I Uw Boekhouding in orde Vreest geoul Examen WOENSDAG 4 JUNI 193G DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 DE LEIDSCHE VER. VAN INDUSTRIEELEN. „Een ernstige vraag". Juiste opmerkingen. On volledigheid. Waarmee wij het zeker niet eens zijn. De Leidsche Vereeniging van Industriee- len heeft een boekje uitgegeven, getiteld: „Een ernstige vraag. Een woord tot ouders en opvoeders". Doel van dit boekje is, om er op te wij zen, dat de ouders verkeerd kunnen oor- deelen en handelen met een voorliefde te hebben, om voor hun kinderen een werk kring op bureau of in winkel te zoeken en pas in de laatste plaats te denken aan arbeid in fabriek of werkplaats, „ook al weet men dat het te veel aan werkkrach ten en het te weinig aan kansen in de richting van kantoor, bureau, winkel e.d. herhaaldelijk is gebleken". De redenen voor die voorliefde der ouders bij de keuze van een beroep of bij de beïnvloeding van die keuze worden dan in het boekje nader aangeduid; enkelen dezer redenen kunnen de toets der critiek doorstaan, andere eohter heelemaal niet. Wij zijn het met wat in deze brochure wordt gezegd over het algemeen wel eens. Vele ouders hebben inderdaad een te een zijdige voorkeur bij de beroepskeuze; zij letten daarbij dan niet of te weinig up aanleg en geaardheid van den pupil. Er wordt in de brochure gewezen „op valsche schaamte, op verkeerde overwegin gen en op miskenning van de beteekenis van den handenarbeid", die bovenbedoelde voorliefde verklaren. En dan lezen we: „Het is niet waar, wat men wel beweer de, omdat men het vreesde, dat de arbei der in de machinale industrie een „ver lengstuk" van de machine wordt. Integen deel, hij is er de ziel en de stuwkracht van". Mooi gezegd; en 't kan en moet feitelijk ook zoo rijn. Maarom dit ten volle p r a c t ij k te doen worden, zal 't niet vol doende zijn, daarvan alléén de arbeiders of toekomstige arbeiders te doordringen. De Leidsche Vereeniging van Industriee- len zou bijv. heel nuttig werk doen, indien zij deze gedachte eens nader uitwerkte in een andere brochure, bestemd voor hare leden en andere werkgevers; er zullen ook wel in Leiden werkgevers zijn, die in de practijk op werkplaatsen en fabrieken beginnen met de arbeiders meer als een „verlengstuk" van de machine te beschou wen dan als „de ziel en de stuwkracht" van hun industrie; en dan gaan de arbeiders, heel verklaarbaar, zichzelf ten slotte ook als zoodanig gevoelen. Dat laatste is dan te wijten aan een, vaak door hoogmoed, on- verstandigen werkgever. Tegen één uitlating moeten* wij ons na drukkelijk verzetten. Wij lezen: „Het, is bewezen zaak dat de snelste weg om naar boven te komen tegenwoordig leidt door de Industrie. Ook dit geldt voor het meisje eveneens". W ij zullen er nooit aan meedoen, om de meisjes naar de fabrieken te d r i n- g o ji en te stuwen. Voor ons bestaan in deze ook nog overwegingen van zuiver geestelijken en zedelijken aardAls wij ons oen aanwijzing mogen veroorloven: Misschien zou de Leidsche Vereeniging van Industrieelen ook wel 'ns een brochure kunnen uitgeven, waarin werd gewezeii op de plichten van alle werkgevers om spe ciale zorg te wijden aan de geestelijke en zedelijke belangen van de in hun fabriek werkende meisjes. De brochure, waarin wij herhalen het veel nuttige wenken worden gegeven, bevat een aantal kiekjes uit werkplaatsen met bijschriften. Deze zeggen o. i. niet zoo heel veel. AFSCHEIDSCOLLEGE VAN PROF. DR. JANSE. Prof. dr. J. M. Janse, hoogleeraar in de plantkunde aan de Leidsche Universiteit, die wegens het bereiken van den 70-jari- gen leeftijd aan het eind van deze acade- mischen cursus zijn ambt moet neerleggen heeft hedenmiddag zijn afscheidscollege gegeven, dat o.m. werd bijgewoond door curatoren der Leidsch Universiteit, vele professoren, leerlingen en oud-leerlingen. In dit afscheidscollege wierp prof. Jan- se een terugblik op zijn werkzaamheden als hoogleeraar gedurende de jaren, dat hij als zoodanig is werkzaam geweest; name lijk van December 1899 tot heden. Vervolgens spraken de rector magnifi cus, prof. N. van Wijk, namens den acade mischer! Senaat en prof. Escher als waar nemend voorzitter van de wis- en natuur kundige faculteit, die beiden zijn voor treffelijk eigenschappen als hoogleeraar in het licht stelden. Hierna voerde namen de commissie, welke zich uit leerlingen en oud-leerlingen gevormd had, de heer Tj. J. Risselada leeraar aan de H. B. S. en het gymna sium te Nijmegen, het woord. Na de groo- te verdiensten van prof. Janse op weten schappelijk gebied te hebben uiteengezet en na gewaagd te hebben van zijn voor treffelijke eigenschappen als docent, ver tolkte hij de gevoelens van dankbaarheid 8 VANAF f5.- FfeRtlAAKD. Brieven onder No. 134 {3uj£au v. d. Blad (Reel.) namens oud-leerlingen en leerlingen je gens den soheidenden leermeester. Hij bood den hoogleeraar als stoffelijk blijk van dankbaarheid diens door Louis Hartz geschilderd portret ten geschenke aan, welke aanbieding hij vergezeld liet gaan van een album met de handteekeningen van hen, die tot dit geschenk hadden bij gedragen. Vervolgens spraken nog de heer Kar stens namens de philosophische faculteit der Leidsche Studen en de voorz. der Leidsche Biologenclub den scheidenden hoogleeraar toe. Deze dankte, zichtbaar getroffen, voor de blijken van waardeering hem bij zijn afscheid gebracht. Met een handdruk namen hierop de aan wezigen van den hoogleeraar afscheid. NEDERL. R. K. VOLKSBOND. Encycliek-meeting te Wassenaar. Door het bestuur van de afd. Leiden is onderstaande circulaire aan de leden ge zonden: Op 15 Juni a.s .wordt de jaarlijksche En cycliek-meeting (Rerum-Novarum-dag) we derom gehouden. Dit jaar te Wassenaar. De deelname der Leidenaars heeft de laat ste jaren wel iets te wenschen over gela ten. Om daarin verbetering te brengen, heeft ons Bestuur besloten, alles in het werk te stellen, om de deelname der Lei denaars zoo groot mogelijk te doen zijn. Wij wekken u dus op, zooveel mogelijk aan deze manifestatie, die nu reeds meer dan 15 jaren achtereen in onzen Kring wordt gehouden, deel te nemen. Het bestuur heeft voer dezen dag de vo-1 gende regeling getroffen: Des morgens te half S wordt in de Harte- brugskerk een H. Mis opgedragen tot in tentie der levende en overleden leden van onze afdeeling. Het vertrek naar Wassenaar per tram is bepaald op kwart over 1 van halte Post- hof der H. T. M. De wielrijders vertrekken om 1 uur van het Bondsgebouw en rijden naar de halte Den Deijl en vormen daar met de leden, die per tram zijn gekomen, eeo stoot, en trek ken met „Perosi" aan het hoofd met mu ziek en ontplooide vaandels en banieren naar de R. K. kerk te Wassenaar, waar om 2 uur het Lof met toespraak aanvangt. Na een korten optocht door eenige mooie lanen van Wassenaar, begint de meeting, waar als sprekers optreden de W.Eerw. heer A. de Bot, kapelaan te Den Haag, tot voor kort de sympathieke Adviseur der afdeeling Wassenaar, en de heer L. F. Guit, Lid van de Tweede Kamer, de bekende voorzitter van den R. K. Bond van Over heidspersoneel „St. Paulus". Wij vertrouwen, dat deze indeeling van den dag voor onze leden aanleiding moge zijn, om in grooten getale met ons op te trekken naar Wassenaar. Wij moeten toch als groote afdeeling met een flink aan/tal leden voor den dag kunnen komen. Bondsleden, helpt mede tot het welsla gen van dezen dag. Voorziet u tijdig van programma's, die vanaf 7 Juni iederen avond in het Bondsgebouw verkrijgbaar zijn tegen 15 cent per stuk. Op naar Wassenaar! Namens het Bestuur: Pater H. Mulder O.F.M., Geestelijk Adviseur. H. J. Nijhuis, voorzitter. C. Streefland, Secretaris. De demping van het Levendaal. Aan den Raad der Gemeente Leiden is het volgende adres gericht: Het is niet zonder eenigen schroom, dat wij ons wederom wenden tot U om het ons allen welbekende Levendaal nog eens ter sprake te brengen. Doordat het voor ons bewoners een levensbelang is, kan het ook geen overdreven gedoe schijnen en wij "blij ven aandringen op wegneming van een toe stand, welke voor een stad als Leiden al lerminst op zijn plaats is. De meer dan ergerlijke stank, die dag en nacht opstijgt uit dezen modderpoel, dit gedeelte der stad verpest en met zwarte kool teekent, kan toch zeker door niemand ook uit gezond heidsoogpunt voor onze sta-d als aanbeve lenswaardig bestempeld worden. Wij heb ben ons gewend tot de medische deskundi gen van Leiden, en deze hebben ons de volle vrijheid gegeven hun meening daar over bekend te maken. Welnu, wanneer wij nu kunnen verklaren, dat deze intellec- tuee'en ons onomwonden mededeelden, dat deze stank onherroepelijk nadeelig is voor de gezondheid, zijn we toch zeker ver plicht een beroep te moeten doen op hen, die voor de gezondheidsbelangen der in woners op de allereerste plaats dienen te waken. Wanneer dag aan dag de levensvreugde vergald wordt van een groot gedeelte van Leiden's bevolking, wier gezondheid be laagd wordt door een kwaad, dat radicaal kan worden verholpen, ligt het toch zeker op Uw weg met den meest mogelijken spoed te bevorderen, dat deze toestand niet lan ger zoo blijve, een toestand welke een aan klacht vormt tegen hen, aan wie zooveel is toevertrouwd. Wij vertrouwen dan ook, dat de demping van deze gracht niet nog weer eens op de lange baan geschoven zal wor den, of getracht zal worden met lapmidde len zoogenaamd verbetering te brengen. Met verschuldigde hoogachting, Namens alle bewoners van het Levendaal. L. TH. HARTEVELD, Levendaal 88. Maandag 1.1. slaagde te 's-Gravenhage voor het voorloopig diploma machinist ter Voorhout, leerling van den machinisten cursus, verbonden aan de Ambachtsschool alhier. NA LEIDENS STADHUISBRAND. Een wetsontwerp is ingediend, houdende wettelijke voorziening in verband met het door den brand van het raadhuis der ge meente Leiden op 12 Febuari 1929 verloren gaan van de minuten van krachtens de Hinderwet en krachtens de voor de inwer kingtreding dier wet geldende Koninklijke Besluiten verleende vergunningen. De voor ziening bestaat hierin, dat de houders van bedoelde vergunningen verplicht worden hun vergunning met de eventueel daaraan gehechte beschrijving en teekening aan het gemeentebestuur over te leggen. Hedenmiddag te 12 uur werd door den garnizoenscommandant alhier op zijn bu reau in het voormalig Militair Hospitaal aanbesteed: De levering van Inlandsch rundvleesch, Gerookt en Pekelspek, ten behoeve van de soldatenmenages alhier gedurende het tijdvak van 1 Juli 1930 tot en met 31 Dec. d. a. v. Ingeschreven was als volgt: S. W. Marsman versch rundvleesch 1.0-1 per kg., Ph. van Gelderen versch rundvleesch 98 cent per Kg., Th. M. W. Bergers pekel-, versch en gerookt spek 69 cent per kg.; I. Zand voort versch rund vleesch f 1.13 5, spek 74 cent, N. Aenmey schreef in voor bevroren rundvleesch, het geen niet gevraagd was. D.e inschrijving is voorloopig gegund aan Ph. van Gelderen (rundvleesch) en Th. M. W. Bergers (spek). De 10-jarige W. S. is gisteren op den Zijlsingel door een onbekend gebleven wielrijder aangereden. Het slachtoffer brak een arm en is naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd. In Leiden gevestigd. H. Beumer, Rapenburg 131 J. C. Bol- derdijk, employé, Mariënpoelstr. 35 W. BuÜnski, mechaniker, Langegracht 87 W. K. du Croix en fam., Rijnsburgerweg 129 M. van Darl, dienstbode, Lijster straat 12 T. Ebelt, dienstbode, Rapen burg 81 A. Favier en fam., fotograaf, Steenstraat 25 J. E. HellmannsZintzen buffetjuffrouw, Burgsteeg 14 C. van Herkvan Veen, Glarasteeg 12 J. T. P. van Hooff, Breestraat 153 M. Hoog stratenvan Horssen, Morschstraat 48 B. Kiessler, dienstbode, Rijnsburgerweg 129 H. van Klaveren, dienstbode, Steen straat 18 J. Kullack, dienstbode, Zoe- terw. Singel 88 J. C. M. de Laaf, Zijl singel 64 J. P. Lasschuijtvan Egmond, Evertsenstraat 15a E. van der Klis van der Sluijs, Trompstraat 14 W. Nach tegaal, dienstbode, Witte Singel 17 C. Rasingde Rijk en fam., Leeuwerikstraat 37 G. A. J. Rodenburg, Sophiastraat 36 J. Rijsbergen, Oranjegracht 26 E. H. W. Schade, dienstbode, Hooge Rijn dijk 28 J. Schneider, Rijnsburgerweg 127 E. en M. Spriewald, dienstboden, Hee rengracht 98a W. J. Stofmeel en fam., controleur Plantfenziektenkund. dienst, Roodborststraat 12 P. B. Thedinga en fam., administrateur, Rapenburg 13 K. Top, verpleegster, j?lantage 4. Uit Leiden vertrokken. H. W. L. Benit, Oegstgeest, de Kempe- naerstraat 22 E. Bertram, Salt Lake City Utak? S. A. H. W. Blóte, Voor burg, Laan van N. O. Indië 23 P. C. M. Borrani, Boxtel, Breukelschestr. B 160 A. Bijsterveld, Alphen aan den Rijn, Hooftstr. 164b E. M. Draaisma, Haar lem, Rijksstraatweg 20 N. K. van Dron- gelen, Zwijndrecht, Groote Lindt Kerk- laan 4 M. Guth, den Haag, Bilderdijk- straat 77 T. F. Heins, den Haag, Laak kade 80 F. Hermsen, Katwijk, Oostpad 3 A. M. KeijzerHiiferink, Lisse, Veld- straat 21 E. HoekPillekers, Rotterdam Verluststr. 50 S. P. C. de Jongh, Haar lem, Tetterodestr. 98 A. E. Kampschuur, Berlijn, Ludw. Krichplatz 2 E. Klein, Parijs C. C. KnuppelJosemans, Haar lem, Jan Steenstraat 65 W. van der Kraan, Noordwijk, Wilhelminastr. 40 Wed. G. F. Kuiperde Boer, den Haag, Suezkade 116 P. SmitLangezaal, Baarn Mauvestr. 42 J. Lardee, den Haag, Amezonestr. 63 M. A. van der Linden, Rotterdam, Warmoezierstr. 153 J. V. Lamp, Batavia N. O. I. H. Mark, Lisse, Hotel de Zwaan F. van der Nat, Utrecht Amsterd. Straatw. 317 bis A. Nemeth, Katwijk, Voorstr. 24 E. Lucasvan Oos ten, Groesbeek, Kerkstr. 142a P. W. Otto, Katwijk, Weth. Meerburgerstr. 14 A. de Langeden Oude, Leiderdorp, Dorpstr. 196 J. W. Boosen, N. O. Indië, Medan J. Rijnsburger, Hilversum, Me- relstr. 68 M. W. Rijnsburger, Noordwijk, Pickéstraat 26 Wed. J. C. Schroder Wijnberge, Rotterdam, Schiedamsche Vest 1 W. J. Vos, Zevenhuizen, Dorpstr. 202 D. Zijlstra, Alkmaar, Lagestr. 86. Geboren: Pbilomina Maria, -d. van G. L. van Leeuwen en A. M. v. d. Meer. Gijsbertus Jozephus, z. van G. J. Spieren burg en H. Innemee. Léa Duimphina, d. van J. A. Paulides en L. M. J. Mostenne. Andrs. Petrs. Ludos., z. van P. L. Groen in 't Woud en W. Verhoogt. Anna, d. van G. Kromhout en A. de Mooij. Tosca Elsje, d. van A. Hessing en G. A. Wattjes. Agnes Johanna, d. van W. den Heeten en J. Passchier. Willem, z. van A. J. von Mil en M. J. Vreeswijk. Alida Hendrika, d. van H. A. Blonk en M. Harteveld. Dirkje Hendrica, d. van K. Wassenaar en J. Segaar. Jacoba Johanna, d. van J. W. Hartman en J. J. Bakker. Ther. Jeanne Maria, d. van C. M. v. Hamersveld en A. W. M. Uitewaal. Tannetje Sara Pieterna., d. van J. B. Krul en A. H. Overdijk. Helena Alida, d. van D. A. de Gunst en H. A. Ta verne. Adriana Petronella, d. van G. G Starrenbuxg en E. Zandvliet. Gerardus Albertus, z. van A. Immerzeel en A. A. Zandbergen. Koosje, d. van B. Nieuwen- huis en M. F. Kukler. Dina, d. van F. Feitsma en A. S. van Gessel. Jan^ z. van V. L. van Halm en A. Lek. Hermanns Johs., z. van H. de Vroede en H. Bonte. Johannes Petrus, z. van P. J. Pouw en M. T. de Prie. Ysia, d. van C. Snaterse en C. M. van Loenen. Harmke, d. van J. Puitrum en B. v. d. Brug. Elis. Corn. Maria Hort., d. van P. I. den Boer en M. F. Nijs&en. Maria Johanna, d. van J. J. Voskuil en O. Erades. Nicolaas Petrus, z. van N. Dool en J. v. d. Lucht. Jan netje Maria, d. van P. Boom en J. M. Fak kel. Lena, d. van W. L. v. d. Wel en J. M. Jansen. Susanna, d. van A. Bron- meijer en H. M. v. d. Wijngaard. Henu Guillaume, z. van W. Derogee en J. Tim- mers. Adriana, d. van M. Dijkhuizen en C. de Vink. Lambertus Johannes, z. van A. Verhoeven en H. A. Peters. Jansje, d. van G. Bon en M. Boom. Johannes Casper, z. van J. C. v. d. Werf en J. M. Simons. Ondertrouwd: A. Bavelaar jm. 30 j. en H. M. Montanus jd. 26 j. D. Nieuwen- burg jm. 25 j. en M. J. M. v. d. Berg jd. 21 j P. Landkroon jm. 26 j. en R. Berg man jd. 24 j. G. v. d. Berg jm. 28 j. en A. Rietbergen jd. 26 j. G. Walstra jm. 31 j. en G. Hof jd. 19 j. G. Starre jm. 29 j. en M. H. Nieuwenhuizen jd. 29 j. N. Kwestro jm. 25 j. en W. Stouten jd. 22 j. - J. Bon jm. 21 j. en A. A. Wetselaar jd. 19 j. H. Vogelenzang jm. 33 j. en J. v. Straten jd. 31 j. G. Ravensbergen jm. 30 j. en J. M. Slik jd. 25 j. N. Neuteboom jm. 24 j. en A. H. Laman jd. 22 j. L. Lolkes de Beer jm. 30 j. en C. P. Felix jd. 25 j. A. Kukler jm. 21 j. en A. v. Leeuwen jd'. 25 j. J. v. d. Dop jm. 29 j. en N. de Jong jd. 28 j. J. Neuteboom jm. 23 j. en E. H. A. Arends jd. 20 j. Overleden: J. v. d. Helm z. 1 mnd. A. v. d. Does m. 44 j. L. den Ouden wedr. 80 j. C. Prachtvan Oosten vr. 27 j. H. ReedijkBoer vr. 33 j. M. TierolfKragt vr. 80 j. J. J. Prook m. 62 j. M. Omtzichtvan der Vlugt vr. 39 j. J. Los d. 1 d. H. Landman m. 66 j. W. VinkWijnnobel wede. 73 j. M. L. KnotterHoorn wede. 80 j. J. M. v. Dongenvan der Harg vr. 61 j. D. Bockstart z. 26 j. J. M. Stikkelo- ruinStouten wede. 79 j. M. J. de Jong d. 50 j. M. v. Deuren— Loogman vr. 51 j. J. Pouw z. 26 j. L. Fonteijn z. 78 j. M. v. Leeuwen m. 56 j. Gevonden voorwerpen. Huissleutels, Lipssleutel, Wilka sleutel, handschoenen, poitemonnaie met inhoud, ledige portemonnaie, bril in etui, duimstok, gouden damesring in doosje, psalmen boekje, zakmes, achterbumper van een automobiel, poederdoosje, damestasch van mej. C. van Es, bruin kinderschoentje, zil verbon, blauwe damesmantel, slagersjas, damestaschje met inhoud, kistje koopwaar, ijsmuts, rijwielbelastingpiaatje in etui, rij- wiel'belastingplaatje aan ijzerdraadje, kin- dertaschje met inhoud, penhouder, rozen krans, benzinedop van een automobiel, gouden dasspeld, R. K. kerkboekje, pot- loodscherper, paar zwarte vrouwenkousen, alpacca beursje, 2 boorden, pakje gele ka toen, etui inhoudende 4 sleuteltjes, tafel kleedje, schooltasch inh. gymnastiekschoe nen enz., blauwe jongenspet, manchester jas, handwagen, autoped, kleerhanger, zil veren halsketting, lapje zijde, eind touw, zilveren armbandhorloge aan lederen riempje, papieren zakje inhoudende 2 sleu tels, 4 leesboekjes getiteld ter gedachtenis aan ds. Ledeboer, jongenscape, bril, gou den broche, vulpotlood, lederen ceintuur, lederen riem, bouwkundige teekening, pak je rijwielgereedschap, zakschaar, dasspeld gemaakt van kindertandje, rose kinder mutsje, dolkmes in scheede, kellnersjas, tabaksdoos, bougie, badpak met handdoek, damesparapluie. Gevonden in de electrische tram (stads- lijn): schetsboek van Elly Verstijnen, handschoenen, pakje inh. paar glacé hand schoenen, kindertaschje, actentasch, kralen halsketting, parapluie. Gevonden in een autobus van Stads verkeer: parapluie, handschoenen, porte monnaie met inhoud. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen ten Politiebureele alhier eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m. TELEGRAMMEN Naar een industrieelen vrede in Duitschland BERLIJN 4 Juni. (V.D.) Van zekere zijde wordt vernomen, dat sedert eenigen tijd on derhandelingen gevoerd zouden zijn tus schen de voornaamste verbonden van werk gevers en de vakvereenigingen. Het doel dezer besprekingen zon zijn, te komen tot een soort van industrieelen vrede, zooals verleden jaar in Engeland werd voorge steld door lord Melchett (sir Alfred Mond) en tot het sluiten van overeenkomsten, waardoor het bedrijfsleven en de arbeids markt gesaneerd zulen kunnen worden. De besprekingen zouden hebben plaats gevon den tusschen den voorzitter van de ver eeniging van werkgeversbonden en het be stuurslid van het verbond der Duitsche in dustrie von Raumer eenerzijds en door Grassmann en Enggert van den A.D.G.B. het moderne vakverbond in Duitschland, Otte van de Christelijke vakvereenigingen en Lammer van de neutrale vakbeweging anderzijds. Naar verluidt, zou men reeds zeer dicht tot een resultaat genaderd zijn. Aanslag op het Britsche consulaat te Montevideo. LONDEN 4 Juni. (V.D.) Gisteren werd op het Britsche consulaat-generaal te Mon tevideo een aanslag gepleegd, welke echtei mislukte. Onbekenden overgoten de buiten deur met petroleum en staken haar in brand. De vlammen konden echter bijtijds gebluscht worden. Tegenover het consulaat werden plakkaten geplakt, waarop gepro testeerd werd tegen de Britsche politiek in Indië. Gemeentelijke Aankondigingen AFSLUITING PASAGE MAREBRUG. Burgemeester ei Wtfhouders der ge meente Leiden brjngejtftv kennis, dat de Marebrug wegen# lj#st(3llingswerkzaam- heden tot nadeiel a/nlonAiging voor alle landverkeer is geÊoienl A. VAN DEJOANM BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STKIJEN, Secretaris. Leiden, 4 Juni 1930. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen verguning is verleend aan: a. L. Berk en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een ondergMfidsche bewaar plaats voor benzine \me|T^ blvengrondsche aftapinrichting in ei| opWlefi Middelweg (Kaasmarkt) vóór lilt pfr£\el Middelweg No. 35, Sectie I. No|l96f; b. de firma D. Jf. Ncrordrïan en recht verkrijgenden tot hit uitUreilen van de houtzagerij op het «jfceel\i/agweg No. 59, Sectie O, No. 1189^y c. Th. P. Beulink en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een banketbakkerij in het perceel Hooge Morschweg No. 58, Sectie P. No. 959. Agenda LEIDEN. Vrijdag, Handelsreizigersver. „St. Christof- fel", „Zomerzorg", 8.30 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Juni lsten Pinksterdag a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171 tel. 502, D. J. v. Driesum, Mare 76 tel. 406. Maandag 9 Juni, 2den Pinksterdag, neemt waar apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523. want er is een middel datmü kalm houdt en waardoor Uw geest heldeiMblijft. Mijnhardt's Zenuwtabletts®behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verlwijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en DSgisten. 335 „Thans ook in potjes". In-de „Fabrieksbode", weekblad voor en van het personeel van de Ned. Gist- en Spi ritusfabriek „Calvé-Delft" schrijft „Smik kelaar" Als een oude, gevestigde firma, die ons nooit anders dan prima artikelen heeft ge leverd, met iets nieuws komt, dan heeft men reeds dadelijk een gemotiveerd ver trouwen in de.kwaliteit en bruikbaarheid van dit nieuwe artikel. Gaat het ons zoo reeds ten opzichte van een winkelzaak, wier taak toch slechts is het verkoopen der van goede fabrieken ingeslagen artikelen, hoeveel te meer re den tot dit vertrouwen hebben wij indien de fahrikant, wiens naam steeds voor kwa liteit staat, met een nieuw artikel komt. Met dit vertrouwen bezield en aldus met hoog gespannen verwachting mntrent ons wachtend genot, zagen wij het door Calvó in den handel gebrachte potje mayonnaise thuis openmaken en een gedeelte van den inhoud aan ons toegewezen. Eenige oogenblikken stilte Glundere gezichten aan den overkant van de tafel en daar kwam de ondeugende opmerking: „Het schijnt je nogal te sma ken, dat je niks zegt". Inderdaad, zoo is het. Groote smart en groote vreugde zwijgt. Kleine genoegens kunnen groote genoe gens zijn, als men slechts de kunst verstaat er op de juiste wijze van te genieten. Het- keurige, hygiënische potje is in een doorzichtig omhulsel gewikkeld. Als ge dit heerlijk potje met mayonnaise zoo ziet staan is het, alsof dit doorzichtig omhulsel als het ware uw verlangen naar het proeven van den inhoud doet groeien. Voor de huisvrouw zal het thans zoo veel te gemakkelijker zijn aan de verlan gens van de huisgenooten naar een opge maakt schoteltje te voldoen. De huisvrouw kent ongetwijfeld geen grooter voldoening dan den huisgenooten een genoegen te bereiden. Zij zal dus niet aarzelen van de haar zoo bekende Calvé- Delft fabrieken een potje mayonnaise in haar provisiekast te plaatsen, om op het meest geschikte moment een verrassing op tafel te kunnen brengen. Evenals zij een. brief van een goede be kende aan het handschrift zal herkennen, zal zij het potje mayonnaise van Calvé kennen aan het steeds op alle artikelen voorkomende N.O.F.-wapen en ook alleen dan zal het lekker worden gevonden. Weer een deserteur uit de Sovjet-gelederen PARIJS, 4 Juni. (V. D.). Te Parijs vond wederom een geval plaats, dat eenige overeensteming toont met het beruchte geval-Pnessedowski. De secretaris-generaal van de Russische handelsbank voor Noord- Europa Krukow heeft ontslag uit zijn func tie genomen om voorgoed met het huidige Sovjetregiem te breken. Aan de Parijsche pers heeft Krukow een schrijven gezonden, waarin hij mededeelt, dat hij reeds vanaf het jaar 1905 deel uitmaakt van de revo lutionaire beweging in Rusland en sedert 1917 lid is van de Russische communistische partij. Hij was echter tot de overtuiging gekomen, dat meu in Rusland de aroei- dersmassa onderdrukt in plaats van haar de vrijheid te geven. Thans wil Krukow, naar hij schrijft, met alle kracht voor zijn poli tieke ideeën strijden. Aan het bevel om naar Moskou terug te keeren, heeft hij geen gevolg gegeven.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2