21ste Jaargang VRIJDAG 23 MEI 1930 No. 6600 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND S)e£cicbclve6ouAomt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen F TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden het dubbele van het tarief n wordt berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop n verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen Een socialist en een christen Een Christen heeft tot plicht, óók voor de stoffelijke nooden van zijn medemensoh te hebben open oog en open hart prac- tisch gezegd: open portemonnaie. De door de Christenen gevoerde politiek heeft óók ten doel, de stoffelijke welvaart te bevorderen, in den meest uitgebreiden zin. Maar daarom is iemand, die inderdaad meevoelt met de nooden van zijn mede mensch, en die een gezonde welvaartspoli- tiek voorstaat nog geen Christen! Dit is een eenvoudige waarheid, welke eigenlijk tè eenvoudig moest zijn, om er aan te herinneren. Zulk 'n herinnering schijnt echter voor, slechts de oppervlakte der dingen rakende, zwevende zielen niet geheel en al overbo dig. Zoo zijn er, die na het verscheiden van Troelstra, om een werkelijk gegronde waardeering te uiten, de absoluut onge gronde bewering waagden, dat Troelstra toch eigenlijk Christen was lil soortgelijken geest zou zich zelfs heb ben geuit de Amsterdamsche predikant dr. J. G. Geelkerken. Volgens „Het Volk" het blijft voor rekening van dit orgaan heeft deze dominé Zondagavond onder de godsdienstoefening in zijn kerk gesproken over Troelstra's verscheiden; en wij lezen in genoemd blad: Hij herinnerde er daarbij aan, dat enkele dagen tevoren een groot man ten grave was gebracht. die, hoewel hij volgens veler oordeel (de redenaar zou daarover geen vonnis of uitspraak doen) geen christen was geweest, daad werkelijk in zijn gansche leven had betoond in daad en woord wat voor genaamde christenen taak en roeping Wie, die ook nog maar eenigen positief godsdienstigen inhoud geeft aan het be grip Christen, twijfelt 'n oogenblik aan de juistheid van de uitspraak, dat Troelstra geen Christen was 1('n Uit spraak, die, natuurlijk, niet in 't minst ?n vonnis is). In 't slot van 't hier geciteerde komt veronderstellende, dat het juist weer geeft typeerend uit de onlogische verwarring, welke wij in den aanvang van dit artikel signaleeren. Nogmaals: Taak en roeping van Christenen van geestelijken en leeken is inderdaad, ook te voelen, te arbeiden, te offeren voor de stoffelijke belangen hunner mede-men- sohen. Maar dat alléén maakt hen niet tot, stempelt hen niet als ChristenenEen Christen heeft ook andere plichten, hun oorsprong vindend in Christus' wil en wet, heeft ook een ander doel, dat zijn le vensdaden draagt Ge ontvangt op een avond twee bezoe kers; een er van is een uwer goede be kenden uit tientallen, de ander is een van uw enkele vrienden, misschien wel uw eenige vriend. Beiden hebben bij hun be zoek tot doel, om, van uwe gulle gastvrij heid profiteerend, in uw prettig gezel schap een aangename ontspanning te ge nieten. Dit is een doel, dat beiden zich ook gerust mógen stellen zooals van zelf spreekt. Maar ge moet hen teleurstellen. Ge hebt niet op bezoek gerekend en kunt hun niet dat voorzetten, wat zij eigenlijk ver wachten. En, daarenboven, tengevolge van een of andere teleurstelling, die u heeft aangegrepen, is uw stemming niet opge wekt noch opwekkend. Ge zit zoo men dat wel noemt in de put. Er ligt een neerslachtigheid over u; ge doet uw best uw bezoekers bemerken 't wel er on der uit te komen, maar dat gelukt u niet gemakkelijk. En de eene bezoeker, een uwer goede bekenden, weet al gauw een reden te vin den, om aan uw gezelschap te ontkomen; hij kan immers het doel, dat hij met zijn bezoek ten uwent beoogde, nu veel beter in een café bereiken; daar is 't veel pret tiger. Maar de ander, uw vriend, denkt er niet over, heen te gaan; hij vergeet, dat het doel van zijn komst was zichzelf een prettigen avond te geven, en tracht nu, om uw gedachten in een andere atmospheer te brengen. En, hoewel dat niet zoo gemak kelijk gaat en ook niet geheel wil slagen hij prijst zich gelukkig, dat hij bij u is gekomen en dat ge niet in een neerslachti ge stemming alleen zijt gebleven. Hij heeft de blijde voldoening, dien avond niet be ter te hebben kunnen besteden. Dat is een vergelijking, waarin men ziet, dat twee personen oogenschijnlijk precies hetzelfde doel kunnen hebben en toch in hun bedoeling zoo onoverbrugbaar- breed van elkaar af kunnen staan. Zóó de godsdienstlooze socialist en de geloovige Christen, die beide ernstig stre ven naar stoffelijk welvaart voor de menschheid DUITSCHLAND DE TOENEMENDE WERKLOOSHEID. Evenzeer als in Engeland begint in Duitschland de toeneming van de werk loosheid steeds meer te nijpen. Bij de re geering en de regeeringspartijen is dan ook den laatsten tijd herhaaldelijk onderwerp van beraadslaging geweest de oude vraag hoe de werkloozenverzekering moet worden gesaneerd wil men do rijksbegrooting, bij het toenemend aantal steuntrekkers, niet totaal ontwrichten. Gisteren hebben weer conferenties plaats gehad tusschen den rijkskanselier, den minister van Arbeid en den minister van Financiën. De toestand op de arbeidsmarkt is sinds het vorige jaar weer slechter geworden. Op 1 Mei waren er 754.000 werkloozen en ondersteunden meer dan op 1 Mei '29. Het verzekeringsinstituut schat het aantal werkloozen voor '30 op 1.5 millioen, welk groot aantal door deskundigen nog te ge ring wordt geacht. Als redmiddel" overweegt men weer ver hooging van de bijdrage (men weet, dat onder het kabinet-Müller een verhooging van de bijdrage van 3 1/2 tot 4 pet. werd verworpen). Thans is sprake van een ver hooging van 3 1/2 tot 4 1/2 pet-.! Ook is de. gedachte aan een „noodoffer" weer opgedoken. Zoowel de minister van arbeid Steger- wald als de minister van financiën Mol- denhauer moeten het erover eens zijn, dat er een verhooging van de bijdrage met een percent moet komen. Men verwacht in dien geest spoedig re- geeringsvoorstellen. Berlijnzonder hoofd. Nu dr. Böss is ontslagen als burgemees ter en bet nog wel een maand of drie kan duren alvorens de beslissing in hooger be roep volgt, maakt men zich bezorgd over het feit, dat de rijkshoofdstad zulk een langen tijd zonder hoofd zal zijn. Immers waarnemend burgemeester Scholz, die reeds zooveel maanden de groote verant woordelijkheid getorst heeft, is met ziekte verlof. Verschillende hooge gemeenteamb tenaren zijn om verschillende redenen bui ten dienst. Dit wordt een onmogelijke toe stand geacht, zoodat men rekening moet houden met den oisch van de bevolking, dat op een of andere wijze daarin wordt voorzien. FRANKRIJK. BRIANDS VEREENIGDE STATEN. De koele ontvangst. In het rapport van Albert Thomas, den directeur van het Internationaal Arbeids bureau, dat aan de internationale arbeids- conferentie zal worden voorgelegd, geeft de samensteller in scherpe bewoordingen zijn vrees te kennen, dat weldra, wanneer de staten voortgaan conferenties buiten den Volkenbond te houden, zooals de vlootcon- ferentie van Londen en de Locarno-confe- rentie en' voorts wanneer de idee van Briand voor een Europeesche statenbond wordt verwezenlijkt, zoowel de arbeidsor ganisatie als de Volkenbond leege organen worden, die alleen nog zullen dienen om DE BEROEMDE JEANNE D'ARC- FEESTEN zijn dit jaar weer te Com- piegne gehouden. De vertolkster der heldenfiguur in de stoet. de elders genomen besluiten goed te keu ren. Wanneer het arbeidsbureau aan zijn doel, het ideaal van Wilson, wil beantwoor den, moet men het niet verzwakken. De gewezen Fran-' l4 premier Herriot, die, zooals bekend, burgemeester van Lyon is, heeft een rede gehouden over Briand's memorandum. Herriot zeide te vreezen, dat men in den laatsten tijd wat internationale politieke verdragen betreft wat te veel van het goede heeft gehad. Men denke slechts aan de mislukkingen ten opzichte van douaneverdragen en ontwapeningsaccoor- den. Daarom achtte hij het beter eerst een gemeenschappelijke arbeidsorganisatie te stichten, waarin de vertegenwoordigers der Europeesche landen kunnen werken aan de regeling hunner geschillen. Het doelmatigst zou zijn, zoo besloot Herriot, wanneer men eerst internationale verdragen sloot tot veimiindering der werkloosheid, voor unifor me regeling van het postwezen, spoorweg verkeer, autc en vliegverkeer, en ten slotte voor de radio. Op deze technische gebieden is misschien het gemakkelijkst iets werke lijk Europeesch te bereiken. SPANJE. DE KONING IN CATALONIE. Koning Alfonso bevindt zich momenteel te Barcelona voor een veertiendaagsch be zoek. De koning is vergezeld van de koningin en de geheele koninklijke familie met uit zondering van den troonopvolger, den In fant Jaïme. Aan het koninklijk bezoek aan de hoofd stad van Catalonië, het brandpunt der on afhankelijkheidsbeweging, wordt groote politieke beteekenis gehecht. Het wordt beschouwd als een ernstige poging van het nieuwe bewind om do Catalanen voor zich te winnen. De monarchisten te Madrid hebben zich beijverd om van tevoren reeds een plechtig karakter aan de reis te geven door de koninklijke familie bij haar vertrek een grootsche ovatie te bereiden. Te Barce lona hadden de autoriteiten in proclama ties de Catalanen herinnerd aan de jong ste amnestie aan de leiders der Catalaan- sche propaganda, eraan toevoegend dat het moment was gekomen om waardeering te toonen voor de verzoeningsgezindheid der Kroon. Duizenden juichten de konink lijke gasten dan ook bij hun aankomst toe. Op het program staan tal van plechtig heden, welke er op zijn berekend om de Catalanen nader tot het koninklijk huis te brengen, o.a. een door den koning bij te wonen Catalaansch concert, waarop liede ren zullen worden gezongen, die tijdens de Dictatuur verboden waren. Toch moet worden afgewacht of dit alles de gewenschto uitwerking zal hebben. De toon der pers is vrij koel, en de Liga Cata- lanista, vooralsnog de machtigste politieke organisatie in Catalonië, toont zich weinig toeschietelijk, evenmin naar van zelf spreekt de Accio Catalana, een republi- keinsche organisatie. Het bezoek aan Barcelona zal worden gevolgd door een bezoek aan alle steden der provincie. ITALIË MUS60LINI TE MILAAN. „Wie heeft alles gedaan?" „Dc duce!" Gisteren bezichtigde Mussolini te Milaau wederom verschillende instellingen. Voor de Milaneesche arbeiders hield hij een groo te redevoering, waarin hij o a. verklaarde, dat de fascistische regeering in de acht jaren van haar bestaan zich steeds het lot der arbeiders ten zeerste had aange trokken. Op de vragen van Mussolini: „Wie heeft in 1923 de achturenwet tot stand gebracht? Wie heeft den arbeidstoeslag gedurende den tijd van zwangerschap verhoogd? Wie heeft de gedwongen verzekering tegen de tuberculose ingesteld?" antwoordden de verzamelde arbeiders telkens eenstemmig: „De Duce!" „Dit echter", ging Mussolini voort, „is nog slechts een gedeelte, de fascistische heerschappij heeft arbeid en kapitaal op gelijken trap gezet, met gelijke rechten, en gelijke plichten. Iets dergelijks is in geen enkel land tor woreld geschied". Na nog gewezen te hebben op het groote aantal werkloozen in Engeland, besloot Mussolini met de vraag: „Aan wie behoort het recht op den arbeid?" Waarop de ge heele vergadering wederom eenstemmig: „Ons", schreeuwde. BRITSCH-INDIE DE TOESTAND IN BR. INDIE. Troepen naar Surat. De toestand in Indië blijft zioh nog steeds ernstig ontwikkelen. In de haven stad Surat, 80 K.M. ten Noorden van Bombay gelegen, zijn gisteren 250 cavala- risten onder bevel van een overste aange komen, die geheel van oorlogsuitrusting zijn voorzien en 5 pantserauto's en een zeer groot aantal machinegeweren bij zich hebben. De troepen hebben in do nabij heid van het hoofdkwartier der politie hun tenten opgeslagen. Aangezien de Britsche autoriteiten een scherpe censuur uitoefe nen, is nog niet bekend welke gebeurtenis sen aanleiding tot het zenden van deze troepen zijn geweest. Van het station Ka rachi zijn groote hoeveelheden dynamiet uit een spoorwegwagen verdwenen. Het onderzoek door de politie leverde geen resultaat op. Te Bombay vond onder lei ding van den afgetreden voorzitter der wetgevende vergadering Patel dc grootste tot nog toe gehouden massa-demonstratie plaats, waaraan naar schatting 100.000 personen deelnamen. Behalve Patel voer den nog 50 andere sprekers het woord. De redevoeringen werden met behulp van luidsprekers verstaanbaar gemaakt. Een run op de bank van Indië. Gisteren begon, naar uit Bombay ge meld wordt, een ware ruu op de bank van Indië. Niet alleen te Bombay maar ook in vele andere plaatsen werden bij de filialen van de bank groote bedragen aan geld en waarden opgenomen. Alleen de bank van Indië te Bombay betaalde gisteren in to taal 500.000 pond sterling uit. Slechts bij de filialen te Calcutta en Allakabad kwam geen bijzondere drukte voor. Gewijzigde tactiek. De oorlogsraad van het Indische con gres is tot de conclusie gekomen, dat de kleine aanvallen op de zoutdepots nutte loos zijn. Besloten is derhalve in dc toekomst massa-aanvallen te organiseeren. Zulk een aanval is beraamd te Dharasana, doch de datum er voor is nog niet bekend ge maakt. Naar uit Pesjawar wordt gemeld, zijn bij een luchtbombardement een groot aan tal aanhangers van den hadji van Toe- rangzai gedood of gewond. DE CRISIS IN DEN LANDBOUW. Een steunmaatregel van de regeering. Binnenlandsch vleesch voor het leger. Naar de „Msbd." verneemt, heeft de Minister van Defensie bepaald, dat bij de eerstvolgende aanbesteding voor het le veren van vleesch aan het leger alleen binnenlandsch vleesch in aanmerking mag komen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Toenemende werkloosheid in Duitsch- De toestand in Britsch-lndië blijft zich ernsSig ontwikkelen. De „Graf Zeppelin" gisteravond te Per- nambuco geland. (Luchtv. 2de blad en Te legrammen). Men maakt zich ongerust over het lot van Amy Johnson, van wie geen berichten ont vangen werden. (Luchtvaart, 2do blad). BINNENLAND. Door de Tweede Kamer zijn gisteren de wets-ontwerpen tot wijziging der Ongeval lenwet 1921 van de Land- en Tuinbouw- ongevallenwet 1922 z. h. s. aangenomen. (3de blad). Bij Kon. Besluit zijn benoemd de afge vaardigden van Nederland naar de 14e In ternationale Arbeidsconferentie te Genève (lste blad). Bepaald is, dat voortaan voor het leger uitsluitend binnenlandsch vleesch mag worden gebruikt, (lste blad). Mgr. F. Evers neemt ontslag als hoofd aalmoezenier en zal worden opgevolgd door aalmoezenier J. Noordman (L. en V., 3de blad). Dreigend conflict in de sigaren-industrie (lste blad). Een kassierskantoor te Breda heeft zijn betalingen gestaakt. De kassier spoor loos verdwenen. (Gem. Berichten, 2de blad). DE VEERTIENDE INTERNATIONALE ARBEIDSCONFERENTIE. Nederlandsche afgevaardigden. Bij Kon. besluit van 12 Mei zijn tot le den van de afvaardiging van Nederland naar dc 14de Internationale Arbeidscon ferentie, welke op 10 Juni a.s. te Genève is bijeengeroepen, benoemd: tot afgevaardigde der Nederlandsche Regeering, tevens voorzitter der delegatie dr. W. H. Nolens, Minister van Staat, voor zitter van den Hoogcn Raad van Arbeid, voorzitter van den Mijnraad; tot afge vaardigde der Nederlandsche 'Regcering dr. E. Moresco, oud-vice-president van den Raad van Nederlandsoh-Indië; tot afgevaardigde, vertegenwoordigende de Nederlandsche werkgevers, F. L. van der Bom, voorzitter van de Christelijke Werkgeversvereeniging te Amsterdam; tot afgevaardigde, vertegenwoordigende de Nederlandsche arbeiders, G. J. A. Smit Jr., voorzitter van den Ncdcrlandschon Bond van Handels- en Kantoorbedienden, secretaris van dc Internationalo Federatie van Handels- en Kantoorbedienden. Tot technische raadsleden van de rc- geeringsafgevaardigden: mr. N. C'. Couvée referendaris bij het Departement van Wa terstaat; dr. B. J. Ha-ga, hoofdambtenaar bij het Departement van Binnenlandsch Bestuur in Nedcrlandsch-Indië; H. L. Scholte, hoofdinspecteur van den arbeid, toegevoegd aan den directeur-generaal van den arbeid; Raden Adipati Ario Soe- jono, oud-regent van Pasocroean thans lid van het college van gedelegeerden uit den Volksraad; mejuffrouw mr. G. J. Stem berg, referendaris bij het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, tevens se cretaris der afvaardiging. Tot technische raadslieden van den af gevaardigde voor de werkgevers: dr. J. F. A. M. Buffart, oud-voorzitter van den A. V. R. O. S. te Medan; mr. A. Haex, di recteur der Maatschappij tot Exploitatie van Limburgsche steenkolenmijnen te Heerlen; mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, secretaris van de Afdeeling „Ne derland" der Intern. Organisatie Van In dustrieel e Werkgevers, algemeen secreta ris van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, toegevoegd lid van den raad van beheer van het internationaal Arbeids bureau; J. Mous, chef van de sociale afdee ling der Staatsmijnen in Limburg. Tot technische 'raadslieden van den af gevaardigde voor dc arbeiders: J. Nauta, lid van het dagelijksch bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond, voor zitter van de Nederlandsche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbe dienden te Amsterdam; Jos. Pelzer, secre taris van den Ncdcrlandschon Roomsch- Katholieken Mijnwerkersbond te Heerlen; Hadji Agoes Salim, ondervoorzitter van de Vereeniging „Sarckat Islam" tc Welte vreden; P. J. S. Serrarens, bestuurslid van het Roomsch-Katholiek Werkliedenver bond in Nederland, secretaris van het In ternationaal Christelijk Vakverbond te Utrecht.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1