BINNENLAND UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING STADSNIEUWS De Lustrumfeesten DONDERDAG 26 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 TWEEDE KAMER. Verschillende wetsontwerpen Het wetsontwerp tot het aanbrengen van wijzigingen in het huwelijksvermogens recht werd verzonden naar een Commis sie van Voorbereiding. In deze commissie hebben zitting ge kregen de heeren Heemskerk (A.-R.), Mar- chant (V.-D.), Duys (S.D.A.P.), mej. Katz (C.-H.), de heeren Knottenbelt (Lib.), Kor- tenhorst (R.-K.) en Goseling (R.-K.). Ter wijl als dezer plaatsvervangers werden aangewezen de heer Beumer (A.-R.), Mevr. BakkerNort (V.-D.), de heeren van der Bergh (S-D.A.P.), Schokking (C.-H.), van Rappard (Lib.), Mej. Meijer (R.-K.) en de heer van Poll (R.-K.). En nadat dc heer de Boer verlof had gekregen om op nader te bepalen dag het zal wel najaar worden voor het zoo ver is te debuteeren als paladijn der binnenschippers ging de Kamer zich be zighouden met de afwerking der niet zoo buitengewoon belangrijke agenda, een sei- zoensopruimng, waarmede men echter gis teren niet is klaar gekomen en die daarom vandaag wordt voortgezet De directeur der gasfabrieken te Amsterdam. Langen tijd is er een kwestie gaande ge weest om den persoon van den directeur der gemeente-gasfabrieken, dr. Terneden, in verband met ten behoeve dier fabrieken gedane leveranties. De justitie heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld, waarna zij tot de conclusie kwam, dat or voor het instellen van een vervolging geen aanleiding bestond. .Na deze conclusie hebben B. en W. ken nis genomen van de verschillende gege vens, welke het justitieele onderzoek had Opgeleverd. Bestudeering daarvan heeft het college tot do overtuiging gebracht, dal het niet wenschelijk kan worden geoordeeld dr. Terneden te handhaven als directeur. B. en W. hebben toen het besluit geno men dr. Terneden te verzoeken zij ontslag aan te vragen, aan welk besluit inmiddels uitvoering is gegeven. ALPHEN AAN DEN RIJN. VERBREEDING POST- EN HOFBRUG. Een voorstel van B. en W. tot overdracht aan het Rijk. In het laatste van bet jaar 1926-ontvin gen B. en W. van den Rijkswaterstaat het eerste schrijven betreffende eventueele overdracht van de Post- en de Hofbrug, aan het Rijk,'in verband met de voorgeno men verbetering van den Rijksstraatweg alhier. De bedoeling van den Rijkswaterstaat was toen en is nog, om deze bruggen te verzwaren en te verbreeden en geschikt te maken voor zwaar en druk verkeer. De toen ter zake gevoerde onderhande lingen mochten evenwel niet tot overeen stemming leiden. In het begin van dit jaar (1930) heeft de Rijkswaterstaat de onderhandelingen we der geopend in opdracht van den Minister van Waterstaat. Deze nieuwe onderhandelingen hebben tot overeenstemming geleid eb.bieden een oplossing welke voor de gemeente naar het oordeel van B. en W. en dat der Commissie van Bijstand, alleszins aanvaardbaar is. De Rijkswaterstaat n.l. is nu bereid om tegen een bijdrage door de gemeente in eens van 17.500, de beide bruggen in onderhoud, beheer en eigendom aan den Lande over te doen gaan. De Hofbrug wordt dan door een nieuwe vervangen; dc afbraak van den bovenbouw van de tegen woordige Hofbrug wordt het eigendom der gemeente. De Postbrug wordt verbe terd. Beide bruggen zullen geschikt wor den voor het tegenwoordige zwaar- en snelverkeer. Het is de bedoeling dat de Hofbrug in de iiameipoort eene breedte krijgt van 8 M. en hei dek van de Postbrug zal tenminste 9 M. breed worden. De rijvloer van de Postbrug wordt dan tenminste G M. breed ter weerszijden begrensd door een ver hoogd voetpad, van 1.56 M. en de rijvloer van de Hofbrug wordt 5.50 M. bdeed, ter weerszijden begrensd door een verhoogd voel pad van 1.25 M. Dc beweging van de Hofbrug wordt ver der elecirisch, terwijl de bediening van deze brug bij en voor rekening van de ge meente blijft. De vergoeding, welke de gemeente bij overname der bruggen door het Rijk zal moeten betalen, is berekend naar twee factoren. In de eerste plaats is daarvoor in aanmerking gebracht de gekapitali seerde onderhoudslast, welke is gesteld op het twintigvoud van het gemiddelde dat door de gemeente voor het onderhoud der beide bruggen in de laatste tien jaar is besteed. Dit komt gekapitaliseerd neer op een bedrag van 5000. In de tweede plaats moet de gemeente bijdragen in de kosten van vernieuwing der bruggen, wel ke naar globale raming voor beide brug gen ongeveer 50.000 zullen worden. Deze bijdrage is berekend naar 25 pet. en gesteld op 12.500, afgezien van de om standigheid of de werkelijke kosten meer of minder dan 50.000 zullen bedragen. Het komt dus hierop neer dat ae ge meente een bedrag van 17.500 moet be talen aan afkoopsom van de onderhouds kosten en bijdrage in de bouwkosten. Zooals B. en W. opmerkten is het de be doeling dat de .Hofbrug geheel vernieuwd zal worden. Deze brug moet met het oog op de doorvaart naar de Spoorhaven natuur lijk een beweegbare brug blijven. Voor de nieuwe brug is er een gedacht, welke elec- trisch-motorisch zal worden bewogen. De zorg voor de bediening van deze brug blijft bij de gemeente. Het is dus niet onmogelijk dat in de toe komst de kosten van bediening hooger moeten worden dan die daarvoor thans worden besteed, omdat aan het personeel hoogere eischen gesteld moeten worden. Deze zouden echter in de toekomst ook niet uitgebleven zijn wanneer de gemeen te eigenares van de brug zou zijn geble- Resumeerende stellen B. en W. voor goed keuring te verleenen aan de overeen komst bovenbedoeld door vaststelling van een gelijkluidend raadsbesluit, waarin deze overeenkomst is afgedrukt. Een winkelpui aangereden. Twee gewonden. Vanmorgen omstreeks half elf is de auto, bestuurd door den heer v. W., in de Brug straat tegen de winkelpui van den heer v. Wieringen gereden. Door den schok schoot een der inzittenden, de heer v. D., door de ruit van de auto, waardoor hij ernstig aan den neus werd gewond. Ook het zoon tje van den heer v. W. werd door glas scherven aan het hoofd getroffen. Een rijwiel van den beer J. B., dat voor den winkel stond, werd verbrijzeld. De auto werd ernstig beschadigd. De oorzaak van het ongeval is niet be kend. De gearresteerde inbrekers. De van diefstal verdachte P., de B. en Sch. zijn gisteren op transport gesteld ter beschik king van den Officier van Justitie te 's-Gra- venhage. Verbreeding Rijksstraatweg. Dezer dagen werd nabij de Vinkebuurt een aan vang gemaakt met de a.'geheele verbree ding van den Rijksstraatweg. Personalia. Bij beschikking van den Minister van Financiën werd tot Rijksont vanger der directe belastingen alhier be- .nnemd de heer H. Overbeek, thans in ge lijke functie te Slochteren. Aanrijding. De motorrijder D. F. werd op den Steekterweg gisteren aangereden door den autobestuurder v. S. Tegen laatst genoemde werd door de politie proces-ver baal opgemaakt. NIEUWKOOP. Bekroning. De Zangvereenïgmg „Ami- citia" alhier behaalde gisteren op het con cours te Uithoorn in de eere-afdeeling een le prijs met 359 punten en lof van de jury. Door het behalen van het hoogste aantal punten werd tevens beslag gelegd op den Directeursprijs. Personalia. Voor het diploma gemeen te-administratie slaagde te 's-Gravenhage den heer J. J. W. van den Burg te St. Oedenrode, in 1929 ambtenaar ter Secre tarie alhier. Personalia. Deze week slaagde onze plaatsgenoot A. O. van Koert, aan de Bis schoppelijke kweekschool te Beverwijk voor het examen voor onderwijzer. Geboren: Cornelia Regina d. van C. Pieterse en R. Blom. Overleden: P. Both 77 j. weduwe van A. de Groot. ZEVENHOVEN Personalia. Tot onderwijzers cro« de R.-K. school alhier is benoemd mej. E. van der Zande, volontair te Kwakel. ZOETERMEER—ZEGWAART. Mond- en klauwzeer. Met het mond en klauwzeer onder het vee in deze ge« meenten is het thans zoover, dat alle land bouwers de gevreesde ziekte onder hun veestapel hebben. Bij sommige heerscht het mond- en klauwzeer nogal ernstig, bij de anderen heeft de ziekte een minder kwaadaardig verloop. Veetelling. Bij de gehouden veetelling in onze gemeente is het volgende gebleken aantal paarden 228 (417); aantal runderen 2842 (1741); aantal schapen 1214 (426); aan tal varkens 1697 (447); aantal kippen 5069. De tusschen haakjes geplaatste getallen zijn de uitslagen van de veetelling in 1920. Aan de vermindering van het aantal paar den is te zien, dat de autotractie in het landbouwbedrijf haar invloed doet gelden. Verder vertoont de veestapel een groote vooruitgang. Over de medewerking in de telling viel over het algemeen niet te klagen. ZOETERMEER. Vervoer van ziek vee. Door den koop man v. d. A. uit Delft werd een rund, lij dende aan mond- en klauwzeer, per auto vervoerd. Het feit werd geconstateerd en de vervoerder kreeg deswege proces-ver baal. Over het algemeen wordt door be langhebbenden te licht gedacht over de maatregelen, door den veeartsenijkundigen dienst getroffen en niet overwogen, dat zij zijn in het belang van den veestapel. Overtreding van de bepalingen, genoemd in de Veewet, zijn stafbaar en daarnaast kan het vee, waarmede de overtreding wordt gepleegd, in -beslag worden geno men. ZEGWAART. Veetelling. De uitslag van de gehou den veetelling in deze gemeente luidt als volgt: paarden 236 (484); runderen 1770 (1455); schapen 1005 (1033); varkens 1097 (1585); kippen 7031. De tusschen haakjes geplaatste getallen zijn de uitslagen van de vorige veetelling. Collecte. De gewone jaarlijksche col lecte voor den gewapenden dienst zal in deze. gemeenten op Maandag 30 Juni a.s. worden gehouden. DE DAG VAN GISTEREN. Gisteren was het „de dag" der burgerij. Inderdaad hebben de burgers zich niet on betuigd gelaten, want duizenden en dui zenden bewogen zich gistermiddag door Leiden's stratenVelen zullen onge twijfeld teleurgesteld zijn geweest door het geen de studenten gistermiddag der bur gerij geboden hebben en 't was geen won der, dat men meer dan anders zijn ver maak zocht op het Lunapark, waar giste ren omstreeks 30.000 betalende bezoekers zijn geweest! DE OPTOCHT. De dag van de optocht zou dè feestdag zijn voor de Leidsche burgerij. Kantoren, fabrieken en scholen waren gesloten en tegen het uur dat de „feeststoet" zou na- dereD een uur dat volgens de traditie met een uur verlaat schijnt te worden stroomde de geheele stad uit om de op tocht te zien. Het was in de straten één golvende zee van menschenhoofden. Pe verwachtingen waren niet hoog ge spannen. Het programma-boek kondigde, met niet veel meer dan „Vikingen te paard en op wagens", over de samenstelling der stoet weinig aantrekkelijks aan. En de personages organiseerden ieder voor zich een optochtje door in Vikingen-costuum naar de Beestenmarkt te fietsen, waar de opstelling zou plaats hebben. Aan die costuums van ruwe bruine en blauwe stof fen viel niet veel te bewonderen, zoodat ile conclusie over het geheel niet moeilijk was. Maar toch gelooven wij, dat al waren de verwachtingen dan niet hoog, de werke lijke uitvoering van de optocht daar nog beneden is gebleven. Het aardigste moment was het begin, toen Edwarda, vorstin van. Stavoren, met haar gevolg, in drakenschepen door de grachten voer naar de Kaasmarkt. De belangstelling van het publiek was enorm en het knappe weeuwtje in haar paars- fluweelen mantel werd hier en daar toe gejuicht. Aan de Kaasmarkt werd de vorstin door de Vikingers ontvangen en stelde de op tocht zich „in volle lengte" (wat niet heel lang was) op. Voorop gingen, zooals gebruikelijk, agenten te paard, die de straten sehoon- veegden. Daarachter volgde het rijtuig van den politie-commissaris, den heer Meyer, en van den hoofdinspecteur, den heer Es- kens. Het muziek-korps van het 6te Regiment Veld-Artillerie te paard wa-s nog een der bezienswaardigste groepen uit dezen op tocht. De Vikingen-stoet opende met de Vlie gende Hollander (die door bijna niemand werd herkend) en andere hoofdpersonen uit het Openluchtspel. Daarachter reden op wagens of op paarden Vikingers in hnn weinig-fantastische dracht, gevolgd door Vikingers en hun vrouwen en nog 'ns Vi kingers en hun vrouwen. De grootste belangstelling bestond voor de trotsche weduwvrouw die heelemaal niet hardvochtig rondkeek maar zij viel op haar schimmel weinig op. En daarachter liepen of reden weer Vi kingers. Merkwaardig, maar voor iemand, die het openluchtspel aan de Kaag niet bijwoon de, totaal onbegrijpelijk waren de Paasch- wagen en de wagen met heidensche Ger- maansche toovenaars. Op de eerste stond een doodkist met het deksel half open, welke voorstelde het graf van Christus op Paaschmorgen. (Je moest 't maar weten!). Daar rondom gegroepeerd zaten monniken, die door nonnen met bloe metjes werden vereerd en omgekeerd. Voorop, op het kruis gesteund, St. Boni- facius. De „eigenlijke" Bonifacius schijnt onderweg „niet wel" geworden te zijn en moest door een andere vervangen worden. De wagen met toovenaars was even raadselachtig. Een groot rad met dieren draaide boven een strooien tentje, waar voor twee allerzonderlingst uitgedoste man nen gezeten waren, de een in een dieren huid met een rund er-schedel als masker, de ander vermomd als kat. Noormannen als matrozen en een mu ziekkorps sloten de stoet. Wanneer de stoet voorbijgegaan was, sloten de hagen van kijkers zich weer aan een, en men hoorde maar één uitroep: „was dat alles?" Inderdaad, het was niet veel. De Leide- naars zijn te verwend met de steeds tot in de puntjes verzorgde 3-October-optoch- ten en met de herinnering aan vroegere Studenten-maskerades, om met zulk een goedkoop en saai kijkspel tevreden te zijn, Toch had dezen optocht in één opzicht hetzelfde succes als de 3-October-optochten. Zij riep zij het ten onrechte de bur gers op straat en eerst na de optocht werd het echt feest'. Wij kunnen ons indenken, dat deze grove costuunls van boeren en boerinnen op de Kaag eenaardig effect hebben ge geven in de schaduw van de sombere burcht, maar voor een praalstoet door een stad was zulke kleeding allerminst ge schikt. De weinige uitverkorenen, die het Openluchtspel reeds bijwoonden, mogen er iets van begrepen hebben, voor de groote massa was deze stoet zonder eenig ver band en zonder eenigen zin. Vermakelijker dan de echte Vliegende Hollander was de „vliegende Hollander", waarop Delftsche studenten in „Camera Obscura'-kleedij achter de optocht aan door dc straten race-ten. Aan de deelnemers van de stoet werden bij de sociëteit Minerva en bij de sociëteit Amicitia verfrisschingen aangeboden. De vlootsckouw en de parade, welke dooi de matrozen van de Vikingbooten tijdens den optocht voor Koningin Edwarda zouden worden gehouden, gingen niet door. Des middags te 4 uur recipieerde de se naat van het Utrechtsche Studentencorps in Huize „Nijdam", terwijl de Groningsche Senaat in Hotel „De Burcht" receptie hield. Des avonds had het feestconcert van „Sempre Crescendo" plaats. FEEST-C0NCERT „SEMPRE CRESCENDO". Als wij het al niet wisten, wat „Sempre" gepresteerd heeft in de nagenoeg 100 ja ren van zijn bestaan (8 December 1831 opgericht) dan hadden wij het kunnen hooren in de waardeerende woorden, die tijdens de aanbieding der kransen door tallooze woordvoerders werden gesproken na afloop van dit feestconcert. De Stadsgehoorzaal is omgetooverd in een feestzaal, waar een teêre kleurcombi natie en mooi licht-effect de aandacht vraagt. Een aardig fleurig gezicht biedt steeds de lange intocht der officieel-genoo- digden (terwijl het orkest 't „Io Vivat" speelt), 't Is alles kleur, fleur, bloemen, mooie toiletten en feestelijke gezichten. Versterkt door eenige eere-leden van „Sempre", leden der „H. O. V.", „Musica" en harmonie-versterking van den „Ned. Toonk. Bond" werd door „Sempre" uitge voerd de „Eerste Symphonie op 2" van Saint-Saëns. Saint-Saëns heeft het verstaan, de men- scben onder zijn invloed te brengen. Rijk begaafd, als hij is, zanger bij uitnemend heid, verveelt hij niet maar trekt tot zich, omdat hij telkens wat anders brengt, gees tig is, charmant en melodieus. De meest gedistigeerde klassiek Fransehe romanti cus van zijn tijdDeze kwaliteit heeft di rigent Koeberg in zijn orkes'spel naar vo ren willen brengen. Het bleek dan ook hoe goed hij het contact weet tot stand te brengen tusschen orkest en toehoorders. De stemming was er. Een spontaan ap plaus kon onmogelijk uitblijven." Hierop speelde de violiste Noëla Cousin het „es-dur Concert" van Mozart voor. La ten wij het nog maar eens herhalen: Dat is muziek! een zingend wonder, fijn, en subtiel. Een weelde om naar te luisteren. Noëla Cousin speelde het prachtige werk buitengewoon; hoog artistiek in stijl en toonkleur. Vooral de klank-atmosfeer was van echt Mozartsche luxe, geheel in zijn geest en delicaat. Het orkest assis teerde haar vol toewijding en lofwaardig streven naar volgzaamheid. Ook de solis te (die bloemen ontving) viel een langdu rige spontame ovatie ten deel. Niet min der was dit het geval toen zij na de pau ze (die wel wat lang duurde) „Prélude et Allegro" van Pugnani-Kreisler voordroeg „Rondino" van Beethoven en „Zigeuner- weisen" van Sarasate. Technisch, zóówel als muzikaal is zij een meesteres, die niettegenstaande hare „Spielfreudigheit" immer haar klank in bedwang heeft. In elk dezer drie concert stukken was zij de buitengewone virtuose, wier spel door moeilijkheden heen, bril jant en zuiver van inzicht is. Mr. de Ranitz begeleidde de soliste muzikaal en met fijnen aanslag en slag vaardig. Tot slot kregen wij de „Ballet muziek uit de opera „La Gioconda" van Ponchielle te hooren. „Sempre" toonde zich in goede conditie, waarvan de uitvoe ring dezer balletmuziek het treffend re sultaat was. Koeberg betoonde zich niet alleen een uitstekend orkestleider, ook een uitstekende balletmeester. Zelfs een uitstekend danseur. Zooals gezegd, hij wist het contact tot stand te brengen tus schen orkest en toehoorder; de stemming was er! Gejubel zonder eind. Hierna de aanbieding van kransen, een spontane huldiging in feestelijke stemming. J. K. DE DAG VAN HEDEN. Hedenmiddag had de tweede opvoering plaats van „De Vliegende Hollander" op de Kaag. Alle plaatsen waren uitverkocht, zoodat er geen kaart meer te verkrijgen was. Te half twee had de afvaart plaats van Oude Singel en Oude Vest. Te 2 uur namen de kindersportfeesten op het terrein aan den Hoogen Rijndijk een aanvang. De commissie van uitvoering had voor een goede regeling gezorgd en na afloop maakten dé deelnemers een marsch dooi de stad. Op een en ander komen we mor gen nader terug. Hedenmiddag recipieeren de Senaten van Utrecht en Amsterdam. Vanavond te 8.30 uur vindt de uitvoe ring door het Leidsch Studententooneel in de Schouwburg plaats, terwijl er na tuurlijk weer de noodige concerten met muzikale rondgangen plaats vinden: op den Zijlsingel Chr. Harm. Vereeniging, in het Noordeinde „De Veld". HET PROGRAMMA VOOR MORGEN. Morgenmiddag te half twee worden op het terrein „Maaldrift" de militaire rui ter- en sportfeesten gehouden. Morgenavond concert in het v. d. Werf- park door T. en D. BIG CHIEF WHITE HORSE EAGLE. Het Indianen-opperhoofd in ons land gearriveerd. Het Indianen-opperhoofd Big Chief White Horse Eagle zou op zijn rondreis door Europa ook Amsterdam aandoen. Te half vijf, zoo luidde het bericht, zou het 107-jarige hoofd van den stam der Ossaga- Indianen per Luft Hansa op Schiphol ar- ri vee ren. Te half vijf toonde het Amsterdamsche publiek, dat het zijn zin voor romantiek nog niet geheel verloren had, en dat de herinnering aan den tijd, die werd door gebracht met het lezen van de krijgshaf tige avonturen van de roode stammen in Amerika nog niet geheel was verdwenen. Eindelijk te ruim half vijf, onder het ge loei van de sirene, daalde een Luft Hansa- toestel, maarwie er uitstapte, het roode opperhoofd niet, het was het toestel LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Juni a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. uit Bazeleen bagageknecht van de K.L.M., bezig met het uitlanden der kof fers, dook plotseling uit het lage deurtje, bevederd met de Indiaansche hoofdtooi, onder een dankbaar lachsalvo van de te leurgestelde menigte. ,Wen wachtte met ongeduld, maar. men wist immers, de machine had een ste vige tegenwind. Eindelijk te vijf uur, land de de trotsche Luft-Hansa-vogel uit Ber lijn en nadat de overige passagiers waren uitgestegen, daalde onder gejuich der me nigte het opperhoofd in nationalen dracht, gevolgd door zijn blanke echtgenoote, even eens in het costuum van den stam, van het trapje af. Inderdaad, de hoo .gespannen verwach ting van het publiek werd niet be schaamdhier was de droom der jeugd tot dankbare werkelijkheid geworden. Niets ontbrak aan de costuums, het lee- ren wambuis, de strengen kralen, wam- poems, de moccasins, en zelfs de kostbare veeren hoofdtooi was medgevoerd. Men miste echter de tomahawk, de strijdbijl, die het groote roode opperhoofd, de opvoeder van Buffalo Bill, ongetwijfeld voor zijn vertrek naar Europa heeft begraven. Vele medailles en ordeteekenen versierden de borst van „Big Chrief Whithe Horse Eagle", die de vredespijp heeft gerookt met Bismarck en alle presidenten der Ver- eenigde Staten na Lincoln. Zijn echtege- noote, Queen Wa-The-Na zag er minder „Indiaansch" uit ofschoon ook zij getooid was met de kleurige dracht der Indiaan sche sqaw. Ter verwelkoming waren aanwezig de heer en mevr. van Looy-Groen, de heer en mevr. Robert, fnr. W. J. van Balen, de heer Chabot, secretaris van de Neder- landsch-Amerikaansche K. v. K. en de heer Von Schmidt Pauli. Door mevr. van Looy-Groen werd aan het opperhoofd en zijn echtgenoote bloemen aangeboden. Nadat aan de douane-formaliteiten was voldaan, steeg het opperhoofd in een ge sloten auto en met flinken gang ging het weldra door de Hollandsche prairiën van Sloten. Langs den weg was de belangstel ling zeer groot, en overal klonk de Hol landsche „vredeslcreet" om den rooden broeder wegkom te heeten in deze lage landen bij de zee. Vooral in Amsterdam was de belangstel ling overweldigend, langs de geheele route Baarsjesweg, Zeilstraat, Koninginneweg, Willemsparkweg, van Baerlestraat, P. C. Hooftstraat, Stadhouderskade, Leidsche plein, Heerengracht, Vijzelstraat, stonden duizenden belangstellenden. Te zes uur arriveerde het gezelschap voor het Carlton-hotel, de wigwam, waar het oude oppeidioofd van een roemrijken stam gedurende zijn verblijf in Amsterdam zal vertoeven. Zooals wij reeds meedeelden, zal het groote opperhoofd morgen Amsterdam verlaten om zich over Haarlem en Leiden naar Den Haag te begeven. Witpaard Adelaar zal deze reis per auto maken, en tusschen elf en twaalf uur te Leiden arrive eren. Bij zijn aankomst alhier zal hij zich langs den Rijnsburgerweg, Stationsweg, Steenstraat, Rapenburg naar de Doeza straat begeven, waar hij door de directie van Sijthoff's Uitgeversmaatschappij zal worden ontvangen en tevens het bedrijf zal bezichtigen. Verschillende autoriteiten zullen hierbij tegenwoordig zijn. In dit verband vermelden wij, dat bij de N.V. A. W. Sijthoff's Uitgeversmaat schappij is verschenen een keurig boek van White Horse Eagle, waarin hij het leven der vroegere Indianen voor ons openlegt en herineringen geeft van het laatste groote opperhoofd. Het boek is getiteld: ,jWij Indianen" en is bewerkt en ingeleid door Edgar van SchuudtPaule en uit het Duit sch vertaald door Antoinette van Hoytema. Na de ontvangst en bezichtiging van het bedrijf zal White Horse Eagle, een autotocht maken door de stad langs Doe zastraat, Jan van Houtkade, Korevaar- straat, Breestraat en Noordeinde, van waar hij dan direct naar Den Haag zal doorreizen om het verdere programma van zijn bezoek aan Holland, zooals wij dat gis teren reeds meedeelden, af te werken. Gisteravond om kwart voor tien is op het Lunapark (Schuttersland) een klein ongelukje gebeurd. De 17-jarige juffrouw J. v. d. M. en de 21-jarige jongen K. K. waren in een tent op de leuning gaan zit ten. Beiden vielen achterover door het zeildoek heen. Het meisje liep eenige kneuzingen op, de jongen bekwam nage noeg geen letsel. Na in het ziekenhuis te zijn behandeld konden zij weer naar huis gaan. De 18-jarige P. M. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij door een onbe kenden man in een vinger is gebeten, toen hij gisteravond in een tent was op het Schuttersland. Door den E. H. D. werd hij verbonden. Door de politie wordt krachtig opgetre den tegen de publieke straatvertooningen met dieren. Gisteren zijn enkele proces sen-verbaal opgemaakt en werden eenige aapjes en marmotten in beslag genomen. Dinsdagavond hebben studenten, tus schen 's-Gravenhage en Leiden, weder om aan treinreizigers overlast bezorgd. De vlegels smeten met vuurwerk door de coupé's. De passagiers wisten zich tegen over dit schandelijk optreden te beheer- schen en verwittigden den hoofdconduc teur. Deze maakte tegen een der belha mels proces-verbaal op.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2