WAALS mil l SCHORTEN HAAPL.STP. 130-136 2,40 Voor Uwe kinderen prachtige Ballonnen VRIJDAG 27 JUNI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 De twee geschorste Delftsche studenten. Bij den Minister in beroep gegaan. Op de vragen van den heer Van der Waerden in verband met een door den se naat der Technische Hoogeschool ten op zichte van twee studenten genomen disci- plinairen maatregel wegens him gedrag op 11 Mei j.l. in het Koninklijk Paleis te Am sterdam, heeft minister Terpstra geant woord, dat hij heeft kennis genomen van den disciplinairen maatregel door den Se naat der Technische Hoogeschool te Delft genomen ten opzichte van de ernstige bal dadigheden, door studenten dier hooge school gepleegd in een gebouw dat niet alleen als historisch nationaal monument^ maar ook als verblijf van het Hoofd van den Staat, van zulke handelingen de da ders had moeten terughouden. Zooals o.a. uit de geschiedenis der tot standkoming van art. 69 der Hooger On derwijswet blijkt, hebben de disciplinaire maatregelen, waarop dit artikel ziet, ook betrekking op het openbaar - optreden der studenten en kan de academische straf worden opgelegd, afgescheiden van de tus- schenkomst van den strafrechter en on verminderd de door dezen op te leggen straf. De minister bezit ten aanzien van de uitspraak van den Senaat der Technische Hoogeschool geen vernietigingsrecht. Wel zijn de bedoelde studenten overeenkomstig het tweede lid van art. 69 bij den minister in hooger beroep gekomen. Vermits het onderzoek nog niet is afge- loopen, kunnen omtrent den afloop van dit beroep nog geen mededeelingen verstrekt worden. STADSNIEUWS De Lustrumfeesten EEN KALME DAG MET KINDERVREUGDE. 't Was gisteren een kalme dag in de stad en toch is er door duizenden genoten, want het was feest voor de kinderen. Duizenden togen er in den middag naar het sportterrein van den Hoogen Rijndijk om deel te nemen aan de sportfeesten. Niet minder dan 3200 kinderen waren op het terrein aanwezig en het behoeft eigenlijk niet gezegd, dat er aan de organisatie van de spelen voor zoo talrijke liefhebbers heel wat heeft vastgezeten. Intusschen de commissie van organisa tie heeft getoond tot iets in staat te zijn en zij worden hier met eere vermld: mevr. M. G. B. Dieben-Konings en de heeren Ant. Metz en Kapt. E. J. Bruins. De geheele regeling der feesten was in handen dezer commissie en hoewel er on derwijzers waren, die in de meening ver keerden, dat er van het feest niets terecht zou komen, zat alles prachtig in elkaar en liep alles zoo vlot van stapel, dat wij er onze bewondering over uitspreken. Er wa ren niet minder dan 3200 kinderen tusschen 912 jaar. Eerst werden de jongens- aan het werk gezet. Zij konden zakloopen, ring steken, hindernisloopen en hoepelen en alle vlotte zoo uitstekend, dat de jongens' ongeveer een kwartier vóór tijd De spelen der meisjes dreigden in het water te vallen, maar de zware luchten lieten gelukkig slechts enkele druppels door en ook de meisjesspelen werden schit terend afgewerkt. De praeses en ab-actis der Lustrum-commissie, de heeren A. Du- dok van Heel en J. H. Waszink woonden met hun dames de wedstrijden der meis jes bij. Alle kinderen ontvingen 'n prijsje en de eerst aankomenden werden met heel aar dige prijzen verrast. Na afloop trokken alle deelnemers in optocht door de stad. De Lustrum-commis sie reed in haar rijtuig mee en werd her haaldelijk luide toegejuicht. De opbrengst der entreegelden van de kindersportfeesten komt ten goede aan de Vereeniging Schoolkindervoeding. Voor de tweede opvoering van „De Vlie gende Hollander" was de belangstelling bijzonder groot. Alle rangen waren uitver kocht ook voor de opvoering van Za terdag zijn reeds zeer veel kaarten ver kocht, men haaste zich dus en vele liefhelsbers moesten worden teleurgesteld. Zonneschijn schijnt er intusschen bij een opvoering van Nyhoff's spel niet te mogen zijn. Toen de booten de lange reis naar De Kaag begonnen scheen nog vroolijk de zon, maar nauwelijks begon het spel of grauw grijze donderwolken gingen zich samenpakken. Nog fantastischer leek nu Stavoren en het kasteel tegen den koper- kleurigen donderhemel. Het heeft gedu rende de geheele opvoering geregend, maar het zag er toch dreigender uit, dan het in werkelijkheid werd. Onnoodig te zeggen, dat „De Vliegende Hollander" ook nu weer een succes werd. Het bestuur van het Studententooneel heeft gistermiddag, in gezelschap van de deelnemers aan de voorstelling van „De zoon van Rembrandt", in costuum een krans gehecht aan het borstbeeld van Rem brandt op het Noordeindsplein. Des middags werden recepties gehouden door de Senaten van Delft en Amsterdam en gisteravond was er weer muziek in de stad, die wederom vele belangstellenden op de straat bracht. UITVOERING IN DEN SCHOUWBURG Rembrandt's zoon. Tor Hed- berg. Leidsch Stud. Tooneel. De avond van Donderdag was gereser veerd voor het Leidsch Studententooneel, dat voor een geheel gevulden Schouwburg het tooneelspel van den Zweedschen auteur Tor Hedberg opvoerde, getiteld „Rembrandt's Zoon". ook groote mat ft n i» i TT7 Voortzetting onzer belangrijke Zomer Kinderjurken 1.75, 1.25, 95, 75, 60 Zomer Damesjaponnen 6.75 - 4.75 - 2.75 - 1.75 L 10 4 Graslinr.enr<pei 90 Ges t r e e p t e Dames- j tyaiua's Blauwe Keukendoeken.. j^1/2 Gemeüecrde Rib-Kousen 017 •Kunstzijde in veie kleuren 258 [Zijden Shantung, 90 c.M. yj?1/? •breed In onze portiek Reclame-Verkoop voor zeer goedkoope prijzen 700 Dames-Schorten in nieuwste rand- en bloemdessins 400 Schorten - extra wijde maten 800 Kinder Speel- en Mouw-Schorten Hoe weinig kennen wij de figuur van Rembrandt, onzen grootsten nationalen schilder. Wij kennen zijn schilderijen, zijn teekeningen, maar een schets van zijn le ven waarin het clair-obscure met een donkeren grondtoon al evenzeer afwissel de als op zijn meesterwerken is nimmer door een Hollandschen auteur in een too neelspel geteekend. Men moest leentjebuur spelen bij Zweden, waarheen een kleine 300 jaar geleden een der minder bekende meesterwerken van den schilders-vorst verhuisde, n.l. de Cladius Civilis. Rondom dit schilderij heeft de historie een drama geweven en het is dit drama, hetwelk Tor Hedberg tot onderwerp van zijn spel heeft gemaakt. Wij zien den groot en meester in zijn atelier op de Rozengracht te Amster dam, waarheen hij verhuisd was na den dood van Saskia, zijn geliefde vrouw, die het geluk en de voorspoed van Rembrandt met zich meegenomen had. Welk een sfeer hing er in dit donkere 17e eeuwsche bin nenhuis het was als een schilderij van Pieter de Hoogh. Een schuins invarende streep zonnelicht viel op den schilders ezel, waarop een schets van het befaamde meesterwerk, het uitgangspunt van dit drama. Tor Hedberg schildert in het spel de onmachtige pogingen van Titus, Rem brandt's zoon, om zich en zijn vader er bo ven op te werkenhij teekent diens jalou- zie tegenover Govaert Flinck, eertijds zijns vaders leerling, thans zijn succesvolle mededinger; diens naijver op Hendrikje Stoffels, de dienstmaagd; kortom het geeft een inzicht in Rembrandt's trieste omge ving gedurende een treurige periode uit zijn leven. Het is Rembrandt getransponeerd in een meer moderne gedacht enwereld, waardoor zijn figuur eensdeels begrijpelijker voor ons wordt, maar anderdeels wordt verwa- zigd in een stroom van redeneeringen en gepraat. Het is weer een echt praat-spel, veel literatuur, weinig tooneel. De uitbeelding der studenten was zeer goed, al viel het vele praten ook hen niet gemakkelijk. De Rembrandtfiguur zelf hadden wij ons krachtiger voorgesteld. Niettemin dat het ons goed, dat het Leidsch Studententooneel een Rembrandt- hulde gekozen heeft als lustrum-spel. Des middags hadden de spelers met den regis seur Louis van Gasteren, en het bestuur van het L.S.O. aan den voet van Rem brandt's standbeeld aan den Witten Sin gel een krans neergelegd. Na afloop van het spel werd de heer Louis van Gasteren, die 12 1/2 jaar als re gisseur verbonden was aan het L. Stud. Tooneel gehuldigd. De burgemeester aio 1 der Leirsche niversiteit, en prof. v. Wijk, rector-magnificus, woon Je ling bij. Hedenmiddag te half twee begonnen de militaire ruiter- en sportfeesten op het ter rein „Maaldrift" te Wassenaar, bestaande uit atletiekwedstrijden, carousselrijden, gymnastiek en een militair schouwspel, waaraan jachtvliegtuigen, een batterij lucht-afweergeschut en luchtdoel mitrail leurs deelnemen. Vanavond geeft het muziekgezelschap T. en D. een concert in het v. d. Werffpark, voorafgegaan door een opinarsch door de stad. Naar men ons verder mededeelt, wordt hedenavond van'9 uur tot pl.m. 11 uur in de Oude Vest een concert gegeven door het volledig muziekcorps „Werkmans Wils kracht" op het stoomjacht „Pauline" uit gaande van de Buurtcommissie Oude Vest en Oude Singel. Er zal langzaam gevaren worden vanaf de Beestenmarkt tot aan de Haven en terug. Omstreeks half elf wordt het' stoom jacht luisterrijk verlicht. De dienstplichtigen der lichting 1930, die bij he vooroefeningsinstituut in den rang van sergeant-titulair aangesteld, aan het examen voor vaandrig voldaan, doch nog niet in dien rang zijn- aangesteld, die aan gewezen zijn voor de officiersopleiding bij het 4e reg. inf., komen van 4 Juni t/m. 3 Sept. e.k. bij hun korps vor verdere oplei ding onder de wapenen. HET BEZOEK VAN DEN WHITE HORSE EAGLE. Veel belangstelling voor den Indiaanschen Big Chief. Hedenmorgen heeft de White Horse Eagle zijn aangekondigd bezoek aan de Sleutelstad gebracht. Het geduld der belangstellenden werd geruimen tijd op de proef gesteld, aange zien de tocht per auto van Amsterdam naar hier vanwege den gladden weg niet zoo vlug kon worden afgelegd als aanvan kelijk gedacht werd. Te even half elf was het op den Sta tionsweg reeds merkbaar, dat er hoog be zoek te wachten was, maar het werd ruim 12 uur alvorens de auto met de hooge gas ten arriveerde. Dit had evenwel zijn goede zijde, omdat thans ook de jeugd getuige kon zijn van de komst en het vertrek van den naar zijn zeggen 108-jarigen Big Chief. Op de Doezastraat vooral was de be langstelling uitermate groot. Honderden en honderden stonden daar in dichte rijen voor het gebouw van Sijthoff's Uitgevers Mij. het groote oogenblik af te wachten en eindelijkdaar kwam de autoNau welijks stond de auto voor het trottoir stil, of de jeugd stormde op den wagen toe, om den hoogen gast te zien. De politie had. de orde evenwel spoedig hersteld en met belangstelling richtte aller blikken zich naar de auto. De muziek der loudspeakers van de Doezastraat-versiering zette het Wilhelmus in en de hooge gasten stapten uit. De heer van Looy, directeur van Sijt hoff's Uitgevers Mij., stapte het eerste uit, daarna de echtgenoote van het Indiaan- sche Stamhoofd en tenslotte de White Horse Eagle zelf. Big Chief had zijn groote grijzen hoed op, maar in het trappenhuis gekomen ver wisselde hij dezen spoedig voor den groo tten veeren-tooi, die hem tot achter op den rug afhing. Boven gekomen werd de hooge gast en zijn echtgenoote ontvangen door den heer v. Waalwijk, president-commissaris van Sijthoff's Uitgevers Mij., mevr. v. Looy, de procuratiehouders v. Dam en du Craix alsmede door de verschillende afdeelings- chefs. De heer v. Waalwijk heette de gasten met enkele woorden welkom, waarna een kopje koffie werd gepresenteerd. Daarna begaf men zich naar de drukke rij en de binderij, waar de White Horse Eagle met belangstelling kennis nam van de modernste machines op typografisch ge bied. Nadat ten slotte op de binnenplaats een foto was gemaakt van de gasten temidden van het gezamenlijk personeel, vertrokken zij weer per auto haar Den Haag, uitge leide gedaan en geestdriftig toegejuicht door de enthousiaste bleekgezichten. Jubileum Leidsche Vacantiekolonie. De afdeeliug Leiden van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolonies vier dezer dagen haar 2o jarig bestaan; op 30 Juni: feestavond in het Casino-theater Hoogewoerd met zang en vertooning der mooie film van de kolo- nie-verpleging in de zee- en boschhuizen van het Genootschap, en op 2 Juli een straatcollecte, ten einde de uitzending op hooger peil te brengen. Van de burgerij zal dus een offer wor den gevraagd tot steun van dit werk, dat met de verpleging in de Leidsche Buiten school en met het zijn voltooiing naderen de Kleuterschool, beiden te Katwijk aan Zee, één geheel vormt, met vaste hand ge leid door den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst, onder oppertoezicht van den hoogleeraar in de Kindergeneeskunde, Prof. Dr. E. Gorter. Eerstgenoemde instellingen worden door de Gemeente gesubsidieerd, voor de Kleu terschool zal dit zeker spoedig ook het geval zijn. Maar alles kan niet van één kant komen; de Leidsche burgerij moet veel meer dan tot nu toe gaan inzien, dat het een algemeen Leidsch belang is, dat deze inrichtingen niet onder zware gelde lijke zorgen gebukt gaan. Voor de Buiten school en de Kleuterschool is een plan tot krachtige verbetering der geldmiddelen in voorbereiding, maar op 30 Juni en op 2 Juli kunnen onze ingezetenen reeds too- nen, dat zij het werk der afdeeling een goed hart toedragen. Moge zoowel de feestavond, waar ook een loterij is georga niseerd, als de straatcollecte, waarbij het Politiemuziekgezelschap zijn medewerking neeft toegezegd, terwijl er dan tegelijker tijd zal gecollecteerd worden onder aanbie- j ding van een vlaggeije voor de luttele prijs van 10 cent, aangeboden door jongedames I herkenbaar aan een green en wit rozetje, een groot succes worden. Ongeluk op het Lunapark. Gistermiddag te 5 uur had op het Luna park (Schuttersveld) een ongeval plaats in de z.g. rupsbaan, de autobaan met over kapping. Een employé in deze baan, de 19- jarige M. van D. uit Doetinchem, wilde zijn behendigheid eens toonen met het in een rijdende auto te springen, doch hij 1 sprong mis en werd daarbij door de vol- j gende auto gegrepen en tegen den grond geslingerd. Met een lichte hersenschudding werd hij naar het Acad. Ziekenhuis ver- i voerd. Handelsregister K. v. K. Opheffing 463. 26 Juni. Firma „Blin de en Gebrs. Batenburg", Sassenheim, Hoofdstraat 202. Handel in bloembollen. Wijziging: 5010. 26 Juni. H. J. A. Visser. Leiden, Heerensingel 27a. Slagerij (gemengd bedrijf). Uittr. E.: H. J. A. Vis ser, Leiden d.d. 1 April 1930. Wijz. han- delsn. thans: P. Horree. Nieuw-e inschrijving: 5550. Café „Central", Oegstgeest, Geversstraat 48. Cafébedrijf (verkoop van andere dan alco holhoudende dranken). E.: J. C. Goes, LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Juni a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doeza-straat 31, telef. ^313. ver- Zomersproeten dwijnen s p o e d i jrilöor een pot Sprutol. lij/alje'Drogisten. (Reel.) 335 Zieken-triduum. Men verzoekt ons te melden, dat de aangifte van zieken voor het Zieken-tri duum tot uiterlijk Maandag kan ge- schieden._ Naar wij vernemen, is het aantal zieken, dat zich heeft opgegeven, reeds zeer groot. Zilveren jubileum. Heden herdacht de heer P. Brandenburg, hoofdconducteur bij de Ned. Spoorwegen, zijn 25-jarig jubileum in dienst der Maat schappij. De jubilaris werd hedenmorgen aller eerst ten kantore van den inspecteur te Amsterdam gelukgewenscht en daarna to ongeveer half twaalf aan het station al hier ontvangen door chef, collega's en ver der personeel. De stationschef, de heer S. van Gijn, sprak den jubilaris hartelijk toen en felici teerde hem niet alleen met zijn volbrach ten diensttijd maar ook met de wijze, waarop de weg is afgelegd en waarop de jubilaris met voldoening mag terugzien. Spr hoopte, dat het den heer Brandenburg gegeven moge zijn de volgende étappe met denzelfden ijver te volbrengen. Als aandenken aan dezen dag bood spr. den jubilaris namens allen een fraaie hanglamp glas in lood aan met bijpassend klein lampje, benevens een album, ver meldend de namen der schenkers en op de bekende wijze door den heer Metselaar met teekeningen verluchtigd. De jubilaris dankte den heer v. Gijn voor zijn hartelijke wenschen en allen voor het aangeboden geschenk en noodigde al len uit tot een bezoek ten zijnen huize Mo lenstraat 7a. Daar mocht de jubilaris van tal van zij den belangstelling ondervinden. O.m. werd hem door de afd. Leiden St. Rajhaël een bloemstuk thuis bezorgd. Op 26 Juni stonden 440 werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs igesehreven tegen 249 op 26 Juni 1929. UIT DE OMGEVING VOORSCHOTEN. Bezoek van Mgr. Schioppa. Hedenmorgen te 8 uur bracht Z. E. Mgr. Schioppa, internuntius van Z. H. de Paus in Den Haag, een bezoek bij de eerw. Zus ters van Huize Bijdorp, alhier, alwaar Z. Exc. de H. Mis las, onder welke, de Zus ters en de leerlingen ter H. Communie gingen. Na de Mis werd Z. Exc. door dc Zusters en de kinderen begroet. De bedoeling van dit bezoek van Mgr, Schioppa was kennis te maken met de Congregatie van de H. Catharina van Senen, Zusters Dominicanessen. De internuntius was vergezeld van zijn secretaris, den weleerw. lieer Pater J. Kleijntjes. Coöp. Boerenleenbank. Woensdag avond hield de R. K. Boerenleenbank on der leiding van haren directeur Joh. van Uffelen haar algemeene ledenvergadering. Nadat de directeur geopend had met den Christelijken groet, las de kassier de no tulen der vorige vergadering, die daarna onveranderd werden vastgesteld. Hierna volgde het Jaarverslag. Naar aanleiding daarvan werd door één der leden de hou ding gelaakt van die katholieke boeren en tuinders, vaak vooraanstaande menschen uit de parochie nog wel, die nog steeds georganiseerd zijn in de neutrale boeren leenbank en maar net doen, of ze van het bestaan van de Katholieken nooit ge hoord hebben, ofschoon ze door toe te tre den tot onze boerenleenbank ook daardoor hunne geloofsgenooten nl. de katholieke boeren en tuinders der parochie steunen. Aan de rekening en balans 1929 ontlee- nen we de volgende cijfers: Ontvangsten over 1929: a. Aan spaargelden 70.936.50, b. terugbetaalde voorschotten 4129.89, c. in loop. rek. 76.611.56, d. voorschotrente 2114.17, e. loop. rek. rente 3095.79, f. provisie en diversen 94.75 1/2; totaal 156.982.661/2. Uitgaven over 1929: a. aan spaargelden 66.637.46 1/2; b. nieuwe voorschotten 21.250.—; c. in loop. rek. f 60.032.70, d. rente spaargelden 3178.88, e. rente in loop. rea. 795.43, inhoud kas op 31 De cember 1929, salaris kassier, uitgaven aan provisie, kosten en buitengewone uitgaven 4884.68; totaal 164.779.15 1/2. Per 31 December 1929 bedroeg het saldo der spaargelden, 102.581.06'1/2, terwijl in loop. rek. en voorschotten resp. uitstond 73.279.46 en 56.966.92. De winst over 1929 bedroeg 670.62 1/2. De heeren P. M. van der Krogt en L. C. de Jong werden beiden met op één na algemeene stemmen herkozen tot lid van den R. v. B. en Be stuur. Besloten werd de rentestandaard van 1929 ook voor 1930 te handhaven. We geven ze nog even: spaargelden 3.5 pet., voorschotten in loop. rek. 5 pet. provi sie 1/8 pet. Het aantal spaarboekjes in 1929 is wederom met 28 toegenomen. Laat ste nummer 243. Nog werd besloten in het najaar, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der bank een propaganda feest avond te organiseeren, waarvoor een be kend spreker der Centrale zal worden uitgenoodigd. Het bestuur zal de verdere plannen daarvoor uitwerken. Na een dank woord aan de leden voor hunne opkomst, sloot de directeur wederom met den chris telijken srroefc.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2