NED. OOST-INDIE VRAGENEUS De meester der lucht MAANDAG 26 MEI 1930 DE LEIDSCHE COURANT ONWEER. Kind door den bliksem gedood. Tijdens een hevig onweer is Z,Terdag avond te Drent een pleegkind van den heer E. door den bliksem getroffen en ge dood. Auto Hoor den bliksem getroffen. Vrijdagavond heeft boven Sittard een kort maar hevig onweer gewoed. Tuasclien Hoensbroek en Sittard sloeg het hemel vuur op de benzinetank van een luxe auto uit Helmond. De wagen vloog in brand en reed, doordat de chauffeur hel stuur ver loor, tegen een boom. De chauffeur werd uit den wagen geslingerd en bleef bewus teloos op den weg liggen. Eerst'na twee uur kwam hij weer bij. De auto brandde totaal uit. Bliksem in het tramnet. Te Sittard sloeg de bliksem op het net van de tramlijn Sittard—Heerlen. De schilder B. Pfennings, ciie juist passeerde, werd tegen den grond geslagen maar be kwam geen letsel. Antwerpsch jacht gezonken. De correspondent van de „X. R. Crt." te Brussel meldt: De Antwerpsche groothandelaar J. Ver ellen, wonende te Brasschaat, was met zijn jacht, aan boord waarvan zich zijn vrouw en kinderen en eenigc vrienden, in totaal tien personen, bevonden, aan het speleva ren op de Westerschelde. toen het lichte vaartuig tengevolge van ecu plots opste- kenden storm kapsijsde. Gelukkig hadden twee visschers uit Bouchaurc liet ongeluk gezien en snelden zij onmiddellijk met hun boot de drenkelingen te hulp. Dezen kon den allen worden gered. Twee minuten later zonk liet jacht. De geredden werden te Hoofdplaat aan wal gebracht en keerden enkele uren la ter, na hun redders geldelijk te hebben beloond, per auto naar Antwerpen terug. Autobus in brand. Een autobus van den heer van der Bie- sen te Kerkrede, die mijnwerkers naar Vaals vervoerde, is Donderdagnacht in de buurtschap Lemiers in brand geraakt en tot op het geraamte uitgebrand. De be trekkelijk nieuwe bus was niet verzekerd. De mijnwerkers, die zich in de bus bevon den, konden zich tijdig redden. Roodvonk. Sedert enkele dagen hebben zich in de Isabellakazerne te 's-Hertogenbosch enkele verdachte gevalleu van roodvonk en roo- dehond voorgedaan. Teneinde besmetting te voorkomen zijn isolcmentsmaatregelen geiroffen voor dat personeel dat met de verdachte patiënten op dezelfde kamers legerde, in totaal 30 man. De patiënten zelf zijn opgenomen in de barakken van het groot ziekenhuis. Ergerlijke vernieling. Het, in aanbouw zijde klooster naast de R. K. kerk in den Wippolder te Delft heeft bezoek gehad van opgeschoten lummels, die in het donker over de schutting waren geklommen. Op dc bovenverdieping hebben ze met de voorhanden zijnde pakken verf de mu ren en ramen besmeurd en een twintigtal ruiten stuk gegooid. Verscheidene lokalen werden verontreinigd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Xarnens de firma H. ter Meulen's ma- nufacturenhandel aan de Hoogstraat te Rotterdam wordt aan de „X. R. Crt." mee gedeeld, dat Vrijdag bij haar bericht werd ontvangen, dat Zaterdag weer een van haar ruiten zou worden ingegooid door een ontevreden ondersteunde van Maatschap pelijk Hulpbetoon. Men heeft van deze kennisgeving aan gifte gedaan bij de politie. Inderdaad is Zaterdagmorgen eeri groote ruit ingesla gen. De dader is onbekend gebleven. Er worden herhaaldelijk bij deze tinna ruiten ingegooid. BU1TENL. BERICHTEN ONGELUKKEN TREINONTSPORING IN BELG I E. Zaterdagmiddag om drie uur heeft een treinontsporing plaats gehad bij den ingang van het station te Welkenrath. De trein reed naar Antwerpen en vervoerde artil- lerietroepen, die voor schietoefeningen in het. kamp tc Elscnborn, dat deel uitmaakt van het vroegere Duit.sche gebied, hebben vertoefd. De locomotief en vier wagens kantelden om. De machinist werd zwaar ge wond. Een twaalftal soldaten liepen even eens kwetsuren op. Het parket stelt een onderzoek in. Ontploffing op een jacht. Op het te Itiiaca (New York) in dok lig gende jacht „Playmate" vond een ontplof fing plaats, waarbij drie personen doode- 1 ijk gewond werden. Vier anderen kwamen er met minder ernstige wonden af. Groote hotelbrand bij Oslo. Het. bekende Grand-Hotel aan het Aas- gaardstarand in de nabijheid van Oslo is door een brand geheel in asch gelegd. Vier personen die op de zolderverdieping sliepen, konden zich slechts redden door op liet, laatste oogenblik langs een ladder af te dalen. Het hotel was een der meest gezochte etablissementen in de omgeving van Oslo. DE DuSSELDORFSCHE MOORDENAAR GEVAT? Te Düsseldorf is thans een man gear resteerd in wien men meent den bedrijver van verscheidene moorden eindelijk gevon den te hebben. De gearresteerde is een koetsier, Peter Kürtzner gehoctcn.Hij woont in het stadsdeel Flingern, waar vele over vallen en moordaanslagen zijn gepleegd, op een mansarde. Vroeger was hij metse laar, doch sinds ecu verreljaar werkloos. Het grootste deel <ler gezinsinkomsten komt van zijn vrouw die in ecu café werk zaam is. Kürtzner heeft kans gezien op zoo danige wijze zijn doen en. laten tc ver bloemen, dat niemand ,in hem de moorde naar vermoedde. Bij een onlangs naar aan leiding van een zedenmisdrijf ingesteld po- litie-onderzoek, viel de verdenking op den thans gearresteerde. Geconstateerd werd tijdens het onder zoek, dat de dader wel evenzeer de andere misdrijven kon hebben begaan, en deze dader kon niemand anders zijn dan de ar beider Kürtzner. Vrijdag keerde hij niet meer in zijn echtelijke woning terug. In- tussc'nen had hij in een ander stadsdeel een kamer gehuurd." Dè politie kwam ter oore, dat Kürtzner met zijn vrouw,had af gesproken haar Zaterdag ex'gens te ont moeten. Ter plaatse werd de verdachte toen gearresteerd. De man werd verhoord en naar verschillende plekken gevoerd waar moordaanslagen waren gepleegd. De door hem in Augustus aangerande personen had den evenwel ecu nauwkeurig signalemcnts- opgave verstrekt, waardoor men versterkt werd in de zekerheid met den moordenaar te doen te hebben. Hoewel het niet vast staat, dat Kürtzner alle moorden bedreven heeft kunnen hem in ieder geval eenige ten laste wor den gelegd. Drama in een huis te Honkong. ïn een huis te Hongkong, waar Chinee- sche bankbedienden woonden, heeft zich j een drama afgespeeld. Een der beambten, die ontslagen was, vérmoordde vijf gewe zen collega's in hun slaap door hun met j oen mes de keel of te snijden. Toen hij naar :yDg meer slachtoffers zocht, werd hij door Iden kok gegrepen, die een deken over zijn hoofd wierp, den moordenaar ontwapende Een gevaarlijke jongeman. In een dorp in Xoord-Bohemen bedreig de een jongeman van 22 jaar zijn ouders tijdens een twist met een revolver. Toen deze daarop een gendarme te hulp rie pen en de gendarme zich, begeleid door een agent, naar de woning begaf, loste de jonge man uit, zijn revolver verscheidene schoten op de politiedienaren. De gendarme werd op slag gedood, ter wijl de agent door 4 kogels werd getrof fen en in hopcloozen toestand naar een ziekenhuis moest worden gebracht. De dader heeft de vlucht genomen. Chicago's misdadigers beschikken over een crematorium. Te Chicago beschikken de misdadigers- benden, naar de politie aldaar thans heeft vastgesteld, over een eigen crematorium. Men vermoedt dat. de misdadigers hier van ook gebruik maken, om zich van hun slachtoffers te ontdoen en do sporen van huil misdaden te doen verdwijnen. Chclera-gevallen in Egypte. Zeven Egyptische pelgrims, die van Mekka terugkeerden, bleken bij hun aan komst te Tor op het schiereiland S.inaï' door de cholera te zijn nungetast. AÜe maatre gelen zijn genomen om een verdere uit breiding van de ziekte in Egypte te voor komen. ACTIE TfcurtfN DE KATHOLIEKEN IN ZWEDEN. Hot conflict bij gemengde huwelijken. De Noorsehe correspondent van de „Msb." schrijft: Eenigen tijd geleden is er in Zweden een actie op touw gezet tegen de Katholieke Kerk, omdat deze bij gemengde huwelijken zekerheid verlangt, dat de Katholieke par tij haar geloof bewaart en aan haar kin deren als kostbaar erfdeel overlevert. Mnn stelde het voor, alsof de Katholie ke Kerk er op uit was om gemengde hu welijken te bevorderen om zoodoende adep ten te winnen. Dat is absoluut het tegenovergestelde. In de Scandinavische landen, waar heb uiterst moeilijk is een Katholieke partij te vinden om een passend huwelijk aan te gaan, er zijn zoo weinig Katholieken, komt het herhaaldelijk voor, dat de Kerk moet dispenseeren. Dat er na de sluiting van het huwelijk wrijving ontstaat tusschen de Katholieke en niet katholieke partij is een veel voor komend verschijnsel. De katholieke geestelijken zijn ook amb tenaren van den burgerlijken stand in de Scandinavische landen en waar ze het niet zijn, zooals in Zweden, is men geneigd hun dezelfde administratieve rechten toe te kennen als den geestelijken der staatskerk. Maar zoo redeneert men in Zweden, dan moet de Katholieke Kei-k, haar houding ten opzichte der gemengde huwelijken prijsgeven en den eisch der waarborgen voor do Katholieke opvoeding der kinderen schrappen. Hier moet niet Róomscli, maar Zweedsch recht regeeren, zoo heet het. De kwestie is van de pers naar de kamer geraakt en de minister was cr waarachtig voor te vinden om er een wettelijken mouw aan te passen en de katholieke geestelijken op z'n Zweeclsch te 'dwingen zich naar de Zweedsche wetten te richten. Er staat echter niets in dc Zweedsche wetten, dat het standpunt van de Katholie ke Kerk zou verhinderen. Wie niet in -de Katholieke Kerk wil trouwen, die laat het. en kan immers uit de kerk gaan en ofwel protestantsch-kerkelijk ofwel burgerlijk trouwen. Daarmee zijn de heeren echter niet te vreden, zij zullen de Katholieke Kerk dwin gen zich naar hun wenschen te richten. Wie in de Katholieke Kerk wil trouwen, om dat zijn wederhelft Katholiek is, die moet zijn zin krijgen, of dat nu tegen alle Ka tholieke begrippen strijdt of niet. Waar geen vrijheid is, moet ze met ge weld ingevoerd worden. De heeren konden er nauwelijks van sla pen, toen zij ontdekten, dat er Zweden wa ren, die zoo slaafsch waren, dat zij zich I UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Dinsdag 27 Mei. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O.-uitzendingen). S.159.00 G-ramofoonplaten. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.0112.15 Politieberichten. 12.151.15 Concert door K. K. O.-Trio. I.152.00 Gramofoonplaten. 2.003.00 Vrouwenuurtje. 5.006.00 Gramofoonplaten. 6.01—6.15 Sportpraatje door W. L, de Zwager. 6.156.45 Gramofoonplaten. 6.457.15 Cursus Kerklatijn. 7.157.45 Dr. R. Post: „Willem I, Prins van Oranje." 7.458.00 Politieberichten. 8.0111.00 Concert door het K. R. O.- Orkest. Bern. Lensen (tenor), ïïm. Bredius (bariton-bos). II.0011.30 Gramofoonplaten. Hilversum. Xa 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.002.00 Concert A. V. R. O.-Kwintet. 2.003.00 Gramofoonplaten. 3.004.00 Knipcursus. -1.001.20 Gramofoonplaten. 4.205.00 Concert Jo de la Rie-Heme- rik (piano), Bram •Hemerik (cello). 5.306.00 Concert uit. Café „Moderne"' te Amsterdam. 6.00 Tijdsein. Daarna: Vervolg concert. 6.30 Koersen. 6.407.00 Gramofoonplaten. 7.007.30 G. Pilger: Belangrijke vrou wen uit de geschiedenis III. Maria Stuart 7.308.00 Bernard Shaw spreekt op gra mofoonplaten van de Linguaphone. 8.009.00 Gramofoonplaten. 9.00 Concept. Omroeporkest M. Loeven- sóhn (cello). 10.00 Persberichten. Daarna: Populair concert. 11.00 Aansl. Carlton Hotel te Amster dam. 11.0011.30 Gramofoonplaten. D a v e n t r y, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. 12.50 Orgelspel door E. O Henry. 1.202.20 Orkestconcert. 2.20 Televisie. 2.25 Gramofoonplaten. 2.50 Uitzending voor scholen. 4.50 Orkestconcert en orgelspel. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voorlezing en Xieuwsberichten. 7.00 Piano-recital door A. Morrison. 7.20 Lezingen. 8.05 Concert. Orkest E. Cochrane (so praan). 9.20 Xieuwsberichten. 9.45 Lezing. 10.05 Dansmuziek en Variété. 10.5012.20 Dansmuziek. „Radio-Pari s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonplaten. 4.05 Orkestconcert en soli. 8.20 „La Tosca" van Puccini. 10.20 Orkestconcert. La ngen'berg, 473 M. 7.257.50 Gramofoonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10.4512.15 Gramofoonplaten. 1.252.50 Concert. Orkest en fluit. 5.506.50 Orkestconcert. S.20 Orkestconcert. Intermezzo: „Ma-i- Kantate"". Muziek van Gusta-v Kneip. Koren, mandoline-orkest en solisten. K a 1 u n d b o r g, 1153 M. 12.20—2.20 Concert. 3.505.20 Orkestconcert. 8.2011.35 „Carmen" Opera van G. Bizet Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Orkestconcerb en zang. 8.35 (Golflengte 338.2) Concert georgani seerd door de SAROV. Z e e s e n, 1635 M. 6.50Lezingen. 7.207.50 Concert. 9.2012.50 Lezingen. 12.501.15 Gramofoonplaten. 1.1'2.20 Lezingen. 2.202.50 Gramofoonplaten. 2.504.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 Orkestconcert. 9.35 „Aus aller Welt". Gevar. program. 10.40 Lezing en berichten. aan het gezag van een Kerk onderwierpen. De vrijheidskampioenen wilden naast de staatskerk ook de vrije Katholieke Kerk, waar men God niet op z'n Zweedsch naar Zweedschen staatschvang maar volgens zijn eigen geweten wenscht te dienen zonder verdere inmenging van een onbevoegden staat, onder hun heerschappij brengen. Laten ze het maar eens probeeren. Die proef is nog nooit gelukt. Voor de Zweedsche Katholieken is het echter een vervelende tijd, daar er nu weer vrij op los gefantaseerd wordt. TOT NU TOE NEGEN VERMINKTE LIJKEN GEBORGEN. Tachtig bouws te Likasan verwoest. Aneta seint uit Ambawara: In totaal zijn thans in het door den modderstroom van den Telamaja geteisterde gebied ne gen lijken geborgen, waarvan verschillen de zeer verminkt waren, o.a. vond men een kinderlichaam, waarvan het hoofd en een aim ontbraken. Volgens schatting be draagt de oppervlakte, waar de modder stroom zijn vernietigend werk heeft aan gericht, tc Likasan en omgeving 20 bouws en te Keboemen zestig bouws. Reeds ko men de gelden voor eerste steunverlee- ning binnen. Duizenden Oliepalmen verwoest. Aneta seint uit Medan: Twintig olifan ten hebben op de onderneming Karang Snaoue van de Duitch Borneo Rubber In dustry Cy. Ltd. in hét Peureulasche, ter Oostkust van Atjeh, duuendea oliepalmen verwoest. De administratenr der onderneming vroeg om assistentie, waarop een afdee- ling der veldpoiiiAs derwaarts is gediri geerd. Vraag. Hoe verwijdert men hars uit een tvijnroode japon? Antwoord, Breek zooveel mogelijk het hars eraf, door met het heft van een mei erop te stooten, doch zorg dat het goed hierdoor niet beschadigt. Los het overgebleven hars op, door met een zacht lapje, gedrenkt in eau de cologne of spiritus de vlek te betten. Vraag. Hoe kan men inktvlekken uit een v.ollen licht-groene japon krijgen? Antwoord. Bel zeer voorzichtig en voor al zoo spoedig mogelijk met azijn-citroensap of melk, afgewisseld met ammonia. In som mige gevallen helpt ook alcohol. Spoel de vlek met water na. doch mocht er na het ge bruik van melk een vetvlek ontstaan zijn, ver wijder deze dan met benzine of ether. Het ver wijderen van inktvlekken uit gekleurd goed is uiterst moeilijk; meermalen geven pogingen om inktvlekken uit te maken een slechter aan zien dan de vlek zelf. Vraag. Hoe kan men regenvlekken uit een lichten mantel verwijderen? Antwoord. Maak de stof geheel nat en strijk deze onder een gladden doek op. De vlek is dan waarschijnlijk verdwenen, omdat de stof ontglansd is. Nieuwe watervlekken zullen daarna niet meer zichtbaar zijn. FEUILLETON door MAR.C GOÜVIEUX. 36) Wat de weg zelf betreft met zijn keten van draadlooze posten opgericht- om de rijf honderd kilometer, zij loopt van het Xoor- den naar 'i Zuiden over Fort Perviuquère, Ghadames, Djanct en Bilma. Ik kan door dringen naar Fahad, waar ik bij Fort Lamij mijn collega Manziarbi, den ingenieur be last met de inrichting van den Congo-sec tor, zal ontmoeten. Maar hiervoor moet ik nog oen andere taak vervullen, een laatste traject te organisecren, ten Zuiden van Djanet, het gebied der Adzjers, grenzend aan de woeste streek van Idine. Maar ik kan er maar niet aan denken een radiopost op te richten in die streek, zonder met de oproerige Touaregs Adzjcrs tot een vergelijk te komen, zooals met de andere stammen op onzen doortocht. Zuilen ze hei willen.? Of moei ik een omweg maken van vierhonderd kilometer? Die kwestie van Idine, de vervloekte ber gen, gaf mij ongetwijfeld moeilijke onder handelingen met de Adzjers. Te Bhadames had ik een ontmoeting met- hun opperhoofd Ihkenouken, den gevrees- den en in heel de oostelijke Sahara geres- pecteerden sultan. Zal ik hem overwinnen? Ghadames, 20 Maart. Ik -ben gelogeerd in het middelpunt- van de stad in een mooie gaila (huis) dat mijn oude vriend Abd-el-Azir, de Cheik-el-Bled \an Ghadames te mijner beschikking heeft gesteld. Ik had hem van mijn komst verwit tigd door een koerier en op eenige kilome ters van de poorten was hij voor mijn ka ravaan verschenen. Met hem kon ik met de uit de Sahara, zonder veel moeilijkheden andere inboorlingen, dank zij mijn costume de gesloten stad naderen en de poorten binnengaan, die op de wallen geopend wer den. Achter hem liep ik door de lange „chaara" en de sombere straten, beclekt mei palmstronken en fijngestampte aarde, ronde straten, die spiraalvormig om de stad liepen om ten slott-c uit te komen op een groot centraal plein, duistere hoofdaders van t' verkeer waarin men haast tastend liep in het schemerdonker, van tijd tot tijd dooi boord door een lichtstraal, die uit een opening van het plafond viel; zonderlinge stralen, geheimzinnig: men voelt een on zichtbare bevolking mannen, vrouwen, die ren, te midden'van dc scherpe geuren van specerijen en den ondragelijken reuk vaTi mest. Vcor wij aan het huis kwamen, zei de C'heik-el-Bled, met de groote gastvrijheid van het Arabische volk: ziehier uw ver blijf. Het .is voor u.Ziedaar uw ka mer. Zij wacht u Een groote heldere kamer, met op balken geschilderde palmen, met vloertegels van aardewerk en Ali, een kleine slaaf uit de Fczzan, was mij aange^ ^zen. Ik bedankte Abd-el-Azir, die reeds bij mijn eerste zen ding in Tripolis voor mij een kostbare hulp was tegen dr dwarsdrijverijen der anti- Europeesche S'noussis. Onder het drinken van een geurige kop koffie, deelde hij mij mede dat Sultan Ikhenouken nog niet. in het kamp der To-ua- regs gearriveerd was en dat het dus het beste was hier te wachten en tevens uit te rusten van de vermoeienissen der reis. Ghadames, 25 Maart. Dcor het geopend venster, liggend op de zachte tapijten van Zouara, op kussens van Touaregsch leer en huiden van schapen, keek ik naar het landschap, dat. voor mij lag, innig genietend van dit makkelijke le ven na de moeilijke etappes. Op de eerste plaats, de terrassen van Ghadames, waaruit hier en daar de top van een palmboom, neergezet op de binnen plaats van een huis. Verder, aan gene zijde van den tuin met dadelboomen van de oase, de stenachtige hamada, verdeeld door kleine heuvels, waar zich de ruïnen bevonden van El E-snam. En nog verder, de woestijn met de groo te roode zandsteenen der ga-ra's en be grens door de rossige lijn van Berg-Tunis. Aan den voet van mijn venster lag het groote rumoerige plein van El Aouina, waar de maVkt- van Ghadames gehouden werd, beroemd tot aan de oevers van den Xijl, tot aan de golf van Syrta en van Tehad tot aan de oevers van den Blauwen Xijl. Ik had dertien dagen noodig voor de reis van Temassin naar Ghadames, dertien da gen om de zevenhonderd kilometer af l-e leggen, die morgen mijns gelijken zullen af legden in eenige uren. Daar bevond zich het centrum van de machtige handelsstad, lijkend door zi/fi middelecuwsche gewoonten, zijn historie, zijn positie aan den rand der woestijn, op een van de Hanzesteden van Xoord-Duitsch- land. Op dat plein, waar het volk krioelde, zagen de arme kooplieden van Temassin, van Djanet en Bilma er doodsch, onguur en droevig uit In het midden de verkooiiers de „del- la is", op de galei ij de koopers. ongeduldig zitend op hun banken rondom welke de „dellals" rondzwierven; terwijl zij hun aan biedingen deden het goudpoeder, de ge wen stoffen van Ghadames tot zelfs de Touaregsche schapen met langen staart. En telkens als er een vracht ivoor rond ging die uit. den Soedan gearriveerd was, telkens ook als er een kleine ezel van Ghat met intelligente oogen en lange ooren, of wel een mooi, jong kameel van Hoggar tus schen de koopers dreef, werd het lawaai grooter Rondom de markt op dc arcaden zaten in sombere loges, recht als standbeelden, onverschillig voor de bedrijvigheid van het plein, de rijke kooplieden uit. Ghadames, mei wassen gezichten, onbeweeglijk achter ronde verrekijkers, ongeduldig. Op hun ruggen, de meest verschillende dingen: veelkleurige zijde, schoenen, laarzen van rood leer, Parijsche parfum, conserveblik- ken, amuletten, heel de Sahara vprmengd met Europa en het Oosten in een onver- wachten warboel. Rondom de koopers en verkoopers wan delden de leegloopers met witte kapman tels en witte tulbanden om hel hoofd. Van tijd tot tijd lawaai onder de menig te, kreten: het zijn kleine- zwarte slaven, ofwel de komst van een kameel, die lang zaam voortstapt, gebukt onder de zakken gerst en kijkend naar de menigte, die ach teruitgaat. De avond valt in.... De ondergaande zon verlicht met haar stervende stralen de witte arcaden van het groote plein en over straalt de Acanthusbladeren van de kapi- teelen van het oude Romeinsche Cydmis met gouden glans. Ali, mijn slaaf, kwam mij juist de thee brengen en ik was daar de eenige Europeaan, verloren in die. myste rieuze stad, op twee passen afstand ran die woelige menigte van waaruit de scher pe geur van zweet, specerijen en djoui op stegen. 28 Maart. De Cheik, Abl-el-Azir kwam mij opzoe ken en geleidde mij naar het kamp der Touaregs. Een boodschapper kwam hem in den nacht melden, dat Ikhenouken, de Sul tan der Adjzers elk oogenblik moest arri ve eren. Het kamp der Touaregs bevond zich eenige kilometers van Ghadames, buiten de muren op de steenen hamada. Het was niet de vijandschap met de Ghaclame's, die de i'"uaregs van de stad afhield: integen- dee'. de Ghadames houden van hun vrien den de Touaregs, maar dc Touaregs zijn bijgeloovig, zij gelooven dat zij tusschen de muren eener stad bezocht worden door de geesten der dooden of door de „Djinns" (demonen)onder hun tenten achten zij zich volkomen veilig en als er zich, per on geluk, hekserij openbaart, op de plaats waar zij kanjpeeren, dan veranderen zij on middellijk van plaats Langs de laatste palmboomen der oase, op de eenzame hamada, verscheen hei kamp, gevormd door ronde, somber ge kleurde „zeriba's". De trot-sche blik der mannen, de zonder linge figuren der vrouwen vervolgen ens, terwijl wij verder gingen. Een groote Tar- gui, met knokig gelaaL de oogen verbor gen achter een sluier, kwam naar ons toe. Het was Amag Kala, de oom van Ikhencu ken. Xa dp gebruikelijke begroeiing, zeide hij ons, dat- Ikhenoeuken nog niet- gearri veerd was, dat enkel de Isaquomoren, de slaven va.n zijn gevolg daar warenDc meester kon niet meer ver a-f zijn. Ara-ag Kala drong er op aan uit e rusten en hier de komst van den sultan af te wachten. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10