5PORT 5PEL BELGIE—NEDERLAND 3-1 MAANDAG 19 MEI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 BlJVOEGSEL Een goede eerste helft voor Nederland De Belgen na de rust als Roode Duivels De jeugdwedstrijd eindigde met een gelijk spel 33 (Van een bijzonderen correspondent) ANTWERPEN, Zondagmorgen. Het belooft vandaag een bijzondere dag te wor den! Dat is aan alles te zien. Er hecrscht een geweldige drukte in de Scheldestad. Niet alleen tengevolge van de feestelijkhe den, die ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van België georganiseerd zijn. Neen, in nog veel sterkere mate als gevolg van de tradilioncele ontmoeting tusschen de „Roede Duivels" en „Hollandsclie Leeu wen", die heden in het Beerschot-stadion zal plaats hebben. Het is of de Hollanders hun „week-end" in Antwerpen ditmaal doorbrachten. Reeds Zaterdagmorgen kwamen eenige honderden Noorderburen de Scheldestad met een be zoek vereeren en in den namiddag en avond werden de drommen „Ollanders", die zich met rood, wit en blauw of oranje getooid hadden, steeds grooter en grooter. De „Keizerlei" bleek als steeds de groote massa's- tot zich te trekken, de café's zaten vol en ook hier constateerden wij dezelfde kwaal als bij ons. De opkoopers deden goe de zaken Antwerpen verkeert op het oogenblik in een tentoontellingsroes. "Het aantal ver makelijkheden en de programma's zijn van goed gehalte, zoodat de vreemdelingen zich op dezen Zaterdagavond niet behoefden te vervelen. Er was voor een „elck wat wils". Dat hiervan een gretig gebruik is gemaakt, is vanzelfsprekend. De Zondagmorgen stond geheel en al in. het teeken van de BelgiëHolland-ont moeting. De extra-treinen voerden steeds meer Hollanders aan, zooSat het thans wel vast staat, dat hedenmiddag minstens 6 a 7000 landgenooten onze Hollandsche jongens zullen aanmoedigen. Aanmoedigen in den 41sten strijd tegen onze Zuiderburen, die ditmaal zeer aantrekkelijk belooft te worden. Niet alleen omdat deze wedstrijd zoo'n feestelijk karakter zal dragen neen, meer nog omdat de ploegen, die in het Olympisch Stadion „gelijk" speelden, vrij wel onveranderd zijn gebleven. En dat ga randeert ons een spannende wedstrijd tus schen twee ploegen, die er van overtuigd zijn, dat ze beide kunnen winnen. In beide kampen is men dus hoopvol gestemd. Een reden te meer- om aan te nemen, dat ook ditmaal het resultaat niet ver van een ge lijk spel af zal zijn. ..-4 Naar het terrein. Toen wij om ruim half twee naar het Beerschot-stadion tuften, bleek ons reeds dadelijk, dat dit niet gemakkelijk ging. Wij moesten ons in verband met de tentoon- itelling een zeer grooten omweg getroos ten, waardoor de weg naar het Stadion een „long way to Tipperary" bleek. Hoe leert men in dergelijke oogenb'ik- ken de goede organisatie van onze Amst-er- damschc verkeerspolitie waardeeren De regen, die reeds gedurende den och tend neervalt, houdt aan. Doch de lucht begint to breken en een weerprofeet ver telt ons, dat het tegen den aanvang van den wedstrijd wel droog zal zijn. Van Kol speelt niet mee. De Ajaxied van Kol mag op advies van Prof. Snapper niet medespelen, hetgeen een groote teleurstelling teweegbrengt in het kamp der Hollanders, doch Vermetten zal zijn plaats innemen, hetgeen dezen H. B. S.'er wel toevertrouwd is. Wanneer wij' het Beerschotterrein bereiken neemt juist de jeugdwedstrijd een aanvang. De jeugdwedstrijd. Ja, dat was toch iets anders dan in Am sterdam. In de eerste plaats de groote be langstelling voor de 22 toekomstige ster ren, die hier aan 't werk waren, 't Was als of dit de Hollandsche jeugd inspireerde tot grootsche daden. Waarlijk, zij geven, veel beter partij, on danks het kranige spel der „Roode Dui- vels"-juniores. Niettemin wist van Beeck den Belgen de leiding te geven, maar de Hollanders bleven er niet bij zitten en een oogenblik later lag de bal via het hoofd van Papenhoven achter Brack, den Belgischen doelverdediger, en het was 1—1. Dc Belgen versaagden niet en ondanks goed spel der Holl. middenlinic wistv. Beeck van de fout van Bouman te profiteeren en Belgic had we derom del eiding. Brack krijgt hierna een moeilijk werk te verrichten, vooral Hamstra en van der Vaart stellen den Belgen duch tig op de proef. Succes kan niet uitblijven en het is Papenhovcn, die de stand op 22 brengt. De Hollanders zijn nog niet tevre den. Voorinoien trekt er op z'n eentje tus schen uit en op bijzonder fraaie wijze berngt tie Spartaan den stand op 2—3. Dat is den Belgen te machtig. Verwoed vallen zij aan en waarlijk even voor het einde weet van Bceek den stand op 33 te brengen. Kort daarop kondigt de Belgische scheids rechter Baert het einde aan, en heeft d.e Hollandsche jeugd zich op schitterende wij ze gerehabiliteerd van de 51 nederlaag op 4 Mei te Amsterdam. Als intermezzo kregen we thans een de monstratie van wielrijders, die in hun veel kleurige tricots een aardige aanblik vorm den. Vooral het nummer caroussel-rijden VOORNAAMSTE NIEUWS I Een nieuwe nederlaag van het Ncderlaml- sche voetbalelftal in Antwerpen. Nederland wint met 4—1 van Finland j in den strijd om den Davis Cup. Bob Maas wint voor de tweede maal het 12 Voetsjollen kampioenschap van Neder land. Een verrassing in de kampioenscompeti tie der R. K. Federatie. Het Zuiden (R'dam) Korfbalkampioen van Nederland. DE VOEfBALWEDSTRIJD BELGIE—HOLLAND. De Belgische keeper De Bie in actie DE VOETBALWEDSTRIJD BELGIE—HOLLAND. - Een gevaar lijke schermutseling voor het Hollandsche doel viel zeer in den smaak van het publiek. Toch b'.eck uit alles, dat men meer snakte naar het oogenblik, dat de groote strijd oen aanvag zou nemen. De tribunes waren thans geheel gevuld en op de officieele tri bune hadden o.a. de volgende personen plaats genomen: Minister Lippens, Jonk heer van Nispen tót Sevenaer, gezant van Nederland te Brusel, de attaché van Uruguay Buero, de Gouverneur van de Pro vincie Antwerpen Halvoet, oud-minister Posthuma, Baron Bailet de la Tour, de Bel gische gezant te 's-Gravenhagc, Ch. Mas- kes, de speakers, de heeren Hollander Izaks en Barnant, die het verloop van den wedstrijd resp. voor de A. V. R. O., de PH'OHI en den Belgischen Omroep zullen bekend maken en dan, ja dan is eindelijk het groote oogenblik aangebroken. De muziek zet het Wilhelmus in en Denis en zijn mannen, begroet met groot gejuich, betreden het veld. Even later volgen, onder het spelen van de Brabaconne, de Belgen, onstuimig toegejuicht. H Dan zien wij de Zwitsersche scheidsrech ter Ruoff. Nadat Harry Denis bloemen heeft aange boden vliegt het geldstuk de hoogte in, waarbij blijkt, dat Denffdcn toss heeft ge wonnen. De elftallen stellen zich als volgt op: België: De Bio Xouw;ens J| Hooydonckx P. Braine Van Halmc Declercq Voorhoof Vanderbauwhcde Adams Versijp Bastin v. d. Heijden Landaal v. d. Broek De Kreek W. Tap- Breitner v.-d&Wildf Ivools Vernietten Denis Van der Meulen Nederland:. De wedstrijd. Vanderbauwhcde trapt af. Zenuwachtig is het begin er werdt herhaaldelijk ge mist, de spelers hebben moeite zich be hoorlijk in te spelenijDooh langzamerhand gaat het beter. .Sneller, enthousiasterwordt cr gespeeld, zoodat ;de wedstrijd geheel het aaiizien waard is. De eerste kar.s komt voor de Belg:/, doch Versyp stelt zijn landgehocten teleur, hij mist een fraaie kans. Doch even later komen de Belgen terug, doch thans is het Vanderbauwhcde, die een goede kans om zeep brengt. Bovendien blijkt van der Me uien reeds dadelijk in uitstekenden vorm, waardoor het den Belgen niet ge makkelijk zal vallen om onzen Holland- sehen doelwachter te passecren. Van der Wildt valt op. Flink zit de Hollandsche spil achter zijn voorhoede. Prachtig wordt het spel naar de vleugels geopend, doch Landaal loopt herhaaldelijk in de buiten- spcival. Toch is Landaal veel beter op dreef dan in Amsterdam. Dikwijls onder neemt de rechtsbuiten snelle rennen langs de lijn. herhaaldelijk gevolgd door goede voorzetten, doch de Kreek en Tap kunnen de juiste richting nog niet vinden. Er wordt nog al eens een enkel schot gelost, ja, dan is daar Belgisch trouwe doelwachter de Bie, dezelfde, die reeds zoovele malen Bel gië voor een nederlaag behoed heeft. Hoe wel Holland, dank zij het goede werk van zijn middenlinie eenigszins in de meer derheid is, blijven de uitvallen van de Bel gen zeer gevaarlijk. Vooral Bastin ver richt voortreffelijk werk. Zijn voorzetten zijn uitstekend, doch het duo Denis en Vermetten is goed op dreef, terwijl ook Versyp, die eenige goede kansen mist, oorzaak is, dat van der Meulen niet veel moeilijks te doen krijgt. In deze periode van Hollandseh overwicht notecren we eeni ge fraaie schoten van Tap, die rakelings de lat scheren. Hoewel Landaal goed op dreef is, valt toch het spel van De Clcrcq in de Belgische midden-linie op. Wij zien dezen speler herhaaldelijk op het laatste oogenblik reddend te voorschijn komen. P. Braine, die tot nu toe een tamelijk pas sieve rol gespeeld heeft, komt er langza merhand beter in. Hij weet het spel te verplaatsen met als gevolg een overwicht der Belgen. Hoe de aanvallen ook opgezet worden, het afwerken blijft onvoldoende. De schoten der voorhoedespelers zijn of onzuiver of te zacht om een doelverdedi- gers als Van der Meulen te verontrusten. Holland leidt. Een paar minuten voor rust krijgen de Hollanders reden tot juichen. Een uitval van Landaal belandt bij v. d. Heijden, de ze zet fraai voor en op onberispelijke wijze deponeert v. d. Broek het leder achter De Bie. Nauwelijks is er afgetrapt of Ruoff kondigt rust aan. Na de rust. Om precies vijf uur brengt Dc Kreek den bal weer aan het rollen, doch Adams lost het eerste schot op doel, dat naast gaat. Voorhoof werkt zich door de Hol landsche verdediging heen en schiet naast Vermetten is even de kluts kwijt en geeft Vanderbauwhcde gelegenheid tot schieten doch het schot van Bruggenaar gaat over. Een vliegend schot van Bastin wordt door van der Meulen gekeerd. De Belgen maken gelijk. De Belgen werken geweldig, doch Hol land verdedigt stevig. De Belgen zijn -nu sterker. Denip en Van der Meulen moeten herhaaldelijk redden. Zij kunnen niet voorkomen, dat de Belgen gelijk maken en 11 minuten na rust biedt Vanderbauwhede Voorhoof een fraaie kans en met een schitterend schot ziet van der Meulen den bal in bet net verdwijnen. Deze ge lijkmaker wordt uitbundig begroet. De Belgen nemen de leiding. België blijft sterker en het is vooral v. d. Meulen, die zich onderscheidt. Zoo fraai kan-hij niet redden of de Belgen komen steeds terug. De Belgen spelen als dui vels. Als Bastin zijn kans schoon ziet, geeft hij de Belgen de leiding (21). In' een kwartier tijds hebben de Belgen dus kans gezien den achterstand in een voor sprong om te zetten. Dc regen begint nu fel te vallen, doch dc Belgen laten zich niet beïnvloeden. De Hollanders welen evenwel doelpunten te voorkomen. Een fraaie kopbal van Van derbauwhede komt juist op de lat terecht. België blijft met groot enthousiasme den strijd voortzetten. Een schot van Adams wordt door v. d. Meulen fraai gehoudfn. België blijft sterker, wat de Hollanders ook doen on de Hollandsche ploeg van voor dc rust herkent men niet meer. Uit een corner schiet Van Halmc juist naast. Dan komt de bal bij Landaal, een snelle uitval besluit hij met een voorzet. Hooydonckx bewerkt den bal met de hand in het beruchte gebied, hetgeen den scheidsrechter ontgaat. Fraai spel tus schen Tap en Van der Heijden wordt be sloten met een voorzet van den laatste, die De Kreek inschiet, doch dc Bie redt Dc Belgische keeper blijft met den bal op de lijn liggen, waardoor de meening outstaat, dat dc bal over de lijn is ge weest, doch Ruoff geeft een vrije schop tegen Holland. Dc Hollanders beginnen zich meer te roeren, waartoe vooral de middenlinie hard medewerkt en een zeker doelpunt weet De Bic te voorkomen, wan neer hij oen „kanjer" van Tap uit het doel grabbelt. Een geweldig schot van Bastin vanaf de zijlijn verdient vermelding. Wij verzoenen ons reeds met een 21 nederlaag doch Bastin denkt cr anders over, rent langs de lijn, zet vóór en Van derbauwhede werkt den bal het doel in, waarna Vermetten aan alle onzekerheid een einde maakt, door den bal met een hard schot in het net te jagen. Direct hierop is het tijd. OVER SPEL EN SPELERS. Het verloop van dezen BelgiëNeder landwedstrijd is na een veelbelovend be gin een teleurstelling geworden. In de eer ste helft gingen dc beide partijen onge veer gelijk tegen elkaar op, en nu en dan kon zelfs van een overwicht van de Oran jehemden gesproken worden. Vooral de middenlinie was goed op dreef en zelden hebben wij een betere middenlinic gezien. Niet alleen kweet zij zich uitstekend van haar verdedigende taak, maar ook het voe den liet niets te wenschen over. In het eerste gedeelte van de ontmoeting wist v. d. Wildt het spel goed te verdeelen. In de voorhoede blonken Dc Kreek en v. d. Broek uit, Van der Heijden liet ook goed werk zien. Landaal liep eenige malen in den buitenspel val. Hierdoor leverden do mees te aanvallen der Hollanders in de eerste helft niets op. Tap had goede momenten, doch blonk niet bijzonder uit. Van de mid- denlinio was vooral in de eerste helft na Van der Wildt Kools dc besta. Vermetten en Denis vormden met Van cler Meulen een hecht achtertrio. Vermetten, die voor Van Kol inviel, voldeed alleszins. Bij de Belgen waren Hoydonckx en Kouwens die voor de rust opvielen. De Bic was safe en het eerste en eenige doelpunt, dab hij tegen zich zag maken, was onhoudbaar. In de tweede helft vertoonde het spel der Oranjehemden een geheel ander beeld. Het leek er op, dat te veel verdedigend gespeeld werd. De middenlinic bleef meer naar achter 'en' steunde veel minder ,cle voorhoede. Tóen de'Belgen binnen 20 mi nuten na de hervatting den 01 achter stand hadden veranderd in een 21 voor sprong scheen de'fut. et goeddeels uit. De Hollandsche aanvallen'waren iii deze pc- .riode zeldzaam en het waren voornamelijk Vermetten, Denis en Van der Meulen nu en dan gesteund door Van der Wildt en Ivools, die de, Belgische aanvallen het hoofd wisten te bieden. Toen de. tweede helft ongeveer een half uur oud was, gaf van der Heijden uit een voorzet den bal aan Dc Kreek, die het 'leder in het Belgische doel plaatste. Dit doelpunt werd evenwel niet toegekend, waarom weten wij niet, dé scheidsrechter gaf een vrijen schop. De vele Hollanders op dc tribune hadden reecis voor den ge lijkmaker gejuicht en na dezen tegenslag was de fut er nog meer uit. Daarna had de Kreek buitengewoon pech, toen het le der, dat hij juist in den hoek plaatste even tegen den lat stuitte en toen nog door dc Bie kon worden gegrepen. Kort voor het einde kwam nog even meer leven in hei Hollandsche elftal, doch ondanks het feit, dat de Kreek en Tap van plaats verwis selden, leverden de aanvallen niets op. Het dorde doelpunt der Belgen, door Van derbauwhede gemaakt, werd op bijna ge lijke wijze gemaakt als het doelpunt der Hollanders voor dc rust. Zooals reeds ge zegd was na de rust in het Nederlandsche elftal een inzinking te eonslatecren. Het samenspel, dat voor de rust zoo klopte, was niet terug tc vinden. Daarentegen waren de Belgen nu veel sterker, onmid dellijk na dc hervatting gingen zij er tel kens vandoor waarbij in het bijzonder Halmc uitblonk. Voorhoof, die voor de rust herhaalde malen kansen gemist had, heeft zich in de tweede helft gerehabiliteerd door het mooie doelpunt dat hij maakte. In de Belgische voorhoede waren Baslin en Versyp de gevaarlijken. Dc Belgen heb ben na een verdiendo 0—1 achterstand na de rust oen verdiende 31 overwinning behaald. Oe Nederlandsche advocaten slaan Hun Belgische confrères met 6—2. Zaterdagmiddag is in liet Stadion tc Antwerpen een wedstrijd gespeeld tus schen Belgische en Nederlandsche advo caten, Het Nederlandsche elftal was sa- mcngèstcld uit Rotterdamsche en Amster- damschc advocaten, hot Belgische uil Brussclschc en Antwerpsche. De Neder landers wonnen met o—2. Dc stand met dc rust 11. Antwerpen—Rotterdam 2—5 De wedstrijd om den Maas- en ttchelde- beker tusschen dc Antwerpsche en Rotter damsche ploeg heeft Zaterdag, ten deele ook dank zij het schitterende veer, vrij veel belangstelling getrokken. Het nieuwe terrein van Berchcm blijkt heel wat beter to zijn dan het oude, alleen was het door dc droogte wat hard, waardoor do lichte bal niet gemakkelijk onder controle tc houden was. Daaraan z3l het wel tc wijten zijn geweest, dat in heb eerste gedeelte van den strijd hot spel over' hot algemeen slechts matig was. Toen de spelers wat aan den harden grond gewend geraakt waren, werd het spel wat beter. Vooral in het tweede gedeelte werd door dc Rotterdam sche ploeg af en toe zelfs zeer verdienste lijk en productief voetbal vertoond. Het resultaat was dan ook een 52 overwin ning voor de Rotterdammers, die dc over winning volkomen verdiend hebben.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5