VRIJDAG 27 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 bij verschillende mcnschcnlevens vielen tc betreuren. Daarop werd de Bolsjewisti sche rooverhoofdman uit dc socialistische partij van zijn land uitgesloten. Om zich voor de politie t-j beveiligen nam hij den naam Stalin ara. Maai in 190!) werd hij gearresteerd en naar Siberië ver bannen. Van dien tijd af leidde hij, voort durend verwisselend van namen, steeds, achtervolgd door cle politie, een avontuur lijk leven waarbij roof en moord schering en inslag waren. Bij dc Februari-Maart revolutie van 1917 nam hij een afwachtende houding aan. Eerst na dc geslaagde revolutie van November in hetzelfde jaar kwam hij tc voorschijn en nu wist hij zich ook spoedig op te werken. In het jaar 19201921 oefende hij over He Kaukasischc Staten een bloedig schrik bewind uk. waarvan zelfs Lcnin niets wil de weten. Zijn haat tegen alle intellectuee- len droeg hij ook op Lenin over. Lenin was Stalin's tegenstander op grond van diens Kaukasischen politiek eri ook omdat hij Stalin beschouwde als den „Grootsten Russischen chauvinist en impe rialistische politieman." Lenig heeft altijd geiracht Stalin zoo lang mogelijk van de leiding van den Sov jetstaat af te houden en stuurde hem tel- kens met opdrachten liefst van onderge schikt belang, der partij naar afgelegen streken. Trotski wilde eveneens niets van dezen omuitwikkelden menseh weten. Toen Stalin eindelijk het heft in handen kreeg, heeft hij zich dan ook op zijn partij vrienden die intellectueel veel hooger ston den, gewroken, door hen te verbannen of gevangen te zetten. Karakteristiek is de uitdrukking van Lc- ni's weduwe, dat wanneer Lenin thans nog leefd, hij in een gevangenis van Slalin zou verzuchten. NED. OOST-INDIE DOOR EEN TIJGER OVERVALLEN. Twee koelies neergeslagen. Aneta seint- uit Medan: Op de rubber- onderncming Soengei Baleh van de N.V. Holl. Amer. Plantage Mij. te Amsterdam, gelegen in de onderaidecling Batoe Bahra, Oostkust van Sumatra, heeft, een tijger 2 koelies neergeslagen, die in gewonden toe stand naar het hospitaal werden overge bracht. De tijger raakte in een klem ge vangen en werd doodgeschoten. SPORT VOETBAL Ajax speelt gelijk te Bnatislawa. Gisteravond heeft de Amsterdamsche Voetbalclub Ajax te Bratislawa met 11 gelijk gespeeld tegen Bratislawa. WATERPOLO NE£) E'KLANDSC'HE ZWEMBOND. De competitie. Het dameszevental der L. Z. C. speelde gisteravond te Amsterdam een competitie wedstrijd tegen Inter Nos. De Leidsche dames verloren met -1—0. Competitie H. Z. B. Gisteravond om 3.15 had in de Zwem inrichting „de Zijl" een competitiewed strijd plaats tusschen de Zijl II en L. Z. G'. IV. Einduitslag was 12. ZWEMMEN Ame Borg Pi*of. De bekende Zweedsche zwemmer Ame Borg heeft thans in een schrijven aan den Zweedschen Zwembond zijn overgang tot het professionalisme officieel medegedeeld. SCHIETEN Prov. Schietwedstrijden 1930. Na de 3de ronde om den Zilveren B. V. L.-wisselbeker luidt de stand van deze wedstrijden-als volgt: Korps: 1. Burgerwacht Alphen 223; 2, Kralingschc Sohietvercenigiiig 216; 3. B. Y. L. Alphen 196; 4. B. V. L. Xieuwveen 183 pujiten. Vrije baan 1. G. J. Yperlaan Voor scholen 89, 2. B. Troussclot Botterdam 88, 3. G. Bcrgshocff Alphen 81; 4. J. Verheul Alphen 83; 5. B. van Muiligen Voorscho len 816. T. Borghouts Botterdam 8026 21; 7. L. Adriaens Botterdam 8026—20 S. B. Bebelman Botterdam 80—25; 9. C'. Jongenburger Alphen 7S; 10. M. W. Hoogendijk Alphen 77. Personeel: 1. G. J. Yperlaan Voor schoten 4814: 2. B. Trousselot Botterdam 1813: 3. P. Borghouts Botterdam 4741; l. L. CL Jongenburgev Alphen 47; 5. A. Bvuijnes Alphen 4615; 6. G. Bergshoeff Alphen 4624: 7. A. G. Mijs Alphen 46; 8. P. Hoogendijk Alphen 159; 9. J. Ver heul Alphen 45S; 10. C. J. Milo Alphen 14S; 11 en 12 N. O. A. v. d. Linden en H. v. Egmond beiden te Alphen 477 enz. gelijk. De wedstrijd wordt voortgezet op Zater dag 28 Juni en Woensdag 2 Juli. WIELRENNEN Van de Stadionbaan. Wegens ongunstige weersomstandighe den zijn de wedstrijden, die gisteravond zouden plaats hebben, niet doorgegaan en uitgesteld lot a.s. Donderdag. LAWN-TENNIS DE WEDSTRIJDEN TE WIMBLEDON. Gisteren speelden in hel tournooi te Wimbledon Timmer en Tilden hun eerste dubbelspel, tegen Detering en Beddail, welke partij zij wonnen met 6—4, 8—6 62 t Verdere uitslagen zijn: Bell en Mangin slaanGraaf Salm en Burr 75 64 64. Mej. Couquerque en mej. Canters slaan mevr. Godfree en mevr. Watson 60 60. Davis en Home slaan v. d. Heide en Kuhlman 16 61 26 61 63. Mej. Byan slaat mej. Sigart 6—2 61. Mej. Aussem slaat mevr. Sattherthwarte Harvay slaat Mc. Ilcnham 26 86 04 Light slaat Johnson 61 62. Nuthall slaat Jameson 63 6—3. LUCHTVAART HET JAARLUKSCHE VLIEGFEEST IN ENGELAND. Strijd tegen denkbeeldige zeecoovers. Zaterdag heeft Engeland zijn jaarlijksch vliegfeest te Hendon. Deze gebeurtenis, die van jaar tot jaar verbazingwekkender wordt in de toeren der militaire vliegers, trekt het volk en de menschen „in the fashion". Men verwacht er dit jaar 150.000 toeschouwers. Het programma bestaat uit dc steeds indrukwekkende „vrije en or de-oefeningen in de lucht", uit massa-val- schermspringen, „vliegen als krankzinni gen", de nieuwste acrobatiek, enz. Het slotstuk is altijd een actie van vecht- en bombardeermachines op een doel dat aan het einde in vlammen opgaat. Aangezien tegenwoordig al het mogelijk wordt gedaan om de gevoelens van Oostersche en andere volken te ontzien en aangezien men alle prikkels van speeialen militaristischen aard wil vermijden, wordt de slotvertoo- ning niet meer als voorheen een aanval op onderdrukte stammen, die voor rebellie moeten worden gestraft. Maar om brand en bommen als kijkspel niet te missen, beeft men nu bedacht een schuilplaats van zeeroovers te vernietigen. Daar kan niemand bezwaar tegen hebben. Zeeroo vers zijn de vijanden van alle volken. Land bouwers uit de vermeende streek, waar de zeeroovers zich met hun buit hebben ge nesteld, helpen zelfs mee de vrijbuitende nederzetting uit te roeien, voor zoover de bommen en machinegeweren van de vlieg tuigen, die zich telkens als gerichtsvogels over de verblijven der piraten hebben neergestort, dit reeds niet hebben ge daan. MR. DR. H. W. HOVY,, oud-burgemeester van Loos* duinen, is in het huwelijk getreden met mej. M, C. de Graaff. Een foto gemaakt bij het stadhuis te Amsterdam LAND- EN TUINBOUW Bloemententoonstelling in den Haagschen Dierentuin. Bekroningen. O.m. zijn de volgende bekroningen toe- Tweeja.vige en vaste planten: afd. bloe men: verguld, zilv. medaille kweekerij Rijnstroom, Alphen; décor, groep: groote gouden medaille G. Lubbe en Zn„ Oegst- geest. Perkplanten: zilveren en bronzen me daille Kweekerij Rijnstroom, Alphen. Kasplanten: bloeiende, koude kas, eere medaille van Z. K. H. den Prins der Ne derlanden, groote gouden medaille, A. H. Aartse, tuinbaas van den heer H. Wilton, Wassenaar. Vetplanten (Caetecën en Succulenten) sortiment: verguld zilv. medaille J. G. Ballego en Zn., Leiden. Bozen: afgesneden: zilv. medaille Gebr. Bouw, Boschgeest, Voorschoten. Bloemwerken: bruidswerk, verguld zilv. medaille W. Maarsen, Wassenaar; graf- werk: verg. zilv. med. W. Maarsen, Was senaar. Overige bloemwerken: bronzen medaille W. Maarsen, Wassenaar. Speciale inzendingen: orchideëen:' zilv. medaille W. van Deventer, Wassenaar. Waterpartij met beplanting: kleine gou den medaille Jan Boer Gzn., Beyerskoop, Boskoop. Financiën en Economie GLASFABRIEK „LEERDAM". Om het directeurschap. Gisteren werd te Amsterdam onder voor zitterschap van den heer J. van Herwij nen een algemcene vergadering van aan deelhouders der X.V. Glasfabriek „Leer dam" v.h. Jeekel, Mijnssen Co., gehou den. De vergadering, die zeer, druk bezocht was, had te beslissen over het voorstel van commissarissen, om aan den heer P. M. Cochius onmiddellijk ontslag te verleenen. In Mei 1929 richtten commissarissen zich reeds tot den heer Cochius met de mede- deeling, dat de resultaten van 1928 en de toestand, waarin de vennootschap ver keerde, hen noopten hem voor te stellen ontslag als directeur der vennootschap te nemen, omdat hij, naar hun oordeel, de kracht cn de kwaliteiten mist om de zaak er boven op te werken. Commissarissen meenden, dat, waar de finaucieele positie der vennootschap, die ondanks de groote opofferingen van aan deelhouders en het feit. dat gedurende 4 jaar op de obligatieleenig niet was afge lost, zoodanig préeair was, dat zelfs op een oogenblik met voldoende geld aanwe zig was om de arbeidslooncn te betalen, zoodat op het laatste oogenblik financieele hulp uit het buitenland moest komeli, zij het aanblijven van een president-directeur Cochius, die aan salaris, inclusief emolu menten en minimum tantième, ruim 30 mille veidient, niet meer tegenover aan deelhouders en personeel konden verant-" oorden. Op 31 December hebben toen Commissa- sen aan den raadsman van den heer Co chius doen weten, dat naar hun oordeel de heer Cochius als directeur niet langer kon worden gehandhaafd en zij niet langer de verantwoordelkheid voor een bestendi ging van dit directeurschap konden dra gen. Daarbij deelden commissarissen mede: dat zij in het belang der vennootschap het op prijs zouden stellen, indien de heer Cochius tegen 1 Mei 1930 ontslag zou ne men dat hij dan reeds dadelijk ^cantie zou kunnen nemen met behoud van salaris tot 1 Mei; en dat commissarisen uit vriendschap pelijke gevoelens jegens hem aandeelhou ders zouden voorstellen den heer Cochius een pensioen van.... /S000 per jaar. toe te kennen. Dit voorstel werd opnieuw door den heer Cochius van de hand gewezen. Prof. mv. Moltzer, rechtsgeleerd raads man van den heer Cochius wel over de ge schiktheid van zijn cliënt niet in debat tre den. Spreker wenscht evenwel in te gaan op het voorstel van commïsarisen, om den heer Cochius onmiddellijk ontslag te verlee nen, en zulks op het motief van woord breuk. Indien hier van woordbreuk sprake is, dan heeft de heer Cochius deze ge pleegd op sprekers advies. Doch dit is voor de vergadering van minder belang. Deze heeft zich toch te stellen op het standpunt •an wat het belang der vennootschap is. En dit belang brengt mede, dat dit ont slag niet eerder wordt gegeven dan op den dag waarop de vergadering een anderen man als den betere zal hebben aangewe- n. In het belang 'der vennootschap raadt r. aan, het voorstel van commissarissen te verwerpen. Nadat nog vercheidene ander sprekers het woord hadden gevoerd, o.a. dr. A. Philips, die de loonen, welke zooveel hoo ger waren dan elders een ernstig nadeel voor „Legrdam" achten, die o.a. zijn groot ste afzetgebied, t.w. Engeland, vrijwel ver loor, werd het voorstel van commissavissen met overgroote meerderheid verworpen, arna commisarissen „en bloc" zijn afge treden. Noord-Hollandsche Levensverzekering maatschappij. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders der Noord-Hollandsehe Le vensverzekering-maatschappij van 1891 te Alkmaar werd het dividend bepaald op 22 pet. voor aandeelen le en lo pet. voor aandeden 2e en 3e serie. Herbenoemd werd tot commissaris de heer Prof. Mv. B. M. Taverne, raadsheer in den Hoogen Baad der Nederlanden en plaatsvervangend voorzitter van den Baad van Scheepvaart te Js-Gravenhage. DE EERSTE DER VIJF ZAANSCHE TOLLEN, die op de brug tusschen Krommenie en Wormerveer is opgeheven en deze opheffing is feestelijk gevierd. De inwoners van Krommenie zonden de boodschap van deze opheffing per luchtballon de wereld in. INGEZONDEN STUKKEN Winkelsluiting te Noordwijkerhout, Mijnheer de Redacteur, Mag ik s.v.p. gebruik maken van uw blad om het bovenstaande onder de aan dacht te brengen. Hoe staat het hier met de regeling van de "Winkelsluiting? Ik ge loof haast dat niemand mij daarop heb antwoord kan geven: dat zelfs dc verorde ning daaromtrent heel onduidelijk is. 't Is tenminste op heden zoo: dat. niemand ze ker weet hoe laat hij 's avonds moet slui ten. En zoo komt het voor dat de een zóó, en de ander zóó laat sluit, gemeenlijk 10 uur in den avond. Jammer, dat in dat organisatorisch Noordwijkerhout, ook op dat gebied geen betere regeling bestaat. Elkeen, wie clan ook, wil 's avonds wat rusten en als de winkelier om 10 uur sluit, en deze heeft dan nog wat te schrijven, dan is zoom dag lang genoeg. Van rust is dan ook weinig sprake. Toen ik er laatst een collega over sprak om ook wat vroeger te sluiten, uitte hij heb bezwaar, dat de bevolking daar waarschijnlijk niet van gediend zou zijn. Doch 'n vastgestelde sluitingstijd zou ik voor elkeen zeer wenschelijk vinden en de sluiting zou bijv. i. d. winter op S 1/2 en in den zomer op 9 uur niets te vroeg zijn. Mogelijk wordt door het lezen hiervan 't wel eens ter sprake gebracht en komt het dan misschien ook wel tot een vastge stelde regeling. U mijnheer de Redacteur dank voor de plaatsing, Een abonn Leiden, 26 Juni 1930. Mijnheer de Redacteur, mag ik u een plaatsje vragen voor onderstaande rege len? Met mij zullen velen, die Woensdagmid dag tijdens het voorbijtrekken van den „Optocht" zich in de nabijheid van Den Burcht bevonden, zich hebben geërgerd aan het optreden van één der voor dit ge bouw staande sludepten die een zoodani ge vertooning ten beste gaf, door met een groot kruis te wuiven naar verschillende personen en groepen der deelnemers. Wat dezen jongenman bewogen heefl, zulks te doen, weet ik natuurlijk niet. Mo gelijk is, dat deze student niet weet, dat het kruis voor velen nog is een heilig symbool. Wat mij verwonderde, is, dat zooiets ongestraft en onbelemmerd kan gebeuren in het openbaar. Dat schrijver dezes niet zelf ingreep, dankt, de jongeman aan 't feit, dat hij te zorgen had voor de veiligheid van drie nog jeugdige kinderen en niet dicht ge noeg in de nabijheid was. Sommigen der optocht>deelnemers wuif den den grappenmaker minzaam toe; een der hoofdpersonen groette zelfs heel vor melijk met zijn zwaard, en niemand gaf ook maar even zelfs met een hangebaar zijn afkeuring te kennen. We leven in een land. waar het. streng verboden is met het kruis in pro cessie langs den openbaren weg te gaan. Maar dan mogen we toch ook wel eischen dat dingen als hierbedoeld, niet worden toegelaten. Ik hoop, dat bedoelde student, deze regelen onder de oogen krijgt en zich schaamt, en voortaan geen aanleiding meer geeft tob ergernis aan die burgers der stad, die geen spotternij dulden met een kruis. Met dank voor de opname, Hoogachtend, uw abonné, Door ons ingekort. Red. G. Uit Leiden vertrokken. W. P. Akerboom, Alkemade, Spoorstr. B-162. B. A. Baars, Den Haag, Emmastr. 23. G. Bakker, Arnhem, Verscheurplein 29. T. J. Beurse, Noord aan Zee, Hoofd straat 40B. J. H. Blonk, Bergen op Zoom, Wouwschewcg 73. C. H. Bont-4, Hoorn, Venelaan 125 C. H. Brandt, Me dan (N.O.I.) H. J. Breedveld, Amster dam, van Ecghenlaan 1. K. van den Broek, Den Haag, Ammunitiehaven 125. C. A- Bronkhorst, Den Haag, Slachthuis kade 308. M. von Darl, Rijswijk (Z.-H..), Olmstr. 14. AM. Dauven, Amsterdam, N. Brugsteeg 5q.. J. van den Dop, Den Haag, Broekslootkade 22. A. van Eijk, Dr. H. NANKING'S HAEMOFÊ^RIN öloedvormend vdrlteryJnmrr.'.ddel J 2 60 p.Ei flexh. yLOgp ié fl^rh (Reel) Bussum, Landstr. 1. jW. J- van der Glas, Kampen, Marktgang 6. G. C. van Goo- zen, Hazerswoude, Groenendijk 125a. C. Groen, Amsterdam, Corn. Krusemanstr. 79III J. J. M. Gussenhoven, Haarlem, Nieuwe Groenmarkt 18. G. Harting, Lis- se, 3e Poellaan 77. C. J. F. Hasselo, Maastricht, Pieterstr. 23. G. Walstra- Hof, Botterdam, Roderijschestr. 14. J. Hornma; St. Nicolaasga, bij L. Witmuts. P. J. Hoogendam, Naaldwijk, Henselaers- dijlc, Naaldwijdscheweg. P. Hübner Verstege, Diablerez sur Aigle, Zwitser land. J. L. Janssen, Katwijk, Voor- straal bij W. Caspers. N. de Jong, Den Haag, Danckertstr. 2. M. D. Kelderman, Arnhem, Parkstr. 73. H. Kok, Warmond, Dorpsstraat B-10. W. J. Koldewïjn, Dor drecht. Noordendijk 12rood. M. L. Kur- pershoek, Schiedam, Fabriplein 33c. M. W. Leegstra. Wassenaar, Deijelerweg 95. Wed. M. LeemansWendt, Weesp, Hee rensingel 286. A. van der Lof, Katwijk aan Zee, Weth. Meerburgerfstr. 18. W. Luitjes, Den Haag, Swetstr. 28. R. G. Makkink, Den Haag, Dr. van Welylaan 2. A. Marjev, Amsterdam, Bloemgracht 182ÏI. M. MartensStafleu, Zoeter- woude D55. J. van der Meet, Zoeter- woude, Hooge Rijndijk F237. Wed. C. van der MeetPorreij, Zoeterwoude, Rei- negonimerstraat 28. J. C. Okel, Alkema de, Rjjpwetering 111. J. M. Overmeer, Amsterdam, aan boord. V. Pralat, Ham- born (Dl.), Zeilstr. 39. H. G. Rasing, Dusseldorf (Dl.), aan boord. P. B. de Bidder, Den Haag, Blaricumeplein 11. M. van 't Biet, Naaldwijk D76. J. de Rooij. Sa'ssenheim, Warmonderdam 25. P. de Rooij, Amsterdam, Nieuwendammer- dijk 353b. N. B. Schilling, Den Haag Gev. Deijnootweg 164. J. F. Spiering, Rijswijk (Z.-H.), Iepiaan 84. H. P. Stam, Dordrecht, Voorstraat 179. G. C. Tette- ro, Oegstgeest, Terweeweg 80. J. C. Tho- nies, Nieuwersluis, Politie troepen. W. A. G. Tobé, Nederhorst den Berg. M. Ver hoog, Veghel, Hoofdstr. 111. M. Verkaik, Ter-Aar, C119. B. J. W. Vroom, Aarle- Rixel, Huize. Hariendal. H. Winkel, Bot terdam, Boezem singel 130. J. J. Wijs man, Amsterdam, Dan. Willinkplein 411. J. van der Zee, Haarlem, KI. Houtweg 4rd. 'F. H. van Zoest, Rijswijk (Z.-H,), Voor straat 1. In Leiden gevestigd. L. van Bergen en fa.ni., Kort Rapen burg 5a J. B. Broekhuizen, arbeider, Haarlememrstraat 26S G. Brummer, de Wetstraat 16 W. F. H. van Golberdïnge en fam., handelsreiziger, Merelstraat 26 J. C'. de Haas, schoenmaker, Oranjegracht 32 M. H. P. Herner, etaleur, AVillem- straat 17 J. T. Hillegervan der Vlies. Hertzogstraai 10 C. J. van Hoek, a-poth. as?., Havenkade 17 C. J. de Jeu en fam., chauffeur, Aloëlaan 19 A. Jongedijkde Mooij, H. Morschweg 56 G. Keereweer, rijwielhersteller, Oranjegracht "26 C. M. de Kier, dienstbode, Haverstraat 51 G. F. Kohier en fam., chef-monteur, Mer.el- st-raat 35 H. J. KouwenbergBrouwer, Morschstraat 33 P. C. Langezaal, win kelbediende, Wald. Pyrmontstr. 12 M. Leegwater, verpleegster, Acad. Ziekenhuis S. E. van Leeuwen, winkeljuffrouw, de la R-eijstra.t 28 L. Lippek, dienstbode, Witte Singel 17 N. Lubberts, dienstbode. Rijnsburgerweg 21 J. A. de Mejj en fam-, boekhouder, Drie Octoberstraat 65 M. PrinsMiinnik. Heerenstraat 65 J. H. A. AkerboomNijs. Pelikaanstr. 26 Dr. S. P. Oei en fam., Lijsterstraat 7 W. B. Oomsen, instrumentmaker, Noordeinde 8 T. C. den Ouden, kmopman, Turfmarkt 4- C. PetOnvlee, Bronkhorststr. 8a H. J. le Roux, Heerengracht 80a A. van Slooten, constructiewerker. Oranjegracht 129 A. H. A. M. Smit, winkel-bed., Haar lemmerstraat 246a C, Staan, verpleegster N. Acad. Ziekenhuis E. A. Stokhuijzen, Papengracht 1-1 A. Tillema, Nieuwstr. 42 A. Unland, dienstbode, Rilderdijk- straat 3 C. de Vries, J. vam Goyen- kade 17 J. van der Willigen, hulp huish., Leliestraat 56 H. W ess el en fam,, brug- knecht, Zoeterw. weg 43 J. J. Wijkhui zen, off. L. d. Heils, Hooigracht 30a.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10