21ste Jaargang DINSDAG 10 JUNI 1930 No. 6613 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Ex-kroonprins Carol in Roemenië teruggekeerd Gou/tant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop i verkoop f 0.50 En geproclameerd tot koning De terugkeer. Ex-kroonprins Carol van Roemenië is Vrij dagavond om 8 uur per vliegtuig te Klausen- berg in Zevenbergen aangekoxen en heeft zich var daar per trein naar Boekarest begeven. Hij was gekleed m generaais uniform. De reis van Carol was blijkbaar al geruimen tijd voorbereid en uitnemend georganiseerd. De commandant van het vliegveld te Klau- senburg had Vrijdagmorgen om negen uur een telegram uit München gekregen, dat meldde, dat prins Carol daar om zeven uur per vlieg tuig vertrokken was en om vijf uur de Roe- meensche grenzen bij Grosswardein zou pas- Daarop zond de commandant den prins een eskader, onder bevel van kapitein Chrisiescu, tegemoet, dat het vliegtuig van den prins om vijf uur ontdekte bij Koeroesfoe, waar het we gens benzinegebrek een noodlanding had moe ten maken. Kapitein Christescu stelde daarop zijn vlieg tuig ter beschikking van den prins. Na twee uren oponthoud te Klausenburg ver trok de prins naar Boekarest, waar hij cm ruim tien uur aankwam. Op het station bevon den zich ter begroeting minister-president Ma- nioe en de minister van binnenlandsche zaken. Onmiddellijk na 's prinsen aankomst in de hoofdstad trad de regeering-Manioe af. Zij werd opgevolgd door een kabinet-Mironescoe, waarvan de premier voorstander is van de troonsbestijging van prins Carol. Inmiddels is bij het gerechtshof te Boekarest reeds een pro ces aanhangig gemaakt om de echtsche ding tusschen prins Carol en prinses Helena nietig te verklaren. De regentschapsraad treedt af. Het „N. v. d, D." meldt den loop der ge beurtenissen als volgt: Zaterdag, des avonds 9 uur, legde de nieuwe minister-president Mironescoe den eed af, waarop onmiddellijk de ministerraad bijeen kwam. Tegen middernacht trad de Regent schapsraad af, en de regeering nam krachtens de grondwet de prerogatieven van de Kroon op zich. Daarop werd onmiddellijk weer een ministerraad gehouden. Zondagochtend vroeg kwamen Kamer en Se naat eerst in afzonderlijke zitting bijeen. In de eerste plaats werd in de desbetreffende com missies van Kamer en Senaat een wetsontwerp opgesteld, waarbij de artikelen 6 en 7 van het statuut der koninklijke familie buiten werking werden gesteld, waarin indertijd de troonsaf stand van kroonprins Carol, zijn uittreden uit de koninklijke familie en zijn naamsverande ring vastgelegd werden, alsmede het feit, dat hij in tien jaar niet naar Roemenië mocht te- rugkeeren. Nadat de commissie tot nietigverklaring der beide artikelen had besloten, kwam om 10 uur voormiddag de Senaat in plenaire zitting bij een, aan welke zitting ook de geheele regee ring deelnam. De Senaat nam eveneens de nietigverklaring der beide artikelen eenstem mig aan. Om 11 uur nam, eveneens in tegen woordigheid der geheele regeering, ook de Kamer dezelfde wet aan. Wat te doen met koning Michael? In speciale commissies der beide wetgevende organen werd intusschen de staatsrechtelijke positie van den jongen koning Michael behan deld. Besloten werd, een wetsvoorstel in te dienen, krachtens hetwelk Michael, die tot troonopvolger zal worden geproclameerd, den titel van groot-wojwode van Alba Julia zal krijgen.Op deze wijze zal vermeden worden, dat men in plaats van den titel van den jon gen koning „majesteit" den titel „koninklijke hoogheid" zou moeten stellen. In de coramissiezitting welke dit onderwerp behandelde, verklaarde prof. Jorga. dat hij om verschillende redenen tegen dezen titel was. Hij stelde voor, den troonopvolger „dom", d.i. heer, te noemen. Een der voornaamste argu menten tegen den titel van groot-wojwode van Alba Julia was, zoo zeide hij, dat de prinses moeder Helena daartegen was. Zij had Zon dagmorgen een uitvoerige bespreking met prof. Jorga gehad, waarin hij verklaarde, dat zij in het land zou blijven en haar zoon verder uenschte op te voeden. Zij was te zeer aan het land verknocht, dan dat zij het zou kunnen verlaten. De commissies besloten, in weerwil van het verzet van prof. Jorga, den troonopvolger den titel van groot-wojwode van Alba Julia te ge ven. Ook in de plenaire zitting van Kamer en Senaat werd deze beslissing bekrachtigd. Tot koning geproclameerd. Om halfvier Zondagmiddag werd door den voorzitter der Kamer Csicso Pop de Natinoale Vergadering, waarin Kamer en Senaat ver- eenigd waren, geopend. De zittingzaal van de Kamer, waar de zitting plaats had, leverde een feestelijk schouwspel op. Alle loges en gale- iijen v/aren dicht bezet en in de diplomaten loge waren bijna alle te Boekarest geaccredi teerde gezanten aanwezig. Nadat de voorzitter voorlezing had gedaan van het bijeenroepingsdecreet, verhief zich de afgevaardigde van de nationaal-tsarantistische meerderheidspartij, de oud-minister van Jus titie Junian, en stelde voor „de acte van 4 Ja nuari 1926" nietig te verklaren en tegelijkertijd uit te spreken, dat door de annuleering van deze acte Karei de rechtmatige troonsopvolger van Roemenië, en, daar de troon vacant is, tot koning van Roemenië geproclameerd zal wor den. Dit voorstel werd door alle senatoren en afgevaardigden staande aangehoord en met grooten bijval ontvangen. Daarop bracht de president het voorstel-Ju- nian in geheime stemming. Eerst stemden de senatoren en daarna afgevaardigden. In totaal werden 485 stemmen vóór en 1 stem tegen uit gebracht. Nadat de president Csicso Pop het resul taat had medegedeeld, bracht de Nationale Vergadering koning Carol een levendige ovatie De voorzitter schorste daarop de zitting en verklaarde, dat de koning thans in de Natio nale Vergadering ingehaald zou worden om den eed af te leggen. Om half vier begaf zich dc koning van het slot Cotroceni naar de Kamer. Hij werd geës corteerd door een eskadron garde-cavalerie. den weg had zich een ontzaglijke men- MINISTER-PRESI- OUD-MINISTER DENT MANIOE, die BRATIANOE, de prins Carol verwei- leider der liberalen komde en tegenstander van -koning Carol schenmenigte geschaard. Verscheidene regi menten brachten den koning de eerbewijzen. Op zijn weg werd Carol voortdurend geest driftig toegejuicht. Voor het gebouw van de Kamer kwam de premier Mironescoe den koning tegemoet en geleidde hem naar de Kamer. Op de trap naar de zittingszaal vormden de Roemeensche ge neraals een haag. Koning Carol begroette eerst prins Nicolaas en de beide andere leden van den vroegeren Regentschapsraad, den patriarch Miron Chris- tea en Saratzeanu. Toen hij de zittingszaal be trad, verhieven zich de senatoren en afgevaar digden van hun zetels en begroetten den ko ning met een daverenden bijval. Ook het publiek op de tribunes en loges stond op en een bloemenregen daalde op den koning neer. Slechts met groote moeite slaagde de president er in, de rust te herstellen. Na deze ovatie betrad de koning met prins Nicolaas de voorzittersloge, terwijl de pa triarch Miron Christea en Saratzeanu tusschen de afgevaardigden pbats namen. Nadat de storm van geestdriftige toejuichingen ietwat hij de eedsformule nogmaals op een reeds ge reed gemaakt document onderteekende. De koning spreekt. Onder groote spanning van alle aanwezigen hield de koning daarop de volgende toespraak: „De geestdritfige ontvangst, die mij deel achtig is geworden, beweegt mij diep. Ik kan voor u, als vertegenwoordiger van mijn natie, opnieuw vastsellen, dat de band, die steeds tusschen het Roemeensche volk en mij bestaan heeft, nog steeds vast en hecht is. De heden door mij afgelegde eed is een voor mij en voor het Roemeensche volk heilige eed. Ik verplicht mij door dezen eed tegenover den Almachtige en ook tegenover u, voor het volk steeds een ijverig en zorgvol vader te zijn". ,Mijn verbanning werd veroorzaakt door eenige onbedachtzame elementen, die den band tusschen mij en het volk wilden verbre ken. De demonstraties van heden bewijzen evenwel, dat deze pogingen hun doel hebben gemist en dat mijn liefde voor het Roemeen sche volk door de geheele natie beantwoord werd. In mijn ziel is elk spoor van wrok of haat weggewischt, zelfs tegen diegenen, die door hun onnadenkende handelwijze mij van Roemenië en zijn volk wilden scheiden. Ik zeg met de Heilige Schrift: „Ik wil niet den dood diergenen, die gezondigd hebben, maar verheug mij over ieder, die tot de kudde terugkeert, waaruit hij zich nimmer had moeten verwijde ren". Ik ben niet gekomen om mij op iemand te wreken, maar ik wil met al diegenen, die hiertoe bereid zijn, aan de ontwikkeling van ons vaderland verder arbeiden". Verklaring van koningin Maria. Koningin-Moeder Maria van Roemenië heeft United Press een uitsluitend interview toege staan, per telefoon van Oberammergau uit, waar zij vertoefde ten huize van een vriendin uit haar schooljaren, mevrouw Margerita von Raven. De koningin zeide: „Ik protesteer ten krachtigste tegen de berichten, welke in het buitenland zijn gepubliceerd, volgens welke ik uit Roenen'ë zou zijn weggeloopen, toen ik de Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS Ex-kroonprins Carol van Roemenië te Boekarest teruggekeerd en tot koning ge proclameerd. Een aanslag op den Duitschen gezant te Lissabon. Politiek testament van Mussolini. BINNENLAND Verkeersongelukken Verdronken bij het zwemmen (Gem. Berichten, 3de blad). HET KONINKLIJK PALEIS TE BOEKAREST was gekalmeerd, verhief de president zich van zijn zetel en wendde zich tot den koning met de volgende woorden: „De in de Nationale Vergadering vereenigde wetgevende lichamen hebben besloten, dat de rechten op den troon van Roemenië aan Uwe Majesteit toekomen. Wij verzoeken U, den eed op de grondwet af te leggen". Minister-president Mironescoe overhandigde vervolgens den koning de eedsformule, welke Carol met vaste en kalme stem voorlas. Na de voorlezing van den eed werd den koning het kruis ter hand gesteld, dat hij kuste, waarna PRINS CAROL, die op eersten Pinkster dag te Boekarest tot koning Carol II is geproclameerd. DE WEER AFGEZETTE KONING" MICHAEL met zijn moeder, prinses Helena van Griekenland KONING-MOEDER MARIA VAN ROEMENIE berichten vernam omtrent den a.s. terugkeer van mijn zoon Carol. Dit is volkomen onjuist. Ik had mijn huidig bezoek aan Oberammergau reeds beraamd weken voordat er sprake was van zijn terugkeer, waaromtrent ik niet op de hoogte was gesteld". Lachend zeide zij daarop: „Ik weet heelemaal niets van dien terugkeer af. In elk geval zal ik mijn verblijf in het bui tenland bekorten ten einde in het a.s. weekend naar Boekarest te kunnen terugkeeren en daar door de dwaasheid aan te toonen van de be richten dat ik ben weggeloopen. Ik zou hier aan nog graag willen toevoegen, dat mijn zoon Carol en ik altijd groote en trouwe vrienden zijn geweest, en ik ben dolblij met het bericht van zijn terugkeer. Ik verwacht, dat de gevol gen van zijn troonsverheffing uitmuntend zul- lijn zijn". De voorgeschiedenis. Zooals men zich misschien nog herinnert, moest kroonprins Carol op 28 December 1925 afstand doen van zijn rechten op de troon en op den titel van kroonprins in verband met zijn geruchtmakende vrouwengeschiedenissen. Op 21 Juni 1928 is het burgerlijk huwelijk met prinses Helena van Griekenland ontbon den verklaard. Prins Carol leefde sinds 1925 te Parijs met zijn nieuwe vrouw, mevr. Lupescoe. Na den dood van koning Ferdinand in 1927 werd het zoontje van prins Carol en prinses Helena, de 5-jarige Michael, tot koning uit geroepen onder regentschap van een raad, waar de koningin weduwe Maria de lakens uit deelde. Sindsdien heeft men niet opgehouden te in- trigueeren voor den terugkeer van prins Carol; zoolang de liberale partij aan het bewind was, echter zonder resultaat. Reeds vroeger is een voorgenomen staats greep van prins Carol verijdeld, doch thans is de toeleg geslaagd, dank zij een goed voor bereide ensceneering. P^IRONESCOE, die het nieuwe Roe meensche kabinet na het aftreden van het ministerie-Manioe gevormd heeft BUITENLAND SPANJE. Volgens een bericht uit de grensplaats 'lendaye zou een nieuwe regeeringscrisis in Spanje te verwachten zijn. In verband •iermee, zoo wordt gemeld, is de koninc .an Barcelona naar Madrid teruggekeerd. Volgens berichten uit Madrid is het te \"ora bij Toledo tot ongeregeldheden gc- .nmen. Dc boerenbevolking eischte de af- chaffing van een onlangs ingevoerde be- .asting en trachtte verscheiden leden van den gemeenteraad te lynchen. Daarbij werd een gemeenteraadslid ernstig ge wond. De gendarmerie kon slechts met groote moeite verdere excessen voorko- Onder de studenten te Salamanca heerscht een opgewonden stemming. Zij achten de wijze, waarop in zekere vakken de examens zijn afgenomen, niet rechtvaar dig. De hoogleeraaren hebben besloten, do universiteit te sluiten. Er hebben wanorde lijkheden plaats gehad. FORTUGAL AANSLAG OP DEN DUITSCHEN GEZANT TE LISSABON. Het slachtoffer overleden. Op den Duitschen gezant te Lissabon von Baligand is Zaterdag een aanslag ge pleegd, als gevolg waarvan deze is overle den. De dader loste twee revolverschoten op den gezant, welke dezen in hot hoofd troffen. In den loop van den namiddag is dc gezant daarop aan zijn verwondingen be zweken. Dc gezant bracht dien ochtend een be zoek aan het Duitsche eskader, dat op de reede van Lissabon ligt, met de bedoeling admiraal Gladisch en zijn état-majoor uit. te noodigen een banket bij te wonen, dat in het gezantschapsgebouw zou worden ge houden. Plotseling trad een man op hem toe, die de doodelijke schoten loste. Dc stervende werd direct naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij om 3 uur overleed. Dc moordenaar, een zeeman, liet zich gewillig arresteeeren en verklaarde Pie- chowski te heeten en afkomstig te zijn uit Danzig. Voor zoover uit zijn verklaringen kon worden opgemaakt, is hij niet geheel bij zijn verstand en beschouwt hij zich als iemand van zeer hoogen rang. Hij liep met het waandenkbeeld rond iemand van

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1