2 ti MAANDAG 26 ME! 1930 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 KORFBAL NEDERLAND—BELGIE 7—1. Gisteren vond onder zeer groote belang stelling te Den Haag de achtste interna tionale korfbalontmoeting tusschen het Ne- derlandsche en Belgische twaalftal plaats. Eerst om vijf minuten over half elf arri veerde de Belgische ploeg aan het station Hollandsche Spoor. Zij werd vergezeld door de heeren Praet en Vereecken, bestuursle den van den Belgischen Korfbalbond. Het gezelschap is doorgegaan naar Schevenin- gen, onder geleide van de heeren Brouwer, Lukassen en Heyboer, waar zij den verde ren ochtend doorbrachten. Om even half twee liet de „Harmonie Meyerbeer" zich booren, waarop de athleten in het veld kwamen voor het houden van athletiek-domonstratie. Op de 5000 M. koppelrace bezette de ploeg van de Zwaluwen de eerste plaats. 2. Trekvogels. 3. Vlug en Lenig. 4. Te Werve. De 4 X 400 M. estafette werd na span- nenden strijd door „De Trekvogels" ge wonnen. 2. Vlug en Lenig. 3. De Zwaluwen. Het publiek leefde geheel met de demon straties mede, waardoor dit nummer ten zeerste slaagde. 4000 toeschouwers waren aanwezig. Onder het spelen van de „Brabangonne" stelde de Belgische ploeg zich voor de hoofdtribune op. Direct kwamen onder da verende toejuichingen de Hollanders in het veld. Na het spelen van het „Wilhelmus" werd er getost. Scheidsrechter was de heer V. Ve reecken. De heer H. J. van Grieken, die oorspronkelijk als scheidsrechter zou op treden, was door ongesteldheid verhinderd. De wedstrijd. Om 2 uur 17 begint België met een aan val, doch Nederland laat zich niet onbe tuigd en .neemt den aanval over, doch tot schieten komt het nog niet. Bij een fraaie aanval der onzen gaat de kans door loopen verloren. Een bezoek der Belgen aan het doel van Oranje wordt gemakkelijk afge slagen. Direct hierop neemt Holland den bal mede, Hendrikse loopt echter. Holland blijft in -den aanval en de Mey krijgt een kans, de bal gaat echter naast. Het spel maakt een zenuwachtigen indruk. Een schot van een der Hollandsche dames gaat rakenings over den korf. Dan volgt een be kogeling van den Belgischen mand. Een loopregel wordt overtreden door Holland. Het Belgische middenvak is slecht op dreef. Een Belgische aanval loopt op niets uit. Eerst na 16 minuten lossen de Belgen hun eerste schot. Een hevige druk weten de Belgen te doorstaan en rood neemt den aanval over. Weer komt Oranje in den aanval. Mej. Voordenberg doelpunt, doch wegens loopen wordt deze score geannu leerd. Het is slechts uitstel, want direct hierop scoort T. Hendrikse (10). Direct hierop is België aan bod, een goed schot millimetert den mand. Weer gaat Oranje naar voren. Tal van keurige schoten volgen. België weet het spel te verplaatsen en een hachelijk moment ont staat als van Daele schiet. Hij mist echter en Holland werkt weg. Daarop gaan de Oranjehemden op bezoek en Hendrikse scoort wederom. Dit punt wordt wegens schudden van de paal niet toegekend. In den aanval zijn de Belgische dames niet bijster op dreef. Oranje wordt sterker en tal van schoten vliegen rond den korf der rooden. Hendrikse krijgt den bal, schiet, en na 32 minuten staat Oranje met 20 voor. Na de vakwisseling zijn direct onze da mes in actie. Ook de rooden zitten niet stil. Stuer schiet, doch zonder succes. Mej. L. de Bazet slaat een aanval van Holland sche zijde af. Weer volgt een Belgische aanval en Stuer scoort om 2 uur 56 met een prachtschot van ongeveer S Meter. Een daverend applaus beloonde dit fraaie Bel gische doelpunt. (21). Looy tracht het spel te forceeren, doch boekt geen succes. Een schot van mej. Richel springt uit den korf. Zonder verandering komt dan om 3 uur 2 min. de rust met 21 voor Holland. De tweede helft. Na de thee is Oranje weer in den aan val en na drie minuten vergroot Dorsman de voorsprong (31). Onder luide toejuichingen komt Holland weer in den aanval. Mej. Hendrikse schiet in, doch de bal gaat over. Een aanval der Belgen wordt afgeslagen. De Belgen begin nen vermoeid te geraken. Mej. Hendrikse doelpunt doch even te voren was gefloten. Holland is nu verre in de meerderheid. Om 3 uur 42 vergroot mej. Hendrikse do voorsprong tot 41. België doet haar uiterste best, doch haar aanvallen zijn te doorzichtig om succes te hebben. Dal ving schiet eenmaal in, doch de bal rolt over den korf. Het Belgische spel vlot stukken beter, maar het Hollandscho middenvak is in zijn element. Een enkele maal weten de Belgen er door te komen, doch succes blijft uit. Integendeel, 8 minu ten voor het einde geeft Arends met een afstandsschot een vijfde doelpunt (51). Talrijke toejuichingen galmenover het veld. België heeft niets meer te vertellen. Uit een inagnifieken aanval scoort mej. Smits ten zesde male (61). Reeds denken we, dat de eindstand 61 zal blijven, als de Mey bij den laatsten aanval nog doel punt. Direct hierna is het einde en heeft Nederland met 71 gewonnen. De stand der wedstrijden is: gesp. gew. gel. verl. v.t. put. Nederland 8 8 52—4 16 België 8 8 4—52 0 Eenige stedelijke autoriteiten woonden de wedstrijden bij. DAMMEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EEN NABESCHOUWING. Hoewel de afwerking van dit toch al zoo langdurig tournooi wat de 1ste klasse be treft, nu niet bepaald van een leiendakje is gegaan, kan er van spanning en strijd gesproken worden, vooral wat het beha len van den titel met do daaraan verbon den wisselbeker betreft. Dit maakte zelfs een extra beslissingswedstrijd noodzake lijk, iets wat in de geschiedenis van dit kleinood nog niet is voorgekomen. Ook in de 2de klasse is de spanning er tot de laatste ronde gebleven. Allereerst mogo hier de eindstand vol gen, om een beter overzicht te verkrijgen. Eerste klasse. gesp. gew. rem. verl. pilt. P. v. d. Stel 12 8 3 1 19 C. Gastelaars 12 7 5 19 J. Vermeulen 11 7 2 2 16 J. Knoppert 12 6 3 3 15 S. v. d. Reek 11 5 3 3 13 J. Teleng 12 4 5 3 13 J. A, Bernsen 12 4 4 4 12 J. Klinkenberg 12 4 3 5 11 M. Sweris 11 4 2 5 10 H. de Water 12 2 4 6 8 J. v. d. Wijngaard 11 2 2 7 6 J. A. Lamme rs 12 1 4 7 6 J. E. den Dekker 1"3 1 3 9 4 Beslissings-match gesp. gew rem. verl. pnt. P. v. d. Stel 3 1 3 4 C. Gastelaars 3 2 1 T. Optendrees 11 8 3 16 J. Huisman 11 7 2 2 16 C. de Graaf 11 4 4 3 12 C. Klinkenberg 11 4 3 4 11 W. Klein 11 4 2 5 10 J. Be ij 11 4 1 6 9 J. Molenaar 11 4 1 9 D. A» Eppenga 11 •3 3 6 7 B. do Kiev 11 2 9 4 C. Teunissen 11 1 1 9 3 Zooals reeds eerder gemeld, is het den Voorschotenaar C. van Benimel gelukt be slag te leggen op het 2de klasse kampioen schap van Leiden, na een nek aan nek race met A. Klinkenberg, Huisman en Optendrees. Zonder ook maar in het minst aan de fraaie prestatie van den huidigen kam pioen te kort te willen doen, (immers heeft hij na zijn eerste twee partijen te verlie zen, ze verder alle 9 achter elkaar gewon nen) zoo heeft hij zijn succes voor een deel toch ook te danken aan de minder tactische speelwijze zijner tegenstanders, die zich alle in zijn buitengewoon snel spel, lieten meevoeren, door eveneens vlug te spelen, een methode waar v. Bemmel het van hebben moet, en waarbij hij in 9 van de 10 partijen aan het langste eind trekt. Want eenmaal in 't nadeel tegen hem gekomen, kent hij geen pardon, en weet hij er dan wel raad mee. Wat spelkennis betreft, speelt T. Optendrees sterker, en had deze juist tegen zijn ernstige concurrenten, o. a. in zijn partij met v. Bemmel, maar vooral die met Huisman, geen „bokken" geschoten, zoo ware hem den titel ditmaal niet ontgaan. Trouwens ook A. Klinkenberg heeft op den drempel van heb kampioenschap ge staan, en deze jonge speler heeft met het In P. v. d. Stel be groeten we dan den nieuwen kampioen van Leiden, na vinnigen strijd met den Lisse- naar C. Gastelaars. Veel verschil in sterk te bestaat er tusschen dit tweetal niet, wel in speltrant. Is v. d. Stel meer een speler die veel durft riskeeren en aanvallen, waarbij hij er steeds een snel tem po inhoudt, en dus zelden of nooit in „tijdnood" verkeert; Gastelaars daarente gen is meer positie speler met een behoor lijke dosis eiridspelken- nis, doch hij heeft het wel eens met de klok te kwaad. De 2e prijs komt hem dan ook ze ker toe. J. Vermeulen wist beslag te leggen op den 3den prijs, echter geholpen door „Vrouwe Fortuna" die hem in enkele par tijen nog al eens toelachte. We hebben hem wel sterker zien spelen dan dit jaar. Tweede klasse. gesp. gew. rem. verl. pnt. C. v. Bemmel 11 9 2 18 A. Klinkenberg 11 8 1 2 17 behalen van den 2den prijs een keurige prer'rtie geleverd. J. Huisman, die met Optendrees gelijk als 3de aankwam, heeft in zijn laatste wedstrijden gefaald, en bleek ook verder geen tijd of zin meer te hebben, om het tegen Optendrees om den 3den prijs op te nemen. VOETBAL KON. XED. VOETBALBOND. DE KAMPIOENSCOMPETITIE. Nog meer spanning. Voor velen is het zeker een verrassing, dat Blauw Wit zich in het Stadion de meerdere toonde van Ajax. Ajax, de fa voriet, ziet haar mooiste kans verdwijnen door een nederlaag tegen haar stadgenoo- ten. Hulde aan het sportieve Blauw Wit dat zich tot het uiterste gaf om een zoo gunstig mogelijk resultaat te behalen. Uitgeschakeld is Ajax nog niet, maar zeker is, dat zij van Vclocitas en anderen moet afwachten, wat zij doen. En de ont moeting AjaxWillem II kan van het grootste belang zijn. Het is met geen mo gelijkheid te zeggen, wie momenteel kam pioen wordt. Wint Blauw Wit a.s. Donder dag (Hemelvaartsdag) in de Koekstad van Go-Ahead dan neemt zij zelfs de leiding over. En zal I Juni waarop Ajax tegen Willem II speelt en Velocitas tegen" Go- Ahead ons een heclc stap nader brengen, dan is het uitgemaakt wie definitief af valt. Verliest Blauw Wit Donderdag a.s. dan vallen de Amsterdammers reeds de finitief af. Het zou dc spanning al zeer verhoogen, als de Amsterdammers ook in Deventer wonnen. Dc stand is thans: gesp. gew. ïl. verl. v.t. pnt. OP HOUTRUST TE DEN HAAG is Zondag de internationale Korfbalwedstrijd NederlandBelgië gespeeld. - Een spelmoment Velocitas Ajax Willem II Go Ahead BI. Wit DE- PROMOTIECOMPETITIE. In het Zuiden werden gisteren twee promotiewedstrijden gespeeld. Roermond handhaafde zich op het nippertje aan den VOORNAAMSTE NIEUWS Nederland wint van België den Korfbal en den Golfwedstrijd, den eersten met 7—1, den tweeden met 61. Oost-Nederland speelt gelijk in den voetbalwedstrijd tegen West-Duitschland. Ajax verliest in de kampioenscompetitie van Blauw Wit. De Noord—Zuid-wedstrijd te Helmond door het Noordelijk elftal met 2—1 gewon nen. Het Nederlandsch Waterpolo-zevental samengesteld. Jan Buys en Jan Elzinga van L. Z. C. erin opgenomen. kop en is slechts 1 punt voor op Bleijer- heide, dat in een spannenden wedstrijd met 2—1 van de Valk won. De stand is hier nu: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Roermond 3 2 1 94 5 Bleijerheide 3 2 1 85 4 De Valk 3 111 6—4 3 T. A. C. 3 3 2—12 De uitslagen. Internationaal. W. Duitschl—Oost Ned. 11 Om het kampioenschap van Nederland. Blauw WitAjax 10 AFDEELING I. Eerste klasse. R. C. H.-H. B. S. S—2 AFDEELING II. Promotie 3e klasse. U. V. V.Hollandiaan 13 Prom. Res. 2e klasse. D. F. C. 2—U. V. V. 2 17—0 Res. 2c klasse. U. V. S. 2Xerxes 3 33 AFDEELING IV. Promotie 2e klasse. Roermond—T. A. C. 32 BleijerheideDe Valk 21 0m den N. V. B.-beker. V ij f d e ronde. R. O. D. A.Veendam 11 N. A. O.Unitas 3—0 Vriendschappelijk. LugdunumSparta 56 Leidsch XIHillinen 33 WEST-DUITSCHLAND—OOST NEDERLAND 1—1 JAN DE KREEK SCOORT VOOR HOLLAND. Gisteren vond te Recklinghausen de 18c wedstrijd plaats tusschen Oost-Nederland en West-DuitsChland. Ongeveer 5000 toe schouwers woonden den interessanten wedstrijd bij. Het veld was goed, en heb bleef gelukkig droog. De Oosterlingen hebben de ontmoeting enthousiast gespeeld, en al dient erkend te worden, dat onze buren een technisch ietwat beter spel vertoonden, onze spelers zaten er zoo geweldig op, dat het tekort in techniek ruimschoots vergoed werd door enthousiasme. In het Oost-Nederlandschc elftal blonk in de verdediging Wanders van Wageningen uit. Hij speelde een uit stekende partij en aan hem is het tc dan ken, dat de Duitsohers niet meer doelpun ten hebben gescoord. Horsten stond hem in zijn zware taak uitstekend bij en kee per Hallo volbracht zijn werk met veel bravour. In de middenlinie was het spil Hallc, die technisch en tactisdh uitstekend was. De halfspelers Entjes en Schlosser speel den geestdriftig, maar wat speltechniek betreft hebben zij nog veel te leeren. In de voorhoede waren onzo twee interna tionale buitenspelers de gevaarlijke inen- schon, zij gaven de Duitsche halfs handen vol werk. Jammer was heb, dab heb bin nen trio niet van de kansen kon profitee red Slechts eenmaal werd doelman Bruch- loh gepasseerd. De tweede helft was slechts drie minuten oud, tocu Fröhlich fraai aan do Kreek doorgaf cn deze on houdbaar scoorde. Daarvoor had Duitsch- land reeds een voorsprong verkregen. Bij do Duitschers vonden wij doelman Buchloh, voorts spil Miinzenberg en rechtsback Schroder dc besten. De wedstrijd. Wanneer scheidsrechter Foelkc (Han nover), die uitstekend leidde, beginnen fluit, stellen de elftallen zich als volgt op: West-Duitschland Buchloh Schroder Graffmann Sohürfeld Münzerberg Schlosser Krasort Neyggcmoyer Bcrkele Strassburger Dreinerb Van der Heyden Landaal Frölich J. de Kreek Schipper Schlosser J. Hallc Entjes Wanders Horsten L. Hal-Ie Oost-Nederland De Duitschers spelen al dadelijk uitste kend, vooral de middcnlinio steunt op de juiste wijze. Spil Münzenberg zet zijn spe lers steeds aan het werk, cn de Oostelijke a-chterhoede moet allo zeilen bijzetten om scoren te voorkomen. Landaal cn Van der Heyden zijn zeer snel, maar het binnen- trio is niet doortastend genoeg en zoo kunnen de Duitsche backs steeds ingrij pen. Na 28 minuten spelen neemt Duitsch- land de leiding door een goed schot van Krasort. Wanders is prachtig op dreef 011 steeds weet hij heb Hollandsche speelveld met verre trappen tc zuiveren. Met Duitschland iots in dc meerderheid komt dc rust. Oost-Nederland zet er na de pauze alles op om den gelijkmaker tc scoren. Aanval op aanval wordt ondernomen, maar doel man Buchloh redt vele muien keurig. Weer onderneemt dc Oostelijke voor hoede een goed opgezette aanval. En als Frölich het leder fraai aan J. de Kreek doorgeeft, maakt deze zich vrij en onhoud baar vliegt het leder in het Duitsche doel Het. spel raakt dan meer verdeeld. In de Duitsche voorhoede moet het van Xcyggc- meyer komen, maar Wanders geeft niet thuis. Hoe beide partijen ook zwoegen om een doelpunt te maken, geen der beide ploegen is in staat om den keeper te pas- sceren cn zoo komt het slot met een ge lijk spel. Hetgeen de verhouding vrij goed weergeeft. Dc stand der West DuitschlandOost- Noderlandwedstrijden luidt: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. W.-Duitschl. 18 8 3 7 38—34 19 O.-Nedërl. 18 7 3 8 31—38 17

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5