Steriliseeiisschei VUL MM 138-136 UIT DE OMGEVING STADSNIEUWS Holel-Penslon JCÏOmr. Grk 12, Tel. 103 WOENSDAG 18 JUNI 1930 DE KWAKEL. Lijk gevonden. Dinsdagmorgen circa lialfacht werd aan 't Jaagpad alhier nabij den heer Koek het lijk gevonden van een man, vermoedelijk wonend te Leiden. Hij zou in den Amstel gaan visschen. Oogge tuige meldt, dat deze persoon op de fiets hevige krampen in de maagstreek had ge kregen. Dokter Nout van Nieuwveen, die intuscken geroepen was, kon alleen den dood constateeren. Vermoedelijk is de man gestorven aan hartverlamming. De politie van Uithoorn, die geen papieren van naam en herkomst op hem vond, vervoerde het lijk naar Uithoorn per auto van de firma van Bunningen. TER AAR. Auto in het kanaal. Maandagmorgen reed de heer C. H. met zijn vrachauto naai- de richting Kattebrug. Bij den kunst- mesthandelaar H. gekomen wilde hij daar draaien, maar dit- liep niet al te gelukkig van stapel. Hij reed te ver door en kwam in het Aarkanaal terecht. De chauffeur zag hot aankomen en sprong te voren uit de auto. een eindje het Kanaal in, wel zoover dat de auto niet op hem kon val len en zwom daarna naar den kant en kwam met een nat pak en den schrik vrij. De auto werd door den schipper van E. uit Ro elof a rend s v een opgehaald; de wa gen was een weinig beschadigd. Ook de weinige kisten bloemkool konden opge- vischt worden. Volgens den heer H. deug den de remmen niet. VOORSCHOTEN. DE BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS VAN HET MOTORONGELUK. Hedenmorgen is op de R.-K. Begraaf plaats alhier ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van den zoo noodlottig door een motorongeluk om het leven gekomen mej. Braaksma. Om acht uur had de H. Mis van Uit vaart plaats die werd opgedragen door den zeereerw. heer pastoor Meyer, waarna de begrafenis plaats had. Er was zeer veel belangstelling. Heb stoffelijk overschot van den heer De Zwart zal morgen op de begraafplaats der Ned. Herv. Kerk ter aarde worden be steld. Gevonden voorwerpen. Gevonden: een pet, een hoed, een konijn, een medail lon, een rijwielbelastingmerk, een dames- taschje. Verloren: een hangertje en een dameshorloge. Geboren: Jamiy, d. v. J. N. Arent- sen en J. M. Filippo Anua Helena Ma ria, d. v. J. L. van Leeuwen en J. G. M. Groenendijk Maria Maaike, d. v. R. Ritsma en J. Kroodsma Margaretha Pe- tronella, d. v. J. F. N. van Os en E. Me- chelse Gijsbertus Johannes Maria, z. v. P. A. Warmerdam en J. A. Waayer. Gtrouwd: S. M. Poot en M. Kalis vaart. Gevestigd: R. Meijer van Curasao M. M. van Geldorp van Amsterdam G. J. Hofman van Hengeloo. W. M. Vlas veld van Leiden. Vertrokken: C. C. van der Made naar 's-Gravenhage J. Bregman naar Alphen aan. den Rijn. WARMOND. Personalia. Onze dorpsgenoot de heer M. D. Bergen, voorheen tijdelijk onderwij zer te Leiden, is thans als zoodanig in vasten dienst aangesteld. Kaagweek. Naar men ons mededeelt ligt het in de bedoeling van het Gemeente lijk Bureau voor Vreemdelingenverkeer tijdens de Kaagweek groote feesten in het dorp te organiseeren. Speciale daartoe in liet leven geroepen commissies hebben te dezer zake plannen bij het Bureau inge diend. Op deze plannen zullen wij binnen enkele dagen nader terug komen. DE LUSTRUMFEESTEN. Het programma der feestelijkheden. Bij de Uitgeversfirma Batteltjee en Terpstra alhier is in druk verschenen de keurig uitgevoerde feestwijzer der feeste lijkheden van heb Leidsch Studenten corps ter gelegenheid van het 355-jarig be staan der Leidsche Hoogcschool. Wc laten hieronder een beknopt over zicht der feestelijkheden volgen: Vrijdag 20 Juni: Njord-wedstrijden op het Oogstgeesterkanaal. Zaterdag 21 Juni: Njord-wedstrij den op het Oegstgeesterkanaal. Maandag 23 Juni: 2 uur 's mid dags, in halen van de Reünisten en van de Senatoren der erkende studenten cor poraties door de leden van het Leidsch Studentencorps. Optocht door de stad naar het feestgebouw Stadsgehoorzaal. Dinsdag 24 Juni: Eerste opvoe ring van het waterfeestspel „De Vliegende Hollander", 1.30 uur afvaart der booten naar het Waterfeestspel; 2 uur opening van het Limapark op het Schuttersland. 7.30 uur: Vikingen-maaltijd in het feest gebouw voor spelers en hunne dames. 7.30 uur: Opening van het muziekfesti val met een concert met opmarsch door het Harmonie-orkest „De Post". 9 uur: Orgelconcert in de Pieterskerk. Woensdag 25 Juni: 12 uurOp stelling van den stoet van booten aan de Beestenmarkt. 12.30 uur: Vertrek der booten naar de Kaasmarkt, alwaar Edwarda en haar hof houding en de Vikingen zich voegen in den op de Hooglandsche Kerkgracht staanden optocht- Daarna optocht door de stad. S.30 uur: Concert „Sempre Crescendo". Ve 3U 1 ifS 2 Liter 21 24 27'! be cent (Reel.) Donderdag 26 Juni: 1.30 uur Tweede opvoering van het Waterfeestspel „De Vliegende Hollander". 24 uur: Kindersportfeesten op het ter rein aan de Wilhelminabrug. Na afloop optocht der deelnemers door de stad. 7.3010 uur: Muziekfestival, concert te geven door de Leidsche Chr. Harmonie ver. op den Zijlsingel, voorafgegaan door een opmarsch door de stad. 810 uur: Muziekfestival, concert door „Orpheus" bij de Zeevaartschool. S.30 uur: Opvoering Leidsche Studenten Tooneel in den Schouwburg. Vrijdag 27 Juni: 1.30 uur Militaire ruiter- en sportfeesten op de Maaldrift nabij Wassenaar. 7.3010 uur: Muziekfestival, concert door T. en D. in het v. d. Werfpark, voorafge gaan door een opmarsch. Zaterdag 2 8 Juni: 1.30 uur: Derde opvoering van „De Vliegende Hollander", 's Avonds te 11 uur groot vuurwerk op het Lunapark. EEN HULDEBLIJK AAN H. K. H. PRINSES JULIANA. Onderstaande circulaire is op ruime schaal in de stad. verspreid: Zooals u reeds uit de dagbladen gelezen zult hebben, heeft zich hier ter stede on der eere-voorzitterschap van Burgemeester Vau de Sande Bakhuyzen, een Prinses Juliana Comité gevormd, dat zich ten doel stelt aan H. K. H. Rinses Juliana een huldeblijk aan te bieden, ter herinne ring aan Haar Leidsche jaren. Dit geschenk zij tévens een concreet en blijvend bewijs van den kreukbaren trouw cn de innige sympathie van de Leidsche bevolking, die de eer genoog Prinses Ju liana zoo menigmaal in haar midden te mogen begroeten. Het zal velen een vreugde zijn, uiting te geven aan hunne gevoelens van warme aanhankelijkheid voor onze Hope des Va derlands. Giften gelieve men te zenden aan de Penningmeesteresse van het Uitvoerend Comité mevrouw J. MandersVermeulen, Oegstgeesterlaa-n 12, Giron. 9968. HET NIEUWE PRENTENKABINET DER RIJKS-UNIVERSITEIT. De nieuwe huisvesting in het gebouw Kloksteeg 25. Vandaag heeft dan eindelijk de opening plaats gehad van liet nieuwe tehuis voor het Rijksprentenkabinet. Het Prentenkabinet der Leidsche Uni versiteit was sinds jaren gevestigd in eeuige vertrekken van een gebouw aan het Rapenburg naast de Academie. Sedert de instelling van een buitengewoon hoog- leeraarschap in de nieuwere kunstgeschie denis werd de inhoud dusdanig uitgebreid' en nam het aantal bezoekers in zulke mate toe, dat er ten slotte nauwelijks meer plaats was om te werken. In de dringende behoefte aan ruimte is thans voorzien, doordien het geheete Prentenkabinet is overgebracht naar het bekende collegegebouw voor Letteren, Ge schiedenis en Theologie, Kloksteeg 25, dat anderhalf jaar geleden werd ontruimd. Behalve voor Prentenkabinet zijn in dit gebouw thans ook localiteiten ingericht voor de colleges in nieuwere kunstgeschie denis van Prof. Martin, en den privaat docent Dr. H. Schneider. Het oude, uitgewoonde gebouw heeft-, dank zij het initiatief van Curatoren en den steun van 's Rijksgebouwendienst, een verjongingskuur ondergaan, waardoor, hoewel er met bescheiden middelen ge werkt moest worden, ©en geheel is ont staan, dat volkomen aan redelijke eischen voldoet. Het uiterlijk van het gebouw is, behou dens een opfrisschend verfje geheel het zelfde gebleven. Binnenkomend, vindt men links een loket voor inlichtingen, die de amanuensis verschaft, die daar zijn werk plaats heeft voor het opplakken van pren ten, teekeningen en foto's, het binden van boeken enz. Rechts is de kamer van den conservator van het Prentenkabinet, dr. J. J. de Gelder. Daarachter, door een gla zen deur van de gang uit toegankelijk, bevindt zich een groote tentoonstellings zaal, waarin kasten met do prenten- en teekeningencollecties, waarboven een ga lerij, waar de boeken worden bewaard. Deze tentoonstellingszaal staat in ver binding met de daarachter gelegen biblio theek-kamer, waar bij de ramen gelegen heid is tot het raadplegen van boek- en plaatwerken en het bekijken van prenten en teekeningen. De tuin, waarop deze ka mer uitziet, verkeert nog in een voorloo- pigen staat van aanleg. In deze kamer zijn beneden deels pren ten- deels boekenkasten, en boven een galerij voor boekenberging. Ook vindt men in dit vertrek een rek met tijdschrift- aflevèringen, den boekencatalogus en het uitleenbureau. Deze twee vertrekken: tentoonstellings zaal en bibliotheek, waarvan de betimme ring en meubileering zijn ontworpen door de Rijksgebouwendienst in nauw overleg met dr. de Gelder, terwijl de N.V. Haag- sche Meubel- en Timmerfabriek der firma Huibers te 's-Gravenhage de betimmerin gen uitvoerde, zijn voor een ieder alle werkdagen van 1.3016.30 gratis toegan kelijk, behalve gedurende de a.s. univer- siteits-vacantie. Het Prentenkabinet beschikt verder nog over eenige kamers op de verdieping, waar DE LEIDSCHE COURANT in tal van boekenkasten de rest der zeer rijke kunsthistorische boekerij is onder gebracht. Een vestiaire vindt men beneden tegen over de tentoonstellingszaal. Er is boven dien een afzonderlijke ingang voor rijwie len en een rijwielbergplaats, vooral met het oog op de colleges. Voor de colleges met lichtbeelden is achter een groote zaal ingericht, die plaats biedt aan 50 personen en die zeer rustig is gelegen. Deze zaal is zeer eenvoudig en smaakvol ingericht met collegebanken en meubilair, door de Rijksgebouwendienst en dr. de Gelder ontworpen en uitgevoerd door de firma F. F. Raar te Leiden. Aan de wanden hangen bijzonder fraaie groote fotografieën naar gebouwen in Italië en Spanje, een geschenk van be langstellenden. In de gang, die toegang geeft tot dit collegelokaal, hebben leer lingen en oud-leerlingen van prof. Martin een gebrandschilderd raam doen aanbren gen met een symbolische figuur, een fraai specimen van de kunst van den glasschil der Hans Basart te 's-Gravenhage, die in dertijd de colleges in kunstgeschiedenis aan de Leidsche Universiteit volgde. Op de verdieping, waarvan de wanden versierd zijn met prachtige afbeeldingen van gebouwen (Nederland, Duitschland, Oostemijk) eveneens door belangstellen den ten geschenke gegeven, bevindt zich een flinke kamer voor het geven van practica, d. w. z. het behandelen van de door de studenten zelfstandig bestudeerde onderwerpen. In dit vertrek, waar de stu denten tevens gelegenheid vinden, rustig te werken, staat een lange tafel voor dit doei, en vindt men bovendien drie lange vitrines mot gipsafgietsels, een kleine bibliotheek, twee groote kasten met foto grafieën naar schilderijen, bouwwerken en beeldhouwwerken en aan de wanden tal van groote afbeeldingen naar gebouwen in Nederland, Frankrijk en Italië. Een prachtig afgietsel naar een dei- Wijze Maagden aan den Dom te Straats burg, afgegoten door de gipsgieterij van de Academie van Beeldende Kunsten te 's-Gravenhage, staat tusschen de beide ra men. Al deze gipsen en alle foto's aan den wand, mitsgaders de vitrines zijn door be langstellenden geschonken aan den hoog leeraar voor zijn onderwijs. Een boekenlifb verbindt dit vertrek met de boekerij beneden. Op deze verdieping bevinden zich verder nog aan de straatzijde een kamer voor den hoogleeraar, waar o.a. de tentamina worden afgenomen, een spreekkamer, te vens bewaarplaats voor de verzameling van lantaarnplaatjes en een kamer voor den -privaat-docent en de assistente mej. O. Siegenbeek van Heukelom. Ook in dit gedeelte van het gebouw bevindt zich een boekenlift. Een huistelefoon verbindt de vertrek ken onderling. Heb geheel is centraal ver warmd en van electrische verlichting voor zien. Het ligt iii de bedoeling van dr. de Gel der, geregeld tentoonstellingen van pren ten en teekeningen te organiseeren, die voor een ieder kosteloos toegankelijk zijn. Om te beginnen zijn thans een 100-tal van de fraaiste Hollandsche prenten, die het Prentenkabinet bezit, ter bezichtiging in de fraaie tentoonstellingszaal en de aan grenzende bibliotheek geëxposeerd, Na. de vacantie zal een tentoonstelling worden gehouden van Hollandsche prenten van de 16e eeuw tot heden. Hoe bescheiden het geheel ook inge richt is, toch draagt deze inrichting een waardig en voornaam cachet, waarmee we prof. Martin en dr. de Gelder kunnen ge- lukwenschen. Alles is zoo geriefelijk mo- gelijk ingericht en het lijdt geen twijfel, of het zal hier aangenaam werken zijn. DE OFFICIEELE OPENING. Bij de officieele opening, welke heden middag plaats vond, waren o. m. aanwe zig de heer Visser, chef van de afdeeling kunst van het Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, als ver tegenwoordiger van den Minister, verschil lende curatuoren der Universiteit, de rec tor magnificus en de secretaris van den Acad. Senaat, vertegenwoordigers der verschillende faculteiten en van diverse studenten corporaties en enkele directeu ren van Prentenkabinetten en Musea. Toen allen zich in de collegezaal verza meld hadden nam mr. A. van de Sande Bakhuijzen het eerst het woord: Rede Mr. v. d. Sande. Bakhuyzen. De president curator heette de aanwe zigen welkom en drukte zijn erkentelijk heid uit voor de belangstelling, waarvan de Minister van O., K. en W. blijk had gegeven door het zenden van een verte genwoordiger. Hij wees er vervolgens op, dat het Prentenkabinet niet tot die universitaire instellingen behoort waar wetenschappe lijke onderzoekingen of ontdekkingen wor den gedaan, die het vaak op sensatie be luste publiekin verbazing brengen. Des alniettemin heeft het Prentenkabinet bij Curat.oren een streepje voor, omdat juist daar iets wordt onderwezen, wat bij de tegenwoordige jacht naar technische vol making nog al eens in het gedrang komt: de geschiedenis der kunst. Voor hen, die zich aan de studie wenschen te wijden van de edelste voortbrengselen van den menschelijken geest is hier in de schaduw van de S. Pieterskerk een rustig hoekje geschapen, waar hij zich verdiepen kan in de kunstgeschiedenis in het algemeen en de prentkunst in het bijzonder. Deze prentkunst mag vooral niet worden onder schat; afgezien van haar waarde als kunst levert zij in haar geheel een getrouwe af beelding van het leven, de illusies en de ontwikkeling der menschheid. Men kan er omtrent de vlucht, van den menschelij ken geest wellicht meer uit leeren dan uit vele wetenschappen tezamen. VALKENBURG^.) Frissche kamers, mooie |iggi$j, prima keuken UITST. REF. -üWLLIJKE PRIJZEN 366n Aanbev.A. C. v. d. GR3KDEN (Reel.) De heer v. d. Sande Bakhuyzen dankte namens Curatoren daarna de Regeering voor de beschikbaarstelling der noodige geldmiddelen, benevens prof. Martin en dr. De Gelder voor den ijver en den smaak waarmede zij de taak van de inrichting der nieuwe lokaliteiten hebben volbracht- zoomede den Rijksgebouwendienst voor de uitvoering en eindelijk alle degenen, die door geschenken hebben bijgedragen tot opluistering der lokaliteiten. (Applaus). Daarna werd het woord gevoerd door prof. dr. W. Martin. Rede prof. dr. W. Martin. Prof. Martin begon met erop te wijzen, dab er vóór 1904 aan de Leidsche Univer siteit op geenerlei wijze onderwijs werd gegeven in nieuwere kunst-geschiedenis. Wilde men iets weten over Gothische Ka thedralen over Donatello of Rafael, Dü- rer of Rembrandt, dan vond men zelfs nauwelijks literatuur over deze onderwer pen in de Leidsche bibliotheek. Thans is dit geheel anders. Sinds in 1904 een pri vaatdocent werd toegelaten, die in 1907 werd benoemd tot buitengewoon hoog leeraar, werd het onderwijs allengs ver beterd, doordien, allereerst met hulp van het universiteitsfonds, lantaarnplaatjes konden worden aangeschaft en weldra cu ratoren een bedrag beschikbaar stelden pm fotografieën aan te koopen, terwijl in het Prentenkabinet, dank zij den toenmaligen directeur, Prof. Dr. S. G. de Vries, door aankoop van boeken en tijdschriften, lang zamerhand de noodige literatuur voor stu die en onderzoek werd aangeschaft- Maar dat duurde nog tot 1921, de inwer kingtreding van het Academisch Statuut, alvorens de nieuwe kunstwetenschap naast hare reeds sinds eeuwen erkende zuster, de archaeologie, als examenvak mocht gel den. Men kan sindsdien candidaats- en doctoraal examen in kunstgeschiedenis doen en in dit vak promoveeren. Het. aantal studeerenden neemt steeds toe, de meeste studenten worden opgeleid voor candidaats of doctoraal hetzij in de kunstgeschiedenis, hetzij in het Neder- landsch, de geschiedenis, de Romaansche taal en letteren of de rechtswetenschap, waarbij dan de kunstgeschiedenis als bij vak wordt gekozen. Nadat spr. had uiteengezet, van hoe groot nut het kennen der oude kunstbe schaving is niet alleen voor vaklieden maar ook voor onze aanstaande leeraren, archivarissen enz., gaf hij een overzicht van het systeem van het onderwijs, waar bij hij wees op de bijzondere omstandig heid, dat Leiden door zijn musea en oude gebouwen zoo veel levend studiemateriaal bezit, waarbij nog komt de zoo gelukkige combinatie met het prentenkabinet met zijn rijke boekerij en vele origineele pren ten en teekeningen. Door de prettige samenwerking met den Directeur van het Prentenkabinet, dr. de Gelder, door de hulp van den privaat-do cent dr. H. Schneider en de krachtdadige medewerking van de assistente mej. O. Siegenbeek van Heukelom worden met den dag de moeilijkheden, die het onder wijs uiteraard met zich brengt, minder. Ook werken hiertoe mede degenen, die op gymnasia en burgerscholen onderwijs in kunstgeschiedenis geven, zoodat de stu denten niet meer allen, gelijk vroeger, geheel onvoorbereid op de collegebanken komen. Door den groei van het aantal studen ten werd het. lesgeven in het gebouw van het Prentenkabinet aan het Rapenburg, waar alles in één vertrek gebeuren moest, allengs onmogelijk, en ook de studenten konden er niet meer rustig werken. Thans is, dank zij het initiatief van cu ratoren, het gebouw in de Kloksteeg be- trokken en zijn voor het onderwijs en de studie flinke, rustige lokaliteiten beschik baar. Spr. beschrijft vervolgens de lokaliteiten brengt dank aan de onbekende schenkers, die de prachtige foto's aan de wanden, de gipsafgietsels enz. ten geschenke hebben gegeven, en dankt Curatoren, de Regee ring en allen, die hebben meegewerkt om dezen heugelijken toestand te scheppen. Een beroep op de studenten behoeft hij niet te doen; zij houden van deze weten schap, zij zijn erkentelijk voor hetgeen de Universiteit hen in dit opzicht biedt en hebben reeds van hun verheugenis in het betrekken van dit gebouw uiting gegeven cloor het aanbieden van een glas, ontwor pen en vervaardigd door een oucl-leerling dezer Universiteit, Hans Basart, en bij den ingang der groote collegezaal geplaatst. Het beeldt de kunstgeschiedenis af met den vogel Phoenix als symbool van de eeuwige verjonging der Kunst, omgeven door licht en door een golvende zee, welke verbeeldt de zich alcloor wijzigende schoon heid. Spr. besluit met liet uiten van het ver trouwen, dat het nieuwe tijdperk, dat thans begint voor de studenten in de kunstgeschiedenis te Leiden, tot heil voor de Nederlandsche kunstschatten en tot eer der Leidsche Alma Mater (applaus). Rede dr. J. J. de Gelder. Dr. J. J. de Gelder, de directeur van het Prentenkabinet, gaf daarna een over zicht van de geschiedenis van de instel ling. Het Prentenkabinet, reeds meer dan een eeuw een instelling der Leidsche Uni versiteit, dant zijn bestaan aan een legaat, dat Vrouwe Johanna Louise van Olden- barneveldt, genaamd Tullmgh, weduwe van Mr. Jean Theodoor Royer in 1809 bij testa ment als een geschenk voor de Academie EERSTE BLAD PAG. 2 Gemeentelijke Aankondigingen Drankwet. Burgemeester en AVethoaders van Lei den brengen ter o.p^nba^" Jgennis, dat J. Wesselman, te LeicUfen^en^trzoek heeft ingediend ter bekcmiing van j verlof voor den verkoop van cöholhoudj?nden drank, anderen dan sterl&n drank, Joor gebruik ter plaatse van jFerkoop m het perceel Haarlemmerstram No. 52a, alhier. A. VAN HE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, IS Juni 1930. Agenda LEIDEN. Woensdag. Ledenvergadering R. K. Werk meesters. Bondsgebouw, 8 uur. Ledenvergadering „Jeanne d'Arc". Bondsgebouw, S uur. Donderdag. Bestuursraad verg. Bondsge bouw, 8 uur. De avond- nacht- en Zondagdienst dei- apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Juni a.s. waarge nomen door apotheek: M. Boekwijt, Visch- niarkt 8, telefoon 552. bestemde. Daarmee vervulde zij 'n wensch van haren, een jaar tevoren overleden echtgenoot. Na- den dood van mevr. Royer ontvingen curatoren in 1815 de verzame ling, geborgen in 121 portefeuilles en 8 kunstboeken, uit handen van den uitvoer der van het testament, De beschrijvende catalogus der verza meling, door Royer zelf gemaakt, was reeds voor de overdracht zoek geraakt en wij hebben alleen oen afschrift ran de minder nauwkeurige beschrijvende lijst, die dooi den notaris is opgemaakt. Dat een catalogus ontbrak is voor cu ratoren, die mot het geschenk aanvanke lijk niet goed weg wisten, misschien aan leiding geweest om naar een raadsman uit te zien en zij vonden dien in den lec tor in de Franscho en Italiaansche taal en literatuur D. G. P. Humbert dc Su- perville. Deze was sedert 1814 directeur en teekenleeraar van de Leidsche schilder en teekenacademie Ars Aemula Natura. Hij had een klassieke opvoeding genoten, reisde langen tijd in Italië, teekende en bestudeerde zoowel klassieke sculptuur als middeleeuwsche schilderkunst. Zijn deskundig verslag, aan curatoren uitge bracht over de waarde van het legaat, luidde zoo gunstig, dat men besloot tot de stichting van een „Kabinet van Prentver zameling". Het K. B. van 24 Mei 1825 waarbij dit geschiedde, wees Humbert als directeur over de nieuwe stichting aan. Dank zij vooral Humbert's belangstel ling is alles bijeengebleven helaas met dit voorbehoud, dat iu de jaren 1882 en volgende, waardevolle stukken naar Am sterdam zijn gegaan. Evenals toen is nog steeds, naast de verzameling op naam van den graveur be waard en ingedeeld volgens de landen, waartoe zij beliooren, een afzonderlijke collectie historie-prenten en portretten. Een uitzondering op die indeeling vormen nog verzamelingen van prenten naar Rem brandt, Rubens, van Dijck, Raphael en Leonardi da Vinei, zooals die door Hum- bert werden bijeengelegd. De beicle groe pen waren in 1825 tezamen over 120 por tefeuilles verdeeld, alles tezamen een ge heel van meer dan 21.000 bladen. Gedurende een eeuw is deze collectie door aankoop en geschenken vermeerderd. De verzameling is thans uitgedijd tot een 400-tal portefeuilles met een inhoud, die toch zeker op 40.000 bladen is te schatten. Met de meer moderne groepeering, voor namelijk door den heer F. G. Waller ge maakt, is de functie der verzameling ge heel veranderd. In dit verband wees spr. op dc voornaamste werkzaamheid der opeenvolgende directeuren. Tot 1896 bleef van der Kallen te Am sterdam en ook te Leiden werkzaam. Al die jaren was slechts éénmaal 's weeks des Dinsdags de verzameling toegankelijk. Van der Kallen stond zeer afwijzend te genover bezoekers. Ondanks dit alles blijft hij geëerd, aldus spr., als een der groot ste kenners der Hollandsche prentkunst. Veel veranderde er, toen in hetzelfde jaar de heer F. G. Waller hem te Leiden opvolgde. Door diens smaakvol beheer en warme belangstelling is opnieuw orde ge bracht in den chaos, die van der Kallen heeft achtergelaten. Na een langdurigen en moeilijken arbeid heeft de heer Waller dit willen bereiken, dat het grootste deel der prenten weer op hun plaats ligt.. Toen hij in 1906 om gezondheidsredenen ontslag nam, was dit opnieuw een keerpunt in het bestaan van het Prentenkabinet. De toen malige directeur van de Universiteits bibliotheek, prof. dr. S. G. de Vries, kreeg ook het Prentenkabinet onder zijn beheer. Aan spreker werd de arbeid opgedragen om bibliotheek en prenteneollectie naar de aanwijzing van prof. de Vries te ca-ta- logiseeren en inventariseeren, de prenten te doen opzetten. Na een jaar als assistent, werkzaam te zijn geweest, werd spr. de titel van conservator verleend. Spr. deelt verder mecle, dat er mi in het kabinet 93 tijdschriften zijn, alle nagenoeg in complete reeksen, ongeveer 5000 afzon derlijke boekwerken, voorts veilings- en andere catalogi en meer dan 10.000 repro ducties. Bedroeg het aantal bezoekers in 1908 nog geen honderd, in 1929 liep het tot bijna 700 op. Spr. gaf tenslotte een overzicht van de wijze, waarop dit nieuwe Prentenkabinet is ingedeeld en bracht allen dank, die dit resultaat hebben mogelijk gemaakt. Hierna verklaarde de president-curator het gebouw officieel geopend en verzocht hij de aanwezigen een rondgang te maken om een en ander in oogenschouw te nemen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2