NIVi MAANDAG 26 MEI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 wel verklappen dat wethouder Warmer dam spontaan na deze redevoering zijn eigen kerkelijke onderscheiding „Pro Ec clesia et Pontifice" va-n de borst haalde en die op de borst van den jubilaris spelde. Ei- kwam gang in den avondBeurte lings speelden en zongen de muziekvereeni- ging „Adolf Kolping", de R. K. Gemengde Zangvereeniging „St. Gregorius" en de R. K. Gemengde Mandolineclub „Sancta I/ucia". Daarna voerde het woord kapelaan Versteegen, de geestelijk adviseur, A. J. Loerakker, de bonasvoorzitter en pastoor Thomann, de oud-pastoor van Wijsman. Een schoone andere verrassing wachtte den jubilaris nog. In een gloedvolle rede sprak de heer C. de Koning namens de huldigingscommissie den jubilaris toe en na zijn enthousiast woord ging het scherm op en zagen wij op het tooneel het prach tig ge-schenk der leden staan: een volledig ameublement: stoelen, tafel, linnenkast, H. Hartbeeld enz. En met nadruk vestigde de heer de Koning er de aandacht op, dat dit geschenk niet. werd aangeboden uit de welvoorziene kas van „St. Isidorus", maar van de persoonlijke offertjes der leden. De tooneelcommissie zorgde intusschen dat dit geschenk door de nieuwe tooneelverlichting op alle mogelijke manieren de aandacht kreeg. Als laatste sprekers traden dan op wethouder en L. T. B.-voorzitter Warmer dam. bondsbestuurder Salman, vriend- buurman J. Kortekaas. Hanzevoorzitter van der Eerden, Volksbondvoorzitter Schrama, die namens den Bond een prachtig bloem stuk overhandigde. Ten slotte nog een keurig woord van gemeente-secretaris de Haan. Geheel onverwacht kwam er als laatste midden uit de zaal nog een spre ker, die met enkele rake spontane woorden nog een groote hulde bracht. Het was de patroon van Wijsman, de heer J. van Noort die hem reeds jarenlang in zijn dienst heeft. Hij zeide dan dat Wijsman altijd gewerkt had in trouwe plichtsvervulling, alsof het zijn eigen belangen gold! En op dezen avond wilde hij hem daarvoor open lijk bedanken. Daverend applaus donderde door de zaal! Zichtbaar ontroerd dankte Wijsman zelf allen voor dezen heerlijken avond, voor deze schoone hulde. En na enkele muzieknummers werd deze avond door den voorzitter met den Chr. groet gesloten, waarna ieder nog gelegenheid kreeg hem persoonlijk geluk te wenschen. Zulke avonden zijn onvergetelijk! Wat een mooie bond is „St. Isidorus" toch, dat ze zulke mooie feestelijke en diep-Room- sche avonden ka/n organiseeren. Intern. Unie van KatH. Vrouwenbonden. Mevr. Steenbergh e-E ngeringh herbenoemd. Zaterdag werden de gedelegeerden der Katholieke Vrouwenbonden door Z. H. den Paus in algemeene audiëntie ontvangen Bij deze gelegenheid herbenoemde de H. Vader onze landgenoote mevrouw Steen- burghe-Engeringh tot algemeen voorzitster van de Internationale Unie van Katholie ke Vrouwenbonden voor de komende pe riode van vier jaren, terwijl mej. Romme opnieuw benoemd werd tot secretaresse. Stationsbrieven. Invoering op 1 Juni a.s. De datum van invoering van de stations- brieven is bepaald op 1 Juni a.s. Deze brieven zullen zijn toegelaten in het binnonla-ndsch verkeer en in heb ver keer met Duitschland. Zooals reeds vroe ger is medegedeeld, is het doel hiervan, den geadresseerde van brieven, welke re gelmatig op dezelfde dagen der week met een bepaalden trein aankomen en afkom stig zijn van denzelfden afzender, de gele genheid te bieden, deze brieven aan den trein of het stationsexpeditiebureel in ont vangst te nemen. Het daarvoor verschuldigde recht be draagt per brief bij dagelijksche uitreiking: per maand 10, of per week 3 en bij uitreiking op bepaalde dagen der week: per dag 0.50. Op de postkantoren kunnen desverlangd nadere inlichtingen worden ingewonnen. Uit de Communistische beweging. De Wijnkooppartij wordt opgeheven. In de jongstleden Zondag te Amsterdam gehouden vergadering van het Centraal Comité der Communistische Wijnkoop- groep is, volgens het „Hbld.", besloten aan de Federaties en afdeelingen dier partij voor te stellen, „met het oog op de door genoemde Centraal Comité gewensohte eenheid in de Communistische beweging hier te lande", tot ontbinding der Wijn koop-partij over te gaan en „zich geheel bij de sectie Holland van de Communis tische Internationale" aan te sluiten. Het Centraal Comité verwacht dat de officieele partij, die van den heer L. de Visser, maatregelen zal nemen, waardoor deze aansluiting spoedig kan geschieden". Enkele weken geleden heeft het z.g. „Poli tiek Bureau" der officieele partij, ant woordende op een schrijven van het dus genaamde „Politiek Bureau" van de Wijn- koopgroep, geantwoord, d&t onder bepaal de voorwaarden de leden der dissidente groep zich voor het lidmaatschap bij de sectie Holland der Communistische In ternationale konden aansluiten, mits zij bereid waren hunne gemaakte fouten daad werkelijk te erkennen door zich te keeren tegen de leiders die hen van de Comm. Internationale daadwerkelijk hadden ver vreemd. Tentoonstelling te Luik. Vanmiddag is de Nederlandsche af dee ling van de tentoonstelling te Luik ge opend. Mr. dr. Frowein, voorzitter van het Uitvoerend Comité en Commissaris-Gene- 'raal van de Nederl. afdeeling van de ten toonstelling te Luik, en de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, mr. Ver schuur, hebben bij deze opening een rede gehouden. Autozegening te Rotterdam. Zaterdagmiddag heeft op het Nenijto- terrein te Rotterdam een autozegening plaats gehad. Uit verschillende plaatsen in de provin cie Zuid-Holland waren meer dan 1000 luxe- en vrachtauto's, benevens motorfietsen naar Rotterdam getrokken. De zegening werd verricht door den deken van Rotterdam, den hoogeerw. heer A. van Heeswijk en den algemeenen adviseur van Rotterdam, den weleerw. rector G. J. H. van Kerkvliet, met medewerking van verschillende priesters. De zegening, welke plaats vond op de voormalige Hoofdallee en die zich mocht verheugen in een groote publieke belang stelling, heeft uren geduurd en werd vooraf gegaan door een kort openingswoord van den heer H. van den Berg, voorzitter van het comité en van de afdeeling Rotterdam van de Nederlandsche R. K. Vereeniging van Handelsreizigers. De harmonie G.A.W. E., onderafdeeling van de St. Josefsgezel- len, heeft de plechtigheid met muziek op geluisterd. In de pauze heeft het R. K. Mannen koor „De Vereenigde kerkzangers" te Rot terdam een „Te Deum" van Hubert Cuy- pers uitgevoerd. Onregelmatigheden bij een „Witte Kruis"- afdeeling. Woensdagavond had te Oostzaan de al gemeene ledenvergadering der afdeeling van „Het Witte Kruis" plaats. Naar ver meende onregelmatigheden in deze ver eeniging wordt een justitioneel onderzoek ingesteld. In verband hiermede hadden reeds eerder drie bestuursleden voor hun functie bedankt, terwijl nu de drie andere oude bestuurders eveneens bedankten. Van de zaak zelf vernam het „Volk" het volgende Van de voorheen gehouden verlotingen was een bedrag van 8700 overgebleven, dat in een „potje" achteraf gehouden werd en nooit verantwoord. De toenmalige se cretaris-penningmeester en ook andere be stuurders, kenden zich voor hun „liefdadige bemoeiingen" bedragen van 100 en 150 toe, wat evenmin verantwoord werd. Kwi tanties en dergelijke bewijsstukken bleken niet bij de „boekhouding" van dien tijd aan wezig. Nadat één en ander aan het licht was gekomen, wei-d den tegenwoordigen secre taris-penningmeester, den heer V., opge dragen aan het hoofdbestuur te verzoeken een accountant te zenden. De heer V. stopte evenwel de boeken in een actetasch en ging op weg om ze direct aan het hoofdbestuur over te dragen. On gelukkigerwijze verloor hij ze, voor hij op de plaats van bestemming aankwam. De boeken, die er in gezeten moesten hebben, waren echter spoorloos verdwenen. Inmiddels greep de justitie in en zijn de overgebleven bescheiden in beslag geno men, waarbij ook nog een kistje met stuk ken, dat in een W.C. van een leegstaand schoolgebouw is gevonden. Het belangrijkste der geschriften, o.m. kas- en notulenboek, zijn echter bij de ver loren stukken. LAND- EN TUINBOUW ALG. VER. v. BLOEMBOLLENCULTUUR De wijziging van het Handelsreglement. De Alg. Vereen, v. Bloembollencultuur ver gaderde hedenmorgen te 11 uur. Na opening der vergadering werden de no tulen goedgekeurd. Aan de orde kwam daarna het nader voor stel van het hoofdbestuur om het Handelsre glement voor den Bloembollenhandel aan te vullen en te wijzigen als volgt: „A. Aan art. 7, tweede lid, en aan art. tl, tweede lid, toe te voegen: zulks behoudens de bevoegdheid van den verkooper om niet te vorderen schadevergoeding doch acceptatie, althans betaling van het geleverde. B. Art. 10, laatste lid, te lezen als volgt: Doode bollen, dieven en bollen, die dusda nig gestoken zijn, dat zij onbruikbaar zijn ge worden, mogen in allen gevalle teruggezonden worden. C. Art. 12 te lezen als volgt: Bij koop en verkoop van tulpen per inhouds maat of gewichtsmaat zal, tenzij een bepaalde andere samenstelling is bedongen, het gele verde het beeld moeten geven van een nor male geraapte partij. Bij koop en verkoop van andere artikelen per inhoudsmaat of per gewichtsmaat zal, ten zij een bepaalde andere samenstelling is bedon gen, het geleverde het beeld moeten geven van een normale ongeraapte partij. Bij koop en verkoop per Hectoliter, zal, ten zij anders is overeengekomen, onder een Hec toliter verstaan worden een Hectoliter gelijke maat. Indien gekocht en verkocht is per Hectoliter ronde maat, is onder een Hectoliter ronde maat te verstaan een hoeveelheid van 105 Liter Bij koop en verkoop van Narcissen moeten de geleverde bollen winddroog zijn. D. Art 14 (art. 6b oud) geheel te laten ver vallen en art. 15 te vernummeren in art 14. E. In te voegen een nieuw art. 15 van den volgenden inhoud: Indien de verkooper in gebreke blijft met levering van het verkochte en dientengevolge aan den koopér schadevergoeding wegens prijs verschil toekomt, zal deze schadevergoeding berekend worden naar het verschil tusschen den koopprijs en den gemiddelden prijs, gel dende in de eerste zeven dagen, volgende op de wanprestatie, Wanneer door den verkooper aan den koo- per medegedeeld wordt, dat de verkooper niet zal leveren, geldt het tijdstip dier mcdedec- lmg als tijdstip van wanprestatie". Er werden nog enkele vragen gesteld, o.a. door de afd. Anna-Paulowna, w.aarop de voor zitter antwoordde, dat het in de bedoeling van het Hoofdbestuur ligt binnen afzienbaren tijd met een algeheele herziening van het Handels - reglement te zullen komen. Het voorstel werd daarna z. h. st. aangeno men. Na een korte, onbelangrijke rondvraag volg de slniting der vergadering. COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISENBANK. De crisis in den landbouw. In de groote Tivolizaal te Utrecht werd de gewone jaarlijksche bijeenkomst gehou den van de Coöperatieve Centrale Raiffei- senbank met vertegenwoordigers der locale banken. Achter de bestuurstafel hadden plaats genomen zoowel de leden van den Raad van Toezicht, als die van den Raad van Bestuur. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter van den Raad van Toezicht, den heer J. W. Stroinck, burgemeester van S te en w ij kerwold. In tegenstelling met de gewoonte zal spr. thans aan het begin der vergadering geen overzicht geven van den toestand der Centrale en Locale Banken, hij zal daartoe ruimschoots gelegenheid hebben in de mid dagvergadering als aan de orde zal komen een voqrstel om de dispensatiegrens voor voorschotten en reserves te verleggen. De rondgezonden en gepubliceerde fi nancieels verlagen werden zonder noe menswaardige bemerkingen goedgekeurd waarna besloten werd van het winstsaldo af te schrijven op de rekening van het ge bouw ƒ5000 en op de rekening van het meur bilair 975.10, zoodat overblijft een bedrag van J 622.618.30. Dit bedrag zal worden ge stort in het reservefonds dat daardoor stijgt tot ƒ4.424.372.79. Na de samenstelling van de verschillen de stembureaux (de verschillende stemmin gen zelf zouden na de pauze gehouden wor den) kwam reeds voor de pauze aan de or de het voorstel waarop de voorzitter in zijn openingsrede doelde, n.l. 't voqrstel tot ver legging van de dispensatiegrens. Bij de toelichting van dit voorstel zegt de voorzit ter, dat de huidige regeling steeds meer en meer als onvoldoende wordt aangevoeld. Het bestuur en de Raad van Toezicht heb ben ernstig nagedacht wat gedaan kan wor den om een betere regeling te krijgen. Het is onmogelijk een regeling te treffen, die aan allen bevrediging kan schenken. T>& bier thans voorgestelde 'regeling geeft aan de banken, binnen de grenzen der eigen liquiditeit het maximum van toelaatbare bewegingsvrijheid. Die liquiditeit der locale banken mag als factor bij de grensbepaling niet uit het oog verloren worden. De regeling die nu getroffen zal wor den zal wellicht voor enkele locale banken geen verbetering blijken te zijn of slechts weinig verbetering brengen. Maar spreker dringt er bij die banken op aan te beden ken dat het algemeen belang voor gaat bij het locaal belang en dat men voor dat alge meen belang offers moet weten te bren gen. Het bestuur heeft in overleg met den Raad van Toezicht bij de samenstelling van dit voorstel ter dege rekening gehou den met de huidige crisis in het landbouw bedrijf, welke crisis naar sprekers inzicht nog lang zal voortduren als de regeering niet ingrijpt. Op dat ingrijpen der regeering -wordt zoowel door landbouworganisaties als dooi de landbouwpers met kracht aangedrongen en spr. hoopt dat eindelijk de stem gehoerd zal worden. Maar al erkent 't bestuur die huidige cri sis en wil het alles doen om de nadeelige gevolgen daarvan te verzachten, toch moet het hoofd koel gehouden worden en mogen de centrale bank en de locale banken niet verder gaan dan verantwoordelijk is. Het is daarom dat niet kan worden in gegaan op de roepstem uit verschillende plaatsen om credieten op langoren termijn te geven dan door het bestuur hier voorge steld wordt. Het zou onverantwoordelijk zijn als men om enkelingen te helpen de hechte stern pilaren van de Centrale Bank en de locale Banken in gevaar zou gaan brengen. Moet'dan die enkeling maar ondergaan? Misschien zou daar ja op te antwoorden zijn met een verwijzing naar de be jeering, dat deze dan maar helpen moet, doch spr. zou zeggen dat ti crediet op 10-jarigen ter mijn altijd nog beter is dan in het geheel geen crediet. Het is niet de eerste maal dat de land bouw moeilijke tijden doormaakt en do ge schiedenis van vroegere crisissen is daar om thans meer het verstand dan het hart te laten spreken en bij het nemen van be sluiten het hoofd koel te houden. Dan al leen zal het besluit dat deze vergadering nemen zal, strekken den boerenstand ten zegen inpla-ats. van ten vloek. Ten slotte wijst de voorzitter er op. dal het wel besluit algemeene stiel:"tine Iier.fr, in zeer bijzondere gevallen kan daar dan g van worden afgeweken. Tot heden was de regeling ze dat locaio Banken zonder toestemming van de Centrale Bank credieten onder hypothecair verband kunnen verleenen tot 3000. Thans wordt voorgesteld dat de Dij de Centrale Bank aangesloten Banken ,i ec.iefen op langen termijn mogen verstrekken. Ie. Zoodra het totaalbedrag tier voor schotten meer dan de helft zou gaan be dragen van het laagste totaalbedrag aan spaalgeklen op eenig tijdstip m de laatste drie afgeloopen boekjaren gedeponeerd. 2e. Zoodra het totaalbedrag an uit staande voorschotten vermeerderd iet het totaalbedrag aan de Bank geopende cre dieten meer bedraagt, dan 80 pet. .an het bedrag der spaargelden en deposito's. Het is daarom dat ©enerzijds werd voor gesteld het bestuursvoorstel voor proef, op korten termijn aan te nemen, anderzijds om het voorstel voor nadere studie ierug te nemen en binnenkort met een nieuw voorstel te komen. Nadat oen voorstel-Via.i "Li-en 'in iets verder te gaan dan het bes uur wilde, was verworpen, werd het bestuur; o?iel niet groote meerderheid van stemmen aangeno men. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze werd allereerst mededeeling gedaan van de uitslag der stemming. Her kozen werden tot lid van het bestuur de heer A. Nengerman te Doorn en tot lid van den Raad van Toezicht de heeren F. P. E. Ditzhuijzen te Baarn, A. Commandeur te Spanbroek en P. F. Veelenturf te Hazers- woude. In de vaoature ontstaan door het over- den van de heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury werd gekozen de heer D. W. Lin- denbergh te 'sHeer-Arendskerke. De herkozen en gekozen leden namen hun benoeming aan. Een korte rondvraag besloot de vergade ring. LUCHTVAART ZEPPELINTOCHT LANGS BRAZILIë'S KUST. Overal groote belangstelling. De „Graf Zeppelin" heeft, zooals ge meld, Zaterdag zijn tocht langs de kust van Brazilië voortgezet en op alle plaat sen, die gepasseerd werden, groote be langstelling van de zijde der bevolking on dervonden. Na het vertrek uit Pernam- buco werd allereerst koers gezet naar de stad Bahia. Gedurende de reis daarheen stuitte het luchtschip op krachtige tegen winden en hevige regenbuien, dooh niet temin kon dr. Eckener de gewone snel heid handhaven. Zaterdagmorgen om 8.15 werd Bahia bereikt, voor welke stad de komst van de Zeppelin een groote gebeurtenis was. Van het oogenblik af, dat het blinkende ge vaarte naderde, werd al het verkeer stil gelegd en wie maar eenigszins kon, begaf zich naar de daken der huizen om het luchtschip van zoo dichtbij mogelijk waar te nemen. In Zuidelijke richting vloog het lucht schip verder. De eerstvolgende plaats van befceekenis, die daarna bereikt werd, wis H'heos, waar de Zeppelin om 11.25 plaat selijken tijd (circa 3.25 n.m. Amsterdam- schen tijd) werd gezien. Vervolgens werd koers gezet naar Belmonte, dat de luoht- vaarders om 2.15 achter zich lieten. Santa Cruz was de volgende étappe van den tocht langs de kust. Deze ha-vensrad kwam om 3 uur in den namiddag in zicht en werd even later bereikt. Santa #Cruz is ongeveer 1000 K.M. van Rio de Janeiro verwijderd. Om vier uur n.m. werd het luchtschip in Victoria, iets Zuidelijk van Santa Cruz gelegen, gesignaleerd. Volgens de berichten zou de Graf Zep pelin niet direct naar Rio de Janeiro vliegen, doch volgens mededeeling van dr. Eckener, eerst de ten Zuiden van Rio gelegen stad Sao Paulo bezoeken. In deze stad, evenals in den gelijknamigen staat, wonen talrijke Duitsche kolonisten, die Eckener gevraagd hebben dit gebied te bezoeken. Naar dr. Eckener mededeelt, zou het luchtschip vermoedelijk Zondagmorgen in Rio de Janeiro landen, alwaar reeds uit gebreide maatregelen voor de ontvangst waren getroffen. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van M a am dag 26 tot en met Donderdag 29 Mei a.s. (He melvaartsdag) waargenomen door: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136, A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. Van V r ij dag 30 Me i tot en met Zon dag 1 Juni a.s.: W. Pelle, Kort Rapen burg 12, telef. 594. reinigt mo^ji VN D PASTA /Sc.p.tube tanden. (Reel.) kerk ter H. Tafel te willen naderen om Gods zegen af te smeeken over het werk van onze mooie R.K. Arbeidersbeweging en voor het welslagen der meeting. HAZERSW0UDE. Boerderij afgebrand. Zaterdagmorgen te 11.30 is een ernstige brand ontstaan op de boerderij van J Griet- huyzen in het Westeind. Eerst brandde een gioote schuur geheel af, waarna de brand op het rieten dak der kapitale boerderij over sloeg. Het geheele gebouw met completen in boedel werd een prooi der vlammen. Alles was verzekerd. LEIDERDORP. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergadert morgenavond te 7.15 uur. Agenda: 1 Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Notulen. 3. Wijziging begrooting 1929. 4. Voor stel tot aankoop grond. (Inlichtingen worden ter vergadering verstrekt). 5. Rondvraag. NOORDEN. Personalia. De heer J. J. Beving, sedert 1 Februari 1928 onderwijzer aan de R.K. i School alhier, is in gelijke functie benoemd te Woerden. Men ziet den heer Beving noode heengaan, omdat hij een goed onderwijzer is en nog veel van zich deed verwachten. Mej. E. Wientjes uit Uithoorn, sedert tal van jaren onderwijzeres aan de Christelijke School alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Voorschoten. Z0ETERW0UDE (H.-R.). St. Josephgezellen. Gisteravond werd door de St. Josephgezellenvereeniging een feestavond gegeven voor de leden met hunne ouders en genoodigden. Door de toóneelisten werd opgvoerd het tooneelspel in drie bedrij ven „Eert vader en moeder", terwijl de avond verder werd opgeluisterd door de Liederenta- fel der St. Josephgezellenvereeniging te Leiden Het was een zeer mooie avond. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen rechtsgeleerdheid de heeren G. F. de Sitter (Groningen), W. La gers (Den Haag), J. C. R. van Ginkel (L ei d e n), J. Ovaa (Rotterdam) en mevr. J. H. E. SchoemakerWilton (Den Haag). STADSNIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Gasvergiftiging. Buren vonden Zaterdagmorgen omstreeks 10 ïr de woning gesloten van het echtpaar v. V. m de Zeilmakerstraat. Zij waarschuwden on middellijk de politie, die zich toegang ver schafte in het huis. Bij het binnentreden kwam haar een sterke gaslucht tegemoet, terwijl in de kamer beide echtelieden, de vrouw te bed, de man voorover op de vloer in bewusteloozen toestand werden aangetroffen. Onmiddellijk werd de hulp van dr. van N. ingeroepen, die met behulp van een zuurstof apparaat, de slachtoffers tot bewustzijn tracht te te brengen. Beider toestand is nog ernstig, De oorzaak der gasontsnapipng is vermoedelijk het onvol doende afsluiten eener gaskraan. Openlucht-uitvoering. Op Hemelvaarts dag zal het Leger des Heils op het H. B S.-ter rein een openlucht muziek-, zang- en heilsbij- eenkomst houden. Personalia. Tot telefoniste bij den inter- localen telefoondienst werd alhier met ingang van 1 Juli benoemd onze plaatsgenoote mej. M. I. J. Dee, thans leerling-telefoniste alhier. BODEGRAVEN. De Bondsmeeting op Hemelvaartsdag. Door de Afdeelingen van den Ned. R.K. Volksbond in het Gewest Bodegraven, wordt, Ier herdenking van Paus Leo's beroemde En cycliek Rerum Novarum, een gewestelijke mee ting gehouden op Hemelvaartsdag, des na middags 3 uur (zomertijd), op het terrein ach ter het Patronaat. Het programma luidt als volgt: 1. Opening door den Gewestelijken Voorzitter H. J. Kui per, lid van het Centraal Bestuur. 2. Zingen van: „Roomsche Blijdschap". 3. Rede van den Zeereerw. Zeergeleerden heer Dr. G. Vrij- moed O. F. M. 4. Muziek. 5. Rede vaD den heer A. C. de Bruin, voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond. 6. Muziek. 7. Sluiting, waarna optocht door het dorp met muziek en vaandels. 8. Plechtig Sluitingslof in de R. K. kerk alhier, waaronder toespraak van den Weleerw. heer J. H. van Kessel, Geestelijk ad viseur van de afdeeling BodegravenZwam- merdam. 10. „Aan U, o Koning der Eeuwen". Alle R.K. vrouwen en mannen der deelne mende Afdeelingen worden op deze belang rijke meeting verwacht. Tevens worden alle vrouwen en mannen aangespoord des morgens in hun Parochie- Prof. Huizinga naar Indië. Prof. dr. Huizinga, hoogleeraar in de algemeene geschiedenis aan de universiteit alhier, is door den Bond van Ned, Indische Kunstkringen uitgenoodigcl om op verschil lende plaatsen in Ned. Indië van de Kerst- vacantie tot de Paaschvacantie een aan tal lezingen te houden over historische on derwerpen. Naar wij vernemen, heeft prof. Huizinga deze uitnoodiging aangenomen. Bijdrage Leidsch Universiteitsfonds. Het Leidsche Universiteitsfonds heeft een bijdrage van 500 toegezegd aan hel Hessingfonds, gesticht door het Bolland Genootschap voor Zuivere Rede, beoogende de instelling van een professoraat in de wijsbegeerte te Leiden voor de nheer ir. J. Hessing. Het Spinozahuis, De Nederl. Ver. „Het Spinozahuis" heeft gistermiddag in Café Centraal te Rijnsburg haar jaarvergadering gehouden, onder voor zitterschap van Dr. J. D. Bierens de Haan. Nadat de secretaris, de heer Van der Tak, het jaarverslag had uitgebracht, waarin hij melding maakte van de 300-jarige her denking van Spinoza's geboorte, op 14 Nov. 1932 in de Leidsche Universiteit, deel de hij mede, dat reeds twee sprekers zich bereid hadden verklaard, daar het woord te voeren, n.l. Prof. Dunir van Stanislaus Boskowski, uit Breslau en Prof. A. Wolf uit Londen. Verder deelde hij mede, dat het ledental is toegenomen en dat met het oog op de herdenking van Spinoza uitbrei ding van het bestuur noodig is. De pen ningmeester, Mr. Coert, brengt het finan cieels verslag uit', dat sluit met een nadeelig saldo van 314.In de plaats van wijlen Prof. G. Heymans werd gekozen Prof. Tj. de Boer, Amsterdam, oud-voorzitter der vereeniging. Dr. Japikse, dir. van het Huis archief der Koningin, werd als bestuurslid herkozen. Tot nieuwe leden van het be stuur werden benoemd Prof. Dr. R. Kranen burg, Leiden, Prof. Dr. J. A. Eigeman, Rot terdam en Prof. Dr. R. de Josselin de Jong, Utrecht. Vervolgens heeft Dr. Ch. A. van Geun9 een voordracht gehouden over Spino za's leer der affecten, getoetst aan de mo derne psychologie. Tot besluit werd het Spinozahuis bezichtigd en vereenigde men zich aan een gemeenschappelijke maaltijd. H. I. Cohen overleden. Zaterdag is in den ouderdom van 56 jaar na een langdurig ziekbed hier ter stede overleden de heer H. I. Cohen, leeraar-se- cretaris van de Ned. Isr. Gemeente alhier, leeraar in het Hebreeuwsch aan de stede lijke Gymnasia hier ter stede en te 's Gra- venhage. De begrafenis heeft hedenmorgen te 11 uur plaats gehad op de Joodsohe begraaf plaats te Katwijk aan den Rijn.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2