21ste Jaargang WOENSDAG 14 MEI 1930 No. 6592 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Begin Zomertijd BUITENLAND BINNENLAND 3)e £eicbelve DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van bet tarief berekend Kleine advertentiën, van ten boogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop u verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen In den nacht van Woensdag op Donder dag, dus aanstaanden nacht, begint de Zomertijd. Men dient dus hedenavond vóór het naar bed gaan de klok een uur VOORUIT TE ZETTEN. V Wij zijn breeder Gisteren is de overleden leider der S. D. A. P. mr. P. J. Troelstra. in de Tweede Kamer herdacht door den Kamervoorzit ter en door den Ministerpresident, de Katholieke heeren mr. v. Schaik en jhr. mr. Buys de Beerenbrouck. De Kameroverzichtschrijver van het „Vaderland" schrijft van deze herdenking. „Het eerde den voorzitter, dat hij den stichter en onvergetelijken leider van de S.D.A.P, een politieke persoonlijkheid van nationale bet eekenis noemde en zijn schit terende Kamer-redevoeringen qualificeerde als gedenkstukken van blijvende parlemen taire waarde. En nog sterker gevoelden wij, hoe, gelukkig, de felste politieke strijd ruimte laat voor de hoogste waardeering, toen minister Buys de Beerenbrouck de zelfde, die mr. Troelstra in zijn parlemen tair-revolutionaire uren had weerstaan uitsprak, dat ook de Begeering een dank bare herinnering bewaart aan zijn uitne mende eigenschappen van geest en hart en hem een sieraad van het Parlement noemde". Waardeering voor den persoon van den tegenstander, voor diens goede bedoelin gen mag ons nooit vreemd zijn. En voor ons wordt de erkenning van ga ven en bekwaamheden, van arbeid en ver diensten nooit verdrongen door principieele verschillen. Klein, heel klein kan zich in dit op zicht toonen b.v. een liberaal blad als de „Nieuwe Botterdamsche Courant". Zeer ad rem wees daarop gisteren nog het „Huisgezin" in het in memoriam ge wijd aan mr. Troelstra. De N. B. Crt. maakt de opmerking, dat Troelstra, evenals Kuyper, meer volksleider dan staatsman was; dr. Schaepman ligt blijkbaar al zoo ver buiten haar gezichtsveld, dat hij bij de trits Kuyper, Lobman, Troelstra, als vierde niet eens genoemd wordt. Voor het Botterdamsche blad zijn de staatslieden klaarblijkelijk alleen bij de liberalen te zoeken en te vinden. Zulk klein gedoe als van 't Botterdamsche orgaan ligt niet in de lijn van hen, die denken en oordeelen, spreken en schrij ven in de lijn der Katholieke beginselen en der Katholieke opvattingen! Wij zijn breeder VOLKENBOND GRANDI EN BRIAND ONDERHANDELEN Italië zou een gebied rond het Tsjaadmeer eischen. Van alle gebeurtenissen en van de huidige zitting van den Raad van den Volkenbond staan de bizondére onderhandelingen tusschen Frankrijk en Italië, waartoe op de Londen- sche Vlootconferentie werd besloten, het meest op den voorgrond in aller aandacht. In welingelichte kringen wijst men er op, dat behalve de groote moeilijkheid van de kwestie der vlootpariteit de allergrootste moeilijkheid gevormd zal worden door den Italiaanschen eisch, dat Frankrijk de overeen komst van 1916 zal nakomen, waarin Frankrijk heeft toegezegd het gebied rond het Tsjaad meer tusschen Tripolis en de Italiaansche ko-i loniën in Centraal-Afrika aan Italië te zullen afstaan. In verband hiermede wijst men tevens op, dat in 1913 de van Fransche zijde bedongen voorwaarden voor de vervulling deze toezegging zoodanig waren, dat zij door Italië niet aanvaard konden worden. Thans echter eischt Italië weer een gedeelte van het Tsjaadgebied op. BELG1E EEN TWEEDE GEVAL-DE LEEUW Weer weigert een Vlaamsch soldaat Fransche bevelen te gehoorzamen Naar in de wandelgangen van de Kamer ver luidt, heeft te Namen een tweede Vlaamsche soldaat het voorbeeld van De Leeuw gevolgd en geweigerd, aan de Fransche militaire beve len te gehoorzamen. Een ministerieële circulaire. De minister van Landsverdediging heeft in verband met het taalprobleem in het leger, aan de betreffende militaire overheden een minis terieel rondschrijven gezonden, waarin o.m. het volgende wordt gezegd. De toepassing van de wet van 1928, waarbij het taairegiem bij het leger wordt geregeld, heeft de vertaling noodzakelijk gemaakt van de reglementen op het onderricht der troepen en van de lagere leaders. De vertaalde reglementen zullen binnenkort worden uitgedeeld. In elementaire eenheden als compagnie, es- cadron, batterij, enz., worden de bevelen ge geven in de taal van de betrokken eenheid. In het bataljon worden de bevelen in het Fransch gegeven: hier richten de commando's zich niet tot de soldaten of tot de lagere kaders, maar tot de officieren, die de elementaire eenheden aanvoeren. De dienstverslagen onder officieren zullen Fransch blijven. In de dienstbetrekkingen me de lagere reserve-officieren, die een Nederland, sche opleiding ontvingen, wordt- Nederlandsch gebruikt, tenzij de betrokkene Fransch wensch! te zien gebruiken. De garnizoenen uit de Vlaamsche provin cién, alsmede uit Brabant en Luik, zullen ge deeltelijk of uitsluitend Vlaamsche eenheden omvatten. Wie de zaken nuchter overweegt, ziet in, dat de wet van 1928 en de thans genomen toe passingsmaatregelen, bij een logische en nauw gezette naleving, vanzell leiden moeten naar het tot stand komen van Waalsche en Vlaam sche legerdivisies. ENGELAND Tijdelijk geen Engelsch gezant bij het Vaticaan? De Britsche gezant bij het Vaticaan, Chel- ton, zal binnenkort uit Rome vertrekken, om als gezant in Chili op te treden. Totdat de moeilijkheden in verband met een politiek-re- ligieus geschil op Malta zijn geregeld, zal het gezantschap worden waargenomen door den eersten secretaris. NOORWEGEN FRIDJOF NANSEN f Zijn Pool-reizen De bekende Noordpoolreiziger Dr. Fridjof Nansen is te Oslo in den leeftijd van 69 jaren overleden. Fridtjof Nansen werd 10 October 1868 op het landgoed van zijn ouders Store-Froeën bij Oslo geboren. Als studie-vak koos hij de dier kunde; daarin kwam ook zijn liefde voor de natuur tot uiting. Nansen zou er waarschijnliijk nooit aan ge dacht hebben den Noordpool te bezoeken als prof. Collet hem niet gevraagd had of hij sa men met hem aan boord van een robben- vanger naar de IJszee wilde varen, ten einde daar de dierenwereld te onderzoeken. Het is hier niet noodig er op te wijzen wie Fridtjof Nansen is; doch wij willen er slechts aan herinneren, hoe hij 27 jaar oud, zijn be roemden tocht dwars door Groenland vol bracht, van Umiviksfjord op Groenlands Oost kust naar Godthaub. In 189396 maakte hij zijn wereldvermaarde Poolreis met de Fram, het schip, dat later zijn niet minder beroem den landgenoot Roald Amundsen op diens reis naar den Parry-Archipel en later weer op den geslaagden Zuidpooltocht zoo groote diensten bewees. Nadat Nansen in 1897 een professo raat aan de universiteit van Kristiania aan vaard had, heeft hij niet meer actief aan het groote Poolonderzoek deelgenomen, al heeft hij verscheiden oceanografische expedities in de IJszee en den Atlantischen Oceaan geleid, wier resultaten den Poolreiziger ten goede zijn gekomen. Nansen had behalve een praclisch inzicht en een overzichtelijken blik bovendien een groot organiseerend talent, dat hij meermalen ten bate der menschheid heeft mogen gebrui ken. Wij hebben hem na den oorlog aan het werk gezien bij de organisatie van het terug brengen der krijgsgevangenen uit Rusland en Siberië: en men heeft gezien hoe hij in betrek kelijk korten tijd het zoo ingewikkelde vraag stuk om c.a. 300.000 gevangenen uit verre Si berische gewesten naar hun vaderland terug te voeren heeft weten op te lossen. Ook is Nansen niet teruggeschrikt voor de Hercules-taak, hulp te organiseeren voor een bevolking van millioenen menschen, die met hongerdood bedreigd worden in een rijk dat in normale tijden de korenschuur van Europa ITALIË Anti-fascistische aanslag De Impero bericht, dat te San Dorlingo bij Triest een aantal personen in een restaurant zijn binnengedrongen, den eigenaar, voorzitter van den plaatselijken fascio, vermoord hebben, zijn vrouw doodgeslagen en een bezoeker ge wond hebben. Tengevolge van dien aanslag, die het werk van anti-fascisten zou zijn, wer den talrijke personen gearresteerd. BRITSCH-INDIE AANVAL OP EEN ZOUT-OPSLAGPLAATS Een van Gandhi's zóóns op weg naar Dharsana De eerste aanval op een zout-opslagplaats in Britsch-Indië is gisteren te Shiroda ge pleegd. Twee afdeelingen van 75 vrijwilligers elk, drongen gisterochtend de opslagplaats binnen en gingen hun gang tot de politie na een half uur pas verscheen. De aanvoerders en twintig vrijwilligers werden toen in hechtenis genomen Intusschen kwam een nieuwe groep vrijwilli gers en haalde groote hoeveelheden zout weg. Tenslotte verscheen het districtshoofd van de politie met den districtsmagistraat en daar op zijn nog 65 vrijwilligers ingerekend. Manibal Gandhi, een van Gandhi's zonen, is gisteravond met 300 vrijwiligers uit Nacsari naar Dharsana opgebroken, om daar den be raamden aanval op de zoutopslagplaats uit te voeren. Zij werden 's morgens te Dharsana ver wacht. PROF. FRIDJOF NANSEN OVERLEDEN Staat i i beleg in Sholapur. Te Sholapur hadden de plaatselijke leiders getracht een eigen bestuur in te stellen en ma gistraten benoemd. Zij hadden zelfs nieuwe verkeersverordeningen uitgevaardigd, welke afweken van de bestaande. In de stad is giste ren de staat van beleg afgekondigd. De troepen onder bevel van kolonel Page hebben gisterochtend de stad bezet. Arrestaties en vonnissen. Gisterochtend zijn te Calcutta, na huiszoe kingen op het hoofdkwartier van het congres- bestuur in het presidentschap Bengalen, tach tig lieden in hechtenis genomen, onder verden king van samenspanning tot het plegen van roof en moord en het verwekken van oproer. Te Amritsar is dr. Kitchlen, een van Gand hi's voornaamste aanhangers, tot drie jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Andere partijgan gers van hem kregen achttien maanden. Allen stonden terecht wegens ophitsing tot oproer. TWEEDE KAM|R. Mr. Troelstra. Ingekomen is het overlijdensbericht van Mr. P J. Troelslra. De Voorzitter spreekt, door alle leden staande aangehoord, de volgende rede uit: Geachte medeleden! De daareven voorgelezen mededecling laat onze Kamer niet onbewogen. Tezamen met wijlen den bear van Kol in 1897 lid van dit college geworden, is Mr. Pie- ter Jelles Troelstra, behoudens een korte on derbreking, tot 1925 volksvertegenwoordiger gebleven. Een politieke persoonlijkheid van nationale beteekenis is met hem heengegaan. Buiten het Parlement was hij de geestdrif tige en bezielende leider der sociaal-democra tische partij, die door hem is geworden en groot geworden. Zijne in onze vergaderingen gehouden bril- lante redevoeringen zijn evenzoovele gedenk stukken van blijvende parlementaire waarde. Niet het minst door zijn parlementairen ar beid slaagde hij er in, zijn duizenden volgelin gen en vereerders de lichtende kimmen voor te houden van de betere samenleving, die hem vcor oogen stond. Troelstra's eerbiedwekkende strijd voor de verheffing van de arbeiders stempelt hem trots verdeeldheid van inzicht over zijn op treden tot een blijvende en historische fi guur, ook als lid dezer volksvertegenwoordi- ging. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de heer R u y s de Beerenbrouck, zegt daarop het volgende: „Bij de woorden, die gij namens de Kamer gewijd hebt aan de nagedachtenis van haar oud-lid, den heer Troelstra, moge ik mij na mens de Regeering aansluiten. Tientallen leden der Kamer en niet weinige Ministers der Kroon, hebben gedurende vele jaren met den overledene in deze vergaderzaal aan de beraadslaging^ deelgenomen. Het gedeelte der oppositie, waaraan hij uit nemende leiding gaf, mocht fier gaan op haar aanvoerder. Wars van kleingeestigheid, breed van op vatting, met groote oratorische gaven toege rust, was de heer Troelstra een sieraad van het parlement. Zijn warm kloppend hart voelde voor de nooden des volks: het kon zich verplaatsen en meeleven in den gedachtengang van hen, die met hem van meening verschilden. Aan zijn uitnemende eigenschappen van geest en hart bewaart ook de Regeering een dankbare herinnering. Voortgezet wordt de behandeling van de herziening der Gemeentewet, die niet zooveel bijzonders gaf. De heer Wijnkoop had natuurlijk ernstig bezwaar tegen de aanvulling van art. 66. In zijn nieuwen vorm geeft di. artikel aan de gemeen teraden gelegenheid, herrieschoppers uit den Raadszaal te verwijderen. De minister achtte de aanvulling noodig et pour cause: de heer Wijnkoop haalde zelfs een aantal recente staaltjes van wanordelijkheid in gemeentera den aan en de heele Kamer was 't daarmee eens. Zij liet den heer Wijnkoop staan en aan vaardde het artikel met 72 tegen 2 stemmen. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gisteren na replieken de Indische Begrooting goedgekeurd. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS Jaarvergadering te Gouda. Reeds gisteravond waren verscheidene gedelegeerden aanwezig in een feestelijke bijeenkomst der afdeeling Gouda in de so ciëteit „De Reünie". In deze bijeenkomst heefl de heer P. J. Ph. Dietz, arts te Scheveningen, gespro ken over de beteekenis van hefc Boode Kruis-werk. Hedenochtend te tien uur werd de ver gadering, gehóuden in de sociëteit „Ons Genoegen", aangevangen. De voorzitter, Z. K. H. Prins Hendrik, hield de volgende openingsrede: Wederom mag ik u allen welkom heetcn ter Algemeene Vergadering. Met bijzon der genoegen begroeten wij den heer Nauta die het Centraal Comité in Nederlandsch- Indië in ons midden vertegenwoordigt. Zijne aanwezigheid is ons een zichtbaar blijk van de erkenning van den band tus schen de leden onzer vereeniging aan weerszijden van den evenaar een band. die zich bij rampen en critieke tijden nim mer heeft verloochend. Tevens maak ik van deze gelegenheid gaarne gebruik om een woord van welkom toe te roepen aan den heer Best, Majoor van den Generalen Staf, die den heer Zee man als lid van het Hoofdbestuur is opge volgd en aan den heer Bloem, die, insge lijks met ingang van 1 dezer, tot directeur van het. Informatiebureau werd benoemd. Moge de heer Bloem in zijnen nieuwen werkkring evenveel bevrediging vinden als zijn ambtsvoorganger, die zoo lange jaren VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De beroemde Poolvorscher Fridjof Nan sen is overleden. De Britsch-lndiërs hebben den eersten aanval op een zout-depot gewaagd. De oneenigheden tusschen het Vaticaan en Engeland. BINNENLAND. Een buitengewone algemeene vergade ring van den Kath. Nederl. Boeren- en Tuindersbond, in verband met den toestand in de land- en tuinbouw (2de blad). Vergadering van het Ned. Roode Kruis (lste blad). en met zooveel toewijding die functie heeft bekiecd. Wij stellen het bijzonder op prijs, dat de heer Lecleroq aan onze uitnoodiging heeft willen gevolg geven hier heden aan wezig te zijn. Ongetwijfeld spreek ik uit U aller naam, wanneer ik een woord van warmen dank richt tot de afdeeling Gouda, op web ker uitnoodiging de Algemeene Vergade ring dit jaar hier plaats vindt. De voorbe reidingen "plegen aan het bestuur der ont vangende afdeeling veel arbeid, tijd en overleg te kosten. Moge het bestuur der afdeeling Gouda, wanneer wij aan den avond van dezen dag weder in verschil lende richtingen huiswaarts keeren, zijne belooning vinden in de algemeene erkente lijkheid voor de ontvangst, welke ons hier bereid werd. Wanneer wij den blik terugwenden over het tijdvak, dal ons thans scheidt van de Jaarvergadering in het hart van het schoo- ne en gastvrije Zeeland, mogen wij met dankbaarheid constateeren, dat ons land voor rampen bewaard mocht blijven. An dere gewichtige gebeurtenissen van bijzon deren aard, waarvan in dit korte openings woord melding zoude moeten worden ge maakt, zijn evenmin voorgevallen. Toch wil ik niet nalaten mededeeling te doen van een persoonlijken indruk tijdens mijn laatste verblijf in Zwitserland. Weder om heeft mij de wezenlijk internationale beteekenis van het Roode Kruis getroffen, toen de omstandigheden mij in hernieuwde aanraking brachten met het Zwitsersche Roode Kruis. In menig opzicht heeft die organisatie met dezelfde moeilijkheden te kampen, die ook wij hier kennen. Hare vre destaak is daardoor nog niet tot volle ont wikkeling kunnen geraken. Ik had gelegen heid dit belangrijke onderwerp te bespre ken met den tegenwoordigen voorzitter van het Zwitsersche Boode Kruis, den heer von Schulthess—Rechberg, met wien ik met het meeste genoegen heb kennis gemaakt. Ik verklaar thans deze Algemeene Ver gadering geopend en geef het woord aan den waarnemend Secretaris-Generaal tot het uitbrengen van het verslag. Dc waarnemend Secretaris-Generaal bracht vervolgens verslag uit over het jaar 1929. Hieraan ontleewen wij, dat het aantal le den van het Nederlandsche Roode Kruis gestadig stijgende is. Telde de Vereeniging verleden jaar in totaal 15.946 leden, thans bedraagt hun aantal 17.200. In navolging van liet Roode Kruis in Engeland heeft dc Rotterdamsche afdee ling een bloedtransfusiedienst in het leven geroepen. De formatie van de transport- colonnes gaat goed vooruit. Bij rustende colonnes wordt getracht nieuw leven op te wekken, en nieuwe colonnes worden voor vele afdeelingen opgericht. De getalsterkte zou 1162 zijn, wanneer bij 335 het bewijs van geoefendheid nog geldig was. Aan de betrokken afdeelingen wordt gevraagd dit verlies zoo kléin mogelijk te doen zijn. Eenige vooruitgang is in het instituut helpsters te bespeuren, hoewel het aantal 129 nog zeer klein is. Besloten werd aan H. M. de Koningin voor herbenoeming voor te dragen Jhr. J. H. Roëyll als eerste ondervoorzitter en mr. G. van Slooien Azn., ïur. W. J. Baron van Lijnden, prof. G. J. Koolemans Beijnen en dr. M. Rutgers als leden. Verder werd be sloten den heer A. J. ten Hope. lid van het hoofdbestuur der Xed. Vereeniging E. H. B. O., aan H. M. de Koningin voor te dra gen als lid van het hoofdbestuur van het Hederlandsche Roode Kruis. Dc vergadering behandelde daarna eeni ge afdeelingsvoorstellen, waarover het hoofdbestuur praeadvies had uitgebracht. De vergadering besloot overeenkomstig deze praeadviezen. Te kwart over twaalf had een ontvangst der afgevaardigden op het Stadhuis plaats. In de middaguren werden de St. Janskerk en eenige Qoudsche fabrieken bezichtigd. In den namiddag bood de burgemeester te zijnen huize een thee aan. De dag wordt besloten met een gemeenrschappelijken maaltijd.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1