De tuinbouw in moeilijkheden WOENSDAG 4 JUNI 1930 DE LE1DSCHE COURANT BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN EMIGRANTENHUIS INGESTORT. Vele tlootler» en gewonden. De „Vossiscke Zeitung" indole uit Genua, :lat het internationaal emigrantenhuis aan de haven van Genua, in -Jen afgcloopen jacht door onbekend gebleven oorzaak is ingestort. Tal van emigranten werden onder de puinhoopen bedolven. Er zijn reeds ver scheidene dooden en in totaal 30 gcwjnd-eni geborgen. Onder het puin moeten zich nog ongeveer 10 personen bevinden. Toen de politie met het ruimingswork een aanvang wilde maken, had plotseling een tweede instorting plaats, zoodat van het gehoele gebouw slechts de muren bleven staan. Later moest het -reddings werk stop gezet worden. Dc slachtoffers zijn inhoofdzaak Avuieéii- schc, Arabische, Poolschc en Syrische landverhuizers. SCHEEPSRAMP OP RIVIER IN COLUMBIA. Talrijke slachtoffers. Uit Bogota wordt gemeld: Op de rivier ie Magdalena nabij Teneriffe is het stoom schip „Goenaga", dat op weg was van Barranquilla naar Doaróda, als gevolg van een ontploffing in brand geraakt en gezonken. Talrijke passagiers en de kapi tein zijn La de vlammen omgekomen. Ontploffing in een arsenaal. Tengevolge van een ontploffing in het. arsenaal van Kranguan, in de buitenwij ken va-n Sjanghai, werden dertig personen gewond. Gezin door gasvergiftiging omgekomen. Toen gisteren zekere Wohlma-nn, hulp- opzichtcr van de gevangenis te Wohlau, niet. in dienst verscheen, begaf zich een andere opzichter naar zijn woning. Op zijn bellen werd niet opengedaan, waarop hij de hulp van de politie inriep, die de wo ning met geweld opende. In de woning zag men een ontzet lend schouwspel: het bleek, dat de man zijn vrouw, de dochter en een tweejarig zoontje door gasvergifti ging om het leven waren gekomen. Bijzon derheden aangaande deze gebeurtenis zijn nog niet bekend. Gasexplosie in Kalimijn, Uit Mühlhausen (Thüringen) wordt ge meld: In de kalimijn Men te ro da, van de Maatschappij 'Volkeroda, heeft Maandag een gasexplosie plaats gevonden, waar door brand in de mijn ontstond. Het on geluk gebeurde, toer een assistent en een laborant in de mijn waren afgedaald. Er worden drie personen vermist. Een ploeg werklieden van 28 man slaagde er in door een andere schacht te ontkomen. De di-kke rook maakte reddingspogingen tot dusver onmogelijk. De schade kon nog niet wor den vastgesteld. WEER HOOGWATER IN Z.-FRANKRIJK De Garonne en haar zijrivieren zijn we derom buiten haar oevers getreden. De o verst rooming heeft groote schade aangericht. Talrijke boomgaarden staan gedeeltelijk onder water en vele huizen moesten door de bewoners worden ont ruimd. De treinenloop BordeauxCadillac moest eenigen tijd gestaakt worden. Tal rijke straten zijn overstroomd. Het aspect van heb overstroomde gebied gelijkt op dat van de overstrooming in heb begin van dit jaar. Ontzettend noodweer in Frankrijk. Maandagnacht heeft een ontzettend noodweer het dal van Chcvreuse geteis terd en ontzaglijke schade aangericht. 'Het eene onweer na het andere barstte boven het dal los en van de omringende bergen stroomden groote watermassa's, met veel modder en steenen, naar beneden, •waardoor de lager gelegen deelen van de- stad Chevrcuse onder water werden>gezet. Hei. vwater vernielde op zijn weg ver scheidene muren, schuren enz. 36 huizen werden beschadigd. Voortdurend klonk het hulpgeroep van de 'bewoners door den don keren nacht. Eindelijk gelukte heb een uitweg voor de groote watermassa te ba nen, zoodat het water kon wegvloeien. De schade wordt op ruim 1.000.000 francs geraamd. Geniesoldaten zijn gezonden om voor het opruimingswerk te zorgen. Wolkbreuk boven Londen. Maandagavond werd Londen door een ware wolkbreuk geteisterd. Bij het station van Kings Cross werden vier tunnels an- derhalvcn meter diep onder water gezet. Het verkeer stond urenlang stil. Aange zien de regen op zijn hevigst viel in den tijd, dat de meeste arbeiders van hun werk huiswaarts keerden, werden vele menschen opgehouden en bereikten zij uren te laat hun woningen. Bloedig drama. In de directiekamer van den stads schouwburg te Ingelst-adt heeft de auto- lakker Lagler. volgens berichten in de Bcrlijnsche bladen, na een woordenwis seling met zijn van hem gescheiden leven de vrouw deze doodgeschoten, waarna hij schoten loste op zijn 5-jarig kind, den theaterdirecteur en diens echtgenoote. De beide laatste bleven ongedeerd, het kind echter vyerd doodelijk gewond. Hierop poogde Lagler zelfmoord te plegen. Hij s met zware verwondingen in het zieken hui* opgenomen. OOK 20 BRANDEN GESTICHT. Nieuwe bekentenissen van Kürten, Heb verhoor van den Dusseldorpschert moordenaar Kürten brengt, naar do bla den melden, steeds nieuwe misdaden aan het licht. Behalve 20 moorden, overvallen en aanrandingen, heeft Kürten tol heden ook 20 brandstichtingen bekend. Hij heeft niet alleen te Pappcndellc, waar hij ook gemoord heeft en het lijk van een slacht offer heeft begraven, een schuur in brand gestoken, maar, zooals hij thans verklaart, op tal van plaatsen schuren etc. in dc asch gelegd. Kooit is hij daarbij gezien en nimmer is er eenigc verdenking tegen hem gerezen. Thans geeft hij al die misdaden toe en evenals bij de moorden en over vallen heeft het ingestelde onderzoek dc juistheid van zijn verklaringen bevestigd. HET FAILLISSEMENT VAN WIJLEN MEVR. ZOEBKOFF. In het faillissement van wijlen mevrouw Zoebkoff, de vroegere prinses Victoria van Pruisen heeft gisterenmiddag te Bonn de laatste vergadering voor de rechtbank plaats gehad. Dc curator deelde mede, dat dc vorst van SchaumburgLippe alle vorderingen van dc kooplieden tc Bonn voor SO tot 100 pel. van het bedrag heeft opgekocht on ia totaal daarvoor -10.201 Mk. heeft uit gegeven. Bovendien zijn nog voor 800.0U0 Mk. concurrente vorderingen ingediend, die voor 323.567 Mk. zijn opgekocht. Aan uc 110.000 Mk. welke de vorst van' SchaumburgLippe voor een accoord be schikbaar heefl gesteld, kom'. 07.000 Mk. Ier vcrdccling, zoodat de schuldeischers van de door de rechtbank erkende vorde ringen 30 pet-, zullen ontvangen. Tegen deze uitdeeling werd geen protest aange teekend. STUDENT SCHIET PROFESSOR NEER. Gisteren heeft te Cambridge tijdens een diner een student een schot gelost op pro fessor Woleaston, waardoor deze op slag werd gedood.5Vervolgens richtte dc moor denaar zijn wapen op een in hel zelfde lokaal aanwezigen rechercheur, die hij met twee schoten neerlegde, waarna hij zich zelf een levensgevaarlijke hoofdwonde toe bracht. Over de oorzaken van het drama is slechts bekend, dat de student in ach: «lagen de universiteit niet bezocht had en bij zijn Ie rug keer aan een streng verhoor werd onderworpen. Prof. Woleaston was een bekend ge leerde. die o.a. in 1921 aan de Mount Eve- rest-expeditie heeft deelgenomen. DE TREINAANSLAG IN FRANKRIJK. - De Parijsche correspondent van de Msb. meldt nog: Bij Montereau 'is de baan thans vrijge maakt en het verkeer heeft zijn normalen loop hernomen. De toestand der gewonden is bevredigend en de gewonde dochter van de familie Clairon heeft gisteren verno men welk een omvang haar ongeluk heeft Met. haar voetvvonde gaat het goed, doch zij- verkeert in zoodanige raoreele depres sie, dat haar loestand hoog ernstig blijft. Eerst langzamerhand heeft men haar dur ven meedeelen, dat zij èn haar ouders èn haar beide broertjes verloren had. De lij ken der slachtoffers zijn naar de woon steden vervoerd en de vermeende „Engel- sche dame"' die omgekomen is werd her kend. Het bleek een Frangaise te zijn, met een Pool gehuwd en sinds jaren te Hampstead woonachtig", en die de reis maakte om haar zuster en moeder te gaan bezoeken. De emotie over de catastrofe neemt eer der toe dan af, nu er volkome ij zekerheid bestaat, dat de ramp heb gevolg is van een misdadigen opzet, en niet alleen een daad is van een enkelen bandiet, doch in ver- ceniging moet zijn gepleegd. De lorrie is namelijk over een afstand van ruim 150 meter dwars over het em placement gebracht, wat gezien het ge wicht van ruim 200 kilogram niet mogelijk is voor een enkel persoon. Het opsporen van de daders geschiedt j op het. oogenblik voornamelijk in de -rich ting van de Communistische milieux van Montereau, te meer waar van de sein- huisvvachter van seinhuis no. 1, dat zich het dichtst bij de plaats des onheils be vindt, verschillende personen over het emplacement heeft zien loopen, die zich verwijderd hebben in de richting van een der kleine stations van de lijn. Intusschen vreest men, dat het heel moeilijk zal zijn, de daders te achterhalen. Volgens de socialistische „Populaire" is het spoorwegongeluk bij Montereau niet te wijten aan een miscladigcn aanslag, of een claad van sabotage. Ter plaatse maak te de lijn een scherpe bocht, zoodat de machinisten hier langzamer moesten rij den. Nadat de bocht eenigsziiis was verlegd, had de directie met ingang van 1 Juni hier dc normale snelheid weer toegelaten. De machinist van den voorafgaanden trein hccft-cchler toch nog zijn snelheid vermin derd. doch dc verongelukte trein zou met een snelheid van 90 K.M. hebben gereden en daardoor uit de rails zijn 'gesprongen. Belangrijke verduisteringen. De 27-jarige kantoorbediende Albert Krause uit Bochem is sedert Maandag verdwenen, na een bedrag van 25.000 Mk. loongelden ten nadeele van dc mijn Lo tharingen verduisterd tc hebben. Voorts is de caféhouder Karl Rembsges van de vereenigiug van caféhouders te Bochem verdwenen, na 13.000 Mk., welke aan de vereeniging behoorden, verduisterd te hebben. Hij heeft verleden week Woensdag nog 7500 Mk. van de bank gehaald en is se dert niet meer gezien. Het is mogelijk, dat Rcmbges, die in het bezit van een buitenlandschen pas was, naar het buitenland is uitgeweken. Bestiale ouders. In een plaatsje van Slowakije verdween ongeveer tien jaren geleden, plotseling het zesjarige zoontje uit heb eerste huwelijk van den gemcenteherder. Thans is het kind door gendarmes in een varkensstal gevonden, waarin de herder het op aan stichten van zijn tweede vrouw tien jaren geleden opsloot. Het kind bevond zich in een 'erbarmelijkcn toestand. Het is gedu rende zijn gevangenschap dusdanig vér- d ierlij kt, dat hij niet meer spreken kan en niemand, ook zijn vader niet, herkent. Al leen de stiefmoeder, die hem dagelijks brood, aardappelen en water bracht,.her kende hij. Roovers in Roemenië. Naar de avondbladen uit Boekarest mel den, wordt de omgeving van Targu Neainl- zu in Roemenie onveilig gemaakt door roo- verben.deu, die niet mmder dan 30 van de jaarmarkt, komende boerenwagens in een hinderlaag hebben' p#loki. De inzittenden werden volkomen uitgeplunderd. Ook tc Radautz hebben roovers op soortgelijke wijze wagens aangehouden en 22 personen uitgeschud. Misdadigers ontvlucht. Naar uit Jonia in den staat Michigan gemeld wordt zijn uit hel sanatorium van het tuchthuis aldaar elf gevangenen ont vlucht, nadat zij den chef van dienst en f.wee bewakers met messen hadden ge dwongen dc deuren te openen. Dc misda digers sneden vervolgens dc telefoonlijnen door 'im de inrichting van de buitenwereld fe isoleeren on wisten zich uit de voeten te maken, begunstigd door het nachtelijk duister. Aangezien er zich onder de vluchtelin gen niet minder dan vijf moordenaars be vinden, heeft zich van de bevolking in de 'omgeving een. paniek meester gemaakt. Alle beschikbare politiecon tingenten zijn gerequireerd en ovganiseeren thans, bijge staan door politiehonden klopjachten. Tot. dusverre bleven de nasporingen zonder i succes. NED. OOST-INDIE ASSISTENT-WEDANA GEDOOD DOOR EEN EUROPEAAN. Jalouzie de oorzaak. Aneta seint uit Probolinggo: Zondag middag is de assistent-wedana van Ban- joeanjav, regentschap Kraksaan, afd. Pro bolinggo, O. Java, op een feestje, dat ge geven werd in de nabijheid van de sui kerfabriek Djatiroto van de H. V. A., door een Europeaan, zekeren S. in het hoofd geschoten. Zwaar gewond is de assistent- wedana opgenomen in de kliniek van'deze suikeronderneming. Aanleiding was het feit, dat de assistent-wedana te veel aan dacht schonk aan een op het feestje aan wezige Europeesche dame, waardoor S. zich beleedigd gevoegde. Diefstai van kostbaarheden en geld. Aneta seint uit Batavia: Een tijdelijk hier vertoevend handelsémployé van een Soerabajasche firma, genaamd Haroen, heeft aangifte gedaan bestolen te zijn. Hij vermist kostbaarheden en contanten, een gezamenlijke waarde vertegenwoordigend vaai 5000. SPORT VOETBAL LEIDSCHE VOETBALBOND. Seriewedstrijden. Toestemming; tot het houden van serie- of nederlaagwedstrijden werd verleend aan L.M.C., D.S.O., en S.V.O. Eindstrijd L.V.B.-Beker. De wedstrijd U.V.S. IAlphia I wordt op "Zondag 8 Juni gespeeld op het L.F.C.- terrein. Bij gelijk spel wordt hoogstens 2 X 71/2 minuut verlengd, met dien ver stande, dat de wedstrijd eindigt, zoodra- in die verlenging ééri der partijen doelpunt. Is na. 15 minuten verlengen de stand nog gelijk, dan beslist het lot. Juniores-wedstrijden. Op Maandag 9 Juni (2e Pinksterdag) zullen op het R.Ó.L.-terrein seriewedstrijden worden gehouden. Deelnemende vereeni- gipgen zijn: Alphia, L.F.C. en R.C.L. Het Belgische elftal tegen Portugal. Het Belgische elftal, dat Zondag in Deurne tegen Portugal zal spelen, is als volgt vastgesteld: Doel: De Bie. Achter: Na-uwens en Hooydonckx. MiddenP. Braine, Hellemans, Declerq. Vóór: Versyp, Voorhoof, Vandenbouwhedon, Moeschal, Bastin. Invallers: Bollen, Dedeken, Delbckc, Jan Diddens. In de zitting van 3 Juni van liet be stuur van ilen Kon. Belg. Voetbalbond is besloten, Raymond Braine als beroepsspe ler te klasse eren, daar hij zich nog niet volledig uit zijn zaak teruggetrokken heeft. POSTDUIVEN „De Blauwband" (Alphen). Wedvlucht gehouden vanaf Creil (Fr.) Uitslag als volgt: 1. H. W. Martens, 2. Jhr Stoop, 3. J. Rooda, 4. J. Vernes, 5. W. v. Eijk, 6. J. Ovrevliët, 7. Jhr. Stoop, 8. J. v. Capel, 0. J. Rooda, 10. J. van Capel, 11. J. Rooda. 12. idem, 13. Jhr. Stoop, 14. id„ 15. H. W. Martens, 16. Jhr. Stoop, 17. J. Rooda, IS en 19 idem, 20. R. K. Kuipers. De duiven zijn in vrijheid gesteld om 10.15 uur, aankomst eerste duif 21824 laatste 33038. PLANNEN VOOR DE TOEKOMST. VERGROOTING AFZETGEBIED. Het valt niet te ontkennen, dat de moeilijk heden, waarin de landbouw op het oogenblik speciaal dc akkerbouw) verkeert, ook hun in- invloed doen gelden op het gebied van den tuinbouw Het spreekt toch immers vanzelf, dat, wan neer het evenwicht lusschen productie en con sumptie is verstoord, bij 'n niet loonend wor den van de cultuur der akkerbouwgewassen, als graan, suikerbieten, aardappelen, men zich op de cultuur van lal van grovere tuinbouw- gewassen gaat toeleggen. Vooral, waar deze in den landbouw zeer goed mogelijk is en de cp- biengst naar men hoopt betere financieele re sultaten zal opleveren. Er is nu eenmaal geen ontkomen aan: de tuinbouw moet evengoed de bezwaren dragen, die de landbouw momenteel ondervindt. De vraag is nu echter: „Zal de landbouw daar nu gunstig eresultaten van ondervinden?' En dan luidt het antwoord volmondig: Neen Want immers reeds nu bestaat er een ongun stige verhouding tusschen de uitbreiding van dc tuinbouwcultuur en de afzetmogelijkheid De minder gunstige economische omstandig heden, die zich op elk gebied doen gelden, vermeerderen dc werkloosheid" en deden de koopkracht overal verminderen Daar komt nog bij dat l afzetgebied niet onbeperkt is, ter wijl ook in hel buitenland, speciaal in Duitsch- land en Engeland, eveneens de liefde der land bouwers voor de tuinbouwcultuur even sterk is ontbrand als bij ons. In Duitschland worden door allerlei maat regelen van rijk, provincie en gemeente de po gingen gesteund, die kunnen leiden tot ont wikkeling der tuinbouwcultuur in allerlei vor- En hiermede zijn wij op een belangrijk punt aangeland. Wat moet er gedaan worden om den toestand te verbeteren? Dit is een vraag, die in dezen tijd één van de allerbelangrijkste is geworden. En ook het zoo actieve en volijverige Centraal Bureau van de veilingen in Nederland, dat gevestigd is in de Javastraat 80 te 's Gravenhage, heeft deze vraag niet over hel hoofd gezien. Integendeel! Juist in de laatste jaren heeft men getracht om de Nederlandsche producten in het buitenland steeds meer bekendheid te geven en zoodoen de de export te verhoogen. Van alles heeft men daartoe in het werk ge steld. En hel „reclamefonds", dat door de aangesloten veilingen in 1924 werd opgericht, en waarin ieder naar evenredigheid bijdraagt, heeft in deze al zijn onmisbaarheid getoond Dat bewijzen de uitkomsten van de practisch opgezette propaganda, die men in het buiten land voor het Nederlandsche product maakt. De vorige week is nu op het Centraal Bu reau een bijeenkomst gehouden met vertegen woordigers der pers, waarin de plannen voor de toekomst werden uiteengezet, speciaal met 't oog op de vergrooting van het afzetgebied in Zwitserland. Want wil de toestand weer gezond worden, dan is allereerst noodig: vergrooting van liet afzetgebied. En juist hierin is het Centrale Bureau zoo buitengewoon actief. Vooral ook, omdat we in Duitschland zoo'n sterken tegenstand gaan vinden. De heer Valster heefl dit op bovenbedoelde bijeenkomst zoo duidelijk uiteengezet. Op al- lelrei manieren tracht men ons in Duitschland er uit te werken. Daar zijn allereerst de verhoogde bescher mende tarieven, de goedkooep credieten (staat garandeert de terugbetaling). Overal tracht men in Duitschland allerlei fabeltjes van ons te vertellen. Dat wij het hier toch zoo goed hebben! En dal de regeering zooveel voor den tuinbouw doet. En toch: niets is minder waar! De regeering doet niets. Juist in Duitschland wordt alles gedaan om de tuinbouwcultuur te steunen. Daar komt nog bij de onwelwillende houding van de Nederlandsche spoorwegen. De vracht tarieven zijn 80 pel. hooger dan in Duitsch land en ondanks alle overleg en beraadsla ging, is geweigerd hierin verbetering te bren gen! Het is niet zoo rooskleurig als men het wil voorstellen! Men gaat daar zelfs zoo te werk, daf men wijst op de voortreffelijkheid van het Duit- sche product, terwijl in werkelijkheid de Hol- landsche soort wordt verkocht!! Dat teekent de stemming, die erin het hoofdafzetgebied (want dat in Duitschland), legen ons heerscht! En daarom is het in de allereerste plaats zaak, om ander afzetgebied Le zoeken. Nu heeft men zich de laatste jaren vooral op Zwitserland toegelegd. Met heel groot suc ces! Maar we zijn er nog niet. De mogelijkhe den zijn daar nog veel grooler, en het is daar om dat het Centraal Bureau besloten heeft om gedurende de geheele maand Juni deel te ne men aan dc zeer belangrijke landbouwtentoon stelling, die te Zürich (de Zika) wordt gehou den. Het is immers gebleken, dat reclame voor een goed product (en welk ander builen- landsch product kan het Hollandschc evena ren?) de afzet aanmerkelijk uitbreidt! Een sterkend werkend middel is daartoe het uitkomen op tentoonstellingen in daarvoor geschikte plaatsen. Voor een belangrijk deel dankt de gunstige ontwikkeling van onzen bloemexport zijn suc ces aan de tentoonstellingen, waarop onze bloemisten de wereld in verbazing wisten te brengen. Ook dc inzendingen van het Centraal Bu reau van de Veilingen te Frankfurt in Sep tember 1927 en te Keulen in October 1929 waren voor den afzet onzer producten groote successen. Wij staan gereed in dit jaar dc roep van het Nederlandsche tuinbouwproduct ook in Zwitserland op de tentoonstelling der Zika te doen weerklinken. Er is geen aanleiding om dil land van toerisme in handen le laten van or.ze Zuidelijke concurrenten Italië en Frank rijk. Dit door de natuur zoo begunstigde land, waar toeristen uit alle deelen der wereld hun geld verteren, moet en kan een belangrijk af zetgebied voor onze producten worden. Vooral de laatste jaren is er in dil land geregelde cn succesvolle reclame gemaakt. Hoe het was, en hoe het nu is. In 1919 werd een commissie bc-noemd, om egn onderzoek in te stellen naar de vraag, ol in Zwitserland afzet voor onze Nederlandsche tuinbouwproducten zou kunnen worden. De conclusies der commies waren niet on gunstig. Tot 1928 toe, dus acjit jaren na het rapport der studiecommissie is in dezen toestand niet veel verandering gekomen; wel nam de afze van onze beide winterproductenkool en peen in die jaren regelmatig toe, maar onze uitvoer van voorjaars- cn zomerartikelen bleef onbe- teekenend. Toen besloot men verandering in dezen toe stand te brengen. Men liet het nu eens niet bij allerlei reclamebiljetten, welke de aandacht op onze producten vestigden! Neen, de zaak wérd aangepakt! De organisatie der Nederlandsche tuinbouw veilingen besloot de zaak nu eens te forceeren en door middel van zichtzehdingen het Zwitsersche publiek en den Zwitserschen handel in de gelegenheid te stellen vergelijkin gen te maken tusschen de tuinbouwproducten van Nederland en die van andere gewesten. Er werd aanschouwelijk onderwijs gegeven. Met eigen oogen moest men de superioriteit van onze artikelen boven de Fransche enlta- liaanschi voortbrengselen constateeren. De Zwitsersche markt werd verder over- overstroomd niet een aantaj reclamekaarten en prenten, waarin door middel van artikelen, il lustraties, teekeningen en slagwoorden de aan dacht werd gevestigd op het Nederlandsche product en op de hooge kwaliteiten, waaraan het voldoet. Dit „offensief" is met groot succes bekroond. Wilt ge cijfers? Hier zijn ze! De invoer in Zwitserland bedroeg in 1927 923.000 KG. in 1928 9.255.000 KG.; in 1929 1.879.000 KG, zoodat de hoeveelheid versche groenten, welke vanuit ons land naar Zwitser land wordt uitgevoerd, in drie jaren tijd met bijna 100 pel. is toegenomen. Merkwaardig mag het zeker genoemd wor den, dat even sterk als onze uitvoer naar Zwitserland is gestegen, de Fransche groenten- export naar dat land is gedaald; deze bedroeg n.l. in 1927 27 millioen KG.; in- 1928 25 mil- lioen KG.; in 1929 21 millioen KG., dus een achteruitgang met zes zes millioen KG., juist de hoeveelheid, waarmee onze uitvoer is toe- genoemen, De ontwikkeling van onzen groen- tenexport naar Zwitserland heeft dus blijk baar geheel op kosten van Frankrijk plaats gevonden. Een Jweede merkwaardigheid, waarop de aandacht mag worden gevestigd, is deze: dat drie jaren geleden de groentenexport van Italië naar Zwitserland nog belangrijk groo- ter was dan de onze, terwijl wij verleden jaar Italië reeds hadden overvleugeld! De invoer van versche groenten uit Italië bedroeg n.l. in 1927 9 millioen KG.; in 1928 10 millioen KG.; in 1929 11 millioen KG.; terwijl, gelijk gezegd, dc invoer van Nederlandsche groenten in Zwit serland verleden jaar bijna 12 millioen KG. be droeg. De gevolgen der reclame-actie, door den Nederlandschen tuinbouw in Zwitserland ge voerd, hebben zich derhalve wel duidelijk ge demonstreerd. Wat verheugend is. Bij dit alles komt nog, dat er de beide laat ste jaren in Zwitserland een afzetgebied ont staan is in bloemkool en tomaten. Van bloemkool, waarvan in Vorige jaren slechts volkomen onbeteekende hoeveelheden vanuit ons land naar Zwitserland werden uit gevoerd, bedroeg de beide laatste jaren onze export naar Zwitserland ruim een half mil lioen KG.; hetzelfde was ten aanzien van onze tomaten het geval. Een dergelijke ontwikkeling van onzen ex port mag zeker niet onbevredigend genoemd worden. Toch moeten de Zwitsersche markten voor onze bloemkool en tomaten een veel groolere afzetmogelijkheid bieden, terwijl ook voor onze andere glasproducten als druiven, komkommers en sla, welke tot nu toe zoo goed als niet naar Zwitserland worden geëxporteerd, een afzetgebied in Zwitserland moet kunnen worden gevonden. De Sanval op de Zwitsersche markten, die in 1928 door den Nederlandschen tuinbouw is ingezet en die aanvankelijk met zooveel suc ces is bekroond, zal dit jaar krachtig worden doorgezet. De Nederlandsche tuinbouw is er van over tuigd, dat de Zwitsersche markten óók voor zijn glasproducten gewonnen kunnen worden gelijk zij voor de wintergroenienreeds zulk een belangrijk afzetgebied beteekenen. Het Zwitsersche publiek en dc toeristen zul len er van overtuigd worden, dat de Neder landsche producten de voorkeur verdienen bo ven de voortbrengselen van andere landen èn wegens hun kwaliteiten èn wegens de sortee ring en de verpakking. Moge ook de deelname aan de Zwitsersche tentoonstelling resultaat hebben. De vorige week werd de tentoonstelling geopend. Moge de gelegenheid om bestaande relaties te ver sterken of nieuwe aan te knoopen, goed wor den benut. Zoo kan ook door de samenwerking van handel en tuinbouw een nieuw afzetgebied vcor onze tuinbouwproducten worden gewon- En daarom verdient het streven van het Centraal Bureau aller sympathie en volle me dewerking. „Rotterdammer".

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10