KERKNIEUWS De meester der lucht DONDERDAG 15 MEI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE NIEUWE VICARIS-GENERAAL VAN HET AARTSBISDOM. De hoogeerw. heer D. Huurdeman. Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbis schop van Utrecht, heeft benoemd tot Vi caris-Generaal van het Aartsbisdom Utrecht, den hoogeerw. heer D. Huurde man, Deken van het Dekenaat Klaziena- veen en Pastoor te Nieuw-Schoonebeek (Dr.). De hoogeerw. heer Huurdeman werd 5 Januari 1878 te Leusden geboren en 15 Augustus 1902 priester gewijd. Op 19 September 1902 werd zijneerw. benoemd tot kapelaan te Avereest waar hij tot 9 Juni 1905 de H. Bediening uit oefende. Op dien datum werd hij kapelaan te Zutphen. Daar verbleef hij slechts een jaar. Achtereenvolgens was hij daarop nog kapelaan te Abcoude en Arnhem (H. Wal- burgis). Van 12 Januari 1917 was hij Pastoor te Nieuw-Schoonebeek en deken van het de kenaat Klazienaveen. Voor de Drenthenaars, die zoo onnoe melijk veel aan het initiatief van dezen zieleherder in den waren zin des woords te danken hebben, zal het een moeilijk scheiden zijn. Ook als apologeet heeft de nieuwe Vi caris-Generaal bijzondere verdiensten en is een zeer geziene figuur in de kringen der Apologetische Vereeniging Petrus Ca- nisius, in welke hij zeer actief was. Als uit gaven dezer vereeniging verschenen van zijn hand verscheidene werkjes op het ge bied van geloofsverdediging, waarvan wij noemen: „Waarom ben ik Katholiek?" „De Nederlandsohe Paus Adriaan VI", „Van Utrecht naar Rome" enz. Reeds eer der schreef hij „De Parochie van de H.H. Cosmas en Damianus te Abcoude" en een St. Walburgisboekje. Sinds de reorganisa tie in 1924 had Deken Huurdeman zitting in de redactie van het bekende apologe tisch maandblad „Het Schild". PATERS FRANCISCANEN. Het nieuwe missie-gebied in Britsch-lndië. In aansluiting op een vorig bericht be treffende een nieuw missiegebied der Eerw. Paters Franciscanen in Britsch-ln dië, kan de „Msb." het volgende melden: De Nederlandsche Provincie der Min derbroeders heeft in opdracht van de H. Congregatie de Propaganda Fide, de ziel zorg op zich genomen van een deel van het bisdom Quillon, dat gelegen is in het Zuidelijk deel van het koninkrijk Travan- core, op de Malabarkust, in Britsch-lndië. Het bisdom Quillon. een van de bloeiend- ste missies van Britsch-lndië, wordt thans bijna reeds 30 jaar bestuurd door Mgr. A. M. Benziger, ongeschoeid Carmeliet, die daar met 26 paters van de Vlaamsche Pro vincie zijner Orde en 82 inlandsche pries ters werkt. Het bisdom telt ruim 211.000 Katholieken, op ruim twee millioen mee- rendeels heidensche inwoners. Het aantal parochies is bijna 300. Het groot aantal bekeerlingen maakte de verdeeling van dit bisdom gewenscht. Pastoor B. Hermans. Dp medisch advies zal de weleerw. heer B. Hermans, pastoor te Ooster-Blokker, eenige weken naar het buitenland gaan tot herstel zijner gezondheid. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Jongetje overreden en gedood. Een 6-jarig jongetje, G. v. H., uit de Oranjestraat te Tilburg werd gistermiddag in de Koopvaardijstraat aldaar door een sleeperswagen overreden. Het kind kreeg een der achterwielen van den zwaren wa gen over het hoofd en was onmiddellijk dood. De bestuurder van den wagen treft geen schuld. FEUILLETON door MARC GOUVIEUX. 27) Apassionate, herhaalde ik. Maar zonder er blijkbaar op te letten ging zij door: Vanuit'dit terras was, daar de horizon daar meer begrensd was dan op den top, het landschap veel meer geconcentreerd, meer maagdelijk, vooral „op de uren van het gebed der pijnboomen" zooals Vokué zegt, als de zeilbarken 's avonds terugkeer den van de vischvangst,en den kalmen spie gel van de golf doorkliefden en als de guide duinen van kaap Kamart neerneigden in het water. Dit terras was voor mij een we reld, begrensd door zijn muren, 's Morgens zag ik, vlak voor mij, Zimbra oprijzen uit zijn nevels, het verlaten eiland, ontoegan kelijk. Daarom noemde ik het: het Geluks- eiland. En gij hebt nooit getracht het te na deren Waarom deze vraag Harismendy? Hebt gij nog de illusie, dat men het met een bootje kan bereiken? En gij, waarom deze gedachte? Als men jong is en mooi, wanneer het schijnt, dat men niets te doen heeft dan dergelijke wonderlijke dingen in zijn hoofd te halen: illu8iei, toewijding, vriendschap, liefde?.... Zij antwoordde niet, maar het scheen mij Ernstige aanrijding. Gistermorgen werd op de 's-Hertogen- bosscheweg nabij Quattre Bras de 76-jarige M. S. uit de Kortestraat te Tilburg die op zijn hittekar met negotie naar Den Bosch reed aangereden door een hem achterop komenden auto. S. werd van zijn wagentje geslingerd en bekwam een ernstige hoofd wonde. In bewusteloozen toestand werd hij door wegwerkers opgenomen. Het wagen tje en de vracht werden beschadigd, ter- wel het paard door den schok was geval len en weer op de been moest worden ge bracht. De autobestuurder bekommerde zich niets om het geval en reed zoo snel hij kon verder. Het nummer van den auto is echter reeds bekend. Het auto-ongeluk bij St. Oedenrode. Omtrent het auto-ongeluk tusschen Best en St. Oedenrode, waarbij de dienstbode T. v. d. P. op slag gedood werd, vernemen wij. dat de te Breda aangehouden automobi list J. W. v. d. G. uit St. Laurens (Zld.) ten slotte bekend heeft het meisje overreden te hebben. Onder een vrachtauto. Gistermorgen passeerde een vrachtauto volgeladen met aardappelen met een ma tige vaart de R.-K. Jongensschool te Pur- merend. De 10-jarige G. Jonker uit Wijde- wormer wilde nog juist voor den auto oversteken. Hij kwam echter vlak voor den auto te vallen en kreeg de wielen over een der been, dat op verschillende plaatsen ge broken werd. De jongen is door eenige on derwijzers naar het gasthuis gebracht. Slachtoffer van giftige uitlaatgassen. Dr. A. Rademaker, arts te Rijswijk (Z.H.) is naar de „Msbd." verneemt, zeer ernstig ongesteld, als gevolg van een kool gasvergiftiging door de uitlaatgassen in zijn auto. Daags na Paschen kwam dr. Ra demaker met zijn auto thuis en voelde zich onwel, waarna hij rust nam. Zoo nu en dan bezocht hij per rijwiel nog enkele patiën ten tot Vrijdag j.l. de ziekte een ernstige wending nam en hij op zijn verzoek werd voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Bij langere tusschenpoozen is de pa tiënt buiten bewustzijn. Gistermorgen was hij weder bij kennis, doch de toestand is nog hoogst ernstig. DE GELRIA AAN DEN GROND GEL00PEN. Het schip keert naar Amsterdam terug. Gistermiddag is het mailschip Gelria van den Koninklijken Hollandschen Lloyd bij het uitvaren van IJmuiden naar zee nabij ton 4 uit zijn roer geloopen en aan den grond geraakt. Twee sleepbooten hebben betrekkelijk korten tijd het schip vlot ge sleept, waarna het de reis kon vervolgen. Nader wordt gemeld, dat de Gelria averij- aan de schroef heeft opgeloopen. Van het mailschip is n.l. uit zee bericht, dat het naar Amsterdam terugkeert ter reparatie. Het werd daar gisternacht om 12 uur ver wacht. De Gelria was met passagiers aan boord op de uitreis naar Zuid-Amerika. De 2e en 3e klas-passagiers zullen in het Lloyd- hotel worden ondergebracht, terwijl de le klas-passagiers over verschillende hotels in Amsterdam worden verdeeld. De correspondent te IJmuiden van do „Msbd." vernam nog over dit ongeval de volgende bijzonderheden van ooggetuigen: Het stoomschip „Gelria" was tegelijk met het s.s. „Madoera" door de nieuwe Noordersluis naar buiten geschut. Het eer ste stoomschip voer geassisteerd door de sleepboot „Stentor" door het oude kanaal aan de Zuidzijde van het fort, terwijl het tweede stoomschip, geassisteerd door de sleepboot „Hector", door het nieuwe ka naal aan de Noordzijde van het fort zijn weg naar zee koos. De „Gelria" had reeds de sleepboot losgegooid en den zeeloods afgezet op de loodsafhaalboot, toen de „Madoera" bijna gelijktijdig bij den havenuitgang aan kwam. toe, dat een pijnlijke trek om haar oogen kwam. Ik vroeg op een toon, die misschien slecht mijn ontroering verborg: Gij hebt dus verdriet? Gij lijdt? Ik? Door mijn onbescheiden vraag werd zij opgewonden; met harden blik en eenigs- zins uit de hoogte, zeide ze tegen mij: En wat geeft u het recht dit te den ken, mijnheer Harismendy? Ik keek haar aan, verrast door haar opgewonden uiterlijk; zonder te antwoor den ging ik weg en liep naar de stuurin richting en trachtte belang te stellen in de laatste manoeuvres van de landing. Saint-Sernin stond peinzend op de brug. Laat de hélicoptère in elkaar grijpen, commandeerde hijKalm aanOp driehonderd toeren.... Laat de vier moto ren langzaam werken, Bonin, welke wind richting staat op het landingsterrein? Noord-West, commandant, antwoord de de eerste stuurmanDe aanwijzende plaat werd rechts naast de draaiende schijf geplaatstBeneden steekt de aarde naar ons toede olijfveldenWe kwamen door een plotselinge schaduw op de venster, een grijze dag in de Ramses, toen weer heerlijke zonnelucht De luchthaven naderde. Uitgestrekt tus schen Tunis en Carthago vormde hij een reusachtig geheel met zijn hangars, dokken van de Kamer van Koophandel en ateliers van de Wereld Luchtvaart Mij. In een hoek van het terrein de militaire haven. Vlieg tuigen met driekleurige cocarden stonden in de zon, zooals torpedojagers bij de rust in een bassin. Binnen in de Ramses kwam beweging. De reizigers kwamen in morgen toilet uit hunne cabinesIeder, die een kalme nacht had doorgebracht, begaf zich Men meent nu te mogen aannemen, dat de kapitein van de „Gelria" den voor sprong aan het andere stoomschip heeft willen laten en daarom de machines v„a zijn schip heeft laten stoppen, om de vaart uit het schip te krijgen. Vermoedelijk heeft toen een der beide schroeven een in het vaarwater liggende boei geraakt (want deze was later ver dwenen). waarbij de macht over het schip verloren ging en het door den stroom werd gegrepen. In een oogenblik tijds zat het toen nabij het badpaviljoen aan den grond. De sleepboot „Stentor", welke reeds weg- gestoomd was, keerde direct terug en gaf zijn sleeptros over, waarna ook de sleep boot „Hector", die inmiddels zijn werk verricht had bij de „Madoera", te hulp kwam. Met behulp van beide sleepbooten kwam het schip, na ongeveer een kwartier, weer vlot en in diep water, waarna het de reis voortzette. Het blijkt, dat het schip toch schade beloopen heeft, want later op den avond kwam het weer voorgaats en na een loods te hebben overgenomen, weer naar bin nen. Op order van de reederij is het doorge gaan naar Amsterdam om aldaar onder zocht en gerepareerd te worden. BRANDEN. Historisch huis een prooi der vlammen. Dinsdagmorgen omstreeks half vijf werd te Westwoud de aandacht van enkele voor bijvangers getrokken door rookwo'ken, welke kwamen uit het onbewoond heeren huis, dat als voormalige dokterswoning van wijlen den grooten Nederlanschen ge schiedschrijver dr. Willem Nuijens een ze kere vermaardheid bezit. Een vlug onder zoek gaf de verzekering, dat brand woed de in de aan dc dokterswoning gebouwde schuur. In den tijd, dat de brandweer ge alarmeerd werd, greep het vuur snel om zich een en sloeg reeds spoedig over op het huis, dat in betrekkelijk korten tijd in lichter laaie stond Met geweldigen drang loeiden de vlammen door het huis, waar het vuur gretig voedsel vond. Tegenover deze vlammenzee stond de brandweer zoo goed als machteloos, zoodat aan eenige redding van het perceel niet meer te den ken viel. Met een drietal slangen op de water'eiding werd het vuur, dat een mach tig schouwspel opleverde, bestreden. Een zware taak voor de brandweer was bet be schermen der twee met riet bedekte aan grenzende boerenwoningen. Dank zij den gunstigen wind werd grooter onheil voor komen. Het huis, dat zestien kamers telde, brandde geheel uit. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Brand te Rotterdam. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf is brand ontstaan in het magazijn vcor tooneelkunst Brinkhaus aan den Oppert No. 45__te Rotterdam. Het magazijn is ge vestigd op de eerstelen de tweede étage en bevat veel pruiken, costuurns en derge lijk, uiteraard licht brandbaar materiaal. De brand, die op de eerste verdieping was uitgebroken, breidde zich dan ook vrij snel uit en kort na het ontdekken "van den brand sloegen de vlammen naar buiten door twee van de drie raamopeningen. In middels was de brandweer ter plaatse ge komen, middelalarm was niet gemaakt, maar 8 spuiten waren op eigen gelegenheid naar den Oppert uitgerukt en met 3 stra len werd het vuur krachtig aangetast. Een straal werd via de Kalkgang* naar de ach terzijde geleid. De beide andere slangen werden langs den voorgevel naar boven geleid. Men had den brand spoedig onder de knie. Dc voorkamer van de eerste ver dieping is geheel uitgebrand. Het in het benedenhuis gelegen magazijn voor radid- artikelen, van dc fir-ma Imperial, heeft veel waterschade gekregen. Korenmolen afgebrand. Gisternacht om kwart voor een ontstond brand in den korenmolen van den heer W. van Schelven Jr. te- Krimpen a, d. IJssel. Toen d-3 branudweer verscheen stond de molen reeds in lichter laaie. Hoewel het gelukkig, babbelend aan tafel, waar dc lunch was opgediend. De steward ging rond: Tunis, correspondentie voor Italië, Marokko en Zuid-Amerika. Over vier uur zal de Ramses vertrekken. Tunis, connection for Itale, Marocco and South America Mrs. Campbell kwam naar mij toe. Ik luisterde eerbiedig en koel: Hebt ge mij niet gezegd, dat ge za ken te regelen had in Tunis? Ja mevrouw. Stapt ge uit om op den volgenden te wachten of blijft ge op de Ramses Vervolgens voegde ze er snel aan toe op een toon, die'iets snikkends had: Ik zou zoo gelukkig zijn als jij bij mij bleef tot aan het einde van mijn tocht. Wilt ge mij dat genoegen doen, Harismendy? Ik was op mijn beurt een weinig be schaamd over mijn vroolijke beweging. Mijn toorn was voorbij. Ik dacht na.... Vier dagen te Tunis in afwachting op een andere gelegenheid, wat zou ik doen? Mijn zaken konden in eenige minuten in orde gebracht worden op het Gouverne ment van TunisStond mijn karavaan niet reeds gereed op de grens van Tripolis Ik antwoordde haar eenvoudig: Ik sta ten uwen dienste, ik blijf op de Ramses. Een teedere blik dankte mij... De schroeven bleven juist stilstaan. De Ramses aangekomen op honderdvijftig meter boven het terrein, daalde bijna ver ticaal, gesteund door de horizontale schroe ven die in tegengestelde richting draai den. De uittrekbare vleugels werden door dc werking van den piloot, hoe langer, hoe langer. Zij raakten thans even den wand van de stuuiinrichting aan, verdubbelden hun vlucht. vuur met al het beschikbare materiaal, be staande uit motorspuit, twee handspuiten en twee slangenwagens, werd aangetast, kon niet voorkomen worden, dat de molen geheel uitbrandde. Ook de aangebouwde voorraadschuur werd een prooi der vlam men. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Verzekering dekt de schade. Uit een oogpunt van landschapsschoon is het verlies van den malen, die tegenover de Herv. Kerk is gelegen ten zeerste te be treuren. DE DADER VAN DEN MOORDAANSLAG OP INSPECTEUR PAUL. Krankzinnig geworden. Volgens de „Haagsche Courant" is de dader van den moordaanslag op inspecteur Paul te 's-Gravenhage, in de gevangenis krankzinnig geworden en overgebracht naar het krankzinnigengesticht te Eindho ven. Hij was veroordeeld tot twintig jaren gevangenisstraf. NAAR HET VREEMDELINGEN LEGIOEN. Een gehuwd persoon uit Helmond meegelokt. Ongeveer zes weken geleden verdween spoorloos zekere J. M., wonende in de Mo- lènstraat te Helmond, aldus de „Meierij- sche Crt." Van deze verdwijning werd aan gifte gedaan aan het politiebureau, ech ter zonder nader resultaat. Dezer dagen nu ontvingen de schoonouders van M., al waar J. M., die gehuwd was, inwoonde, een brief uit Algiers, waaruit zij tot hun ontsteltenis vernamen, dat hun schoonzoon was aangeworven voor het vreemdelingen legioen in Noord-Afrika en daar reeds was ingelijfd. Naar we mochten vernemen had de aanwerving zich als volgt toegedra gen. In de Ameidestrat had een Belg hem staande gehouden, waarna M. met hem een glaasje was gaan drinken. Al spoedig was M. dronken gemaakt en in deze stem ming kwam hij er toe om te teekenen voor het vreemdelingenlegioen. Zonder nog thuis te komen, voerde de aanwervings- agent hem merle. M. verklaarde in zijn brief veel spijt te hebben van zijn gedane stap, maar er zal wel geen macht sterk genoeg zijn om hem te verlossen. Wel een waarschuwing voor anderen. Een agent in de val. De 22-jarige bankwerker C. M. uit de Delflschestraat te Rotterdam maakte zich Dinsdag in die straat aan ergerlijke balda digheid schuldig. Toen een agent hem des wege wilde aanhouden, liep M. weg en hij vluchtte zijn woning binnen. De agent bleef in de buurt op wacht staan. Een tijdje later wilde M. weer naar buiten ko men, maar de agent was hem nu voor en greep hem beet. Hierna ontstond een worsteling, waarbij beiden in het portaal achter de straatdeur terecht kwamen. De deur viel dicht en dc agent kon er niet meer uit. Inmiddels waren op het gerucht de huisgenooten van M. afgekomen en met zijn zessen ging men den agent te lijf. Op dat oogenblik kwamen juist een paar agen ten langs het huis en zij hoorden roepen: Rijg hem aan jc mesZij forceerden de bui- teudeur, ontzetten hun collega en even la ter waren de 6 vechtenden, onder wie twee vrouwen, gearresteerd. De Haariemsche sigarenzwendeH, Omtrent de oplichterspractijken van den zich noemenden van G., die per adverten tie reclame maakte voor een nieuw serie- merk sigaren en daarvoor monsterkistjes beschikbaar stelde, welke na ontvangst van een postwissel van 50 cent zouden worden toegezonden, kan nader worden gemeld, dat de man bij zijn aanhouding bo vendien nog een valschen naam heeft op gegeven, n.l. dien van een tc goeder naam en faam bekend staanden fabrikant te Am sterdam. De man heeft zich daarbij van briefpapier met dien naam bediend. Hij zal ter beschikking van de Justitie wor den gesteld. De heer D. H. van Werven te Amsterdam, wiens naam door den gear resteerde eveneens was gebruikt bij het uitoefenen van zijn practijken, heeft met deze geheele affaire niets uitstaande. Eenig geschommel. Het evenwicht werd echter langzaam herkregen. De aarde na derde vlug. De heuvels stegen, de huizen, de boomen werden grooter. Nog eenige se conden en de luchtreus is gedaald op de landingsplek. Een fluitsignaal weerklinkt. Een hoop Tunisch personeel van de lucht haven met zouavenmutsen en overhemden stond gereed. Tractors trokken de landings bruggetjes over het terrein. Féridek had de ruit van het raampje op gelicht. Een benauwende lauwe lucht steeg van het terrein op, een werkelijk tapijt van den Orient, met veelkleurige veldbloemen, waaronder, vele verschillende soorten klap rozen, korenbloemen, goudsbloemen, gele en witte margrieten, purperen zwaardlelies en blauwe vlasbloemen. Op het dak van de Ramses smolt de sneeuw van Parijs, de rijp smolt op de ven sters. Het was lente in Tunis.... En ook in mij Aan boord van de Ramses.... Middag, het uur van ontbijt op de Ram ses. In het groote salon, herschapen in een eetzaal, hebben zich de passagiers geinstal- leerd. Eenige nieuwe gezichten zijn met vlieg tuigen uit Italië en Koord-Afrika aange komen. In het midden de groote ontbijtta fel. Aan de zijden de kleine tafels voor twee en vier personen. Het tafelgerei en zilver werk met het wapen der maatschappij staat op de tafellakens. Eén hotelmeester neemt den dienst waar. Dc gordijnen van gele zijde zijn aan den kant van de zon neergelaten en geven een warm licht. Gerinkel van vorken en rumoer van gespreken, vermengd met het zware UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Vrijdag 16 Mei. Huizen, 1875 M. 10.30—11.00 NCRV Ziekendienst. 11.3012.00 KRO. Godsdienstig halfuurtje. 12.01—12.15 KRO. Politieber. 12.151.15 Concert. KRO-Trio. I.152.00 KRO. Gramofoonpl. 2.003.00 KR. Gramofoonpl. 4.005.00 NCRV Gramofoonpl. 5006.30 NCRV Conc. Solokwartet „Apol lo". 6.30—7.00 KRO. Spreker. Dr. P. A. A. van Beek: „Edelgesteenten" 7.00—7.30 KRO. Mej. F. A. M. Peeters: „Vredegedachte in de Opvoeding". 7.30 VPRO.-uitzending. Hilversum, Na 6 uur: 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.002.00 Concert. AVRO-Kwintet. 2.052.45 Uitz. voor scholen. 2.453.00 Gramofoonpl. 3.004.00 Maak-het-zelf! cursus. 4.305.00 Gramofoonpl. 5.005.30 R. Hundt: „Van krachtbron tot productie". 5.306.00 Aansl. van het café „Moderne" te Amsterdam. 6.00 Tijdsein. Daarna: Vervolg concert. 6.30 Koersen. 6.457.15 Radio-tooneel: „De sprong in het onzekere", Radio-luisterscherts van Ossip Dy- mow, bew. door Carl. Berr. 7.157.45 Boekenhalfuurtje. 7.458.00 Gramofoonpl, 8.009.00 Concert. Omroeporkest m. m. v. Jan van Riemsdijk. 9.009.30 Radio-Tooneel. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Persber. Daarna: Vervolg concert. Na afloop: Gramofoonpl. 12.00 Sluiting. Daventry, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 12.20 Concert. 12.50 Orgelspel. 1.50 Gramofoonpl. 2.50 Uitzending voor scholen. 3.50 Voorlezing. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Nieuwsber. 7.00 Viool-recital door E. Kersey. 7.20 Lezingen. 8.05 Concert. 8.55 „Parsifal" (tweede bedrijfvan Rich. Wagner. 10.05 Nieuwsber. 10.30 Lezing. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 9.05 „Madame Butterfly". Opera van G. Puccini. 10.20 Concert voor cello en orkest van Dvorak. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3511.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestconcert. 5.506.50 Concert. Zang, viool en piano. 8.20 Orkestconcert. Daarna tot 12.20: Or- bestconcert. Brussel, 508,5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert. 9.35 Vijfde uitzending van „Music Hall". Radio-spel van Theo Fleischmann Orkest en solisten. Kalundborg, 1153 M. 12.20—1.20 Concert. 2.504.50 Orkestconcert en declamatie. 4.505.20 Kinderuurtje m. m. v. kinderkoor. 6.507.05 Carillonbespeling. 8.209.05 Causerie met muzikale illustratie. 9.059.55 „Store Bededagsaften". Klucht met zang in één bedrijf van Etatsraad Jansen. 9.5510.10 Voordracht. 10.1011,1' Concert. Orkest en fluit. Zee sen, 1635 M. 12.201.15 Gramofoonpl. 4.505.50 Concert. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Bach-concert. Koor, orkest en solisten. Daarna: Orkestconcert. geronk der motoren, wier regelmatige sid dering het glaswerk doet rinkelen. Warmte van de zon van de electrische ra diatoren veroorzaken een droomerige at- mospheer. Het vliegtuig balanceert licht. We hebben ons afgezonderd achteraan aan een tafeltje aan den zijkant. Door het groote vierkante raam, waarop we naar dc aarde, naar Tunis, badend in het zonne licht, kijken, dat nu reeds ver ligt, naar de blauwe zee en de afgeplatte bergen. De groene rug van kaap Bon, de witte Hammaniet, neergehurkt aan den oever van zijn golf, de Sarraceensche versterkin gen opdoemend uit den band van olijfboo- men van Sahel, liggen reeds ver achter ons. Aan den andern kant met de blauwachti ge bergen van Algerië is de geweldige zee van reeds groenen oogst, het oude en vruchtbare Romeinsche Bysacene. In de verte schitteren de koepels van Kairouan. Toen zij mij sprak over den indruk, dien de heilige stad bij haar had achtergelaten, onderbrak ik haar: Wij naderen het Zuiden.... Lk zie de eerste schuine rijen van olijfgaardendat is het boscli van Sfax. Binnen een uur zul len we in het gezicht van Djerba zijn. Binnen een uurO Harismendy, ik heb wroeging, dat ik u losgerukt heb van Tunis om gedurende zoo korten tijd met u aan boord van de Ramses te zijn. Maar ik stelde mij altijd die 600 kilometer van Tu nis als eindeloos lang vooralles komt verkeerd uit als men per vliegtuig reist. Gisteravond nog Parijs in sneeuw de zen namiddag het Zuiden in zijn zon Tien uur reizen in plaats van vijf da gen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5