LASTER WOENSDAG 25 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 het geval, als de bedelaar die uitmun tend gebaarde zijn dreigende profetie uitspreekt, of als Bonifacius staat tegen over Edwarda. Zulke momenten zijn waar lijk schitterend en toonen, welke mogelijk heden. er te bereiken zijn. De beste spelmogelijkheden liggen in het midden. In de Proloog is zooals in iedere inleiding nog weinig actie te bespeuren en de actie, welke er is (het ontwaken van het dorp), mag niet teveel op den voorgrond treden. De Exodus met zijn Vikingen-aanval is evenwel bedoeld als climax van actie en spanning, doch deze bedoeling is niet bereikt. De overval der Vikingen was meer een grappig inter mezzo waarbij een der Vikingen tot groote hilariteit der toeschouwers, moe derziel alleen op het zinkende dorp werd achtergelaten! en de woorden van den Vikingen-aanvoerder Oddo (een der beste staaltjes van Nijhoffs taal) gingen totaal verloren. Zoodoende werd dit spel een spel zon der slot. Het verzinke'n van het dorp maakte in de verwarring van den Vikin gen-aanval geen indruk, en het voorbijva ren van den Hollander miste elk effect. O, Johan de Meester, wij hebben uw regie bewonderd en hebben respect voor hetgeen gij hebt weten te bereiken, maar waarom de Hollander op deze "wijze voorbij moest varen is ons een raadsel. Dat hadden wij ons anders gedacht. Hoog op zijn schip moet hij alleen, geheel alleen voorbij va ren, star en onbeweeglijk, starend recht voor zich uit, onwezenlijk als een verschij ning uit de andere wereld, zooals de Vi kingen hem zagen. En dan zeilend vóór den wind, met een flinke vaart. Voor dat vaartje zouden wij zelfs een 20e eeuw- schen motor geaccepteerd hebben! Zóó zou de laatste indruk van den Vlie genden Hollander onvergetelijk zijn ge weest. Maar och, waarom op alle slakjes zout gelegd. Het geheel was jnooi, onvergelijke- li. uooi, en wij hebben alle waardeering voor hen die het tot stand brachten. Cri- tiek is gemakkelijk. Wat hier is opgebouwd met moeite en opoffering, is waarlijk grootsch en de vertolking, de zoo moeilijke vertolking door de scheiding van stem en gebaren, was buitengewoon goed. Wij zijn dankbaar het gezien te hebben. Tenslotte de muziek. Daarover kunnen wij kort zijn. Zij hield zich op den ach tergrond en achtte het haar taak slechts als scherm te fungeeren, waarop de dich ter zijn figuren kon projecteeren. Dat was bescheiden. Maar de mechanisatie van deze muziek, die te Parijs op gramofoon- platen is gezet, heeft deze bescheiden rol nog meer weten te verkleinen; de tech niek heeft de muziek ontzield en ontluis terd. Niet alle techniek blijkt bruikbaar in een artistiek spel. Te ongeveer 7 uur kwamen de booten weer in de stad terug. Toen scheen de zon! KERKNIEUWS Benoemingen. In het Aartsbisdom. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den weleerw. Heer J. B. Slosscr be last met het treffen van de voorbereiden de maatregelen tot de oprichting eener nieuwe Parochie onder Coevorden en heeft benoemd tot kapelaan te Apeldoorn (H.H. Fab. en Sebast.) den Weleerw. heer H. J. Oosterman. 130. „Ave, Benjamin, in familia Nostra. Wees gegroet, Benjamin, in Onze familie, in de rij der Bisschoppen.'' Zoo sprak Z. H. de Paus Mgr. Boutcr aan, den jongsten Bis schop van de wereld, toen deze eenige we ken geleden in Rome was. Men heeft Amerika wel eens het land genoemd waar iedereen zijn kans krijgt. Men zou hetzelfde van onze Katholieke Kerk kunne zeggen. Leeftijd en stand ko men niet in aanmerking. Men kijkt alleen naar persoonlijke hoedanigheden en capa citeiten: Onze nieuwe Aartsbisschop was 63 jaar bij zijn consecratie en Mgr. Bouter, Bisschop van Nellore, was 33 jaar; Paus Leo XIII was 'n graaf. Paus Pius X haalde op zijn bloote voeten les, omdat het geen kousen kon lijlijden, Paus Benediclus XV was van adel en de vader van dezen Paus was een zakenman Ik was er verleden week bij, bij de hul diging welke Katholiek Amsterdam bracht aan zijn Doorluchtigcn Zoon. 't Was waar lijk schoon en ontroerend. Ge had er bij moeten wezen, dan had ge ook de overge lukkige vader en moeder kunnen zien zit ten daar op het rijk-versierde podium. Men kon het den toeschouwers aanzien en aan- hooren dal de hulde ook dien braven ouders gold. Waren zij er zich van bewust? Ik durf wedden van in het geheel niet Ze gaan immers geheel op in hun Bisscbon- zoon. Hoe zouden zij tijd vinden om nog aan zichzelf te denken? In de keerliik1 overtuiging van huil kostbaar bezit, gunnen zij immers geen minuut aan andere ge dachten Gelukkige, diep gelukkige vader en moeder Ik zou ook willen dat uer bij geweest waart om de noodkreet van Bisschop Bou ter te hebben gehoord: Priesters! Meer PriestersDertig duizend Katholieken, vijf millioen gewillige heidenen en maar vijf endertig Priesters De hoop van den jongen Bisschop is ge richt op Hoorn en op onze andere Missie huizen. Helpt hem, vrienden, geeft Hem Priesters. Helpt Hem door dit Missiehuis m staat te stellen meer en meer studen ten ojj te voeden voor het groote doel. FATHER LEFEBER. Directeur. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn. Postrek. 120937. U kunt ons ook zeer veel helpen door beurzen te stichten en geld te geven te gen rente zoolang u leeft, hetzij gij alleen of met meerderen zijt. ONDERWIJS Hoofden van R.-K. Scholen in het Bisdom Haarlem. De Vereeniging van Hoofden van R.-K. Bijzondere Scholen in het Bisdom Haarlem hield Maandag een algemeene vergadering in gebouw „St. Bavo" te Haarlem. Bij zijn openingsrede mocht de voorzit ter, de heer Th. Badoux, een speciaal woord van wekom toeroepen aan den Zeereerw. Heer Nolet, hoofdinspecteur in het bisdom Haarlem, den Zeereerw. Zeer- gel. heer Pater dr. H. van Lieshout, te Zoelerwoude en den Beschermheer, den Hoogeerw. Heer Mgr. M. P. J. Möllmann. Tot bestuursleden werden bij acclama tie herkozen de heeren Paardekooper en Bertels. Dan was het woord aan prof. dr. H. v. Lieshout, Kruisheer, die als onderwerp had gekozen „Natuur en bovennatuur bij de jongeren". In de middagvergadering sprak mgr. M. P. J. Möllmann. De heer Paul Speet, secretaris van den K. R. O. hield een lezing over het onder werp „School en Radio". Bij de rondvraag werd een voorstel in gediend 0111 een commissie te benoemen, die zal onderzoeken of het gewoonte is Esperanto als leervak in te voeren facul tatief voor de lagere school en verplichtend voor de kweekscholen. Dit voorstel werd aangenomen en in de commissie werden benoemd de heeren P. Heilker, hoofd dorp, v. Vlijmen te Rotterdam en Witten berg te Leiden. RECHTZAKEN De gentleman-inbreker te Wassenaar en Oegstgeest. Voor de 5c Kamer der Rechtbank had zich heden te verantwoorden de 29-jarige paardenhandelaar M. II. L„ gedetineerd wien bij dagvaarding een zestal feiten ten laste was gelegd. Verd. heeft in de maanden Januari en Februari van dit jaar te Wassenaar, Oegstgeest, Haarlem en Overveen, ingebroken, waarbij hij, behalve geldswaar den, een aantal ringen, broches, kettingen en beleenbriefjes bemachtigde. Verd. liep in den regel rond al$ „gentle man" gekleed in keurig rijcostuum. laar zen met sporen, rijzweep met zilveren knop. Hij logeerde in goede hotels en bediende zich doorgaans van een taxi. Als eetste getuige kwam voor dr. Göï- retsen, die met dr. Scholtes, verd. in obser vatie had genomen. Get. kwam tob de con clusie dat verd. weliswaar psychopaat was doch dat dit zijn toerekenbaarheid niet uitsloot. Verd. critiseerde het rapport van den deskundige. Get. J. B. wonende Lange Kerkdam te Wassenaar, verklaarde, dat op 27 Jan. j.l. bij hem was ingebroken, waarbij hij een bedrag van pl.m. 7000 aan geld en sie raden vermiste. Get. P. J. v. d. K. agent van politie te Wassenaar heeft verd. op 2 Maart j.l. op den Stationsweg te 's-Gravcnhage gear resteerd en toen een aantal sieraden op hem bevonden. Voorts heeft get. in den tuin van B. voetafdrukken gevonden, die met den schoen van verd. overeenkomen. Verder zijn vingerafdrukken genomen op een raamkozijn aan de v. Zuylen van Nijeveltstraat te Wassenaar, die blijkens het door den griffier voorgelezen rapport, van verd. afkomstig zijn. Get. W. geb. S. heeft een aantal siera den van verd. gekocht evenals H. L. S., goudsmid te Rotterdam. Get. S. te Oegstgeest heeft op het sta tion Leiden verd. met zijn koffer zien loo- perr. In den Haag heeft hij verd. aangehou den en is met hem overeen gekomen dat verd. in afwachting van onderzoek den koffer in het bagagedepot zou deponeeren. Verd. L. zegt, dat get. zich uitgaf voor rechercheur der Centr. recherche te Am sterdam. Get. geeft dit toe. Verd. beweerde den koffer op 16 Febr. te Luik te hebben gekocht. Volgens verd. zijn na afgifte van den koffer verschillende voorwerpen daarin door derden geborgen; hij weet daarvan niets af. Nadat de gem.-veldwachter van Oegst geest en een benadeelde uit Haarlem en Overveen gehoord waren, verklaarde een vroeger meisje van verd. nog af en toe geschenken van hem te hebben ontvangen. Op een vraag van den pres,, geeft verd. toe, sedert 1920, 7 maal veroordeeld te zijn. Het bij deze dagvaarding ten laste gelegde wordt door hem ontkend. Mr. Polman requisitoir nemend zegt dat verd. toegeeft tot veel in staat te zijn. Hij is de schrik van de buurt waar hij zich vertoont. De bewijsvoering is hier sterk. Er zijn een aantal stille getuigen o.a. de verschillende afdrukken. Dit alles vormt een sterk bewijs tegen dezen verd. Bij het onderzoek geeft verd. steeds ontwijkende antwoorden. Spr. zegt dat deze verd. buitengewoon gevaarlijk is. Hij weigert steun om te ver beteren. Spr. concludeert tot schuldigver klaring en eischt tegen verd. 5 jaren ge vangenisstraf en bovendien ter beschik kingstelling van de Regeering. Mr. v. Raalte, de raadsman van verd., wil hier alleen spreken over de strafmaat-. Er bestaat tussehen de storing van geest vermogens en misdadiger aanleg bij dezen verd. volgens de deskundigen geen oorza- kelijk verband, doch pl. onderwerpt het rapport der deskundigen aan critick. Waar het gevaar van recidive niet denk beeldig is, moet ter beschikkingstelling van de Regeering wel volgen. Verd.'s fa milie is niet normaal en pl. acht hier uiter ste clementie wel op haar plaats. De uitspraak wordt bepaald op 1 Juli. UIT DE RADIO WERELD Programma's voor Donderdag 26 Juni. (Uitsluitend NCRV.-uitzending), 8.159.30 Morgenconcert. 10 00- lO.vO Zang deer Dameskoortje. 10.30—11.00 Ziekeiióiensl. 11.0011.30 Lezen van chr. lectuur. 11-3012 30 Voor de landbouwers. 12.0C12.15 Politieber. 2.302.00 Concert. Mej. Toos Reijnders (so praan), K. Panman (viool), Mej. Rie Beute (piano). 2.002.45 Gramofoonpl. 2.453.45 Cursus Fraaie Handwerken. 4.0G5.00 Ziekenuurtje. 5.006.00 Gramofoonpl. 6.007.00 Orgelconcert door J. Sodderland. 7.007.45 Gramofoonpl. 7.458.00 Politieber. 8.0010.30 Zang- en Muizekuilv. vanuit de Parkkerk te A'dam-Zuid. Dames-, Meisjes- en Kinderkoor van de dames Frank te A'dam. Dames Bets Frank (dirigente), Annie Frank (piano en begeleiding), L. van Arkel (sopraan), G Gantzers (viool), Hr. Egb. A. Vos (orgel). 10.30—10.40 Persber. 10.4011.00 Gramofoonpl. Hilversum. Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.002.00 Concert. AVRO-Kwintet. 2.003.00 Concert door Ferd. Kloek m. m. v. Piet Kramer, viool, Tom Canivez, cello. 3.004.00 Gramofoonpl, 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.306.00 Dinermuziek uit het Carlton Ho tel. 6.00 Tijdsein. Daarna: Vervolg Dinermuziek. 6.30 Koersen. 6.457.15 Tooneeloverzicht door C. A. Schilp. 7.157.30 Gramofoonpl. 7.308.00 K. D. Koning: „Waarom met va- cantie naar den Achterhoek?" 8.00 Tijdsein gramofoonpl. 8.15 Operette-uitz. Uitvoering van alle mu ziekfragmenten van „Surcouf de Kaper". Ope rette in 3 bedrijven en 1 voorspel. Muziek van R. Planquet'te. In de rustpoos: Concert, op 2 vleugels door Maurice van Ijzer en Jan Nie- land. Na afloop: Persber. 11.0012.00 Gramofoonpl. Daventry, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. A. Gregory (sopraan). E. Braham, viool, A. Cooke, piano. 1.20 Orgelconcert door R. Foort. 2.20 Gramofoonpl. 2.50 Uitz. voor scholen. 4.05 Dansmuziek Oplichting. De landbouwer P. B., te Zoete rwo u- d e, heeft in Januari van dit jaar in eeni ge plaatsen in de buurt van Leiden bij eenige landbouwers fleschjes met genees middelen afgegeven, onder voorwendsel dat deze fleschjes door betrokkenen wa ren gekocht. Deswege had hij zich gisteren ter zake van oplichting te verantwoorden. Verd. bekende de feiten. Door finan- cieelen tegenslag was hij ertoe gekomen. Er waren acht getuigen gedagvaard, die verklaarden, dat verd. tijdens afwezigheid van haar echtgenooten de fleschjes had afgegeven, bewerende dat deze op de markt van hem waren gekocht. In zes ge vallen was het geld hem ongevraagd ter hand gesteld. Tien jaar geleden is verd. wegens heling van schapen tot een voorw. straf veroor deeld. Het O. M., mr. Polman, vorderde drie maanden gevangenisstraf. Mej. mr. A. Labohm, uit Leiden pleitte een voorwaardelijke veroordeeling, daar verd. allen de schade heeft vergoed. Bo vendien is de predikant der Ger. Cem. be reid toezicht op de gedragingen van verd. te houden. De rechtbank zal 1 Juli uitspraak doen. 4.05—5.35 Eventueel verslag van het Lawn Tennis Tournooi le Wimbledon. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 6.55 Marktber. 7.00 Piano-recital door V. Langrish. 7.207.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. A. Cranmer (bariton). 8.20 „A Midsummer Night's Dream" van William Shakespeare. Muziek van F. Mendel sohn. 10.15 Lezing. 10.30 Recital door Maggie Teyte. 10.5012.20 Dansmuziek. 12.20—12.25 Televisie. „Radio-Paris", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Concert. 8.20 Tooneeluitz. 9.05 Piano-recital door Mile G. Persei!. 9.50 Concert-Kwartet, viool en zang. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramofoonpl. 7.808.50 Orkestconceit. 10.3511.35 Gramofoonpl. I.252.50 Concert. Orkest en tenor. 5.506.50 Concert. Schrammel-trio. 8.209.20 Concert. Orkest en viool-soli. 9.20 „Rendezvous". Hoorspel van A. O. Pa- litzsch. Daarna tot 12.20: Orkestconcert. Kalundborg,, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcert. 3.005.00 Concert. Orkest en zang. 8.108.40 Cello-soli door G. Roth. 9.2010.20 Island-feest. 10.4011.15 Concert. Mandoline, mandola en luit. II.1512.50 Dansmuziek. Brussel, 508,5 M. 5.20 Trio-concert. 6.55 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert en zang. Z e e s e n, 1635 M. 6.107.20 Lezingen. 7.207.50 Gramofoonpl. 9.209.45 Muziekuitz. voor scholen. 10.20—12.20 Lezingen. 12.201.15 Gramofoonpl. 1.152.20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.204.20 Lezingen. 4.205.50 Concert. 5.508.35 Lezingen. 8.35 Duitsche avond. 9.20 Orkestconcert. Daarna tot 12.50: Zigeu- nermuziek uit Budapest. De „vorst" van Geleen voor de rechtbank. Voor de rechtbank te Maastricht heeft terecht gestaan mr. F. J. L. te Geleen, ter zake van het wederrechtelijk binnendrin gen in een woning te Sittard, in de Leijen- broekstraat, op 29 Aug., terwijl hij ze tegen 1 September had gehuurd (de meubels van den vorigen huurder stonden er nog in) en van het stuk slaan met een wandelstok van een ruit van een kastje, waarin een be kendmaking was opgehangen (betrekking hebbende op hemzelf). De verdachte beriep zich op art. 279 Wefcb. v. Str., waardoor de rechtbank niet bevoegd zou zijn, deze zaak te berechten. Nadat de rechtbank in raadkamer was geweest, zeide de president, dat art. 279 alleen een uitzondering is, die voor vorsten geldt en op verdachte niet van toepas sing is. Het O. M. eischte ter zake van weder rechtelijk betreden van een woning en ver nieling 330 boete of 30 dagen hechtenis. En als verdachte zoo voortgaat, zou het O. M. een onderzoek vragen naar zijn geestvermogens. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: H. Tuinman, kleermaker te W a r m o n d Cur. mr. A. W. Labohm, Leiden. FEUILLETON Vrij bewerkt naar het Duitsch P. G. HOCKS. (Nadruk verboden). 15) Toen de gasten het slot verlaten hadden en hij, naar gewoonte, verscheen om den generaal naar diens slaapkamer te bren gen, zag hij Greta met hem in een ven sterbank zitten, waar niemand het gesprek, dat ze voerden, beluisteren kon. De gene raal zei weinig en was, naar het Kleber voorkwam, uit zijn humeur en toen hij ein delijk Greta goeden nacht gewenscht had en met Kleber meeging, gaf hij op de vragen van den kamerdienaar slechts kor te antwoorden. „Ik wou", begon Kleber opeens, „dat die dokter Von Trotten maar met me mee gekomen was, of dat u me order had gege ven een anderen mee te brengen, want zoo gaat het niet langer." „Wat zeg je nuIk ben toch niet ziek." „Dat is u wel, generaal." „Dan weet je meer dan ik." „Dat is ook zoo. LT let ook heelemaal niet op uw gezondheid en dat doe ik wel." „ZooEn wat heeft de oplettende heer Kleber dan aan me opgemerkt „Ik heb opgemerkt, dat telkens als u zich geërgerd hebt en voor 't naar bed gaan de druppels inneemt, die de dokter u voorgeschreven heeft, u een heel slechten nacht hebt. En u hebt u geëergerd. Uw kleur is veel te hoog. Die wijst het uit." „Je bent gek. Ik zie er zoo rood uit, omdat ik bourgogne gedronken heb. Dat had ik niet moeten doen." „Juist. Maar u wilt immers niet doen, wat de dokter zegt." „Omdat het toch niet helptWaar zijn de druppels?" „Ik geef ze liever niet, generaal. U is te opgewonden. Dc freule heeft u zeker iets gezegd „Wat jij graag zou willen weten, niet waar V' vervolgde Sorben. „Nu, het is geen geheim. Dc goede ziel is bang, dat haar broer tc weinig ondervinding heeft en dringt er bij mij steeds op aan, dat ik een professor zal laten komen. Nu, dat heb ik haar toen maar beloofd." Kleber zei hierop geen woord. Uit het geen de generaal hem nu mededeelde, kon hij besluiten, dat Greta zijn hulp bij de intrige versmaadde, maar zij had hem bij den generaal ook niet verdacht gemaakt, want anders zou deze niet zoo vriendelijk met hem gespro'ken hebben. „Men moet zeggen", begon hij na een poosje, „dat de freule al heel weinig om haar broer geeft, of ze gunt hem niet, dat hij iets verdient. En hij heeft het toch zoo hard noodig." „Wat bedoel je met die woorden?" vroeg dc generaal hem strak aankijkend. „Wel, dat hij best een beetje geld ge bruiken kan. In de herberg, waar de paar den moesten drinken, was men erg ver wonclerd, dal ik zonder dokter Von Trot ten naar huis keerde, omdat hij zoowat niets te doen heeft. Die heeft spreekuur en nachtbei alleen voor de statie, zoo vertelden de lui daar, en geen mensch gaat ooit naar hem toe Hij moet gebrek lijden en niet eens in staat zijn om zijn huur te betalen." „De lui kletsen zooveel, waar niets van aan is", mompelde de generaal en brak het gesprek af. Kleber echter wist, dat hij zijn doel bereikt had. Zijn heer behoorde tot dat slag menschen, die alleen naar 't uiterlijk oordeelen en altijd afgaan op de praatjes, die ze liooren en nu kon het niet anders, of dokter Von Trotten was een nul in zijn oogen en ook Greta zou in zijn achting dalen, nu hij wist, dat haar broer niet eens geld genoeg had om zijn huur schuld te voldoen. De generaal had werkelijk een slechten nacht. Hij sliep geen oogenblik, was ten prooi aan allerlei tegenstrijdige gedachten en stond des morgens op vermoeid naar lichaam en geest. Hij zag er allerellendgist uit. Greta schrok, toen ze hem dien morgen een uur na zijn ontbijt, voor het eerst zag, zóó hoogrood was zijn kleur. De aderen aan zijn slapen waren gezwollen en zijn oogen stonden flauw en waterig. „Ik mankeer niets", was het antwoord, dat hij aan Greta gaf, toen deze hem naar zijn gezondheid vroeg. „Ik mankeer niets en 't spijt me nu, dat ik uw broer ge vraagd heb hier te komen. Wat moet hij eigenlijk uitvoeren Grela gaf op die vraag geen antwoord en dat prikkelde hem. „U hebt van morgen weinig zin om met me te praten. Is 't zoo niet?" vroeg hij. Ze legde het borduurwerkje, waaraan ze bezig was, neer en antwoordde vriende lijk: „Wel neen. Maar den eenen tijd is men meer geneigd tot praten dan den an deren." „Ik wou, dat ik je broer kon afbestel len. Het spijt me, dat ik hem nu zooveel moeite laat doen voor niets. Maart 't gaat niet meer. Het rijtuig is al op weg om hem te halen." „U behoeft hem daarom toch niet te ontvangen, excellentie." „Dat zou al erg onbe'eefd van me zijn en onbeleefd wil ik niet wezen." - „U zoudt het ook zoo kunnen schikken, alsof u hem voor mij had laten halen. Dan is u toch ook van hem af." „Heel aardig van u. U weet toch op alles raad". Er was iets van spot in den toon, waar op hij dit zei en Greta vond het beter er niet verder op in te gaan. Ze was nauwe lijks in staat haar kalmte te bewaren. „Maar dan kan ik hem ook geen beta ling voor zijn moeite aanbieden", vervolgde dc generaal. „En misschien rekent hij daarop Hij hield eensklaps stil, toen hij zag, dat Gieta het hoofd afwendde, haar zakdoek greep en dien tegen haar oogen bracht om de tranen te verbergen, die daarin opwel den. Hij wist het dus, dacht ze, dat haar broer het zoo arm had en daarom had hij er spijt van, dat hij om hem gezonden had en nu was hij nog zoo grof om haar niee doogcnloos voor de 'voeten te werpen, ci~t hij wel op betaling van die visite zou gere kend hebben. En aanstonds kwam Eduard. Misschien zou hij dezen ook nog bcleedi- gen. „Wat is dat nu!" riep de generaal. „Waarom huil je? Ik heb je toch geen hin der gedaan naar ik meen „Noem me niet kwalijk, excellentie, U voelt de draagwijdte van uw woorden niet, die me werkelijk hinderen. Ik weet, dat u het niet opzettelijk doet en dat troost me." De booze bui van den generaal was in eens gezakt, nu hij zoo'n net antwoord ontving. „Ik heb ongelijk", zei hij, „en Kleber is de schuld van alles. Hij wou me gister avond wijsmaken, dat uw' broer geen pa tiënten kon vinden. Hij wordt met den dag brutaler." „Nu u dit zelf zegt, is het mijn plicht dit te bevestigen. Hij verdient het ver trouwen niet, dat u hem schenkt." „Hoe weet u dat? Heeft hij u misschien onbeschoft behandeld? Als dat waar is, dan kan hij op staanden voet zijn biezen pakken. Zeg op, wat heeft hij gedaan? Ik wil 't weten." „Ik kan niet anders zeggen, dan dat u zeer voorzichtig met hem moet zijn en hem niet te veel moet vertrouwen. En als u hem zoudt moeten ontslaan, doe zulks dan niet in een vlaag van boosheid of on der den indruk van het oogenblik." „Nu weet ik nog niets. Ik eisch, dat u me alles zult zeggen. Alles." „Kleber weet, dat ik arm ben en dat .mijn broer tengevolge van allerlei laster praatjes weinig practijk heeft en nu schijnt hij te gclooven, dat ik pogingen bij u aan gewend heb om mijn broer hier een onder komen te verschaffen en heeft, in de ver onderstelling, dat dit werkelijk zoo is, mij zijn hulp daarbij aangeboden. Hij zou zijn best bij u doen en u trachten te overtui gen, dat de voortdurende aanwezigheid van een dokter alhier voor u zeer noodza kelijk is." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6