R.K. Athletiek- en Sport vereen. „Rood-Wit" DINSDAG 3 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BUITENL BERICHTEN ONGELUKKEN. DE ONTSPOORDE NICE-EXPRESS. Aan kwaadwilligheid te wijten. Zooals gisteren in 't kort gemeld is de sneltrein Parijs—Marseille—Nice, die Za terdagavond om 9.20 van de Gare de Lyon is vertrokken, op ongeveer 100 Meter af stand van bet station Monter eau ontspoord, waarbij zeven personen werden gedood en 30 gewond, van wie acht zeer ernstig. De machinist en de stoker werden van de ma chine geslingerd, doch bleven ongedeerd, do locomotief en de tender reden nog onge veer honderd meter door een kantelden toen om evenals de bagagewagen, terwijl de vier volgende wagens ontspoorden. Door de duisternis ontstond een groote verwarring en duurde het gcruimen tijd, alvorens niet het reddingswerk kon worden 'begonnen. Ten slotte werd in het station van Montereau een reddingsbrigade sa mengesteld, hoofdzakelijk uit ongedeerd gebleven passagiers en onder gebruikma king van toortsen en lantarens werd begon nen met het zoeken naar de slachtoffers. Vele ptussagiers konden slechts met de grootste moeite uit hun netelige positie be vrijd worden en zelfs moest het dak van een der wagons geheel opengebroken worden, om de slachtoffers te bereiken. Een reizig ster zat gedurende drie uur tusschen de ineengeschoven banken bekneld naast de lijken van haar ouders en twee broers. Toen met autogane apparaten de stalen wanden van den wagon waren opengesneden, kon zij pas bevp-ijd worden. De gewonden werden zoo spoedig mo gelijk naar het ziekenhuis van Montereau overgebracht», doch één gewonde moest tob één uur des morgens achterblijven, voordat hij kon worcïen vervoerd. Toen de dag aanbrak en men de ruïnes beter kon overzien, kon een aanvang wor den gemaakt met het opruimen. Algemeen wekte het verwondering, dat het aantal dooden en gewonden nog betrekkelijk ge ring is, zoo groot was de aangerichte ver woesting. Het bovenstel van den bagage wagen was van de assen gerukt, de volgen de wagon was geheel verwrongen en onder de passagiers die in dien wagon zaten, zijn <Le meeste dooden te betreuren. Ook de volgende drie wagens waren deerlijk be schadigd. Op de plaats, waar het ongeluk is ge beurd, bevindt zach een scherpe bocht, die als zeer gevaarlijk werd beschouwd, in ver band waarmede verbeteringen waren aan gebracht. Geduremde de herstelwerkzaam heden moesten de. treinen langzaam rijden, doch sedert 16 April j.l. hadden de machi nisten verlof weder met een snelheid van 90 K.M. te rijden. Daar de snejtrein slechts een. snelheid van 70 K.M. per uur had, kan het ongeluk dus niet door onvoorzichtig heid geschied zijo. Het. eerste voorïoopige officieele onder zoek heeft de verdenking opgewekt, dat het ongeluk aan opzet te wijten is. Vastge steld is, dat de trein ontspoorde, doordat een lorrie, zooals gebruikt wordt door het spoorwegpersoneel bij de ins'pectie van de lijn, zich op de rails bevond. Korten tijd, voordat het ongeluk plaats had, is een andere trein dezelfde plaats gepasseerd, zonder dat er iets is gebeurd. In die tus- schenperiode moet de lorrie, die gemak kelijk door een man gehanteerd kan worden, op de rails zijn geplaatst. Machinist en stoker verklaarden beiden, dat alle signalen veilig stonden en dat zij niets verdachts hebben bemerkt. Opmerke lijk is het, dat zich op korten afstand drie lorries bevonden, waarvan twee nog op de zelfde plek stonden, zoodat de eene lorrie wel opzettelijk op do rails moet zijn ge- plaats 1. De ingenieurs verwachten heden definitief de oorzaak te kunnen vaststel len. Aanvankelijk werd gedacht aan een samenzwering tegen Tardieu, doch voor dat de aanslag plaats had, was reeds door de bladen gemeld, dat de premier reeds eerder was gearriveerd. De minister van Openbare Werken, die met Tardieu te Dijon vertoefde, heeft zich op verzoek van-den premier onmiddellijk naar Montereau begeven. Na. een bezoek aan de plaats van de ramp ging hij naar het ziekenhuis, om naar den toestand der gewonden te informeeren. De „Matin" meldt, dat de justitie gis teravond kennis heeft gekregen van een tweede poging tot sabotage bij de plek van het ongeluk en op ongeveer hetzelfde uur. Nabij de Seinebrug van Montereau lag een met cement beladen schuit, waarvan de touwen waren doorgesneden en welke kort daarna is gezonken. Hoewel direct een on derzoek is ingesteld, heeft dit nog geen enkel bepaald resultaat opgeleverd. Toch wordt rekening gehouden met de mogelijk heid, dat deze daad verricht is door de zelfde personen, die de lorrie op de rails hebben geplaatst. Het is niet. uitgesloten, dat de schuit is losgemaakt in de hoop, dat zij door de stroom zou worden meegevoerd tegen do pijlers van de metalen spoorbrug over de Seine, zoadat de rails ontzet zou den worden. Deze veronderstelling moet echter met voorbehoud behandeld worden, daar de brug zeer stevig is en de stroom zwak. Het onderzoek wordt ook heden nog voortgezet. „Tel." Spoorwegongeval te Darmstadt. Zondagmiddag zou een aantal goederen wagens op het station Darmstadt uit den daar stilstaanden trein Wiesbaden— Aschaffenburg worden gerangeerd. De lo comotief reed met zulk een vaart op liet stilstaande gedeelte van <len trein in, dat veertien passagiers uit de voorste coupé's van den eersben wagon verwondingen op liepen .Zij kondon, na verbonden te zijn, echter allen de reis voortzetten. Botsing tusschen trein en auto. Op een spoorwegovergang bij Törre- boda (Zweden) is gistermiddag een auto door een trein gegrepen. De vier inzitten den werden gedood. Waarschijnlijk heeft de motor van den auto geweigerd. Vergiftig vleesch. In Urdenbach zijn, na het gebruik van gehakt vleesch en worst, dat uit het Ur- denbacher filiaal van een Dusseldorfsche slagerij afkomstig was, de leden van vijf huisgezinnen ziek geworden met vergifti gingsverschijnselen Eenigen moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een on derzoek is gelast. - Noodweer in Noord-Frankrijk. Een hevig onweer, gepaard gaande met een windhoos, heeft Zondag in Noord- Frankrijk groote schade aangericht, vooral aan de te velde staande gewassen. De dakbranden te Boedapest. De -Pester Lloyd bericht, dat op 28 Mei op het politiebureau van de VIII-ste wijk te Boedapest de inbreker S. VasWeiss werd ondervraagd, die gearresteerd werd toen hij van een inbraak afkomstige ju- weelen wilde verkoopen. Bij dit verhoor bleek, dat de man gewoonlijk op die zol ders inbrak, waar werklieden juist met de reparatie van het dak bezig waren. Hierbij werd hij telkens door zijn oude pyromanie bevangen en heeft hij gewoonlijk aan een einde den dakstoel in brand gestoken. Op deze manier heeft hij in den laatsten tijd drie groote dakbranden veroorzaakt, waarbij hij dan telkens den geheelen af loop van den brand heeft bijgewoond en met verrukking gadegeslagen. De door den man indertijd gepleegde brandstichtingen hebben buitengewoon groote schade ver oorzaakt en hoewel er geen bewijzen voor konden worden gevonden, heeft men de schuld aan onvoorzichtigheid van op het dak werkende arbeiders toegeschreven. AANSLAG OP EEN AARTSDIAKEN. Om nationaliteitsredenen? Volgens een bericht uit Ungvar, de hoofdstad van Karpatho-Rusland, is daar tijdens de viering van den „dag der Russi sche cultuur" een aanslag gepleegd op den aartsdiaken Szabow. Toen dc geestelijke het theatergebouw verliet, loste een jonge man een revolver schot op hem, dat echter miste. De dader werd terstond gearresteerd. Het bleek de 18-jarige Fedor Tatcinee te zijn, een leerling uit de derde klasse van het Grieksch-Katholieke seminarie. Voorts werd nog een tweede persoon ge arresteerd, die tot den aanslag moet heb ben aangespoord. Men vermoedt, dat de aanslag om na tionaliteitsredenen is gepleegd, daar de dader Oekrainsch gezind was. In de stad ontstond na het bekend wor den van den aanslag groote opwinding. De feestavond, die zou worden gehouden, werd terstond afgelast en de overheid verbood ook de radio-uitzending, welke van Ugvar uit zou plaats hebben. NIEUWE BENDEGEVECHTEN TE CHICAGO. Zes bandieten gedood. De politie te Chicago is van meening, dat dc wapenstilstand, die eenigen tijd ge leden werd gesloten tusschen de bendelei ders, weer is beëindigd, aangezien in de afgeloopen nacht 12 uur zes bendeleden werden vermoord en in een maand tijd verscheiden andere dergelijke moorden werden gepleegd. Zaterdagavond werden drie leden van de bende van doe Aiello op het Washing- tonplein doodgeschoten door de inzitten den van een snel voorbijiujdenden auto. Eenige uren later werden drie volgelingen van Al Capone gedood en een man en een vrouw levensgevaarlijk gewond, terwijl zij bezig waren te soupeeren in het Manning- hotel te Foxlake, een zomerverblijf nabij Chicago. De moordenaars bleven met hun auto's even voor 't hotel stilstaan en losten de schoten door de vensters. In wilde vaart reden zij daarop weg. Men gelooft, dat Ca pone en Aiello op leven en dood strijden, om den dranksmokkelhandel in handen te krijgen, waaraan jaarlijks meer dan een inillioen dollar wordt verdiend. OUDE MISDADEN VAN KORTEN. Steeds meer bekentenissen. In een persconferentie heeft de hoofd commissaris van politie van Dusseldorp medegedeeld, dat Peter Kiirten wel is waar heeft bekend, dat hij Scheer, Onliger en Kühn heeft aangevallen, doch dat hier voor nog geen bewijzen zijn geleverd. Frau Kühn heeft wel Strausberg, doch niet Kürfcen herkej*!. Ondertusschen zet Kürfcen zijn beken tenissen voort. Op 30 April heeft hij met een meisje verschillende lokalen bezocht en haar daarna in een bosch eenige slagen met een hamer op het. hoofd gegeven. Hij liet haar achter in de meening. dat zij dood was, doch even later kwam hij het meisje, dat. zich tot nu toe niet bij de po litie heeft aangemeld, weer tegen. In Juli verleden jaar heeft hij een meisje meegenomen om naar het vuur werk in Oberkassei te gaan kijken. Hij had een nies bij zich, om haar dood te steken, doch toen hij haar bij de keel pakte, be gon zij te schreeuwen en rukte zich los. In April j.l. heeft hij wederom in Oberkas sei een 20-jarig meisje aangegrepen, doch ook toen mislukte zijn aanval. In Juni 1915 werd Kürten er van ver dacht, een 20-jarig meisje te hebben ge wurgd. Het onderzoek moest toen wegens voor Meerburg en met 42 verloren zij eervol. De wedstrijd B.S.M. ILeiden II voor de 2de afdeeling was bijzonder spannend. Deze ontmoeting eindigde mefc een 43- overwinning voor Leiden, doch de uitslag had evengoed andersom kunnen zijn. De laatste wedstrijd, Duiven IIWil helmus II voor de eerste afdeeling won Wilhelmus met 0. Durven, dat met slechts 9 man was opgekomen, leverde echter een kranige partij en had zeker wel een tegenpuntje verdiend. Alle wedstrijden hadden een vlot en aangenaam verloop. V.V.L. II speelde vriendschappelijk te gen O.V.V. II te Oegstgeest en won daar met 7—CW,.. ATHLETIEK Ned. record kogelstooten dames verbeterd. Bij de Zondag te Utrecht gehouden na tionale athletiek,-wedstrijden verbeterde mej. H. P. Munniker van den Amsterdam- schen Turnbond, haar record kogelstooten en bracht het op S.90 Meter. ZWEMMEN ?iet de Buitengewoon Voordeelige Aanbiedingen in onze Etalages! gebrek aan bewijs worden stopgezet. Thans bekent hij dien moord eveneens en zegt nog meer aanslagen op zijn geweten te hebben. Kürten wilde kort voor zijn arrestatie weer tot zijn oude methode overgaan, na melijk het gebruikmaken van een hamer bij het dooden van zijn slachtoffers en was van plan door een serie misdaden schrik en ontsteltenis in Dusseldorp ie versprei den. Daarna wilde hij voorgoed verdwijnen. Wonderdokter contra professor. Dc eisch door den wonderdol; er Zeileis ingediend tegen prof. Lazarus is verwor pen. In de motiveering wordt gezegd, dat prof. Lazarus redevoeringen, heeft gehou den, waarin hij een uitzetting heef! gege ven van dc methodes, waarvan Zeileïs ge bruik maakt en heeft medegedeeld boe bij tot zijn conclusies is gekomen. Eisch er kan geen aanklacht indienen in verband met de bewering van den 'professor, dat bij hem een valsche diagnose is vastgesteld. Hij heefi verder slechts gezegd, dat Munch en een filiaal is van Galspach en dat daar leerlingen van Zeileïs werken. De conclu sies uit de valsche diagnose moet eischer zich laten welgevallen. Dc rechtbank be hoeft geen oordeel te vellen over de waarde van Zeileis' geneesmethoden. NED. OOST-INDIE AMOK OP EEN SCHIP. Twee dooden en drie gewonden. Anefca seint uit Tandjong Priok: Een amokmakende stoker, afkomstig uit Soera - baja, vermoordde aan boord van het s.s. „Op ten Noort" van de Kon. Pakketvaart Mij. 2 Chineesche koks. terwijl hij 3 C'hi- neezen zwaar verwondde. De dader is gear resteerd. Dp stoker was eerst sedprt 2 dagen aan boord werkzaam. Gewapend met ppo rnec Hel hij eerst de beide koks aan, wien hij zoodanige steken toebracht, dat zij onmid dellijk dood waren, terwijl hij een 3den Chinees zwaar verwondde. Vervolgens at taqueerde de amokmaker 2 andere Chinee zen, wien hij eveneens zeer zware verkon dingen toebracht. Intussehen was er zulk een paniek ontstaan, dat diverse andere Chineezen in doodsangst over boord spron- ven om zich in het water in veiligheid te brengen. Tenslotte sprong de moordenaar nog steeds gewapend met zijn mes, even eens overboord. De 3e officer van de „Op ten Noort", de beer de Bruin, stapte in een bootje pn begon een achtervolging. Toen hij er in geslaagd was den amokma ker te achterhalen en den man sommeerde zich over te geven gaf de laatste daaraan geen gehoor. In tegendeel, gebruik ma kende van zijn mes trachtte hij zich aan bet boord van de sloep op ie hijschen. De heer de Bruin gaf hem daarop met een sink iirer een slae op het hoofd, zoodat hij ge dwongen was los te laten. Een oogenblrk later kon hij, ditmaal gewapend, opge- vischt worden, waarna de man werd over meesterd en vervolgens uitgeleverd aan de politie. De amokmaker verklaarde, dat iedereen hem achtervolgde, waardoor hij ten slotte amok had gemaakt. Hij wekte den indruk niet wel bii zijn hoofd te zijn. SPORT VOETBAL DIOC. HAAELEMSCHE BOXD. R.K. Sporivereeniging V. V. L. Met de seriewedstrijden van V.V.L. werd een aanvang gemaakt met Je wedstrijden Leiden IIIA.V.V. III en Meerburg I T. O. G. II voor de 3e afdeeling. De wedstrijd Leiden IIIA.V.V. III móest enkele, malen onderbroken worden voor den regen, dc strijd ging vrijwel gelijk op en lang bleef de stand 11, doch in de laatste minuut maakte A.V.V. 21, waarmede zij zich in de volgende ronde plaatste. In den wedstrijd Meerburg IT.O.G. II was T.O.G. voor de rust overwegend sterker. Na de rust ging de strijd gelijk op, doch de achterstand was te groot De wereldrecord-lijst. Op het Congres van de F. I. N. A. te Berijm is dc lijst van nieuwe wereld-re cords als volgt vastgesteld. Heeren: 150 yards vrije slag: W. Laufer Ahierika, 1 min. 25 sec.; 3 Februari 1929 te Chicago. 200 meter borst: Y. ,'soeroeta (Japan), 2 min. 45 sec.; 27 Juli 1929 te Kioto. 150 yards rugzwemmen: G. Kojac, Ame rika, 1 min. 38.4 sec.; 30 Maart 1929 te New-Brunswick. Dames: 100 yards vrije slag: E. Geratti Amerika, 1 min. 9.8 sec.; 7 Augustus 1929 te Honoloeloe. 100 yards vrije slag: A. Osipovich, Ame rika, 1 min. 9.4 sec.; 25 Augustus 1929 te San Francisco. 440 yards vrije slag: J. MacKim, Ame- ïika, 5 min. 47.4 sec.; 8 Augustus 1929 te Honoloeloe. 500 Meter vrije slagMarie Braun, Nederland, 7 min. 18 sec.; 23 Maart 1930, te Brugge. 880 yards vrije slag: J. MacKim, Ameri ka, 12 min. 3.8 sec.; 10 Augustus 1929, te Honoloeloe. 200 yards borst: H. Rahder, Duitschlancl 2 min. 57.8 sec.; 17 December 1929, te Maagdenburg. 100 yards rug: Marie Brau n, Neder land 1 min. 21 sec.; 17 November 1929 te Den Haag; 150 yards rug: M. J. Cooper, Engeland 1 min. 5b.2 sec.; 29 April 1930 te Londen. ROEIEN „De Arnstel" trekt zich terug voor de „T elegraaf-wedstrijden". Naar de Tijd" verneemt, heeft de „Am- nel-acht", welke oorspronkelijk had inge schreven voor de wedstrijden om den -Telegraaf-beker" welke 10 en 11 Juni a.s. op den Amstel zullen worden gehouden, zich thans teruggetrokken. VIERING VAN HAAR TWEEDE JAARFEEST. Onderlinge wedstrijden. Zondag vierde bovengenoemde ver- eeniging baar tweede bestaansjaar. Te 9 uur werd een H. Mis opgedragen door den Geestelijk Adviseur Rector Groot in de kapel van het gesticht- „De Voorzienigheid" aan de Iloogewoerd, waarbij alle leden en verdere belangstel lenden ter H. Tafel naderden. Hierna volgde het tradifcioneele feest- ontbijt in cle zalen, van de Zita-vereeni- gmg„ waar aanzaten de weleerw. adviseur Rector Groot, de verschillende afgevaar digden, bestuursleden van de andere R. K. Sportvereenigingen hier ter stede en een groot aantal leden. Na het ontbijt voerde allereerst. Rector Groot het woord. Spreker wenschte Bood- Wifc hartelijk geluk met het- 2-jarig be staan en voegde er aan toe, dat Rood-Wi't in de komende jaren op den reeds inge slagen weg zou voortgaan. Trekt alle R. K. Jongelui van uw standing tot u, werkt hard, steeds met het mooie doel voor oogen: hef in stand houden van een B. K. Sportvéreeniging. Laat altijd zien, dat ge Katholiek zijt. in al je doen en laten; want- sport is heel mooi, maar Katholiek in alles op de al lereerste plaats. Gaat. zoo voort, dan zult ge uw eerste lustrum op luisterrijke wijze kunnen vieren. De reeds geleverde praestalies wijzen er op, dat ge de toekomst met vertrouwen kunt tegemoet zien, aldus besloot Zijn- Eerw. Hierna voerde de heer Tobé het woord namens de B. K. Sportcommissie. Spieker gaf een klein voorbeeld, hoe een Sporfcvereeniging moet doen om tot nog meer bloei te geraken en gaf nog eeni ge goede raadgevingen, welke Rood-Wit in cle toekomst nog van zeer groot belang zullen kunnen zijn. De heer Jac. Janson feliciteerde namens de R. K. S. V. „Leiden" Rood-Wit met haar Iweecle bestaansjaar en bracht hulde aan het bestuur waarin de voorzitter een zeer belangrijke rol speelt. De lieer Koevoets bracht namens de R. K. Gymnastiekvereniging „Jeanne d'Arc" eveneens zijn felicitatie over en wenschte, nu ook „Jeanne d'Arc" een af deeling athletiek heeft, nog langdurige prettige sa menwerking. Mej. M. Verkley feliciteerde namens de R. K. D. G. V. „Klimop" Rood-Wifc en wenschte haar in de drie komende jaren veel succes toe, opdat Rood-Wit met glorie haar eerste lustrum zal mogen vieren. Hierna was het woor daan den heer J. Th. Witte, voorzitter der vereeniging. Al lereerst heette hij allen hartelijk welkom in het bijzonder Rector Groot, die zoo vriendelijk was dezen keer de H. Mis op le dragen en mevrouw M. VerhoefVan l lden, die nu weer evenals vorige malen, blijk van belangstelling geeft. Tot zijn spijt was het eere-lid, de heer Pollman, wegens familieomstandigheden niet aan wezig; hij hoopte hem echter weer spoedig in den kring te zien. Spreker gaf hierna een uiteenzetting van hetgeen in de afgeloopen twee jaar is gepasseerd. Hij memoreerde het ge weldige enthousiasme onder cle leden, dat zich nog meer uit bij gelegenheden zooals deze. Het ledental, dat vorig jaar winter minderde en in "t voorjaar door anderen werd aangevuld, bleef nu constant. Het aantal donaties neemt, al heel sterk toe, leden, die om zaken buiten de stad of an dere redenen vertrokken, gaven zich dan ook altijd op als donateur. Met de Leidsohe R. K. Sportvereenigin gen bestond altijd een aangenaam contact. Groote hulde bracht hij aan den leider, der vereenigng, den heer G. van Oerle, die van de oprichting af de leden door zijn onvermoeid werken en trainen aan zich heeft gebonden en dus vanzelf aan Rood-Wit, heeft gebonden, en aan wien, de successen in hoofdzaak te danken zijn. Als stoffelijke waardeering werd hem een enveloppe mefc inhoud aangeboden. Spreker wenschte hem toe, dat hij nog zeer vele jaren in Rood-Wit moge blijven, tot groei en bloei der vereeniging DE WEDSTRIJDEN. 's Middags namen we een kijkje op het terrein aan de Nieuwe Vaartsperen en kogels vlogen door de lucht; ergens an ders waren de athleten weer aan het

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6