BINNENLAND KERKNIEUWS DINSDAG 20 MEI 1930 DE LEIDSCHE COURANT OP HET LAND GOED MONNI KENHUIZEN te Arnhem is men onder leiding van den heer Van Er ven Dorens, di recteur van het Arnhemsohe ge meente-Museum bezig met opgra vingen van ihet Karthuizer Klooster EEN WERELD REIS. Een ge zelschap van drie heeren en twee dames is Maan dag met twee auto's een we reldreis begonnen Het gezelsohap neemt twee ras echte Duitsche Herdershonden mee. Doel is, de ze honden op de reis te beproeven als verdedigings- honden. Het ver trek uit R'dam EUCHARISTISCH ZIEKEN- TRIDUUM 1930 Aan onze dierbare Leden. Wat kan vaak 't arme menschenhart, Te midden van de levenssmart, Tooh hunk'ren naar een vriendengroet, Die hem het levenskruis verzoet! Een warme blik, een druk der hand, Een klein bewijs- der vriendschapsband, Wat stemt dat alles dankbaar blij! Doch.., die zich vriend noemt., gaat voorbij! Weest blijde, lieve zieken, en verheugt U; de eenig-ware, de eenig-trouwe Vriend, Die nooit voorbij gaat, roept U weer in Zijn woning! Hij, Die dagelijks onder vindt, wat eenzaamheid en versmade Liefde beteekent, noodigt U weer tot het heerlijk Eucharistisch Ziekentriduum O, Jezuslief! wat zijt Gij goed! Wat is Uw Liefde teer en zoet! Wat is ,Uw Trouwe eindloos- groot. Die Gij ons toont in 't Hemelsok Brood! Veracht - bespot - gehoond - versmaad - Vervloekt - onteerd in diepen haat. Smeekt vaak Uw hart: „Heb medelij"! Ach! ook Uw vrienden gaan voorbij! Doch niet gij, lijdende vrienden van den goeden Meester! O, Neen, gij zult die uitnoodiging der teederste Liefde niet versmaden; reeds nu telt gij de weken, de dagen, de uren, die U nog scheiden van het Eucharistisch Ziekentriduum, die heerlijke dagen van eerherstel aan den Koning Christus-, het eerherstel der zie- ken! O, hoe hebt gij in den geest geluisterd, in die misschien slapelooze nachten van den Stillen Ommegang ter Heilige Stede, waar zooveel duizenden mannen van el- ken leeftijd en stand den beminden en Doorluchten Bisschop van Haarlems Dio cees volgden, om eerherstel te brengen aan den verborgen God onzer Altaren! Hoe is Uw hart niet uitgegaan naar 's Heeren Tempel, toen eenige dagen ge leden, de reine onschuldige jeugd hun zuivere kinderzielen, als blanke lente bloesem offerden aan Jezus, als eerherstel voor Zijn versmade Liefde. Hoe heeft ook Uw hart gejubeld, toen over de golven der zee werden heen-ge dragen de blijde Hosanna's van glorie vol eerherstel aan den Christus Euoha- risticus, gedurende het schitterend Con- gres» te Carthago! En nunu is 't Uw feest! De scboone St. Josephkerk zal weer haar deuren wijd openen ter Uwer ont vangst en zich tooien in haar schoonste kleed. Bloemen en sieraden, met zooveel liefde bijeengebracht, zullen de tolken zijn onzer dankbaarheid, nu gij, dierbare zieken, al Uw lijden, al Uw smarten komt neerleggen in het Goddelijk Hart, als eerherstel voor al het leed, al de verguizing en -hoon, Zijn versmade Liefde En de priesters zullen weer in groote getale komen, om U te troosten, te be moedigen en U te zegenen door hand oplegging en gebed. Heerlijke gezangen zullen uitjubelen Uw kinderlijken dank en blijdschap, eenige dagen in Vaders Huis te mogen vertoeven! Doch als de Christus-Koning door priesterhanden uit de eenzaamheid van Zijn Tabernakel is gedragen en ter aan bidding is uitgesteld, dan zult gij daar weer liggen in stille devotie, oog in oog, hart aan hart met Jezus in 't Sacrament! Wat dan in Uwe zielen omgaat, blijft het geheim van God! Met dankbare ontroering aanschouwen wij dan Uw lijden en Uw geluk. Uw lichamelijke zwakheid en Uwe- sterke ziele- kracht om te lijden; Uw geduld. Uw ge latenheid, Uw blijde onderwerping aan Gods Heiligen wil! En wij, de gezonden en krachtigen, zijn U dankbaar voor Uw heerlijk voorbeeld. Laten wij ons dan voorbereiden voor die heerlijke dagen van eerherstel. Gij door Uw lijden en gebed; wij door onzen arbeid en toewijding. Gij door Uw groot, heilig verlangen naar den goeden Meester: wij door ons verlangen die ontmoeting zoo luisterrijk mogelijk te vieren, doch wij allen met de dankbare bede: „Eerherstel aan den Christus-Koning in Zijn H. Saoament". TH. E. DREIGEND CONFLICT IN DE SI GAREN INDUSTRIE. Conferentie van partijen met den Rijksbemiddelaar. De rijksbemiddelaar mr. Aalberse heeft gisteren een zeer langdurige conferentie gehad met partijen, betrokken bij het drei gend conflict in de Nederlandsche sigaren- industrie. De besprekingen zullen Donder dag worden voortgezet. Een herinnering aan Troelstra's jeugd. Pater lector B. H. Molenkboer O. P. te Huissen deelt in de „Tijd" een interessan te herinnering aan Troelstra's jeugd mee, die zijn vader z.g., de bekende directeur der Amsterdamsche Rijksnormaallessen voor leekenonderwijzers, hem meer dan eens had verteld. Toen de jonge Pieter Jelles aan de Rijks Hooger Burgerschool te Leeuwarden zijn studies begon, was mijn vader daar lee- raar in het teekenen (1867'81). Of de aan staande stichter van de S. D. A. P. veel voor die edele kunst gevoelde kunnen we in 't midden laten, maar dat hij den naam van een buitengewoon snugger leerling had is zeker. Bovendien zat hij vol grappen en streken, die door zijn moreel overwicht op de klas den leeraar vaak voor de moei lijkste problemen plaatste inzake het hand haven van zijn prestige en het bewaren van de tucht. Eens dan maakte Troelstra het zóó bont, dat de teekenleeraar hem na herhaalde vermaningen bevel gaf het lokaal te ver laten. Maar dat viel tegen. De delinquent weigerde even categorisch te gehoorzamen als de sommatie hem een en andermaal werd toegebeten. De Friesche stief kop ver roerde geen vin en doorpriemde zijn ge- tarten superieur met zijn oogen. Wat te doen? Zeggen: „Nu, blijf dan maar zitten", had den leeraar voor goed onmogelijk gemaakt: maar den pootigen knaap probeeren de klas uit te sleuren was nóg hachelijker, want dit werd zeker ook een lichamelijke nederlaag. Maar zie, op 't kritieke moment kreeg de vol spanning wachtende leeraar een gelukkigen inval, en naar de deur loopend zei hij: „Dan zal ik den concierge even roepen om je er uit te smijten". Dat werkte, want voor de knuisten van dien Ceberus hadden alle jongens, ook Piefcer Jelles, een slaafsche vrees. „Nee" zei de zondaar, van zijn plaats springend „dan zal ik zoo wel gaan", en toen hij zich verwijderd had, was de ge spannen atmosfeer ontladen en mocht do listige overwinnaar glunder lachen, te meer, omdat later bij een soorgelijke bot sing de werkelijk te hulp geroepen con cierge antwoordde, dat hij niet als uitsmij ter van balsturige leerlingen was aange steld. Wanneer in later jaren de befaamde lei der der S.D.A.P. zijn oud-leeraar in het teekenen ontmoette, werdén de amicaalste groeten gewisseld. Bond van Werkmeesters St. Joannes de Dooper". De Ned. R. K. Bon-cl van Werkmeesters „St. Joannes de Dooper" vergaderde te Utrecht, welke vergadering werd geleid door den heer H. Janssen (Venlo), secre taris-penningmeester, die in zijn openings woord o.m. mededeelde, dat de tweede voorzitter, de heer L. N. Jagers, bedankt heeft als bestuurslid. De heer A. C. de Bruijn, voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond, hield hier na een inleiding over: „Centralisatie der Vakbeweging". Besloten werd de statuten te wijzigen in dien zin, dat de onderste leeftijdsgrens van het lidmaatschap van 21 jaar op 18 jaar wordt gebracht. Verder besloot men een tweede bezol digden bestuurder aan te stellen op een wedde van 2600 aanvang, leeftijdsgrens 40 jaar. Begin Nieuwjaar 1931 zal het orgaan ver schijnen om de 14 dagen inplaats van De aftredende bestuursleden A. Leg- graaf (Eindhoven) en H. Janssen (Venlo), MAANDAG IS OP TEXEL de eerste der zes groote lammeren- markten van dit jaar gehouden. werden herkozen, de heer Th. Jantzen (Amsterdam) en J. de Roy (Tilburg) geko zen. Tot voorzitter werd gekozen de heer H. Janssen. Het Bondskantoov zal worden verplaatst van Den Bosch naar Utrecht, waar het pand Biltstraat 110 is aangekocht. Op 1 Aug. wordt het nieuwe kantoor in gebruik genomen. Tenslotte werd de begrooting goedge keurd op een bedrag van 51.204 in ont vangsten en uitgaven. Vernietiging van groenten door de kweekers. In antwoord op desbetreffende vragen van het. Tweede Kamerlid Wijnkoop deelt de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw mede, dat uit een door hem ingesteld onderzoek is gebleken, dat in derdaad in het Westland, in bepaalde streken van Noord-Holland en op de Zuid- Hollandsche eilanden jonge groenten, spe ciaal spinazie en sla, worden vernietigd. De kweekers gaan echter, zeer tot hun schade, eerst dan tot vernietiging over, wanneer geen afnemers van het product worden gevonden en de opbrengst op de veilingen zelfs de kosten van kistenhuur en vervoer naar de veiling niet dekt. Ver nietiging heeft mitsdien plaats, omdat het product onverkoopbaar is. Naar ministers meening ligt het niet op den weg der regeering, maatregelen te ne men, om deze groenten gratis ten goede te doen komen aan de vele armen en werk- loozen in stad en land, die over weinig middelen van bestaan kunnen beschikken. Bovendien zou de groentenhandel wor den ontwricht, wanneer groote hoeveel heden gratis verstrekt werden, tengevolge waarvan de kweekers in nog grooter mate verlies zouden lijden. Afgezien nog hiervan moet uitvoering van maatregelen van regeeringswege tot distributie, als hier bedoeld, practisch onmogelijk worden geacht. BENOEMINGEN. In het Bisdom Haarlem. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Delft (H. Hipp.) den weleerw. heer C. de Koster; te Rotterdam (H. Teresia) den weleerw. heer W. Haring; en te Heemskerk den weleerw. heer C. Nijssen, die kapelaan was te Maasland. Pater J. v. d. Pol S. J. t Te Spokane Washington is overleden op de pastorie van St. Patrick's Church pater J. v. d. Pol S. J., uit Oosterhout. In 1887 was hij naar Amerika vertrok ken en te Woodstock in 1895 priester ge- wjkU Hij heeft als missionaris ook in Alaska gearbeid. Em. Pastoor A. A. van Schijndel. f Te Heinekenszand is overleden em. pas toor A. A. van Schijndel. De ontslapene, die in 1896 priester was gewijd, had ver leden jaar eervol ontslag uit zijn bediening verkregen. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Dcor een autobus aangereden. Gisteren werd de 60-jarige P. W. wo nende te Heer Hugowaard door een ach teruitrijdende autobus, bestuurd door G. D. uit Harenkarspel, zoodanig aangereden, dat hij een hoofdwonde en een lichte her senschudding bekwam. De getroffene is per ziekenauto naar het St. Elisabeth Zieken huis te Alkmaar overgebracht. Den chauf feur treft geen schuld. Tegen een boom gereden. Motor- en duorijder gewond. Zaterdagavond reed een motorrijwiel, bestuurd door don 34-jarigen G. F. Meyer, uit Schiedam, met als duorijder den 16- jarigen A. Lemson, eveneens uit Schiedam, juist nadat, een auto gepasseerd was, op den Maassluis-schen dijk te Vüaardingen in volle vaart tegen een boom. Beide personen werden van den motor geslin gerd en bekwamen verschillende verwon dingen. M. brak bovendien den linker bovenarm. Na door de doktoren Kouee- maker en Birnie te -zijn verbonden, zijn beiden naar Schiedam vervoerd. Ernstig motorongeluk. Een doode, twee gewonden. Aan den Tramsingel te Breda heeft eer zeer ernstig motorongeluk plaats gehad- Een motor met duo-rijder en één persoot in een zijspanwagen, komende uit Antwer pen en op weg naar Amsterdam, reed ir volle vaart tegen een lantaarnpaal. De t.wee passagiers werden op de straa geslingerd, terwijl dc bestuurder ernstij gewond van onder den motor werd gehaald Van de twee passagiers was dc een vri zwaar gewond, de andere kon de reis naa Amsterdam per auto voort, zetten. De be stuurder en de andere medereizende wer den naar het St. Ignatius-zickenhuis ver voerd, waar eerstgenoemde, zekere V. gis teren is overleden. Jongen ender een zwaren vrachtauto geraakt. Gisteren werd de 15-jarigo J. E. op d« Kinderhuisvest te Haarlem aangereden door een met betonnen rioolputten beladci vrachtauto. De achterwielen van den zwa ren auto gingen den jongen over de borst Hevig bloedend tengevolge van wonder aan armen cn beenen werd het slachtoffe; in oen nabijzijnde garage gebracht, waai hij voorloopig werd verbonden. Vervolgens is de jongen naar de Maria Stichting overgebracht, waar hij onmid dellijk werd voorzien van dc H.H. Sacra menten der Stervenden. Gisteren is de knaap aan de bekomei inwendige verwondingen overleden. Noodlottige val. Zaterdagmiddag is te Krommenie dc fa brieksarbeider van F., werkzaam aan dc Ned.- Linoleumfabriek, uit de vierde ver dieping van een der fabrieksgebouwen ge vallen. Hij kreeg een ernstige bekken breuk en is- gisterenmorgen overleden. Uit een raam gevallen. De tachtig-jarige mcj. S., wonende aan do Eilandstraat te Almelo, had het on geluk uit het raam van de op de eerste verdieping gelegen slaapkamer te vallen. Tengevolge hiervan is zij overleden. Misdaad?? Op den Steenweg van Sohaerbeek naar Helmet is Vrijdagochtend het lijk van den 30-jarigen O. Ools uit Gouda gevonden. Het lijk vertoonde de wonden van revolverscho ten. Er wordt aan een misdaad gedacht. Hot twee en een half-jarig jongetje P. F. J. de G., wonende op den Koordwa) to 's Gravonhage, was Zondag op bezoek bij zijn eveneens aan die straat wonenden grootvader. In een onbewaakt oogonblik is het ventje naar boven geklommen en uil een zeven meter hoog raam op straat ge vallen. Toen de ontstelde grootvader naai buiten snelde, vond hij zijn kleinzoon dood Diefstal met geweldpleging. Aan boord van het in de Waalhaven te Rotterdam liggende Rijnschip Anna heeft enkele dagen geleden de matroos, toen hi. alleen met de schippersvrouw aan boovc was, deze in de roef overvallen en met eer eind staaldraad mishandeld, waarna hi. haar om geld heeft gevraagd. De vrouw heeft hem toen 100 gegeven, waarna d< man is verdwenen. Uit het onderzoek var de politie is gebleken, dat do man ondci een valschen naam voer. Hij was al sedorl een half jaar aan boord. Men is er nog nief in geslaagd kern op te sporen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5