WOENSDAG 11 JUNI 1930 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Jongen overreden en gedood. Te Varsseveld is Maandag de 15-jarige B. Beekhof, toen hij achter een vrachtwa gen kwam aanloopen door een vrachtauto, welke hij niet bemerkte, aangereden en ge dood. Doodelijk motorongeluk. Maandagvond werd te Someren de sla ger F. Stevens uit Helmond bewusteloos naast zijn motrrijwiel gevonden. Hij werd naar het ziekenhuis te Helmond vervoerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. De politie stelt een onder zoek in. Aan de gevolgen overleden. Te Haarlem is de 74-jarige mej. A. E. O., die verleden week op de Dreef door een tram werd aangereden, aan de bekomen verwondingen overleden. De herbergier G. uit Bijsbergen, die Vrijdagvond door het te kort nemen van den draai aan den Hoogen Steenweg al daar, met zijn motor tegen een huis opreed, is in het St. Tgnatius-ziekenhuis te Breda aan de gevolgen overleden. Verdronken. Den 2en Pinksterdag is bij het baden in zee, te Huisduinen verdronken het 10-jarig meisje D. Het gelukte de reddingsbrigade van het Roode Kruis om het lijk na korten tijd te vinden. Op den zelfden tijd werd een meisje van ongeveer denzelfden leeftijd bewusteloos uit heb water gehaald. Nadat de levens geesten waren opgewekt werd het kind naar huis gebracht. Een ongeveer 12-jarig zoontje van den heer M. Beugelink te Steenwijk is Zater dag in het Nieuwe Kanaal aldaar bij hot zwemmen verdronken. Toen een zijner ka meraadjes, die goed zwemmen kan, zag dat zijn vriendje, die niet kon zwemmen, in de diepte verdween, sprong hij weer te water, doch zijn pogingen tot redding faalden. Juist naderde een boot met werkeloozen, Vier hunner, Hagenaars, gingen eveneens te water; maar ook hun mocht het niet gelukken, den inmiddels gezonken jongen te redden, 's Avonds werd het lijk met een viscbzegen opgehaald. Knaapje uit het raam gevallen. Maandagavond werd in de Pretorius- straat te Den Haag het 1-jarig zoontje van de tam. S. door zijn moeder naar bed ge bracht. Daar het warm was, had men het raam van het slaapkamertje open gelaten. Het ventje klom, toen zijn moeder weg was gegaan uit het ledikantje en wist op de ta fel, welke voor het raam stond, te komen. Al spelend boog het zich te ver voorover en viel uit het raam. Hoewel het kind uiterlijk, geen letsel had bekomen, is het ter observatie naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Er bestaat geen direct levensgevaar. Vierjarig meisje uit het raam gevallen en gedood. Zaterdagavond is het vierjarig dochter tje van het gezin van den heer A. de Backer, wonende aan de Langstraat te Boosendaal uit een raam gevallen, tenge volge waarvan de kleine Maandag is over leden. Het kind was ongemerkt naar boven geslopen, waar het aan de achterzijde van het huis, na op eon stoel te zijn geklom men, kans heeft gezien een raampje te openen, dat nog maar even tevoren geslo ten was geworden. Spelenderwijs is het op het raamkozijn geklommen en toen iemand der huisgenooten boven kwam om de kleine te halen, lachte deze de andere toe en deed zij alsof zij naar buiten wilde loopen. Hot noodlottig gevolg was, dat het wicht achter op de plaats van het huis terecht kwam. In deerniswekkenden toestand is het kind je naar binnen gebracht, waarna het Maan dagavond zonder tot bewustzijn te zijn ge komen, aan de gevolgen is overleden. Doodgevallen. Gistermorgen te 4 uur keerde de 32-jarige chansonnier Th. J. Poland uit Heer Hu- gowaard, die tijdens de Pinksterdagen in een café te Alkmaar was opgetreden, per rijwiel naar zijn woonplaats terug. Aan het Zuideinde van den Middenweg kwam hij zoo ongelukkig te vallen, dat de dood on middellijk intrad. DE KINDERVERLAMMING. Een nieuw geval te Gouda geconstateerd. Het aantal gevallen van kinderverlam ming te Gouda is in het laatste etmaal met één vermeerderd. Op last van burgemeester en wethou ders is de stedelijke zweminrichting tot na der aankondiging gesloten. Van een drietal personen, die vroeger ook kinderverlamming hebben gehad, heeft men bloed afgetapt en met een daarvan bereid serum zijn de in het ziekenhuis op genomen patiënten ingespoten. Naar wij vernemen, zijn de met het se rum bereikte resultaten niet onbevredi gend te noemen. In beide parochiekerken is Maandag, in verband met de heerschen- de ziekte, aan een groot aantal kinderen de kinderzegen gegeven. Te Maastricht een slachtoffer. Door den G. G. D. is Maandag het lijkje van een aan kinderverlamming gestorven kind van den slager H., op de Tongersche straat te Maastricht, naar het Ziekenhuis „Calvariënberg" overgebracht. Felle brand te Schiedam. Een man gedood. Te Schiedam ontstond Zondag brand in de woning van den politieagent J. B. aan het Broerveld. Toen de brandweer aan kwam en zich toegang tot het brandende perceel wist te verschaffen, trof men den bewoner B. aan, met zware brandwonden over het geheele lichaam. De man bleek reeds te zijn overleden. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan door het omvallen van een petroleumlamp. De brandweer wist het vuur spoelig te bedwingen. Te Soesterberg. Dinsdagmiddag om twee uur brak brand uit in een garage van de Militaire Lucht- vaartafdeeüng te Soesterebgr. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, doch door het spoedig ingrijpen met brand- bluschapparaten en één straal op de water leiding was de brand weldra gebluscht. Twee luxe auto's en twee motorrijwielen werden een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. Boerderij afgebrand. Zaterdagmiddag is de boerderij van J. L. op Mastwijk onder Montfoort geheel af gebrand. De oorzaak is waarschijnlijk het spelen van kinderen met lucifers. Twee hooibergen werden eveneens een prooi der vlammen. De inboedel kon gedeeltelijk wor den gered. Verzekering dekt de schade. Brand te Helmond. Gisteravond 8 uur brak te Helmond een felle brand uit in een lompenpakhuis aan den Mierloscten weg. Het gebouw was in een oogwenk in een vuurzee herschapen, terwijl zware rookwolken over de stad trokken. De brandweer, die met twee spui ten ter plaatse was, moest meer dan 1000 M. slang uitleggen om den vuurhaard te be reiken. Men moest zich bepalen tot de be scherming der voor het pakhuis gelegen wo ningen. Van den inhoud, voornamelijk poetska toen en autobanden, viel niets te redden. Om halfnegen stortte het gebouw in elkaar, wat een geweldigen vonkenregen veroor zaakte. Om 10 uur was het viuir nog n""' gebluscht, doch het gevaar voor uitbrei ding bezworen. De schade wordt op ƒ20.000 geschat en slechts gedeeltelijk door verze kering gedekt. Autobus verbrand. Gistermorgen is de autobus van de fir ma v. d. Veen die op weg was van Eind hoven naar Kerkdriel om Philipspersoneel op te halen, in de buurt van Best in brand geraakt en totaal uitgebrand. Vergiftigd door snoepgoed. Dezer dagen zijn vier jeugdige kinderen te Kerkrade door het gebruik van snoep goed ernstig ongesteld geworden. Door het tijdig toedienen van tegengif konden zij gered worden. Het snoepgoed is in beslag genomen. Het op de Zuidezee gevonden zeiljacht. Wij vernemen nader, dat het te Lemmer gerapporteerde zeiljacht zeer waarschijn lijk een zeilsloep is, die Zaterdagmiddag door een jacht uit Amsterdam op de Zui derzee voor den Ketel is verspeeld. Het jacht is te Kampen binnengeloopen en Zondagvond weer van daar vertrokken. De zeilsloep is eveneens binnengesleept. Er be vond zich niemand aan boord van de sloep, toen het ongeval plaats vond. Ernstige vechtpartij. Op eersten Pinksterdag, heeft in de Bak kerstraat te Arnhem een ernstige vecht partij plaats gehad tusschen den ongunstig beleend staanden v. O. en zijn kinderen, meldt „De Tijd". v. O., die sedert langen tijd van zijn vrouw gescheiden leeft, passeerde het loge ment Boelens aan de Torensteeg, waar een zijner twee zoons zijn intrek heeft geno men. Toen v. O. zijn zoon opmerkte, begon hij te sarron. De jonge v. O. kwam toen de straat op, gevolgd door zijn zuster, die haar broer voor vader waarschuwde. Middelerwij] had het drietal scheldend en razend de Bakkerstraat bereikt,, waar het tot een worsteling kwam, doordat de vader het mes trok. De kinderen gingen toen den ruim vijftigjarigen vader te lijf en wisten hem tegen den grond te krijgen. Of schoon de dochter vrij spoedig het mes aan den dronken vader had ontrukt, kon zij toch niet verhinderen, dat de zoon een niet ernstige messteek bekwam. Ondertusschen passeerde de tweed zoon, die in militairen dienst vertoeft, de plaats, waar vader ter aarde lag. Hij gaf den ouden man een schop tegen heb achterhoofd, waar door een bloedende wonde ontstond. De gewonde werd naar het gemeente ziekenhuis vervoerd en aldaar verbonden. De verwonding was echter niet zooda nig, dat opname noodzakelijk bleek. Van O. kon zonder bezwaar door de politie ge arresteerd werden wegens het steken met een mes. Hij staat bij de politie ongunstig bekend. Een veteraan onder de mijnwerkers. De mijnwerker Heinrich Reifenrath uit Kerkrade heeft bij het bereiken van zijn 72-jarigen leeftijd, ontslag genomen als mijnwerker. Niet minder dan 48 jaren ver richtte hij ondergrondschen mijnarbeid, waarvan 26 jaar in Duitsche mijnen en 22 jaren in de mijn Willem Sophia te Spek- holzerheide. De moord te Voorburg. De heer J. P., die in verband met ver denking van den Voorburgschen moord in hechtenis is gesteld en Zaterdag daaruit is ontslagen, heeft zijn advocaat mr. Paauwe, last gegeven een actie tot schadevergoe ding tegen zijn vasthouding te voeren. Demonstratie nieuwe reddingboot Onder zeer groote belangstelling heeft in de loodshaven de „kanteling" plaats gehad van de Neeltje Jacoba, de zelfrichtende motorreddingboot, gebouwd op de werf van gebrs. Niestem te Delfzijl. Deze boot, een zusterschip van de bekende motorred dingboot Insulinde is door de Vereeniging voor den Effectenhandel geschonken aan de Noord-Zuid-Hollandsche Redding Mij. en zal gestationneerd worden te IJmui- den Door een drijvenden hijschblok werd de boot langzaam gekanteld, to ze met de kiel naar boven lag. Precies een minuut la ter begon ze langzaam terug te kantelen en spoedig rees ze in snel tempo over eind De proef is schitterend gelukt. Onge veer 12.000 toeschouwers woonden de de monstratie bij, waaronder een paar dui zend Duitschers. De uitvinder, de heer Nisteren, zijn echt genoote en dochter, alsmede kapitein To- xopeus en twee leerlingen van de Zee vaartschool maakten de buiteling mede, zonder onaangename gevolgen. De regenmaker blijft pech hebben. De totale afwezigheid van een eeniger- mate gunstige bewolking was de oorzaak dat de onfortuinlijke regenmaker de heer M. Veraart ook cistermidag van zijn proef voor het verwekken van neerslag heeft moeten afzien. Ofschoon de nieuwe 3 motorige Fokker F IX op Schinhol gereed stond om het luchtruim te kiezen, teneinde zich in de burt van Pampus van 2500 K.G. onder koeld ijs te ontdoen en ook verschillende verslaggevers hun posten aan den rand van den Zuiderzee hadden betrokken, bleven mo toren en potlnoden in rust, aangezien de natuur haar voor het experiment onmisba- ren bijstand onverbiddelijk bleef weigeren. De heer Veraart zal echter niet versa^ gen wanneer het weer ook maar eenigs- zins meewerkte, zou hij het heden weer probeeren. ONGELUKKEN VERGIFTIGDEN ALCOHOL GEDRONKEN. 165 zieken; 12 dooden. Volgens een bericht uit Moskou zijn te Odessa, na gebruik van gedenatureerden alcohol, talrijke havenarbeiders ziek ge worden. De alcohol was aangebracht door oen Russisch stoomschip en voor de hout industrie bestemd. Bij het lossen van het schip braken do arbeiders de vaten open en dronken van den alcohol. Niet minder dan 165 arbeiders moesten terstond in een ziekenhuis wordeq opge nomen, waarvan er 12 spoedig na hun op neming zijn overleden. Het totale aantal slachtoffers is nog niet bekend, daar geen officieele opgaaf is gepubliceerd. Auto-origelukken tijdens de Pinksterdagen. Tijdens de Pinksterdagen is op den straatweg Hamburg-Lübeck nabij Reiu- feld een met 5 personen bezette auto van den berm gestort en verongelukt. Twee passagiers werden gedood en de overigen zeer ernstig gewond. Een vrachtauto, die uit Hamburg afkom stige leden van een communistisch sport bond naar Erfurt vervoerde, is achter waarts een helling afgegleden. Het voer tuig sloeg om en alle 40 inzittenden kwa men er onder. Twee personen werden ern stig, de overigen licht gewond. Bij Teplitz-Schönau is een autobus van een steilen weg afgereden en na tegen een aantal boomen te zijn opgebotst, omge slagen. Onder de 60 passagiers ontstond een paniek. Drie hunner werden ernstig gewond en verscheidene anderen licht. Vier zeilers verdronken. Uit Sassnitz a. Rügen wordt gemeld: Op Pinksterzondag zijn dc gebr. Haus- niann en twee vrienden gaan zeilen, ter wijl zij blijkbaar van de zijlsport niet vol doende op de hoogte waren. Op duizend meter van den ingang der haven sloeg de boot om en vielen allen in het water. Een scheepsmakelaar, die het ongeval bemerk te stuurde met zijn vaartuig naar de om geslagen boot en gooide een touw uit, dat echter door de schipbreukelingen niet kon worden gegrepen, omdat het om de schroef van de boot draaide. De vier zeilers zijn allen .verdronken en hun lijken konden nog niet worden geborgen. Een miniatuur spoorwegongelukje. Op het tentoonstellingsterrein te Ant werpen, waar het buitengewoon druk was, had Zondagavond een botsing plaats tus schen twee liliputterstreintjes. Verschei dene wagentjes sprongen uit de rails en kantelden. Eenige personen liepen schram men en lichte kneuzingen op. Maandag kon de dienst der treintjes weer worden hervat. KURTEN'S MSSDADEN-LIJST. Tot nu toe heeft de Dusseldorpsche mas sa-moordenaar Kürten 60 delicten toegege ven, waaronder 10 moorden en 20 pogin gen tot moord. Toeristen door den bliksem getroffen. Uit München wordt gemeld: Bij een he vig onweer op de Watzmann sloeg de blik sem op de Hocheck en op de Mittelspitze in twee groepen toeristen. Een persoon werd levensgevaarlijk gewond, een ande re tourist kreeg ernstige brandwonden aan lichaam en arm en eenige andere personen werden licht gewond. De ernstig gewonden werden naar het ziekenhuis te Berchtes- gaden overgebracht. Wolkbreuk in Bourgondië. In de streek van Belleville in Bourgon dië heeft een hevig onweer gewoed. Ten gevolge van een wolkbreuk is een groot gebied onder water gezet. Vooral in de streek van Charentay, waar een zijrivier van de Saóne buiten haar oevers trad, werd groote schade aangericht. Drie hui zen werden verwoest en weggespoeld. De bewoners moesten xiit de vensters springen en zich zwemmende redden. Het verkeer tusschen Béau Jeux en Belleville is geheel verbroken, daar de weg in een rivier ver- andevd is. Gok het vorige jaar werd de zelfde streek door het noodweer geteis terd. Wederom 8 slachtoffers te Llibeck. Naar de stedelijke gezondheidsdienst te Lübeck mededeelt, is nadat sedert Woens dag geen sterfgevallen waren voorgeko men, gedurende de Pinksterdagen de toe stand bij verscheidene zuigelingen, die met het serum ingeënt waren, verergerd en zijn 8 patiënten overleden, zoodat het aantal gevallen met doodelijken afloop thans tot 36 is gestegen. Medicus door een krankzinnige mishandeld. Li het Noord-Oosten van Berlijn werd gisterochtend een medicus tijdens zijn spreekuur door e'en krankzinnige aangeval len, die hem met een stok mishandelde. Buren, die op het tumult kwamen toeloo- pen, slaagden er in den krankzinnige t.e overmeesteren. Het betreft, een werkman, die reeds eenmaal in een gesticht werd verpleegd. Aanslag op een trein. Belga seint uit Versailles, dat een on verlaat groote steenen heeft neergelegd op de rails van den spoorweg Parijs—Man tes, tusschen Poissy en den overweg bij Higneaux. Hoewel de locomotief een vrij hevigen schok krees, is zij niet ontspoord. Een traangas-bom. Zaterdagavond is er te Marseille op het St. Michelsplein, dicht bij een koffiehuis, waarvan het terras vol menschen zat, met een traangas-bom gegooid. Vijftien men schen zijn door het gas ongesteld gewor den. Er is een onderzoek ingesteld. Ieren-gevecht te Londen. Gisteren is hot te Londen tót 'n groot straatgevecht tusschen Ieren gekomen naar aanleiding van 'n voetbalwedstrijd waaraan ook een Iersch elftal had deel genomen. Bij de vechtpartij waren onge veer 500 Ieren betrokken. De politie moest herhaaldelijk van haar gummistokken gebruik maken. Drie agen ten werden gewond. Twee personen hebben zulke ernstige verwondingen opgeloopen, dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Talrijke deelnemers aan de vechtpartij liepen verwondingen op, daar behalve van wandelstokken en parapluies ook biergla zen als wapen werden gebruikt. In het geheel zijn ongeveer 200 bierglazen stuk geslagen. Misdadig Chicago. In Ohicago heerscht de laatste dagen een ware moordepidemie. In de laatste 10 dagen zijn niet minder dan 12 lang door de politie gezochte misdadigers vermoord. Gistermiddag is de reporter Alfre'H Lingle doodgeschoten, toen hij zich te mid den van een dichte menigte in een tunnel van den ondergrondschen spoorweg be vond. Lingle was een speciale reporter van de „Chicago Tribune", die zich vooral wijdde aan het ophelderen van misdaden. Als zoodanig was hij goed op de hoogte van hetgeen er in de misdadigerswereld omging en men vermoedt, dat hij daarom van het leven is beroofd. De personen, die den moord bedreven, zijn bekend, doch het is de politie nog niet gelukt hen te arresteeren. De groote bladen te Chicago hebben een belooning van 30.000 dollar voor de arres tatie van de daders uitgeloofd. De regenval in Deli. Aneta seint uit Medan: Dr. J. Kuyper, directeur van het Deli-proefstation, heeft aan een vertegenwoordiger van de Deli Courant inedeg. 'eeld, dat de gemiddelde regenval in Deli over de laatste 40 jaren gerekend, een lager cijfer aangeeft dan het gemiddelde over de laatste 15 jaar, zoodat Deli eerder natter wordt dan droger, zoo als men vreesde. VOOR HUIS EN HOF WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. 2e helft van Juni. In deze maand kunnen we nog snijbiet zaaien, bindsla en kropsla, telkens wat, en ook zomer-ramenas waarmee we al in. April zijn begonnen, alB we daar liefhebbers van zijn. In 't midden dezer maand ongeveer zaaien we zomer-andijvie^ omstreeks 24 Juni de andijvie voor den inmaak. Andijvie is een gezonde en gewilde groente, die ook rauw zeer smakelijk is en als zoodanig nog véél te weinig wordt gebruikt. Men heeft er vele verscheidenheden van, als: gewone- en krulandijvie, bréedblad vol hart voor den inmaak zeer geschikt, Ita- liaansche krulandijvie, enz. De laatste is reeds in Juli te gebruiken en wordt daar om vaak als zomerandijvie geteeld. De gele en de groene volhart-andijvie zijn zeer duurzaam en willen overal goed voort, mits een behoorlijke bemesting is aangewend. Ook zorge men er voor de andijvie uit te zaaien op een zonnige plek. Dikwijls ziet men den oogst1 gedeeltelijk mislukken doordat de kroppen vlug gaan schieten. Om dit zooveel mogelijk tegen te gaan, zaaie men allereerst vroege soorten uit; voorts schoffele men gedurig, zoodat de grond goed los blijft, en giete zoo vaak het noodig blijkt. Een en ander geeft een vlug gen groei en deze houdt het schieten tegen. Met bet oog hierop bevelen we ook aan om zomerandijvie zoo min mogelijk te verplan ten. Men zaaie derhalve op een groot beu, en komen de planten dan nog te dicht op elkaar te staan, dan dunne men ze uit en verplante dus enkel de uitgetrokken plan ten. Dit doen we sedert jaren en bevalt ona best. Voor ditmaal genoeg over de an dijvie, hoewel er nog heel wat over te zeg gen valt. We noemden zooeven ook poste lein. Met de zaaiing van deze groente heeft men reeds in Mei, bij warm weer, kunnen beginnen. Ze houdt van warmte en vocht, Het zaaisel dient men althans de eerste drie dagen goed vochtig te houden en het voorts te besehutten tegen de scherpe zon met een mat. Grond, die uit den aard koud en vochtig is, is voor postelein niet ge schikt. Staat de groente er op, dan wachte men er voor te gieten met koud water, want dan zou ze weer verdwijnen. Men zaait postelein dicht, op bedden van niet te groote breedte, en liefst tegen een schut ting geleegp; nooit veel t'e gelijk, liever eenige keeren na elkaar, om ze steeds jong en versch te hebben. Ze vraagt niet te veel mest, echter dient dc bovenste laag goed voedend te zijn. 't Zaad wordt slechts even ondergebracht, hetzij door luchtig te har ken, of door er met de hand eenige aarde over te strooien. Natuurlijk moet ook hier voor wieden gezorgd worden. Met succes kan men nu nog boonen leggen, die bij gunstig weer nog een rij- kenoogst kunnen geven, waarvan men in den laten nazomer kan genieten. De koude nattigheid heeft het zaaisel in Mei in vele tuinen geschaad, vele planten kwamen op met kwade hartx. Boonen moeten met warmte als 't ware den grond „uitstoomen". En zoo kunnen de latere legsel.s vaak een nog beteren oogst geven dan de vroege, ofschoon van de eerste in den regel geen pootgoed kan worden gewonnep. Het is de meeste huisvrouwen wel bekend, dat men de boonen zoowel versch als gedroogd en ingemaakt kan nuttigen. Men kan ze eten met en zonder kruiderijen, zooals dille, venkel, thijra, zelfs bladeren van den wijnstok. Gedroogde boonen kan men lang bewaren. Het drogen geschiedt op een dro ge, zonnige plaats of, zekerder: boven een bakkersoven, mits dit niet te snel of te heet geschiede. Zijn liet boonen met dra den, dan moeten ze natuurlijk eerst wor den. „afgehaald". Kool wordt ook in deze maand nog uitgeplant. Een der lastigste ziekten bij deze teelt-, even als bij die van koolrapen, is de knolvoet. Zeer gunstige resultaten werden hiertegen verkregen met het vol gende mengsel :2 1/2 gram Uspulum en 25 gram (1/4 ons) solbar, wordt in een Liter water opgelost, en deze oplossing met wat leem en koemest vermengd tot een papje, waarin de uit te poten planten tot aan het hart worden ingedompeld. De veldjes, waarop deze planten worden uitgezet, en een volledige kunstmestbemesting ontvin gen, bleven geheel vrij van d~ ziekte. In Zweden werd op tamelijk besmetten bodem met kalk nagenoeg geen resul taat meer verkregen, en met een be sproeiing met een procents formaldehyde een onvoldoend resultaat. Straks openbaren zich wellicht weer hier en daar de eerste verschijnselen van de aardappelziekte (veroorzaakt door de zwam Pbytopathora infestans). Zonder verwijl moet dan de eerste bespuiting van het loof met Bor- deauxsche of Bourgondische pap 'worden toegepast. De bereiding van Bordeauxsche pap geschiedt door samenvoeging van ko pervitriool en versch gebluschtc kalk, bei de in water opgelost, in zoodanige verhou ding, dat op 100 L. vloeistof aanwezig zijn 1 a 2 Kilo kopervitriool en 1 a 1 1/2 Kilo kalk, deze laatste hoeveelheid als onge- bluschte kalk berekend. Bourgondische pap wordt bereid uit 2 Kg. kopervitriool en 1 Kg. watervrije soda (sodex) op 100 L. water. Voorzoover noodig, zij er hier nog de aan dacht op gevestigd, dat 2- of 3-malige be sproeiing met tusschenruimto van enkele weken, verre de voorkeur verdient, boven eenmalige besproeiing, daar deze meerma- lige besproeiing eerst voldoende zekerheid geeft, dat ook de knollen vrij van ziekte zijn. Bij den plantenziekbenkundigen Dienst te Wageningen zijn brochures en recepten gratis verkrijgbaar, alsook bij de ambtena ren van dien Dienst, in verschillende plaat-

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6