UIT DE OMGEVING Huid|iriT^ag UIT DE PERS MAANDAG 19 MEï 1S30 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 SASSENHEIM. DE ZWEMINRICHTING GEOPEND. Er ie maar één roep over het nieuwe, Saterdag in gebruik genomen zwembad: wat een pracht van een inrichting! Rustig, frisch en zonnig liggen de twee groote bassins aan den boschrand van het park „Ter Leede" een omgeving, die werke lijk niet mooier gowenscht kan worden. Bij de inrichting der inrichting heeft het ge meentebestuur royaal in de geldbeurs ge grepen, en Sassem kan er op bogen een der geriefelijkste zwembaden in den om trek te bezitten. De bassins b.v. liggen niet somber tusschen hooge schuttingen, doch zijn omgeven door gazoons met rozen- plantsoen, waartusschen rustbanken zijn geplaatst. En een heel merkwaardig ge bouwtje is de douche in het heerenbad, dat met zijn op witte zuilen gedragen dak, doet denken aan een Grieksch tempeltje, waarin de zwemmers als levendego den rondstappen! Ook de vertrekken voor den controleur (die van zijn kaartjes-auto maat veel gemak zal hebben) en voor de thee- en koekjuffrouw zijn keurig afge werkt.. Met eenig feestvertoon is Zaterdagmid dag het bad door den burgemeester ge opend. In optocht en met ontplooide banieren trokken de verschillende sportclubs in sportcostuum van het Raadhuis naar de nieuwe zweminrichting aan het einde der Willem Warnaarlaan. Het voltallig ge meentebestuur en enke:e genoodigden re den in auto's in den stoet mee. De beide muziekcorpsen St. Ambrosius en Crescendo vroolijkten met schetterende fanfares deze rondwandeling door het dorp op. Nadat de stoet bij de zweminrichting was aangekomen en alle genoodigden en andere belangstellenden een goed plekje hadden opgezocht, nam de burgemeester, de heer J. P. Gouverneur, het woord: Toespraak van den burgemeester. Met een zeer groot verlangen en met ongeduld heeft een groote schare bad- en zwemlustigen, aldus spr., dit oogenblik. verbeid. Daarom allereerst aan die schare mijn hartelijken gelukwensch. Steeds groeide de belangstelling bij het zien groeien wat hier werd tot stand ge bracht. Ook de mij omringende vroede va deren onzer gemeente wensch ik geluk en prijs hun loyaliteit in het ruime crediet, dat zij hebben toegestaan om dit werk van algemeen belang te kunnen uitvoeren. Ik twijfel er niet aan of onze burgers zullen door een veelvuldig gebruik van deze schoone inrichting blijken geven van hun waardeering. Zonder eenig plechtvertoon mocht dit oogenblik niet voorbij gaan, overtuigd ook als we zijn, dat hier naast een sporthe- lang en een volksvermaak, ook op de eer ste plaats een gezondheids- en volksbelang wordt betracht. Een volksbelang van eer ste orde, waar het toch gaat om ons volk in al zijne lagen bij grooten en kleinen de reinheid op het lichaam te bevorderen door baden en zwemmen, toegepast langs wegen van sport en vermaak. Steeds meer en meer zien we de laatste jaren, dat de Overheid zich deze zorg gaat aantrekken, omdat anders de voorzieningen ten deze al te bezwaarlijk zijn te treffen. Zeker, wij zullen en kunnen ook bezwaarlijk beweren, dat deze nieuwe inrichting, hoe schoon en aanlokkelijk ook gelegen, technisch en hy giënisch volmaakt is, maar bij de middelen en gelegenheid dié ons ten dienste staan, heeft ons gemeentebestuur getracht hier een zwemgelegenheid te scheppen, zoo goed mogelijk en de lust daartoe op te wekken door de tarieven voor gebruik zoo laag mogelijk te stellen. Ik durf beweren, dat toepassing van alle mogelijke wetenschappelijk-hygiënische maatregelen een zwembad nog niet vol maakt en zeker niet alleen aantrekkelijk maken, maar dat juist de gebruikers die aantrekkelijkheid moeten bijbrengen. Netheid, zedigheid en goede orde moet men op de eerste plaats van de bezoekers van een zwembad kunnen verwachten. Alles moet zorgvuldig vermeden worden wat met die goede deugden in strijd komt, men late het toezicht daarop niet aan den badmeester alleen over, maar ieder zij hierin een agent van politie voor zijn mede-zwembroeder en zorge dat elke overtreding terstond wordt gestraft. Een vaderlijk beroep van den burgervader. Ik doe dan een vaderlijk beroep op het gezond verstand en welwillendheid van allen die deze inrichting binnenkomen. Dan, geloof ik, hebben we niets te vree zen, ook niet van de hygiënische gevaren die sommigen soms naar voren willen brengen, ja wie weet om welke beweeg reden, niet altijd uit waarachtige zorg voor het algemeen belang, maar meer uit cri- tischen aanleg. Een waterplas als deze heeft uit zich wel niet gevaren voor den zwemmer, te meer niet waar immers geleerd wordt, dat het water als het ware zich zelf reinigt, maar ieder gebruiker moet een groot ge voel van verantwoordelijkheid toonen, door te zorgen, dat hij niet schuldig staat aan verontreiniging of verspreiding van gevaar lijke bacteriën. Reinheid moet hier het wachtwoord zijn, men kome deze inrichting niet binnen met vuil aan de schoenen; men ga niet in het bassin ik zeg dit in liet algemeen zonder behoorlijk van de douche gebruik gemaakt te hebben; men spuwe niet op den grond of in het water. Reinheid, zindelijkheid hier boven alles. Nog eens, wanneer aldus de gedragingen hier zijn, dan vrees ik geen gevaren. Ik ineen dit te mogen zeggen, waar ik dezer dagen uit een redevoering van een profes sor doctor las, dat jarenlange ervaring heeft geleerd, dat zelfs in minder goed verzorgde inrichtingen, feitelijk nooit zich een zeker geval van besmetting dqor het water heeft voorgedaan. En bovendien tot aller gerustheid kan ik zeggen, dat blij kens onderzoek van het Laboratorium voor do Volksgezondheid, het water van beide bassins alleszins bevredigend is te noe men. Op gevaar af van den indruk te willen geven van een waterspecialist te zijn, zal ik op deze wijze te spreken eindigen, maar ik werd er toe gedreven door het verant woordelijkheidsgevoel, dat ik voor de wer ken onzer gemeente heb, dat ik ook heb voor het we-1 en wee onzer burgers. Ik wil dan ook eindigen met dat waar mede men gewoonlijk een toespraak be gint, n.l. om hier welkom te heeten dege nen, die aan onze uitnoodiging hebben willen gevolg geven, met name moge ik noemen den heer Inspecteur voor de V olksgezondheid. Tot hun spijt konden niet komen de bestuurderen der vereeniging van Volks- en schoolbaden, en bestuur en leden van de Delftsche Reddingsbrigade. Ik dank de aanwezige heeren voor hunne vereerende tegenwoordigheid. Ik dank bij voorbaat reeds de zwemmende leden, da mes en heeren, van de Haarlemsche en Noordwijksche brigaden tot redding van drenkelingen, die ons met hunne kunst eenige aangename en leerrijke oogenblik- ken zullen verschaffen. Als een naar we hopen aangename herinnering zullen we enkele prijsjes beschikbaar stellen. En tot" slot een warm woord van dank aan allen die deze inrichting mede heb ben opgebouwd, en dan noem ik, naast onzen gemeente-opzichter, den heer Ver hoog, de aannemers de Gebroeders M. en A. van Breda en van Nieuwkoop, die allen hier goed werk hebben geleverd. Ik spreek verder nog de hoop uit, dat de badmeester en de controleur in nauw gezette plichtsbetrachting hier hun taak zullen vervullen en zij daarin veel voldoe ning mogen smaken. En aTs allerlaatste roep ik den zegen af van Hem, die de natuur beheerscht en zonder Wiens zegen geen menschenwerk, hoe goed bedoeld, kan gedijen. Verdere toespraken. Na deze toespraak van den burgemees ter werd nog het woord gevoerd door den heer Bierlee uit Amsterdam, bestuurslid van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, die de gemeente geluk- wenschfe met deze prachtige zweminrich ting in zulk een mooie landelijke omgeving. Dank bracht spr., dat aan zijn vereeni ging een uitnoodiging voor deze plechtig heid was gezonden, want al kan men aan het zwemmen als sport een hooge graad van verdienste toekennen, de hoogste graad komt toe aan het redden 1-zwemmen. Spr. was er van overtuigd, dat de Burge meester, in wiens naam reeds het „gouver- ner c'est prévoir" is ge'egen zal weten wat in de toekomst noodig is. In de toe komst ziet spr. hier al reddingsbrigades zich oefenen met het nobele doel: andere menschen te redden Met een hoera voor het gemeentebe stuur waarmede allen van harte instem den besloot spr. zijn toespraak. Vervolgens voerde het woord de heer Meijering uit Haarlem, voorzitter van de Vereen, tot Propaganda der Zwemsport. Deze spreker haalde een gezegde aan van den Haarlemschen burgemeester Maar schalk: „de mensch verkrijgt zijn drijf ver mogen met zoo geringe «moeite, dat het bijna misdadig is daartoe onmachtig te zijn". De statistieken hebben uitgewezen dat in de jaren 1903—'10 in ons land 6578 menschen door verdrinking om het leven kwamen. Het mooie streven van Sassen- heims gemeentebestuur is nu, met alle kracht het zwemmen te propageeren, zoo wel tot heil van den zwemmer zelve als van andere. Spr. zeide dat dikwijls een misvatting ontstond door krantenberich ten als: „bij het zwemmen verdronken". Maar een goed zwemmer verdrinkt in nor male omstandigheden niet; maar bij het baden van niet-zwemmers gebeuren juist de ongelukken. Gelukkig is de laatste jaren het getal verdronkenen, dank zij de uitbreiding dei- zwemkunst, dank ook andere oorzaken, sterk verminderd en gedaald tot 713 per jaar. Spr. dankt het gemeentebestuur van Sassenheim, dat. het deze schitterende in richting heeft gebouwd. Spr. noemt het voor zulk een kleine gemeente een daad van durf, die het gemeentebestuur en zijn kranigen burgemeester tot. eer strekt. Namens de Noordwijksche Reddingsbri gade sprak dr. Hermanides, die behoefte gevoelde om zijn waardeering te betuigen voor wat. hier is tot stand gebracht. Hier voor vindt spr. slechts één woord: kranig. Buitengewoon is het voor een gemeente van vijfduizend inwoners. Spr. somde op de groote hygiënische voordeelen aan het zwemmen verbonden, maar ook stelt het ons in staat te voorkomen dat èn wqzel- ven èn anderen de dood door verdrinking ondergaan. Deze zweminrichting is de eer ste sport op de goede ladder; de tweede sport is de oprichting eener reddings brigade. In het Raadhuis heeft spr. zoo juist boven den ingang de woorden gelezen: Pro rege, lege et grege Voor Koning, wet en volk. Wanneer we in deze zwem inrichting niet alleen komen zwemmen, maar ook komen leeren om de naasten liefde te beoefenen, zal eens in gulden letters boven deze inrichting de woorden prijken: „Pro Philantropia" De burgemeester dankte de sprekers voor hun waardeerende woorden en ver klaarde thans het zwembad voor geopend. Zwem-demonstraties. Door leden van de Haarlemsche en de Noordwijksche. zwemclub werden daarna verschillende demonstraties gegeven van de verschillende zwem-„slagen", van de wijze, waarop men een drenkeling behan delt, van 't popduiken enz. Bizonder inte ressant was de redding met de lijn van een Wasch de aaugcdaiy? plaats^fi met warm water en Purolzeep en doe eV d£n wat Purol op; bij woeht-afscheid&ido Aralag en eczema's bovendien nog waftPuvolioeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang "het noodig' is. 385 ("Reel.) drenkeling in zee door de Noordwijksche Reddingsbrigade en het toepassen van een kunstmatige ademhaling op een springle vende „schijndoode". Tot slot werd tusschen twee ploegen van Haarlem een demonstratie van een polo-wedstrijd gegeven. Aan alle deelne mers werden door den Burgemeester in het douche-tempeltje aardige prijzen uit gereikt. De belangstelling voor deze festiviteit was bijzonder groot. De controleur zaf de zen middag reeds 368 kaartjes voor kijk- lustigen af, ongerekend dus de vele genoo digden, en allen waren opgetogen over de prachtige inrichting van het zwembad. ALKEMADE. Vee- en Landbouwtelling. Aan de in deze gemeente gevestigde veehouders, tuinders en gebruikers van grond zijn for mulieren ter" invulling toegezonden met betrekking tot de dit jaar te houden vee- en landbouwtelling. Den 21 Mei a.s. zal de teder deze formulieren aan de huizen ko men ophalen. Be'anghebbenden worden dus aangeraden hunne formulieren voor dien tijd ingevuld gereed te leggen. ROELOFARENDSVEEN. Vuilverwijdering. In verband met de alhier voorkomende gevallen van typhus zijn van gemeentewege de vuilnisbakken achter de woningen der woningbouwver eniging „Alkeraade" geledigd en is het vuil door verbranding en begraving on schadelijk gemaakt. Het is nu maar te ho pen, dat de bewoners de grootst mogelijke zorgvuldigheid in acht zullen nemen en het huisvuil, dat daarvoor in aanmerking komt, in de ledige bakken zullen werpen en niet zooals tot heden vaak gebeurde er naast. Ook hopen we, dat de bakken niet beschadigd zullen worden, daar er een geheel is vernield. Inbraak. Door inbraak heeft men zich toegang weten te verschaffen tot den winkel van de wed. van der Salm alhier. Hie-bij is wel buitengewoon brutaal te werk gegaan, als men weet, dat een blinde deur, die niet geopend kon worden, zonder dat een daarvoor gemetseld straatje was webgebreken. js geforceerd. De buit is echter na al deze werkzaamheden niet groot geweest, daar slechts een bedrag van ongeveer f 2.— in de winkellade aan wezig was. De politie stelt een onder zoek in. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Aanbesteding. De uitslag van de door den bouwkundige G. W. Vis alhier gehou den aanbesteding van het bouwen en ver bouwen van de bouwmanswoning „Vrij hoeve" gelegen in den Gnephcek alhier voor den hoogwelgeb. heer jhr. G. J. Stoop alhier is als volgt: perc. 1. metsel en be tonwerk: H. Oudenes 10950; D. Donker 11759: perc. 2. timmer en smidswerken: R. A. Meijer 4880; J. v. Noort, Benthui zen 4988; S. Mulder, Bodegraven 5960; J. v. Wieringen 5979; perc. 3. lood en zinkwerken: J. J. Bonte 520; Th. Oos- terom 715; Fa. Pensioen 745; W. den Hertog 796; perc. 4. glas en verfwercen: P. Pouw 520; fa. H. Tabernee en Zn. f 888; H. Bauer S9'J.44; W. v. Diest 1062; perc. 1 en 2 te samen: H Oudenes 15730; D. Donker 16539; N. v. Noort, Benthuizen 16688; Fa. Gesman en Zoe- temeyer 17490; Smit en Wentinb 20898; in massa: D. Donker, Alphen a. d. Rijn 182S4 (aan wien het werk is ge gund). S. Mulder, Bodegraven 18800; Smit en Wentink f 222G1. Waar geen wconolaats is vermeld is deze Alpben a. d. Rijn. Gevestigd: van Hazerswoude: E. J. M. de Heij, dienstbode Hooftstraat 106 van LUrecht: Maria H. J. Ceulen Pr. Hendrikstr. 69 Dordrecht: B. Wolkenfelt. kleerm. Ju- lianastraat 10 Woubrugge: L- Noordara, echtg. van J C. Verhagen. Hoorn 428 Bus- sum: M. Altono, Hoorn 184 Kedichem: A. Bakker, arbeider, Willemstraat 19 Aengwir- den: D. van Dijk. Wilhelminastr. 14 Koude kerk: E. Folkertsma en gezin, landarbeider, Gnephoek 78 Nordhorn (Duitschl.): W. Gouma, arbeider, Willemstraat 42e 's Gra- venhage: C. W. H. Krumpelman, Rozenstraat 3 Rijnzaterwoude: G. A. Heenk en gezin, veehouder, Gnephoek 52 Woerden: G. van den Boom, broodb.kn., Hortensiastr. 41 Lei den: Chr. Alblas, verpleegster, Hoorn 14 's Gravenhage: J. A, Scholtes, winkelbed., Julianastraat 28 Bodegraven: P. K. van 't oHog, veehouderskn., Hoorn 67 Zwammer- dam: J. J. Kersbergen, Julianastr. 52. Vertrokken: naar Mijdrecht: T. Koster Gouda, Wilhelminastraat 6: B. van Leeu wen en gezin Alkemade: P. van den Boom Schiedam, Pr. Frederik Hendrikkade 78: Cl. Alkemade Leiden, Nieuwstraat 11: H. Th. Heijneman Noordwijk: J. Ravensbergen 's Gravenhage, Altingstraat 90: J. de Vogel Hazerswoude: M. Luiten Hazerswoude: M. Zonderop en gezin. Leiden, H. Rijndijk 23: E. H. W. Schade Leiden: J. M. Bosman Duitscbland: J. Szporagowsxi Gouda, Gouwe 111: C. Baas Lisse: J. van der Zee Nibbixwoud: G. Noordmans. HAZERSWOUDE. Geboren: Johannes Antonius z. van C. P Schouten en H. M. Fase Martinus Jo hannes Jozef z. van W. van der Ploeg en M. C. Zuidwijk Theodorus Gerardus z. van T. P. C. Pont en J. C. van Veen Annie d. va nJ. P. Kersbergen en J. Mulder Susan na d. van J. W. Slootweg en H. de Gelder - Cornelis z. van A. Endeveld en N. de Groot. Ondertrouwd: J. A. Bos 20 j. en J. E- Haagen 19 j. J. Raaphorst 25 j. en G. i Francken 24 j. H. de Gelder 26 j en M. van Heiningen 27 N. van Gent 24 j. en I. Bos 22 j. A. Nederhof 35 j. en S. C. van der j Zwaan 30'j. C. J. van der Krogt 31 j. en J. 1 Th. Zwetsloot 24 j. Getrouwd: J. van Herk 31 j. en C, van Veen 21 j. A. Duineveld 27 j. en M. J. Straathof 23 j. Overleden: Johannes Zandvliet 75 i. Elisabeth Petronella van der Burgh 80 j. WOERDEN. Vertrokken: Mej. A. M. J. Broekhuizen naar Linschoten Mej. G. Vijfhuizen naar Den Haag (aan boord) J. van Winsen cn gezin naar Kamerik B. Gerritsen naar Al phen aan den Rijn (Aarlanderveen) G. A. van der Maas naar Lexmond. Mej. A. G. Peek naar Utrecht, Twijnstraat 15 Mej. H. Hermsen naar Arasterdam J. F. M. Hol- tel naar Leeuwarden, Spanjaardslaan 12 J. M. Pot en gezin naar Oudewater, Molenwal 69a B. G. de Bruijn naar Vlaardingen, Ged. Viersloot 61 Mej. W. Codec naar Jaarsveld J. Korevaar naar Schoonhoven, Koestraat 80 H. J. Wiegerinck naar Enschedé, Lasou- dersingel 10 W. Zwierstra, naar Lemmer H. Hoogendoorn en gezin naar Oisterwijk A. J. Verkaik, naar Renkum, Paaschberg 20 M. C. van Veen naar Gouda, Blauwstraat 14 S. H. Hamburger en gezin naar "Berlicum, Dorpstraat B 28 Mej. M. van den Berg naar Barlicum, Dorpsiraat B 23 J. H.f A. J. G., en J. E. L. Pijpers naar Delft Mew. J. C. van Ingen-Bareita en dochter naar den Haag Sneeuwbalstraat 15 D. A. W. Ammerlaan naar Baarle-Nassau Missiehuis Mej. J. W. Waltz, naar Schiebroek, Adrianaiaap 38 A Vroege naar Bodegraven, Noordzijde 111 A. Hofland en echtgen. naar Papekop P, Sonnevelt en gezin naar Lopik C. van Leeu wen gezin naar Oudewater. Gevestigd: H. Bock en gezin van Schacksdorf (Dl.) naar Pannenbakkerijen 159 Mej. E. Vallé van Geislingen naar Pannen- bakkerijen 201 Mej. M. C. Blijleven van Nieuwkooo naar Singel 52 Mej. J. J. Bra- mer van Zwolle naar Havenstraat 66 R. v. Hamel en echtgen. van Amsterdam naar Utr. Straatweg 30 M. Bastmeijer van Bodegra ven naar Utr. Straatweg 28v G. A. Over- beek en gezin van Snelrewaard naar Nieuwen- dijk 95 Th. Ultee van Montfoort naar Groc- nendaal 29 Mej. C. Kamerbeek van Jut» phaas naar Singel 16 J. G. Steehouwer en gezin van L. R. Weide naar Halvemaanstraat 2 Mej. H. J. M. A. Reulen van Amersfoort naar Utr. Straatweg 89 VIII W. van Wijk van Lexmond naar Wagenstraat 19 Mej. A. B. Rijneveld van Willige Rangerak naar Bree- veld 18 J. Groerendijk van Barwoutswaar- der naar Pannenbakkerijen 49 G. Gerritsen van Eindhoven naar Singel 41 G. Pen en echtgen. van Linschoten naar Nes 5 Wed. A. Balvert-Rijkelijkhuizen en C -F. Balvert v. I Barwoutswaarder naar Havenstraat 93 J. Goenee van Amsterdam naar Voorstraat 32 Mej. J. E. Okker van Rotterdam naar Utr. Straatweg 28II W. Weken van Emmen I naar Eendrachtstraat 15 H. Jansen van Birkesdorff naar Kruisstraat 1 W. G. Kuij- per van Eindhoven naar Voorstraat 49a A. I Matser van Waddinxveen naar Singel 21 Mej. J. Bogaard van Alphen a. d. Rijn naar P. H.-kade 14 J. van der Louw van Vinke- veen c.a. naar Steenkuilen 34 Mej. J. C. 1 van der Louw idem P. Hoogendoorn en gezin van Oudewater naar Steenkuilen 55 H. G. Slandaar van Utrecht naar Molenstraat i 49 A. van Vliet en gezin van LUrecht naar Singel 21 Mej. H. van Breukelen von Utrecht naar Single 57 W. J. van Eek en gezin van Harmeien naar Willemshof 1 E. B. J. Vleming van Utrecht naar Havenstraat j 34 Mej. V. M. Sluijter van Stompwijk naar i Utr. Straatweg 18 III J. G. Rietveld van Soest naar Nassaukade 34 C. van de Poll van Ned. Indië naar Ged. Binnenveslgracht 22 i Mej. E. W. Feijt van Hilversum naar Voor- straat 58 Mej. C. C. Vis van Ter Aar naar Voorstraat 53 J. Bakker van Bovenkarspel naar Nieuwendijk 73. C. G. Pistoor van Schiedam naar Nassaukade 28 J. Treur en gezin van Breukelen-Nijenrode naar Wilhel- j mraaweg 20. DE VROUW ALS BURGEMEESTER. „Er zijn andere dingen waar onze Tijd behoefte aan heeft". Mevrouw A. v. H.S., die iu De Ne derlander de rubriek: „Van Vrouwen loven" verzorgt, schrijft: In de afgeloopen weken hebben verschil lende vrouwen en ook vrouwenvereenigin- gen zich zeer druk gemaakt over het be kende wetsontwerp, waardoor de benoem baarheid van de vrouw tot het ambt van burgemeester of secretaris werd uitge sloten. Ze hebben haar opinie ten beste gegeven in dc verschillende bladen cn ze hebben zich uitgesproken dat het voor haar een groote teleurstelling was. Ik geloof, dat in hot algemeen de samen leving deze teleurstelling niet gevoelt noch dat zij eenige behoefte heeft aan een vrou welijke. burgemeester. Zoolang voor het kleinste geringste dorpje waar een burgemeestersplaats te vergeven is, nog zoo intens gesolliciteerd word door mannelijke gagacligden, lijkt het, naar mijn bescheiden meening, jammer om deze plaats aan een vrouw af te staan. Immers, indien zij bijzonder geschikt is voor al de eischen, die aan het burgemees terschap gestold worden, dan zijn het juist de minder aangename kwaliteiten van haar als vrouw, die haar in aanmerking zouden kunnen brengen. Ik kan ook niet inzien dat men onzen tijd, die waarlijk nog wel zijn eminente mannen heeft, daarmede een dienst doet en cr moet iets scheefs zijn in de maat- schappij en iets verdraaids als men een vrouw als hoofd der politie bij een feilen brand hare bevelen ziet geven of bij .een watersnood zich in geVaar ziet begeven als er nog mannen te over zijn, die even goed, zoo niet beter deze positie kunnen vervul len. Het presideeren in de gemeenteraden, waar zoo intens veel afhangt van die sfeer, die het prestige van den voorzitter weet te scheppen, kan m.i. altijd beter waarge nomen door een man, dan door een vrouw van dezelfde capaciteiten. Er zijn andere dingen waar onze tijd be hoefte aan heeft, vrouwen in een gansch andere positie, ook moedige, heldhaftige vrouwen, maar niet met een burgemees tersketen om. VRAGENBUS Gebrs. Gerzon's Modemagazijnen. Aan het verslag van do N.V. Gebrs. Ger zon's Modemagazijnen te Amsterdam, ont- leenen wij het volgende: De magazijnen te Utrecht en te Arn.-.em we den door verbou wingen gemoderniseerd. Met de uitbreiding van het filiaal in Den Haag werd een be gin gemaakt; deze uitbreiding is in het begin van het loopende boekjaar gereed gekomen. Men meent de in 1929 verkregen tesu!talen als niet onbevredigend te mo gen beschouwen. Er is een netto-winst gemaakt vau S24.735 819.234), waarvan een preferent» dividend van 7 pet-, (onv.) en een gewoon dividend van 20 pet. (onv.) kan worden uitgekeerd. De balans vermeldt als activa o.a.: vaste goederen 2.792.764 (ƒ2.548.089); winkelin richtingen ƒ838.494 (ƒ981.915); goederen f 1.379.647 *2.890.106); debiteuren ƒ909.005 (ƒ824.239); effecten 1.051.266 1.255.879); kas en kassiers ƒ838.496 (ƒ915.777); giro depot Nederlandsche Bank f 150.377 102.250). Als passiva o.\.: Gewoon kapitaal 2.000.000 (onv.); preferent kapitaal ƒ2.000.000 (onv.); reservefonds 1.113.113 1.055.190); pensioen ,en ziekenfonds 258.534 (ƒ250.084); hypotheken ƒ1.749.000 1.576.500; crediteuren 607.124 558.249); gedeponeerde gelden ƒ819.851 926.792); reserve voor diverse belangen 219.609 (onv.); Giro-deposito kas 151.032 94.630). De verlies- en winstrekening vermeldt aan goederenwinsjt, interest, enz. 5.975.845 6.087.48S), waarvan in mindering komen o.a. onkosten 1.768.045 1.051.957); sala rissen 2.908.048 (f 3.110.4IS), afschriivim* <>p vaste goederen enz. 455.015 485.878). Vraag. Ik zit in een onverdeelde nalaten schap. Bij testament is mij voor een zekere som huis en land toegekend. Nu zou ik daar eigenaar van willen worden. Verval ik nu nog in meer kosten, dan wanneer ik wacht op de boedelscheiding? Zoo ja, kunt u mij ook zeg gen, hoeveel dat zou bedragen? Antwoord. Wanneer u recht hebt op het huis cn het land, kunt u boedelscheiding vra gen. Of dat vroeger of later gebeurt, maakt niet zooveel uit. De kosten hangen van aller lei omstandigheden af, maar hoog zijn ze niet. Vraag. Ik ben in dag- en nachtbelrcfc- king, maar ben eind Maart ziek geworden. Heb ik nu recht op uitkeering van loon? Antwoord. Waarschijnlijk is u dienstbode, en valt u dus niet onder de bepalingen van de ziektewet. In dat geval is uw patroon ver plicht uw volle loon uit tc betalen, gedurende een betrekkelijk korten lijd (gewoonlijk 6 we ken), indien hij u tenminste niet den dienst beeft opgezegd. Vraag. Is u een cursus bekend, welke den naam van „Neerlandia" draagt. Antwoord: Ons onbekend. Vraag. Heeft de wet een termijn bepaald, hoelang een notaris het geld van een erfenis in beheer mag houden, of is hij verplicht, dat geld zoo spoedig mogelijk aan de erfgenamen le doen toekomen? Antwoord. Een termijn is daarvoor niet be paald. De notaris draagt het geld af, zoodra hij daartoe in staat is, wat niet altijd even spoedig kan geschieden. Vraag. Wanneer iemand in betrekking is en per maand aangenomen en dus den lsten der maand zijn salaris ontvangt, kan zoo iemand dan opgezegd worden den 15den der maand, dus b.v. van 15 Mei tot 15 Juni. Antwoord. Dc opzegging mag allean dan tegen een bepaalden dag geschieden, wanneer dat bij overeenkomst of reglement is bepaald of wanneer het gebruik een bepaalden dag aan wijst. Bij gebreke van dergelijke aanwijzing mag de opzegging tegen eiken dag geschieden. Vraag. Is een patroon verplicht een ge tuigschrift te geven? Zoo ja, tot wien moet ik mij wenden, als dat niet gegeven zou worden? Antwoord: De werkgever is verplicht den werknemer op diens verlangen een gatuig- schrift lc geven. Indien hij weigert is hij aan- j sprakelijk voor de daarvoor veroorzaakte schade. U kunt zich wenden lot het bureau voor kostelooze rechtshulp in hel gebouw van den Hoogen Raad, Plein, te Den Haag. Hoe gaat het er mee. Dank je. beroerd. Ik ben al dagen lang ziek. Zou het dan geen tijd worden, om cr wat aan te doen?

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11