21ste Jaargang WOENSDAG 11 JUNI 1930 No. 6614 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 3)e £cidóelve Gou/fcant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop u verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen V Indien Indien de heer A. dien moord heeft gedaan, is het een afschuw wekkend individu Zoo iemand zou beweren, dat in deze voorwaardelijke beschuldiging geen laster kan liggen, dan zou hij zich veel te bout uitspreken Als de heer A. een rechtschapen man is, van wien op geen enkele redelijke aanwij zing kan worden verondersteld, dat hij een moord heeft gepleegd, is het al lasterlijk, om zoo'n veronderstelling te uiten en te verspreiden Welnu aan zulk een soort lasterpraat ten nadeele van Katholieken heeft zich een liberaal orgaan, het „Handelsblad" schul- Het blad heeft onlangs, op grond van mededeelingen in het orgaan der Evan gelische Maatschappij „De Protestant" 'n zuivere bronde overheid in Roo sendaal verantwoordelijk gesteld voor machtsmisbruik ten gunste van Katholie ken. In het nummer van 3 Juni drukte het af een artikeltje uit „De Protestant", waarin verteld werd, hoe een protestantsche can- didaat voor het ambt van inspecteur van politie te Roosendaal eerst kon slagen na dat hij hier komt de 1 a s t e r 1 ij k e dwaasheid! Katholiek geworden was Indien de feiten zich hebben toegedra gen op de vermelde manier, schreef het blad onder het artikel van „De Protestant", dan is er inderdaad machtsmisbruik ten gunste van een kerkgenootschap gepleegd. En schending van geloofsvrijheid of dwang tot een schijn-geloof. Dit nu heeft in de Katholieke pers tot commentaar aanleiding gegeven. En nu schrijft het „Handelsblad". Naar aanleiding van deze grieven zijn wij ter plaatse nog eens langs ver schillende wegen op onderzoek uitge togen. Uit onze informatie die wij zoo wel van roomsche als van protestant sche zijde hebben ingewonnen, blijkt nu inderdaad dat er geen dingen zijn voorgevallen die de juistheid van de voorstelling van „De Protestant" kun nen bewijzen. Daarmede vervalt na tuurlijk ook onze voorwaarde* lijke conclusie. (Wij spatieeren. Red. „L. Crt."). En wij constateeren dat met genoegen. Wij vernemen voorts nog dat in Roo sendaal de kleine groep protestanten in het maatschappelijk verkeer met de Katholieken op zeer goeden voet staan, en dat de wederzijdsche waardeerïng zich ook tusschen de geestelijken der verschillende groepen heeft geopen- Intusschen heeft die voorwaar- delijke conclusie al haar nut als Een blad als het „Handelsblad" moest toch weten, dat „De Protestant" geen or gaan is, waarin men objectieve informaties omtrent Katholieken kan verwachten; dat „De Protestant" een orgaan is, hetwelk las terpraat over Katholieken onder de Chris telijke deugden schijnt te rangschikken! Wie, die prijs stelt op ook maar eenige beschaafde verdraagzaamheid, neemt „De Protestant" als zijn voorlichting over Katho lieke zaken en Katholieke personenDat had het „Handelsblad" ook niet mógen doen Helaas blijkt de liberale pers nog vaak al te weinig doordrongen van den plicht om ook de Katholieken te beoordeelen al léén naar de betrouwbare en juiste gege vens VOLKENBOND DE INTERNAT. ARBEIDS- CONFERENTIE. Een wanklank. In de bijeenkomst van de arbeiders groep op de internationale arbeidsconfe- rentie te Genève heeft zich gisteren een wanklank voorgedaan door de onverzoen lijke houding van de meerderheid der vertegenwoordigers van de socialistische vakvereenigingen tegenover de vertegen woordigers der christelijke vakvereenigin gen, schrijft de correspondent van de „Msb." Bij de bespreking van de samenstelling van het bureau der arbeidersgroep werd onze landgenoot, de heer Serrarens, se cretaris-generaal van de internationale federatie van christelijke vakvereenigingen wederom, evenals verleden jaar, candidaat gesteld als vertegenwoordiger der chris telijke vakbeweging. Een der Engelsche arbeidersgedele geerden heeft echter tegen de benoeming van den heer Serrarens ais zoodanig ge protesteerd en daarbij zich smalend over de christelijke arbeidersbeweging uitge laten, daarbij verklarend, dat dit een ar beidersbeweging is, die men niet als vol komen ernstig kan beschouwen. Serrarens heeft onmiddellijk tegen deze woorden geprotesteerd en eischte, dat de Engelsche arbeidersvertegenwoordiger de aan het adres der christelijke arbeiders beweging uitgesproken beleedigingen zou terugnemen. Dit is echter niet geschied en bij de stemming werd Serrarens ook niet geko zen tot lid van het bureau. Onder de 13 aanwezige vertegenwoordi gers der christelijke vakvereenigingen heerscht begrijpelijkerwijze groote veront waardiging over dit optreden van de so cialistische meerderheid, dat in strijd is met het verzoenend optreden van de laat ste jaren. De vertegenwoordigers der christelijke arbeidersbeweging zullen in een afzonder lijke bijeenkomst beslissen, of zij onder deze omstandighdeen bereid zijn de mede werking met de vertegenwoordigers van het internationaal verbond van vakvereeni gingen in de arbeidersgroep der confe rentie voort te zetten. ENGELAND ONLUSTEN OP MALTA. Betoogingen vóór en tegen den aartsbisschop. Tijdens den Pinksterdienst in de St. Johns Kathedraal op Malta heeft aarts bisschop Caruana, bisschop van Malta de houding van Lord Strickland wederom be oordeeld. Zoowel in als buiten de kerk bevond zich een enorme menschenmassa. De menigte buiten de Kathedraal riep herhaalde malen: „Lang leve Lord Strick land! Weg met Mussolini! Lang leve En geland! Weg met Italië!" Niettegenstaande een aanzienlijke po litiemacht op de been was, waren toch nog versterkingen noodig, om de betoogende menigte uiteen te drijven. De politie moest voortdurend de kerk bewaken, teneinde te beletten dat do anti-clericale betoogers konden binnendringen. Toen de aartsbisschop het kerkgebouw verliet, vond hij zijn rijtuig omringd door bereden politie, geassisteerd door een aan tal andere politie-agenten. De Nationa listen doorbraken het politie-cordon en be toogden ten gunste van den aartsbisschop, terwijl diens rijtuig zich langzaam een weg baande door de massa. De menigte, die in de richting van de Strada Reale was gedreven, ontmoette en herkende daar den correspondent van het Italiaansche blad Gazetta del Popoio, Ni- cola Pa6cazio, die een reeks artikelen te gen de regeering had geschreven. Men nam een dreigende houding jegens hem aan en Pascazio moest m een apotheek vluchten. Voortdurend hoorde men anti- Italiaansche uitroepen. Merkwaardig was het, dat de aanhagers der Labour-partij verreweg het grootste deel vormden van de betoogers ten gunste van de Britsche regeering. ROEMENIE CAROL'S TERUGKEER 'S KONINGS VEELBEWOGEN LEVEN. Hertrouwen met prinses Helena? Koning Carol heeft een veelbewogen leven achter zich, waarbij de vrouw een groote rol speelt. In Augustus 1918 huwde hij de Boemeensche Caecile Lambrino eu deed afstand van den troon. In 1919 ont bond hij deze verbintenis en herriep zijn afstand. In Maart 1921 huwde hij de Griek- sche prinses Helena, die hem den 25en October van da-t jaar een zoon schonk, prins Michael. In 1925 knoopte Carol betrekkingen aan met mevr. Lupescu. Toen schreef hij weer aan zijn vader, dat hij afstand deed van den troon. Den 4en Januari 1926 werden Carol bij de wet zijn rechten ontnomen. Den 30en November 1926 koning Ferdinand, dat hij met zijn zoon gebroken had en kort daarop werd hij door de volksvertegenwoordiging van den troon vervallen verklaard. In 1927 kwam 't in verband met een mogelijke troonsbe stijging na zijn vaders dood tot een breuk met mevr. Lupescu. Maar in 1928 vereenig- de hij zich weer met haar. In dat jaar be reidde hij in Engeland zijn staatsgreep in Roemenië voor. De vliegtuigen, die daarvoor door Carol gecharterd waren, werden den 5en Mei in beslag genomen en Carol werd uit Engeland gezet. Den 22en Juni 1928 werd op klachten van prinses Helena de echtscheiding uit- Men hoopt in Roemenië, dat Carol en Helena weer zullen hertrouwen. Zijn le venswijze neemt men hem in het land niet erg kwalijk. „Roemenië (zegt een corr. van de Daily Tel.) is geen land van stren ge zeden. Prins Carol geniet om zijn ver leden zelfs een zekere populariteit. Men beschouwt hem als tel' echten Roemeen met echte Roemeensche zwakheden". Wat evenwel de kwestie der nietigver klaring van de echtscheiding tusschen ko ning Carol en prinses Helena van Grie kenland betreft, deze schijnt niet zoo glad te zullen verloopen, als in de eerste be richten werd gemeld. Volgens de laatste berichten uit Boeka rest zou n.l. tusschen den koning en de prinses overeen zijn gekomen, dat geen van beiden de nietigverklaring van de echtscheiding zal aanvragen en dat de opvoeding van erfprins Michael overgela ten blijft aan do prinses. De „Information" meldt uit Boekarest, dat prins Barboe Stirbey, die vóór den troonsafstand van Carol in 1926 met hem een ernstige persoonlijke botsing had, waarbij men beweert beiden handgemeen zouden zijn geworden, maatregelen getrof fen heeft om zijn bezittingen in Roemenië te verkoopen. Hij verlaat Roemenië voor goed en zou reeds naar het buitenland zijn vertrokken. Naar het W. B. meldt, zou de regeering voornemens zijn een aanklacht in te die nen tegen de sprekers, die in de Maandag gehouden liberale vergadering koning Carol een overweldiger noemden. Volgens een WolffJbericht zou koning Carol besprekingen met de partijleiders wenschen te houden, alvorens een nieuw kabinet te vormen. De generaals Averescoe en Presan zijn tot maarschalk benoemd. Een ministerie- Presan acht men niet waarschijnlijk, daar ook de schijn van een militaire regeering moet worden vermeden. In de centrale organisatie van de libe rale partij is een groote ommekeer aan den dag getreden. De meeste partijleiders zijn reeds van meening, dat het contact met koning Carol niet definitief mag wor den verbroken, daar de partij dan onver mijdelijk op het terrein dei* republikein- sche actie zou komen. Men vewacht, dat na het reces van het parlement de betrek kingen met koning Carol zullen worden hersteld. Uit Oberammergau wordt gemeld, dat de koningin-weduwe Maria van Roemcnifl morgenochtend tegen acht uur per auto uit Oberammergau zal vertrekken om te München de aansluiting op de Oriënt- expres te halen. Haar reisdoel is Boeka rest. Prins Nicolaas is bevorderd tot divisie- generaal en opperbevelhebber der Roe meensche luchtstrijdkrachten. volgens andere berichten door een gehei men Russischen agent, verhinderd werd. Nadat deze poging tot zelfmoord ver hinderd was, bracht de man zioh met een mes in den buik een aantal verwondingen toe, zoodat hij naar het ziekenhuis van Biala Podlaska overgebracht moest wor den. Hier verklaarde hij, Michael Naumoff te heeten en tot de Russische handelsverte genwoordiging te Parijs te behooren. Voor eenigen tijd had hij uit Moskou bevel ont vangen, naar Moskou te komen, om zich te verantwoorden, aan welk bevel hij aanvan kelijk niet had voldaan, doch twee leden van de Gepoe hadden hem overreed toch te gaan. Hoe dichter hij echter de grens naderde, des te meer was hij bevreesd geworden, dat hij terstond na het passeeren van de grens terechtgesteld zou worden, zoodat hij teneinde raad de poging tot zelfmoord had RUSLAND OP HOOG BEVEL NAAR MOSKOU. Een poging tot zelfmoord bij het naderen der grens. In den trein'van Warschau naar Moskou trachtte, toen de trein het station Biala Podlaska naderde, een man uit het venster te springen, waarin hij door den conducteur Hij verzocht verlof, om in Polen te mo gen blijven of anders naar Parijs terug te mogen keeren. VLEESCHGEBREK IN DE OEKRAÏNE. In de Oekraine moet de vleeschvoorzie- ning groote moeilijkheden met zich bren gen. De Oekrainsche minister van Landbouw verklaarde in een communistische partij- vergadering, dat het vleeschgebrek een ge volg is van de bijna catastrophale wijze, waarop de veestapel is uitgeroeid. Toen de boeren destijds gedwongen werden in col lectieve boerenbedrijven te treden, slacht ten zij het vee in grooten getale. BRITSCH-INDIE ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN. Er worden ernstige ongeregeldheden ge meld uit Ghoenaghat (district Midnapore), waar twee politie-officieren vermist wor ded, terwijl een derde als vermoord wordt opgegeven. Naar verluidt zijn 17 personen gewond als gevolg van het feit, dat de politie Za terdag te Balisai (Midnapore) op 1500 vrij willigers van Gandhi gevuurd heeft. Van nacht is de inspecteur-generaal van politie uit Bengalen naar Midnapore vertrokken met versterkingen in verband met de situa tie, welke ernstig begint te worden. CHINA DE NOORDELIJKEN NEMEN TSINANFOE. De hoofdstad van de provincie Sjan- toeng, Tsinanfoe, is, naar uit Peking ge meld wordt, door de troepen van het Noor delijk leger bezet, die daarmede hun suc cesvollen opmarsch bekronen niet een be langrijke strategische overwinning. Het schijnt, dat voor den intocht der Noorde lijke troepen een overeenkomst is getrof fen met den bevelhebber der regeerings- troepen, waardoor deze laatste een vrijen aftocht hebben verkregen. Het vertrek der regeeringstroepen en de intocht der Noor delijke troepen vonden in de grootste orde plaats, zonder dat zich incidenten voorde den. Kath. Meisjes-vereenigingen in het Bisdom Haarlem. Algemeen-e vergadering te Haarlem. De Bond van Katholieke Meisjesvereeni- gingen in het bisdom Haarlem houdt zijn algemeene vergadering te Haarlem in het gebouw St. Bavo, Smedestraat op Woens dag 25 Juni a.s. te kwart voor elk, en te Rotterdam, in het gebouw der St. Jozef- gczellenvereeniging (tegenover station D. P.) op Woensdag 2 Juli a.s., eveneens te kwart voor elf. De agenda vermeldt o.m. naast de be stuursverkiezing, een inleiding door een der „Vrouwen van Nazareth" over de Graalbeweging en een inleiding van ka pelaan A. J. v. d. Oudenhoven over de „Jonge Vogels", waarna demonstratie van tachtig „Jonge Vogels" uit de parochie van den H. Bonifacius te Amsterdam. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst. Plotseling ongesteld geworden Naar wij vernemen is de oud-voorzitter van de Eerste Kamer. Z.Exc. J. J. G. Ba ron tfan Voorst tot Voorst te Arnhem plot- séling ongesteld geworden. Zijne Excellentie, die met zijn echtge- noote op bezoek was bij een zijner zonen, VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De terugkeer van prins Carol van Roe menië. Onlusten op Malta. BINNENLAND In het klooster te Haastrecht is onver wacht overleden de hoogeerw. Pater Ste- phanus Peeters, provinciaal der Paters Passionisten. (Kerkn., 3de blad). Gisteren is te Roermond het standbeeld onthuld voor dr. P. J. H. Cuypers (L. en K., 2de blad). Verscheidene branden. Te Schiedam is een man verbrand. (Gem. Berichten, 2de blad.). LEIDEN. De jaarvergadering van de Maatschap pij van Ned. Letterkunde (lste blad). Wij geven een photo met beschrijving van de nieuwe bijkerk te de Kaag (2de blad). Een nieuwe torenspit op de St. Agatha- kerk te Lisse. (2de blad). die te Gorssel woont, voelde zich onwel wor den. Een geneeskundigen constateerde een hartaandoening. Ofschoon aanvankelijk me de in verband met den hoogen leeftijd van Baron van Voorst tot Voorst het ergste werd gevreesd, geeft zijn toestand geen re den tot ernstige ongerustheid. Over de kat der bakkerij gestruikeld. Een uitspraak van don Centralen Raad van Beroep. De Centrale Raad van Beroep lieeft op 3 Juni 1930 een merkwaardige uitspraak gegeven. Het betrof een bij ziju patroon inwonend bakkersgezel, die op een morgen toen hij zich naar de achter de woning gelegen bakkerij wilde begeven om zijn dagtaak aan te vangen, bij het openen van de deur van de achterkeuken over een kat strui kelde en op de binnenplaats kwam te val len, ten gevolge waarvan zijn knie werd gekneusd. Het bestuur der Rijksverzekeringbank had ter zake van dit ongeval schadeloos stelling ingevolge de Ongevallenwet ge weigerd toe te kennen, op grond, dat ge troffene, die zich wel is waar op weg van huis naar het werk bevond, toen het on geval hem overkwam, zich nog in het wooohuis bevond en ongevallen, in de wo ning overkomen, volgens do constante ju- ris-prudentie van den Centralen Raad van Beroep, geen ongevallen in de zin der wet zijn, daar zij het particuliere leven be treffen. De Raad van Beroep te Roermond handhaafde deze beslissing. De Centrale Raad evenwel overwoog, dat getroffene, nadat hij de deur van do bijkeuken had geopend, een stcencn trapje van 3 a 4 treden afging, om zich vervolgens over een plaatsje naar de bakkerij te be geven. Op dat trapje is hij, toen hij de deur achter zich dicht deed, gestruikeld, dcordat hij op een kat trapte, welke op de tweede uede daarvan lag te slapen en die gehouden werd voor de muizen in de meelkamer. Heb plaatsje, dat zich bevindt tusschen de bijkeuken en de bakkerij en dat men vau die bijkeuken uit langs het steenen trapje moet bereiken, is overdekt en hierop bevinden zich broodrokken, waarop heb brood na het verlaten van den oven gelegd wordt. Onder deze omstan digheden is naar het oordcel van den Raad het ongeval den getroffene overko men in vcrband met zijn dienstbetrekking. „Tel." De Burgerwachten. In verband met de reeds vermelde rege ling van den Inspecteur der Burgerwach ten betreffende de gratis munitie-verstrek king van Rijkswege, heeft het bestuur van den Bond van Burgerwachten gemeend de deelnemers aan niet-verplichte wedstrijd nummers der Gewestelijke wedstrijden te gemoet te moeten komen in de extra-kosten voor den aankoop van munitie. Elke gewestelijke regelingscommissie kan daartoe aan den Bond een aanvraag indie nen voor munitie ten behoeve van dc niet- verplichte wedstrijden. De Bond zal daarom deze patronen leve ren 5 ct. Overgebleven patronen en hul zen van verschoten patronen van alle niet- verplichte wedstrijden moeten ook aan de Hembrug worden ingeleverd.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1