BINNENLAND Regenmakerspech LAND- EN TUINBOUW UIT DE RADIO-WERELD LASTER DINSDAG 10 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Zal vandaag de bewolking voldoende zijn? De conducteur op de Amsterdamsche tram had. er een ha>rd hoofd in, Zaterdag middag. „Veraort sit fenmiddag weer in de lucht", zei hij somber met één oog naai den wolkenloozen hemel. „As dat ma or goed aflaupt emit de Piiiksterdaogen". Nu, met de Pinksterdagen liep het nogal goed af, want de heer Veraart zat Zaterdagmiddag niet in de lucht, zelfs niet op Schiphol, maar voer in een water-taxi den boot van de persmannen tegemoet, die op de Zuider zee het resiütaat van het uitgeworpen ijs zouden waarnemen, om hun mede te dee- len, dat de proef niet doorging. Zooals bekend, moet er voor de proef een gunstige b,ewo'.k:r.g zijn; er moeten wol ken hangen, wel<e niet zooveel waterdeel tjes bevatten, dat. 'iet gaaf regenen maar welke toch weer genoeg waterdamp moeten ■inhouden, dat zij slechts een klein „zetje" noodig hebben om het te doen condenseeven en als regendroppels te doen vallen. Voor dat „zetje" zorgt het oude'-gekoel de ijsgruis, dat uit een vliegmachine in de wolk wordt uitgestrooid. Heeft men nu een goede wolk uitgezocht en deze met het ijsgruis bestookt, dan is het moeilijk vanuit de lucht het resultaat te bekijken. Daarom was Zaterdagmiddag vanaf de Prins Hendrikkade een persboot vertrokken naar Pampus, waar de ijs-proef zou worden herhaald. Reeds meerdere malen heeft de heer Veraart zijn geluk beproefd, maar telkens speelde Moeder Natuur hem parten. Eerst was het te mistig en dus te gevaarlijk om op te stijgen, toen was er geen wolkje aan de lucht en een andermaal was geen re genmakerij meer noodig, omdat het uit z'n eigen al regende. Dat was in Maart of April. Maar ook in Juni heeft de heer Veraart pech, want toen liij tegen half drie 's mid dags naar Schiphol telefoneerde om de weei*be:ricbfcen te vernemen, kreeg hij ten antwoord: „Er zit geen spiertje vocht in de lu-iil. Hoe wil je dat in 's hemelsnaam eruit, halen". Dan maar Dinsdag opnieuw probeeren. Het was jammer van de machines, welke op Schiphol gereed stonden en het was jammer van de 2500 K.G. ijsgruis, dut :ir, Leiden was gearriveerd en later-op den middag weer n--r Leiden werd getrans porteerd om bewaard te worden in de kel ders van de Leidsche -Ijsfabriek. Hedenmiddag wordt liet echter weer naar Schiphol gebracht en geladen in de j groote 3-motorige Fokker F. 9, die met een nuttige last van 3400 K.G. een hoogte van 5000 Meter kan bereiken. jDaarmede kan dus jedere gewenschte regenwolk worden aangevallen.als zij er tenminste zijn. Hopen wij het beste voor de bewolking van vandaag; de feestdagen zijn toch achter den rug. jEen blik naar de lucht is niet voldoen de, want Moeder Na turn- heeft haar grillen en maakt graag grapjes. Dat deed zij Zaterdag ook. Want terwijl er omstreeks drie uur, geen enkel wolkje langs den smetteloozen he mel dreef en de journalistenboot bij de Oranjesluizen, in het gezicht van het lok kende Zuiderzeewater, moest omkeeren tot groote spijt van de aanwezige hoe ren, want het watertochtje beloofde heer lijk te zullen worden, niettegenstaande de mislukking in het vooruitzicht! en de heer Veraart de proefneming definitief had afgelast, omdat de op Schiphol binnen ko mende piloten nergens een wolkenlaagje hadden bespeurd, grinnekte Moeke Natuur in zich zelf. Zij had geen ondergekoeld ijs noodig en geen vliegmachine, maar haalde de hemel mag weten waar vandaan een portie- ondergekoelde lucht voor den dag en tegen 5 uur was de heele hemel be dekt met grijze wolken! De wolkenhemel schijnt een loopje te willen nemen met den optimistisohen regen maker. FEEST OP HUiZE DOORN. Het 25-jarig huwelijksfeest van den ex-kroonprins. Veel belangstelling. Het was gisteren, tweeden Pinksterdag, feest op huize Doorn. De ex-kroonprins, die Vrij dag j.l. 25 jaar getrouwd was, wilde dit feit in den familie-kring vieren en daar de ex- keizer zijn dominicile in ons land heeft, waren alle familieleden naar Doorn gekomen. De ex-kroonprins en zijn echtgenoote en drie zoons de oudste prins Louis Ferdi nand vertoeft in J^gentinië en hun beide dochters arriveerden Zondagavond te 9.27 uur t aan het station te Amersfoort. Hier werden zij begroet door baron von Sell van Huize Doorn. Van de ex-keizerlijke familie waren verder naar Doorn gekomen prins Eitel Friedrich, prins Oscar en prins Adelbert, allen met hun echtgenooten en kinderen. Tot de Duitsche gasten, die voorts op Huize Doorn logeerden, behoorden verder de groothertog en groother togin van Mecklenburg en hun beide zoons en de hertog en hertogin van Brunswijk. In Doorn zelf was weinig van het feest te merken. Slechts van het Poortgebouw van Hui ze Doorn hing een zwart-witte vlag. Toch was er een ongewone drukte: er waren in het plaatsje veel Duitschers, velen met hun eigen auto's uit Duitschland gekomen, die, nu zij toch in ons land vertoefden, den ex-keizer er. zijn familie dachten te zien. Veel gelegen heid bestond daarvoor niet, want in het dorp is Maandag niemand van Huize Doorn geko men. Wel vertoefden de ex-keizer en zijn ge malin prinses Hermine Maandagochtend tegen elf uur in het „Keizerlijk Rosarium" met een van hun kinderen en drie kinderen van den ex-kroonprins. Het feest op Huize Doorn begon Maandag ochtend met een plechtige godsdienstoefening in de huiselijke kapel, welke geleid werd door den geestelijke graaf Kolff uit Essen. Gedurende de ochtenduren werden op huize Doorn talrijke bloemstukken bezorgd. Trou wens, de ex-kroonprins had te Potsdam Vrij dag ook uit Nederland veel bloemen gekregen. Onder de gelukwenschen, die hem op deze wijze bereikten, waren er ook van zijn oude vrienden van Wieringen. Te één uur 's middags vereenigden de fa milieleden zich aan een lunch. Hierbij waren slechts enkele gasten buiten de familie aan wezig. Gedurende de middaguren bleef de familie op Huize Doorn. Slechts enkele leden wandel den in den tuin of bezochten het rosarium, doch de ex-keizer en de ex-kroonprins bleven binnenshuis. Te acht uur 's avonds ving in de groote zaal de feestmaaltijd aan. Behalve de familie en de reeds genoemde gasten zaten hierbij aan Graat van Lynden van Sandenburg, grootmeester van het Huis van Prinses Juliana, Graaf Bentinck, Baron van Tuyll van Serooskevken, burgemees ter van Zeist, Jhr. van den Bosch, burgemees ter van Leersum, Mr. M. P. Thomas a Thues- sink van der Hoop van Slochteren, burgemees ter van Doorn, majoor M. C. van Houten en eenige andere vrienden van den ex-keizer en den ex-kroonjrins. In het midden van de tafel zai de ex-keizer, gestoken in zijn uniform van het Duitsche Roode Kruis. Zijn echtgenoote, prinses Her- mine had tegenover hem plaatst genomen. Naast laatstgenoemde zat de ex-kroonprins en naast den ex-keizer de echtgenoote van den ex-kroonprins. Aan weerszijden naast hen za ten verder naar anciënniteit de overige fami lieleden, daarna de gasten en tenslotte de overige familieleden, daarna de gasten en ten slotte aan de uiteinden van de tafel de klein kinderen van den ex-keizer. De ex-kroonprins droeg de generaalsuniform van zijn huzaren- regiment; ook de meeste overige aanzittenden droegen uniform. Het feest duurde tot laat in den avond. Het geheel droeg een intiem karakter. De ex-kroonprins zou in den loop van dezen dag eenige bezoeken afleggen. Waarschijnlijk vertrekken hij en zijn familie reeds morgen weer naar Duitschland, DE R.K. B0UWVAKAR BE IDERSB0ND. De 25.000 leden gepasseerd. De R.K. Bouwvakarbeidersbond heeft een mijlpaal met zijn ledental bereikt, welke vorig jaar bij het bereiken van de 20.000 leden in het vooruitzicht werd gesteld. Verleden week bereikte de bond de vijf en twintigduizend leden. Een prachtig resultaat! DE RADIORAAD. Naar de „Standaard" verneemt, hebben in verband met de beslissing van den minister tot verdeeling van den zendtijd, de leden van den Radioraad dr. Posthupia, oud-minister van arbeid, en mr. A. Philips, oud-gezant der Nederlanden bij de Vereenigde Staten, aan Hare Majesteit hun ontslagaanvrage als leden van den Radioraad ingediend. Wat de „Standaard" als motief noemt is, naar men aan de „N. R. Crt" mededeelt, on juist. Dr. Posthuma heeft bedankt wegens drukke bezigheden en mr. Philips heeft ge meend voor den Radioraad te moeten bedan ken naar aanleiding van zijn benoeming tot commissaris van het Philipsconcern te Eind hoven. De Koningin en cie Prinses naar Noorwegen. Het reisplan. Men meldt dat H.M. de Koningin cn H.K.H Prinses Juliana in den namiddag van 16 Juni te Rotterdam zullen scheep gaan aan boord van het stoomschip „Batavier V" en met die boot naar Bergen zullen vertrekken. Van Bergen zullen de Koningin en de Prin ses zich per spoor begeven naar Finsen, al waar zij zich voorstellen een veertiental dagen te verblijven. Vervolgens zullen tochten worden gemaakt in het Noorsche gebergte, terwijl de reis zal worden besloten met een verblijf te Bygdin. De Koningin en de Prinses rekenen er op voor den verjaardag van H.M. de Koningin- Moeder'in Nederland terug te zijn. De reis geschiedt in streng incognito. Scheuring in cis. Kersten's partij. Vóór hij op Hemelvaartsdag zijn predikatie begon, heeft dominee Overduyn, die vroeger manufacturer en oefenaar was, maar sinds eenige jaren als predikant diens: doet in de Kersteniaansch-gercformeerde gemeente, te Giessendam, afscheid genomen van zijn ge meente. Hij meent, dat God Zjjn predikers recht streeks roept en dat er ,dus geen behoefte is aan een theologische school, zooals ds. Ker sten, die zelf ook geen theologische opleiding genoot, er ie Rotterdam een heeft opgericht. Bovendien is de predikant het niet eens met het staatkundig werk van den leider der Staatk. Ger. partij (ds. Kersten). De schismatieke hoeder gaat te Rotterdam een eigen gemeente stichten; het zal een „vrije" gemeente zijn. Het gebeurde is, vlak no het zilveren feest van ds. Kersten als predikant en leider van eigen gemeenten, een merkwaardig symptoom van snelle ontbinding. „Msbd. Buurtverkeer voor langere Irajecten. Naar men verneemt zal de directie der Ned. Spoorwegen binnenkort overgaan tot het ver krijgbaar stellen van buurtverkeerkaartjes ever langer afstanden dan tot dusver het geval was. O.a. zal buurtverkeer worden ingevoerd voor de trajecten LeidenUtrecht, Leiden Rotterdam en LeidenAmsterdam. LarSdbouwcongressen Antwerpen-Luik. Nederlandsche delegatie. De Minister van Staat, Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, beeft een dele gatie benoemd, welke Nederland zal veitegen- woordigen bij de landbouwcongressen, die ter gelegenheid van de tentoonstellingen te Ant werpen en te Luik zullen worden gehouden. De samenstelling dezer delegatie is als volgt: Mr. A. G. A. Ridder van Rappard, te Tiel, voorzitter J. J. C, Anient, te Roermond; me juffrouw E. Ariëns, Spoorlaan 30, te Tiburg; Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, te Amsterdam; A. N. Fleskens, te Geldrop; J. van Gelderen, te Boskoop; Mr. J. W. Goedbloed, te Goes; H. Gorter, te 's Graveland; Mr. H. van Haas- tert, te 's Gravenhage Dr. H. Molhuysen, te 's Gravenhage Dr. Ir, I. Rietsema, te Breda; Ir. Jac. Timmermans, te Roermond; H. Trie- nekens, te Venlo en L. F. J, M. Baron van Voorst tot Voorst, te Twello. Programma's voor Woensdag 11 Juni. Huize i), 1875 M. Uitsl. N.C.R.V.-uitzendingen. 8.15—9.30 Concert. 10.30—11.00 Ziekendicnsl 11.0011.30 Gramofoonpl. 11.3012.30 Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz. 12.0012,15 Politieker. 12.30-^2.00 Concert. 2.002.45 Concert. 2.453.15 Lezen door Mej. Went ink. 3.154.Ö0 Vervolg concert. 4.005.00 Concert, door de Kon. Marine- kapel te Den Helder. 5.006.00 Kindernurlje. ti.OO6.30 Laatste les Radio-techniek. 6.306.45 Gramofoonpl. 6.45—7.15 Piano-recital door R. Kip hagen. 7.157.45 Ir. J. Rodrigues de Miranda E. I.: „Hoe kan ik mijn radio-toestel le vens voor gramofoonweergave geschikt maken?". 7.458.00 Politieker. 8.0041.00 'Uitzendavond 10.00 Perskdr. Hilversum, 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.002.00 Concert. A.V.R.O.-Kwintet. 3.004.00 Naaicursus 4.004.30 Voornaamste stiuliemuziok v. piano. Egk. Veen en L. Schmidt. 5.00—5.30 Gramofoonpl. 5.30—6.45 Aansl. van hei Kembrandt- Thcalev Amsterdam. 6.30 Koersen. 6.-10—7.00 Gramofoonpl. 7.007.30 J. Wéhrcns: Mei- en Pinkster- gebruiken. 7.308.00 Gramofoonpl. 8.308.45 Louis Davids voor de micro foon. 8.459.45 Concert. Omroeporkest. Mej. Greta- Stotijn—Molenaar (zang). 9.4510.00 Louis Davids. 10.00 Persher. 10.10 Vervolg Concert 41.00--12.00 Aansl. Carlton Hotel. D a v e n fc r y, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonpl. 1.20—2.20 Ovkestcoucort. 2.202,50 Gramofoonpl. 3.05 c.a. Toespraken o.a. door den Prins van Wales. Verlaging der vrachtprijzen gewenscht. Het eenige directe succes van de eind-Fe- bruari gehouden .interpellatie-Van der Heuvel in de Tweede Kamer over de landbouwcrisis was, dat de "vrachtprijzen voor aardappelen, bij vervoer per spoqrwegwagon, voor den tijds duur van 31 Maart tot 15 Juni met 50 pet.wer den verlaagd. Door den Minister werd er aan toegevoegd, dat ten opzichte van het vervoer van andere land- en tuinbouwproducten het overleg met de spoorwegdirectie nog werd voortgezet. Succes heeft dit tol heden niet opgeleverd, zoodat het den schijn heeft alsof die verlaging gedurende dit tijdvak de eenigste tegemoetko ming is aan den in nood verkeerenden land en tuinbouw. Binnen enkele dagen hebben we 15 Juni en behoort de verlaging weer tot het verleden. We meenen dat dit niet kan en niel mag ge schieden. We zullen op dit oogenblik de ons inziens ook zeer noodzakelijke verlaging der vrachtprijzen voor alle land- en tuinbouwpro ducten even buiten beschouwing laten en ons beperken tot de aardappelen. Na 15 Juni begint de export van de nieuwe aardappelen, die voor ons land van enorme beteekenis is. Doordat Duitschland het vorige jaar de invoerreohten op nieuwe aardappelen verhoogde, daalde de export alleen reeds in Augustus van 22 millioen K.G. in 1928 op 11 millioen K.G. in 1929, niettegenstaande er overvloed was. Behalve de verhoogde invoer rechten drukken ook de hooge vrachtprijzen 4.20 Dansmuziek'. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.35 Nieuwjiber. 7.00 Piano-duo's cloor E. Bart-lett en R. Robertson. 7.207.4U Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Vaudeville. 9.20 Nietjjwsber. 9.45 Lezing. 10.00 Orkestconcert. 11.20 Dansmuziek. 11.35—12.20 Dansmuziek. „Ra cl lo-Paris', 1725 M'. 12.502.20 Gramofo o npl 4.05 Concert, cloor Kwintet. 8.20 „La Pompadour" van Leo Fall. L a n g c n b c r g, 473 M. 7.257.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkest eon eert. 10.35.—11.20 Gramofoonpl. 11.40—12.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.25—2.50 - Concert. Orkest, fagot en piano. 5.506.50 Concert. Koor, orkest cn so listen. 8.309.10 Bezoek aan het Punipspcieher Kïaftwerk te Herdeeke. 9.20 De Yroolijke Woensdag. „Karusöir'. Daarna tot 12.20 Orkestconcert. K a 1 u n d b o r g, 1153 M. 3.505.50 Orkestconcert. 7.5011.50 Concert. Orkest en solisten, strijkkwartet. Brusse 1, 50S.5 M. 5.20 'Dansmuziek. 6.50 Trio-concert. 7.20 Gramofoonpl. 8.35 Gramofoonpl. 8.50 Orkestconeert. Zeesen, 1635 -M. 6.50—7.20 Berichten. 7.207.50 Gramofoonpl. 10.3512.20 Berichten. 12.20—1.15 Gramofoonpl. 1.1'32.20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.20—4.20 Lezingen. 4.20—5.50 Concert, 5.508.20 Lezingen. S.20 Beethoven-concert. Vooale- en in strument ale solisten. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. den uitvoer. In Duitschland zijn de vrachtprij zen van de land- en tuinbouwproducten en dus ook van aardappelen 80 pet. lager dan hier te lande. Deze toestand, waardoor de afzet zeer belemmerd wordt, kan niet bestendigd worden in een tijd, waarin we alles moeten doen om de crisis in land- en tuinbouw te bestrijden. Het is bekend, dat de commissie-Lovink haar eerste adviezen aan de regeeering heeft verstrekt en daarin kan en zal naar onze mee ning een verlaging der vrachtprijzen niet ont breken. Vermindering van uitvoer beteekent ook de vermindering van vracht voor de spoor wegen, zoodat handhaving van de tegenwoor dige vrachtprijzen zeker geeit voordeel op zal leveren. De export ondervindt nu reeds groote moeilijkheden door het eisehen van certifi caten over de gezondheid der producten en de verpakking in nieuwe balen. We begrijpen niet waarop gewacht wordt. Het overleg, dat in Februari geopend is, had toch reeds lang resultaat moeten opleveren. Met kracht dringen we daarom aan op verla ging der vrachtprijzen voor nieuwe aardappe len, waarvan in de laatste jaren steeds ruim 90 millioen K.G. werden geëxporteerd, voor een waarde van 5,5 millioen gulden in 1928 cn 5 millioen gulden in 1929. Laat de regeering niet wachten tot zij daar weder door een interpellatie toe gedwongen wordt, maar uit zich zelf tijdig dezen maat regel nemen, opdat het woord van den Minis ter-president, dat land- en tuinbouw zijn uiter ste zorg hebben, geen ijdele klank zij. „Msbd." FEUILLETON Vrij bewerkt naar het Duitsch door P. G. HOOKS. (Nadruk verboden). Het gelaat van den majoor werd rood van toorn, terwijl hij die regelen las. „Dat vod is geen antwoord waard riep hij. „Stuur den ring terug, Ednard, zonder er één woord bij te schrijven en tóón, dat je 't heelemaal met me eens bent!" „Dat js schandelijk", zei Greta. „Die arme MarieDoe haar geen verwijten, Ednard. Zij heeft moeten gehoorzamen. Haar vader is een echte dwingeland. Gis teren reeds had ze er een voorgevoel van, dat er iets naars gebeuren zou en met tra nen in haar oogen klaagde ze mij haar nood over haar vader, die de laatste da gen zoo bar tegen haar kon uitvallen." „Heb je Marie gisteren gesproken?" vroeg Eduard. „Hoe zag ze er uit?" „Gisterennamiddag ben ik even bij haar geweest." „En je hebt er me niets van verteld, wat ze jou van haar vader zei. Als ik dat ge weten had, dan had ik me gisteravond niet laten afwijzen en had ik uit haar eigen mond vernomen, wat ons bedreigde. Nu is het te laat." „Ze wjst gisteren nog van niets en ze verzocht me ju niets te vertellen. Dat zou jou maar ongerust gemaakt hebben." „Ebeling wilde eerst met mij spreken", zei Trotten, „voordat hij haar kon toe staan jou te ontvangen. Hij heeft zijn maatregelen genomen en zal zich weinig storen aan de tranen van zijn dochter. iWie geen eergevoel, geen schaamte bezit, die heeft ook geen hart en doe daarom geen pogingen, jongen, om haar te zien of te spreken te krijgen. Je krijgt dat toch niet gedaan en je maakt, dat hij Marie misschien erg streng zou gaan behandelen." Eduard schudde het hoofd. „Ze gaf me vrijwillig haar woord", zei hij, „en ze moet het uit vrijen wil terugnemen. Zoolang ze zulks niet doet, blijft ze voor God mijn bruid cn in weerwil van alle dwangmaat regelen, die haar vader op haar zal toe passen, zal ik haar als mijn bruid blijven beschouwen." Hierop verliet hij de kamer. Greta wilde hem terugroepen, doch haar vader zei: „Laat hem gaan, Greta. Hij moet dat met zich zelf uitvechten. Maar ik vrees, dat hij zich ook in Marie vergis sen zal. Het is een braaf en lief meisje, maar nog veel te jong om lang te treuren over het afbreken van haar verloving. Ebe ling zal haar zeggen, dat Eduard haar niets anders zou kumien geven dan een armoe dig bestaan en daar ze aan weelde gewoon is, zal de invloed van haar vaders woorden haar tranen wel spoedig doen opdrogen en haar Eduard geheel doen vergeten." „Dat is onmogelijk, vader, want Marie is niet slecht en ik kan daarom niet aan nemen, dat ze haar woord jegens Eduard zou kunnen breken." „Ze is nog een kind, Greta, al is ze even oud alse jij. Tegenspoed kent ze niet en de eenige teleursteling of het eenig ste verdriet, dat ze in haar leven onder vonden heeft, bestond alleen hierin, dat ze liet eene of andere bal niet mocht bijwonen, waar ze heel graag naar toe zou zijn ge gaan en daarom, ik herhaal het, zal ze niet erg treuren, als ze op haar vaders aan dringen, Eduard zal moeten prijsgeven." „Uw oordeel is hard, vader." „Neen Greta, niet hard maa-r eerlijk, want ik maak haar daarmee geen verwijt. Jij weet niet, hoe het in de huizen der rij ken toegaat en hoe een rijk meisje over ai- les denkt. Haar hart is verzadigd van al lerlei genoegens en vermaken en haakt naar afwisseling. De echte vreugde, die een meisje uit den burgerstand ondervindt, als ze een geschenk krijgt, of als ze eens een klein reisje mag doen, bijvoorbeeld, kent ze niet meer „Als dat waar is", viel Greta haar vader in de rede, dan zou rijkdom een ongeluk, ja zelfs een vloek zijn." „En dat is het dan ook voor vele men- scheri, Greta, vooral voor diegenen, die aan niets anders dénken dan aan geld en nog eens geld en altijd maar trachten hun rijkdom te vermeerderen. Niets kunnen ze afstaan om de nooden hunner arme me- demenschen te lenigen, terwijl anderen handen vol geld weggooien voor nutte- looze dingen of voor zondige vermaken. Ik heb cn dat wil ik je nu in vertrouwen zeggen de toekomst van Eduard zol zorg tegemoet gezien, vooral nadat ik Ebeling had leeren kennen. In zijn huis wordt iemand geëerd naar den rijkdom, dien hij bezit. Godsdienst en adel van karakter tellen niet mee. IJdelheid en nog eens ijdclheid is er schering en inslag. Men leeft er geheel voor zichzelf ep denkt niet aan het leed van anderen en daarom za-1 Ebeling er geen oogenblik aan denken, hoe hij Eduard grieft, maar zich er wel over verheugen, dat hij bij hem de hoop op een rijk huwelijk met zijn dochter verijdeld heeft." „Wat is u toch ontzettend hard in uw uitspraken, vader. Zooiets zal toch niemand van Eduard kunnen denken, dat hij Marie alleen om haar geld zou willen trouwen." „Ik ben niet hard, Greta, en als Eduard minder gevoelig was en als ik niet moest vreezen, dat deze gebeurtenis hem sterk zal aangrijpen, dan zou ik zelfs in mijn schik zijn met het afbreken van die verlo ving, want Marie is geen vrouw voor hem. De dochter deelt toch in meerdere of min dere mate de gevoelens van haar vader. Dat kan eenmaal niet anders. Marie weet, dat zij rijk en dat Eduard arm is. Zij over schat de waarde van het geld, dat ze mede ten huwelijk brengt en daar ze een sevoe:- loozen, hoovaardigen vader en een ijdele, wufte moeder heeft, zoo kon zc, opgestookt door die twee, er later wel eens toe kernen, Eduard te verwijten, dat zc hem, liaar man, onderhouden moet en dat zou hij ver schrikkelijk vinden. Zijn oorspronkelijk plan zich als geneesheer te vestigen heeft hij op verlangen van Ebeling laten varen, omdat deze 't zoo vernederend vond, dat de man van zijn dochter, als geneesheer dag en nacht zou moeten klaar staan om zelfs de armste' menschen te helpen, als ze hem roepen. Daarom gaat hij nu dooi' met stu- deeren om zich later ergens' als keelarts te kunnen nederzetten." Greta zweog, want in haar liart moest ze haar vader in alles gelijk geven, al sprak ze dit niet openlijk uit. II. Toen Eduard na het onderhoud met zijn vader, dat hem zeer aangegrepen had, een beetje tot kalmte kwam, moest hij, na eenig nadenken, toegeven dat deze toch wel gelijk kon hebben. „Waarom had men hem giste ren niet ten huize van Ebeling willen ont vangen?" vroeg hij zich af. Men had als re den opgegeven, dat. Morie niet wel was en dat Ebeling het zoo verbazend druk had. Nu hij vernomen had, hoe de zaken tusschen zijn vader en den bankier stonden, begon hij er meer achter te zoeken en nu had Marie's vador, onder terugzending van den verlovingsring wel geschreven, dat h ij de verloving als verbroken beschouwde, maar dit behoefde nog geenszins de meening van Marie te zijn. Zij kon er wel geheel anders over denken en dit moest, dit wilde hij van haar vernemen. Hij greep naar de pen en schreef haar een brief, waarin hij haar in hartroerende woorden bezwoer hem trouw to blijven, wat er ook mocht gebeu ren en welken drang men op baar ook mocht uitoefenen. Hij, van zijn kant, beloof de haar eeuwigen trouw, of het moest zijn. dat zij over liet verbreken van haar belof to even licht dacht als haar vader. Maai dit was onmoglijk, schrcf hij, want dan had zij nooit van hem gehouden en was haar lief de voor hem slechts gehuicheld geweest. Hij bezorgde den brief zelf aan het huis van den bankier en wachtte den volgender, morgenn met brandend ongeduld het ant woord. Dit antwoord bleef niet lang uit en was voor hem een groote tegenslag, waiu het kwam tut hem in den vorm van zijn eigen brief ongeopend. Op do achter- zijde van het couvert vond hij het volgend* geschreven door Marie: „De wil van mijn vader is ook de mijne. Ik verzoek u be leefd mij verder niet meer te schrijven M. E." (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9