KERKNIEUWS VRIJDAG 13 JUNI 1930 DE LEIDS COURANT GEMEENTERAAD VAN ALKEMADE De Raad dezer gemeente vergaderde gistermiddag om 2.30 uur. Tegenwoordig JO van de 11 leden, afwezig de heer J. van der Geest, wethouder. Xa opening der vergadering met het ge bruikelijke gebed worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveran derd vastgesteld. In behandeling wordt gebracht punt 1 der agenda. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om te besluiten tot nadere regeling der gemeentelijke belastingheffing enz. in verband mc>t de gewijzigde finan- tiecle verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. In hun uitvoerig prae-advies gaan Burgemeester en Wethouders aan de hand van de wet van 15 Juli 1929, inhou dende een nieuwe regeling van de finan- tieecl verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten na, welke gevolgen hieruit voor deze gemeente voortvloeien. Genoemde wet maakt een algeheele herziening van het gemeentelijk belastingstelsel noodig. De plaatselijke inkomstenbelasting en de op centen op dc Rijksinkomstenbelasting, de forensenbelasting inbegrepen, vervallen met ingang van 1 Mei 1931. In genoemd prae-advies toonen Burgemeester en Wet houders aan op welke wijze in het gemis dezer inkomsten kan worden voorzien. De nieuwe belastingheffing. Na heb govcn van een overzicht van de vermoedelijke uitkomsten der finantieele verhoudingsweb voor deze gemeente, geven Burgemeester en Wethouders den Raad in overweging tot het nemen van de volgende besluiten: 1. rangschikking van dc gemeente in de derde klasse der gomeentefondsbelasting. De meerdere opbrengst dezer belasting, welke hiervan het gevolg is wordt recht streeks aan de gemeente uitgekeerd, zij bedraagt ƒ5566.50 naar raming. 2. heffing van opcenten op de gemeente fondsbelasting. Ook de opbrengst hiervan komt rechtstreeks aan de gemeente ten goede. Voorgesteld wordt het aantal op centen te bepalen op maximum 80. De op brengst hiervan wordt geraamd op 24.182.80. 3. heffing van 50 opcenten op de hoofd som der vermogensbelasting. Werden tot dusver 100 opcenten op deze belasting ge heven, thans kan de gemeente niet meer dan 50 opcenten heffen, de opbrengst hier van woïdt geraamd op 3300. •1. geen heffing van woonforensbelasting. Het aantal personen die onder deze be lasting vallen is slechts tot enkelen be perkt en de heffing hiervan stuit op aller lei moeilijkheden. 5. de personeele belasting ongewijzigd te handhaven. Met betrekking tot de hef fing van personeele belasting, welke voortaan geheel aan de gemeente ten goe de zal komen zijn den Raad verschillende bevoegdheden toegekend. Burgemeester en Wethouders zijn van oordeel, dat het niet gewenschb is om thans over te gaan tot rangschikking der gemeente in een andere klasse voor de heffing der personeele be lasting en ook niet om wijziging te brengen in de thans geldende tarieven. 6. de opeenten op de personeele belas ting ongewijzigd te handhaven. Thans wor den 70 opcenten geheven. Burgemeester en Wethouders zijn van meening, dat het niet gewenscht is om verandering in deze op- centenheffing te brengen. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders is vergezeld van verschillende ver gelijkende staten omtrent den belasting druk volgens den ouden en den nieuwen toestand. De kosten bijzonder onder wijs stijgen. Nadat de secretaris het uitvoerig prae- advies had voorgelezen, zegt de voorzitter, dab Burgemeester en Wethouders van de gedachte zijn uitgegaan, dat heb billijk is, dat iedereen iets betaalt, vooral daar het nieuwe stelsel voor de belastingbetalers aanmerkelijk gunstiger is, dan het thans er rekening mede gehouden, dat de uitga ven voor het dienstjaar 1931 ongeveer 10.000.hooger zullen zijn. De hoogere uitgaven worden vrijwel geheel vereischt voor het Hoofdstuk Onderwijs. Doordat het aantal leerlingen van de Openbare Lagere school te Kaag sterk is teruggeloo- pen zal de uitkeering, welke aan de Bij zondere scholen gedaan moet worden zeer belangrijk hooger zijn, dan tot dusver. De heer Rotteveel betreurt het, dat de uitkeering aan do Bijzondere scholen aan zoo groote schommelingen onderhevig is. De voorz. is het volkomen met den heer Rotteveel eens en zegt, dat B. en W. reeds geruimen tijd geleden aan de Staatscom missie tob Herziening van de Lager Onder wijswet voorstellen tot wetswijziging op dit punt hebben ingediend. Dc heer Dc Vette vraagt of de mogelijk heid bestaat, dat de gemeente in een an dere klasse voor de Personeele Belasting wordt ingedeeld. De voorz. antwoordt hierop bevestigend, doch zegt, dat Burgemeester en Wethou ders het niet raadzaam achten thans reeds hiertoe over te gaan. Het is beter de wer king van de nieuwe bepalingen af te wach ten. Dc heer Rotteveel kan er zich volkomen mede vereenigen, dat dc voorstellen van Burgemeester en Wethouders aan den voor- zichtigen kant zijn, want het komt hem lang niet onwaarschijnlijk voor, dat de ko hieren van de R. I. B. nog slechter zullen worden, dan die, welke B. en W. als grond slag voor hun berekeningen hebben geno men. De voorstellen van B. en W. worden hierna met algemeene stemmen aangeno men. De voorziter wil na deze beslissing van den Raad gaarne hulde brengen aan den secretaris en de ambtenaren ter gemeente secretarie voor het vele werk, dab in ver band met de belastingherziening is ver richt. Talrijke avonden heeft de secretaris met het personeel aan het maken van vele uitvoerige berekeningen besteed en spr. hoopt, dat de Raad met deze hulde zal willen instemmen. (Applaus). (Wordt vervolgd). Zomersproeten ver dwijnen s p o ad fjpjoor een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. (Reel.) 385 HET ZWAAR ONWEER VAN GISTERAVOND. De bliksem te Rotterdam in een kerk geslagen. Gisteravond omstreeks half negen is bo ven Rotterdam een zwaar onweer losgebro ken, gepaard met een hevigen storm en zandstuivingen. Tengevolge van dezen storm zijn in de Waalhaven twee schepen van de trossen geslagen, die echter onmid dellijk weer konden worden gemeerd. Om 8.28 is de bliksem geslagen in den toren van de Gereformeerde kerk aan de Duyststraat. Van de eene zijde van den toren werden alle leien afgeworpen, maai er is geen brand ontstaan, hoewel onmid dellijk onder de pannen een strooien en houten dakbedekking gelegen was. Het lood van de dakgoot is geheel gesmolten. De leiding van het electrisch licht, in het i gebouw is geheel gestoord. Tengevolge van i het gemaakte alarm zijn vier slangenwa- gens bij de kerk verschenen, maar zij be- hoefden geen dienst te doen. Verder ongelukken zijn tijdens het 011- weer, dat tot vrij laat in den avond heeft voortgeduurd, niet voorgekomen. Hagel- en regenbuien, blik sem en brand in Noord-Hol land. Uit Xoord-Scharwoude wordt ons ge meld Gisteravond ontlastte zich boven Hol- I lands Noorderkwartier een onweersbui, I die ongeveer 5 uur aanhield. De buien kwamen uit het Zuid-Westen en Noord- Oosten. Eenige geweldige hagel- en regen buien gingen hiermee gepaard. 1 Te Tuit.jenkorn woedde een geweldige I brand door het inslaan van den bliksem. Daar werd de geheele behuizing annex café van den heer Sneekes in de &3ch ge legd. Te Zuid-Soharwoude werd een schoor steen van de woning, bewoond door van Berger, weggeslagen; te Oud-Karspel werd een koe in de wei gedood. GROOTE HITTE. Een spoorbrug, die niet meer dicht wilde. De sneltrein van 1 u. 2 uit Leeuwarden, welke 2 u. 7 te Meppel moet aankomen, was Donderdag om kwart over 3 nog niet aan gekomen, aldus bericht het „Hbld". Oor zaak was, dat de spoorbrug te Grauw door- de groote zonnehitte dermate was uitgezet, dat ze moeilijk weer tusschen de brugge- hoofden was te krijgen. Men heeft toen een motorwagen naar Grauw gezonden om de passagiers af te halen. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto van een helling gestort. De bestuurder gedood, de overigen gewond. Vannacht is nabij het viaduct aan den Apeldoornschen en Castepoelschenweg te Arnhem een luxe auto, waarin twee da mes en twee heeren zaten, van een onge veer 24 M. hooge steile helling naar bene den gestort, waarschijnlijk door het te kort nemen van den bocht. Een der heeren, die achter in den wagen zat, wist het eerst uit de auto te komen, en hoewel hij aan het hoofd was gewond, kon hij naar cle politie van den post aan de Graaf Lode- wijkstraat waarschuwen. Spoedig was ge neeskundige hulp ter plaatse. De gewon den werden naar het ziekenhuis vervoerd en hier bleek de autobestuurder, zekere heer Breijink, te zijn overleden tengevolge van een schedelbreuk. Een der dames had beide onder-beenen gebroken en een lichte hoofdwonde bekomen. De andere dame kreeg een hersenschudding en een groote wonde aan het linkerbeen. Van den ge wonden heer was het rechter oor afge scheurd, verder had hij een buil op het hoofd, terwijl een paar ribben gekneusd waren. De politie stelt een onderzoek in. Verdronken. Gistermorgen is het driejarig dochtertje van de familie Bremmers te Boermond spelend in do Roer gevallen en verdron ken. Oude vrouw verbrand. Te Dordrecht is gistermiddag een 75-ja- rige bewoonster van den Noordendijk met de vlam van een gastoestel in aanraking gekomen. Zij bekwam zoodanige brandwon den over de geheele voorzijde van het lichaam, dat zij in hopeloozen toestand naar het gemeente ziekenhuis is vervoerd. Van een hooizolder gevallen. Bij het eieren rapen .viel de echtgenoote van J. N. te Hilvarenbeek, van den hooi zolder en kwam op den grond terecht. He vig bloedend uit beide ooren, werd ze op genomen. De ontboden geneesheer de TI. reedde voor hersenschudding. De toestand der vrouw is ernstig. Matroos in het ruim gevallen. Gistermiddag vertok uit de Vulcaanha- ven te Vlaardingen het s.s. „Stad Vlaar- dingen". Ter hoogte van de Matex onder j die gemeente had de 23-jarige matroos A. j Holz, wonende te Botterdam, het ongeluk j in een der ruimen te vallen. Het schip keer- j de naar de Vulcaanha ven terug, waar na onderzoek bleek, dat Holz een zeer ern stige schedelfractuur had bekomen. Hij werd naar het ziekenhuis te Vlaardingen overgebracht, alwaar hij na enkele uren is overleden. Een gevaarlijke reiziger. Enkele dames, die Woensdag met den laatsten Lroin terugkeerden naar Bijssen, zijn, meldt de „Tel.", tijdens de reis lastig gevallen door een jongmensch van onge veer 25 jaar, dat kort voor het vertrek uit Amersfoort was ingestapt, blijkbaar met ongunstige bedoelingen. Hij greep plotseling een revolver en richtte deze op de inzitten den. In den coupé bra-k een paniekstem ming uit. Gelukkig trok een der dames aan de noodrem. Even voorbij Amersfoort stopte de trein en werd de man gegrepen. Hij werd onder' strenge bewaking naar Apel doorn vervoerd, waar hij in arrest is ge steld. BHJTENL. BERICHTEN ONGELUKKEN DE AANVARING BIJ SCITUAT0. Omtrent de aanvaring tusschen het Amerikaansehe stoomschip „Fairfax" en het tankschip „Pinthis" wordt nog nader uit Boston gemeld, dat het aantal slacht offers waarschijnlijk tot boven de 50 zal stijgen, daar van de gewonden, die in de ziekenhuizen opgenomen zijn, er vermoe delijk in den loop van den dag nog eenige zullen overlijden. Het schijnt, dat de kapitein van de „Fairfax" zijn plicht schromelijk heeft verzuimd, daar het radiostation van de „Fairfax" na de botsing nog intact was, doch de kapitein verzuimde noodseinen te laten uitseinen, waardoor een ander kust- schip, dat zich in de nabijheid bevond, tijdig gewaarschuwd had kunnen worden. Zoodoende was de redding der bemanning van het brandende tankschip onmogelijk. Het is zeker, dat de geheele bemanning van de „Pinthis", die uit 18 koppen be stond, met het brandende schip is ver gaan, terwijl er .an de passagiers en de bemanning van de „Fairfax" 19 vermist worden, die eveneens als evrloren worden beschouwd. Voorts hebben 26 passagiers van de „Fairfax" ernstige verwondingen opgeloopen. Trein in Mexico gederailleerd. Als gevolg van den zwaren regen is een gedeelte van den spoorwegdijk tusschen Jalaga en Vera Cruz ingestort. Een perso nentrein is gederailleerd, waarbij twintig personen werden gewond, van wie eenige ernstig. De bliksem treft de Munster te Bern. Gedurende een hevig onweder is gister de bliksem in een der torens van de Mun sterkerk te Bern geslagen tengevolge waarvan brand ontstond in het vertrek van de brandwacht. De brand kon ge- bluscht worden voordat hij grooten om vang had aangenomen. Zwaar onweder boven Lissabon. Naar uit Lissabon gemeld wordt heeft zich gisteravond boven de Portugeesche hoofdstad een zwaar onweder ontlast, dat met een wolkbreuk gepaard ging. De om geving van de stad werd zwaar geteisterd, in de stad zelf staan de straten blank en is het verkeer ontwricht. Tal van winkel zaken staan onder water. Een kind werd door het. hemelvuur gedood en twee sol daten verlamd. Hevige branden te Winnipeg. Het geheele noordwestelijke gedeelte van Winnipeg werd met verwoesting be dreigd door branden die op drie plaatsen tegelijk waren uitgebroken en waarschijn lijk aan opzet zijn te wijten. Brandweer lieden, soldaten en burgers werkten samen om een uitbreiding van de branden te voorkomen, doch zij hadden eerst succes toen een hevige regen aan het blusschings- werk medehielp. Door het ontploffen van olievaten werd het blusschen zeer gevaarlijk. De schade wordt op een half millioen dollar geschat. OPLICHTINGSAFFAIRE TE BRUSSEL. DERDE BLAD PAG. 10 Moord op millionairsvrouw te Praag. Gistermiddag is er te Praag een geheim zinnige moord gepleegd op de 63-jarige millionairsvrouw Hermine Burger. Haar echtgenoot vond haar bij zijn ^t huiskomst vastgebonden en gekneveld. Een onmid dellijk ontboden arts stelde, na vergeef- sche pogingen tot- het opwekken van de levensgeesten vast, dat zij geworgd was. Mevrouw Burger was ongeveer 11 uur van het station thuis gekomen, sinds welk tijdstip men niets meer in de woning ge hoerd heeft. Enkele minuten voor de echt genoot thuis kwam zag een dienstmeisje een elegant heer van ongeveer 45-jarigen leeftijd de woning verlaten. In het huis bevonden zich schilderijen en cdelsteenen ter waarde van verscheidene raillioenen kronen. Merkwaardig is, dat niets vermist wordt. Ook is onopgehelderd de vraag hoe de moordenaar het huis is kunnen binnen komen, aangezien alle sloten intact waren. Het bandietisme in de Ver. Staten. De politie heeft in den sneltrein van Chicago naar New York negen met re volvers bewapende aanhangers van den beruchten Al. Capone in hechtenis geno men. Zij wilden den bokswedstrijd tus schen Schmeling en Sharkey gaan bijwo nen. De mannen hadden 60.000 bij zich. Ook een Koningsbergsche steker. De laatste dagen maakt een mail, wiens optreden sterk doet denken aan dat van den Dusseldorpschen steker, de omstreken van Koningsbergen onveilig. Hij heeft een 25-jarigen landbouwersknecht met een mes in de borst gestoken en op vrijwel dezelfde plek een 30-jarige gehuwde vrouw een slagader doorgesneden. De twee slacht offers hebben veel bloed verloren, doch zij zijn thans herstellende. Het is nog niet gelukt den dader op te sporen. In een stalen bol naar den bodem der zee. De onderzoeker William Beebe, lid van de New Yorksche zoölogische vereeniging, heeft zich gisteren van boord van een voor Hamilton op de Bermuda-eilanden geankerd schip in een stalen bol in zee laten zakken. Hij bereikte een diepte van 325 voet. De luchtverversching geschiedde met behulp van zuurstof. Met een telefoonlijn was Beebe met het schip verbonden en gedurende zijn afdaling in zee voerde hij een gesprek met de 'bemanning. St. Bonifatius Broederschap. Vde Nationale Bedevaart, naar D o k t u m, Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. J. H. G. Jansen, leider van de Yde Nationale Bedevaart ter eere van de TI. Bonifatius en Gezellen naar Dokkum op Zondag en Maandag 24 en 25 Augustus a.s., zal 's Maandags op het St. Bonifa- tius-terrein te Dokkum onder het Ponti ficaal Lof door Z. D. IT. gecelebreerd, zelf de predikatie houden. "s Morgens ter zelfder plaatse onder de Pontificale H. Mis. door Mgr. Jansen op gedragen, preekt de zeereerw. heer L. J. Willenborg, pastoor te Bloemendaal. VAN M'N BOEKENTAFEL Ongeluk in een Stroopfabriek. Woensdagmiddag ongeveer 1 uur is een met kokende stroop gevulde kuip in de stroopfabriek van de firma D. W. M. en Co. te Gorinchem gesprongen. De arbeider A. de Bie kreeg een gedeelte van den in houd over het lichaam en heeft ernstige brandwonden aan armen en beenen opge loopen. Per brancard is hij naar het zie kenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Paard op hol. Te Enschedé sloeg tengevolge van het geronk van drie cirkelende vliegtuigen, in de Willem de Clercqstraat een paard, ge spannen voor een boerenwagen op hol. Een 15-jarig meisje, rijdende op een fiets, kwam met den slingerenden wagen in botsing en geraakte met haar beenen tusschen de spaken van een der wagenwielen. Ze werd een heel eind meegesleurd en ernstig ge wond, zoodat zij in zorgwekkenden toe stand naar het R. K. ziekenhuis is ver voerd. Ongebluschte kalk in het oog. Woensdagmiddag kreeg een arbeider te Buitenveldert ongebluschte kalk in het lin ker oog. Alhoewel de man onmiddellijk per auto naar een oog-specialist te Amsterdam werd overgebracht, was het oog niet meer te redden. Uit zijn rechteroog kan de man zeer slecht zien. Kinderverlamming. Te Overschie doen zich twee gevallen van kinderverlamming voor. In het gezin van J. in de Conrad- straat te IJmuiden heeft zich een geval van kinderverlamming voorgedaan. Uit voorzorg is de bewaarschool, waarop de kleine ging, voorloopig gesloten. Oplichter. Bij de firma L. te Tilburg, grossier in vleesehwaren, vervoegde zich een tweetal heeren, die een partij vleesehwaren koch ten ter waarde vna f 250. De goederen moesten worden gezonden aan C. Renders Co., Hugo de Grootlaan 33 Eindhoven. Ook bij den wijnhandel, de firma B. A. kochten ze een partij wijn. Daar de fa, L. de zaak niet vertrouwde, deed hij aangifte bij de politie, die een onderzoek instelde, waaruit bleek, dat men met oplichters te doen had. De Bossche raadskelder onder water. De beide Pinksterdagen stroomde de Bossche Raadskelder zoowel voor als ach ter onder water. De waard heeft oogen- blikkelijk de noodige maatregelen genomen om de vele bezoekers op een daartoe aan gebrachte verhooging te plaatsen. Velen vonden het vermakelijk en von den het aardig in den raadskelder IJzeren Man te spelen. Weer anderen vertrokken lachend met de belofte weder te komen als de raadskelder „droog" was gelegd. Toch was een en ander voor den waard en de kellners een groote schadepost, vooral daar dit ongemak op de beide Pinksterdagen viel. De commandant van de brandweer, de heer W. Jansen en de hoofdopzichter, de lieer Beckers, met de gemeente-werklie den, waren spoedig ter plaatse en werkten beide Pinksterdagen. De oorzaak, aldus do „Bossche Ct.", ligt in de verbouwing van de naastgelegen panden van Vroom en Dreesmann, waar door verzakkingen in de rioleering van den raadskelder zijn ontstaan. Twee Nederlanders er bij betrokken. Door den Duitschen handelaar Kurt Frieseke uit Dusseldorp is te Brussel een aanklacht ingediend tegen drie vreemde lingen, waarvan een een Bus is en de beide anderen Nederlanders zijn, die hem voor 7000 iüark hebben opgelicht. Op den Kruidtuin-boulevard was de Duitscher aan gesproken dóór 4en die h®m e<?n goudstuk te koop aanbood. Een jonge Xe- deriander kocht het goudstuk en bood op zijn beurt parels aan. Een geraadpleegde juwelier verklaarde, dat de parels echt waren en de tweede Nederlander kocht ze voor den prijs van 50.000 francs, 's Mid dags werd een afspraak met den Duit scher gemaakt, waarbij deze een andere partij parels voor 7000 mark kocht, die bij nadere beschouwing waardeloos bleken te zijn. RAZZIA OP DE BANDIETEN TE CHICAGO. Honderden arrestaties. De politie van Chicago heeft gisternacht een raid georganiseerd over de geheele stad tegen de bandietenbenden. Tegen 2 uur in den morgen waren 600 personen, gearresteerd. Dc meesten zijn echter per sonen, die slechts van minder ernstige vergrijpen, onordelijk gedrag etc. worden beschuldigd. De belangrijke bandieten ech ter, tegen wie de campagne gericht- was, waren al gevlucht, toen zij vernamen, dat zes afdeelingen politie-scherpschutters door de geheele stad patrouilleerden, met orders hun tegenstanders neer te schieten. Vernomen wordt, dat de scherpschutters een geheime lijst bij zich hadden van 41 misdadigers, die de politie wil neerschie ten zoodra zij hen ziet. Andere politie afdelingen hadden opdracht in de stad alle misdadigerscentra te verwoesten en de bewoners dood of levend te vangen. Deze campagne is een gevolg van de algemeene verontwaardiging over de ver moording van den journalist Lingle. Het Schild. Juni-aflevering. Uitgave Apolog. Vereen. Petrus Canisius. „Het Schild" van deze maand opent met een artikel van pater Cools O.P. over de Goddelijke Overlevering. Vele anders denkenden verwarren de Overlevering met wat in het dagelijksch leven verstaan wordt onder traditie. De schrijver maakt in het artikel onderscheid tusschen de goddelijke, de apostolische, de kerkelijke en de menschelijke overlevering. Naast het woord der H. Schrift erkent dc Katho liek als openbaringsbron de goddelijke overlevering. Etha Fles schrijft over den Fransehen officier-kluizenaar Charles de Foucauld in vergelijking met den Duitschen zendeling Albert Schweitzer. In meer dan één niet-Katholieke be schouwing wordt het voorgesteld, alsof de Katholieke bisschoppen, vooral na de af kondiging der pauselijke onfeilbaarheid, niet meer dan plaatsvervangers van den Paus zijn. Een soort prefecten, geen rechtsmacht uitoefenend krachtens eigen ambt. Tegen deze voorstelling van zaken komt Piet Kasteel in een artikel krach- tig op. Gerard Krekelberg vervolgt zijn be schouwingen over symbolisme en kerk- constructie en wel over het altaar. Prof. Verhaar als hoofdredacteur richt een ge- lukwensch tot mgr. D. ITuurdeman, mede redacteur, bij diens benoeming tot vicaris- generaal van het Aartsbisdom. In ..Op den Uitkijk" wordt o.a. een be richt- in de X. Rott. Crt. over de Stille Week en Sévilla rechtgezet. De Vragenbus-redacteur beantwoordt de weetgierigen, die moeilijkheden hebben o.a. over de wraak van God op de ver doemde zielen, over het opwekken ten leven van doode lichamen en de verschij ning van Maria in 1917 te Fatim in Por tugal. Mei, een boekbespreking en inhouds opgave van den elfden jaargang sluit dil welvoorziene Juni-nnmmer.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10