KERKNIEUWS STADSNIEUWS Transpirerende DINSDAG 24 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 CANONISATIES IN DE ST. PIETER. Gisterochtend had in de St. Picter de heiligverklaring plaats van de zalige Spaansche Augustinesse Catherina Tho mas en van de zalige Lucia Filippini, stich- teresse der congregatie van vrome onder wijzeressen, welke haar naam draagt. Onder degenen, die bij de grootsche plechtigheid tegenwoordig waren, waren de familie van den Paus, alle bij den H. Stoel geaccrediteerde diplomaten, verwan ten der nieuwe Heiligen o.a. vijf uit Ne derland, de oversten der beide congrega ties, waartoe de nieuwe heiligeen behoor den, de Romeinsche adel, het Romeinsche patriciaat en een groote pelgrimsgroep uit Spanje. R. K. KERK MUZIEKSCHOOL. De viering van het eerste lustrum. Pastoor Jansen eere kanunnik Haarlemsch kapittel. Onder groote belangstelling werd giste ren te Utrecht het eerste lustrum van de R. K. Kerlaxiuziekschool „St. Caecilia" feestelijk gevierd. Zondagavond om half negen had er in het hotel „Het Kasteel van Antwerpen" een reünie plaats, waar bcstuurderen, leer aren, leerlingen, oud-leerlingen en genoo- digden in gezellig samenzijn bijeen waren. Onder de gasten waren eenige bekende fi guren uit de Ned. St. Gregoriusvereeniging, het lid van hot curatorium, de heer H. Smulders Lzn., en de kerkmusici Dr. A. Ramselaer, pater Dr. El. Bruning en pater Hesse O.F.M. De directeur van de feestvierende school pater dr. Caecil. Huigens heette de aanwe zigen welkom en bedankte al degenen, die in de afgeloopen eerste vijf jaar de school diensten bewezen hebben, van welken aard ook. In het bijzonder bracht pater Huigens hulde aan pastoor W. P. H. Jan sen uit den Haag. De avond werd verder opgeluisterd met muziek en zang. Aan de leerlingen van de school werden diploma's uitgereikt. Gistermorgen om half elf werd er in de kathedraal een plechtige H. Mis opgedra gen door den zeereerw. heer W. P..Hl Jan sen, oud-voorzitter, thans ee^e-voorzitter der St. Gregoriusvereeniging en voorzitter van het Curatorium. Hij werd daarbij ge assisteerd door pastoor Toon Hansen uit Geldrop en rector H. Vullinghs uit Haelen, als diaken en sub-diaken. Een blijk van be langstelling gaven door hunne tegenwoor digheid Mgr. D. Huurdeman, vicaris-gene raal van het Aartsbisdom, Mgr. H. J. M. Taskin, president van het seminarie War mond en pater Regalatus Hasebroek O. F. M., provinciaal der Franciscanen. De Mis werd in het Priesterkoor gezon gen door leerlingen en oud-leerlingen der school onder leiding van Pater Caecil. Huigens. Gezongen werden de mis „Cibavit" van den dag onder het Octaaf van Sacraments dag met de volgende gezangen uit het Ordinarium: Kyrie I ad libitum Gloria der 2e mis, Credo VII, Sanctus der 5e Mis, Agnus Dei der 6e mis. De heer Jan Nieland speelde met veel talent voor de H. Mis op het groot orgel Praeludium Fuga in a moll van J. S. Bach, na het Offertorium een compositie, voor deze gelegenheid door hem getoonzet op het motief, waarmee het Offertorium dei- mis „Sacerdotes Domini" begint en ein digt, na de H. Mis Final van C. Frank. Van twee tot drie uur hield het bestuur een druk-bezochte receptie in het school gebouw aan de Plompetoren gracht. Aan den eere-voorzitter der St. Grego riusvereeniging werd, namens Z. D. H. Mgr. Aengenent, door Mgr. Taskin aangeboden het eere-canonicaat van het Kathedraal Kapittel te Haarlem. Te vier uur begon in de kathedraal een plechtig lof, dat werd gecelebreerd door den hoogeerw. heer Mgr. B. A. de Wit, oud vicaris-generaal van Tiet Aartsbisdom en voorzitter der commissie van beheer. Mgr. de Wit werd geassisteerd door de zeer eerw. heeren Deken S. P. de Wit uit Steenbergen en Pastoor Scheepers uit Oot- marsum. Voor dat het Lof begon werd het kathe draal-orgel weer bespeeld. Dr. Caec. Hui gens O.F.M., de directeur der school, voer de uit een „Fantasia" van Bach, het „Chan son der Chrysanthémes" van J. Bonset, een „Cantabile" van César Franc-k en een „Be- nedictus" van Max Reger. Jan Nieland liet hierop volgen het Choral III van César Franck en na het Lof het eerste deel van Widor's Symphonie VI. De lofgezangen Adoremus, O quam glo- rifica, Tantum Ergo werden wederom zeer stemmig en wijdingsvol uitgevoerd door de leerlingen en oud-leerlingen der school on der leiding van dr. Caec. Huigens. Na liet Lof zongen zij het lied „Roze met den fijnen geur" van Pater Huigens. Het concert, dat 's avonds in Tivoli voor meer publiek dan aanvankelijk verwacht was, werd iutgevoerd leverde veel succes voor alle medewerkenden op. Onder de aanwezigen bevonden zich Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, de vic.-gen. de hoogeerw. heer D. Huurdeman en Mgr. B. de Wit, de oud-vicaris-generaal, de burgemeester van Utrecht, dr. J. P. Fockema Andreae, Evert Cornelis en vele andere muziek-autoritei- ten. Na de pauze besteeg Mgr. Jansen het podium om een woord van gelukwensch uit te spreken. Mgr. prees het krachtige en kundige bestuur, dat door eendrachtige sa menwerking veel tot stand had gebracht en verder do commissie van beheer cn het curatorium. Namens geheel Katholiek Vederland sprak Mgr., verzekerend dat de •hooi de volle sympathie genoot van het heele Episcopaat. De leeraren en leerares- sen zijn evenals de directeur eerste klas- menschen, die ook de belangstelling van andersdenkenden opwekken en vele goede musici afleverden. Mgr. hoopte, dat zij zich nog vele jaren aan het heerlijke ideaal, do veredeling der kerkmuziek, mogen wijd den. DE SINT JANSPAROCHIE TE LAREN. Ongekende belangstelling. Laren, het eerbiedwaardigste dor Gooi- scho dorpen, heeft zijn naam nauw ver bonden aan de »Sint Jansprocessic. Hier, in dit dorp van erfgooiers, die sedert eeu wen en eeuwen den ploeg door de hooge Gooischc gronden sturen, in dit dorp van kunstenaars, schilders, dichters, musici en beeldhouwers, hecht men meer dan ergens anders in het Gooi aan traditie. En in de Sint Jansprocessie, die ieder jaar op de zen dag wordt gehouden, culmineert die zin voor heilige overlevering, dan zien wij ook Laren in al zijn pittoreske bijzonder heid. De geschiedenis van Laren's processie. De Sint Jansproccssie is reeds een zeer oude plechtigheid, die volgens de legende in nauw verband staat met de wording van het bekende St. Jans Kerkhof en naar men beweert zou zij reeds dagteeke- ncn uit het einde dér negende eeuw (893) Van haar oorsprong gewagen meerdere La- rensche volksverhalen. Op geregelde tij den werd zij gehouden tot 1586. In 1586 werd door de Staten van Hol land bij het houden van een processie ver boden, doch in het geheim hadden zij nog plaats; eens kwam zelfs de Schout en zijn rakkers uit Weesp een processie uiteen jaren. In 1796 werd de geloofsvrijheid af gekondigd en de processie weer ingesteld. Het dorp in feesttooi. Heel Laren viert dit feest mee. Reeds dagen van te voren wordt met de versie ring een aanvaug gemaakt. Fraai beschil derde eerepoorten met bloemen, palmen en guirlandes versierd, zijn overal opge richt en het geheel aspect van het nog altijd landelijke Laren verandert op den gedenkwaardigen 24en Juni. Huis aan huis bijna wappert de Hollandsche drie kleur en de geél-witte pauzelijke wimpel. Voor vele huizen zijn altaren opgericht met bloemen en kaarsen versierd, soms zelfs met electrische lampjes, die wel even detoneeren in hun eenvoudige en primi tieve omgeving. Vooral dit jaar was, daal de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. J. Janssen de plechtigheid bijwoonde, van de versiering extra veel werk gemaakt. Van heinde en ver, per stoomstram, autobus en te voet, kwamen de processie gangen vanmorgen het dorp binnen. In de St. Janskerk werd 's morgens door den Aartsbisschop, Mgr. Janssen, de Pontifi cale Hoogmis gecelebreerd. Te omstreeks elf uur zette de stoet zich, onder het gebeier der machtige St. Jans- klokken in beweging, om door het Zeven- eind naar het St. aJnskerkhof te gaan. De processie werd voorafgegaan door Laren's burgemeester Jhr. H. L. M. van Nispen tot Sevenaer. Een schier eindelooze rij van bijna honderd Larensche en Gooische Katholieke vereenigingen waren met hun kleurige vaandels vertegenwoordigd, waar op de „bruidjes" volgden, de in het wit gekleede meisjes met bloemen en palm takken. Het duurde ruim en half uur voor de geheele stoet tusschen de dichte hagen toeschouwers, langs den weg opgesteld, was gepasseerd. In het midden van den stoet onder het baldakijn werd het Allerheiligste ge dragen. Op het kerkhof aangekomen zong het koor van den Vrouwenbond der Derde Orde eenige Sacrementsliederen, waarna door den zeereerw. heer E. Beumer, pas toor van de St. Vituskerk te Bussum, een predicatie werd gehouden. Het zangkoor van de Parochie St. Jan besloot de plech tigheid met het zingen van „Oculi Omnium" en „Tantum Ergo". Een Lof in de kerk, gecelebreerd door Pastoor Van der Hurk, die een feestpre- dicatie hield, besloot de plechtigheid. De geheele St. Jansfeestviering werd per ra dio door de K. R. O. uitgezonden. Stille Omgang te Breda. In indrukwekkende eenvoud is Zondag te Breda de vijftiende Stille Omgang ge houden. Daags te voren had in de kathe draal de vóórplechtigheid plaats, waaron der de hoogeerw. heer plebaan, H. Schrau- wen, een treffende toespraak hield. Het schitterpunt van de plechtigheid was ook nu weder het pontificaal Lof, ge celebreerd door Mgr. Hopmans. Daarin waren aanwezig tal van autoriteiten, gees telijke en wereldlijke en .afgevaardigden van alle katholieke sociale vereenigingen met hunne vaandels en banieren. Na de ontroerend schoone feestpredica- tie, gehouden door den zeereerw. pater Theophilus O. M. Cap., had de groote pro cessie plaats waarbij Z. D. H. Mgr. Hop mans het Allerheiligste droeg, voorafge gaan door de vertegenwoordigers der ver eenigingen en omstuwd door de geestelijk heid der gemeente en andere autoriteiten. Pastoor Th. C. A. Stam. De zeereerw. heer Th. C. A. Stam, pas toor te Ouderkerk a: d. Amstèl, is ter ver pleging opgenomen in het Maria-Paviljoen te Amsterdam. Zijneerw. is lijdend aan een keelontsteking, waarbij zich een compli catie voordoet. Onmiddellijk gevaar is evenwel niet aanwezig. GEMEENTERAAD. Dc Gemeenteraad vergadert op Maan dag 30 Juni 1930, des namiddags te t.w'ee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Alge meen" (Steenschuur 21). Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een lecraar in de Staatswetenschappen aan de Hoogere Bur gerschool met vijfjarigen cursus en aan dc Hoogore Burgerschool voor Meisjes. 2o. Voorstel om het ontslag van den heer A. L. van Beeck als leoraar aan het Gym nasium, ingaande 1 September a.s., voor den tijd van één jaar op te schorten. 3o. Voorstel tot aanvaarding van de ver gunning voor den aanleg en de exploitatie van een hoogspanningslijn, ten behoeve van de levering van electrischen stroom in de buurtschap „het Oude Dorp" te Oegstgeest. 4o. Voorstel tot wijziging van de begroo ting, dienst 1929, in verband met de kosten van pensioenen, wachtgelden, ongevallen verzekering van ambtenaren, enz. 5o. Verordening, houdende wijziging van de verrdening van 21 November 1921 (Gem. Blad No. 24), betreffende het bedrijf van den Districts-Keuringsdienst van waren. 6o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 21 November 1921 (Gem. Districts-Keuringsdienst van Waren (Gem. Blad No. 3). 7o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 13 Maart 1922 (Gem. Blad No. 8), op de invordering van rechten voor diensten, als bedoeld in artikel 2, sub 12, van het meermalen gewijzigd Konink lijk Besluit van 18 Maart 1921 (Staatsblad No. 592), verricht door den Keuringsdienst van Waren in het keuringsgebied Leiden. Overname terreinen aan den Rijnsburgerweg, Warmonderweg en van Oldenbarneveldstraat. In verband met de voorgenomen bebou wing van de bouwterreinen op den hoek van en aan den Rijnsburgerweg, den War monderweg en de van Oldenbarneveld straat, moet de langs die bouwterreinen gelegen grond aan de gemeente in eigen dom worden afgestaan. Er bestaat in casu aanleiding om niet, gelijk in soortgelijke gevallen gebruikelijk is, betaling van de volledige kosten van straataanleg op den over te dragen grond te vorderen, aldus B. en W. Door verbreeding toch van den Warmon derweg tusschen den Rijnsburgerweg en de van Oldenbarneveldstraat, zoodanig, dat dit weggedeelte geheel aansluit aan het verdere gedeelte, zal ook het vrij drukke verkeer over dien deg worden gebaat. En aangezien derhalve door die wcgverbele- ring ook het algemeen verkeersbelang wordt gediend, meenen wij, dat in dit ge val eenige tegemoetkoming in de aanleg- kosten wel gewettigd is. Die tegemoetkoming zou billijkheidshalve naar den maatstaf van een derde gedeelte van de aanlegkosten kunnen worden bere kend. Aldus berekend zal ten behoeve van den straataanleg langs bouwterrein I ter nadere verrekening in de gemeentekas moeten worden gestort ƒ600.terwijl in de kos ten van straataanleg langs bouwterrein II een bedrag ad 435.moet worden bij gedragen. Ten aanzien van bouwterrein III, gele gen op den hoek van den Rijnsburgerweg en den Warmonderweg, zou dezelfde ge dragslijn kunnen worden gevolgd. Op ver zoek van B. en W. heeft de eigenaar zich echter bereid verklaard om mede aan de gemeente in eigendom over te dragen een gedeelte van dat bouwterrein, (er plaat-se van het samenkomen van den Rijnsburger weg en den Warmonderweg. Door oveedracht ook van dat stukje grond wordt eene afronding van de weg- grens verkregen, welke B. en W. in het belang van de veiligheid van het verkeer van en naar de stad van groot belang achten. In verband met dien afstand kan met betrekking tot den straataanleg langs bouwterrein III met een bijdrage van 250.genoegen worden genomen. Op grond van een cn ander geven B. en W. den Raad alsnu in overweging te be sluiten om kosteloos in eigendom en on derhoud bij de gemeente over te nemen de strook grond, ter grootte van pl.m. 400 M2., deel uitmakende van de perceelen kad. bekend gemeente Loiden, Sectie P, Nis. 1543, 1554 en 1555, gelegen langs den Warmonderweg en op den hoek van dien weg en den Rijnsburgerweg, nadat in dc gemeentekas door de eigenaren dier per ceelsgedeelten is gestort resp. ƒ600.—, 435.en 250.als bijdrage in de kosten van straataanleg op den over te dragen grond. Leeraar Geschiedenis en Aardrijkskunde Gymnasium. De keer A. L. van Beeck, leeraar in ge schiedenis cn aardrijkskunde aan het Gym nasium, die op 29 Maart j.l. den leeftijd van 65 jaren heeft bereikt en aan wien op dien grond volgens het bepaalde bij arti kel 6, sub 1, der verordening van 30 Sep tember 1929, regelende o.m. de jaarwedden van de leera.ren aan het gymnasium, te gen het einde van den thans loopenden cursus eorvol ontslag uit zijne botrekking zou moeten worden verleend, heeft ver zocht hem in die betrekking te conti- nueeren. Volgens het bepaalde sub 2 van aange haald artikel kan het ontslag in dergelijke gevallen telkens voor den tijd van één jaar worden opgeschort, doch niet langer dan tot het einde van den cursus, waarin de leeraar den zeventigjarigen leeftijd heeft bereikt. Vermits het aanblijven van den heer van Beeck moet worden geacht te zijn in het belang van het Gymnasium, geven B. en W. den Raad in overweging te besluiten het ontslag vau den heer A. L. van Beeck als* leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan het Gymnasium alhier, ingaande 1 September a.s., voor den tijd van één jaar op te schorten. Electrische stroom voor „het Oude Dorp" te Oegstgeest. Ingevolge art. 11 der voorwaarden, waaronder Gedeputeerde Staten van Zui.l- Holland aan onze gemeente vergunning hebben verleend tot het plaatsen cn ex- ploiteeren van een hoogspanningslijn, uit gaande van het bestaande hoogspannings- st-ation „Rubenkamp" te Oegstgeest langs den Rijksstraatweg tot in de buurtschap „het Oude Dorp", een en ander ten be hoeve van de levering vau clcct-rischen stroom in genoemde buurtschap, wordt de vergunning geacht niet gegeven te zijn, indien niet binnen drie maanden na dag- teekening van het besluit van Gedeputeer de Staten door den Raad eene verklaring is ingezonden, houdende, dat de Raad der Gemeente Leiden de vergunning onder de daarbij gestelde voorwaarden aanvaardt. Aangezien tegen die aanvaarding geen bezwaar bestaat, geven B. en W. den Raad in overweging tot het inzenden van die verklaring te besluiten. Kosten voor pensionneering enz. Ingevolge de begrootingsvoorschriften moeten de kosten van pensionneering, die van het verleenen van wachtgelden en van de ongevallen- en invaliditeitsverzekering, alsmede de daartegenover staande ont- ontvangsten, nadat zij op do daarvoor be stemde verzamelposten zijn geraamd, over de verschillende hoofdstukken en paragra fen der begrooting worden verdeeld. Dc uitgaven ter zake over 1929, welke bi totaal waren geraamd op 642.196.—, heb ben bedragen ƒ635.913.26 en zijn dus 6.282.74 beneden de raming geble ven. De ontvangsten, in totaal ge raamd op 326.506.hebben de bedragen 327.203.71 1/2 of 697.71 1/2 meer. De over 1929 ten laste van do gemeente gekomen pensioenkosten enz. hebben derhalve 6.282.74 -f- 697.71 1/2 6.980.45 1/2) minder bedragen dan ge raamd is. In verband echter met de bo venbedoelde vprdeeling moeten verschil lende wijzigingen in de begrooting voor 1929 worden aangebracht. Leeraar Staatswetenschappen H. B. S. Tengevolge van het aan den heer Dr. P. Endt verleend eervol ontslag, moet worden voorzien in de vacature van leeraar in de Staatswetenschappen aan de Hoogere Bur gerschool voor Meisjes. In verband daarmede bevelen B. en W. ter benoeming tot leeraar in dc Staats wetenschappen aan de Hoogere Burger school met vijfjarigen cursus en aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes aan: lo. Mr. M. V. Polak, repetitor in het Staatsrecht te Leiden; 2o. Mr. J. van der Scheer, leeraar in de Staatswetenschappen aan dc Rijks Hoo gere Burgerscholen te Briellc, Middelhar- nis en Qud-Beijerland, te Brielle. WEEST STERK Het middenschip der kerk is ledig In de zijbeuken hebben de ouders plaats ge nomen. Van het hoogaltaar is een lange looper uitgerold, tusschen de met rood fluweel bekleedc banken door, tot in de •straat. Twee hellebaardstooten van den suisse tegen den steenen vloer weergalmden plechtig door het ruime gebouw. Dan openen zich de groote deuren en achter kruis en koorknapen aan treden lange rijen kinderen, die gevormd moeten worden Op hun klare gezichten ligt nog de vrede der ontvangen Sacramenten; voor velen hunner was het gisteren de dag hunner eerste H. Communie. De meisjes zijn ingetogen, de jongens ernstig. Geen en kele kijkt links of rechts om ouders en familie toe te wenken. Allen zijn onder den indruk van wat gebeuren gaat. En van het orgel daar omhoog dalen de klanken van het aloude lied Onschuldige kinderen, door God bemind. In volkomen orde bezetten de kinderen hun plaatsen in de banken, de jongens met hun wit-met-goud bcstikten band om den arm aan de Epistelzijde, aan den kant van het Evangelie de sneeuw der smette- looze blanke sluiers. oksels eN voeten beliandelo men met Pltrohrtlbdcr. Dit is het meest afdoende middli/««^jprV(:,or< Het kost 45 on 60 ct. per bus amis ovenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth." op Drogisten. 335 y (Reclame) Hemel en aarde ontmoetten elkaar in deze atmosfeer van gebed, gebed dat op stijgt van het hoofdaltaar uit de harten van al die kinderen, uit dc ziel der vaders en moeders, van grootouders, die zich op reis begaven om het feest der eerste II. Communie en de toediening van het H. Vormsel bij te wonen, grootouders, die er van gedroomd hadden om deze dagen te beleven en heimelijk aan God vroegen: Roep mij niet op, Heer, vóór ik in die plechtige stonden mijn kleinkinderen heb mogen zien Daarna, dat uw H. Wil geschiede!.... Maar pas daarna.... Het stijgt op uit het innerlijk van door de wereld besmette zielen, vastgeroest in onverschilligheid door wantrouwen en haat vergiftigd. Neen, men dacht niet, men had niet kunnen denken, dat het zoo aandoenlijk zou wezen, zoo aangrijpend. Verbeeldde men zich niet, dat men alle gevoel voor godsdienst verloren had, dat God, com munie, gebed, dc hemel slechts holle woorden waren, holle woorden zonder be- teekenis, zonder inhoud. Wetten tegen lang op dat alles het gif en de gal hunner bittere spotternij uitgespuwd Maar nueen onverwachte weer klank rijst op uit het diepst van hun sidde rend gemoed. Men is dus niet doof voor uwe stem, o ChristusOp dit oogenblik zijn zij er zich van bewust, dat onder die opgesta pelde asch van onreinheden cn geloofs verzaking nog smeult dc kleine vonk, die dc vlam weer aan kan blazen. Zelfs bij mij, oud en twijfelziek, die eertijds alle maatregelen van vervolging tegen dc Kerk heb toegejuicht? Zelfs bij mij, lafaard, die mij mijn heelc lieve leven lang voor mijn geloof schaamde Zelfs bij mij, arme wellusteling, die mij in het slijt gewenteld heb Ja, zelfs bij u. Brengt een kind dat teweeg? Dat kind is immers het uwe! En tochmijn verstand liet hart vindt bewijzen, die het verstand niet vat. De hoogmis is geëindigd. Ginds onder het groote orgl wordt, in de omringende schaduw een vierkante plek fel door de zon belicht. In dat zon nige vierkant verschijnt een oude bisschop met witten baard, omgeven door een stoet van priesters. De bisschop nadert. Is dat de H. Wol fram van Troyes? de H. Hernianus van Auxerre? Na 1600 jaar kan men zich nog die vraag stellenDe Kerk, altijd jeug dig, blijft altijd dezelfde Heden is het Mgr. de Guébriant, overste van de Uverzeescho Missiën. Diepe stilte heerscht in het kerkge bouw. In tegenwoordigheid van de gcloo- vigen en heiligen, van hemel en aarde, neemt de plechtigheid een aanvang. Met opgeheven handen smeekt de bis schop de gaven des H. Geestes over de vormelingen af. Als bij ieder kind dc handoplegging is geschied, zalft hij hun het voorhoofd met het chrisma. Er zijn jongens, die een houding aan nemen van strijdlustige kleine strijders; onder de meisjes ziet men kinderen als engelen, het gelaat stralend van inwen- digen vrede cn geluk. De bisschop is tevreden In zijn kalme» ouderdom doet het hem goed, die vurige jeugd te aanschouwen. Vaderlijk spreekt hij hen toe: Dierbare kinderen Gij moet sterk wezen, uw geloof hoogschatten. Het ge loof is de adel van de ziel, het geeft aan uw leven waarde. Hce gelukkig zijt gij, in deze omgeving op te groeien. Veertig jaar heb ik in China doorgebracht. Welk ziele- leed heb ik daar aangetroffenOp ver langen van den H. Vader ben ik met levensgevaar doorgedrongen in het bols jewistisch Siberië on ik vond er chris tenen, die sinds vijftig jaar hol H. Sacra ment des Vormsels verbeid hadden, dat gij nu juist hebtymogen ontvangen. Be waart liet dan als een gewijd pand. Weest overal en altijd strijders voor Christus in geur van deugd en in heiligen geloofs ijver. Uit den grond van zijn hart zegent u uw bisschop Langzaam gaat hij door dc kerk terug, bij iedere schrede opgehouden door de allerkleinsten, broertjes n zusjes van de feestelingen, die erbij hebben mogen zijn en hem nu ook zijn zegen vragen. Als ik den statigen bisschop zie voort schrijden, wellen weer dezelfde herinne ringen in mij op: St Martinus van Tours? St. Wolfram St. Herman? Ik denk aan de wandschilderingen, do fresco's van Cha- vannes in het Panthéon, de vroegere kerk van St. GenovevaSteeds dezelfde ge varen, dezelfde kracht en sterktede oogen gericht op hetzelfde ideaal Ach, kleine vormelingen, die den strijd des levens gaat aanvaarden, behoudt de gedachtenis aan dezen dag. Weest betere christenen dan wij. Wij reiken u den fakkel des geloofs. niet gedoofd, voorzeker, doch laat dien helder moge schijnenEn in moeilijke dagen, denkt eens aan den ouden bisschor die u gezegd heeft: Bidt.... communi ceert.weest sterk! PIERRE L'ERMITE.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7