De Partijraad der R.K. Staatspartij MAANDAG 26 ME! 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Politieke beschouwingen van mgr. dr. Nolens Een feestrede van prof. dr. Van Rooy Huldiging van mr. Heerkens Thijssen. Gelukwenschen van de Anti-Rev., de Chr. Hist, en het Duitsche Centrum Om 10 begon, zooals gemeld, Zaterdag te Utrecht de feestelijke viering van het vijf en twintig-jarig bestaan der katholieke politieke organisatie met een plechtige H. Mis in de ka thedrale kerk. liet H. Misoffer werd opgedragen door den zeereerw. her pastoor Overineer, lid van het Partijbestuur, geassisteerd ~door een tweetal kapelaans der kathedraal. Een groot aantal leden van het partijbe stuur en den partijraad woonde de plecht:g- heiö bij. Om half 12 werd een druk bezochte receptie gehouden, waarna een gemeenschappeliike lunch. Onmiddellijk na de lunch had de feestver- gadering plaats in een der waardig ver sierde zalen van het Jaarbeursgebouw, De belangstelling was zeer groot. REDE MGR. DR. NOLENS Mel een uitvoerige, leerrijke rede, heeft dr. Nolens de feestvergadering geopend. Hij sprak allereecst een woord van welkom tot de aan wezige oud-voorzitters van de partij, staats raad mr. dr. Kooien, mr. A. baron van Wijn bergen en minister Ruys de Beerenbrouck. Naast deze heeren hadden op de voorste rij piaats genomen de heeren mr. J. A. de Wilde, lid der Tweede Kamer en wethouder van den Haag, als vice-voorzitler van de A.R. Partij, benevens de secretaris dezer partij mr. H. Bij- leveld, oud-minister van Marine, die gezeten was tusschen mr. dr. van Schaik, voorzitter der Tweede Kamer en oud-minister Bongaerts Neven den premier zaten de voorzitter en secretaris der C. H. Partij, oud-minister dr. H. Schokking en J. ter Haar, oud-wethouder van Amsterdam. Dezen heeren, "benevens dr. Ha- niacher, de afgevaardigde der Duitsche Cen trumspartij, werd door mgr. Nolens eveneens een welkom toegerepen. Met de twee eerstge noemde partijen heeft de R.K. Staatsparty veel en vruchtbaar saamgewerkt. Van de laat ste heeft zij in vroeger tijd veel geleerd. Een telegram van hulde werd daarna ver zenden naar Z. H. den Paus en H. M. de Ko ningin. Mgr. Nolens ging daarna na het ontstaan der R.K. Staatspartij. De Katholieken hebben hun invloed op de politiek doen gelden, ook voordat er sprake was van een eigenlijke Staatspartij. Wij mogen constateeren. dat door de Katholieken veel kwaads is verhinderd en veel goeds tot stand gebiachl. De gekozenen waren georganiseerd, voordat de organisatie der kiezers bestond. Spr. brengt hulde aan Schaepman, den archi tect van de R.K. Staatspartij, ter uilvoering van wiens plannen velen hebben medegewerkt, o.a. de heeren Kooien, van Wijnbergen en Ruys de Beerenbrouck, die achtereenvolgens hst voorzitterschap van de landelijke kiezers organisatie hebben waai genomen. Wat er gedaan is. De Katholieken hebben medegewerkt, om erde en gezag te handhaven, ook :n moeielijke omstandigheden. Denkt, aldus spr., aan 1903 en vooral aan 1918. Medegewerkt ook aan de geleidelijke ontwikkeling der staat instellingen ïn 1905 is de juridische gelijkstelling verkre gen van bijzondere en rijks-universilciten. Hel bijzonder middelbaar en gymnasiaal onderwijs is gesteund met ruime subsidie. Voor het la ger onderwijs is de lang gewenscht financiecle gelijkstelling verkregen. Het bedrijfsleven is ontwikkeld in landbouw, nijverheid, handel en verkeer. Bijzonder in de provincie Limburg is het verkeer op buitengewone wijze ontwikkeld. Spr. wijst hier op het modelbedrijf der staats mijnen, door dr. v. d. Waarden de schittere- rende schepping van dr. Lely en dr. Nolens genoemd. De stoffelijke welvaart is toegeno men, strekt zich uit over grootere groepen van personen, er is een welvaartsverschuiving ge komen, welke niet alleen aan de arbeiders is ten goede gekomen. In de oplossing van het arbeidsvraagstuk neemt ons land een vooraan staande plaats is, wat te danken is aan de ministeries van 1907—1913, 1918—1922 en 19221925, met name aan het doortastend op treden van de ministers Talma en Aalberse. Spr. geeft een beschouwing over het vele prac- tische werk van mr. Aalberse, verricht tus schen 1918 en 1925. Er is 700 millioen uitge geven als rijksvoorschot voor woningbouw. En, hoewel moet worden erkend, dat er ook op dit gebied nog verbeterd worden kan en moet, staat toch vast, dat in ons land de woningtoe stand beter is dan waar ook. Wij willen geen politieke chanlecier spelen, dat alles is niet alleen door ons tot stand ge komen, maar wel is uit onze kringen herhaal delijk het initiatief gekomen ter naleving van de encycliek Rerum Novarum. Spr. herinnert er aan, dat hij in 1897 een schrikwekkende rede over deze encycliek in de Tweede Kamer heeft gehouden. Wezc, i doel van de R.K. Staatspartij Spr. wijst dan op wezen en doel van de R.K. Staatspartij. Doel is: de behartiging van het algemeen belang, opgevat als mèi het belang van den Staat de veelzijdige belangen van alle groepen der bevolking; de handhaving en dcor- v. erking der christelijke beginselen, welker ne- grering een ramp voor ons land is; de bescher ming van de vrijheid en de belangen van de Kerk, waartoe wij het geluk hebben te behoo- ren. De R.K. Staatspartij is een volkspartij; zij omvat minstens 1/3 van het volk, en wil reke ning houden met de inzichten en belangen van de andere 2/3. Zij is actief; zij is gouverne menteel. Haar richtlijnen vindt de R.K. Staatspartij in het complex van encyclieken, in de kate- chismus het antwoord op de eerste vraag in den kalechismus doet ons al zien het ver schil tusschen de christelijke partijen en andere, wier leer er toe leidt, om te vermoeden, dat zij geen rekening houden met het hiernamaals in de Tien Geboden, in het Onze Vader. Van het Onze Vader zou men in moderne taal kunnen zeggen, dat daarin de hiërarchie der waarden in het streven naar behoeften-bevre diging, individueel en collectief, volkomen in acht genomen wordt. Wij willen onze beginselen toepassen, reke ning houdend met de omstandigheden; de door ons- voorgestane hervormingen willen wij ge leidelijk invoeren. Spr. geeft een voorbeeld van geleidelijke hervorming in de verandering van de verhouding tusschen werkgever en werknemer. Behoud en versterking van de eenheid. Hierna wil spr. een blik werpen in de toe komst. Noodig is behoud en versterking van de eenheid. Kleine strubbelingen zijn onver mijdelijk; maar als men daarbij niet teveel haast maakt komt gewoonlijk alles wel weer terecht. Studie van wijsbegeeerte en economie. Verder is kennis noodig, om die eenheid op dc veiligste wijze te bevorderen. Die kennis wordt verkregen door studie. En wel algemee- ne studie op het gebied van de wijsbegeerte, waardoor men leert in zijn uitspraken minder apodictisch te zijn, het wezenlijke te onder scheiden van het bijkomstige, het absolute van het contingente, enz. Vervolgens bijzondere studie op het terrein van de economie, waar door men leert het ethisch willen te toetsen aan de feitelijke toestanden en zich niet over geeft aan een beschouwing der zaken volgens een iyrisch-rhelhorische methode. Om met een voorbeeld te illustreeren wat hij bedoeld, wijst spr. op de bestrijding van het kapitalisme in katholieke kringen. Strijdt men legen het huidig productie-proces? Maar dan moet men zeggen, wat men er voor in de plaats wil stellen. Strijdt men tegen de mis bruiken in de huidige oeconomischc orde? Maar de geheele arbeidswetgeving bedoelt niets anders dan dat. Strijdt men tegen een mentaliteit? Maar kan er dan een wet worden gemaakt, om een men tali leit te veranderen? De jongeren. Over de jongeren sprekend, zeide spr., dat men hun vergeven kan, als zij illusies voor idealen aanzien, als zij 't niet te bont maken. De Kalh. Partij kan de jongeren niet missen en de jongeren kunnen de Kath. Partij niet missen. Men kan jong zijn in den zin, dat het ter verontschuldiging moet dienen voor mis stappen, lichtzinnigheden en dwaasheden; in dezen zin mogen nóch jongeren nóch ouderen jong zijn. Men kan jong zijn door op de hoogte te blijven van zijn tijd; in dezen zin moeten zoowel jongeren als ouderen jong zijn. Spr. hoorde dezer dagen: als men belang stelling heeft voor i luchtvaart is men jong. Spr. heeft die belangstelling, maar van wat de luchtvaart in de poliliek betreft prefereert spr. het, deze met de voelen op den grond met be langstelling gade te slaan. Moge de R.K. Staatspartij in eenheid van alle standen, van ouderen en jongeren voort gaan op den weg, na het afleggen waarvan een v.ocrd van dank past aan God, wien David heeft toegezongen: Tua est magnificentia, po- lentia, gloria et victoria, U is pracht en macht, heerlijkheid en victorie. Na het applaus op deze rede, waarnaar ge durende vijf kwartier met gespannen aandacht was geluisterd en na voorlezing van enkele uit de vel^ telegrammen, hield prof. dr. A. H. M. J. v. Rooy, hoogleeraar aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, de feestrede. REDE PROF. VAN ROOY t Het verleden herdacht. De redenaar herdacht hetgeen aan dc stich ting van den Algemenen Bond van Katholieke Kiesvereenigngen op 3 April 1905 was vooraf gegaan en wat daartoe geleid had: de geleide lijke, zij het langzame, politieke ontwikkeling van het katholieke volksdeel sedert 184S, de oprichting der eerste katholieke kiesvereeni- gingen omtrent 1870, dr. Schaepman's Proeve van een program in 1883, de Grondwetsherzie ning van 1887, de Kieswet van 1897, het mi- nisterie-Kuyper in 1901, de pogingen in 1904 door mgr. Van den Biesen, lid der Eerste Ka mer voor Noord-Brabant, ondernomen om lot een landelijke organisatie der kiesverenigin gen te geraken, de eerste Bondsvergadering op 3 April 1905. Dankbaar herdacht prof. Van Rooy de lei ders en werkers, die de gebeurtenis van 3 April 1905 hebben voorbereid en mogelijk gemaakt: allereerst dr. Schaepman, daarna mr. Van den Biesen, vervolgens het sterke triumviraat, dat het reglement van den Bond ontwierp: Kooien, Heerkens Thijssen en von Fisenne. In vogelvlucht ging de spreker nu na wat c!e federatieve organisatie der katholieke kie zers in de afgeloopen kwareeuw heefl bereikt, haar deelneming aan den wetgevenden arbeid, de groeiende erkenning der katholieke krach- Hulde brengend aan den arbeid der onbe kende en stille werkers, herdacht professor Van Rooy daarnaast Kolkman, Loeff, de ge broeders Regout, die ons door den dood zijn ontvallen, de drie presidiale leiders Kooien, Van Wijnbergen en Ruys de Beerenbrouck en, afzonderlijk en met bijzondere warmte, dr. Nolens. Het applaus groeide aan tot een hartelijke, geestdriftige ovatie aan dr. Nolens. Na zoo het verleden dankbaar te hebben herdacht, schouwde de hoogleeraar de toe komst tegemoet. Dc toekomst. Bij de doelstelling zal een politiek-met-ver- schiet moeten worden geopend. Daarbij zal het, in de bestaande omstandigheden van tijd en politieke constellatie bereikbare, vóóraan een plaats verdienen, maar wat hooger en verder ligt, wat eens voeren kan of nader brengen tot de verwezenlijking der hoogste eischen, door Pausen en hooge geesten gesteld, om te komen tot een waarlijk volledig-christelijke ,en maatschappelijke ordening, zal niet, om op portunistische redenen, gesloten mogen blijven buiten de strevingen, waarop de krachten der maatschappij zich zullen hebben te concen- treeren. Bij de keuze der wapengenooten zal tac tisch inzicht ten aanzien van aard en duur der wapenbroederschap van de hoogste waarde zijn, maar nimmer zal daarbij vergeten kunnen wor den, dat, boven onmiddellijk gewin in den strijd, de eer van het vaandel gaat en die eer beteekent voor ons, Katholieken, eerbiediging door den wapengenoot van onze hoogste be ginselen en hoogste goederen. De jongeren. Het gist cn woelt thans in de gelederen van bepaalde groepen van „jongeren". Er is geen reden daartoe het zwijgen te doen in deze feestvergadering. In alle tijden zijn er jongeren geweest, die op zeker oogenblik met krachtige eischen op politiek of cultureel gebied naar voren willen treden. Het proces hunner actie is in ieder geval een teeken van belangstellend meeleven in de maatschappelijke en sociale constellatie onzer dagen; het vormt een tref fende tegenstelling met het gedrag en de men taliteit van andere groepen van jongeren, ook Katholieken, voor wie tango en cocktail de voornaamste doeleinden van het leven schijnen Er zijn werkers noodig. Dc politieke emancipatie der katholieke Nederlanders heeft zich in den verleden tijd zoo duidelijk langs stijgende lijnen voltrok ken, omdat er steeds echt kloeke werkers klaar stonden om met een waren apostolischen geest hun persoon en hun talenten en hun tijd te geven voor de politieke verheffing en versterking hunner geloofsgenoolen. Zulke werkers zijn er ook nu, en zeker even zeer in de toekomst, noodig: ideale politieke werkers, die alleen de zaak zien en geheel vrij zijn van alles wal zweemt naar persoonlijke ambitie: ideale politieke werkers, die eigen persoon weten te vergeten, en die aan de eerst nauwkeurig bedachte en dan moedig vol brachte daad meer hechten dan aan het fraaie klinkende woord; werkers, die zich spiegelen aan 't voorbeeld van den in dezen tij bijzon der herdachten Heilige, den genialen reus van Hippo, Sint Augustinus, van wien het geschre ven werd, dat hij zich „aan flarden liet scheu ren door overstelpende bezigheden tot heil van anderen, wiens leven van hemelsche be schouwing gepaard ging aan een wereldomvat tende actie". Met zulke werkers in de leiding en zulke werkers ook in alle gelederen onzer groole kiezersmassa, zal de toekomst onzer thans 25- jarige organisatie een krachtige voortzetting cn uitgroei toonen van het, heden dankbaar her dachte, verleden. (Langdurig applaus). Mr. Heerkens Thijssen gehuldigd. Mr. A., J. M. Leesberg verkreeg dan het woord tot huldiging van den heer mr. J. Heer kens Thijssen, die 25 jaar lang het penning meesterschap van de R.K. Staatspartij heeft waargenomen. Gij zijt, aldus spr., met de R.K. Staatspartij samengegroeid en hebt hare ontwikkeling in de eerste kwart eeuw van haar bestaan van den beginnne af medegemaakt. De geheele partij is u dank verschuldigd voor hel werk in al die jaren verricht. Spr. besloot zijn toespraak met de aanbie ding van een bord van Delftsch blauw (Luide toejuichingen. Gelukwensch van mrJde Wilde. Vervolgens sprak mr. J. A. de Wilde, de vice-voorzitter van de Anti-Revolutionaire Partij, die aanving te zeggen, dat dc voorzit ter van die Partij, de heer H. Colijn, tot zijn leedwezen was verhinderd. Gaarne voer ik hier het woord, aldus spr., ware het enkel maar om het feit, dat uwe Par tij op de Deputatenvergadering van verleden jaar, waar het 50-jarig beslaan van de A.R. Partij gevierd werd, een afvaardiging zond. Op sociaal terrein en op het gebied van het onderwijs hebben de rechtsche partijen de laatste kwart eeuw herhaaldelijk den toon aangegeven. Voor ons land is het een geluk geweest, dat in critieke tijden mannen de teugels in handen hadden die enkel het algemeen belang in hel oog hielden. Spr. besloot zijn toespraak met de verkla ring, dat de A.R. Partij de leden der R.K. Staatspartij beschouwt als menschcn, met wie het een voorrecht is samen te werken en een eer den degen te kruisen, indien dat noodig is. (Applaus). Een Duitsche gelukwensch. De heer Hamacker vertegenwoordigde de Duitsche Centrum-partij, verontschuldigde dr. Kaas, die om gezondheidsredenen de uitnoodi- ging niet kon aanvaarden. Hij sprak een woord van dank en geluk wensch en betuigde bij deze gelegenheid open lijk de erkentelijkheid van hel Duitsche volk voor de uit Nederland geboden hulp in moei lijke jaren. Spr. verklaarde, dat de Duitsche Katholie ken grootc bewondering hebben voor wat hier is lot stand gebracht en voor de eenheid, wel ke ijier zoo heerlijk bewaard bleef. De heer Hamacker eindigde met het uiten van den wensch, dat de internationale uitwis seling van gedachten, welke van Nederland- sche katholieke zijde zoozeer is aangemoedigd en zoo krachtig is geleid, zou mogen worden voortgezet. (Applaus). Mr. Schokking spreekt. Daarnna sprak de voorzitter der Christelijk- Historische Unie, mr. J. Schokikng, die ver klaarde dat het werk, hetgeen de R.K. Staats partij in de afgeloopen 25 jaar heeft verrich.t met eerbied moet worden erkend. Al is er veel dat scheidt, er is ook veel dat bindt, en onze beide partijen wenschen vast te houden aan het constitutioneele leven, ook a! brengt dit moeilijke consequenties mee. Beide hebben het doel hoog gesteld en vinden haar oorsprong in hooge beginselen. De tijd is veelbewogen en hoogstbelangrijk en spr. acht het daarom te meer geboden niet te streven naar toespitsing van de verdeeldheid, maar naar een zoeken van hetgeen vereenigt. Op internationaal terrein is men daarmee doende, laat ons dan zeer zeker in de bin- nenlandsche politiek dit streven volgen. De C.-H. Unie wil niets liever dan naast de R.K. Staatspartij medehelpen zoeken naar het geen het beste is voor ons land en ons volk. De groote mannen uit het verleden, Kuyper, Schaepman en de Savornin Lohman zijn ook niet tot elkander gekomen uit berekening, maar uit overtuiging, (Applaus). Nadat mr. Heerkens Thijssen met enkele woorden had bedankt voor dc hen gebrachte Hulde, daarbij verklarende, dat hij het nim mer betreurd had, zich zoovele jaren aan de R.K. Staatspartij te hebben mogen geven, sprak Mgr. Nolens een zeer kort slotwoord en werd de vergadering gesloten. FELLE FABRIEKSBRAND TE KAATSHEUVEL Kwaadwilligheid in het spel? STOOMSCHOENENFABRIEK IN DE ASCH GELEGD. Zaterdagnacht om half-vier brak brand uit in de .Stoomschoenenfa'briek van de X.Y. M. Zacht, gelegen aan de Hoofdstraat te Kaatsheuvel. In oen hall' uur tijd was dc fabriek, die een oppervlakte beslaat van ongeveer 1300 vierkante Meier, geheel in de asch gelegd. Dc plaatselijke brand weer was spoedig ter plaatse, doch be paalde zich met dc vier stralen, die ie ha- rcr beschikking stonden, tot het nat hou den van de omliggende gebouwen. Om kwart over vier was reeds de Tilburgscho brandweer, die eveneens gealarmeerd was, met een stoomspuit ter plaatse. Aan haar krachtig optreden is het te danken, dal' 't woonhuis voor het vuur gespaard bleef. Dt schade wordt geraamd op 2 1/2 si 3 ton. De fabriek was ver/.ckcid legen brand en bedrijfsschade. Ongeveer 130 arbeiders zijn tijdelijk buiten werk gesteld. Persoon lijke ongeluken kwamen niet voor. Omtrent de oor/.uuk van den brand is nog niets be kend. Hel nieuwe in aanbouw zijnde gedeelte der fabriek is door het vuur onaangetast, gebleven. De .,Mndmrg." meldt nader het vol gende Tc kwart na drie bemerkte een zekere Van Boxtel die ex: ra vroeg uit «le vecrcn was om een pelgrimstocht 'e ondernemen, «lat, uit het achterste gedeelte van de NA. Zacht's-schoen- en lederfabrick zware rook wolken opstegen. Vermoedende, dat hier iels niet in den haak was, beidde hij aan het woonhuis, dal met de fabriek een ge liefd uitmaakt en daarmee aaneengebonwd is, aan. Onmiddellijk begreep de directie wal er hier aan dc hand was, en ze stelde zich direct met den burgemeester cn de po litic ih verbinding; de brandweei werd ge alarmeerd, terw ijl ook hulp werd ingeroe pen van de Tilburgscho brandweer. _Iutus schen was het vuur reeds zoodanig in om vang toegenomen, dat de vlammen naar buiten sloegen. Hoewel de gemeentelij!. Ij orandweer alle moeiten inspande om den brand te. loealiscercn, was er geen sprake van, dal men niet «le bescheiden middelen waarover men beschikte, hei vuur meester kon blijven. Dank zij de activiteit van «le Tilburgscho brandweerdienst die binnen 20 minuten ter plaatse was, kon men de vuur zee met 5 krachtige stralen gaan bestrij den. Tevergeefs! Dc brand vond in le aan wezige, leervoorraad gretig voedsel, breid de zich naar het voorstel gedeelte van dc. fabriek, waar zich de opslagplaatsen en «Te magazijnen bevinden uit, en binnen den kort sten tijd had ook dit gedeelte van de fabriek vlam gevat. Op de bovenverdieping woedde het vuur hot hevigstde dakspan ten werden niet geweld de lucht ingcslin- gerd en vielen als gloeiende bonken in de omgeving neer. De hitte was geweldig. Door tegenwoordigheid van geest van enkele bedienden, die op lmt alarm-geroep spoedig t or plaatse vet schenen, heeft men den kostbaren inhoud van de brandkast, die in het voorste gedeelte van dc fabriek was opgesteld, kunnen bergen, zoodat men b^v. vrijwel dc geheele fabrieksadroinistra- t-ie heeft kunnen redden. Toen na een half uur van intensieve be strijding van het vuur, bleek, dat 'men het gebouw onmogelijk kon behouden, heeft de brandweer zich hoofdzakelijk bezig gehou den niet de bespuiting van de belendende perceclen en hieraan is 'l dan nok te dan ken, dat niet meerdere, gebouwen een prooi van het vuur zijn geworden. De arbeiders van de fabriek en de brand weerlieden hebben zich buitengewoon ge- woerd. Toen de brand op iiei hevigst woedde en bekend werd. dat zich in hol ge bouw nog bevonden vaten benzine en ace- ton waagde de brandweerman Van Hiel «ich in het gebouw, om de dreigende ont ploffing Ip voorkomen. Het mocht niet ba ten, want voor hij zoover was en een gat had gegraven om daarin de gevaarlijke, vloeistof te laten wegvloeien, sprong ben zine en aceton met een lonal uiteen, tenge volge waarvan Van Riol achterover werd geworpen en daarbij zulke kwetsuren op- iiep, dat hij oitmiddellijk moest, worden ver bonden. De ontploffing van deze gevaar lijke vloeistoffen had zulk een effect, dat dc muren van liet gebouw op verschillende ptaatsen in eenstortten. Inmiddels had de bovenverieping het heclema&l begeven cn met donderend geraas kwam de zolder naar beneden. De ruïne waarin de zware ijzeren balken als kinderspeelgoed dooreen liggen, bewijst, met welk een kracht liet ontzettende elc ment heeft, huisgehouden. De machines zijn door het vuur verbogen en vernield de voorraden er tons wegens dc drukte van hot seizoen gelukkig weinig in liet maga zijn zijn lotaal weggeteerd, de muren liggen onderste boven, zelfs dc ijzeren an- tennepaal ligt verbogen cn haveloos over de ruïne heen. Het is een droevig gezicht en voor de N.V., die juist zeer druk werk had, oen ge weldige verliespost. Ook voor de bewoners van het nijvere sladjc Kaatsheuvel was het ontwaken op Zondag niet prettig. Want het was juist de dag, waarop «le eerw. heer pastoor zijn 50- jarig priesterjubileum zou vieren, voor welke gelegenheid het dorpje op zijn mooist was versierd. Van de oorzaak van den brand kon men ons niets mede doelen. Wel hebben we ver nomen dat hier waarschijnlijk aan persoon lijke wraakneming moet worden gedacht. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag moet namelijk een brandend papier gewor pen zijn door een opening in liet dak, op dc plaats waar men een doorbraak van de oude fabriek had gemaakt naar de nieuw bouw, die omstreeks Pinksteren zou wor den geopend en waar weer een aantal nieu we arbeiders zou worden geplaatst. Zater dagmorgen vond men althans vlak naast de snipperbak een verkoold stuk papier lig gen. De directie stelde van deze zeer merk waardige vondst de politie in kennis, en verzocht deze zich extra met de bewaking van het gebouw te belasten. Gedurende Zaterdagmiddag en Zaterdagavond is er gesurveilleerd. Om twaalf uur in den nacht heeft de politie en de directie nog een on derzoek in de fabriek ingesteld, maar heeft toen niets verdachts gevonden. Om <*én uur was er nog niets te zien. De brand moet dus tusschen een en kwart over drie zijn ontstaan. En hoogstwaarschijnlijk dooi kwaadwilligheid. Een partij hout, pas onlangs aangevoerd voorde betimmering van den nieuwbouw en toebehoorende aan den aannemer Tim nierman- te Sprang (waarde ongeveer 1000) is mede in de vlammen opgcuuiu. Deze partij hout was niet verzekerd. Overi gons was het gebouw met inventaris op beurspolis verzekerd, terwijl de X.V. ook verzekerd was tegen bedrijfsschade. Naar men ons verzekerde zal aan de arbeiders, gedurende den tijd dat zc gedwongen werk loos moeten blijven, het loon uitgekeerd worden. Do schade schatten wc op onge veer 6, a 7 ton. Het aantal arbeiders, dat op de fabriek werkte bedroeg ongeveer 130 a 100; mot, dc uitbreiding van de fabriek was uien af een heel eind gevorderd en na Pinksteren hoopte men het vergroote bedrijf in volk- werking te hebben gebracht. Iutusschen zal men cr naar streven,da! de gedwongen werkloosheid van dc arbeiders tot ecu mi nimum lijd wordt beperkt. De verloren ge- gane fabriek had een oppervlakte van 90 bij 10 AI., terwijl de nieuwbouw 500 M.2 be slaat. Gedurende den Zondag, toen het bericht van de brand aloui verbreiding had gevon den, kwamen tal van nieuwsgierigen hel terrein bezoeken. Door de politic waren echter strenge, maatregelen genomen, zoo dat vele nieuwsgierigen zich tevreden moes ten stellen niet het obsorvceren van de verwoeste fabriek van dc straatzijde uit. Hier en daar smeulde het nog en kwamen nog rookwolkjes te voorschijn, waarschijn lijk van smeulende vetten. Een puinhoop ligt thans op de plaats, waar Zaterdag nog een bloeiende fabriek stond. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Aan de gevolgen overleden. Dc heer M. .M. uit Amsterdam, die. Vrij dag op den Rijksstraatweg SschcrpcnzeeP- Renswotide met zijn auto tegen om boom botste is Zaterdagavond in hot -ziekenhuis te Amersfoorts overleden. Motor contra auto. Zondagmorgen tegen .12 uur reed de 22-jarige motorrijder D. van der Veen uit Rotterdam met een 50 K.M.-vaart Legen dc achterwielen van een auto, die langzaam de Kerklaan te Heemstede wilde inrijden. Dc motorrijder werd met een gebroken dijbeen en eenige hoofdwonden opgenomen. Hij is naar de Mar ia-stichting te Haa^ Icm vervoerd. De duorijder bekwam geen letsel. Het motorrijwiel en de auto werden beschadigd. Verdronken. Zaterdagavond is in de Oude Gracht bij de Wecsbrug te Utrecht een kano niet d-n 17-jarigen slagersknecht J. J- uit dc Anje lierstraat aldaar omgeslagen. Dc jongen kon niet zwemmen cn verdween onmiddel lijk in do diepte. Voorbijgangers trachtten hom te redden cn de hoor v. E. slaagde er in hem uit het water lo halen, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Vier vingers door ecu zaagmachine afgesneden. Vrijdag wa- de twintigjarige tinna--: inauskncchi G. Huiicmu. werkzaam in lmi timmerbedrijf van dc firma Flatema te Bolsvvard bezig bij de zaagmachine. Zijn linkerhand werd door do machine gegrepen en vier vingers werden afgesne den.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9