Een bijkerk aan de Kaag LUCHTVAART ÜllllF II A De toren der Sint Agatha-kerk te Lisse WOENSDAG 11 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Niemand zal aan heb kerkbestuur van de H.H. Engelbewaarders het verwijt ma ken, dat het bij de pakken neerzit! Want dit kerkbestuur, met aan het hoofd Pastoor Sentenie, ontplooit een activiteit, die werkelijk verbazingwekkend is. Onlangs, bij de inwijding der scholen, hebben wij er reeds op gewezen, wat in enkele maan den tijds rondom de Beekbrug is verrezen of verrijzen gaat. Maar, alsof het bouwen van kerk, scholen en zusterhuis nog niet genoeg was, begint men thans met den bouw van een bijkerk aan de Kaag. Deze bijkerk is gelegen in de gemeente Haarlemmermeer, van het Sassenheimer- pont komend rechts van de Leeghwater, met de voorgevel aan den weg langs de Hoofdvaart. De kerk ligt dus niet aan den dijk, maar in den polder. De kerk wordt zoo gebouwd, dat zij la ter als zelfstandige paroohiekerk dienst kan doen, maar dat zal nog wel een paar jaar aanloopen. Een pastorie wordt voor- loopig niet opgetrokken, alleen de kerk met de kosterswoning. Architecten van het gebouw zijn de hee- ren Kees Barnhoorn en Theo v. d. Eerden, aan wier welwillende voorlichting het on derstaande is ontleend. De kerk wordt opgetrokken in rooie baksteen, het dak van genuanceerd ver glaasde pannen. De opmetingen zijn 27 M. lengte (binnenwerks), 12 M. breedte en 14 M. dakhoogte. Boven heb priesterkoor verheft zich een 27 M. hoog klokketorentje. De muren worden opgetrokken op paal- fundeering met beton-opzetters, systeem Bronwasser. De hoofdingang wordt geaccentueerd door blokken Beiersch graniet. Naast het por taal bevinden zich links de doopkapel rechts een bidkapel, beiden door hekken van de kerk afgescheiden. BJten twee biechtstoelen. Boven deze ruimten is het zangkoor gelegen. De wanden van de kerk vertoonen rond om een lambrizeering in schoon metsel werk, versierd met gekleurde, verglaasde steenen. Ook de omlijsting der ramen (glas in lood) is in dezelfde geest ontworpen. Het gewelf wordt gevormd door gebo gen houten spanten met daartusschen een houtbedekking. Deze kapconstructie is volgens het systeem Nemaho. Het presbyterium is van de kerk afge scheiden door een gemetselde triomfboog; eenzelfde boog vormt de afscheiding tus- schen priesterkoor en apsis. In do apis zal een tafel-altaar komen, dat, evenals de communie-banken van marmer zal zijn. De zij-altaren blijven voorloopig achterwege. Door de geheele kerk zal een tegelvloer worden gelegd; de treden naar het altaar zullen van marmer zijn. Er zal ruimte zijn voor 250 zitplaatsen. Naast de kerk bevindt zich de sacristie met kluis en bij-sacristie onder één dak met de kosterswoning. Tegen December is de bisschoppelijke omschrijving van de grenzen der nieuwe kerk te verwachten. De parochies Sassen- heim, Oud-Ade, Nieuwe Wetering, Oude Wetering en Nieuw Vennep zullen een ge deelte moeten afstan voor de nieuwe bij kerk, totaal 400 zielen. Onder het pasto raat van pastoor Senteine staan dan twee kerken van gezamelijk 1800 zielen. Ver wacht wordt, dat een tweede kapelaan aan de Engelenkerk benoemd zal worden. De kosten van den bouw, de grond niet medegerekend, bedragen 63.850. LETTEREN EN KUNST HET CUYPERSMONUMENT TE ROERMOND. Door Prins Hendrik onthuld. Door het fraaist-denkbare zomerweer be gunstigd had gisterenmiddag te Roermond de onthulling plaats van het bronzen mo nument ter oere van Nederland's grooten bouwmeester, dr. P. J. H. Cuypers. Omstreeks half drie verzamelde zich op het Munsterplein naast de O. L. Vrouwe Munster kerk een talrijke schare genoodig- den, waaronder wij o.m. opmerkten: den vicaris-generaal van het Bisdom Roer mond, mgr. dr. Bauduin en den plebaan de ken mgr. Le Bron de Vexela, voorts Z.Exc. oud-minister ir. Bongaerts, den president der Rechtbank, mr. Bolsius en verschillen de leden der rechterlijke macht, den hoofd inspecteur van het Lager Onderwijs mr. P. Truijen en den inspecteur van het Bijzon der Onderwijs dr. Jos van Gils, verschillen de professoren van het Groot Seminarie, prof. dr. Goossens, rector magnificus van de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg en dr. W. Goossens, rijksarchivaris te Maas tricht, voorts den beeldhouwer van het mo nument, den heer A. Falize, verschillende andere kerkelijke en wereldlijke autoritei ten. Links en rechts van het Munsterplein had de schooljeugd een plaatsje gevonden en verschillende vereenigingen rukten met wapperende vaandels en schetterende fan fares naar het feestterrein, waar het dun doek van alle gevels wapperde en de nieuwsgierigen zich verdrongen, voor alle vensters niet alleen, maar bovenop de da ken en op de open galerij van dc Mun sterkerk. Plotseling schalt het Wilhelmus en Z. K. H. Prins Hendrik betreedt de eere-tribune, verwelkomd door een geest driftig Wilhelmus. Z. K. Hoogheid is vergezeld van den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, graaf de Mar chant et d'Ansembourg, Ka merheer in buitengewonen dienst, verder van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. Terpstra, van Mgr. L. Schrijnen, bisschop van Roermond en van den Commissaris der Koningin in de prov. Limburg, baron van Hövell tot Wes- terflier. Nadat de hooge gasten hebben plaats genomen, neemt de burgemeester van Roer mond mr. Waszink het woord. Spr. heef allen van hart welkom en brengt den eer biedigen dank der bevolking van Roer mond aan Z. K. Hoogheid, wiens tegen- familieleden van- den gehuldigde, waaron der diens zoon dr. Jos. Cuypers en vele NOG SLECHT WEER VOOR DE „SOUTHERN CROSS". Draadlooze installatie werkt bevredigend. De „Southern Cross" heeft gistermor gen vroeg proeven genomen met haar draadlooze installatie op het vliegveld te Baldonnel. Deze proeven, welke in samen werking met een Iersch regeeringsvlieg- tuig zijn genomen, hadden een bevredigend verloop. Gistermiddag was het weer niet gunstig; de Westenwind had een snelheid van dertig a veertig mijl per uur. Het zicht op den Atlantischen Oceaan was slecht; de hemel was bewolkt en er heerschte een depressie. Men verwacht niet, dat het weer vóór Donderdag zal verbeteren. Dagblad E woordigheid door de stad en haar inwo ners om 't zeerst op prijs wordt gesteld. De groote bouwmeester, dien wij heden huldigen, was Limburger en Roermonde naar, doch dit stempelt hem geenszins tot een lokale figuur. Integendeel, zijn genie overschreed verre de grenzen van zijn pro vincie en zelfs van zijn vaderland. Dat hij hier echter vóór alles als Ne derlander gehuldigd wordt, bewijst de aan wezigheid van den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin en van den Minister van Kunsten en Wetenschappen, dien spr. van harte dankbaar is voor hun blijk van belangstelling; zijn besten dank betuigt hij tevens aan den Bisschop van Roermond, aan den commissaris der Koningin in Lim burg en aan de bloed- en aanverwanten van dr. Cuypers, die in hem niet alleen den grooten kunstenaar, maar ook de pa triarchale figuur in hun familie eeren. Spr. memoreert vervolgens de lotgevallen van het Comité, dat er na tal van weder waardigheden in slaagde aan den beeld houwer Aug. Falize opdracht te geven voor het monument, dat wij heden onthullen. De gemeente Roermond, zoo zegt spr., acht zich gelukkig, dat zij op een har er pleinen een standbeeld van Falize mag zien ver rijzen. Nadat spr. aan allen, die tot de oprich ting van het monument hebben meege werkt den dank van het Comité heeft be- tugd, geeft hij het woord aan Huib. Luns, directeur van het Rijksinstituut voor beel dende Kunsten tot het uitspreken van een rede. Nadat de heer Huib. Luns zijn rede on der luid applaus heeft beëindigd, treedt Z. K. Hoogheid op het monument toe, dat hij met eenige welgekozen woorden plech tig onthult. Hierna wordt een Dr. Cuyperslied ge zongen door Roermond's Mannenkoor op woorden van J. N. Snaokers en muziek van C. de Rooy. Dan treedt de burgemees ter weder op het podium om namens de stad Roermond, daartoe gemach tigd door een besluit van den gemeenteraad, het monument plechtig te aanvaarden. Nadat dr. Jos. Cuypers na mens de familieleden van den gehuldigde hartelijk had gedankt voor de groote eer, den stamvader 'bewezen, had ten stadhuize een receptie plaats door 'het Monument comité, waar wij naast de hooge gasten, die bij de in huldiging aanwezig waren, tevens de Kath. Journalis- tenvereemging vertegenwoor digd zagen in den persoon van een barer bestuursleden. Na afloop der receptie vertrok Z. K. H. onder de toonen van het Wilhelmus cn het gejuich der bevolking „Msbd." Cliché welwillend afgestaan door de „St. Agatha-klok". DE TERUGKEER VAN PRINS CAROL heeft in Roemenië grooten geestdrift verwekt. Een der huizen, waarvan de bewoners te Buka- rest de vlag niet wilden hijschen, werd door een woedende menigte omringd, die het zelf begon te pavoiseeren iiniiiiiuif mniHiiiiniiiii mi (jEViGEVI^G ÜSJBISTREEK PAPENGRACHT 32-LEIDEN jgiiniim. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiTiïiïiiiiiii Er liepen reeds langen tijd geruchten, dat de torenspits der St. Agatha- kerk zou worden afge broken. Het kerkbestuur heeft thans tot deze daad besloten, omdat de con structie van de spits niet voldoend was. Aan den heer Pierre Cuypers te Amsterdam was het ontwerp van een nieuwe toren opge dragen, en deze archi tect heeft het hierbij afgedrukte ontwerp ge maakt, dat door het kerkbestuur is goedge keurd. Zooals men ziet, zal de wijd-en-zijd bekende „asperge-toren" van de St. Agatha-kerk een ge heel ander aanzien krij gen. De gothische spits zal plaats maken voor een Renaissance-boven- bouw, welke 13 M. la ger is dan de bestaande. De toren zal dus veel massiever lijken, iets wat de schoonheid van de overigens zoo sier lijke St. Agatha-kerk nog verhoogen zal. Het werk is opgedra gen aan den heer Thu- nissen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5