LAND- EN TUINBOUW UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK DINSDAG 27 MEI 1930 DE BLAD 10 DE ZEGENING DER AUTO'S TE ROTTERDAM. Op het wijdsche Xenijto-ter rein in den Blijdorpschcn polder te Rotterdam heeft Zondagmiddag de groote provinciale auto- zegening plaats gevonden. Zc was, zooals bekend, georganiseerd door de afdeeling Rotterdam van' de Vereenicing van Han delsreizigers „Sr. Cfcristoffel". die actieve propagandisten voor dc katholieke zaak. Aan een verslag in de „Msbd." ontlee- nen we nog het volgende: Des middags te half twee nam dc- plech tigheid een aanvang. Toen waren reeds hon derden auto's langs den transportweg het Nenijto-terrein opgereden en hadden zich in dubbele rijen in de grootschc hoofdallee opgesteld. Aan den ingang van het terrein werd door het bestuur van St. Chrisloffel de geestelijkheid en autoriteiten ontvangen. Nadat dc geestelijken zich voor de n ij- ding in do kantoorgebouwen van de Xcnv to mot superpli en stola hadden bekleed, trok do stoet, voorafgegaan door een groep katholieke verkenners en' koorknapen, pro- cessiegewijs over het terrein, naar een dei- hallen, waar de plechtige opening geschied de in tegenwoordigheid van een groot aan tal belangstellenden. De voorzitter van „Sfc. Christoffel", de heer H. J. van den Berg, sprak hier een kort openingswoord. De Hoogeerwaarde Deken, hierop het woord nemend, verklaarde, dat hij vooral met genoegen aan deze kerkelijke plechtig heid deelnam, omdat zij is uitgegaan van de leeken, niet zonder of tegen de geeste lijkheid. Integendeel maar het initiatief was van do actieve E. K. Handelseriziger-- vereeniging. En daarom staan we hier, zoo zeide spreker, voor iets wat niel door de geestelijken is opgedrongen, maar uit de leeken zelve is voortgekomen. Reden te meer om daaraan deel te nemen. Dan wilde spreker nog met een enkel woord wijzen op het mooie Roomsche karakter van de plechtigheid van vandaag. Daarmede wil len wij niel zeggen, dat zij, die hieraan niet deelnemen, niet Roomsch zijn. Geenszins, maar dat zij, die het wel doen, geheel in den geest van de Kerk handelen. De Kerk toch spoort ons aan Gods zegen af te smce- ken over al onze daden, al onze handelin gen te stellen onder den zegen van God. In haar handboek der zegeningen, het Ki- tuale Roraanum, geeft de Kerk een reeks van zegeningen, welke heel ons leven om vatten. Daaronder komt ook voor een ze gening van wagens en rijtuigen: een be wijs, dat we met deze auto-zegening, ge heel handelen in den geest der Kerk. En daarom doet het mij een genoegen, dab zoo- velen hierheen zijn gekomen. Om hetgeen hier geschiedt kunnen niet-katholieken nu wel spotten, maar zij die juist op dit ge bied de kinderachtigste bijgeloovigheden begaan, hebben zeker niets te zeggen, wanneer wij Gods zegen afsmeeken over onze Wagens. Deze dag is ook weer een Roomsch op treden naar buiten. Een groot© tegenstan der ben ik van het prikkelen van ander denkenden en daarom zijn straatmanifesta ties in den regel n;et in mijn geest. Maar voor ons geloof mogen we ons ook niet voor de anderen schamen. En wanneer zoo'n belijdenis kan geschieden zonder anderen daarmede te hinderen, gelijk met deze mooie Koomsceh manifestatie op dit besloten terrein het geval is, dan juich ik ze toe. Ik herinner mij uit mijn kapelaans- tijd in Zeeland, dat daar de boer voor het afrijden met het rijtuig altijd een kruis sloeg. En op een Spaansche reis zag ik, dat bij het vertrek van den trein alle reizigers een kruisteeken maakten. Iets dergelijks gaan wij nu ook doen. Deze auto-zegening wil niet zeggen, dat wij hierdoor verwachten, dat voortaan geen ongeval ons meer zal kunnen treffen. Ook hier geldt dat wij ons best doen en Gods zegen afsmeeken, aan Hem overla tend waf Hem behaagt. Na dezo woorden, die door de omstaan- ders met. applaus werden ontvangen, zet te de stoet van geestelijken zich in bewe ging om buiten de allee tot de zegening- van de daar wachtende auto's over te gaan. Onderwijl zongen allen onder begeleiding van de Harmonie G. A. V. E. het „Room sche Blijdschap". Hoewel door niet minder dan 15 geeste lijken, de adviseurs der vakgroepen en par. kringen, tegelijkertijd de zegening dei- auto's geschiedde, nam deze toch een klei ne twee uur in beslag. Xaar schatting zijn ongeveer 1300 automobilisten en eenige honderden motorrijders voor dc zegening op het terrein verschenen, niet alleen uit Rotterdam en omgeving, maar ook uit de kringen Den Haag, Leiden, Delft en Gouda. Ook van buiten de provincie wa ren er meerdere gekomen. Dc verst geko- mene was zeker wel een automobilist uit Antwerpen. Het aantal vracht- en luxe- auto's ging ongeveer gelijk op. Dank zij het gunstig weer. zijn duizenden Rotterdammers de plechtigheden komen bijwonen. Tijdens den duur der zegening, was cr in hal B rcstaurantgelegenheid. De harmonie der St. Joseph's Gezellen liet zich hier heel den middag hooren en vond aan dachtige luisteraars, die zich in de rustig ruime hal even kwamen verkwikken. Tegen vier uur vulde zich dc groote hal evenwel met vele honderden belangstellen den om tegenwoordig tc zijn bij de uitvoe ring van Hubert Cuyper's „Te Deum", waarmede de „Verccnigde kerkzangers" onder leiding van hun directeur B. vau Leeuwen dc plechtigheid waarlijk indruk wekkend besloten. Alvorens te vertrekken heeft Rector G. J. Kerkvliet, de geestelijk adviseur van St. Christoffel, een woord van dank gesproken tot allen., die dezen middag hadden mede gewerkt om deze auto-zegening zoo plechtig mogelijk te doen verloopen. Op de eei*ste plaats aan de priesters, die zich op den eersten oproep terstond bereid verklaar den hun priesterlijken'zegen uit te spreken over de auto's en motoren. Vandaag was wederom in vervulling gegaan het woord van den Bisschop bij de priesterwijding: „wat deze handen zullen zegenen, dat zal gezegend zijn". Een woord van dank aan de personen, die zitting hebben willen ne men in het eerc-eomïtéé, aan de vereenig- dc kerkzangers cn muzikanten, aan de hulpvaardige R. K. Verkenners cn de rood- getoógde misdienaars, aan de politie, die het geweldig drukke verkeer dezen dag zoo schitterend heeft geregeld, aan den heer van Hasselt voor zijn hulp aan het regelingscomitc. Een een extra woord van clank aan de ijverige l>t-. Christoffelman- nen, die deze onderneming hebben aange durfd en die dag en nacht in de weer zijn geweest om van deze eenvoudige auto-ze gening een echte Roomsche demonstratie te maken, aan den voorzitter cn secretaris, den heeren v. d. Berg en Putters in het bijzonder. Ten slotte bracht Rector Kerkvliet ook een woorcl van diep gevoelden dank aan dc automobilisten cn motorrijders zelf. In het „Te Deum" hebben wij, aldus spr. zoo juist gezongen: „Te per orbem terrarum sancra confitetur Ecclesia". U. o God belijdt de H. Kerk over de gansche aarde. Gij auto mobilisten en motorrijders belijdt God, zoo dikwijls gij met uw motoren en wagens, waaraan de gezegende plaquette van St. Christoffel nu zichtbaar is bevestigd, u door binnen- en buitenland langs 's Hee ren wegen begeeft. Namens het hoofdbestuur van St. Chris toffel sprak dan de heer Driessen uit Lei den nog een woorcl van dank en bewon dering voor het werk dat de Christoffel- mannen hier in Rotterdam hebben weten te bereiken. Hiermede was de plechtigheid geëin digd. Ned. R, K. Esperantistenbond „Nederlanda Katoliko". Uit alle streken van ons land arriveer den reeds Zaterdag j.l. de deelnemers aan dc jaarvergadering van boxengenoemden bond op Zondag 25 Mei. De Xijmeegsche afdeeling ..Stelo de 1' Maro" ontving haar gasten in de kleine zaal van het Concertgebouw „De Vereeni- ging", waar zij werden welkom geheet-en door den heer A. Weerhorst, voorzitter van „Stelo de 1' Maro", tevens secretaris van „Nederlanda Katoliko". Het „utile dulci" bleek zijn gelukkige oplossing gevonden te hebben in den feest avond, welke door de Xijmeegsche afdee ling was georganiseerd. De jaarvergadering op Zondag werd in geleid door een H. Mie. waaronder de zeereerw. p. Call. Preller O.P. een predi katie hield in Esperanto. Nadat een groepsfoto was gemaakt, leidde de heer S. Sehendeler, voorzitter van „X". K." de werkzaamheden in met een openingsrede. Xa een welkom aan allen en een in me- raoriam aan den overleden oud-strijder voor dc Espevanto-beweging, den heer Niesten, wijdde spr. bijzondere aandacht aan den in geheel Europa, misschien wel in de geheele wereld, bekenden priester propagandist, den weleerw. heer Ce. Het is bekend dal. wij Katholieken, ook de Esperantisten, dezen man tot nu toe absoluut doodgezwegen hebben; gevolg echter van het feit dat hij uitsluitend ar beidde op neutraal Esperanto-gebied en de katholieke Esperanto-act ie volkomen ne geerde. Kort geleden echter heeft Pater Ce, zich opgegeven als lid, van de katho lieke internationale Esperantisten-bewe ging, waarmede, spr. den mede-strijder en de eigen organisatie van harte feliciteerde. Dankbaar mogen wij zijn voor de onver moeide propaganda, door vele onzer leden gevoerd, en hulde brengen wij aan onze volksvertegenwoordigers in de Eerste en Tweede Kamer, voornamelijk de heeren de Jong en Dr. Moler, die fier voor onze zaak op de bres staan. Tenslotte spoorde spr. allen aan organi satorisch samen te werken en wekte hij de aanwezigen op zich aan te sluiten bij den katholieken Esperantisten Bond. Notulen, jaarverslagen en begrooting 1930 werden goedgekeurd. Het voornaamste der ingekomen voor stellen was dat van de afdeeling Ouden bosch, behelzende: De Bond weigere hare deelneming aan alle verdere nationale neu trale congressen en propageere deze niet onder haar af deelingen. Het. voorstel werd echter met 24 stemmen tegen, 11 vóór en 2 blanco verworpen. ..Nederlanda Katoliko" telde 31 Dee. 192S, 20 afdeclingen; Breda en Oisterwijk vervielen, als aanwinst vielen echter te boeken Utrecht en Vlijmen. In 1929 be droeg het aantal leden '350. In het. bestuur werden gekozen: Lei- brands, Tilburg; Sehendeler, Eindhoven; v. d. Burgt, Bergen op Zoom; Westen, Groningen; Marrewee, Den Haag. Zitting hielden: Roelofs, Heilker, Da-amen en pa- Ier Call. Preller O.P- Te half drie sloot de voorzitter de ver gadering waarna een uittocht plaats had in de omgeving van Nijmegen. „Huisgezin". Hallo, jao, sjeiker, uwe; spreikt mit Muzzelini. R. K. DIOCESANE LAND- EN TUINB0UWB0ND. Herziening der statuten. Aan dp besturen van de afdeelingen van den E. K. Diocesancn Land- en Tuinbouw- bond i*, zooals gemeld, een circulaire ge zonden, waarin, medegedeeld wordt, dat het Hoofdbestuur gemeend heeft goed te doen de geheele statuten eens onder de loupe te nemen, en na te gaan welke de beste wijze van organisatie is voor dc R. K. land en tuinbouwers in het Bisdom Haarlem; een organisatie, waarin zoowel de gemeen schappelijke als de speciale belangen en wcnschen volkomen tot hun recht kunnen komen en allen kunnen medewerken tot het bereiken van hel doel: Een degelijke, welvarende Plattelandsbevolking op katho lieken grondslag. Opdai alle leden de wijzigingen, die eventueel in.de statuten zullen worden aan gebracht, ten volle zullen begrijpen, zullen in de eerst-volgcncle algemeenc vergadering alleen de hoofdlijnen voor de organisatie vastgesteld worden. Daarna zullen deze hoofdlijnen uitge werkt worden, en de geheele statuten, ar tikel voor artikel, in de daarop volgende algemeene vergadering vastgesteld worden. rZooals in iedere vereeniging zijn ook in de L. T. B.-organisatie hoofdlijnen aan te Allereerst zal worden aangegeven wat liet karakter en heb doel is van den L. T. B. Op de derde plaats zal worden aangege ven op welke wijze de verschillende belan gen behartigd kunnen worden: plaatselijk, gewestelijk en diocesaan. Hiervoor kent de L. T. B. jeugd-afdee- lingen, afdeelingen en kringen, vakbonden, met boven alels het Hoofdbestuur, en voor de dagelijksche leiding het Dagelijkscke Bestuur. Het Hoofdbestuur stelt voor in de statu ten vast tc leggen, dat de zoogenaamde halftuinders en half-boeren (zij, die half- onderneruer en half-arbeider zijn) tegen een verminderde contributie volwaardig lid kunnen worden. De uiteindelijke beslissing over de toe lating van zulke personen zal echter aan het Hoofdbestuur moeten blijven, terwijl een voorstel .tot toelating alleen in behan deling kan komen, als de betrokken afdee ling zulk een voorstel indient. Plaatselijke afdeelingen. Volgens artikel 10 der tegenwoordige sta tuten „vereenigen de leden zich in plaat selijke afdeelingen". Het Hoofdbestuur stelt voor hierbij eenige regels te maken, namelijk: 1. de vorming van afdeelingen zij in opzet parochiaal; 2. de uitwisseling van leden uit de eene parochie naar de afdeeling in een andere parochie worde, mogelijk gemaakt, echter onder goedkeuring van het Hoofdbestuur; 3. de mogelijkheid worde geschapen, dat. twee afdeelingen van den zelfden naam worden gevormd, onder goedkeuring van het Hoofdbestuur; 4. in de afdeelingen kunnen vakafdeelin gen gevormd worden, onder goedkeuring van het Hoofdbestuur. Gewestelijke kringen. •Artikel 11 der tegenwoordige statuten zegt het. volgende: „Ter behartiging van de meer speciale bedrijfsbelangen worden in de vakbonden opgericht: gewestelijke vakkringen. Elk lid is vrij in de keuze van den kring, bij wel ke hij zich wil aansluiten". Daar de kringen door afdeelingen ge- vormd worden, en dus als onderdeden van de standsorganisatie beschouwd kunnen worden, stelt het Hoofdbestuur voor aan de kringen, die aan nader te stellen voor waarden voldoen, het recht te verleenen candid aten in te dienen voor het Hoofd bestuur; een recht, dat overigens alleen de afdeelingen hebben. Geldmiddelen vakbonden. Volgens een door de Algemeene Verga dering van den L. T. B. genomen besluit bestaan de geldmiddelen der vakbonden bij een afdracht van het Hoofdbestuur aan de Besturen der vakbonden van 50 cent per lid, dat onder de respectievelijke vakbonden thuishoort. Het Hoofdbestuur stelt voor hierin ver andering te brengen: men houde in het oog, dat dc vakbonden niet op zich zelf staande organisaties zijn, maar op te vat ten zijn als deelen van den L. T. B. De vakbondsbesturen staan niet los van het Hoofdbestuur van. den L. T. B., maar zijn er een deel van. Het is daarom onjuist de geldmiddelen der vakbonden af te meten naar het aantal leden, dat onder de res pectievelijke vakbonden thuishoort. Maar het is veel juister, dat vakbondsbesturen aangeven, hoe het Hoofdbestuur het geld moet besteden. De Algemeene Vergadering van den L. T. B. heeft dan in laatste in stantie de beslissing over de begrootingen. Verkiezing Hoofdbestuur. Volgens de tegenwoordige statuten wor den de 'leden van het Hoofdbestuur geko zen op de algemeene vergaderingen der vakbonden. Indien sommige kringen het recht krijgen candidaten te stellen voor het Hoofdbestuur zal de verkiezing van het geheele hoofdbestuur anders dan vroeger worden. Jeugdafdeelingen. De eventueel te stichten vereenigingen van jonge boeren en tuinders, zullen, aldus luidt het voorstel van het Hoofdbestuur, onderafdeelingen zijn van de afdeelingen van den L. T. B., en staan onder geregelde leiding en controle van het Hoofdbestuur van den L. T. B., terwijl ook het afdeelings- bestuur haar voortdurende aandacht er aan behoort te schenken. ALKEMADE. Geboren: Anna Cornelia- d. van J. Remmerswaal en A. van Moorsel Alida Maria Johanna d. van Oh. J. van dei- Geest en M. J. C'. Waasdorp Antonius Theodoras z. van Th. C. van der Maal en B. G. A. van den Berg Jacobus Johan nes Maria d. van S. C. Bakker en A. C. J. Volwater Maria Wilhelmina Johanna- d. van H. van den Broek en J. van Stéïn. Gehuwd: Gerardus Godefridus Mens jni. 25 j. en Cornelia Johanna van dei- Meer jd. 25 j. Johannes Boogert jm. 27 j. en Catharina Anthonia Turk jd. 24 j. Overleden: Dirk van der Meer 71 j. HILLEG0M. Geboren: d. van J. C. M. Zandber gen—Oudejans z. van J. A. Fransen— Segbers z. van A. AssendelftRijfcrs z. van J. M. van der WestenÖuds- hoorn. Ondertrouwd: R. J. Tol en C. H. Wal ter A. Brouwer en A. R. Ruigrok S. Engel en J. H. van Delft C. Lem mers en S. Heemskerk. Getrouwd: X. Stokman en H. M. Walkers T. G. van Gulik en J. M. de Vos J. Wittenaar en E. E. Matter W. Lagendijk en M. Cardol. Overleden: M. van Rooden m. 9 mnd. P. van Lierop m. 3 j. C. Duin dam—van Rooden vr. 55 j. VOORHOUT. Geboren: Cornells Petrus z. van P. C. van Werkhoven en C. C. W-esterhoven Hilbrand z. van J. Jansze en G. Goed hart Leonardus Petrus Hendrikus z. van J. L. Th. van Nobelen cn A. M. Ver- sluijs Johannes Jozefus z. van Th. A. Vrijburg en A. P. Zwanenburg Marga ret ha Christina d. van C. de Bruin cn B. D. Hoogerdijk. Ondertrouwd: P. C. Nulkes 32 j., te Xoordwijkerhout, en G. J. van Leeuwen 31 i. P. Romijn 24 j„ te Heemstede, en A. Heelings 25 j. H. W. van den Burg 25 j. en G. M. Heerings 23 j. Gehuwd: G. N. van Wouw en E. C. van Iperen J. van Steijn en Q. A. Lan ge veld II. A. A. Klaar en C. M. van Winsen J. Kovtekaas en M. J. van Dijk J. de Jóng, te Leiden, en W. M. Tette- roo. Overleden: Johannes Hoogervorsb echtg. van C. Hogtaboom, 59 j. Simon Diemei 11 j. Gevestigd: J. Sicking van Oster- feld W. J. A. van Oud'heusden van den Haag W. P. Koeman van Noordwijk C. A. Koomen van Lisse A. J. I. Scheer der van Hillegersberg G. J. Schiffma- cher van Harderwijk F. Th. M. van Ba len van Arnhem N. B. Buiteman van Gorinchem E. L. Antonissen van Vlagt- wedde F. Haarsma. van G-aas Ierland G. M. J. van der Zalm van den Haag G. A. T. Veldmeijer van den Haag P. M. Wobbe van den Haag Hoogenboom van Alkemade .J. A. Mooijman van Stomp wijk; E. Slieker v an Rotterdam - J. P. Messersmidt van Delft M. M. C. van der Ploeg van Wou brugge X. A. van Velzen van Zoeterwoude N. J. Zon derland va n Wy in bril s e rad e el W. J. lvesseis van Helden A. M. Wesel van Tilburg A. C. J. Gorier van Tilburg R. Timmermans van Amsterdam C. M. Bergman van Lisse J. Koogervorst en gezin van Noordwijkerhuub L. Westela- ken van Yeghel E. J. Strom van Neder- weert Ant. Roelof sen van Amsterdam A. Th. J. van den Berg van Lisse J. A. P. Beekhuijs van Haarlem P. Boef en gezin van Waddinxveen J. P. en P. J. Haaitveld van Ter Aar. Vertrokken: H. Th. F. Baak naar Woubrugge P. A. J. Lutterman naar Utrecht H. Hoogervorst naar Wasse naar H. A. Offerman naar Delft M. L. Diemei naar "Warmond J. W. J. van Haasteren naar Xoordwijkerhout M. van Gooi naar Lith W. M. Tetteroo naar Leiden J. KortekaatS en echtg. naar Xoordwijkerhout. VOORSCHOTEN. Concert. Het Harmoniegezelschap „Benvenuto" zal op Vrijdag 30 Mei a.s., in het Burgemeester Vernèdepark een con cert, geven, des avqnds (e 8.15 uur onder leiding van den heer H. J. A. Bokhoven te Den Haag. Het publiek wordt verzocht mede te werken aan,den goeden regel van ieder concert n.l. „stilstaan en niet praten, terwijl de muziek speelt". ALPHEN AAN DEN RIJN. Geboren: Cornelia Elizabeth d. van D. van Heusen en L. van Zvvieten Adriana d. v. M. Ossevoort en M. A. M. Sytsma Wil lem z. van J. Stellingwerf en A. J. Lam Sara d. van J. van Ofwegen en A. Verhagen -- Pieler z. van P. den Hollander en J. v. d. Werf Pi eter z. van W. ,van Veen en P. Pa ling Maria Cornelia d. van E. Vork cn C. J. M. Groen in 't Woud Neeltje Maria d. van P. v. Elswijk en C. J. Hogervorst Teunis z. van C. Westerhoud en C. H Boon Johanna Hendrika d. van J. Houtman en Fr. M. Butterman. Ondertrouwd: J. v. d. Gaag en M. P. J. de Kruijf C. Kempenaar en P. A. Verha gen K. de Jong en M. Sneeuw. Getrouwd: H. v. d. Wel 30 j. en en W. Vis 28 j. Cr. Ederveen 21 j. en G A. J. Broer 20 j. KI. Stigter 25 j. en E. M. den Hertog 21 j. Overleden: J. Lepoeter echtg. van K. Admiraal 60 j. NIEUWVEEN. Geboren: Albertus Johannes en Johan nes Albertus beiden zoons van G. v. der Hoorn en C. Kiekens. Overleden' Floris Leevendig 65 j. Anne Francina Kransen 49 j. Mathijs Hou- sart 78 j. HULP VOOR CHINA IS NOG DRINGEND N00DIG De diocesane Missie-Comilé's achtten zich om bijzondere redenen verplicht hun actie voor hongerend China, die tot zulk een heerlijk resultaat leidde, stop te zet ten. Men besluite hieruit echter niet, dat zij van meening zijn, dat verdere hulp aan het zoo zwaar beproefde Ckineesche volk verder overbodig is Integendeel, zij blij ven e.r innig van overtuigd, dat. de nood in vele streken van China nog schrikwek kend is en dat nog vele. duizenden heb slachtoffer worden van hongersnood, plun dering en andere rampen. Dat zeggen ons zoo duidelijk de vele dankbrieven, die wij ook nog in de laatste dagen van. missio narissen uit China ontvingen. Zoo schrijft ons o.a. Mgr. Louis van Dijck, op. vie. van Sui-Yuan d.d. 23 April, dus nog geen maand geleden: „Monseigneur: Aanvaard mijnen innigen dank voor den steun, mij gezonden voor de noodlijdenden mijner beproefde missie van Sui-Yuan. Hongersnood in een groot heidensch land, zooals China, is iets zoo verschrikke lijks, dat men zich daarvan in Europa geen gedachte kan vormen. In mijn missie alleen zijn de twee laatste jaren tienduizenden van honger gestorven en het getal ver kochte vrouwen en kinderen wordt op on geveer 160.000 geschat. Deze ellendige toestand duurt steeds voort en zal blijven duren tot den nieuwen oogst, einde Augustus. Door eene 'bijzondere schikking der god delijke voorzienigheid, heeft de hongers nood echter ook goede gevolgen. Gansche dorpen willen bekeeren en konieii tot ons om een weinig hiüp in hunnen nood. Nooit hadden wij zooveel bekeerlingen; al onze scholen en catechumenaben zitten prop- pens vol. Meer dan duizend catechumenen, degelijk onderwezen, hebben de laatste maand hel II. Doopsel ontvangen. U, hoogeerwaarde, zult dus begrijpen, hoe dankbaar wij zijn jegens de comité s in Holland, die ons zoo krachtig steun den". In dien geest schrijven ons nog andere missionarissen. En daarom juichen wij het van harte toe, dat de Xijmeegsche Studen ten Missieclub haar zoo schitterend ge slaagde actie nog een. tijd lang voortzet en wenschen wij haar toe, dat zij met haar kunstmappen en andere propagandamidde len haar succes nog aanmerkelijk zal ver- 'böogen. MGR. A. HER MUS, Ondervoorzitter van den Neder land s che n Pr ie stermis sieb ond De secretaris der Xijmeegsche Studen ten Missieclub verzoekt ons hierbij het volgende te willen opnemen: Door ons werden voor ouze groote- col lecte in Nijmegen, die ons in -staat stelde bijna 4000 gulden netto af te dragen, een duizendtal mappen vervaardigd met op passeparto&ts geplakte reproducties van enkele daartoe afgestane werken van ka tholieke kunstenaars. Dat mapje heeft in Nijmegen zóó'n succes gehad, dat- wij be sloten een nog aanmerkelijk verfraaiden herdruk uit te geven. Tevens werd ook een luxe-eddtie bezorgd, die nog niet geheel gereed gekomen is. De inhoud van beiden is dezelfde, en wel: T. Joan Collette: „Monnikskop". II. Lou Asperslagh: „H. Maagd Maria, Middelares". III. Eugène Liicker: „Oude schuur bij Nijmegen". IV. Joan Collette: „Driekoningen". V. Ant. Molkenboer: „Crucifix in mo zaïek". Het gewone mapje (26 X 17 c.M.) wordt verkrijgbaar gesteld tegen den prijs van één gulden. Van de luxe-uitgave zijn slechts honderd genummerde en gesig neerde exemplaren in den handel. Ieder, die een bedrag van tien gulden of meer ter beschikking wenscht te stellen van de N. 'S. M. ten bate van hongerlijdend China, zal een exemplaar worden toegezonden. Het eerste hojien wij te mogen aanbieden aan Zijne Eminentie W. M. Kardinaal van Ros sum, prefect der Propaganda Fide. Nadere bijzonderheden hierover hopen wij binnenkort te kunnen publiceeren. Tenslotte: men kan zich een mapje (zoo wel van één als van tien gulden) verzekeren door storting van het 'bedrag, dat men aan China wenscht te offeren, op de postreke ning van ondergetee'kende: nr. 160995. H. HERMANS, Secretaris N. S. M„ Nijmegen. ZEVENHOVEN. Volksbond. Vorige week vergaderde de R.K. Volksbond in 't bondsgebouw onder voor zitterschap van den heer A. J. de Groot. Deze opende met een welkom aan den Geestel. ad viseur en leden en uitte zijn tevredenheid over de opkomst. Ruim de helft van de leden was aanwezig. De notulen werden gelezen en goed gekeurd. Ingekomen was een circulaire over hel 10-gulden-plan voor het Dr. Schaepman- fonds. Besloten werd dit nuttig werk te steu nen. Hierna werd de meeting te Bodegraven cp Hemelvaartsdag besproken. De Voorz. spoor de de aanwezigen aan zooveel mogelijk deel te nemen. Tijdens de bespreking gaven zich 12 personen op. Getracht zal worden per auto bus gezamenlijk te gaan. Ook wordt de gezamenlijke brandstoffen- inkoop besproken en besloten op den aangebo den prijs in te gaan, De penningmeester gaf zijn verantwoording over 't afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat er een saldo was van 309.37. Tot verificateurs werden aangewezen de heeren N. Bos en W. C. Visser. De aftre dende bestuursleden A. J. de Groot en A. H. dc Groot werden herkozen. Eerstgenoemde werd herkozen als voorzitter. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt. De voorz. bracht dank voor de opkomst en de zakelijke besprekingen en sloot de ver gadering met gebed.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10