, daar de „geheime kelder of put", waar oudtijds veel over gesproken werd, nog nimmer ontdekt. WASSENAAR. Vereen. „Wassenaar Vooruit". In de jongste vergadering van het bestuur der vereeniging „Wassenaar Vooruit" is op nieuw gesproken over het ontsierende en velen aanstoot gevende reclamebord van een Haagsch Woningbureau bij het Park Persijn. De vereeniging heeft aangeboden het voor haar rekening te verwijderen, maar het Haagsche bureau weigerde, daar toe toestemming te geven. Een request aan B. en W. om aan mevr. S. het verlof tot verkoop van alcoholvrije dranken in een door haar bewoond perceel aan den Schouwweg te weigeren, zal wor den ondersteund. Nogmaals kwam ter sprake, hoe slecht de hangende brievenbusjes zijn ingericht, waarvan de openingen te klein zijn om drukwerken van normale grootte daarin te kunnen posten. Van den tegenwoordigen directeur van het postkantoor bleek in deze weinig medewerking te verwachten; deze oordeelt, dat de busjes van standaard model, dus goed zijn. Daar de gebruikers hierover gansch anders oordeelen, zal thans deze zaak bij de hoogere postautoritciten worden aanhangig gemaakt. Vele klachten komen steeds in over het rijden met- open knalpotten door auto's, maar vooral door motorrijders.Met den bur gemeester is de zaak besproken, en men mag krachtig optreden tegen de overtre ders tegemoet zien. Ook de brigade-com mandant der marechaussee zal worden verzocht, in dit opzicht strenge maatre gelen te nemen. Ten slotte werd besloten, het gemeente bestuur van Den Haag te verzoeken, de inrij van den Bezuidenhoutscheweg naar den Rijksstraatweg nabij de viaduct rui mer te maken. ZOETERMEER. Ondertrouwd: C. J. Moers 26 j. en E. A. We steeman 25 j. ZEGWAART. Geboren: Bernardus Johannes z. van J. L. B. Switzar en M. Wensveen Corne lia d. van J. Sonneveld en M. Vis. Ondertrouwd: O. J. Moers 26 j„ te Nijkerk, en E. A. Wesberman 25 j„ te Zoc- termeer. Behuwd: J. L. van der Goes 29 j., te Bergschenhoek, .en A. Vonk 24 j., te Zeg waar t-. Overleden: A. van den Haak 49 j. Kunt u mij ook den weg wijzen naar het zonnebad 1 RECHTZAKEN Het drama in de Weste Wagenstraat te Rotterdam. De R-otterdamsche kleermaker-koopman II. van der Z., was door de rechtbank te Rotterdam wegens mishandeling, den dood ten gevolge hebben, veroordeeld tot 3 ja- i en ge vangenisstraf Hij had terechtgestaan als verdacht van W. D. Timmermans op 18 December 1929 opzettelijk van het leven te hebben be roofd. Het Hof vernietigde het vonnis van de ïechtbank. Opnieuw rechtdoende, veroor deelde het verdachte tot 5 jaar gevange nisstraf. De doodslag op den linker-Maas-oever te Rotterdam. De havenarbeider A. v. d. B. had voor de Rotterdamsche rechtbank terechtge staan, waarbij hem ten laste was gelegd A. Buyt op 29 December 1929, opzettelijk en met voorbedachte rade van het leven te hebben beroofd. De rechtbank veroordeelde hem we gens doodslag tot 8 jaar gevangenisstraf, door te jjrengen in een bijzondere strafge vangenis, en met aftrek der preventieve hechtenis. Het Hof heeft thans dit vonnis be vestigd. Dronken automobilist rijdt 90 K. M. te Zandvoort. In den middag van Tweeden Paaschdag was de 34-jarige koopman J. W. per auto naar Zandvoort gegaan om zich in, „Riche" te vermaken. Hij had daar eenige men doorgebracht en gedurende dien tijd een kopje thee en vier cocktails gebruikt. Hij was daardoor beschonken geraakt en botste tijdens het dansen tegen tafels en stoelen. Na eenigen tijd ging hij naar buiten en wilde met zijn auto vertrekken tot grooten schrik van den autobewaker, die hem trachtte tegen te houden. Met horten en stooten startte de auto, doch stond even later weer stil, omdat W. in plaats van de versnelling, de handrem aantrok. Toen schoot hij als een pijl uit den boog met een vaart van 90 K.M. over den 'boulevard, dan links, dan rechts van den weg of op het fietspad. Intusschen hadden voorbijgangers en cafébezoekers, die hem hadden zien ver trekken, de politie gewaarschuwd. Met een groote vaart werd de auto achter volgd. Juist aan het begin van den Zeeweg kwam het tot een botsing. Geheel aan den rechterkant van den weg stond de heer Herwaarden met zijn auto, waarin zich vijf kinderen bevonden, stil. De dronken automobilist reed tegen den achterkant van den wagen, waardoor deze meer dan 60 M. word weggeslingerd. Marietje en Petronella kregen zwaar lichamelijk letsel, de een brak het rechter- onderbeen en de ander het linkerboven been. Zij werden beiden vervoerd naar het St. Elisabethsgasthuis, waar zij tot voor kort moesten verblijven. Te dier zake moest de koopman zich Donderdag voor de Haarlemsche recht bank verantwoorden. Hij deelde mede, na het gebruik van de cocktails, ziin verstand te zijn kwijtgeraakt. Hij dronk nooit, om dat hij er niet van hield, kende de kracht van een cocktail niet en beschouwde deze als een niet-gevaarlijk zoet alcoholisch drankje. Verschillende getuigen werden gehoord. Zij verklaarden, dat verdachte bij het ver trek uit „Riche" waggelde en Engelsche liedjes stamelde. Een der getuigen was onmiddellijk na het ongeval naar de auto van verdachte gegaan. Hij hing bewusteloos en met een bloedend hoofd over het stuur. Een automobilist, die verdachte achter zich zag aankomen, moest zijn snelheid tot boven 90 K.M. verhoogen om den dronkaard te ontvluchten. De officier van justitie eischte een ge vangenisstraf van drie maanden. Uitspraak over veertien dagen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6