De meester der lucht VRIJDAG 23 MEI 1930 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 EEN HERINNERING J>e geestdriftige wijze, waarop de her nieuwde actie ten bate van het Dr. Schaep- manfonds in den vorm van het „Tiengul- denplan" alom ontvangen is, heeft ons met goede verwachtingen vervuld. Het katholieke volk is daardoor nog een3 overtuigend herinnerd aan deze ge wichtige zaak, welke noodzakelijk tot een goed eindresultaat gebracht moet worden om het moeizaam verworven erfdeel der va deren op staatkundig gebied te kunnen handhaven. Het degelijk voorbereide plan, om in de millioen-stemmen-partij nog eens ƒ200.000 bijeen te brengen, heeft de enkelingen dit maal niet willen lastig vallen. Het beroep werd gedaan op alle NederLandsche Katho lieke Vereeni gingen, en Instellingen. En niet zonder redenEr bestaat nu eenmaal een sprekend verband tusschen het katho lieke vereenigingsleven en de katholieke staatkunde. Ons geslacht is ondankbaar jegens het verleden, indien het vergeet of onderschat het kostbare bezit van het on belemmerde vereenigingsrechfc, dat ons volksdeel in staat stelt in volle vrijheid en op alle gebied der samenleving zijn kracht te ontplooien in een veelzijdig en intens vereenigingsleven. Wij dienen te beseffen wat dit beteekent en welke waarde dit voor ons volksleven vertegenwoordigt. Immers zonder Katholieke Staatkunde hoe onvolmaakt en soms gebrekkig ook geen kerkelijke, geen godsdienstige vrij heid, geen vrijheid van actie op allerlei gebieden, die ons dierbaar zijn. Wij den ken aan onderwijsbelangen, liefdadigheid, kinderbescherming, reclasseering, woning bouw, Wit-Gele Kruis, onze sociale organi saties in al hare geledingen en duizender lei andere associatie-vormen, die alle in ens verdeelde land de onmisbare bewegings vrijheid als vrucht eener hechte staatkun dige positie van ons volksdeel hebben ver kregen en rustig bezitten. Goed inzicht en gevoel voor redelijkheid sporen er toe aan, dat de leiders onzer ver- eenigingen en instellingen zich deze feiten in dit verband eens dankbaar herinneren. Doch wij mogen eveneens herinneren aan onzen rol, onzen plicht, onze taak in de toekomst. Er is dezer dagen terecht gewezen op de onontkoombare noodzakelijkheid van poli tieke opvoeding, ook van het katholieke volk, dat, nu het steeds meer geroepen wordt leiding te geven, daartoe ok moet in staat zijn. Met een beroep op het oor deel van onzen regeerenden Paus die kent de kracht der staatkunde is be toogd, dat cr aan de indrukwekkende massa van ons millioen katholieke kiezers nog moet worden gevormd, geschoold, ontwik keld, beschaafd, bezield met geestdrift en een diepe hecht, gefundeerde overtuiging. Inderdaad een aantrekkelijk, verheffend program voor de Katholieke Staatspartij met als materieele uitvoerende hulp: 2 secretarissen en één typewriter Welk een taak in dit scherpe licht de grootste politieke partij van Nederland in de allernaaste toekomst wacht Er is ontelbare malen in alle toonaarden over gesproken en geschreven. Wij mogen slechts in 't kort herinneren aan onze poli tieke actie en voorlichting, aan kernvor ming, aan een advies-centrale voor ge meentepolitiek, aan een eigen partij-cor respondentieblad, aan politieke studie en ideeënvorming, aan geregeld hoognoodig contact met onze katholieke zusterpartij in Indië, aan uitbreiding en versteviging onzer relaties met buitenlandsche katho lieke partijen. Yoor wie het mocht vergeten zijn, mo gen wij er aan herinneren, dat onze Pavtij nog steeds geen behoorlijk documentarie- arsenaal heeft, geen boeken, geen knipsels, geen abonnementen. Onze vrouwen vragen staatkundig de bij zondere belangstelling, en nog veel meer onze jeugd. Met de „jongeren" moge de partij werken aan de theorie, en de soms onbegrepen pnacfcische kunst der ouderen worde verklaard en toegelicht, maar naast die kleine groep staat de groote massa der jeugd, die onmiddellijk moet bewerkt wor den en niet met. rust mag worden gelaten. FEUILLETON door MARC GOTTVIEUX. 34) Terwijl ik daar stond te wachten, volg den de dynamietontploffingen elkander snel op. Rotsblokken vlogen door de lucht en zonden hun rookpluimen omhoog in irc vlakte. De leembrokken kookten in de zon. De lange rijen van naakte mannen begonnen een dans op het rythme van den Bedouinschen rhita en de keteltrom der negers. In deze onveranderlijke, grandioze om geving van de Sahara, voor&l op de bezwij mende men van den dag, kan men denken, dat men leeft in de antieke oudheid. Mieft voelt zich op oogenblikken terug in den lijd der Pharao's, in den tijd der groote Egyp tische werken, toen een slavenvolk den roo- den berg uitgroef en de onderaardsche mo numentale begraafplaats maakte. September. Altijd inspannende arbeid ondanks de hitteDe thermometer wijst tusschen 48 en 53 graden in de schaduw in het cen trum van de onderaardsche cel, waar de temperatuur nog het dragelijkst is. De tun nel gaat met den dag verder den berg in. Rondom de gara, stijgt een rijweg spi raalvormig omhoog. Op den top, die den vorm heeft van een tafel, verheffen zich de contructiewerkplaatsen, de diensten van de luchthaven, de bewaarplaatsen voor En wie houdt het zoo verwaarloosde ge schiedboek der partij bij 1 Wij willen dat onze Partij dat alles zal zijn, men verwacht van de partijleiding al lesen wc hebben eigenlijk nog niets en de partijleiding kan nog veel te weinig ge ven Zoo staan de zaken in 193f). Nu het ideaal ecner volledig toc-gerusto Partij aan belangstelling cn waarde e ring meer en meer wint, komt de leiding der R..-K. Staatspartij aan al do katholieke ver- eenigingen en instellingen minstens ƒ10 vragen, die te zamen niet goeden wil en eenige goed gee fschheid dc somma- van 200.000.kunnen bijeenbrengen als er nu eens geen één achterblijft. Daaraan vooral willen wij zoo gaarne nog eens met klem en met den grootst mogelijken aan drang herinneren. Want daar ligt het suc ces van dit „Tienguldenplan", dat geen en kele vereeniging vergeet het verzoek in te willigen Ware het niet verdietig indien door on bedachtzaamheid of nalatigheid geldge brek hiervoor is wel bijna niet denkbaar der aangeschreven bestuursleden of andere functionarissen, door gebrek aan medewer king of inzicht der besturen, deze kans om er ineens te komen, voorbijging, onge bruikt Zeker het Comité van Aetie zou dan weer wat anders verzinnen en opnieuw be ginnen. Maar dat behoeft nietEr is an der werk dat staat te wachten! Daarom willen wij alle katholieke ver- eenigingen en instellingen en hare bestu ren nu nog eens met grooten nadruk: „Herinnert u het Tiengulden-plan" toeroe pen UIT DE RIJNSTREEK REEUWIJKSCHE EN SLUIPWIJKSCHE PLASSEN. Droogmaken of in ongerep- ten toestand bewaren? Actie vóór en tegen de beslis sing bij de Staten. Plas of polder. Een half uur gaans van Gouda, ter rechterzijde van den weg naar Bodegra ven, liggen de Reeuwijksehe en Sluipwijk- sche Plassen, groote watervlakten, temid den waarvan talrijke met houtgewas be groeide eilandjes liggen en aan welker liefelijke boorden landelijke huisjes te pronken staan. Een echt Hollandsch wa- terlandschap vol machtige bekoring. Of deze plassen, door uitvening ont staan, watervlak zullen blijven, dan wel polderland zullen worden, is een vraag, welke binnenkort in de Statenvergadering van Zuid-Holland beslist zal worden en welke thans vele gemoederen in beroering brengt. We willen in 't kort onze meening over dit onderwerp zeggen; doch das tb ij op den voorgrond stellen, dat we niet hee- lemaal onbevoordeeld zijn. Dit waren we wel tot voor korten tijd. Want we be'hooren niet tot lien, die een voudig zóó redeneeren: Wat, liggen daar plassen met eilandjes en bosehjes er in, dan moeten deze ongeschonden bewaard worden. Dat hebben we getoond ten aanzien van de Nieuwkoopsche plassen,waarvan we gaarne een gedeelte zouden willen dempen met het Haagsche vuil; dat ge deelte nl. dat uit kroggen en rietlanden bestaat, om zoodoende het aspect der plassen zelf te vermooien. We zouden dus eerst de Reeuwijksehe plassen willen zien en deskundige voor lichting wenschen, vóór we een oordeel geven. Die hebben we gehad en nu zijn we niet geheel onbevooroordeeld meer. In de eerste plaats niet, omdat Ged. Staten van Zuid-Holland een afwijzend voorstel hebben ingediend bij cle Staten. Dat dit college overwegend rechts is, heeft geen invloed op onze meening. Plassen droog- steen en kalk, de groote pyramidal© toren, waarop de antenne van de draadlooze ge plaatst zal worden en de vuurtorens voor de landing. 10 September. Mijn eerste convooi van vrachtwagens is juist aangekomen na over de zandbergen van EI Bab, welke den weg van Ghadames versperren, gereden te zijn. Dat is een gelukkig voorteeken voor de toekomst. En toen zij die brommende machines van de vlakte zagen afdalen, gingen dc werklie den er van door en wierpen hun gereed schap weg, meenend dat het demonen wa ren; anderen, die een beetje geleerder wa ren dachten dat het vliegmachines wa ren! Wat een rijkdommen zijn niet uit die voertuigen gehaald. Zij zijn tentoongesteld voor de cel: de mecaniciens van het con vooi maken er een Inventaris van: vuurto rens, projectors, dynamo's, groepen oiectrr- citeitverwekkers, meteorologische in kW. ment en, bakken voor heb opvangen der zonnewarmte voor kracht en licht en voor al ontelbare gallons benzineDe kwes tie van de benzine-distributic, van de op berging van dezen voorraad zonder ver damping bij deze geweldige warmte, dat is een vitaal belang voor den luchtweg. Een reusachtige resrvoir van tweehonderd duizend liter wordt uitgehouwen in de tuf steen van de gara. Daarin loopt beneden een verzamelfilter, die ons gemakkelijk in staat zal stollen, de benzine onder druk in de kamers van de Ramses te brengen. Ik zal daardoor voor twee een halve maand voorraad hebben, voldoende voor een reis die een week za-1 duren. En als het verkeer LondenDe Kaap drukker wordt? vroeg mij mijn opzichter. Ik had reeds aan het probleem gedacht: maken of behouden heeft gelukkig met de politiek nog niets te maken, al willen som migen er graag een politieke kwestie van maken. Maar in dit college zitten praetisehc menschen, die hccleniaal niet als fanatici ten aanzien van „natuurmonumenten" be schouwd mogen worden; zij zullen niet tot eiken prijs een plasje sparen, als er vrucht baar land te winnen is. In de tweede plaats bob ik de memorie gelezen, waarin het lid der Staten, de Goudsche wethouder IC. R. van Staal de argumenten voor het behoud tracht te weerleggen. De wijze, waarop dit geschiedt is niet zeer sympathiek, gelijk wij trouwens van dezen roerigen sociaal-democraat o?k niet zouden verwachten. Maar we zouden dat kunnen vergeten, als de argumentatie niet zoo tegenviel. Eén voorbeeld. Als de schrijver de kosten opmaakt, dan rekent hij voor onteigening van „behoor lijk tuinland" 3000 per H.A.; doch later, bij de exploitatierekening, spreekt hij van tuingrond, die van 6000 tot 9625 per H.A. zal opbrengen. Dat is weinig conse quent, omdat de thans gunstig gelegen stukjes tuingrond zeker niet door de droogmaking in betere conditie komen. Trouwens, als landbouweconoom doet de heer Van Staal zich zeker niet kennen. Wat zeggen zijn partijgenooten Mansholt en Van der Sluis bijv. van deze stelling: „Waar het als een wet moet worden beschouwd, dat de landprijzen niet de conjunctuur volgen, integendeel be- heersoht worden door den fac-tor, hoe veel beschikbare cultuurgrond er is, staat het dus ook vast, dat de risico- post, waar zoo angstvallig tegen op wordt gezien, wel beduidend kleiner, maar niet grooter kan worden." De laatste jaren hebben het waarlijk wel anders geleerd. In de derde plaats ben ik niet geheel onbevooroordeeld, omdat we Zaterdag on der leiding van het Goudsche comité tot behoud der Plassen een mooie vaartocht hebben gemaakt en waar het weer zeldzaam was, met heb oog op zoo'n water tocht voor honderd procent in orde daar komt men licht onder de bekoring. Evenwel, ik ben niet zoodanig onder hypnose van het comité gekomen, dat ik niets dan lichtzijden zag. Wat de droogmakers aanvoeren, moge niet voldoende zijn om voorstander te worden; met hun argu menten dient men rekening te houden. Want bij behoud der plassen zijn ze juist van beteekenis. Het is volkomen juist, dat de Plassen tot heden weinig belangstelling trokken. De propaganda is pas begonnen toen er over droogmaking gerept werd. En men ontkomt niet aan den indruk, dat ze tot heden bijna uitsluitend moesten dienen als uitspanningsgelegenheid van de „Goud sche heerenpartij" en yoor andere „kapi talisten-eigenaars", zooals notaris d'Aume- rie van Scheveningen. Do heer Van Staal zegt het in zijn me morie nog iets hatelijker dan ik, maar aan dien indruk ontkomt men niet. Ook is het niet voor tegenspraak vat baar, dat de toegangswegen en de onder linge verbinding der plassen alles te wen schen overlaten, Om ze „productief' te maken, zal er heel wat moeten gebeuren. Intusschen, is dat nu een reden, om te beweren, dat het behoud geen zaak van algemeen belang is? Zie eens, het Goudsche Comité bestaat uit deftige heeren als: Dr. S. S. Hoogstra de heer F. Tieter, de heer H. J. Lafeber, voorzitter polder Sluipwijk. Dr. W. Zuydam en Drs. Soheygrond; maar mag dat nu voor een man als de heer Van Staal reden zijn om Rotterdamsche scciaal-democra^ ten, die op behoud aandringen, als onnoo- zelen te beschouwen? Gemeentebesturen van groote steden zien er geen been in om tonnen gouds be schikbaar te stellen voor het aanleggen van parken en vijvers; vooral ook om ont- spanningsplaatsen te verkrijgen voor de ik zoek een oplossing. Ahdie benzine kwestie voor de toekomst der lucht vaart! Als deze onvruchtbare bodem van de Sa hara eens in zijn ingewanden petroleum- bronnen verborg, zooals ze onuitputtelijke bronnen van water verbergt!Maar niets, niets wees in die riehtinggeen enkele doorsijpeling, ondanks aanhoudende proefnemingen. In mijn kamer, komt commandant Dury vaak een kijkje nemen. Hij kijkt graag naar de witte kalkmuren, de groote teeke- ningen van de luchthaven, de constructie- profielen van den tunnel, van den put, de verzamelfilters. Als hij voor die plannen staat, denkt Dury na en discussieert met mij Hij stond eerst sceptisch tegenover het welslagen van mijn onderneming. Hij "sprak van de onmogelijkheid om de noodzakelijke werklieden bijeen te krijgen en hen in het leven te houden, tengevolge van de afwe zigheid van water Ik liet mij den moed niet ontnemen. Langzamerhand werden de moeilijkheden opgelost; het goud, het goud van de Wereld Luchtvaart Mij. heeft wonderen verricht. Een tweede kunstmatigen put werd naast, den palmentuin aangelegd, dank zij het ge- perfectionneerde boringsmateriaal, aange voerd met kameelen en Arabieren. Het wa ter borrelde opi zekeren dag uit den grond op, en leverde meer dan 2o000 liter per se conde Ketelmuziek, you-you's van vrouwen, uit roepen van toovenaars, Soedaneesche ci ters, luchtspringen in dc lauwe plassen dooi de huilende menigte, die Allah dankte Het water drong zelf de vlakte binnen. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 24 Mei. Huizen, 1875 M. (Uitsl. KRO.-uitzending|. 8.159.30 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.01—12.15 Politieber. 12.151.15 Concert door K.R.O.-Trio. I.15—2.00 Gramofoonpl. 2.003.15 Kinderuurtje. 4.004.40 Gramofoonpl. 4.405.00 Radio Zwemcursus door S. P. J. Borsten. 5.006.00 Gramofoonpl. 6.156.30 Sportpraatje door S. P. J. Borsten. 6.306.55 Gramofoonpl. 6.557.15 Journal. Weekoverzicht door Paul de Waart. 7.157.45 Causerie door ir. L. J. M. Feber. 7.458.00 Politieber. 8.019.30 Studio-opvoering van „De Zon derlinge Marskramer", vroolijk spel uit de oude doos in 3 bedrijven door P. A. Bruinsma. 9.3012.00 Concert door het K.R.O. Sa lon-Orkest. Hilversum. Na 1 uur: 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.002.00 Concert. A.V.R.O.-Kwitet. 2.00—2.30 Modepraatje door me\r. de Leeuw-van Rees. 2.304.30 Aansl. van het Tuschinski- Theater te Amsterdam. 4.305.00 Sportpraatje door H. Hollan der. 5.005.30 J. C. Vis: „Een vacantiehuis voor gebrekkigen 5.306.00 Gramofoonpl. 6.00 Tijdsein. Concert door het Omroep orkest: H. Cremers (cello), H. Didema (zang). 8.00 V.A.R.A.-uitzending. Da ven try, 1554,4 M- 10.35 Morgenwijding. II.05—11.20 Lezing. 1.202.20 Orkestconcert. 3.50 Empire Day-viering. Koren, orkest en gemeenschappelijk zingen. Kerkdienst. 5.35 Kinderuurtje. arbeidersbevolking e.n nu moet de heer Van Staal niet beweren: als raen'iets voor de arbeiders wil doen, kan men de mil- lioenen beter gebruiken, dan om deze plas sen „genietbaar te maken". Dal cijfer „vele millioenen" is natuur lijk uit de lucht gegrepen en maakt een wonderlijken indruk tegenover de lutteie sommen, welke maar noodig zullen zijn voor de droogmaking. Doch bovendien, de plassen liggen in 't knooppunt van lijnen tusschen de groote steden: Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht; en wor den volgens het nieuwe wegenplan zeer goed bereikbaar voor autobussen bijv. Blijven de plassen behouden, dan moeten ze natuurlijk om zoo te zeggen „nationaal bezit" worden; d. w. z. toegankelijk en be reikbaar voor iedereen; maar de actie van dezen tijd gaat, zooals van zelf spreekt, ook in deze ridhting. En als dat geschiedt, dan zal ieder het, met mannen als Dr. Jac. P. Thijsse, Mr. v. Tienhoven e.a. eens zijn, dat zoo'n ideaal stukje landschoon behouden moet blijven. Dit besluit valt te gemakkelijker te ne men, omdat de economische kant der zaak tot groote voorzichtigheid maant. Met verbazing leest men de argumenta tie dat. de grondsoort der ingedijkte pol ders Schermer, Beemster, Haarlemmer meer e. a. meegevallen is en dat het met deze polders ook wel goed zal gaan. Wie dijkt er nu zoo lukraak in? Als een wig dringt tusschen do plassen in de pol der Vettenbroek. De naam lijkt wel een parodie; want deze proofpolder is precies liet omgekeerde van vet en vruchtbaar. Nu Ik moest het landingsterrein tegen de overstrooming verdedigen en een klein kunstmatig meer aanleggen. Reeds begon er nieuw leven te ontkiemen rondom de vier kante plaats, teer groen van gerst en het zaad begon uil te komen. Morgen zullen de loten van wolfsmelk en dadelboonien uit botten in den vochten grond, onder het vuur der zon. Morgen zal een groenende oase te voor schijn treden en den uitgedorden planten groei van den ouden post van Téinassin vervangen. Dit wonder van het water, reeds verschillende honderden keeren door de Roumiers in dc Sahara toegepast op den drogen, maar onuitputtelijke verborgen bronnen bevattende bodem, verhoogde mijn aanzien niet weinig. Ik zou er mij van be dienen om tot onderhandeling te komen. Bij het zien van deze resultaten week hot sceptische van Dury al meer en meer. Meer en meer werd hij ingenomen met het idee. Op de witte muren naast de plannen cn berekeningen heb ik een Afrikaansch continent geleekend en daarop de route van dc luchtlijn ParijsDc Kaap; vervol geus de emplacementen van de meteorolo gische en radiogonimetische stations, alsook de hulpterreinen, die op de ontzaglijke Sa hara de keten in de luchtlijn zullen vor men. De eerste post is ingericht nabij Ghada mes te Fort-Saint, vijfhonderd kilometer van Ben Gardané de tweede is gebouwd te Djanet, zeshonderd kilometer verder, de derde is hier te Témassin, de vierde zal te Bilma ingericht worden, ten zuiden van mijn luchthavenwat het punt van uit komst bij Tchad betreft, aarzel ik nog. Zal dit te N'guimi zijn of wel te Kouh, de hoofdstad van Kanem of wel nog meer ten 6.20 Muzik. intermezzo. 6.35 Nieuws'oer. 7.00 Sportber. 7.05 Orgelspel door W. S. Vale. 7.20 Lezingen. 7.50 Vaudeville. 9.0? Lezing en nieuwsber. 9.50 Empire Day-programm.i. Lezing door den Premier Ramsay MacDoualcl. 10.05 „The Empire as Communication". Empire Day-progranima. 10.5012.20 Dansmuziek. „Radio-Pari s", 1725 M 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Kinderuurtje. 1.50 Dansmuziek. 6.20 Concert. 9.05 Concert. 9.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3511.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Concert. Orkest en sopraan. 5.506.50 Concert door luit- en mando line-orkest. 8.20 Vroolijke avond. Daarna tol 12.20: Dansmuziek. Vervolgens tot 1.20: Gramo- foonpla-ten. Kalundbqrg, 1153 M. I.051.35 Gramofoonpl. 3.203.50 Kinderuurtje. 3.505.50 Orkestconcert en voordracht. 8.209.20 Orkestconcert. 10.0511.10 Concert. Orkest en zang. II.1012.35 Dansmuziek. Brussel, 508,5 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Trio-concert. 8.35 Concert. Zeesen, 1635 M. 6.5012.20 Lezingen. 12.201.10 Concert. Koor, orkest so listen. 1.102.20 Berichten. 2.202.50 Gramofoonpl. 2.50—4.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 „Tingel-Tangel". Vroolijke avond in de schoone Meimaand, terwijl overal de koeien sohuil gaan tusschen het welige gras, is de polder Vettenbroek om zoo te zeggen „blauw van ellende, met hartzeer bevoerd". Het gras is van dc minste kwa liteit en 't geheel heeft meer van een dras sig kroggenlandschap dan van een malsche weide. Geen wonder ook, na de droogma king zakt dit land niet weinig; een om standigheid, waarmee men bij de schade- vergoedingsregeling ter dege rekening moet houden. Trouwens, dat wordt toch een moeilijke kwestie. De droogmakers, spiegelen de eigenaars van kleine bedrijfjes en de arme vis'sdkers nu wel voor, dat ze goed gesi tueerde arbeiders worden; maar in Giet hoorn zijn vele soortgelijke illusies ver dwenen. En dit staat wel vast, dat de tegenwoor dige tuingronden in waarde dalen, indien niet ongeschikt worden voor de loonendê teelt van tegenwoordig. Prachtisch gesproken bevriest er tegen woordig nooit iets: de watervlakten zijn kostelijke warmtereservoirs, welke de win terkou temperen. Straks krijgt men. ook volgens do Boskoopscke kweekers, die op meer cultuurgrond hier geen prijs stellen, een koude, kale polder, welke economisch een schadepost zal zijn. Immers, thans kan men voor gelijksoortig polderland in de omgeving nauwelijks 600 per H.A. ma ken; want van het kweeken van Rozen- stek, Seringen, Ligusters en Coniferen zal geen sprake zijn. Daartegenover staat, daL jacht en visscherij van steeds grooter beteekenis worden, vooral do laatste. zuiden van het meer, te Oubanghi, bij Fort Lamy? Ik weet het nog niet. Die toekomstige luchthaven voor do ver binding met den sector van den Congo heeft des te meer belang, naarmate hij zich eens op het kruispunt van den weg Noord- Zuid TunisDc Kaap zal bevinden en van de loodlijn daarop Oost-West, AdenDa har, de lijn, die Zuid-Amerika met. Indië en Australië zal verbinden zonder zich aan de onzekerheid van den stillen Oceaan bloot te stellen. Dc toekomst van dit luohtgodoelte zal ongetwijfeld buitengewoon zijn. Die weg LondenDc Kaap zal ecu werkelijke as zijn, een verbindingslijn tusschen twee halfronden: Australië en hel: noordelijk half rond, en zal dc rijkdommen van den Contio in twee dagen naar Parijs vervoeren, dc diamanten van Rhodesia in vier dagen naar Londen cn van Madagascar in vijf da gen Marseille bereiken Beiden berekenden wij dc belangrijkheid van het verkeer. Daar beneden waren wij het niet eens: dc statistieken van de Lucht vaart Mij. staafden mijn argumentatie. Na tuur!ijk golden onze berekeningen alleen de koopwaren cn de luxe-reizigers. Zakenmenschen, functionarissen en offi eieren, toeristen en groot-industrieelen of handelslieden, ziedaar onze gewone clien tèle daarentegen zal het gewone volk, do verhuizers, dc inboorlingen, do militairen nog langen tijd per spoor of per schip reï- (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 13