STADSNIEUWS UIT DE OMGEVING VRIJDAG 23 MEI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 UIT DE SI GAREN INDUSTRIE. Dreigend conflict. In de gisteren onder leiding van den Rijksbemiddelaar Prof. Mr. P. J. M. Aal- berse gehouden vergadering van partijen betrokken bij het dreigende conflict in cle sigarenindustrie, hebben dc vertegen woordigers der organisaties rapport uit gebracht omtrent een gedachte, die de Rijksbemiddelaar in een vorige bijeen komst ten berde had gebracht. Die gedachte kwam op het volgende neer. Er zou in korten tijd een onderzoek worden ingesteld door een commissie be staande uit twee accountants en een voor zitter omtrent de volgende vraag: Ig het economisch gerechtvaardigd ge let op de rentabiliteit van het bedrijf, de loonen 19201930, de koopkracht van het geld en de huidige conjunctuur, dat de werkgevers elke loonsverhooging op dit oogenblik meenen te moeten afwijzen? Elk van beide accountants zou door een der partijen worden aangewezen en door cle andere partij moeten worden aanvaard. De voorzitter zou in ouderling overleg van beide partijen worden aangewezen. Het onderzoek zou bep.erkt worden tot een aantal steekproeven in éón zeer groot dn enkele groote, middelbare on kleine on dernemingen, die door beide partijen in onderling overleg zouden worden uitgeko- zen. Zoodra de conclusies van deze commis sie zouden zijn geformuleerd, zou de Rijks bemiddelaar beide partijen opnieuw bijeen roepen, ten einde op grondslag van de conclusies der commissie te trachten tot overeenstemming te komen. Deze gedachte we/d door de patroons organisatie in principe aanvaard, door de arbeidersorganisaties echter aanvankelijk verworpen. Partijen zullen overwegen of zij wijzigin gen in 't yoorstel kunnen aanbrengen, waardoor 't meer aannemelijk zou worden. (Zie verder 3de blad, pag. 10). R. K. VROUWENBOND. Uitvoering in den Schouwburg. Aan mej. Swart wordt het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" verleend. Dc laatste avond in dit seizoen van den Dioc. Vrouwenbond was ook de laatste avond, dat mej. Swart als regisseuse van de tooneelclub in het souffleurs-hokje kroop. Onder de planken en achter de scher men heeft mej. Swart jaren lang de dap pere schaar van speelsters geleid, maar gisteravond, voor de laatste maal, was zij tevens voor de eerste maal de hoofdpersoon in de afscheids-plechtigheid, die haar ter eere op het podium van de Schouwburg werd opgevoerd. Het is niet onze taak dc groote .'er- diensten van mej. Swart te belichten een rij van sprekers en spreeksters hebben haar gisteravond behoorlijk ,,in 't zonne tje"' gezet. Maar hel verheugde ons, die zoovele opvoeringen door mej. Swart met het grootste genoegen hebben bijgewoond en „verslagen", dat alle leden van den Vrouwenbond met zooveel sympathie aan de huldiging van deze kranige, zeventig jarige regisseuse hebben deelgenomen. De Schouwburg was van dc parterre tot de engelenbak met dames gevuld. Verte genwoordigd waren o.a. alle onderafdeelin- gen, de Vereeniging van de H. Vincentius a Paulo, bet R. K. Huisvestingscomité en de St. Elisabethvereeniging. De R. K. Mi- litairen-vereeniging was verhinderd, doch had bij mej. Swart aan huis een mancl met vruchten als blijk van waardeering laten bqzorgen. Ook waren aanwezig de geest-adviseur der vereeniging, pater H. Mulder, pastoor Th. M. Beukers, pastoor J. A. Heiling en de beide kapelaans van Oegstgeest, de weleerw. heeren A. Th. J. van Schaik on. W. E. Blok. De vioe-presidenfce, mej. v .d. Laan, open de de bijeenkomst met den ehr. groot en deelde mede, dat cle presidente, mevr. Mandors, door huiselijke omstandigheden tot haar groote spijt niet aanwezig kon zijn. Spr. riep aan dc gasten en alle leden het welkom toe op deze laatste bijeenkomst in dit seizoen. „Familie-juweelen\ Opgevoerd werd daarna het tooneelspel „Familie-juweelen", door de onderafdeeling „Ons Tooneel" onder leiding van mej. Swart. De laatste keuze van juffrouw Swart was weer een goede keuze! Het is een stuk, dat bij de toeschouwsters zeer in den smaak 'is gevallen. De loop van het verhaal is wel een beetje onwaarschijnlijk, op het wonderbaarlijke af, maar dat neemt ieder graag op den koop toe. De hoofdzaak was, dat er heel goede tendenzen in dit stuk lagen opgesloten, welke door het uitne mende spel van de tooneelisten, klaar en duidelijk aan de toeschouwers zijn inge prent. In groote lijnen betrof het een geschie denis, die dagelijks honderden keeren zich in de huisgezinnen afspeelt. Een doch ter, ontevreden met het saaie huiselijke leven beproeft Laar geluk als „onafhanke lijke vrouw", om dan de bittere ervaring op te cloen, dat het leven bij moeder-thuis toch heusch het beste was. De schrijvers van dit stuk, Weyers en Grosfeld, hadden om het stuk smakelijk en spannend te maken een dubbel stel familie-juweelen bedacht, twee paar fami lie-juweelen die als druppels water op elkaar geleken, welke gelijkenis tot een heel droevige verdenking aanleiding gaf. Maar de dames van „Ons Tooneel" kunnen vreugde verkeerd. Door de heldhaftige op offering van een onbekend nichtje, kwa men de familie-juweelen weer in de goede handen terecht en werd de „verloren doch ter" aan haar moeder teruggeschonken. De speelsters hebben dit stuk met veel animo vertolkt. Namen zullen wij niet noe men, omdat allen haar beste kracht aan deze laatste opvoering hebben gegeven. Maar de dames san „Ons Tooneel" kunnen ervan verzekerd zijn, dat een volle Schouw burg met groote aandacht het boeiend spel heeft gevolgd. Juffrouw Swart op 't podium. Na deze opvoering had de huldiging plaats van mej. Swart, die op het podium tusschen groen en bloemen de eereplaats kreeg. De vice-presidente van den Vrouwenbond, mej. v. d. Laan, opende de rij van sprekers. Nu wij, in onze laatste bestuursvergade ring, aldus spr., uw definitief besluit heb ben moeten vernemen, dat gij dezen avond uw laatste tooneelavond ons wilt geven, grijpen wij deze gelegenheid aan u hulde te brengen voor alles, wat gij de vele ja ren ons hebt gegeven. Uw geheele leven hebt gij gewerkt aan de opvoeding der jougd. En na de oprichting van onze R. K. Vrouwenbond hebt gij u gewijd aan onze jeugd. Waar het tooneel uw lievelingsterrein was, was het ook daar dat gij werkte, wel wetend, hoeveel opvoedkundige leiding daarvan uit kan gaan. Achter de schermen hebt gij de taak, die gij vTijwillig op u hebt genomen, vervuld. Als regiseusse van onze tooneelclub hebt gij de meisjes geleerd eerlijk te zijn in het waardeeren van elkanders talenten, gedul dig in het verdragen van elkanders onheb belijkheden; zich te kunnen verplaatsen in eens anders karakter en leefwijze; zich be- heerschen in uitdrukking en handeling. Vraag niet hoeveel geduld dit alles eischteü Maar gij verstond de kunst met een vroolijk gezicht dit alles te geven in volle liefde. Die liefde kan niet door ons beloond worden, dat laten wij rustig aan O. L. Heer over. Maar het waardeeren dat kunnen wij en dankbaar zijn. Juffrouw Swart hartelijk dank voor die groote veelomvattende liefde. Wij kunnen niet anders dan uw besluit eerbiedigen, boe noode wij u ook missen. Maar uw wel verdiende rust gunnen wij u van harte. Alleen mochten wij uw raad soms noodig hebben, blijf ons die geven en behoud uw liefde voor onze R. K. Vrouwenbond. Het gouden ©erekruis. Vervolgens sprak de geestelijk adviseur, pater Mulder: Geachte Mej. Swart. Nu de R. K. Vrouwenbond bij monde van haar vice-presidente U dank en hulde heeft gebracht voor het groote werk, dat U belangeloos zoovele jaren voor Katho liek Leiden hebt verricht, is het mij als Adviseur van den Vrouwenbond en af dee lingen een aangename plicht, aan het ge sprokene een kort woord toe te voegen. Slechts een jaar ben ik de stille getuige geweest van uwe activiteit voor onze hei lige Roomsche zaak; maar uit verkregen inlichtingen heb ik de zekerheid bekomen, dat uw leven in waarheid een Aposto laat mag genoemd worden. Jarenlang hebt U al uwe krachten gegeven aan het. onderwijs der jeugd, en dit wel déar, waar zoo dikwijls de onwaardigste en zelfs on zinnigste ideeën over de R. K. Kerk wor den gehuldigd en gepropageerd. En bij ervaring weet ik, hoe ontzettend veel goed in zulk een omgeving een degelijk-katko- lieke onderwijskracht kan tot stand bren gen; maar ook hoe in zulk een leerkracht een Apostelziel moet wonen, om steeds voor Christus en Zijne zaak slagvaardig te staan. Die periode van uw leven is buiten gewoon vruchtbaar geweest: groote ver diensten hebt U daarin vergaderd. Maar met uw onderwijsperiode sloot zich niet af uw Apostolaat. Belangloos en uit louter liefde hebt U sinds jaar en dag uwe krachten gegeven voor de heilige zaak der katholieke naastenliefde. De atdeelin- gen der R. K. Vrouwenbond getuigen het, hoe U in verschillende bestuursfuncties allen ten voorbeeld waart. U door niemand in zorg en ijver liet overtreffen, en niet slechts uw talenten, maar geheel uw per soon en zelfs uwe gezondheid daarvoor hebt ten beste gegeven. En niet het minst moet U hulde worden gebracht voor uwe zorgen, besteed aan „Ons Tooneel". Waar uwe medewerking werd gevraagd voor ka tholieke belangen, daar vond men U en uwe trouwe tooneelisten immer bereid op te treden, en al de moeiten en zorgen op U te nemen, welke dc voorbereiding daar toe steeds vraagt. En God zegende uw werk: de Leidenaren weten het allen te verhalen, dat als Mej. Swart, met „Ons Tooneel" optrad, het vanzelfsprekend een succesavond werd. Met de schitterende uitvoering van de zen avond hebt U deze gewichtige en vruchtbare levensperiode afgesloten. Al moeten wij getuigen, dat het ons ten zeer ste spijt U te moeten verliezen, wij berus ten erin, omdat uwe beweegredenen van ouderdom en zwakke gezondheid overtui gend zijn. Maar wij mogen U niet van ons laten gaan, zonder U uit naam van geheel Katholiek Leiden dank en hulde te heb ben gebracht, met dc bede tot God, dat Hij U nog tal van jaren geve in gezond heid en geluk. En als geestelijk adviseur, als priester dus, stel ik er een eer in, hier de tolk te zijn van de gevoelens, die allen vervullen. Wat eer is: de Apoqteltaak, die U zoovele jaren schitterend hebt vervuld, heeft ons bewogen niet slechts Z. t>. H. den Bisschop van Haarlem, maar ook Z. H. den Paus daarvan in kennis te stellen. En het is mij een groot voorrecht U mede te deelen, dat het Z. H. behaagd heeft U het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" te schenken» Dank en hulde aan Mej. Ma ria Swart! Pater Mulder spelde nu mej. Swart het gouden kruis op de borst onder daverende toejuichingen. Voor mej. Swart was deze onderschei ding een volkomen verrassing; zjj was er geheel van uit het veld geslagen. De dames van „Ons Tooneel" zongen haar leidster np een huldigingslied toe en hielden een aardige fcoespraak-om-heurten. Namens „De Baby" en „Hulp in de Huishouding" richtte mej. Th. Elshof een hartelijk woord tot mej. Swart. Gij hebt een Christelijke opvoeding gehad, aldus spr., en daar hebt gij vruchten mee voort gebracht, niet alleen voor uzelven, maar vooral voor anderen. Namens de „Baby" en „Hulp in de Huishouding" hebben wij maar één wenscli: „Marie blijf bij ons, met je eerlijke, trouwe en buitengewone vriendschap!" De heer Creyghton, sprekende namens de St. Vincentiusvereeniging, wensckte mej. Swart toe, dat zij behouden moge de kracht om een goed voorbeeld te geven. De heer v. Deene, namens het Huisves tingscomité, dankte voor do steun van mej. Swart bij de bloemendagen, waardoor meer kinderen konden worden uitgezon den, dan het bestuur verwacht had. Wie weet, hoeveel kinderen aan U hun gezond heid te danken hebben. Wanneer <?r iemand is, die waard is het eerokruis te dragen, dan bent U het. Mej. v. d. Vijver, leidster van „Ruim Baan" sprak eveneens haar vreugde uit over de onderscheiding aan mej. Swart verleend. Bijna alle spreeksters lieten haar toe spraken van bloemstukken vergezeld gaan, zoodat mej. Swart weldra in een wolk van bloemen zat. Door mej. D. Coe- bergh en mevr. Duynstee werden ook na mens de St. Elisabeth vereen, bloemen aan geboden, en meerdere bloemstukken wa ren nog bij mej. Swart aan huis bezorgd. De gehuldigde nam hierna zelf het woord om allen hartelijkdank te zeggen. Het is een huldiging, die spr. niet ver wacht en ook niet gewenseht had. „Het werk dat ik gedaan heb, heb ik gedaan ter eere Gods. Ik had het charitatieve werk lief, ik moest werken en voelde m© ertoe gedrongen. En zoolang God mij helpt, be loof ik voor het charitatieve werk te le ven." (Toejuichingen). In de pauze was er gelegenheid mej. Swart met haar onderscheiding geluk te wenschen, en wij behoeven niet te zeggen, dat allen van deze gelegenheid graag ge bruik maakten. Na de pauze voerde het zangkoor „Ruim Baan", uit het spel „Van de zeven zonne straaltjes", geschreven door Cabharina v. Rennes. Er is van dit spel volop-genoten. De zang was uitstekend verzorgd evenals de sierlijke dansen van de Straaltjes van nutte" en de „Sohoonheidsstraaltjes". Het acteeren van sommige dames was op merkelijk goed. Onder de beproefdo lei ding van mej. v. d .Vijver gaat „Ruim Baan" een schoon© toekomst tegemoet, Door de dames van „Ruim Baan" werd aan het slot der opvoering aan mej. v. d. Vijver bloemen aangeboden. Een woord van dank" dient ook gebracht aan mevr. v. d. Lijken, die dc club met raad en daad ter zijde stond. De vice-presidente, mej. v. d. Laan, las aan het einde van dezen avond een brief voor van mevr. Manders, waarin deze mej. Swart van harte met de haar verleende onderscheiding gelukwenschte. De vice-presidente bracht voorts dank aan allen,, die tot deze huldiging hadden bijgedragen, namelijk het Comité, dc Eli- sabethsvereeniging, de Vincentiu>vereeni ging, „Ruim Baan", de Vrouwenbond in Zoeterwoude, het Huisvestingscomité, de Bond voor Groote Gezinnen en de Politie bond, en alle anderen, die op eenigerlei wijze tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt". Toen mej. Swart in een met bloemen overladen auto van de Schouwburg huis waarts reed, werd haar tot slot nog een „Lang zal zij leven" toegezongen. Prof. Duyvendalc naar Amerika. In aansluiting aan het reeds vermelde bericht kan worden medegedeeld, dat prof. dr. J. J. L. Duyvendak zich omstreeks half Juni naar Amerika zal inschepen, teneinde aan de Universiteit te Berkeley (Califor nia) gedurende het zomersemester een leeks colleges Ie geven en e enige voordrachten te houden. Begin September kan hij hier te lande worden terugverwacht. Vertegenwoordiging Leidsche Universiteit. De Senaat der Leidsche Universiteit zal bij de opening der nieuwe gebouwen van de Université Libre te Brussel in Juni van dit jaar worden vertegenwoordigd door prof. dr. L. van Itallie en prof. dr. A. O, By va nek en op het Congres voor Techni sche Meohania te Stockholm door prof. dr. A. D. Fokker. De Leidsche winkelstand. Hcdennamiddag heeft de opening plaats gehad van de nieuwe zaak van den heer Jac. Nijenhuis, Haarlemmerstraat 63. De heer Nijenhuis had sedert zeven jaar zijn zaak in uurwerken, enz. gevestigd op de Mare. Uitbreiding was evenwel drijfveer tot verplaatsing en daarvoor koos de heer Nijenhuis een pand op de Haarlemmer straat, welke als winkelstraat nog steeds een massa aantal bezoekers trekt. Dc nieuwe zaak is zoo modern mogelijk ingericht. Een fraaie etalage en een dito kast in den winkel bevatten een keuvcollec- tie klokken, pendules, barometers, enz. tot in de nieuwste uitvoeringen. De heer G. HillenaaT zorgde voor de ver bouwing, de heer Zonneveld voor het schil derwerk, terwijl de moderne electrische verlichting were! aangebracht door de N.V. v.h. Geeraerts Reuter. Zilveren jubileum. Morgen hoopt mej. C. Raaphorst, werk zaam als hulp in de huishouding in het St. Elisabeth-gesticht aan de Hooigracht, haar zilveren jubileum als zoodanig te herden ken. Dil voor do jubilaresse ongetwijfeld mooie feest zal Maandag a.s. feestelijk ge vierd worden. Leidsche Coöperatieve Keuken. In het gebouw der Vereeniging in de Rembrand-tstraat hield de Leidsche Coöpe ratieve Keuken haar jaarvergadering on der voorzitterschap van mevr. B. Reyst Vreebrug. Aan het verslag over hst afeeloopen jaar ontleenen wij het volgende: Het le dental steeg met 72 tot een aantal van 1131 leden. Uitgebracht naar de leden werden 71.319 maaltijden (v.j. 64.127); in het res taurant werden gebruikt 1S.93S diners (v.j. 16.959), 14.317 luncche (v.j. 10.833), terwijl nog cenige extra-maaltijden - werden ver zorgd voor een totaal van 243 deelnemers. De ontvangsten bedroegen 101.656.14 1/2 (v. j. 91.247.39 1/2), de winst, na gedane afschrijvingen 763.91 1/2 (v. j. ƒ612.59 1/2). Na vermelding van de in het jaar tot stand gekomen verbeteringen en uitbreiding, werd aangestipt, dat de prijs door de ver eeniging „Sehoolkindervoeding" betaald voor de ten behoeve dier vereeniging ver strekte maaltijden niet toereikend is om behoorlijk af te schrijven op de daarvoor gemaakte verbouwing en aangeschafte ma terialen. Nader zal berekend moeten wor den of de prijs voor de maaltijden van „Schoolkindervoeding" niet zal moeten worden verhoogd. Bij de hierna volgende voorziening in bestursvacatures, werden de aftredende leden met algemeene stemmen herbenoemd terwij] ook het voorstel om het bestuur te machtigen tot het toekennen van grati ficaties bij acclamatie werd aangenomen. MUZIEK. CHRISTELIJKE ZANGVEREENIGING „CON AMORE". Uitvoering in de Pieterskerk. Dirigent Smink heeft vele Leidenaars een groot genoegen gedaan met zijn alleszins goed verzorgde a Cappella-uitvoering, terwijl ook de muziekvertolking van de beide solisten me vrouw Rosa Spier, harpiste, en mevr. Jo Vin cent, sopraan-zangeres, er het hare toe bijge dragen hebben het muziekgenot te verhoogen. Een kort gebed vanaf den kansel opende den avond, waarna het koor aanving met „Jesus dulcis" van de Vittoria en „Adoramus Te" van de Palestrina. Een klassieke opgave dus! Deze beide zangen, geleid door den heer Smink, werden mooi van klank en Latijn- sqhen uitspraak en zuiver van intonatie uitge voerd, Hierna speelde mevrouw Rosa Spier .Sona te" van Dominico Scarlatti en „Passacaglia" van Hëndel, en wij hoorden muziek als zóó vanuit dc luchten neergedauwd. Het is een zingen en ruischen alsof de wind door de hoo rnen speelt, het water sprankelend opklatert of, de eenzame stem in het donker klinkt. Dit tokkel-instrument is zoo zuiver, subtiel van klank, idioom, argeloos en verrukkelijk! Wat is deze rauziek-schoonheid dan al de arrogante overdadigheid en het materialistische van de cerebraal-harden, Luister eens naar Scarlatti er. Handel, naar zoo'n „Pastorale" van Has- zelmans of „Rêverie" van Thomas en men zal het zeer bijzonder schoon aanvoelen, 't Klonk betooverend mooi. En dan, wat een fijn be snaarde, poëtisch ingestelde musicienne is mevrouw Spier, Zooals zij alles belicht met een rijke ornamentieke registratie, krijgt men een wonderlijk mooie kleurmengeling te hoo- ren. Naast deze soliste noemen wij mevrouw Jo Vincent. Zij nam plaats hoog naast het orgel en zong met haar verrukkelijk reine stem twee arias van Bach uit de cantate „Ach Gctt wie manches Herzeleid" en „Ich hatte viel Bekümmernis". Later hoorden wij de aria „Koramt all ihr Seraphin" uit „Samson" van Handel, welke bijzonder mooi lag en diens „Largo". Daar ligt 'in haar romantische, soms flegmatieke, soms melancholieke muziskmenta- liteit, ongetwijfeld een groote charme, niet minder in haar sympathieke reine stem Er was zeer veel moois in toon en slemaanwen ding, maar wat wij missen is een meer daad werkelijke muzikale warmte, die groote rijk dom van kleur aanvoert. De begeleiding door den heer D. Smink was scber en bescheiden. Van het koor hoorden wij een oud Duitsch kerklied „Jesus dood" dat zeer mooi en stem mingsvol aandeed en „Salve Cordis gaudium" door J. Bach geharmoniseerd: verder twee oud-Nederlandsche liederen van welke „lek wil mi geen vertroosten", qua vertolking bo ven aan stond; dan een koorbeworking van Schubert's „Pax Vobiscum" waarvan mevrouw Vincent de cantilene zong, door het koor a bouche fermée begeleid en tot slot „Jesus, k ben de Uwe" van Martin Kulke, een voor mij onbekenden componist. „Con Amore" heeft op de meest lofwaardi ge wijze gestreefd naar het devote mUziek- credo. Er werd 'n sfeer van wijding gescha pen. Vast beraden voert de dirigent de schare aan met de hem eigene expressie en orna mentiek. De zangeressen en zangers stemmen in en volgen met de grootste toewijding In het kort: er is mooi en zeer correct gezongen. Misschien zou er hier of daar ietsjes vlugger oi ietsjes meer woord-accentuatie wat meer emotioneel-schoon hebben in de hand gewerkt, maar dat is dan ook het sclierp-kritisch afge luisterde. Het gepraesteerde geeft niet anders dan stof tot prijs en dank. Dominee Thomas sprak het dankgebed uit. J K. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders H-an Leiden brengen ter a4fieme©jie/kenj®, jdat door He eren Gedeputeerde stater^' fan Zuid- Holland, aan het Gef.ee/tlbafe tuur van Leiden en recht verkrijgende*) vergunning is verleend tot het Jii/breMen van den Hoofdpost van de B§md«^er gevestigd in het perceel Garenmarkt ^o. 6. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Mei a.s. waargenomen dooi de apotheek: M. Boekwijt., Vischmarkt 8. Telef. 552. HILLEG0M. IN MEMORIAM J. H. M. BALVERS. In het „Kweekersblad" schrijft de heer P. Goemans Antz., secretaris afd. Hillegom van het H. B. G. Maandag 12 Mei j.l. is in de Maria Stichting te Haarlem na een smartelijk lijden de heer J. H. M. Balvers overleden. De heer J. H. M. Balvers is niet alleen een van de oplichters van het Genootschap, doch aan hem kan daarvan ook het leeu wenaandeel toegekend worden. De heer Balvers, een vlot en overtuigend spreker zijnde, was verzocht voor de oprichtings vergadering H.B.G. een inleidend woord te houden, hetwelk bekroond werd met dt definitieve oprichting van ons Genoot schap. Het zoude mij te ver voeren, een uitge breid memorandum te geven van hetgeen de overledene voor het Genootschap, in 't bijzonder voor de afdeeling Hillegom, is geweest. Slechts enkele der voornaamste werkzaamheden zal ik de revue laten pas- seeren. Van de oprichting van de afdeeling Hil legom H.B.G. af, was de heer Balvers se crotaris dezer afdeeling, tot het jaar 1907. in hetwelk hij gekozen werd tot voorzit ter. Het wa-s niet, dat het Genootschap hem niet meer ter harte ging, doch uittreding uit het Bloembollenvak en drukke werk zaamheden noopten hem in het jaar J92I tot bedanken als zoodanig. In de vergade ring van 9 Juli 1921 werd de heer Balvers, gezien de vele in het belang van het Ge nootschap, in 't bijzonder der afd. Hille gom, verrichte werkzaamheden, benoemd tot Eere-voorzitter der afdeeling. Onder leiding van den heer Balvers werd in 1908 besloten tot het houden van een Bloembollonbeurs, welke Beurs gedurende het handelsseizoen iedere». Donderdag in „Café Flora" zou worden gehouden. He! eerste jaar was de Beurs opengesteld van 17 Juli tot S October en werd bezocht doo; 1275 personen. Een overtuigend bewijs, dat de heer Balvers de levensvatbaarheid van een Bloembollonbeurs te dien tijde te Hil legom had ingezien. Tijdens het presidium van den overle dene werden in het handelsseizoen weke- lijksche bijeenkomsten gehouden, alwaai o.a. de prijzen werden besproken. Geduren de de wintermaanden werden verschillen de economische, sociale en technische- on derwerpen ingeleid. Tuinbouw'oenoodigdhe- den werden coöperatief ingekocht. Het houden van droge bloembollenvei lingen stond mede op het program van den heer Balvers. Op de vergadering van 18 April 1914 werd een Commissie van voor- bereiding daartoe benoemd, doch de kort daarop volgende Europeesehe oorlog be moeilijkte de oprichting. Dank zij den onvermoeiden arbeid van den overledene werd toch 20 Januari 1016 het reglement van een droge Bloembollen veiling vastgesteld en tot oprichting over gegaan. De aanhoudende wereldoorlog en dc daarmee gepaard gaande ontwrichting van den handel, heeft deze veiling slechts een kort bestaan gegund. Tijdens dc mobilisatie was de heer Bal vers zeer actief om gedurende het drukke seizoen verloven te verkrijgen voor de, on der Jc wapenen zijnde arbeiders. Geduren de deze benarde tijden wa-s het Genoot schap veel verschuldigd aan haar voorzit ter, niet alleen betreffende zijn werkzaam heden, dooli tevens voor zijn helder inzicht, goede raadgevingen en bemoedigende woorden. Ook na zijn uittreden uit het Bloembol lenvak waren de belangen van de cultuur en handel bij hem steeds in gedachten. Menige goede raad werd nadien gegeven en volgaarne geaccepteerd. Niet alleen do po* litiek, doch ook het bloembollenvak be treurt zijn heengaan. Door het verscheiden van den heer J. H. M. Balvers is van ons heengegaan een harde werker op velerlei terrein, een man, steeds tot helpen bereid, die niet alleen zich zei ven, doch ook zijn bedrijf heeft ge geven voor het algemeen belang. Zijn nagedachtenis zal steeds bij de vak beoefenaren in zeer dankbare herinnering blijven voortbestaan. LISSE. Ernstige aanrijding. Hedenmorgen tegen 12 uur had op dc Stalenbrug onder deze gemeente een ern stige aanrijding plaats. Een ongeveer 60- jarige reiziger in chocolade, zekere H. uit Haarlem, stak op de fiets plotseling den weg over, zonder teeken geven. Hij werd door een passeerende auto over reden en met een zware hersenschudding opgenomen. Dr. Hueber tut Sassenheim en de Lisser politie waren spoedig ter plaatse. De ongelukkige werd naar de Maria-Stich- ting te Haarlem overgebracht. Men vreest voor zijn leven.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2