"TT SPOOR's MOSTERD GEMENGDE BERICHTEN Spoor's gestampte Muisjes BUITENL. BERICHTEN NED. OOST-INDIE STADSNIEUWS DONDERDAG 26 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT HOW-KO-LA! 'AAK DEN BIG CHIEF WHITE HOBSE EAGLE. 1WEEDE BLAD PAG. 6 Groot Opperhoofd, die 11a over het groote water te zijn gekomen, met onzen stalien vogel naar hier gevlogen zijt, How- Ko-La! How-Ko-La! Weest welkom in deze be roemde nederzetting van vele groote op perhoofden en kundige medicijnmannen, bleekgezichten allen, maar die ook trek ken en zwerven om scalpen van wijsheid te verzamelen. De krijgsbijl is begraven, zoodat wij niet bevreesd behoeven te zijn voor onze scal pen, die toch reeds ten getale van negen- en-tachtag aan uwen gordel bungelen. Geen krijgsbijl hebt gij medegebracht, maar de vredespijp. Met des te meer vreugde begroeten wij U en gaarne verla ten wij onze wigwam om tot U te zeggen: How-Ko-La! We*s welkom! Vele groote opperhoofden hebt gij ge kend. Rae-Has-Ka, de blanke jager, die nooit tevergeefs jaagde, en vele opperhoof den der bleekgezichten, met wie allen gij de vredespijp hebt gerookt. Gij zijt het laatste opperhoofd van uw stam, want alle anderen, als Liggende Buf fel, Roode Wolf, Zwarte Maan, Wild Paard Slanke Hert en Gevlekte Staart zijn reeds heengegaan naar de zalige jachtvelden. Voor XJ, die reeds de wisseling van twee eeuwen hebt aanschouwd loopen de secon den langzaam, want U heeft de Groote Geest een taak opgedragen onder de bleek gezichten. Want nu uw ras uitsterft, moet gij de geest van uw ras, dat eens groot was doen voortleven onder ons, zoo zal toch uw volk blijven leven en niet sterven, totdat de Groote Geest de rook van alle vredes pijpen van de aarde zal wegblazen. Groot Opperhoofd, Wit Paard Adelaar, dat is uw taak. En ook daarom begroeten wij met onze squaws u vriendelijk, in (>e prairiën der bleekgezichten. Ook wij heb ben de lans, de tomahawk en het bowie- mes gelaten in onze wigwam om U te be groeten met de vredespijp. En gij, onze groote broeder, zult in ons midden zijn en wij zullen de vuren hooger doen opvlammen, voor U Witte Paard Adelaar, kind van Manitu, dien wij zeggen: How-Ko-La I Ons edelste benzine-prairieschip zal U voeren door onze nederzetting, die feeste lijk is versierd en gij zult ontwaren, dat do bleekgezichten even machtig zijn van geest, als gij eens waart van lichaam, groot opperhoofd. Wij begrijpen wel, dat zelfs deze aan blik van den arbeid der bleekgezichten uw hart niet blij kan maken, dat treurig is, omdat de Groote Geest heeft toege staan, dat zooveel schoons in uw volk ten gronde ging, omdat uw ooren niet meer het donderende stampen der buffelkudden zullen hoor en, omdat Gij niet meer voort zult snellen op uw mustang of op uw mocassins zult sluipen, het spoor volgend uwer vijanden. Maar in U, willen wij aan uw stervend volk groote en schoone herinneringen be waren als van een groot Opperhoofd met negen-en-tachtig scalpen, een opperhoofd dat goed was en wijs. Wellicht zal dan uw droefheid worden getemperd, als de Groote Geest schoone en goede gedachten over U en uw volk zal leggen in ons hart. Wij weten, dat Gij dan pas weer vroolijk zult zijn, wanneer gij op uw witte mustang met al uw groote trotsche Opperhoofden rond zult rijden in de eeuwige jachtvelden en wijn drinken uit 'de scalpen uwer overwonnenen. Groot Opperhoofd, Wit Paard Adelaar, met vreugde zullen wij U ontvangen in onze wigwams, die staan in de nederzet ting dezer bleekgezichten. Moge de roode zon van Manitu onze hoofden beschijnen tusschen de dagen, waarop wij elkander de handen zullen schudden ten welkom en ten afscheid en waarin wij met U blijde zullen dansen den liondedsns en korendans en voor U de Groote-Buffeldans, de dans voor de groote Opperhoofden. Moge Manitu lankmoedig op U neder- zien Groot Opperhoofd, How-Ko-La in deze nederzetting! ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto tegen boom versplinterd. Dinsdagmiddag is op den Halsterschen straatweg op den draai nabij Vogelenzang de luxe auto van S. Schot uit Tholen met volle vaart tegen een boom opgereden, doordat de auto wegens gladheid van den weg slipte. De auto kwam met zoo'n kracht tegen den boom aan, dat de auto versplin terd werd. De bestuurder werd wonder boven wonder met slechts enkele lichte vleeschwonden uit den geheel in elkaar ge- drukten wagen gehaald. Ernstig motorongeval. Drie personen naar het ziekenhuis. Naar wij vernemen, is gisterenmiddag tegen half vier een motor met zijspan wa gen, die in snelle vaart over den Haarlem merweg reed, onder Amsterdam over den kop geslagen. De bestuurder en twee passagiers liepen daarbij zulke ern- j stigo verwondingen op, dat zij per auto naar het Wilhelminagasthuis moesten wor den overgebracht. Door vrachtauto aangereden. Woensdag werd op den hoek Markt Nieuwstraat te Maastricht de ambtenaar van den Burgerlijken Stand, de heer B. Buljen, door een vrachtauto aangereden en met een ernstige beenbreuk overge bracht naar het ziekenhuis Calvariënberg. Een café afgebrand. Gisternacht omstreeks half drie brak brand uit in het café van de wed. Kuyper aan de Venue te Winschoten. Van de be woners was alleen een kostganger thuis, die door het vuur werd gewekt en in on- derkleeding het huis uitliep om de brand weer te waarschuwen. Hoewel deze spoe dig ter plaatse was viel niet veel meer te redden. Het huis en de inboedel gingen verloren. Alles was verzekerd. Oorzaak on bekend. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Boerenwagen aangereden. Nabij Weimerd (Gron.) heeft een botsing plaats gehad tusschen een trein van de Woldjerspoor (GroningenDelfzijl) en een boerenwagen op een onbewaakten overweg. De wagen werd geheel vernield en de mo- tortrein werd vrij ems-tig beschadigd. Te gen den voerman van den wagen is proces verbaal opgemaakt. Rangeerder onder den trein. Gisterennacht, circa 2 uur vond men op het stations-emplacement te Dordrecht den rangeerder W. Schot bewusteloos liggen. Het bleek, dat hij door een rangeerenden trein was gegrepen, en dat hem de rech ter arm was afgereden. De directeur van den G.G.D., die terstond gewaarschuwd werd, achtte overbrenging naar het zie kenhuis noodzakelijk, waar de aim verder geamputeerd is. Te water gereden en verdronken. Gisterenmiddag keerden te 's Hertogen bosch vier militairen der treinafdeeling van de derde artilleriebrigade naar de Ci tadelkazerne per rijwiel terug. Bij het uitwijken voor een handwagen geraakte de dienstplichtige J. M. Ruyters uit Kerkrade met zijn rijwiel te water en verdronk. In brand geraakt. Tengevolge van het omvallen van een petroleumstel geraakten de kleeren vin een 18-jarige Duitsche dienstbode te Nieu wer Amstel in brand. Het meisje, dat al leen thuis was, liep luid gillende naar bui ten, waarop buren toeschoten, die er in slaagden de vlammen te dooven. Het meis je had echter dusdanige brandwonden aan het onderlichaam bekomen, dat onmiddel lijke opneming in een ziekenhuis noodza kelijk werd geacht. DE KINDERVERLAMMING. De gevallen van kinderverlamming te Gouda, zijn tot 19 gestegen, daar gisteren opnieuw een patiënte, ditmaal een meisje van 3 jaar, in het Van Iterson-ziekenhuis moest worden opgenomen. Windhoos bij Kampen. Dinsdagmiddag werd in de buurt van Kampen tijdens een onweer een windhoos waargenomen. Geladen hooiwagens zag men opgenomen en een eind verder neer geworpen, hooioppers gingen mede de lucht in en werden elders neergesmeten, terwijl een grooten boom de kruin werd afgerukt. BRANDEN. Groote brand te Rotterdam. Gistermorgen heeft in het perceel So- phiastraat 52 te Rotterdam een felle brand gewoed. In het perceel was gevestigd de rookerij van den heer M. Brussaard. In het benedengedeelte stond een groot aan tal vaten vet opgeslagen, terwijl op de eer ste verdieping een magazijn ban vleesch- waren was. De tweede verdieping was in gericht voor expeditie. Het schijnt dat de brand hier ,is ontstaan, want het vuur woedde er 't hecigst. De brand sloeg over naar perceel 52A. waar op de tweede ver dieping de familie Terpstra woont. De bewoners wisten het huis tijdig te verla ten. Met een groot aantal slangen op de waterleiding werd het vuur aangetast en binnen korten tijd was de brandweer den brand meester. De tweede verdieping van beide perceelen zijn grootendeels uitge brand, terwijl de lager gelegen verdiepin gen ernstige waterschade hebben gele den. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Brandstichting te Lage Zwaluwe? Gistermorgen is de boerderij van M. Timmers, nabij het station Lage Zwaluwe, terwijl de landbouwer afwezig was, geheel door brand vernield. De verzekering dekt de schade. Op vermoeden van brandstichting zijn door de marechaussee eenige personen ge hoord, terwijl ook de bewoner aan een scherp verhoor werd onderworpen. Brand te Eindhoven. In de woning Geldropsche weg 126 te Eindhoven, bewoond door het gezin C. de R., ontstond gistermorgen een felle brand. Deze werd opgemerkt door buren, die vrouw de R. in een naburige woning, waar ze in het huishouden behulpzaam was, gin gen waarschuwen. Zooveel mogelijk heeft men de meubelen en verder huisraad in veiligheid gebracht. In een kwartier tijds was de Eindhoven- sche brandweer omstreeks half twaalf het vuur meester. De woning was toen geheel uitgebrand. Familietwist. De Camillestraat te Eindhoven is Dins dagavond weder in rep en roer gebracht door het optreden van zekeren v. d. W. Deze man is sedert twee jaar gehuwd met een weduwe met drie dochters. De laaiste vier maanden leefde het echtpaar geschei- deu, doch v. d. W. had herhaaldelijk ge poogd weer bij zijn vrouw te komen. Toen hij dit Dinsdagavond weer van zins bleek, nam ze ijlings de'vlucht naar de buren door haar oudste dochter liet ze zeggen, dat de moeder afwezig was, doch de man wilde haar niet gelooven en drong het huis binnen. Hier ontmoette hij den verloofde van het meisje, H. V., die hem beval on middellijk heen te gaan. De man voldeed hieraan niet, doch trok een scheermes en j gaf hiermede V. een diepe snede in den I hals. Het slachtoffer is hevig bloedend I naar het R.-K. ziekenhuis gebracht, waar echter bleek, dat er geen onmiddellijk le vensgevaar te vreezen viel. v. d. W. is op- gespoord en wegens zware mishandeling in arrest gesteld. De dader gevat. Nader wordt gemeld dat J. de W., die voortvluchtig was, des avonds door de po litie is gearresteerd. Het wapen waarmede I aan H. V. een diepe halswonde werd toe- gebracht, was een vlijmscherp scheermes. Uit het arrestantenlokaal ontvlucht. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn de drie gearresteeerden inzake de j schietpartij in het woonwagenkamp te Margraten, uit het arrestantenlokaal al daar ontvlucht. Met behulp van een breek ijzer, dat hun van buiten af door de tra lies moet zijn toegereikt, is het slot gefor ceerd Tot nog toe zijn de ontvluchten niet achterhaald. NOODWEER IN DEN ELZAS. Twee menschen gedood. Uit Mulhouse wordt aan het Journal gemeld, dat gistermiddag een hevige wer velstorm boven de streek van Kembs langs den Rijn heeft gewoed. Regen, storm en hagtl hebben een deel van den oogst vernield. Tijdens het nood weer hadden zes arbeiders in een houten hut een schuilplaats gezocht. De bliksem sloeg in de hut en twee arbeiders werden gedood, terwijl de anderen gekwetst wer den. Hittegolfin Siberië. Blijkens berichten, in de Russische bla den heerschte er een ongewoone hittegolf in een gedeelte van Siberië en met name in de streek van Omsk, zooals men nage noeg nog nooit heeft meegemaakt. Men schen en dieren hebben er zwaar onder te lijden. Op simmige plaatsen is er een tem peratuur van 45 graden Celsius geregis treerd. Voor de andere is de temperatuur in Zuid-Rusland, in 't bijzonder in de Krim, zeer sterk gedaald, zoodat daar momen teel een ongemeene koude heerscht, welke zelden in deze streek der badplaatsen wrdt geconstateerd. Huis in Algiers ingestort. Gisteren is te Constantine (Algiers) een in aanbouw zijnd huis ingestort, ten ge volge waarvan negen arbeiders werden ge dood en acht gewond. Groote brand te Chicago. Door een brand te Chicago welke ver oorzaakt werd door een ontploffing, zijn verscheiden vliegtuigloodsen en een twaalf tal vliegtuigen van het gemeentelijk vlieg veld vernield. DE DUSSELDORFSCHE MOORDENAAR 80 misdaden. Het zonden-register van den massa moordenaar Kürten heeft zulk een omvang genomen, dat het proces nauwelijks voor het einde van dit jaar een aanvang zal kunnen nemen. Voor zoover het politie-onderzoek thans gevorderd is, wrden Kürten niet minder dan tachtig misdaden ten laste gelegd; elf moorden n.l., 33 pogingen tot moord en 36 gevallen van brandstichting. Naar de „Rheinisch-Westfalische Ztg." meldt, wordt hem ook de brandstichting bij Kaiserswerth, waarbij in 1928 twee per sonen den dood vonden, ten laste gelegd. Kiirten moet hebben toegegeven, dat hij ook dezen brand heeft aangestoken, om de lieden, die in de schuur overnachtten en sliepen, te verbranden. Zou Kürten's schuld ook in dit geval bewezen zijn, dan zou dus het aantal zij ner slachtoffers tot dertien stijgen. KRACHTIGE WERKING VAN DEN KRAKATAU. Zeer veel asch gevallen. Eergisteren zijn door de waarnemers van den vulkanologischen dienst op Lang Eiland tijdens erupties vuurfonteinen waar genomen, alsmede vele lichtflitsen. Er viel een zware aschregen, terwijl sterke bevin gen optraden. Het aantal bevingen bedroeg 4336. De krachtigste uitbarsting bereikte een hoogte van 600 meter. Gistermorgen ver toonde de Krakatau een zeer krachtige werking. Een der erupties bereikte een hoogte van 900 meter. Er viel zeer veel asch. Het nieuwe eiland, dat snel rijzende is, had een hoogte bereikt van 11.5 meter. 289 WONINGEN. IL „De Eendracht". Ontworpen zijn 4 bene den-, 4 bovenwoningen en 24 ééngezins woningen op een terrein ten oosten van de Sumatrastraat, waarvan 10 ééngezinswo ningen, 2 beneden- en 4 bovenwoningen voor groote gezinnen. De groote woningen bevatten elk 5 slaapkamers, terwijl van de 16 normale woningen er 14 elk 4 en 2 elk 2 slaapka mers hebben. Verkoopprijs vaD den grond (niet bouw rijp) 2.06 per M2. „Werkmanswoningen". Het plan dezer vereeniging, waarmede de Gezondheids commissie zich kan vereenigen en hetwelk is ontworpen op een terrein aan den Lagen Rijndijk, de Kooilaan en de Medusastraat, zal dienen om de verdere ontruiming van woningen die voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking komen, te bevorderen. Voor stellen tot onbewoonbaarverkla-ring van woningen zijn in verband hiermede in voor bereiding; met de Gezondheidscommissie wordt te dezer zake thans overleg ge pleegd. Een viertal types zijn geprojecteerd, t.w.r a. 17 ééngezinswoningen, als binnenhof opgezet, met een slaapkamer en een ruime, beschoten zolder; zij zijn bestemd voor al leen-wonende ongehuwden, echtparen zon der kinderen, of een klein gezin met kin deren van dezelfde sexe; b. 17 beneden- en 17 bovenwoningen, hoofdzakelijk langs den buitenkant van het binnenhof; de benedenwoningen, bevatten de één slaapkamer, zijn geschikt voor al leenwonende ongehuwden, of echtparen zonder kinderen; de bovenwoningen, die een slaapkamer meer hebben en boven dien een ruimen zolder, kunnen worden be woond door middel-groote gezinnen met kinderen van beiderlei kunne, mits in een der sexen slechts één kind aanwezig is; c. 22 ééngezinswoningen voor groote ge zinnen met 5 slaapkamers; d. 2 ééngezinswoningen voor groote ge zinnen als die sub c., doch bovendien nog bevattende een zolder. De verkoopprijs van den grond (niet bouwrijp) bedraagt 4.63 per M2. Aangezien de bebouwing langs de Medu sastraat is ontworpen aansluitend aan de bestaande huizen aldaar, moet ook wor den beschikt over de oostelijke sloothelft ter plaatse, welke nog geen gemeente eigendom is. Hoewel de eigenaar voor deze gedeelten sloot, Sectie K nis 2522 en 2526, ter grootte van pl.m. 50 M2., een prijs van 500.vraagt, kan, ook naar het oordeel van de Commissie van Fabricage, in de gegeven omstandigheden met dien prijs, welke door de gemeente weder van de ver eeniging wordt terugontvangen, genoegen worden genomen. Uiteraard verdient het aanbeveling ook het overige gedeelte van deze sloot in zui delijke richting te dempen. De eigenaren van de oostelijke helft (de westelijke is eigendom van de gemeente) hebben zich bereid verklaard tot demping van de sloot mede te werken en de daaraan verbonden kosten (berekend a 9.75 per Ml. sloot- helft) in de gemeentekas te storten, onder voorwaarde, dat op de gedempte sloot een afschering zal worden geplaatst. Tegen deze voorwaarde bestaat geen bezwaar. De kosten van de demping van de weste lijke sloothelft en van het plaatsen van een betonschutting komen voor rekening van „Werkmanswoningen". Voorts is het gewensebt, om ook de sloot langs de Kooilaan te dempen en om dien laan te verbreeden tot 10 M. Deze sloot is HOOG BEZOEK. Gij, fiere Roodhuid, opperhoofd, Gij, Witpaard, Adelaar, Al hebben wij uw land geroofd, Toch groeten wij elkaar. Gij trekt niet meer op 't prairieschip Met tomahawk en bijl, De prairie door, gij doet het nu In meer beschaafden stijl. Gij braadt niet meer een "hertebout In 't houtvuur aan een spit, Terwijl gij ook geen dagen lang Meer op uw mustang zit. De vreugdedans na zwaren. strijd Is thans niet meer uw deel, Gjjj werpt uw tomahawk niet meer Den vijand naar de keel. Gij maakt niet meer in heet gevecht Een massa scalpen buit, Neen, groote Witpaard Adelaar, Die grapjes zijn nou uit. Maar wees gerust, van al dat schoons Zijt gij nog niet ontdaan, Hier ziet g' ook „Rooden" bij de vleet Door onze straten gaan. Wel niet met tomahawk en bijl, Met lasso of met speer, Maar somtijds met een grooten mond, Dat komt op 't zelfde neer. Maar als gij van ons henen gaat, Dan hoop ik dat ge zegt, Gij, fiere Witpaard Adelaar: „Dat bleekgezicht sprak recht!" TROUBADOUR. voor de oostelijke helft en langs het perceel Sectie K nr. 3731 ook voor de westelijke helft-, eigendom van de gemeente. De overige gedeelten sloot met de daarlangs gelegen gedeelten Kooilaan zijn particu lier eigendom. De betrokken eigenaren verklaarden zich wel bereid, om de gedeel ten sloot en laan kosteloos aan de gemeen te in eigendom over te dragen, doch zij bleken niet genegen, om in de kosten van demping, rioleering en bestrating bij te dragen. Overeenkomstig het gevoelen van de Commissie van Fabricage, achten B. en W. evenals vroeger in soortgelijke gevallen geschiedde, ook in casu wel termen aan wezig, om van het vorderen van een bij drage af te zien. De kosten van de dem ping van de oostelijke sloothelft waren reeds opgenomen in de raming van de grondkosten, komende ten laste van het bouwplan. De kosten van demping van de westelijke helft en van verbetering en ver breeding van de Kooilaan tot 10 M., die op 3925 zijn uitgetrokken, zullen voor re kening van de gemeente komen. De bouwkosten, met inbegrip van de kosten van aankoop en in gereedheid bren gen van den grond, worden blijkens de be grootingen als volgt geraamd. „Eensgezindheid" grondvoorschot 26.000 bouwvoorschot 93.700 119.700.— grondvoorschot bouwvoorschot 37.100 154.600 „Tuinstad wijk": grondvoorschot 42.150 bouwvoorschot 151.200 „yereeniging tot bevorde ring van den bouw van Werkmanswoningen" grondvoorschot 37.200 bouwvoorschot 205.700 „Ons Belang-": grondvoorschot 25.200 bouwvoorschot 88.600 113.800.— „De Goede Woning": grondvoorschot 20.600 bouwvoorschot 125.250 146.550.— Totaal 1.175.000.— Berekend op de basis van een sluitende exploitatierekening verkrijgt men de vol gende huurprijzen per week: „Eensgezindheid" 9 ééngezinswoningen (type D) voor groote gezinnen ƒ7.— 18 normale éénge- zinswonigen (type E) ƒ5.65 „Ons Doel": 3 ééngezinswoningen (type C en D) voor groote gezinnen 7.2 ééngezinswoningen (type E) voor groote gezinnen 6.50. 5 normale beneden -en 5 normale bovenwo ningen (type A) .4.50. 36 normale éénge zinswoningen (type B) ƒ5.35. „Tuinstad wijk": 7 ééngezinswoningen (type C. en E) voor groote gezinnen ƒ9.5 bovenwoningen (ty pe G. en H) voor groote gezinnen 5.70. 16 normale ééngezinswoningen (type D en F) ƒ7.60, 5 normale benedenwoningen (ty pe G. en H) 4.60, 2 normale benedenwo ningen (type G en H) ƒ4.25, 2 normale bovenwonigen (type G en H) ƒ5. „Ons Belang": 12 ééngezinswoningen (type G) voor groote gezinnen 5.80, 5 normale beneden woningen (type B) 535, 5 normale boven woningen (type B) 5.10 1 normale éénge zinswoning (type C) 6.55, 1 normale één gezinswoning (type D) ƒ6.30, 2 normale ééngezinswoningen (type E) ƒ6.30, 2 nor male ééngezinswoningen (type F) 5.80. „De Goede Woning": 15 ééngezinswoningen (type B) 7.20, 8 beneden- en 14 bovenwoningen (type A) 5.25, 2 bovenwoningen (type A 1) 6.25, alle voor groote gezinnen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6