BINNENLAND Puisi RECHTZAKEN WOENSDAG 4 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 OP HET VLIEGVELD WAALHAVEN TE ROTTERDAM. Een overzicht van de nieuwste modellen. Op den voorgrond de nieuwe vliegtuigen van Koolhoven DE HEER JOH. HEYMEN is in den leeftijd van 67 jaar te Den Haag over leden. Hij was oud-voorzitter en eere lid van het Kon. Ned. Gymnastiek- Verbond KINGSFORD SMITH is naar Engeland vertrokken om nabij Dublin te starten voor de Oceaanvlucht. Hierboven de „Southern Cross", waarmede de vlucht gemaakt wordt. Inzet: Kingsford Smith en Van Dijk, die den tocht meemaakt HUWELIJKSVERMOGENSRECHT. Het nieuwe ontwerp. De man blijft het hoofd van de echtvereeniging, maar de postie van de vrouw is ver sterkt door voor onderschei dene handelingen haar mede- werking te eischen. Ingediend is een ontwerp-huwelijksver- mogensrecht. Aan de memorie van toelich ting wordt het volgende ontleend: Men moge van oordeel zijn, hetzij op principeele gronden, hetzij meer uit over wegingen van practischen aard, dat aan den man in de gezinsaangelegenheden een beslissende stem toekomt, tegen misbruik van die bevoegdheid heeft de wetgever zooveel mogelijk te waken en juist in ver mogensrechtelijke aangelegenheden, die zich immers voor objectieve beoordeeling gereedelijk leenen, is die taak niet onuit voerbaar en door den wetgever tot dusver zeker niet geheel bevredigend vervuld. Ook heeft men niet uit het oog te verliezen, dat de meer rechtstreeksche deelneming in al lerlei vorm van de gehuwde vrouw aan het verkeer hare consequenties heeft, die, in de bestaande wet wel eenigermate erkend, zich voor het tegenwoordige in veel ster kere mate doen gelden. Uitgangspunt is gebleven, dat de man is hoofd der echtvereeniging. Maar de minis ter is er op bedacht geweest meer dan tot dusver waarborgen tegen misbruik van de maritale macht te scheppen. In die lijn ligt, dat, terwijl de gemeenschap van goe deren als de meest met den aard van het huwelijk overeenstemmende vorm van hu welijksgoederenrecht is gehandhaafd als wettelijke regel en den man daarvan, uit kracht van zijn hoofdschap der echtver eeniging, het beheer is gelaten, de positie der vrouw is versterkt, doordat voor onder scheidene handelingen haar medewerking is vereischt, voorts waar de bevoegdheid om rekenschap te vragen is gegeven met als sanctie de mogelijkheid haar met het beheer der gemeenschap te belasten en verder ook de scheiding van goederen is vergemakkelijkt. Dan is wat men zou kunnen noemen het natuurlijk recht van de vrouw op het voe ren der huishouding beter erkend: een recht op het beschikbaar stellen van huis houdgeld met vereenvoudigd loonbeslag wordt ingevoerd, het gebruik ten dienste der huishouding van eigen inkomsten uit ambt, beroep of bedrijf is haar verzekerd, terwijl, meent de man de vrouw het recht tot het voeren der huishouding niet te kun nen laten, beroep op den rechter wordt gegeven. Met het vorenstaande samenhangend, doch mede voortgekomen uit de behoefte van het verkeer, waaraan de gehuwde vrouw in toenemnde mate deelneemt, staat de vraag, of de handelsonbevoegdheid der gehuwde vrouw moet worden gehand haafd. Zooals bekend, is het uitgangspunt der tegenwoordige wet, dat de vrouw, en zulks onafhankelijk van het stelsel van hu welijksgoederenrecht de bijstand van haren man voor elke rechtshandeling be hoeft. Op deze wijze is preventief het be lang van het gezin als eenheid op afdoende wijze veilig gesteld. Het spreekt echter vanzelf dat hier niet alleen de mogelijk heid ligt van machtsmisbruik de tegen woordige wet heeft dat trouwens erkend door beroep op den rechter (art. 167 B.W.) open te stellen doch dat bovendien deze voorziening bij regelmatige deelneming van de gehuwde vrouw aan het verkeer groote bezwaren schept. Ook dit laatste erkent reeds de bestaande wet. Immers de eisch van bijstand voor elke rechtshandeling moge uitgangspunt zijn, voor de groote meerderheid der gevallen is hij niet ge handhaafd. Onder die omstandigheden is het den minister voorgekomen dat voldoende aan leiding ontbreekt om voor de gehuwde vrouw als uitgangspunt te behouden de voor het rechtsverkeer uiteraard hinderlijke handelsonbevoegdheid. De uitzondering overheerscht immers reeds thans den regel en, waar die regel zelf een exceptie vormt op het gemeene recht, ligt het voor de hand, dat gemeene recht als uitgangspunt te aanvaarden. Reeds hiervoren werd opgemerkt, dat het ontwerp de gemeenschap van goederen als den wetteüjken regel handhaaft met den man als beheerder. Ook voor gemeenschap van winst en ver lies is eenheid van beheer verzekerd. Slechts voor zoover dus gemeenschap is uitgesloten, zal de handelingsbevoegdheid der vrouw zich ten volle kunnen doen ge voelen. Hier kan inderdaad door de han delsbevoegdheid een divergentie dreigen, doch in de plaats van de preventief wer kende handelingsonbevoegdheid, kent het ontwerp te dezen als correctief het re pressieve middel van een vereeniging van beheer. 'Als een der hoofdpunten van het ont werp is verder te noemen, dat onder con trole van den rechter en mies de rechten van crediteuren verzekerd zijn wijziging van huwelijksche voorwaarden staande hu welijk wordt mogelijk gemaakt. OVEREENSTEMMING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE? Woensdag a.s. voortzetting der besprekingen. De besprekingen in zake het dreigend conflict in de sigarenindustrie, welke gis teren in het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid hebben plaats gehad, hebben ertoe geleid, dat voorloopig het conflict nog niet zal uitbreken. De bespre kingen zullen Woensdag 11 Juni worden voortgezet in het vertrouwen, dat dan vol ledige overeenstemming zal worden be- reakt. HET ERNSTIG ONGELUK MET EEN AUTOBUS op de lijn Frane- kerSneek heeft drie slachtoffers geëischt. Een kijkje op de plaats des onheils, waar de wagen te water reed. De omwonenden bspreken het droef gebeuren MAATSCHAPPIJ VOOR GENEES KUNST. De moraal-clausule aangenomen. In een buitengewone algemeene verga dering van de Nederl. Maatschappij ter be vordering der Geneeskunst, gehouden., op Zaterdag en Zondag j.l. te Amsterdam, is met 5342 stemmen de „moraal clausule" aangenomen. De beteekenis van deze aan vaarding der moraal clausule zit hierin, dat de R. K. ziekenfondsen in hun regle ment kunnen opnemen de bepaling, dat de ziekenfondsleden moeten behandeld worden naar de grondregels der katholieke moraal en dat een medicus, die deze voorwaarde niet aanvaardt, door het ziekenfonds kan uitgesloten worden van de medewerking aan het ziekenfonds. Een motie, waarin de algemeene verga dering werd voorgesteld het ongewensoht te verklaren, „dat de „Maatschappij voor Geneeskunst" eenig voorstel in overweging neemt, waarin een beperking van de vrij heid tot de uitoefening der geneeskunde, anders dan door de wet geëischt schuilt", werd met 85 tegen 50 stemmen verworpen. De hoogstaande wijze, waarop de debat ten over deze, zeer vele gevoeligheden op wekkende, kwestie gevoerd zijn en de lei ding daarbij van de bestuurstafel gege ven, hebben algemeen bevrediging gewekt. Dat Katholieken van him geneesheer, ook van een niet-katholieken geneesheer, eischen, dat deze de princiepen van de katholieke moraal volgt dat is heel lo gisch. Om dezelfde reden is het ook heel lo gisch, dat Katholieken als algemeene regel, zoo mogelijk, als huisarts kiezen een katho lieken geneesheer van wien 't vanzelf sprekend mag worden geacht, dat hij zijn nobel beroep op nobele wijze èn volgens de katholieke moraal zal uitoefenen. De Delftsche studenten in „een perceel aan den Dam". Het Tweede Kamerlid van der Waerden heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de volgende vra gen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de door den Delftschen senaat uitgespro ken uitsluiting van de studie aan de Tech nische Hoogeschool voor twee jaar ten aanzien van twee studenten die, op 11 Mei j.l., in feeststemming terugkeerend van de studenten-roeiwedstrijden, een perceel, ge legen aan den Dam te Amsterdam, over moedig, doch zonder kwade bedoelingen, zijn binnengedrongen, buiten de uren, waar op dit perceel voor bezoekers te bezichti gen is, terwijl bekend was, dat de bewoners niet aanwezig waren? 2. Is de minister van oordeel, dat het hier een vergrijp betreft, dat verband houdt met het onderwijs aan de Technische Hoo geschool en waarin de senaat aanleiding mag vinden tot het nemen van disciplinai re maatregelen? 3. Is de minister bereid, van zijn vernieti gingsrecht gebruik te maken ten aanzien van dit besluit, dat door do onevenredig nender is, daar studenten, die zich op dien zware straf, die het oplegt, des te schrij- zelfden dag in den trein ergerlijk misdroe gen, tot dusver vrij uitgaan? Belastingknceiers. De volgende circulaire, uitgegaan van het ministerie van Financiën, afdeeling Directe Belastingen, en gericht tot de di recteuren der Directe Belastingen, is ze ker waard, aldus het „Volk", in ruimen kring bekend te worden: „Ik heb de eer U mede te deelen, dat aan een rapport van den Accountantsdienst te 's-Gravenhage, 1ste buraeu, van 15 Jan. 1930, no. 212, het volgende is ontleend: „Nadat een belastingschuldige, bij een vorig onderzoek, was gevraagd om inzage van het afschrift zijner rekening-courant met de Banque Générale Beige te Antwer- epn, over het jaar 1925, werd door hem overgelegd een brief van deze instelling, waarin stond vermeld, dat in 1925 op de re kening-courant slechts voorkwam een stor ting van ƒ510.72 op den 30en December 1925, welk bedrag gelijk was aan het saldo waarmede de wel getoonde rekening-cou rant over 1926 was geopend; bijgevoegd was een duplicaat,van het betalingsbewijs. Bij een later ingesteld onderzoek werd echter in een door belastingplichtige ter inzage verstrekt pak rekening-courantaf schriften van diverse banken aangetroffen een afschrift van de genoemde bank over 1925 met een omzet van ca. 300.000, ter wijl een storting als aangegeven daarop niet voorkomt; alleen het saldo per 31 Dec. 1925 bedroeg eveneens 510.72. Hieruit blijkt, dat door deze bank of althans door personeel bij haar werkzaam, aan haar cliënten, waaronder zich veel diamanthandelaren moeten bevinden, me dewerking wordt verleend om den fiscus te misleiden". Vacantie-transport voor Hongaarsche kinderen. Wij vernemen, dat er vanwege het comité voor Hongaarsche kinderen ook dezen zo mer een transport wordt voorbereid om aan de vroegere pleegkinderen, welke daartoe door hun pleegouders worden uitgenoo- digd, gelegenheid te geven, nog eens hunne vacantie hier door te brengen. De aan komst van dit transport is voorloopig be paald op 2 Juli. Voor nadere inlichtingen wende men zich to den heer Ph. Wessels, Papegaaistraat 14, Goes, die zich ditmaal met de administratie belast, of tot de an dere provinciale en plaatselijke comité's. Cultuur en beschaving. Men schrijft aan de „Rotterdammer": Mr. v. d. Deure sprak in zijn rede van j.l. Maandag met een enkele woord (ge lukkig!) over de beruchte Radio-protest vergadering van 24 Mei j.l. te Amsterdam en uitte de meening: Als uiting van cul tuur en beschaving deze vergadering be schouwende, dan is het met die cultuur en beschaving toch bitter treurig gesteld. Mr. v. d. Deurc had gelijk! Wil men nog een bewijs? In de Enkh. Courant treffen we een verslag aan van een aldaar gehouden pro testvergadering. „Schoolkameraad v. d. Deure, Bram", zoo luidt een der opschriften in bedoeld verslag. En dan verder: „De heer Kool (Venhuizen) gaat in zijn herinueringen terug naar 1902, toen hij nog op de H. B. S. te Enkhuizen zat, te gelijk met Bram v. d. Deure (gelach). Bram probeerde hem het vloeken af te leeren, maar dat is hem niet gelukt. En nu pro beert Bram de Avro te drukken, maar ook dat zal hem niet lukken (daverend ap plaus). „Zij, die opbouwend werk leveren, blij ven lang in de harten leven. Maar Bram. „(Een stem: Is al dood). „Wij, Enkhuizers, zijn verplicht goed te maken, wat de Enkhuizer Bram v. d. Deure heeft vernietigd(daverend applaus en gestamp)." Met recht mocht mr. v. d. Deure zeggen dat het met de cultuur en beschaving bij sommige Avro-menschen „toch bitter treu rig" Snelle postverbinding. Men schrijft ons uit Balkbrug: Tot dusverre gingen van ons hulppost kantoor evenals van soortgelijke kan toren in den omtrek des Zondagsmor gens nog brieven mede met de autobus, die dan van Dedemsvaart naar Zwolle gaat, de ochtendpost van elders mede brengende. Dit laatste men kan die post dan, grootsteeds, ten kantore afhalen is be houden gebleven, maar sinds 15 Mei neemt die bus van hier niets meer mede. Of er misschien te veel was, zoodat het voertuig geen ruimte genoeg bood? Neen, eer was het tegendeel het geval, zoodat men het wellicht de moeite niet waard vond. Maar is dit nu een reden om den ter mijn tusschen twee buslichtingen tot 33 uur uit te breiden? Wat toch is het geval. De laatste lich ting vóór den Zondag heeft nu plaats des Zaterdagsavonds om 10 uur; wat na dien tijd gepost wordt, blijft rustig wachten tot 's Maandagsochtends 7 uur. Neemt men in aanmerking, dat voor 't in ontvangst nemen van de Zondag ochtendpost toch personeel aanwezig is, zoodat voor Jt verzenden eener Zondag ochtendlichting heel weinig moeite wordt gevraagd, dan valt de afschaffing hier van slecht te rijmen met de moderne voortvarendheid onzer posterijen. in het gelaat verdwijnen Jpoedig door dezo des avonds met wat PUK)L in te wrijven en door zich des morgyjj^te wasschen met' warm water en gewoneMteep of' beter nog mot Purolzeep. 't VoldBt iedereen. (Reclame). KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken. J. A. J. A. Noord wijk een hond onge- muilkorfd laten losloopen f 3 2 d. H. H. V'. te Leiden met een handwagen rijden door de le Groenesteeg f 2 1 d. G. C. overtre ding der verord. Leiden op dc straatpolitio f 2 1 d. J. M. fietsen zonder licht f 3 2 d. G. H. B. L. Voorhout idem f 3 2 <k H. 8. S. te Leiden op den openbaren weg kaart spelen f 1 1 d. G. B. Rotterdam autorijden zonder rijbewijs f 5 1 d. H. E. v. H. over treding motor- en rijwielregl. f 4 2 d. IJ. v. D. Katwijk idem f 4 2 d. B. S. den Haag met een auto rijden over een gesloten weg f 2 d. G. J. R. Sassenheim fietsen zonder bel f 3 1 d. A. F. Beverwijk met een auto rijden zonder nummerbewijs f 4 2 d. D. 8. te Leiden met een auto een standplaats innemen f51 d. E..K. Katwijk afgesneden bloemen in het vaarwater werpen f 3 1 d. A. I. Lisse met een auto rijden zonder spiegel f 4 2 d. A. J. M. K. Zand voort autorijden zonder licht, zonder verlicht nummer met leller en zónder rood achter licht 3 x f 4 3 x 2 d. C. 8. Monster open bare dronkenschap f 10 2 d. J. M. zwer vende idem f 10 2 d. O. B. Haarlemmer meer idem f 10 2 d. A. M. M. v. d. S. Üegsl- geest het bevel van een verkeersagent niet opvolgen f 1 1 d. A. P. P. V. Amsterdam met een auto rijden zonder rijbewijs f 5 2 d. J. J. v. K. den Haag idem f 5 2 d. A. den U. Boskoop idem f 5 2 d. J. 1'. M. Krimpen a. d. IJsel idem f 5 2 d. N. J. V. Gouda overtreding der motor- en rijwiel- wet f 5 2 d. J. A. K. overtreding motor en rijwielregl. f 5 2 d. H. V. Waddinxveen autorijden zoncler rood achterlicht 5 5 2 d. A. v. d. H. Oegslgeest fietsen zonder licht f 3 1 d. P. H. V. idem f 3 1 d. H. v. d. W. idem f 3 ld. H. A. M. 8. idem f 3 1 d. .T. v. O. Leiderdorp fietsen zonder bel f 3 1 tl. G. A. R. fietsen zonder reflector f 3 1 d. D. M. H. den Haag to Leiden te snel auLo- rijden f42 d. A. V. Woubruggc te Leiden fietsen over Rapenburg in verboden rich ting f 11 d. \V. M. y. W. idem f 1 1 d. A. de N. Katwijk te Leiden vuil in het water werpen f 2 1 d. A. S. Sassenheim te Leiden met een paard en wagen dc passage be lemmeren f 3 1 d. D. B. te Leiden met meer dan twee personen naast elkander fietsen f 3 1 d. W. v. B. Katwijk openbare dron kenschap f 5 2 d. K. B. Noordwijk met een auto rijden over een gesloten verklaarden weg.f 5 2 d. A. R. zonder vergunning mu ziek maken f 0.50 1 d. M. H. Katwijk Ie Katwijk na bezetten tijd kleedjes kloppen f 1 1 d. A. P. te Voorschoten tc snel auto rijden f 1 1 d. L. F. B. Sassenheim idem f 2 1 d. A. H. B. den Haag idem f 2 1 d. G. A. G. Noordwijkerhout fietsen zonder bel f 3 1 d. A. G. E. zwervende te snel va ren f 10 2 d. A. H. N. Lisse le Rijnsburg te snel autorijden f 1 2 d. P. v. K. Rijns burg met een auto rijden zonder rijbewijs f 2 1 d. P. ,v. K. Rijnsburg met een auto rijden over een gesloten verklaarden weg f 1 1 d. 8. P. B. Katwijk fietsen zonder bel f 3 1 d. C. K. Rijnsburg fietsen zonder licht f 3 1 d. J. B. Schiedam autorijden over een gesloten verklaarden weg f 3 1 d. G. Z. Wassenaar loopen op verboden grond f 5 5- d. D. v. H. Alphen a. d. Rijn met een auto rijden zonder nummerbewijs f52 d. J. C. G. fietsen zonder bel f 3 1 d. J. S. te Leiden fietsen over een hulpbrug f 1 1 tl. A. W. v. O. fietsen zonder bel f 3 1 d. G. J. T. den Haag in gesloten tijd eieren zoeken f 3 1 d. F. F. 8. Overveen over treding der wet spoorwegen f 1 2 d. A. T. Zegwaart met een auto rijden zonder rij bewijs f 5 2 d. A. H. M. te Leiden fietsen over een voetpad f 5 2 d. H v. d. N. Noordwijkerhout fietsen zonder licht f 3 1 d. H. v. d. N. Noordwijkerhout fietsen zonder reflector f 3 1 d. J. J. V. met een auto rijden zonder geldig rijbewijs f 5 2 d. koopvaardij de heer G. H. dc iWilde te J. B. vr. van C. P. Noordwijkerhout te Noordwijkerhout vuil werpen op een an ders terrein f 4 2 d.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5