dinsdag 24 juni 1930 de leidsche courant derde blad pag. 10 gemeenteraad van sassenheim GR00TE DORPSBRAND. In het dorpje Janow, dicht bij de Duitsch Poolschc grens, heeft een geweldige brand gewoed, waardoor vele schuren, *24 woon huizen en 27 sfcalgcbouwen in de asch zijn gelegd. Het vuur woedde over een uitge strektheid van ongeveer 1 vierkanten K.M. De brandweren uit de naburige plaatsen verleenden assistcnlic, hetgeen tot resul taat had dab een zeer groot deel van de plaats kon worden behouden. De oorzaak is onvoorzichtigheid. KRANKZINNIGE DOODT ZIJN VROUW EN VIER KINDEPEN. Een Rculer-lclegram uit Xcwhaven (Con necticut) meldt: Zaterdag waren duizenden vacantiegangers hier getuigen, dat een man, blijkbaar in een plotselinge vlaag van waanzin, zijn vrouw en vier kinderen doodde, door hen van een hoogc rots, in de buurt, in den afgrond neer te storten. De man verbleef, na zijn afschuwelijke daad nog een uur op de rots, waarna ook hij zich naar beneden stortte. BANDIETISME IN DE VER. STATEN. Vijf bandieten drongen te New York •en Amerikaanscli-Italiaansche club bin nen. Er ontstond een heftig revolverge- veeht waarna de banditcn in een auto onlvluchten. Twee leden der club werden zwaar gewond. Te Philadelphia zijn 13 bandieten gear resteerd die talrijke moorden en ongeveer 250 aanrandingen nier diefstal op hun ge weten hebben. De leider der bende werd reeds eenigen tijd geleden gearresteerd en tot een gevangenisstraf van in totaal 140 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Consequenties van Engelands strafrecht. De vaak draconische gestrengheid van het Eugelsehe strafrecht, krachtens het welk bij iederen moordenaar, over wicn de jury het ..schuldig" heeft uitgesproken, de rechter verplicht is, dc doodstraf uit te spreken, indien althans de pleger van den moord toerekeningsvatbaar is. heeft tob gevolg, dat meer dan in andere laaiden door den rechter krankzinnigheid wordt, aangenomen, ten einde zonder inbreuk op de bepalingen der wet te maken, den delin quent van den strop te redden. In dat ge val wordt de moordenaar in een der staats- krankzinnigengeslichteii geplaatst, waar hij do rest van zijn leven moet verblijven. Een Lagorhuiscominissie heeft onlangs eens haar aandacht aan deze krankzinni gen" gewijd en maakte daarbij enkele merkwaardige constatccringen. O.a. ont moette zij een veroordeelde, die niet slechts geen enkel spoor van krankzinnigheid ver toonde, doch die zelfs voortdurend aan do beurs is blijven opcrccren en aldus in het bezit van een groot kapitaal is geko men. Een andere interessante persoonlijkheid was een professor, die eveneens na het plegen van een moord in een inrichting was geplaatst. Deze hooggeleerde heer heeft kans gezien zijn intellect ueele gaven zoodanig tc bewaren, dat hij gehandhaafd werd als medewerker aan de ^Encyclopae dia Britannica". Voor dc rubriek, waaraan deze „krankzinnige" zijn medewerking verleent, wordt li ij als een onbetwistbare autoriteit beschouwd. NED. OOST-INDÏE De Baad dezer gemeente kwam gister avond te 7.30 uur in spoedeischende ver gadering bijeen. Voorzitter dc Biirgcfiiccstciv Bij de goedkeuring ycr notulen werd dc wenseh naar voren gebracht de notulen uitgebreider op te maken. Aan de orde kwam daarna het sluiten van een geldlcening, groot 270.000. Deze leening is bcnoodigd voor: a. Voor het Gemeentehuis 30.00. Afl. 50 X «300.-. b. Rioleering 20.000. Afl. 10 X 300. c. Trottoiraanleg' 7300. Afl, 23 X 300. d. Wegenaanleg 7300. Afl. 25 X 300. c. Havenuitbreiding f 35.000. 20 X 1300 en 20 X 1-250. f. Hervormde Schoot 35.000. Afl. 20 X 2500 en 20 X 1750. g. de Visscrschool 40.000. Afl. 20 X 1200 en 20 X §00. h. Waterbedrijf 12.000. Afl. 21 X f 500. i. Badbedrijf 13.000. Afl. 26 X 500. Alzoo: 20 jaar een aflossing van 7900; -1 van 6500: 1 van 6000; 1 van 5400; II van 4000; S van f 600 cn 1 van 1200. 270.000 geleend. Dc voorz. zcide, dat de voordeeligste aanbieding afkomstig was van het Alg. Burgerl. Pensioenfonds tegen 1 3/4 pet. pa- rikoers van 100. De heer v. Breda vond een aflossing op de scholen van 40 jaar tc gering spr. had deze liever op 50 jaar gesteld. De voorz. zeide, dat Gcd. Staten aan vankelijk zelfs bezwaar hadden tegen de lecning voor het gemeentehuis op 50 jaar. Op de andere gebouwen zullen Gcd. geen langea leening toestaan. Een aanvankelijk lecningsplan van B. cn W. was er op bere kend ook het nageslacht iets te laten bij dragen, doch vond geen genade bij Gcd. Sta ten. Dc lieer v. Zonneveld deelde de meening van den lieer v. Breda niet. Het gemeente huis is berekend op een grootc uitbouw der gemeente, maar de scholen niet. Om de leening daarvoor op te langen termijn te houden, daar is spr. niet 'voor. Dc heer Speelman vroeg of er verschil lende offerten voor de leening waren. Een percentage van 1 3/4 vond spr. niet weinig. De voorz. deed mededeeïing van de ver schillende ingewonnen informaties. Weth. Warnaar zeide, dat op korter ter mijn men wel goedkooper zal kunnen lee- De heer Verkley wees op voordeeliger leeningen van Botterdam en Utrecht. De heer v. Zonneveld vroeg naar het. recht van aflossing. De voorz. zeide, dat over alles wat- extra wordt afgelost 1 pet. moet worden betaald. Weth. Bader herinnerde aan den tijd, dat- voor 6 pet. moest worden geleend. Laten wij dankbaar zijn. Het voorstel van B. en W. wei'd daarna z. h. st. goedgekeurd. Nog een leening. Daarna kwam in behandeling het- slui ten van een aniiuiteit-slee-ning voor de wo- ningbouwvereeniging van 27.000. De lee ning wordt aangegaan niet de Mij. voor Gemeentccrcdiet. tegen een koers van 991/; pcf., rentende 4 3/4 pet. Z. h. st. goedgekeurd. Aan de orde was daarna een wijziging der begrooting, welke na een opmerking van den heer v. Zonneveld werd goedge keurd. De vuilnisbelt weer op tafel. Bij de Rondvraag kwam de heer Speel man terug op het- behandelde in dc vorige vergadering inzake dc verplaatsing van de vuilnisbelt. Spr. was de vorige vergadering niet aanwezig. Spr. was tegen den aankoop van het perceel Vaii Niekerk, omdat een vuilnisbelt in de nabijheid van zijn per- ceelen onaangenaam is en omdat de toe gangsweg, die over zijn perceel leidt, niet verhard mag worden. Het door spr. ge noemde perceel aai; de Zandsloot, in eigen dom bij den heer E. Speelman, is veel gun stiger gelegen. Niettegenstaande liet be lang, dat spr. er bij lieefl. durft hij dit terrein in 't belang der gemeente gerust als het beste aanbevelen. Ook andere dingen heeft spr. op het uog. Binnen niet langen tijd zal er toch een nieuw kerkhof moeten worden ingelegd, en waar ligt dit- dan mooier dan aan de bitumenweg naar de Kooi. Zuster Walburga. Zuster Walburga in Huize St. Joseph zal met St. Jan haar zilveren Professiefecst vieren. Waar deze zuster belast is met de verzorging dei- ouden van dagen en dc verpleging van zie ken en haar taak op sublieme wijze ver richt, zal het haar Dinsdag zeker niel aanbelangstelling ontbreken. Personalia. Mej. M. C. de Haas is geslaagd voor liet eind-examen Gemeen telijk Lyceum H. B. S. A. te Haarlem. Aanbestedingen. Door het- Gemeente bestuur is aanbesteed liet leveren van 21400 stuks Melaphierkeien voor de bestra ting der Weth. Balvers- en Jhr. Mockka- den. Ingeschreven per 1000 stuks als volgt: fa. Pelt en Hooykaas, Rotterdam 188.90, fa. Ebeling en Teule', Amsterdam 180; fa. Jan B. Petit Zn., Breda ƒ179; fa. Offer- haus Go., Botterdam ,/'17S; Anclries Schell. Rotterdam '470; N.V.- Ned. Wegen- materiaal Mij.. Den Haag 172.30; Basalt Maatschappij, Botterdam 170; N.V. Haag se he Basalt Mij. 167; fa. Pelt en Hooy- kaas, Botterdam 166.85; N.V. Steen- en bouwstoffenhandel Mij., Rotterdam 167.73 fa. M. v. d. Wall, 's-Gravenhage 166.75; N.V. Ned. Warenhandel Mij., 's-Gravenhage 165.85; L. van Gent, Nijmegen 163.50, fa. Dirix, Hermans C'o., Maastricht 160.50; N.V. Steen- en Buwstffenhandel Mij., B-tterdam 159.60; H. van Kan C'o., Amsterdam 157.50. Firlüa's, die twee maal inschreven, deden zulks voor verschil lende monsters. Bij aanwending van het terrein-v. Xic- kerk als vuilnisbelt hoeft- men op spr.'s medewerking voor verharding van den weg niet te rekenen. Het zuu spreker zeer grieven als daar een vuilnisbelt zou komen. Het land is door de gemeente ge kocht, maar spr. wil het tegen denzelfden prijs aankoopen. Dc voorz. zcide, dat- het land v. Niekerk niet duur was en dat van E. Spoelman wel Dc grootc vraag was, of bij ge bruik van het land van E. Speelman ge-en last ondervonden zou worden van de Kooi rechten. Dat het den heer Speelman niet aangenaam aandoet was den Baad bekend, maar dat mag op spr. meening toch geen invloed uitoefenen. De heer Speelman begrijpt niet hoe men last kan krijgen met dc Kooirechten. Men mag toch mest op zijn land brengen? Dc heer v. Breda achtte dc bezwaren van den heer Speelman tegen het- terrein van Niekerk wel -steekhoudend. Algemeen is gedacht, dat aan de Kooi wel spoedig gebouwd zal worden cn dan is een vuilnis belt in de nabijheid hoogst ongewcnscht. Spr. wil, dat B. cn W. zekerheid trachten te krijgen inzake de Kooirechten. Dan is deze zaak pas rijp om een beslissing te nemen. Dc voorz. was hei met deze laatste op merking eens. Men zou zich schriftelijk tot den raadsman van den Kooiboer kunnen wenden. De heer Verkley zegt, dat hem gezegd is, dat in de koopvoorwaarden indertijd voor den heer v. Niekerk, deze recht had op een hard pad. Na- nog een uitvoerige discussie werd besloten eerst te inform e oren, hoe het staat met de Kooirechten. Het zwembad. De heer Bisschops sprak een woord van hulde aan den voorzitter voor de prach tige zweminrichting, maar eenigc verbete ring in dc vastheid van cle grondlaag is zeer gewenscht. De opzet van het badbedrijf was geheel vreemd en men heeft geen idee hoe de financieele uitkomsten zullen zijn. Maar één ding is zeker, dat de badmeester heeft, gezien zijn zeer drukke werkzaamheden, een tc laag loon. Spr. gevoelt veel voor een gratificatie. De voorz. zegt, dal- de onvolkomenheid van de grondlaag bekend is. De kwestie is bij B. en W. reeds ter sprake geweest cn spr. hoopt, dat de plannen tot verbete ring bij den Baad instemming zullen bren gen. Het plan is een geul te graven, waar in de modder wegzakt. Tot nog toe is 1800.aan entree's in gekomen. De heer v. Zonneveld raadde aa-n, abon nementen het geheele seizoen door be schikbaar te stellen. De heer Speelman zou dezen winter heb bad willen leegpompen, uitgraven en met wit zand vullen. De voorz. ziet niet in dat dit uitvoer baar is. Do heeren Bisschops, v. Breda en weth. Warnaar hadden nog andere plannen. Weth, Warnaar zeide, dat het bad die per is, dan dc Sassenheimsehe vaart. De bagger zakt dus uit. In Boskoop had men hetzelfde euvel; daar is oen grondplank geslagen. Spr. wil voorloopig een geul gra ven en eens te Boskoop gaan zien, hoe de daar toegepaste verbetering uitwerkt. Hiertoe werd besloten. De heer Schrama vroeg een nachtbran der er bij aan de Hoofdstraat-. De voorz. zal het eens bekijken. De lieer (Speelman zegt, dat in Lisse een besluit uitgevoerd is alle wegen met harde steen of bitume te bestraten. Dc voorz. antwoordde, dat B. en W. juist besloten hebben deze zaak onder de oogen te zien. B. en W. zijn met wegspc- cialistcn in onderhandeling. De heer Verkley vroeg voortgang tc ma ken met den aanleg van de waterleiding naar het Zuiden der gemfeente. De voorz. zeide, dat er veel oponthoud is geweest met Rijnland en de Spoorwegen. Dc heer v. Zonneveld had stellig een prae-advies over dc bedrijven-commissie verwacht De voorz. antwoordde, dat ook de wet houders moeten samenwerken tot een prae- advies Hierna ging de Baad in geheime zitting ter bespreking van de ambtenaren-sala rissen. Voor liet bestraten werd ingeschreven als volgt: J. J. Lavooi, Amsterdam 5840; H. Kneevel, Amsterdam 5777; S. vain. Vuuren, Haarlem 4928; KL Ottes, Am sterdam 4800; De Booy Jr. Baars, Vleuten 4547. Voor levering en bestrating uitslag als solgt-: J. F. van Acker, Amsterdam ƒ42.000; fa. De Jong van Lekkerkerk, Bot terdam ƒ38.900; N.V. Mij. tot aanneming van Beton-, Water- en Burgerbouwkundï- gewerken te Gouda 38.598; N.V. Aanne ming Mij. v.-li. N. van Baars en A. van der Voorde te Amsterdam 3S125. De gunning geschiedde aan laatstge noemde N.V. behoudens goedkeuring der te zenden monsters. R.-K. Bouwvakarbeiders. Gisteren hield dc afd. Hillegom van den Ned. R.-K. Bond van Bouwvakarbeiders „St. Joseph" een ledenvergadering in den R.-K. Volks bond. De voorzitter, dc heer J. W. O. Rut ten, opende ie half acht met den chr. groet en een woord van welkom. Dc beschrijvingsbrief voor dc Alg. Verg. die tc Nijmegen gehouden wordt vroeg een ruime besprekingals afgevaardigde daar heen werd met alg. st. benoemd de heer Th. v. d. Hoorn, le secretaris. De aan dacht werd er op gevestigd, dab vele le den een groqt gedeelte dezer feestelijke Bondsvergadering zullen kunnen beluiste ren, daar deze door den K.B.O. wordt uit gezonden. Nog werd medegedeeld, hoe onze afdee- VALKENBURG (L.) BoiiiIsMbI „Janssen" Villa Dr. Herman G0ZEWIJNS7R^24^^fELEF. 65 Van ouds gunstig bek,-afttr-«omf. Schitterende tuin. Auto-gapatje. Lu^tSloiirin gears. ;J66b Minz. aanbev. J. JATTSSEW. ling met medewerking van den District bestuurder Gommers een gunstige actie heeft gevoerd ter verkrijging van va cant ie- bonnen, bij den aannuemer der St. Jo- scphbewaarschool, den heer C J. Janssen te Hillegom. Genoemde aannemer, ]icl der R.-K. Patronaatsvereeninging, vertikte het 0111 de verschuldigde bonnen aan zijn per soneel te verstrekken. Met allerhande draaierij trachtte hij aan zijn verplichtin gen ie ontkomen, waaraan hij niet alleen door zijn lidmaatschap der R.-K. Patroons- vcreeniging gebonden was, maar voor de gunning van het werk (hetgeen een reken- plichtig is) werd deri* lieer Janssen ecu contract voorgelegd, waarbij de aannemer verplicht werd, alle sociale bepalingen van het landelijk collectief contract, alsook alle bisschoppelijke bepalingen ten volle na te komen, welk contract de lieer Janssen eigenhandig heeft geteekend. Het teekent wel duidelijk de mentaliteit van dezen patroon, als men nagaat, dat trots deze verplichtingen geweigerd werd de vacan- tiebonnen te verstrekken cn een stilleg ging van het werk het eenigste middel was ter verkrijging van onze rechten. Toen wist men spoedig ciern voor zijn geld te kiezen, het paardenmiddel hielpDe bon nen werden verstrekt met terugwerkende kracht. Mogen al onze leden er deze les uit nemen: laat niet sollen met uw rechten, ma-ara komt op, voor wat u billijkheids halve toekomt. We hopen in liet vervolg van zulke patroons bevrijd te blijven maar zullen niet schroomen, zoo noodig het zware wapen andermaal te hanteeren. Een woord van dank aan den architect en aan de geestelijkheid voor hunne mede werking geven we hier gaarne een plaats. De rondvraag was van streng huishou- delijken aard, waarna sluiting met den chr. groet. LEI MUI DEN. Gemeenteraad. De Baad dezer ge meente vergadert Donderdag a.s. n.m. te half negen. 1. Vaststelling notulen. 2. Inge komen stukken. 3. Vaststelling belasting verordeningen in verband met de web van 15 Juli 1929 .(Stsbl. 388). 4. Wijziging be grooting dienst 1929- 5. Wijziging begroo- ting dienst 1930. 6. Ujtloting aandeel geld- leening groot 3000. .7. Aanstelling gemeen te-ambtenaren en vaststelling diverse pen sioensgrondslagen. 8. Rondvraag. LISSE Geboren: Cornells Maria Anthonius z. van C. W. Barnhorn en W. J. Caspers. Johannes d. van C. P. Kuyper en S. A. Korsuize. Christina. Wilhelmina d. v. P. Kersbergen en Clir. jW. de Regt. Leigjes d. van E. Scholte en A. Rooden- burg. Antonius Arnoldus z. van-A. P. Zeegers en P. A. v. Vugt, Overleden: Willem Potman -echtg. van J. A. Snel 51 j. Masje Vink wed. van J. Th. Ruïgrok v. d. Werve 86 j. Ondertrouwd: J. N. Nederpelfc en J. A. y. Kesteren. J. v. Blitterswijk en H. Stoker. Gehuwd: A'. v. Diemen en T. Vink. H. G. Veenendaal en W. A. in 't Veld. J. v. d. Berg en W. Bakker. TER AAR. Geboren: Jan Martinus, z. van C. G. van Vliet-van Vliet. Petrus Engelbertus, z. van A. A. Bocxe-Otto. Wouterus Mar tinus Marie, z. van M. van der Jagt-wan Tol. Nicolaas, z. van T. van Eijk-van der Horst. Overleden: R. W. H. Schreuder 47 j., echt-gen. van E. Erkelens. G e v e s t ig dW. Keikes van Bol-sward. C. G. van der Berg van Alphen. G, Vechteloo van Smilde. M. V-erkaik van Leiden. C. H. Moons van Waddinxveen. Vertrokken: E. S. Nieuwenhuizen naar Blokker. A. Keijzer naar Uithoorn. VOORHOUT. Brandweer. Gisteravond heeft de brandweer dezer gemeente haar jaarlijk- sche oefening gehouden. Voor het eerst werden er proeven genomen met slangen op de gemeentelijke waterleiding. Met een straal hierop bereikte men een hoogte van circa 20 M. en bij aankoppeling van een tweede straal liep deze hoogte op on geveer 17.50 M. terug. Een en ander is voor deze gemeente een mooi succes en zal vooral in heb beginstadium van een eventueele brand goed te pas komen. De motorspuit bereikte op de waterleiding een hoogte van ongeveer 40 M., terwijl zij pl.m. 50 M. in de lengte spoot. De beproeving van de materialen heeft bewezen, dat bij een eventueele brand deze gemeente haar ruim voldoende zal kunnen bestrijden «n blusschen. Een en ander had, vooral van de Voorhoutsche jeugd, ^ooals gewoonlijk, veel bekijks. WASSENAAR. Ondertro u w dJ. W. H. Papen- huijzen en L. Twardzik J. P. W. Snel- derwaard en C. M. Rotteveel. P. E. Tuinhout en C. M. H. Kestein. Geboren: Johannes Cornell's z. v. J. M. Grimme en J. Moos. Rudolphus z. v. J. A. van der Werf en A. Barendst. Adri'ana Elisaeth d. van J. C. de Bode en G. van dev Klooster. Henricus Johan nes v. H. G. van der Kraats en J. M. Vogels. Maria Lena d. v. M. L. Groenc- wege en L. A. van der Waal. Heintje d. v. W. van Leeuwen en S. Spanjar. Theo dora Louise d. v. A. L. Voorham en A. C. Kortekaas. Overleden: Titrix Marianne van Gemis ongeil. 92 jaar. De sterfgevallen te Lübeck. Vo%ens mededcclingen van den slede- lijken gezondheidsdienst te Lübcck is gis ternacht- weer een kind overleden, zoodat het aantal dooden reeds tot 42 is gestegen. Knaapje maandenlang opgesloten te Ronsen De Brusselscke correspondent van de Msb. meldt: In het stadje Ronsen is een zaak aan het licht gekomen, die de bevol king terecht met afschuw vervult. Sedert enkele maanden had men een der vijf kinderen, het 5-jarige zoontje Al- bert, van het echtpaar Monie niet meer gezien, doch de buren meenden telkens hulpkreten uit den kelder tc hooren ko men. De politie, wier argwaan tenslotte ook gewekt was, kwam een huiszoeking doen en vond het arme knaapje in den kelder, op een hoop steenkolen, in een walgelijken staat van vervuiling, overdekt met wonden en als een dier met- een touw vastgebon den. Het slachtoffer werd onmiddellijk ver lost. en naar het hospitaal vervoerd. De ontaarde ouders toonden niet de minste wroeging en de moeder uitte cy nisch dc volgende ontboezeming; „Neemt het vuile jong maar mee. Ik heb te veel kinderen en, ik kan- niet voor alle zorgen'5. Het- parket van Audcnaarde is met het geval in kennis gesteld. Dwaze jeugd. Eric Johnson is 21 jaar en Florence Smith is 24. Zij hebben het kunststukje uitgehaald oni in een zeilbootje van nog geen 41/2 M. lang, met maar een paar kin derachtige zeiltjes over te steken van de Bermuda-eilanden naar New York. Het was telkens op het nippertje, cn hoe deze dwaze jongelieden die van zeilen geen verstand hadden en die telkens hevig zee ziek zijn geweest er teil slotte nog geko men zijn, is een mysterie. Zeventien dagen heeft dit avontuur dat allerminst een idylle bleek geduurd. Er was in liet bootje slechts een kompasje van middel matige kwaliteit. Maar zij zijn er dan toch maar gekomen: jongeheer Eric en jonge juffrouw Florence. Nog een bijzonderheid: Eric was gekleed in katoenen werkpak, Florence in ccn bad pak. Prettig vooruitzicht. De geheimzinnige New Yorksche moor denaar, die zich „de redder der moraal" noemt, beeft een nieuwen brief aan de bladen geschreven, wederom ondcrtcckend met 3 X. In clezen brief, evenals de vorige in gezwollen stijl geschreven, wordt meege deeld dat zijn taak te New York, het te- rugviuden van een vermist document voor eea geheim internationaal genootschap, voltooid is. „Ik keer onverwijld naar Euro pa- terug om er een schrikbewind te begin nen", voegt de schrijver er aan toe, waar uit- men afleidt dat hij een Europeaan is. Een grootere lie de France. Uit (St. Nazaire wordt aan de Petit Pa- risien gemeld, dat de Compagnie Générale Transat-lantique daar in den herfst een stoomschip op stapel gaat zetten grooter dan de He de France. Het nieuwe schip, dat pas over eenige jaren zal gereed zijn zal een lengte hebben van 304 meter bij' een breedte van 32 meter. De bankoverval te Lodz. De Poolschc politie schijnt er in tc zijn geslaagd dc bandieten te vatten, die een week geleden in het gebouw van de Han delsbank te Lodz waren binnengedrongen cn drie bedienden van dit instituut, die hen bij hun werk hadden verrast, in een kluis hadden opgesloten, waaruit zc sleehls met grootc moeite konden worden bevrijd. In een stadje op een paar honderd kilo meter van Lodz werden de gezochte mis dadigers gevonden en vandaar naar Lodz overgebracht. Alle vier zijn oude bekenden van de justitie. Ze werden sinds eenige jaren door Poolsche cn buitenlandschc autoriteiten, gezocht. Te Kattowitz is een vrouw, die ook tot de bende schijnt te be- hooren in hechtenis genomen. Oude krater op Java ontdekt. Volgens hel A.I.D. heeft de hoofdopzich ter bij den dienst van clen mijnbouw, de heer F. Scoina Vcrstcgc, werkzaam bij het vukanologisch onderzoek, in hel gebergte tusschen den Papandajan cn den Goe- noeng Kendang, een tot nu toe onbeken den cn op geen de topografische kaarten voorkomenden krater gevonden. Dc krater is aan alle zijden door een zwaar beboschten ring wal omgeven. De bodem er van wordt door een grasvlakte ingenomen. Met het oog op de talrijke in den krater voorkomende Primula Imperialis, werd hij Tegal Primula gedoopt. Dc leider lan den vulkaandienst, dc lieer dr. Ch. E. Stehn, bracht reeds een bezoek aan het nieuw-ontdekte gebied. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Het nieuwe Politiebureau. Het nieuwe politiebureau is in gebruik genomen. Het politiecorps, dat tijdelijk in het Gemeentehuis was ondergebracht, is in het voormalige Raadhuis teruggekomen. Het is een schitterend stuk werk. Het is niet gemakkelijk geweest om van het benedengedeelte van het oude, in om vang vrij beperkte gebouw iets goeds te maken, dat voldoet aan de eischen van den modernen tijd, van de wet en der hygiëne. Dit gebouw voldoet inderdaad aan alle eischcn, die aan 'n politiebureau gesteld mogen worden en is zelfs in menig opzicht hoogst modern. De plaats om de arrestanten te luchten, ligt achter het gebouw. Er zijn twee cel len voor beschonkenen, welke cellen (even als de andere lokaliteiten) centrale verwar ming hebben en electrische verlichting, l'n een dezer cellen is een douche en koud en warm water. De centrale verwarming kan buiten de cellen geregeld worden. De 2 cel len voor in verzekerde bewaring gestelden hebben een closet, brits, stoel, tafel, een bel en eveneens centrale verwarming cn clec- trisch licht. De stroozakken zijn uit hygië nisch oogpunt met leerdoek overtrokken. Er is ook een logeerkamer met bed, stoel, tafel, verwarming, licht, lucht en water leiding. De kamer van den chef (Inspecteur) ligt aan de straat; zij is eenvoudig, doch be hoorlijk gemeubeld en heeft 5 kasten voor berging van allerlei zaken. Dc verhoorka mer ligt geheel vrij, zoodat afluisteren uit gesloten is. Hier is een belinrichting naar alle andere lokaliteiten. Ook de Hoofd agent heeft- een eigen kamer. De hal heeft een terrazzo-vloer. Verder zijn er W.C.'s en een rijwielbergplaats bij den ingang. Links van den ingang is dc balie voor liet publiek en een agentenwachtkamer. Iedere agent heeft daar zijn eigen genum merde kast. Door geheel het gebouw ligt een lelefoon-centra-le. Het politiebureau heeft een eigen telefoonnummer, n.l. 2716. Een kastje met nummer en namen geeft aan, van welke lokaliteit, er gebeld wordt. De centrale verwarming geschiedt door gas; de installatie is in een kelder ge plaatst. Het valt op, dat bij den bouw gestreefd is naar centralisatie en contact tusschen inspecteur en agenten, alsmede tusschen de gebruikers der lokalen en ook tusschen de tijdelijke bewoners en dc politic. Een en ander is tevens zoo ingericht, dat indien tijdelijke gasten van bellen of van een in stallatie zonder motief gebruik maken, dit van buitenaf kan worden gecoupeerd. Zoo heeft Hillegom dan thans een poli tiedienst, waardoor de bewoners gebaat zijn. Om telefonische verbinding enz. werrl reeds lang gevraagd: het kon niet, hel kostte te veel. Thans kan het blijkbaar wel cn komen dergelijke voorstellen vlot en vrij wel mee algemecne stemmen er door. Dc Burgemeester werd voor ruim een jaar gecontrarieerd toen hij een inspecteur van politie vroeg en bepleitte: dc geheele uitbreiding viel! Thans kwam een stem uit den Raad, 061 den chef-hoofdagent den titel te geven en "Woensdag is dit weel een voldongen feit.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10