2en PINKSTERDAG GEOPEND efïi 21ste Jaargang ZATERDAG 7 JUNI 1930 No. 6612 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Eureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN >LE NHORST's FOTOWERKEN PINSTERGAVE BUITENLAND BINNENLAND 3)e £eicbeJte (Bou/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden' aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop n verkoop f 0.50 EU WE RIJN 46 Toen de Apostel Paulus op een van zijn missiereizen de stad Ephese bezocht, trof hij daar eenige leerlingen aan en vroeg hun: „Hebt gij den H. Geest reeds ont vangen?" En zij antwoordden: „Wij heb ben niet eens gehoord, dat er een H. Geest is". Een zonderling antwoord, alleen ver klaarbaar door de nog geringe kennis dier Ephesiërs, en toch is men bijna ge neigd om nu, na zoovele eeuwen van christendom, van menigeen nog eenzelfde antwoord te verwachten. Het oud gezegde, dat van de drie Goddelijke Personen de H. Geest het minst gekend en aanbeden wordt, schijnt nog steeds waarheid te zijn. Welk een geringe plaats neemt Hij in dc gedach ten en verlangens van zoovele overigens godsdienstige en ontwikkelde katholieken in; hoe luttel is de vereering, die Hem af zonderlijk ten deel valt! Men belijdt Hem in het Credo en eert Hem in de lofprijzing der drie Personen, maar veel- verder gaat het meerendeel niet, en zoozeer als de Va der en de Zoon gekend en aanbeden wor den, zoo weinig is dit, afzonderlijk althans, met den H. Geest het geval. Men zoekt hiervoor een verklaring in het eindige van onze menschelijke natuur, die het zichtbare noodig heeft om zich tot het onzichtbare te verheffen. Den Vader, zoo zegt men, kennen wij uit de schepping, en nog" beter kennen wij den Zoon, Die voor ons Mensch geworden is en onder ons heeft jrewoond, maar hoeveel "minder nader staat ons de H. Geest, Die noch in het Oude, noch in het Nieuwe Verbond onmiddellijk tot de menschen gesproken heeft, en Wiens werking geheel inwendig en onzichtbaar is? Maar heeft dan de H. Geest niets ge schapen, waardoor Hij zich meer onmid dellijk aan ons openbaart? Heeft Hij niet op Pinksterdag, als Hij in het geruisch van den wind en in vurige tongen boven de Apostelen verscheen, de Heilige Kerk ge sticht? Deze stichting is het werk der drie Personen, maar behalve de Zoon is ook de H. Geest op een meer bijzondere wijze daar bij betrokken geweest. Toen de Kerk uit Christus' hartewonde geboren was, zooals Eva gevormd werd uit de zijde van Adam, heeft de Godmensch Zijn Bruid ook een ziel gegeven, en deze is geen andere dan de H. Geest. En zooals men de ziel uit het lichaam kent, zoo kent men ook den H. Geest uit Z ij n lichaam, de Kerk. Daarom is het eigenlijk niet waar wat zoovelen zeggen en ook meenen, dat zij den H. Geest zoo weinig kennen en waardee- ren. Men kent Hem wel, maar geeft er zich zoo zelden rekenschap van, dat al \^at men in de Kerk gebeuren ziet, haar groei en bloei en de wonderen, die zij dagelijks ver richt, slechts de levensuitingen zijn van het Goddelijk element, dat hadr bezielt, den H. Geest; dat Hij, Die door de profeten gesproken heeft, nog steeds spreekt door haar. Wie iets van het verleden en heden der Kerk weet, begrijpt ook een weinig de wonderbare eigenschappen en werkingen des H. Geestes, Zijn goedheid, wijsheid, liefde en kracht, die Hij nu reeds eeuwen door Zijne Kerk openbaart. In haar is Hij zichtbaar geworden voor ons, zooals Gods Zoon dit werd, toen Hij het vleesch aan nam. De Kerk is Zijn Pinkstergave, het blij vende Pinksterwonder, dat Hij ons achter liet. Nog wordt zij verstaan door alle talen en stammen, nog zijn het arme visschers, priesters alleen met het kruis gewapend, die de wereld veroveren, steeds weer her nieuwt zich het wonder van den zuurdeesem en het mosterdzaad. En waar ook maar een kruis zich in de lucht verheft en wij priesters en klooster lingen zich door het gewoel der steden zien spoeden ter zielenvangst, daar weten wij telkens den H. Geest nabij en zijn wij ge tuigen van Zijn Pinks te rw onder, Zijn L. E. V Vrijheid blijheid? In ons land genieten alle partijen, grondwettelijk, een gelijke vrijheid. Een gelijke vrijheid als alle andere par tijen wordt ook toegelaten aan de partij, die zich niet naast, maar met de grootste en felste vijandelijkheid tegenover alle •andere partijen stelt, de Communistische Partij. Deze Partij mag in ons land vrij propa ganda maken voor de revolutie, voor bur geroorlog en alles v Taan vastzit. Dat mag Dat vergaderzalen of op afgesloten o ten, waarnaar dan kunnen luistere. die zulks wen- schen. Dat mag in Leiden ook zóó, dat niet alleen allen, die zulks wenschen, er naar kunnen luisteren, doch dat ook degenen, die dat niet wenschen, min of meer gedwon gen worden om het te aanhooren, zoo zij niet hun ooren willen stoppen. In Leiden toch wordt den Communisten toegestaan midden in de stad, op een plein rondom bewoond, meetings te organisee- ren en redevoeringen tc houden. Tegen het gezag, tegen dc orde, tegen do burgerlijke verdraagzaamheid, voor revolutie, voor burgeroorlog. Zijn wij nu toch niet wat erg verdraag zaamverdraagzaam als schapen? BELGIE HET MILITAIRE ACCOORD MET FRANKRIJK. De Belgische Kamer heeft met 136 tegen 10 stemmen en 3 blanco het verzoek ver worpen inzake een parlementair onderzoek, ingediend door dc Vlaamsch-nationalisti- seho fractie, naar het Fransch-Belgische militaire accoord, de publicatie er van en de er op betrekking hebbende documenten. Verschillende sprekers noemden het voorstel ongewoon en abnormaal, daar alle ministers van buitenlandsche zaken hadden verklaard, dat het Fransch-Belgische ver drag een zuiver defensief karakter droeg en dat de Belgische liefde voor den vrede en zijn wil om den oorlog ter zijde te stel len er niet onder konden lijden. DUITSCHLAND DUITSCHLANDS BEGROOTINGS- TEKORT. Kabinet besluit tot de heffing van een noodoffer. De twee belangrijkste besluiten, die het Rijkskabinet genomen heeft wat betreft de kwestie van de dekking van bet begroo- tingstekort, zijn de verhooging der bijdrage voor de werkloosheidsverzekering met 1 pet tot 4 1/2 pet. en de „voorbijgaande rijks hulp der vast-gesalarieerden" zooals men nu het noodoffer heeft genoemd. De ge noemde verhooging zal voor een groot deel worden vereffend door een verlaging van de contributie voor de ziekenfondsen. Het noodoffer zal vooreerst voor de drie ko mende kwartalen, dus van 1 Juli af, wor den geheven. Daar niet alleen ambtenaren doch ook particulieren het offer zullen brengen zal het betrekkelijk laag zijn en ongeveer 34 pet. van de huidige inkom stenbelasting uitmaken. De omzetbelasting wordt niet verhoogd zooals verwacht werd. In de officieele me- dedeeling werd er den nadruk op gelegd, dat de besluiten van heden het evenwicht in de begrooting volkomen herstellen. Voor het verkrijgen van het evenwicht zullen dus geen leeningen worden geslo ten of rijksbezittingen worden vervreemd. Plannen van dien aard bestaan wel voor de financieering der werkverschaffing, door uitbreiding van het wegennet toe. De ramingen der rijksinkomsten zijn gun stiger dan verwacht werd. De parlementaire behandelingen der be sluiten van heden zal nog wel eenigen tijd vorderen en- moeilijkheden vorderen, doch men gelooft niet, dat zij voor de regeering eenige consequenties zullen hebben. Wat de werkverschaffing betreft zijn tal van maatregelen besproken. Met verschil lende rijksinstanties, posterijen, spoorwe gen e.d. worden onderhandelingen dienaan gaande gevoerd. In den loop van het jaar zullen verder 35.000 tot 40.000 woningen worden gebouwd. INCIDENT IN DEN BEIERSCHEN LANDDAG. Gistermorgen deed zich in de zitting van den Beierschen landdag een tweetal inci denten voor, dat de gemoederen hevig in beroering bracht. Zes nationaal-socialistische afgevaardig den kwamen tegelijk in hun partij-uniform de zaal binne om tegen het door de Beier- sche regeering uitgvaardigde verbod om in uniform te demonstreeren, te protestee ren. Dit verwekte groot rumoer in het huis. Geroep giug op om de zes nationaal-socia- listen uit de zaal te verwijderen. Dc voor zit er merkte op, dat in het reglement van orde niets wordt bepaald omtrent de klee ding der afgevaardigden. Mocht de orde echter verstoord worden, dan zou hii alles doen om haar te helpen handhaven Spoedig daarop ontstond het tweede in cident, toen dc nationaal-socialistische af gegevaardigde Dauser het spreekgestoelte betrad_ om het woord te voeren. Met uit zondering van twee Duitsch-nationalen en drie nationaal socialisten verlieten alle af gevaardigden demonstratief de zaal. Dc spreker protesteerde tegen het feit, dat alle afgevaardigden waren weggeloopen, doch de voorzitter antwoordde gelijkmoe dig dat dit een zaak was, die slechts de fracties en de afgevaardigden zelf aanging. Voor de bijna verlaten zaal met leego stoe len zette Dauser zijn .redevoering voort. In de middagzitting van den landdag kwam president Stang op de nationaal-so cialistische demonstraties van den voormid dag terug en verklaarde, dat teekenen op de tribune duidelijk hadden gemaakt, dat met het optreden van dc nationaal-socialis tische afgevaardigden een bewuste demon stratie en provocatie verbonden was. Voortaan zou hij, op grond van het huis houdelijk reglement, dergelijke grove over tredingen straffen met verwijdering uit de zittingzaal en het dragen van uniformen, die een teeken zijn van het behooren van de dragers tot een politieke organisatie, niet meer toestaan. Het huis gaf zijn instemming te kennen met het standpunt van den president door levendig applaus. ENGELAND DE AFWIJZING VAN DEN KANAAL TUNNEL. Hoe de Britsche regeering deze motiveert. Het witboek over dc kanaaltunnel geeft, behalve de conclusie van de commissie voor dc verdediging van het rijk, dat het plan zou leiden tot een uitbreiding der verplich tingen en hooge uitgaven voor de defen sie, nog de volgende redenen voor dc ver werping van de plannen: zwakheid der economische argumenten, enorme kosten, lang tijdsverloop alvorens het gebruikte kapitaal vruchtdragend is en het geringe aantal werklieden, dat gebruikt kan wor den. Verschillende andere economische en militaire overwegingen werden besproken en de eindconclusie was, dat er geen enkem reden bestaat om de politiek te verande ren^ door de respectieve regeeringen gedu rende de afgeloopen vijftig jaar gevolgd. Naar aanleiding van de conclusies der officieele commissie van onderzoek zegt het witboek, dat het voor de voorstanders een teleurstelling moet zijn, dat er zooveel e.ementen van twijfel en onzekerheid be staan en dat handel en industrie zulks een koelen steun verleenen. Ug totale kosten zouden veel meer dan 30 millioen pond bedragen, op welk bedrag de aanleg van bij- en hoofdtunnel werd ge schat. Hierbij zijn niet begrepen de kosten voor stations, locomotieven en ander rol lend materieel, terwijl het groote kapitaal, in de bestaande Kanaaldiensten belegd, improductief zou worden gemaakt. De MALTHEZER KWESTIE. In het Lagerhuis werd de vraag gesteld of de post van gezant bij het Vaticaan va cant zou worden gelaten hangende dc bij legging van het geschil tusschen het Vati caan en Malta. De onderminister van buitenlandsche za ken antwoordde dat Henderson nog niet in staat was te zeggen wanneer hij den naam zou kunnen mededeelen van den opvolger van den heengaanden gezant. HONGARIJE. SoNGARIJE'S PROTEST TEGEN TRIANON. Ruim 20.000 telegrammen aan den Volkenbond. Bij den Volkenbond zijn niet minder dan ruim 20.000 telegrammen van Hongaarsche vereenigingen en organisaties ontvangen, afgezonden op den dag, waarop voor 10 jaar het vredesverdrag van Trianon werd onderteekend. In deze telegrammen wordt er op aan gedrongen, de herziening van het verdrag thans ten spoedigste op de agenda van den Volkenbond te brengen in het belang van den vrede in Europa. 6RITSCH-INDIE INDIE'S VERZET TEGEN ENGELAND. De aanval der Afridi teruggeslagen. De regeeringstroepen hebben den op- marsch der Afridi, die een aanval deden op Pesjawar, weten te stuiten. De Afridi hadden de wegen versperd, door er boomen over heen te gooien, doch doordat de Engelsch°n de opstandelingen uit de lucht bestr „.ten, waardoor dezo klaarblijkelijk veel verliezen leden, werden zo gedwongen tot den terugtocht. De troepen die met do Afridi slaags ge raakt waren, hebben eenige verliezen gele den, daar de aard van h^t terrein het bui tengewoon lastig maakte, de aanvallers terug to drijven. AMERIKA Katholieke studenten keeren in Mexico terug. Eon groot aantal katholieke studenten die bij het begin der laatste kerkvervol ging in Mexico naar Spanje waren ge vlucht om aan de Spaansche Seminaries hun studies voor tc zetten, maken zich thans gereed om terug te keeren naar hun vaderland. Talrijke studenten dio intus- schen hun studies en voorbereiding voor het priesterschap hadden volt-ooid zijn thans door hun bisschoppen opgeroepen om naar Mexico terug te keeren. Weer strijd met rebellen in Brazilië. Associated Press verneemt uit Pernam- buoo, dat 25 politic-agenten werden gedood of gewond in gevechten die gisteren wer den gevoerd met opstandelingen tc Agua- branca in den staat Parahyba. Dc rebel len, die reeds een maand in opstand zijn, hebben groote voorraden. Gapens en mu nitie in beslag genomen. DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. Zooals bekend is, bevat de beschikking van den minister van waterstaat inzake dc verdeeling van den zendtijd do bepaling, dat de in die beschikking getroffen rege ling in werking treedt op c-en nader vast te stellen datum, welke in geen geval later zal worden gesteld dan 1 Juli 1930. Ten einde deze datum te doen samenval len met den dag, waarop ook de radio-pro gramma's voor een bepaalde week aanvan gen, n.l. den Zondag, heeft de minister be slist, dat de zendtijdregeling in werking treedt op Zondag 29 Juni. De verzorging van het algemeen program ma op Maandag 30 Juni zal voor den eer sten keer geschieden door de V.A.R.A.; het algemeen programma op Vrijdag 4 Juli zal voor de eerste maal worden verzorgd dooi den K.R.O. HET GIJZELINGSGEVAL— DUYVESTEIN. De uitspraak van de commissie van onderzoek. De heeren H. Diemer, directeur-hoofdre dacteur van het Dagb-a/1 ..De Rotterdam mer", te Rotterdam, mr. J. Drost, advocaat, wonende te Rotterdam, en D. van Stave ren, voorzitter der Centrale Commissie voor de Filmkeuring, wonende te 's-Gra- venhagc, die als commissie van onderzoek Je gedragingen hebben ouderzocht van den heer Dorgelo, papierfabriek lo Gouda ten opzichte van L. W. Duyvcstein, wonen- Maandag, 2den Pinksterdag, zal „De Leidsche Courant" niet ver schijnen. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Hce Duitschland zijn begrootingstekort wil dekken. De motieven der Britsche regeering bij de afwijzing van het Kanaaltunnelplan. De aanval der Afridi bij Pesjawar afge slagen. De „Graf Zeppelin" gisteravond te Friedrichshafen gearriveerd. (Luchtvaart, 4de blad). BINNENLAND De nieuwe zendtijdregeling (1ste blad). OMGEVING. Onder Ncordwijkerhout is een jongeman uit Voorhout verdronken, (lsto blad). Bouw van een hulpkerk aan dc Kaag (lstc blad.). TOEDIENING H. VORMSEL TE LEIDEN. Men verzoekt ons medo tc deelen, dat binnenkort Mgr. Aengenont het H. Vorm sel zal komen toedienen aan kinderen en volwassenen (bekeerlingen en anderen), die nog niet het H. Vormsel ontvangen heb ben. Volwassenen Worden verzocht op een der beide Pinksterdagen een briefje tc werpen in de bus van dc pastorie, van hun eigen parochie-kerk in c t naam c n vol ledig adres. de te 's-Gravenhage, die door Dorgelo ter zake eener vordering wegens koopprijs van geleverde goedren is gegijzeld, hebben, zoo als in het kort, gemeld hun rapport uitge bracht. Ka do verschillende feiten te hebben na gegaan, zegt dc commissie, <lat zij begrijpt, dat Dorgelo tegen Duyvestein streng i- op getreden. Dc door Duyvestcin aangenomen houding o.a. een brief van begin Januari 1928 en hot onbeantwoord lac^n van vev- schillendc brieven, gaf hiertoe alle aanlei ding. De opgesomde feitca tooncn aan, dat Duyvestein het grootcndccls aan zichzelf tc wijten heeft dat het zoover gekomen is. Wanneer het geval Duyvestein op zich zelf stond zou het enkele feiten van in gij zeling stellen geen aantetding tot ciitiek behoeven .te geven. Het staao niet vast, dat Dorgelo had moeten begrijpen, dat gij zeling geen resultaat kon hebben. Het geval staat echter niet alleen. In den korten tijd van 5 jaren heeft Dorgelo 21 malen een volmacht tot gijzeling gctcc- kend. Dit getal is ontstellend groot. De commissie begrijpt, dat in een bedrijf als dat van Dorgelo vele kleine vorderingen voorkomen, die tot moeilijkheden aanlei ding geven. Voor Dorgelo schijnt gijzeling een normaal middel te zijn geworden, welks toepassing als van zelf sprekend werd be schouwd, wanneer audcro middelen niet hadden gebaat. Niet alleen het grooc aantal gijzelingen wijst hierop, xnaar ook liet verder verloop van het geval-Duyvestcin. Dorgelo zegt in het gehee. niet meer aan Duyvestein gedacht te hebben vóór het bezoek van den heer Mulder op 3 Maart 1930 (de gijzeling was ingegaan op 21 No vember 1929). Is dit waar dan blijkt hieruit duidelijk, dat Dorgelo lichtvaardig hoef, gehandeld. In dit geval had Dorgoio wellicht niet mogen gijzelendat hij niet reeds mug voor 3 Maart 1930 de gijzeling nceft opge heven, moot de commissie ernstig afkeuren.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1