21ste Jaargang DINSDAG 20 MEI 1930 No. 6597 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE OMGEVING 3)e Êeicbclve (Bondam DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooTuitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeeüngen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop n verkoop f 0.50 H.M. KONINGIN-MOEDER is Maandag te Oisterwijk aangekomen, om daar eeni- gen tijd te vertoeven. H.M. werd verwelkomd door den burgemeester V De taak van de vrouw. Er is in de pers nog al wat te doen ge weest over de aanneming door de Tweede Kamer van het amendement, van vrijzin nige zijde gekomen, om de vrouw benoem baar te doen zijn tot burgemeester. Er is een ontstemming geuit, die ons □iet onverklaarbaar is. Wij hebben reeds onze meening daar over gezegd. Nu willen wij echter even deze aanlei ding benutten, om te wijzen op een taak, waartoe de vrouw zéker, naar aller op vatting, buiten het gezin, geroepen is vooral ook in onzen tijd. Dat is het sociale charitatieve werk! Neen, niet iedere vrouw natuurlijk. Niet waarschijnlijk het meisje, dat met harden arbeid het dagelijksch brood moet ver dienen voor zichzelf en misschien ook nog voor anderen niet waarschijnlijk de echtgenoot en moeder, wier taak in huis veel zorgen vereisclit. Maar zeker zijn tot socialen oharitatie- ven arbeid geroepen vele meisjes en vrou wen, ongehuwden en gehuwden, die over betrekkelijk veel vrijen tijd beschikken. Voor dezulken is die arbeid geen soort sportieve ontspanning; als zij dien al dus beschouwen, dan kunnen zij er beter van afblijven. Die arbeid is voor hen een plicht, waartoe zij klaarblijkelijk door God zijn geroepen, en welken zij dan ook als zoodanig moeten opvatten. In onzen tijd kan het katholieke meisje en de katholieke vrouw zoo ontzaglijk veel goeds doen op sociaal charitatief terrein. Er ligt zulk een breed arbeidsveld open, waarop juist de vrouw, als zoodanig, zoo nuttig werkzaam kan zijn. De bekende mgr. de Ségur schreef: „Men moet den vrouwen het recht laten weder varen, dat zij zijn en altijd zullen zijn de ware troost van het mensohelijk geslacht. Zij kunnen een ziek hart met fijnere in strumenten behandelen, dan aan ons, man nen, bekend zijn". En daarom heeft de vrouw, als zoodanig, een speciale taak ook in het maatschappelijke, het sociale leven. Dat er onder de katholieke vrouwen en meisjes veel zijn, die hiervan niet het minste kunnen óf willen begrijpen, is dui delijk. Zij verslijten haar leven met aller lei beuzelingen van den ochtend tot den avond. Maar gelukkig is er ook een breede schare, die zich met hart en ziel aan heel wat edeler bezigheden wijdt. Mogen tot deze laatsten gerekend worden al onze ge achte lezeressen, die daarvoor door hun levensomstandigheden in aanmerking ko men! VAN HET VATICAAN. DE NIEUWE INGANG DER VATICAANSCHE STAD. Men meldt uit Rome aan de Msb.: Vorige week Donderdag is de nieuwe ingang der Vaticaansche stad aan de via di Porta Angelica definitief gereed gekomen. De ingang wordt afgesloten door een mo numentaal ijzeren hekwerk, dat op een grondslag van Travertijnsteen rust. Aan iederen kant van het hekwerk verheffen zich vier kolommen, die door een boog van Travertijnsteen worden overwelfd. In het midden van den boog bevindt zich aan iederen kant een adelaar. Het dubbele ijzeren hek draagt het wa pen van Z. H. Pius XI. Het geheel maakt een werkelijk artistie ke n en monumentalen indruk. FRANKRIJK. DE VEREEN. STATEN VAN EUROPA. De eerste commentaren op Briand's voorstel. Briand's plan voor een Europeeschen statenbond heeft in de Londensche pers weinig of geen enthousiasme verwekt. Ver- icheidene bladen trekken openlijk de wen- schelijkheid van een dergelijken bond in twijfel en geen enkel blad acht de deelne ming van Groot-Brittannië raadzaam. De „Daily Telegraph" schrijft: Alle voor- deelen, welke de bond zou kunnen oogsten, kunnen ook bereikt worden door de be staande Volkenbondsorganismen. De vol ken van Europa zijn nog niet rijp voor gran dioze denkbeelden. De „Times" uit zich in vage loftuitingen voor het plan, maar geeft tc kennen, dat het niet waarschijnlijk is, dat Groot-Brit tannië lid van een dergelijken bond zal worden. De „Daily News" betwijfelt ernstig, of Briand's ideaal gezond kan worden geacht. De Berlijnsche Zondagsbladen wijden aan het memorandum van Briand veel aandacht. Zoo schrijft o.a. de „Germania", het Ber lijnsche centrum, dat de Paneuropeesche quaestie een principieele en een praktische politieke zijde heeft. Dat het niet alleen op formules aankomt, maar ook op de ma nier van uitlegging en toepassing, en op de krachten, die er achter staan, heeft ons een tienjarige geschiedenis van den Vol kenbond bewezen, waarmede wij in begin sel instemmen, zonder hem in de praktijk van zijn arbeid in alle punten te kunnen volgen. Het blad betoogt, dat de vergade ring van de Pan-Europa unie en hetgeen daar besproken zal worden in de gelegen heid zal stellen beide denkbeelden te ver gelijken. De „Vorwarts" hoopt, dat de Duitsche regeering de door de Fransche regeering geboden gelegenheid zal aangrijpen om de groote idee van een Europeesche solidari teit der volken een stap nader tot verwe zenlijking te brengen. In verband met de meening van sommigen, dat de eigenlijke bedoeling van de Fransche regeering zou zijn op deze wijze de hegemonie van Frank rijk te slabiliseeren, oordeelt het soc. or gaan, dat, gesteld al dat dit juist is, de Duitsche regeering niets ergers zou kun nen doen dan de Fransche voorstellen Ie saboteeren. Want daardoor zou zij de mo- reele isoleering van Duitschland en daar door ook de feitelijke oppermacht van Frankrijk des te zekerder bevorderen. De belangen van het Duitsche volk kunnen slechts op ernstige wijze gediend worden, wanneer de Duitsche regeering zoo krach tig en loyaal mogelijk meewerkt aan de verwezenlijking van het groote denkbeeld. De „Voss. Z.' meent, dat vele wegen niet alleen naar Rome voeren, maar ook naar Europeesche samenwerking. Het doel is zoo grootsch en zoo vanzelfsprekend, dat al len, die willen meewerken tot verwezen lijking, welkom moeten worden geheeten. De „Deutsche Allg. Ztg." (Volkspartij) schrijft o.a., dat het duidelijk is, dat de Fransche politiek meer met een nieuwe terminologie dan met een nieuwe gedachte verschijnt. De Fransche veiligheidspolitiek en de bevestiging van het status quo met behulp van waarborgen dient uit het we reldomvattende kader van den Volkenbond losgemaakt te worden en in het voor Frank rijk den doorslag gevende Europeesche ka der te worden overgedragen. Op deze wijze bestaat de mogelijkheid den naam te ver anderen en uit de vroegere veiligheidspo litiek een politiek van Europeesche federa tie te maken. In werkelijkheid echter is het natuurlijk de oude gedachtongang, die op een stabilisatie der Fransche opperheer schappij en het beveiligen der verdragen uitloopt. ITALIË MUSSOLINI SCHUDT DE VUIST. Wat mooier is dan woorden. Vanaf het balcon vau het Vecchïo-pa- leis te Florence heeft Mussolini Zondag voor een enorme menigte, die hem herhaal delijk door toejuichingen onderbrak, een groote en belangrijke rede gehouden. Na te hebben gesproken over de binnenland- sche vijanden, die niet openlijk durven op te treden en over de buitenlandsche vijan den van het fascistische regiem, verklaarde Mussolini nadrukkelijk, dat het onlangs opgestelde Italiaansche vlootbouw-program, ton voor ton, zal worden uitgevoerd. On danks alle hinderpalen zullen 29 nieuwe schepen op stapel worden gezet. „Men heeft ons gevraagd, zoo vervolgde de dictator, wat men te verstaan heeft on der de temperatuur van het Italiaansche volk". „Hierop antwoord ik, dat aan gene zijde van de grens partijen en groepen zijn, die het fascistische Italië willen isoleeren. Wij wachten tot zij de grens zullen overschrij den, dan zullen zij de Zwartbemden op hun plaats vinden en deze zullen ingrijpen met nog nimmer aanschouwd enthousiasme". „Morgen, zoo zeide Mussolini ver der zult gij het machtige Italiaansche leger voorbij zien trekken. Ik ben het, die dat gewild heeft, want woorden zijn zeer schoone dingen, doch geweren, mitrailleurs, kanonnen, oorlogsschepen en vliegtuigen, zijn nog veel schoonere dingen. Het mach tig bewapende fascistische Italië stelt ieder voor het alternatief: óf kostbare vriend schap, óf ernstige vijandschap!" BRITSCH-INDIE INDIE'S VERZET TEGEN ENGELAND. Aanvallen op zoutdepots. Uit Bombay wordt gemeld, dat nabij het zoutdepot van Wadala een soort schuilspel tusschen politie en vrijwilligers werd ge speeld, waarbij het af en toe tot vechtpar tijen kwam. Aangezien de zoutdepots ver deeld over een afstand van zes vierkante mijlen gelegen zijn, waren de omstandighe den den opstandelingen zeer gunstig. Groepen van ongeveer 20 vrijwilligers trachtten steeds weer op onbewaakte pun ten door het politie-cordon te dringen, doch meestal werden zij door patrouilles terug gewezen. De tactiek der politie was er op gericht, zoo weinig mogelijk tot arrestaties over te gaan. De opstandelingen poogden ech ter, zooveel arrestaties te provoceeren, dat alle arrestanten in de gevangenissen uit den omtrek geen plaats meer zouden kun nen vinden. Zij zijn hierin ook, toen de politie geen andereu uitweg meer zag dan tot arrestatie over te gaan, geslaagd, en de raad van het nationaal congres te Bombay beschouwt dit resultaat dan ook als een overwinning voor de geweldloosheidspoli- tiek der aanhangers van Gandhi. Nader wordt uit Bombay gemeld, dat het de aanhangers van Gandhi bij hun aan val op het zoutdepot van Wadola gelukt is, groote hoeveelheden zout in handen te krij gen, dat zij strooiden over de hoofden van de politiemannen, die echter hun goede humeur bewaarden. De politie had een tijdelijke gevangenis ingericht, omgeven door prikkeldraad, dat onder stroom stond. Een Reuter-bericht uit Madras meldt, dat er Zondagavond zes bommen naar de politie zijn geworpen, waarvan er slechts één ontplofte en waardoor twee politie mannen gewond werden. Er zijn verschei- don personen gewond door steenen, waar mee de menigte wierp. CHINA BOERENOPSTAND IN HET HONGER- GEBIED. Aanval op steden; honderden dooden. Volgens een bericht uit Sjanghai zijn do boeren in het Chineesche hongergebied op gestaan. Een bende van 4000 boeren heeft de stad Sjan aangevallen en geplunderd, waarna de stad in brand werd gestoken. De boeren plunderden vooral de winkels en magazijnen met levensmiddelen, vooral de magazijnen, waar rijst opgeslagen lag, die bestemd was tot leniging van den hongers nood. Na de plundering van Sjan hebben de boeren onder leiding van communisten de stad Hoekan aangevallen, waar echter he vig verzet werd geboden. De troepen slaagden er na gevechten, die 3 dagen duurden, in, de boeren terug te drijven. Er moeten verscheidene honderden doo den gevallen zijn. De boeren verklaarden dat, als zij geen levensmiddelen krijgen, zij zullen trachten naar die provincies te trekken, die niet door hongersnood geteisterd worden. AMERIKA BLOEDIGE BOTSING OP CUBA. Uit Artemisa (Cuba), wordt gemeld: Bij een gevecht tusschen troepen en nationalis ten na afloop van een massa-vergadoring van tegenstanders van president Machado •zijn vier personen gedood en 20 zwaar ge wond. LISSE. R. K. JONGE MIDDENSTANDS- VERENIGING. Officieele oprichting. Zondag heeft de groote gebeurtenis plaats gehad. Het was een gloriedag voor de R. K. Jonge Middenstander te Lisse. Zijn vereeniging is plechtig opgericht, 's Mor gens werd de dag ingezet met een H. Mis, door kapelaan H. Agterof, de moderator, opgedragen om Gods blijvende zegen over de vereeniging af te smeeken. Na de H. Mis communiceerden alle leden. Dan gin gen we naar het clubhuis, dat de heer L. Onderwater zoo royaal ter beschikking van de K.J.M.V. heeft gesteld. De keurig ge dekte ontbijttafel verrastte ons alle veer- Dit nummer bestaat uit drie VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Niet alle commentaren op Briands voor stel inzake de Vereen. Staten van Europa luiden even gunstig. Boerenopstand in het hongergebied van China. De „Graf Zeppelin" te Sevilla geland. (Luchtvaart en Telegrammen). Amy Johnson moet cp Java een nood landing maken. (Luchtvaart). BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 2de blad). LEIDEN. Opening nieuw veilingterrein Leidsche Groentenveiling. (1ste blad). tig. Weldra heerschte er eeu opgewekte stemming, nadat de voorz., Willem Onder water, een aardig welkomstspeeckje ge houden had. Onder geweldig applaus werd het voorstel aangenomen ora aan Mgr. J. D. J. Aengenent een telegram tc zenden van de volgende inhoud: „De katholieke jonge Middenstandsvereeniging Lisse, bij de officieele oprichting feestelijk bijeen, betuigt Uwe Doorluchtige Hoogwaardig heid eerbied en aanhankelijkheid". Bestuur en leden. De moderator wenschto alle K. J. M. V.'ers geluk met dezen vreugdedag; als priester was hij verheugd deze stoere jon ge kerels aan do communiebank te heb- ben gezien om voor elkander en met elkan der te bidden voor do innerlijke en uiter lijke groei der vereeniging. Inwijding van het c 1 u b h ti i s. Na de Hoogmis vereenigden allen zich weer in het clubhuis. Pastoor Thomann ze gende het gebouw in cn introniseerdc hel H. Hart. Behalve de leden met hun mo derator merkten wij op: do heer en me vrouw Onderwater, Dr. Haase, mevrouw Haase, de hecren H. P. Zwetsloot en Th. van Rijn. Na deze plechtigheid liicld pastoor Tho mann een heerlijke toespraak. Hij herin nerde aan Ozanam, den Stichter der Vin- centiusvcreeniging, die op een zolderkamer tje begon maar zijn vereeniging zich weldra zag uitbreiden over heel de wereld. Aan» hem denk ik nu ik u hier op bescheiden wijze in een beperkte ruimte zie beginnen. Ook gij zult uitbreiden, want Christus' zegen zal over u neerdalen. Hij zal do hui zen zegenen waar Zijn H. Hart vereerd wordt. Welnu gij hebt u gesteld onder Zijn heerschappij, voor Hem hebt gij in uw clubhuis een eereplaats gereserveerd, \yecst dan overtuigd van Zijn zegen. Kapelaan Agterof sprak zijn blijdschap uit over de welwillendheid en sympathie van onzen grijzen herder, dio de zielen der K. J. M. V.'ers heeft willen stellen in naam van allen onder de Heerschappij van den Opperherder der zielen, Christus. Spre ker hoopt dat pastoor Thomann nog vele jaren van nabij getuige mag zijn van de groei en bloei van de Kath. Jonge Midden stands vereeniging. De oorkonde werd on derteekend door den pastoor, en het be stuur. Daarna werd koffie geserveerd. Willem Onderwater* bracht dank aan allo aanwezigen voor do belangstelling, bij zonder aan pastoor, moderator en zijn vader en moeder. 's Avonds wer deen. feestvergadering van genoodigden gehouden. Dc heer II. P. Zwoi- sloot hield een zeer mooie feestrede waar op we morgen uitvoeriger terugkomen. De. feestvergadering. Des avond werd de feestvergadering gehouden. De cerw. Moderator der K.J.M.V. opende de feestvergadering met gebed, heette allen van harte welkom, in 't bij zonder de beide pastoors, de kapelaans en dc commissie van financieel beheer. De Moderator verheugde zich over dc talrijke opkomst der ouders, leden cn ge noodigden, zette ia korte trekken uiteen het doel van dezen belangrijken avond. Daarna werden de ingekomen stukken door den waarnemend secretaris voorge- lozen, o.a. van Rector Timp, oprichter der Diocesane K.J.M.V., bisdom Haarlem, die door verhindering tot zijn groote spijt niet aan de uitnoodiging kon voldoen. Inmiddels werd er aan ouders, leden

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1