WAJANG, CIGARETTES De meester der lucht DONDERDAG 22 MEI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 GEMENGDE BERICHTEN ONCELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Bij het oversteken van den weg aangereden. Gistermiddag werd op den 's Hertogen- bosschenweg te Tilburg de 41-jarige B. uit Oisterwijk, toen hij achter een stilstaanden auto den weg wilde oversteken, door den juist passeerenden vrachtauto der firma van E. uit Tilburg aangereden- De man kreeg een der wielen over het hoofd en overleed eenige minuten later. Motorrijder door een kat naar het ziekenhuis. Doordat hij wilde uitwijken voor een den weg. overstekende kat kwam de manufactu- rier H. D. R. uit Amsterdam Dinsdagmid dag op den Amsteldijk te Nieuwer Amstel met zijn motorrijwiel te vallen. De heer R. kwam hierbij met zijn hoofd tegen een z.g. meerpaal terecht en bleef bewusteloos liggen. Na in een nabijgelegen woning te zijn binnengedragen, kwam hij spoedig weer bij. En ontboden geneesheer constateerde hersenschudding en achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. Het mo torrijwiel werd slechts licht Drie jongetjes gedood. De zevenjarige W. R. uit Hillegersberg liep met een jonger broertje op den Klei weg aldaar. Onverwachts stak hij over. Hierbij werd hij gegrepen door 'n autobus van den dienst SchiedamHoldijk. Hij werd naar het ziekenhuis aan den Berg weg overgebracht en is daar overleden. Het zevenjarig jongetje J. Pal the is aan de Gedempte Slaak te R'dam bij het oversteken van de straat overreden door een auto. Hij is naar het ziekenhuis ge bracht en daar overleden. Het 5-jarig jongetje J. Scheeuwe is op den Rotterdamschen Dijk bij Schiedam bij het oversteken van den weg door een vrachtauto overreden. Het kind is in het Schiedamsche ziekenhuis aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. Van een wagen gevallen. Een 7-jarige knaap die te Roozendaal op een boerenkar met bespanning was ge klommen om mee te rijden, is, toen hij bij den spoorweg was gekomen en den wagen wilde verlaten, van de kar gevallen, juist voor het achterwiel dat hem over het lichaam ging. Met hevige pijnen werd de kleine opgenomen en in een nabijzijnde woning binnen gedragen, waar geneeskun dige hulp werd verleend. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Doodelijk ongeval. Bij een onbewaakten overweg aan den Haarweg onder Gorinchem is een inwoner van die gemeente M. T. door een trein ge grepen en gedood. Verdronken. Te Vlaardingen is de 6-jarige J. Vink in de nieuwe haven gevallen en verdronken. Het lijkje is gedregd. Gasontploffing. Toen één der bewoners van een perceel in de Jan van Nassaustraat te Den Haag zich in de badkamer op de tweede etage bevond is plotseling de geijser van de warm waterinstallatie ontploft met een zoo he- vigen knal, dat de ruiten van do kamer vernield werden. De geijser bleek defect te zijn en is door personeel van de gasfabriek hersteld. De badende huisgenoot kreeg geen letsel. Autogeen-laschapparaat gesprongen. Bij het werken met een autogeen-lasch apparaat in de smederij v. A. v. P. te Oud- Beyerland sprong dit toestel plotseling uit elkaar. Het dak vloog van de smederij af. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Aan bloedvergiftiging overleden. Het 12-jarig zoontje van den héér Wijma te Heerenveen krabde een puistje in het gezicht open. Gisteren is hij aan bloedver giftiging overleden. BRANDEN. Woonhuis verbrand. Te Budel is het huis- van M. St. een i prooi der vlammen geworden. Twee var- 1 kens kwamen in de vlammen om. Radio-fabriek uitgebrand. In de werkplaats van den groothandel en fabriek van electrische en radio-artike len van den heer J. v. d. Ven, aan de Pa radijslaan, brak Dinsdagavond brand uit. Het vuur deelde zich mede aan een I groote flesch benzine, welke onmiddellijk, j evenals andere licht ontvlambare stoffen, in lichter laaie stond. Terwijl het personeel voorraden en bescheiden naar buiten bracht, slaagde de brandweer erin, uitbrei ding van den brand tegen te gaan. Na ruim een half uur was men het vuur meester. De brand- en waterschade was aanzienlijk. Het bedrijf, dat op beurspolis verzekerd is, behoeft echter niet te worden stopgezet. Engelsch stoomschip tegen de Zuidersluis te IJmuiden geloopen. Dinsdagavond tegen twaalven is het En- gelsche stoomschip „Brinkburn", bij het fc'onenkomen in de binnenkolk van de Zui- iis te IJmuiden, tegen de remming •open, waarna het schip met de ieuren in aanraking kwam. De sluis is beschadigd, terwijl de „Brinkburn" ern stige averij nan bakboordboeg opliep. Het schip zal waarschijnlijk te Amsterdam re- pareeren. Schippers-relletjes. Toen Maandag een sleepboot met zand bakken van een particuliere Mij. uit Gro ningen naar Delfzijl was gekomen om zand te laden, werd dit door schippers belet, daar dezen meenden, dat dit buiten de beurs om niet mocht geschieden. Het kwam zelfs zoover, dat men den sleepbootkapitein te lijf wilde gaan, wat echter op tijd door de politie werd verhin derd. Deze sommeerde de schippers uit een te gaan. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, maakten zij van de blanke sabel gebruik, waarbij enkele schippers klappen opliepen. Een protest van een groote menigte schippersvrouwen, die na het gebeurde naar het gemeentehuis trokken om den burgemeester om steun te vragen, mocht niet baten. Ze werden netjes naar boord teruggestuurd. fcen „schlager" ogenomen iqrfte saïabett>yêditie. Uw WAJftfNG-leverancier kan re U gratis verstrekken 20V00R SO CT (Reel.) Ernstige mishandeling. Door den G. G. D. te Maastricht is naar het hospitaal Calvariënberg overgebracht een man die door de politie in deernisweK- kenden toestand aangetroffen was buiten de Boschpoort. De man bleek ernstig mis handeld te zijn door onbekenden die hem op den Smeermaeserdijk van zijn rijwiel hebben geslagen. Een zijner oogen puilde hem gedeeltelijk uit het hoofd terwijl een zijner wangen zeer ernstig was toegeta keld. De mishandelde bleek te zijn de zwerver H. F. geboortig uit Zutphcn. Oneerlijke brievenbesteller. Onder verdenking van valschheid in ge schrifte en verduistering is te Aalten de brievenbesteller R. gearresteerd en ter be schikking der justitie gesteld. Diefstal. In den laatsten tijd werd bij de N.V. Zwanenberg Slachterijen te Oss vleesch- waren en conserven vermist. In den nacht van Maandag op Dinsdag zagen veldwach ters twee personen met zakken wegsluipen. Zij waarschuwden de gemeente-politie, die direct een onderzoek ten huize van V. in het Vierhoekje instelde, waar echter niets gevonden werd, wel werd de 16-jarige V. die te middernacht pas thuis kwam aange houden. Des morgens werd een tweede per soon in arrest gesteld, die direct bekende en V. als den dief aanwees. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Vrijdag 23 Mei. Huizen, 1875 M. 10.30—11.00 NCRV. Ziekendienst. 11.3012.00 KRO. Godsdienstig halfuurtje. 12.0112.15 Politieber. 2.151.15 Concert door KRO-Trio. I.152.00 KRO. Gramofoonpl. 2.003.00 KRO. Gramofoonpl. 4.005.00 NCRV Gramofoonpl. 5.006.30 NCRV. Concert door het „Delft- sche Trio" (viool, cello en piano). 6.306.40 KRO. Gramofoonpl. 6.407.00 Klaas Steenhuis: „Iets over de Pelskonijnenfokbeweging". 7.007.30 KRO. Gramofoonpl. 7,30 VPRO.-uitzending. Hilversum, Na6 uur: 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.002.00 Concert. AVRO-Kwintet. 2.052.45 Uitz. voor scholen. 2.453.00 Gramofoonpl. 3.004.00 Maak-het-zelf! cursus. 4.305.00 Gramofoonpl. 5.306.00 Concert. Omroeporkest. 6.00 Tijdsein. Voortz. concert. 6.30 Koersen. 6.457.15 Dr. F. Goedewaagen: „De aesthe- tiek van Haen". 7.157.30 Het Zwitsersch Jodel-Duo Frey Bernhardsgrütter, 7.307.45 Gramofoonpl. 7.458.00 Jodel-duo. 8.089.10 Aansl. van het Concertgebouw te Amsterdam. Uitz. van het eerste deel der Gen. Repetitie van het Kinderkoor der Ver. tot Verbetering van den Volkszang. Jo Vincent (sopraan), het Concertgebouw-Orkest. 9.1010.10 Optreden van Jack Hylton en zijn Band. 10.10 Persber. 10.2010.30 Gramofoonpl. 10.3011.30 Tweede optreden van Jack Hylton en zijn Band. II.30 Gramofoonpl. 12.00 Sluiting. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.50 Uitz. voor scholen. 12.20 Concert. 12.50 Orgelspel. 1.50 Gramofoonpl. 2.50 Uitz. voor scholen. 3.50 Concert voor scholen. Kwartet. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Nieuwsber. 7.00 Orgelspel door W. S. Vale. 7.20 Lezingen. 8.05 Piano-recital door C. Smith. 8.20 „Elias". Oratorium van Mendelssohn. Koor, orkest en solisten. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Vervolg „Elias". 10.35 Marktber. en Lezing. 11.0012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 12.20 Concert. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 9.05 Concert, orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert, 10.3511.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. I.25—2.50 Concert. Orkest en sopraan. 5.506.50 Gramofoonpl. 8.209.15 Concert. Orkest en piano. Daar na tot 12.20: Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcerti 3.005.00 Concert. Orkest en zangeres. 5.006.00 Kinderuurtje. 8.2010.20 „Arabrosius". Tooneelspel in 4 bedr. van K. F. Molbech. Muzikaal geillus- tieerd. 10.4011.25 Orkestconcert. II.2512.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5,20 Kamermuziek. 6.55 Gramofoonpl. 8.35 Gramofoonpl. 8,50 Concert georganiseerd door de Resef. Z e e s.e n, 1635 M. 6.5012.20 Lezingen. 12.201.15 Gramofoonpl. 1.152.20 Berichten. 2.202.50 Gramofoonpl. 2.504.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.808.20 Lezingen. 8.20 Concert. Vocale en instrumentale solis ten. 8.50 „Revolution in China", hoorspel van Otto Zolff. 9.50 Concert door Militair Orkest. Daarna: Berichten en Dansmuziek. BUITENL. BERICHTEN DE ZUIGELINGENSTERFTE TE LUBECK. Belangrijke verklaring van minister Wirth. Dc- Duitsche rijksminister van binnen- 'andscbe zaken, Wirth, heeft gisteren in de begrootingscommissie van den rijksdag meegedeeld, dat een uitgebreid onderzoek over ,het gebeurde te Lubeck nog in gang is. Het zal langen tijd duren, eer dit on derzoek afgeloopen is. Waneer er tekortkomingen zijn voorge komen, zullen de verantwoordelijke perso nen volledig rekenschap moeten geven. De minister verklaarde voorts, dat hij, dadelijk na het bekend worden dor gebeur tenissen te Lubeck aau alle Duitsche land- regeeringen een schrijven heeft gericht, met het verzoek, de behandeling met het Calmette-middel algemeen te staken, tot er volledige opheldering heeft plaats ge had van het voorgevallene te Lubeck. Reeds bij een vroegere gelegenheid in Mei 1927 zeide de minister, heeft het rijks ministerie van binnenlandsche zaken, in overeenstemming met de besluiten van den rijksgezondheidsraad, in de heele aan gelegenheid terughoudendheid aanbevolen. Do rijksgezondheidsraad had zich reeds toen op het standpunt gesteld, dat er voor eerst nog verdere proefnemingen van alle nieuwere voor prophylactische behandeling tegen tuberculose aanbevolen middelen noodzakelijk waren, voordat vooral die be handelingen, waarbij levende tuberkelba cillen gebruikt worden, bij menschen in grootereu omvang beproefd kunnen wor den". DE BRAND OP HET KROONPRINSELIJK SLOT TE OSLO. Omtrent den brand in het slot Skaugum van kroonprins Olaf wordt nog gemeld, dat het huis tot den grond toe is afgebrand. Het gebouw was vroeger eigendom van den Noorschen gezant te Parijs, Wedel Ja- risberg, die het, zooals men weet, den kroonprins ter gelegenheid van diens huwe lijk ten geschenke gaf. De oorzaak van den brand was een schoorsteenbrandje. In korten tijd stond het slot, dat 40 kamers bevat, voor het grootste deel in vlammen. De bewoners van de in de omgeving gc- legenboerderijen verleenden de eerste hulp, terwijl spoedig do brandweer uit Oslo arriveerde en uit verschillende dorpen uit de omgeving. Het blusschingswerk le verde echter groote moeilijkheden op, om dat het water, dat de spuiten moesten voe den, over een afstand van drie kilometer moest worden opgepompt. Men slaagde erin, ondanks hot snel om zich heen grijpen van het vuur, de meeste kunstvoorwerpen, de kostbare meubelen en de kostbaarste stukken uit de schilderijen- verzameling te redden. Ook de huwelijks geschenken van het kroonprinselijk paar konden in veiligheid worden gebracht. De juweelen van de kroonprinses waren opge borgen in een brandvrije safé, die eerst* kort geleden is gebouwd. Het is nog niet bekend, of het metselwerk weerstand aan het vuur heeft kunnen bieden. De schade wordt geschat op ongeveer anderhalf millioen kronen en wordt nog vergroot door de omstandigheid, dat het tijdens het blusschingswei-k vrij hard ge regend heeft, waardoor de geredde en in do open lucht neergezette meubelen zeer geleden hebben. FEUILLETON door MARC G OU VIEUX. 33) El Quatia, 10 April. Ik ben door die vervloekte streek ge trokken, waar Mores vermoord werd. Het is de vierde maal in de twaalf jaar van mijn leven in de Sahara, dat het toeval of de reis mij hierheen bracht. Telkens ben ik" hier terecht gekomen op dit kruispunt van de wegen van Ghadames en Sinaoun bij die groepen van jujubesboomen, waar gedu rende vijf uur de worsteling had plaats ge had AVanneer men, niet lang geleden, naar den grond keek, zag men in het zand, zwart geworden bloedsporen De Sokrass eerbiedigden mijn stlzwij- genZij wisten, dat ik bad voor hom, dien zij den „Grooten bleeken Franschman" noemden Ik sloeg mijn kamp op, op eenige meters afstands van die akelige plek, dicht bij den put van Méchiguig, naast de alleenstaande wolfsmelkplanten die daar in de vlakte stond. Ik dacht aan Morés," maar naast hem, dacht ik aan dien avond bij Brux, dien win ter te Parijs, in zijn bibliotheek, toen wij het over den onderzoeker haddenIn mijn verbeelding zag ik in het kleine Chi- neesche salon, geheel verlicht, het profiel van Féridek terug. Zij speelde langzaam op den prachtigen pianoZij was zoo dicht bij! Een windvlaag rukte mij uit mijn ge peins. El Quatiavervloekte plekik haast mij je te verlaten Ghadames 15 Mei. Ik heb met emotie de geheimzinnige stad teruggezien. De eeuwenoude plaatsen in het land, dat ik doorkruist heb, de groene grond van zijn oase, de vijgen- en si- naasappeltuinen in den schaduw van groote daleboomen, te midden der seghias, waar het troebele water zong. 'Rondom het palmbosch ligt de groote doodschc vlakteDaar liggen in kleine groepen de tenten der Touaregs, bondge- nooten van de kooplieden uit Ghadames en gekomen om te ruilen. Ik heb handen en schouders omkneld, ik vond vriendschap en hoorde van smai-ten... Nu ik hier ben, begint mijn functie van in genieur der Wereld Luchtvaart-Mij. 18 Mei. Do dagen gaan eentonig voorbij. Rood achtige Hamada, waar de drommedarissen uiterst voorzichtig loopen om zich niet te verwonden, de breede pooten der kameelen drukten diepe sporen in het zand haast geen magnesiahoudende putten voor het bittere watermen moest zijn mond eerst omspoelen, alvorens te eten teneinde ge woon te raken aan den walgelijken en flau- wen smaak van het water. Mijn karavaan was groot: dertig kamee len, vijftien sokrarsmijn oude vriend Kaimaker van Ghadames wilde me een es corte geven van Touaregs Adjzers. Zij trok ken vooruit, een sombere groep op de blan ke drommedarissen. De groote tahaba (zwaard) hing dwars over hun rug langs het schild van buffelenhuid Een harden dag: de dag kwelde ons dub bel. Wij zijn vandaag op den drie-en-der tigsten dag van onze reis, ongeveer 800 ki lometer ten zuiden van Djerba. De Ram ses zou dien afstand in drie en een half uur afleggen. Ik bleef denken aan deze consfateering. Langs een omweg, met een uitgedroogde keej over de steile roode kust, verscheen in de verte Tcmassin, te midden van een groote met schitterende misca's en dwerg achtige gomboomen bedekte vlakte Temasin. Ziedaar het doel van mijn reis, de plaats waar ik mijn tenten zou opslaan... Voor hoe langen tijd? Ik keek door den verrekijker.... Het versterkte dorp der inboorlingen lag tegen de flanken van een steile en plat te „gara" als een tafel. Een kleiue palmentuin wierp zijn scha duw op de leemen omwalling. Een grijze moskee stak boven de huizen uit. In het gezicht van den post, op schotsafstand, ver hief zich een gara in den vorm van een ke gel gansc'n alleen midden in dc vlakte. Er bestaat alles kans, dat ik in zijn flinken de cellen zal uithollen vor de mailbooten der luchtvaartmaatschappij. In dat vetrlaleu land, zonder wegen, zonder verbindinglijnen, zonder waiter, zon der bosschen, zonder ijzer, waar moest ik dan een onderdak vinden, als er zelfs geen berg was De holbewoners van het Tripolitaansch gedeelte der'Sahara, gaven zij mij geen voorbeeld met hun onder dc aarde ge bouwde steden in de bergwanden. Ik liet mijn karavaan stilhouden, om een beetje orde tc brengen in den warboel van ons convooi. Ik profiteerde van de plaats om nog eens met den verrekijker mijn nieuw gebied te onderzooken. Boven het dorp der inboorlingen, een opeenhooping van leemen huizen, stond een versterkte hoeve met arcaden en een groot terras in een schitterende coquette blankheid. De Fransche vlag wapperde cr boven op. Dat was de zetel van den mili tairen post van Kanem, onder bevel van commandant Dury, Ik heb aanbevelings brieven bij mij voor dezen officier. Wat zou ik aan hem hebben? Een vriend of een vijand? Op dezen kalen grond met zijn hevige hartstochten, is slechts zelden plaats voor onverschiligheid. Post van Témassin, Augustus. Werk, werk Dat is het eenige woord, dat ik in het dagboek kan neerschrijven, sinds drie maanden. Dat is het eenige woord, dat mijn leven samenvat. WerkIk heb er een toevlucht in gevonden met 'n bittere blijd schap. Ik tracht te vergeten Ik wil slechts aan mijn beroep van in genieur denken in mijn luchthaven. De dagen vliegen voorbij. Alleen de nach ten zijn min of meer hard, vooral de nach ten van koorts, na dagen van warmen wind wanneer de zenuwen gespannen zijn, als de slapen vlug kloppen. Dan komt haar beeld mij voor den geestmaar do koorts wordt niet minder. Ik vond in Dury een machtige en loyale hulp. Onder een vurig hart; ook hij moest in ballingschap gaan in de Sahara om er rust te vinden en haar te vergeten. Men trekt zich toch in de woestijn terug om zich te verwijderen van het geweldig materialis me of wel om zijn wezen geestelijk voedsel te geven. De eenzaamheid heeft een mo- reele waarde. De geesten van de asceten weten op te stijgen, als die van mannen als Laperine en Foucauld, naar altijd hoo- ger sferen. Vanuit mijn cel met één raam kau ik de ten-assen overzien van Ksar de kronkelend»- nauwe steegjes, die tusschen dc huizen door slingerden als wortels, de binnenplaat sen, waar dc negers dc gerst fijnstampten, dc bruisende kruinen van de palmen der oase, on vóór mij aan den anderen kanL der vallei, de tweede gara, die het centrum van mijn luchthaven zou worden. Ik bekeek haur niet trots! Wat een verandering was er al gekomen sinds die drie maanden. Wat een bedrijvigheid nu in die eenzaam heid. Een leger van werklieden: Tripolita nen, Imrots, (Touaregsche lijfeigenen) sla ven van Bornon, negers uit den Soedan, de eencn gekleed in een korten kiel, de ande ren met n djebolla, zijn daar aan 't werk in de vlakte, onder leiding van mijn Europee- schp opzehters, die hier een maand geleden arriveerden. Het goud van de Luchtvaart- Mij. deed hier iu deze woestijn wonderen. Zij kwamen met honderdtallen aangeloopen uit Fezzan,. van l'Air, Kanem, van den Nijl en van Tchad, om aan de luchthaven to wel ken. Met hun handen, met hun spaden, met hun wanden van alfa, vielen zij den berg aan, kapten hem open en droegen hem weg. Reeds vertoont de opening een tunnel van twintig meter middellijn. Als hij een lengte van honderd nieter heeft, zal hij van binnen gemetseld worden met inlandsche kalk, zoodat twee luchtbooten van zeven tigduizend ton van het type van de Ramses er een veilige haven in zullen vinden te gen aanvallen van den heeten Saharawind. (Wordt vervol cd d

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5