KERKNIEUWS FAILLISSEMENTEN LASTER DONDERDAG 26 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 8 WOENSDAG ARRIVEERDE TE AMSTERDAM DE LORD MAYOR VAN LIVERPOOL. Het gezeschap voor het Amstelhotel 5 tot 11 uur 12.50. Voor Gymnastiekver- eeniging van 9—5 uur 12.50 en van 511 uur 15. Op voorstel van den heer Uitenboo- gaard wordt besloten het gymnastieklo kaal niet voor andere doeleinden te ver huren. Het tarief wordt daarna eoedge- keurd. Rondvraag. De heer van Breda informeert of de sproeiwagen door de geheele gemeente gaat. De voorz. meent zooveel mogelijk van wel, doch zegt onderzoek toe. De heer Den Ouden heeft bij geruchte vernomen, dat het „Rusthuis" aan de Oranjelaan niet op de rooilijn wordt ge bouwd, waarvoor toch door den Raad geen toestemming is verleend. De heer Paardekooper wijst er op dat de rooilijn is aangenomen naar sprekers woning, wat niet juist is. Spreker heeft de gemeente-opzichter daarop attent ge maakt, doch de heer v. d. Voet zeide, dat de zaak in orde is. De voorzitter zegt spoe dig onderzoek toe. De heer v. d. Burg klaagt over de ver vuiling van de sloot aan de Nachtegaal- laan. De voorzitter zegt, dat de bewoners de sloot als vuilnisbak gebruiken. De ge meente laat de sloot geregeld schoonma ken. De heer v. Breda zegt, dat verschil lende lorrenhandelaars daar hun waren sorteeren. Daarna ging de raad in gehei me zitting voor behandeling schoolgeld- reclames. Hierna sluiting. VAN ST. ADELBERTS AKKER. Woensdag is te Egmond-Binnen op den historischen akker het feest van St. Adel- bert, Kennemerland's grooten geloofsver kondiger, op meer dan schitterende wijze Van heinde en verre waren tal van ge- loovigen ter beêvaart getogen. De plechtige pontificale Hoogmis door Mgr. H. J. M. Taskin als vertegenwoordi ger van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, aan het fraaie, rijk met palmen versierde openlucht-altaar opgedragen, was diep treffend. Ontroerend ook was het, toen Zijn Hoog- Eerw. na het evangelie in een uit het hart gewelde toespraak tot de geloovigen over de beteekenis van deze gezegende plaats sprak, méér dan Bethel „de heilige plaats", de „deur des hemels", heiliger ook dan die andere plaats uit het oude testament, waar Jehova aan Mozes in het brandende braam bosch verscheen. Diep onder den indruk verlieten de ge loovigen St. Adelbert's oude heiligdom, meer dan ooit overtuigd, dat „Aelbracht Egmond nog lief heeft". Het heerlijk zomerweer, dat deze plaats van uitverkiezing, met zonnegoud overgoot, scheen ons het symbool, dat de volheid van God's zegen ons geschonken zal worden, welke wij daar onder St. Adelbert's voor spraak onder het H. Misoffer met vertrou wen over zijn volk hebben afgesmeekt. „Tijd". MISSIECOLLEGE KATWIJK. BezGek van den Bisschop van Haarlem. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent bracht gisteren, vergezeld van den Hoogeerw. heer A. Homulle, Deken van Leiden, den Zeer- eerw. heer Th. Pichot, secretaris van het bisdom en den vZeereerw. heer J. Schip horst, Pastoor van Katwijk, een kort be zoek aan het Missiecollege „St. Willi- brord" van de Pater9 Franciscanen te Kat wijk a. d. Rijn. Het was voor het eerst dat aan dit col lege, dat nog geen vol jaar op gang is, deze eer te beurt viel. Z. D. H. werd ontvangen in de recreatie zaal der studenten, alwaar de Zeereerw. Pater mr. E. van der Helm, directeur van het College, in tegenwoordigheid van pa ters leeraren, broeders en studenten, een hartelijk woord van welkom sprak, dank baar releveerend hoe Mgi\ aanstonds be reid gevonden was aan de oprichting van dit College verlof en zegen te schenken. De jongens gaven blijk van frisch leven door zang, toespraak en muziek. Mgr. dankte ten slotte voor de harte lijke ontvangst, hoopte van ganscher harte dat dit nieuwe Missie-instituut een grooten bloei mocht te gemoet gaan en verzekerde van diens toenemenden bloei zich nog wel eens te komen overtuigen. Uitgesproken: H. Tuinman, kleermaker, Warmond, Raadhuisstraat B61 R.-c. Jhr. Mr. Th. W. C. Calkoen, Cur.: Mr. A. W. Labohm, Lei den. P. J. Keyzers Nzn., koopman, H i 11 e- g o m, Noorderland 20. R.c-, Mr. A. L. M. van Berckel. Cur.: Mr. F. J. Gerritsen, Haarlem. en de versieringen met als leden de heeren J. Bergman, voorzitter, B. M. van Stijn, secretaris, C. Breedijk, W. J. Oudshoorn en C. Flint, en een sub-comité voor de lichtst-oet bestaande uit de heeren J. van Egmond, voorzitter, C. M. van Stijn Jr., secretaris, H. van Hulst, J. Uit den Boo gaard en L. van Noort. Winkelweek. Het doel der winkelweek is de aandacht van de vreemdelingen op de Warmondsche winkels te vestigen. Hiertoe is in de eer ste plaats een aardige etalage wel het beste middel. De vreemdelingen moeten den indruk krijgen, dat onze winkeliers even goed en tegen denzelfden prijs kunnen leveren als die in de stad en dan zullen velen zich de moeite besparen hun voorraden uit hunne woonplaatsen mede te sleepen en liever in Warmond te koopen. Teneinde dit te bereiken, heeft het Ge meentelijk Bureau voor Vreemdelingen verkeer in overleg met het genoemde sub comité besloten een etalagewedstrijd onder de volgende voorwaarden te rganiseeren: De deelnemende winkeliers zullen vol gens hun bedrijf in de volgende drie groe pen worden ingedeeld, terwijl voor iedere groep drie prijzen beschikbaar zullen zijn: Groep 1. Levensmiddelen (kruideniers, slagers, bakkers, groentenhandelaren enz.) Groep 2. Huishoudelijke artikelen en kleeding. (Hieronder schoenen, manufac turen, fietsen, glas en aardewerk enz.) Groep 3. Diversen. (Sigaren, kapper, kan toorbehoeften enz.) Iedere deelnemer is verplicht te vlag gen. De uitspraak der jury is bindend. De winkelweek zal worden geopend Donder dag 17 Juli a.s. des namiddags 8 uur. Teneinde de etalagewedstrijd goed tot zijn recht te doen komen, moeten ook de omgeving (gevels, straten, daonmen enz.) versierd worden. Om dit te bereiken zijn hiervoor ook prijzen beschikbaar gesteld. Gisteravond kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Voorz. Burgemeester A. J. v. Gerrvink, secretaris J. G. van Griethuizen. De voorzitter verheugt zich, dat de heer Rubenkamp wederom na langdurige on derbreking door ziekte, de vergadering kan bijwonen en weder kan werken in het belang der gemeente. Spr. hoopt, dat God hem nog vele jaren mag sparen (applaus). De heer Rubenkamp dankte den voorz. voor zijn woorden en de belangstelling tijdens zijn ziekte en ook den Raad met de instemming van het gesprokene door den Burgemeester. De notulen worden na voorlezing goed gekeurd. Ingekomen stukken. Dankbetuiging voor subsidie van de R. K. H. B. S. Missive Ged. Staten voor bijdrage Gym nasium te Leiden van 167.06 per leer ling voor H. B. S. 208.69 per leerling over 1929. Proces-verbaal kasopname Gemeente- Ontvanger. Missive Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten. Jaarverslag Burgerwacht (wordt ter vi sie gelegd). Verzoek inwoners Rhijnsburgerweg om aanleg electr. kabel. Verslag van B. en W. over den toestand der Gemeente. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen Het salaris van kweekelingen. Verzoek van de hoofden van Openbare Scholen om de toelage voor een kweekeling van 400 te brengen op 600.omdat voor 400.geen kweekelingen te beko men zijn. B. en W. stellen voor aldus te besluiten. De heer Uitenboogaard stelt voor 600 toe te kennen voor een kweekeling zonder akte en 700.met acte. FEUILLETON Vrij bewerkt naar het Duitsch P. G. HOCKS. (Nadruk verboden). 16) t „Wat 'n slimmerik!" riep Von Sorben meer vroolijk dan boos. „Hij heeft een wit voetje bij u willen krijgen en is aan het verkeerde kantoor terechtgekomen. Als ik hem maar kon missen! Hoe zal ik 't zon der hem redden?Er valt niets aan te doen. Hij moet dan maar weg-" Op 't zelfde oogenblik kwam Kleber binnen en wel zonder kloppen. Die vrijheid had hij zich aangematigd en de generaal had hem nooit gewezen op 't onbehoorlijke daarvan. Hij moest dus de laatste woor den van den generaal gehoord hebben, want hij wierp Greta een blik toe vol giftigen haat en nam zich voor haar zoowel als haar broer ten val te brengen. VII Zooals reeds vroeger gezegd is had Eduard von Trotten, toen hij zich in O. vestigde daar een collega gevonden, die niet alleen zijn tegenstander was, maar ook tot die oudere geneeskundigen be hoorde, die voor iedere nieuwe genees wijze de schouders optrokken. Verder had hij het ongeluk gehad bij zieken geroepen te worden, die te vergeefs genezing bij hun eigen dokter hadden gezocht en 't nu eeits met Trotten wilden probeeren. Als dan Op aller medewerking wordt gerekend. Opgaven tot deelneming worden ingewacht bij den secretaris, den heer B. M. van Stijn, Heerenweg. Lichtstoet. De lichtstoet zal op Maandag 21 Juli uittrekken. De Commissie denkt den stoet samen te stellen uit reclame-inzendingen, mooie of geestige voorstellingen, transparanten en lampions. Allen, zoowel particulieren als zakenmenschen, kunnen eraan deelnemen, en de Commissie hoopt dat haar werk zaamheden beloond zullen worden door een groote deelname, want hiervan zal het slagen van een dergelijken avond zeer ze ker afhangen. Verdere inlichtingen over den stoet en de prijzen worden gaarne door strekt, bij wien men zich ook voor deel name kan opgeven. De Commissie hoopt dat een ieder naar zijn vermogen er toe bij zal dragen een en ander zoo goed moge lijk te doen slagen, in de eerste plaats door het uitsteken van de vlag gedurende de geheele Kaagweek. Rijwiel ontvreemd. Alhier is op de jachthaven 't Fort een rijwiel ontvreemd ten nadeele van Prof. F.(lu). Van den da der is niets bekend. De politie heeft de zaak in onderzoek. Mond- en klauwzeer. Nog steeds heerscht in deze gemeente in groote mate het mond- en klauwzeer. Dat de ziekte dit jaar veel ernstiger is als andere jaren bewijst dat verschillende koeien en kalve ren hieraan gestorven zijn. Motorboot omgeslagen. Een motor bootje, op weg naar het waterspel „de Vliegende Hollander", is door onvoorzich tigheid der ingezetenen omgeslagen. Spoe dig was hulp ter plaatse en konden de drenkelingen worden opgepikt. Van het verdere bezoek der spelen werd afgezien en doornat konden de waterspelbezoeker» naar Warmond terugkeeren. De voorzitter wijst er óp, dat binnen kort na de examens mogelijk wederom meerdere sollicitanten zullen komen. De heer Paardekooper vereenigt zich na de toelichting van den voorzitter met het voorstel van B. en W. Spreker wil in be ginsel een kweekeling gesalarieerd zien als kweekeling. De heer Varenkamp meent dal- do heer Paardekooper nu de markt niet zoo overvol is, wel verhooging van sa laris wil, doch wanneer er binnenkort meerdere sollicitanten zijn wederom terug zou willen tot 400.—. Dit is z. i. geen juist standpunt. Spreker vereenigt zich met het voorstel van den heer Uitenboo gaard. De heer den Ouden is voor be hoorlijke salarieering. Men moet niet af gaan, of er veel of weinig gegadigden zijn. De voorzitter verdedigt het advies van B. en W., dat is gemaakt volgens de aan vraag van de onderwijzers, die deskundig zijn, en brengt het voorstel van den heer Uitenboogaard in stemming, als zijnde het verststrekkende. Dit voorstel wordt met 6 tegen 5 stemmen verworpen. De heeren Breda, Uitenboogaard, De Graaf, den Ouden en Varenkamp voor. Het voorstel van B. en W. wordt daar na aangenomen met 9 tegen 2 stemmen, die van de heeren Breda en Uitenboogaard tegen. Subsidie kinderfeest. Verzoek Oranjevereeniging om verhoo ging subsidie in verband met de buitenge wone viering van den 50sten verjaardag van H. M. onze Koningin van 300 voor kinderfeest. De heer Van den Burg ondersteunt dit voorstel. De heer Paardekooper wijst op de uit breiding van het aantal kinderen. Het voorstel wordt met alg. stemmen aange nomen. In verband met de watervoorziening aan de Leidschevaart stellen B. en W. voor met de gemeente Sassenheim een overeenkomst aan te gaan. Wordt goed' gekeurd. zoo'n patiënt stierf werd het hem verwe ten. Ook zijn bezoek op het slot Wilden- fels, waar hij alles in 't werk gesteld had om de gravin in 't leven te houden, had zijn naam als geneesheer geen goed ge daan. Hij werd er niet meer teruggeroepen en toen de gravin eenige weken later toch stierf, werd er rondgestrooid, dat profes sor Evers uit Breslau de gravin wel had kunnen redden, als Von Trotten haar van te voren maar niet „verknoeid" had. Ook was op onverklaarbare wijze het praatje in de weTeld gekomen, dat hij in zijn vroe gere woonplaats verloofd was geweest met een dame van goeden huize, maar dat deze de verloving afgebroken had, toen ze merkte, dat het hem alleen maar om haar geld te doen was geweest. Eduard's toestand werd met den deg wanhopiger. Het kleine erfdeeltje dat zijn vader hem nagelaten had, was opgeteerd, bloe zuinig hij 't ook had aangelegd. Hij was nu werkelijk arm en uit armoede moest hij zich soms een behandeling ge troosten, die een andere dokter nimmer zou geduld hebben. Om één voorbeeld te noemen. Plotseling werd iemand zwaar ziek. Men stuurde om den huisdokter, maar vond dezen niet thuis. Dan nam men zijn toevlucht tot dokter Von Trotten. Deze was zoo vriendelijk de eerste hulp te bie den, maar als de huisdokter verschenen was, hoefde hij niet meer te komen. En nu was het wel eens gebeurd, dat men hem later toch weer bij den zelfden patiënt riep en dan noopte hem de armoede aan dien roep gevolg te geven. Een dergelijk ge val deed zich voor, toen Kleber in O. kwam om Eduard te vragen, of hij den generaai zou willen bezoeken. Een maand of drie terug was Eduard geroepen op het landgoed van een zeke Benoeming Gemeente- Socretaris. De Voorzitter deelt mede, dat door B. en W. een aanbeveling is opgemaakt. De wet schrijft voor dat slechts 2 personen daarop mogen voorkomen. B. en W. wijzen tr nog op, dat een derde candidaat is toe gevoegd op wien B. en W. de speciale aan dacht vestigen. Op verzoek van den heer Bakker gaat de Raad in geheime zitting. Na heropening wordt tot stemming over gegaan. Uitgebracht worden op den heer Reitsma 6 stemmen, H. de Leeuw (R.K.) 3 stemmen, J. de Bruin (2 stemmen). De heer Reitsma is dus benoemd. Voorstel wijziging Bouw- en Woning verordening. B. en W. wijzen op het belang, dat deze verordening hedenavond tot stand komt. De heer Varenkamp betuigt zijn instem ming over de spoedige indiening van het ontwerp tot wijziging der bouwverorde ning en zal geen ingrijpende amendemen ten voorstellen, doch meent over alinea 4, artikel I iets te moeten zeggen, en toe te voegen „van het werk" en dus te lezen „een omschrijving van den aard van het werk der te gebruiken materialen". De voorz. ontraadt dit. De heer, Varenkamp trekt zijn voorstel in. Het ontwerp wordt aangenomen met alg. stemmen, nadat enkele wijzigingen op voorstel van den Raad zijn aangebracht. Voorstel vaststelling verordening tot heffing en invordering van ziektegelden. Goedgekeurd. Voorstel 'vaststelling gemeenschappelijke regeling voor geneeskundig schooltoezicht en instructie schoolarts. Goedgekeurd. Comptabiliteit besluiten werden zonder besprekingen genomen. Aan de Zwemver. „Poelmeer" wordt we derom een subsidie verleend van 500. Eveneens een subsidie aan den R. K. Po litiebond „St. Michaël" van 25. Verzoek van den heer A. J. Vester om ontheffing art. 41 der Bouwverordening, wordt afgewezen als in strijd met de ver ordening. Adres J. Th. Kort om afwijking rooilijn wordt na opmerking van den heer Uitenboogaard goedgevonden. Adres tot stichten van een muziektent van de R. K. Harmonie „Triumph". B. en W. stellen voor dit verzoek te renvoyee- ren om advies. Begrooting Gezondheidscommissie Kat wijk a één cent per inwoner wordt goed gekeurd. Vaststelling tarief gebruik gymnastiek lokaal O. L. School. B. en W. stellen voor Voor onderwijs inrichtingen: Van 95 uur 10 per wekelijksch lesuur per jaar; van ren baron Von Hochfeld. Het zoontje van den baron was van 't paard gevallen en had een been gebroken en toen de bode van den baron noch Globig noch Balk thuis had gevonden, was hij met Von Trotten naar het landgoed teruggekeerd. Eduard zette het been en legde het ver band. Toen hij den volgenden dag naar den patiënt kwam kijken, werd hij met zicht- bare verlegenheid ontvangen en toen hij het verband onderzocht, zag hij, dat een andere dokter het verband vernieuwd had en tevens, dat hij dit heelemaal verkeejd had gedaan. Toen Eduard dit den baron meedeelde, kwam het hooge woord er uit. Dokter Globig was zijn huisdokter en was dien morgen gekomen. Deze had het ver band vernieuwd zeggende, dat er niets van deugde en zoo meer. „Ik trek me natuurlijk terug", zei Eduard hierop, „maar één ding wi] ik u verzoeken. -Mocht het niet goed uitkomen met dat been, mocht het scheef of stijf worden en dat zal het zeker met dit ver band, wijt het dan niet aan mij. Ronduit moet ik u zeggen, dat dit verband niet deugt." De baron trok bij die woorden een eigen aardig gezicht, zeggende, dat dit best los zou loopen. Later vernam Eduard, dat Globig niet eens de huisdokter van die familie was, maar dat hij, hoorende, dat men om hem gestuurd had, er uit eigen beweging heen gegaan was. De behandeling liep slecht af, want er volgde een ontsteking aan het been en allen de hulp van een dokter uit Breslau kon den knaap, wiens been scheef bleef, van den dood redden. Nu kwam er weer een bode van dien zelfden baron bij Eduard. De jongen was gevallen en het half genegen been scheen opnieuw gebroken te zijn. Of de dokter alsjeblieft mee wou gaan, want dadelijke hulp was gebiedend noozakelijk. Ieder ander geneesheer zou na de onder vonden behandeling een weigerend ant woord gegeven hebben, doch Eduard, ge hoor gevend aan zijn medelijdend hart en door nood gedrongen verklaarde te zullen komen. Nog was hij niet vertrokken of Kleber verscheen, aan wien Eduard beloofde den volgenden morgen den generaal te zullen bezoeken, aangezien hem dit nu onmogelijk was. Baron Hochfeld was wel een beetje ver legen, toen Eduard aan 't bed van zijn zoon verscheen, niet alleen wegens de be handeling, die hij den dokter vroeger had aangedaan, doch ook omdat hij aan een beroemd chirurg in Breslau getelegrafeerd had, hetgeen hij Eduard niet durfde zeg gen. Dokter Von Trotten onderzocht den jon gen, die van pijn lag te kreunen en ver zocht dan den baron het vertrek te verla ten. De bediende moest blijven ingeval hij diens hulp noodig mocht hebben. Een uur later kon de baron weer binnenkomen en toen zeide Eduard hem, dat hij het been gezet had en tevens, dat hij een operatie verricht had, waardoor het been, na gene zing, .weer een normalen stand zou heb ben. „Watriep de baron, „heb je hem ge opereerd Had daarmee gewach.t, totdat professor Waldmann uit Breslau hier is. Ik heb om hem laten telegrafeeren „Zooveel te beter", zei Eduard heel kalm, „dan kan die zeggen, of ik goed ge daan heb ja of neen. Hij is een meester in zijn vak. Maar ik verzeker u, baron, dat de professor tevreden zal zijn." Die woorden stelden den baron gerust en toen Waldmann, die 'een half uur later verscheen den baron verklaarde, dat hij het niet beter had kunnen doen dan dok ter Von Trotten, was de baron zóó opge togen, dat hij geen woorden genoeg kon vinden om hem te bedanken, hem vriende lijk de hand schudde en uitriep: „U schijnt verschrikkelijk veel vijanden te hebben, dokter, want nu merk ik, dat men niets anders doet dan u belasteren. Maar het zal bekend worden, wat uhier gedaan hebt, daarvoor stak u borg." De eerste zonnestraal van geluk was op Eduard's weg gevallen en dit vervulde hem met hoop op de toekomst. Deze ope ratie was volkomen gelukt. Als men er van hoorde, zou men vertrouwen krijgen in zijn bekwaamheid en zouden hem meer patiën ten komen bezoeken, dan nu het geval was. Daar had je nu bijvoorbeeld generaal Von SorbenHoe was die op de gedachte ge komen hem te willen raadplegen? Niet door den invloed van zijn zuster. Daarvoor kende hij haar te goed. Hoe graag ze hem zou willen voorthelpen, ze zou de laatste geweest zijn om hem op die manier aan een patiënt te helpen. En dan op Seebach nog welEen ander moest hem aanbevo len hebben. Hij had immers vroeger aan Greta geschreven, dat de zuster van een dokter niet voor de betrekking op 't slot in aanmerking kon komen, omdat hij hem niet op het slot kon ontvangenDaar zat bepaald de invloed van iemand anders ach ter, van iemand, die hem goedgezind was. Kleber ontving des anderen daags den jongen dokter op een manier, die weinig overeenstemde met de illusies, die Eduard zich gemaakt had. (Wordt vervolgd). GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8