SPORT LUCHTVAART DINSDAG 13 MEI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 De bospeen. De bospeen of de jonge worteltjes komen meer af; op vele plaat sen is het produot mooi met een fraaie kleur. Ook blijven de prijzen vrij goed. Het standgewas is over het algemeen goéd. In het West-land zijn groote kwan- fcnms in cultuur gebracht. Ook in de sla- rijen staat de vroege peen goed. De aspergeteelt. In het begin van deze week nam de aanvoer der asperges sterk toe, waardoor de noteeringen terug liepen. Er is tot op heden weinig gesne den. Uit Bergen op Zoom komt de meeste voorraad; in het West-land is deze teelt vanwege den velen arbeid en de glasuifc- bréiding sterk ingekrompen en beteekent daar zoo goed als niets meer; alleen 's-Gra-venzande teelt nog eenige kwa-n- tüïhs. Bïoemen-omzet. De aanvoer van bloemen is nog steeds groot; enkele par tijen komen al van buiten. Rozen komen in pracht verscheidenheden in den han del, waarvan, de .noteeringen hoog blij- ven^ voor zoover het tenminste prima waar is. De bloemenkweekers maken vrij wat beter voorjaar dan de groentenkweekers; de bloemenveilingen hebben nu reeds een flink -hoog ja af omzetcijfer. Keukengroenten. De beukengroenten, zooals selderij en peterselie, staan zeld zaam laag; het eerstgenoemd product na dert den grens der waardeloosheid. Men hoopt, 4a'i binnen enkele weken de prij zen zullen stijgen. Rabarber. Als een zeldzaamheid kan worden gemeld, dat rabarber, welke de vorige week nog tot 7 a 8 gulden geprijst werd, thans een waarde heeft van 2 tot 3 gulden. Postelein. Do aanvoer van postelein is momenteel in elk tuinbouwcentrum zeer groot. Men heeft overal een heel goed standgewas; er is juist veel van dit product uitgezaaid. De noteeringen zijn en blijven zeer bevredigend; het goed ge niet veel vraag, de kwaliteit valt dit jaar te roemen. Speculaties in bloembollen. Een waarschuwing van consulent Rietsema. Het komt den laatsten tijd herhaaldelijk voor, aldus schrijft ir. O. Rietsema, rïjks- tuinbonwconsulent te Hoorn, in het Han delsblad", dat tuinders uit Noord-Holland, die de bloembollenstreek en plaatselijke tentoonstellingen bezoeken, daar zeer ver leidelijke aanbiedingen krijgen en zelfs op feestelijke wijze worden onthaald. Er wor den hun maaltijden, verteringen en zelfs reiskosten aangeboden. Natuurlijk doet men zooiets niet uit vriendschap, want de gastheeren kennen hun gasten niet eens. Het is hun bedoe ling, om zaken te doen en blijkbaar van een soort, waar heel wat aan verdiend kan worden. In het algemeen kunnen wij op zulke handelwijzen tegenover lieden, die voor eigen rekening koopen, geen aanmerkingen maken. Van andere praktijken spreek ik niet.. Maar wel wil ik er hier de aandacht op vestigen, da-fc wij te doen hebben met een uitvloeisel van de wilde speculatie zucht, die langzamerhand haar hoogte punt begint te naderen en die waarschijn lijk in een scherpe prijsdaling zal eindigen. Verschillende omstandigheden hebben bijgedragen tot den bloei van de tulpen teelt en het ontstaan van den windhandel. In de eerste plaats is er bij particulieren een toenemende belangstelling voor bloe men. Ten tweede is de algemeene land bouwcrisis oorzaak, dat tallooze boeren en tuinders een grooten kweeklust toonen en daardoor de prijzen hcog houden. En in de derde plaats maakt de één den ander wijs, dat er nog veel verdiend kan worden en dat de val van de prijzen nog lang zal uitblijven. De laatste oorzaak, die zelve uitvloeisel is van de beide andere, doet speculeeren. Hef- valt natuurlijk niet te ontkennen, dat er met speculatie verdiend kan worden, maar wij laken het, wanneer iemand in een kroeg dobbelt en ook wanneer hij door speculatie in financieele moeilijkheden komt. Uit een oogpunt van zedelijkheid en in commercieel opzicht keuren wij zijn manier van doen af, maar wij probeeren ons 2elve wijs te maken, dat die bollen- handel toch wel heel reëel is. Dat de speculatie haar hoogtepunt be gint te naderen, valt gedeeltelijk af te lei den uit den grooten omvang dien zij aan neemt. Er komt dan een moment, dat het niét meer gelukt, om elkaar wijs te ma ken, dat er nog wat verdiend kan worden; het vertrouwen gaat verloren en dat gaat gewoonlijk heei plotseling, b.v. na een of ander opzienbarend faillissement En an derdeels is er reden, om aan te nemen, dat er een einde zal komen, omdat er reeds een algemeene crisis heerscht, die zich uit in een waardestijging van het geld en waardedaling van alle mogelijke producten enz. Zij eischt haar klappen vooral ondei- de land- en tuinbouwers. De crisjs die mede oorzaak is van den bloei van de tul penteelt zal gtraks ook tot den val van de prijzen bijdragen. juist omdat ër klappen te verwachten zijn, wil ik er tegen waarschuwen om geld te steken in zoo speculatieve waarden als de nieuwe tulpensoorten. Ik heb geen be zwaar tegen reëelen handel en teelt van gangbare soorten, ook niet al zijn ze wat duur. Zelfs ben ik van meening, dat ons land in de toekomst zal aangewezen zijn op veel kapitaal en arbeid eis'-he^de cul tures. Maar bij speculatie geldt de prijs dien een gek betaalt en het is dom om je gek te laten maken. LETTEREN EN KUNST OBERAMMERGAU. Over de Passiespelen, die weer te Ober- ammergau zijn begonnen, schrijft de Ber- lijnsche corr. van het „Hbld.": Anton Lang, in de passiespelen van 1900, 1910 en 1922 Christus; in die, welke ik gis>- teren mocht bijwonen de spreker der tus- schenteksten; heeft dezer dagen een her inneringsboekje geschreven: „Aus meinem Leben". Het is een eenvoudig werkje, zon der eenige artistieke waarde, maar het geeft een kijk op deze Oberammergauers, die weer eens in het middelpunt der inter nationale belangstelling staan. „Was die Passion bedeutet für den Ober- ammergauer?" schrijft Anton Lang, „Alles! Er lebt und stirbt für die Passion. Wir le ben und sterben für die Passion". Ik heb hét voorrecht gehad, de passie spelen in 1922 bij te wonen, en ze ook weer op 8 Mei 1930 te zien. En ik mag als mijn indruk van spel en dorpsbewoners hier neerschrijven, dat ik onvoorwaardelijk ge loof in deze korte belijdens van den man, wien drie zomers dc hoogste eer in het Beiersche dorp met de wereldberoemdheid ten deel gevallen is. Het spel is zichzelf getrouw gebleven, het is weer van een devotie, die den vreem deling evenzeer ontroert als den eenvoudi- gen priester of den boer uit de omgeving. En het brengt ook ditmaal hier en daar hoogtepunten, die (meer nog dan den be roepsspeler) den professioneelen regisseur, zelfs een Max Reinhardt, tot nadenken zullen stemmen. Omdat hij hier de erva ring kan opdoen, dat heilige overtuiging eener zending het zwakkere talent in staat stelt vaak meer indruk op den toeschouwer te maken dan geperfectioneerde routine. Het Mysterie van Oberammergau is be gonnen. Maandenlang zullen belangstellenden uit alle deelen der wereld naar het doroje aan den Ammer trekken. Menschen van elke soort zullen daar vertegenwoordigd zijn. Vrome Christenen, maar even goed nuchtere critici, die nu eens zelf willen vaststellen „of die wereldreputatie ver diend is". En tusschen deze beide uitersten elke denkbare variatie. VOETBAL DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Zondag speelden A. V. V. I en S. N. A. I uit Stompwijk om den Burgemeester Keijzer-beker. Om 2.40 uur fluit scheids rechter Zom uit Rotterdam beginnen. A. V. V. heeft 2 invallers, terwijl S. N. A. volledig is. Nadat Burgemeester Seijzer den aftrap heeft gedaan, ontwikkelt zich een snel spel met A. V. V. in de meerder heid. Beide doelen worden om beurten be laagd, dooh doelpunten blijven uit-. Na on geveer 25 minuten neemt A. V. V. de lei ding en na nog eenige gevaarlijke momen ten voor hèt S. N. A.-doel wordt dan ge rust. Na de rust zet S. N. A. er alles op om gelijk te maken, doch A. V. V. geeft geen krimp. Toch weet S. N. A. na een kwartier de partijen op gelijkén voet. te brengen. Door dit succes aangemoedigd, speelt S. N. A. wel wat al te forsch om de leiding, doch de scheidsrechter hield de teugels strak. Bij A. V. V. zit het niet erg mee en zij weten hun meerderheid dan ook niet in doelpunten uit te drukken. S. N. A. maakt er dan 21 van. Wanneer een der A. V. V.'ers bij een mooien aanval wat al te hardhandig op zij gezet, krijgt A. V. V. een penalty, doch de A. V. V.-linksbinnen weet ook deze kans niet te benutten. Na eenige wederzijdsche aanvallen, fluit de scheidsrechter, die goed voldeed, onder groote spanning hefc einde. S. N. A. kreeg wel meer dan haar toekwam en A. V. V. had zeker een gelijk spel verdiend. Het 2e eliftal speelde om 12.30 uur tegen S. N. A. II om een door A. V. V. uitge loofde medaille. S. N. A. is er vlugger in dan A. V. V. en neemt spoedig met een goed schot de leiding. Uit een penalty maakt A. V. V. gelijk en weet voor rust nog 2 maal te doelpunten. Rust 31 voor A. V. V. Na de rust weet elk der partijen nog 2 maal te doelpunten, zoodat A. V. V. door een 5—3 overwinning in het bezit kwam der uitgeloofde medaille. BELGIE—NEDERLAND. Het Belgische elftal. Het Belgische elftal, dat a.s. Zondag te Antwerpen tegen Nederland de return- wedstrijd speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Badjou (Daring). Achter: Nouwens (Racing Mechelen) en Hooydonckx (Excelsior Hasselt). Midden: Pierre Braine (Beerschot), van Halme (C S. Brugeois) en Declercq (Ant werp F. C.). Voor: Versyp (F C. Brugeois), Voor hoof (Liersche S. K), Vanderbouwhede (C. S. Brugeois), Adaras (Anderleeht) en Bastin (Antwerp F. C.). Reserves: De-bie, De-deken, Hellemans en Moeschal. Het voorloopig programma van het Ned. Elftal. Naar de „Sportkroniek" meldt zijn de volgende wedstrijden reeds voor het Ne derland sche elftal vastgesteld: 18 Mei 1930: Antwerpen: België—Ne derland. 8 Juni 1930: Boedapest: Hongarije Nederland. 2 November 1930: Zwitserland Nederland. 26 April 1931: Amsterdam: Nederland Duitschland. 14 Juni 1931: Kopenhagen: Denemarken Nederland. Italië—Hongarije 5—0. De finale om dep Euröpa-cup te Boe dapest werd gewonnen door de Italianen met 50. 40.000 toeschouwers waren aan wezig. Met de rust leidde Italië met 1—0. Na de pauze moest de Hongaarsche voorhoedespeler Ticska het veld verlaten wegens een opgeloopen blessure. Het Hongaarsche elftal werd door elkaar ge gooid, hetgeen noodlottig werd. Binnen een tiental minuten scoorden de Italianen vier maal. Scheidsrechter was dr. Ban- wens (Duitschland). De Italianen moeten vrij forsch hebben gespeeld. Voor de match werd nog een ontmoe ting gespeeld tusschen de Hongaarsche amateurs en e«n Poolsch elftal, welke door de Hongaa*rsche amateurs werd ge wonnen met 3—1. DE VERHOUDING TUSSCHEN R. K. F. EN K. N. V. B. Het spel-verbod van den neutralen bond. Dezer dagen is gemeld, dat de K. N. V. B. aan de R. K. Federatie heeft te ken nen gegeven, dat voortaan de N. V. B.- vereenigingen geen toestemming meer zullen krijgen voor het spelen van wed strijden tegen R. K. clubs welke niet bij den N. V. B. zijn aangesloten. „De Maasbode''' schrijft naar aanleidiug hiervan: Toen we dezer dagen in de gelegenheid waren, ons omtrent deze aangelegenheid nader te deen inlichten, is ons gebleken, dat dit verbod zich met speciaal richt te gen de Katholieke vereenigingen, maar evenzeer gemunt ts op de andere organi saties, die buiten het N. V. B^-verband staan, zooals de Arbeiderssportbond (S. D. A. P."), de Haagsche Kantoorvoetbal- bond, de Kempensche Voetbalbond en mogelijk nog jegens andere. De N. V. B. heeft reeds het vorig jaar zijn standpunt ten opzichte van de niet- aaugesloten vereer, ingen bepaald. Aanlei ding hiervoor was een aantal vragen door den (neutralen) Limburgsehen Voetbalbond tct hefc K. N. V. B.-bestuur gericht, waar van de antwoorden in de „Sportkroniek" van 15 Juli 1929 werden gepubliceerd. De vragen, door den L. V. B. gesteld, waren in extenso de volgende: 1. Is het geoorloofd, dat een neutrale vereeniging (N. V. B. b.v.) een vrienlschap- pelijken wedstrijd speelt tegen een R. K. F. vereeniging, gezien het feit, dat deze niet erkend is door den N. V. Waarop door den N. V. B. werd geant woord: Ja, doch daarvoor moet toestem ming verleend zijn door den N.V.B. (art. 7 sub 2 H. R.). 2. Indien dit eerste punt bevestigend wordt beantwoord, is het dan toejaatbaar, dat voor de betrokken R.-K. vereeniging spelers uitkomen, welke- door uwen bond zijn geschorst of geroyeerd? Hierop werd van N.V.B. zijcle geantwoord: Neen. 3. Is het, in verband niet vraag 1, niet wen sche lijk, dat de N.V.B.-vereenigingen hierop worden gewezen, wanneer vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, gezien toch het feit, dat dit herhaaldelijk in onze pro vincie voorkomt? Op deze vraag ontwoordde de N. V. B.: Ja. Het is inderdaad wenschelijk, dat ver eenigingen te wijnen op artikel 7 sub 2e, om haar krachtige medewerking in te roe pen om toch vooral niet té spelen tegen vereenigingen, die niet tot den N. V. B. erkenden bond behooren en die onder haar spelers door den N. V. B. geroyeerde of ge schorste leden telt. De vragen en antwoorden, zoo merkten we reeds op, werden gepubliceerd in het officieel orgaan op 15 Juli van het vorig jaar. In zijn vergadering van 22 Septem ber 1929 heeft de V. B. toen bet vor- gende bestuursbesluit genomen: „Ten aan zien van de wedstrijden bedoeld in art. 7 lid 2 onder e (vriendschappelijke Wedstrij den), art. 68, lid S, 9 en 11 (wedstrijden om een prijs, enz.), art. 70 (wedstrijden tegen buitenlanders) en art. 71 (seriewedstrijden) van het H. R. werd bepaald, dat in het al gemeen geen toestemming zal worden ver leend tot het spelen van wedstrijden tegen vereenigingen en bonden, die niet staan op het standpunt, neergelegd in art. 2 lid 3 van het H. R., hetwelk luidt: „De bevoegdheid van den X. V. B. strekt zich uit over geheel Nederland. De N.V.B. is op voetbalgebied in Nederland het al gemeen leidend lichaam, en hij werkt alleen met die organisaties samen, welke hem als zoodanig erkennen". Dit laatste besluit was derhalve niets anders, dan de consequentie van het stand punt, ingenomen in de antwoorden tot den L. V. B. gericht. En daarom richt het zich niet uitsluitend tot de R. K. F., maar ook tot alle niet aangesloten of niet erkende bonden. In zooverre steekt daarin dus niet iets specifiek anti-katholieks. Er is echter, behalve dit zuiver formeele, nog eenig historisch recht. Toen de N. V. B. het contract met de R. K. F. (thans ver broken) heeft gesloten, is in dat contract uitdrukkelijk iu art. 2 neergelegd de bepa ling dat de R.K.F. den N.V.B. erkende als algemeen leidend lichaam op voetbalge bied in Nederland. En daarom heeft de R. K. F. ook de bepalingen omtrent het spel, de nomenclatuur enz., van den N. V. B. overgenomen. Op de conferenties van de beide bonden is evenwel uitdrukkelijk ge stipuleerd, dat de R. K. F. zich uitsluitend het recht voorbehield, om te spelen tegen buiieniandsche R. K. vereenigingen, het geen „door den N. V. B. niet zou worden belet." In tegendeel, de X. V. B. zou trach ten te bevorderen, dat het vrije voetbalver- keer tusschen de katholieke vereenigingen in de bij de F. I. F. A. aangesloten landen zoo vrij en onbelemmerd mogelijk plaats vond." Xadat echter de heeren J. Warner en Hylkema resp. als voorzitter en secretaris van den X. V. B. hadden bedankt en de leiding in andere handen was ov heeft het nieuwe bestuur zich aan het zui ver formeele standpunt gehouden en aan de R. K. F. den eisch gesteld, dat deze voor het spelen van wedstrijden tegen buiten- landsche katholieke vereenigingen onvoor waardelijk de toestemming van den X. V. B. nocdig had. Van de zijde der R. K. F. werd hierop geantwoord, dat dit standpunt niet hetzelfde was, als door den N. V. B. tij dens de conferentie ingenomen, en dat de R.K.F. zich onmogelijk kon vereenigen met de gedachte zich onder patronaat te stellen van een neutrale organisatie, die het in haar macht had het vrij sportver- keer onder geloofsgenooten te verbieden. Van dit oögenblik af zijn de kwesties ont staan, die langzamerhand hebben geleid tot het verbreken van de gesloten overeen komst ter conferentie in November 1922 werd uitdrukkelijk door den heer Kips op- gemerkt, dat de N. V. B. onmogelijk tege moet kon komen aan den eisch van de R. K. F. om leden, die eenmaal voor een R.-K. club in een bepaald seizoen hadden ge speeld, het medespelen in N. V. B.-verband te verbieden tenzij de R. K. F. zich hield aan art. 2 van het H. R. dat ook was art. 2 van de gesloten overeenkomst. Zonder dat er verder iets bereikt werd, ging de conferentie toen uiteen en enkele jaren la ter volgde de opzegging van het contfact door den N. V. B. De R. K. F. heeft zich verder aan art. 2 van het H. R. van den N. V. B. niets meer laten gelegen liggen; zij stelde zich totaal buiten verband van de F. I. F. A. en onder- strèepte dit onder meer door het uitgeven van eigen spelregels, het invoeren van een eigen nomenclatuur, het registreeren van de vereenigingen op eigen houtje, het spe len van wedstrijden tegen buitenlanders zonder toestemming van den N. B. B., enz. In een der laatste afleverincren van ..Sportillustratie" heeft de heer R. J. de Grood beklemtoond, dat liet hoog tijd wordt, dat er een overeenkomst met den N. Y. B. opnieuw v -~dt gesloten. Het voet- balverkeer, zooals thans in ons land be staat, dreigt oorz; te worden van vele wantoesfcandeu, in het nadeel van beide bonden. De schrijver ziet als eenige oplos sing van de gerezen moeilijkheden: het af sluiten van een contract tusschen de F. I. F. A. en de Intern. Katholieke Sportunie. En inderdaad lijkt ons dit, waar de kwes tie sinds de stichting van een Belgischen, Duitschen en Franschen Katholieken Voet balbond een internationaal karakter heeft aangenomen (in België doen zich reeds dezelfde moeilijkheden voor als bij ons) de beste en de eenige mogelijkheid om de zaak in goed banen te krijgen. Voor zoover de zaken op het oogenblik staan, bestaat er voor de R- K. F.-kringeit niet de minste reden om zich door het be sluit van den N. V, B.-bezwaard of veron gelijkt te achten. Iets anders ië, of dit standpunt van den N. V. B. zijn eigen ver eenigingen convenieert. Zooals men weet, bestaat er in het Zuiden voor de Katholie ken geen verbod om tegen neutrale ver eenigingen te spelen. In den overgangstijd (van voórjaar tot zomer) zijn daar serie en vriendschappelijke wedstrijden aan de orde van den (Zon-)dag. Deze serie- en vriendschappelijke wedstrijden vormen \rnor vele kleine vereenigingen een voorname bron van inkomsten en dienen dikwijls om de nadeelige saldi, die uit de competities voortvloeien, te dekken. Zoo hebben b.v. de neutrale Limburgsche en Brabantsehe Voet bal bond een veel te klein aantal leden (en meestal te ver uit elkander wonend) óm met kans op succes serie-wedstrijden te organïseeren en ze roepen dus de hulp in van in de naaste omgeving gevestigde ka tholieke vereenigingen. Blijft de N. V. B. in zijn eenmaal ingenomen standpunt vol harden, dan zullen daardoor ongetwijfeld arme dorpsclubs gedupeerd worden. Tenzij men plaatselijk met het bestuursbesluit vaü de N. V. B. de hand licht. Voor het Aarts bisdom en het Haarlemsche diocees heeft het N. V. B.-besluit nagenoeg geen waarde wegens het boven gesignaleerde verbod van spelen tegen neutralen. Met dat al is de verhouding tusschen de bonden er niet beter op geworden. Als volkomen zelfstandige organisatie staan ze thans naast elkaar, zonder eenig con tact en elk voor zich net recht voorbehou dende om de voetbalsport in Nederland tc regelen naar eigen inzicht. Wij vinden dit jammer, omdat in de toekomst zal blijken, dat de beide sportlichamen elkaar niet zul len kunnen missen. De sporteenheid, dc sportrechtspraak, enz. raken in Nederland in het gedrangthans reeds komt het voor, de hulptroepen uit een anderen bond wor- dên gerequireerd voor het behalen van een kampioenschap of het voorkomen van de gradatie. Dat in zulke gevallen de ware sportiviteit tot een aanfluiting wórdt ge maakt, valt gemakkelijk te begrijpen. Ter wille van een goede spórt-orde in de uitgebreide voetbalgemeenschap is het noodzakelijk, dat N. V. B. en R. K. F. de vatten, om tob een oplossing te komen, in eeimaal afgebroken onderhandelingen her- het belang der Internationale Voetbalfedc- ratie. KORFBAL NEDERLAND—BELGIE. Het Nederlandsche Twaalftal, Het Nederlandsehe Twaalftal, dat Zon dag 25 Mei a.s. op Hout-rust te 's-Graven- bage tegen België speelt, is als volgt sa mengesteld Aanval: G. de Meij (Deetos, aanvoer der); A. Hendriksen (Olympia); mej. G. Voordenberg (Deetos); Mej. A. Vaandra ger (Het Zuiden). Midden: B. Borsman; L. Looy: Mej. M. Klamer; mej. D. Richel (allen Het Zui den). Verdediging: A. Arcnds (Swift); H. Leur (Olympia); T. Hendrikeen (Olympia); mej. Reys (D. S.). Reserves: C. J. Bakker (D. D. V.); L. Wedemeyer (Deetos); mej. Ch. Cohen (Hercules); me-j. L. Smits (Deetos). LAWN-TENNIS OM DEN DAVIS-CUP. Italië—Egypte 5—0. Zondag werd de Davis-cup-outmoetiug ItaliëEgypte voortgezet. De eerste twee dagen had Italië de leiding met 30. De laatste twee enkelspelen hadden het vol gende resultaat: De MorpugoDe Stefani slaan Grand- guillot en Zahar met 108, 61, 16, 36, 7-5. De Stefani slaat Wahid met 60, 62, 6—0. De Morpugo slaat Grandguillot 6—4, 6—6—2. ATHLETIEK Een nieuw wereldrecord? Naar uit Los Angelos gemeld wordt heeft Frank Wykoff bij de Calii'ornische atliletiekkampampioenschapperi dè 100 yards in 9.4 sec. geloopen, hetgeen één nieuw 1 'eldrecord beteekent. Afgewacht moet worden, of dit nieuwé wereldrecord zal woxclen erkend. ZEILEN WEDSTRIJDEN OP HET BRAASSEMERMEER. Zondag had de opening plaats van het zeilseizoen op het Braassemermeer met een ouderlingen wedstrijd. Wegens de koude van de laatste dagen waren dé inschrij vingen niet groot, doch het bestuur dei- uitschrijvende vereeniging heeft toch het genoegen mogen smaken Regenbogen en Zesmeters aan den start te zien. In beide klassen hebben twee wedstrijden plaats gehad. De uitslagen luiden: Regenbogen: le racé. 3 deelnemers: I. de Leede, W. Z. v. d. Meij in 1 u. 32 min. 3 sec.; II. Hollandia, C. v. Staveren, 1 u. 32 min. 30 sec. en III. Holland F. P. Bos 1 u. 32 min. 35 seo. 2e Race: I. Hollandia 1 u. 29 min. 15 sec.; II. Holland 1 u. 29 min. 55 sec.; III. de Leede 1 uur 31 min. 2S sec. Z e s- m e t e r s: 2e deelnemers, le Race: I. Braassemermeer, H. Nathan, 1 u. 12 min. 18 sec.; II. Lou, E. Beok, 1 u. 12 min. 52 sec. 2e Race: I. Lou 1 u. 24 min. 10 sec.; II. Braassemermeer 1 u. 24 min. 20 sec. Totaal, uitslagen Regenbogen le prijs Hollandia, 2e prijs de Leede. Zesmeters: le prijs Braassemormeet. BILJARTEN WERELDKAMPIOENSCHAP DRIEBANDEN. Robijrfs wlrtt den trfèl. Gisteren werden de eindwedstrijden om het wereldkampioenschap biljarten drie banden voortgezet met de barrage-partijen tusschen Soussa, Zaïnan Robijns en Sen- gers, die tót nu toé élk 5 partijen hadden gewonnen. De uitslagen luiden: 'pnt. BrL h.s. gem. Zaman 39 84 4 0.46 Soussa 50 84 5 0.59 Robijn s 50 87 4 0.57 Sengers 40 87 4 0.45 Robijns 50 77 5 0.65 Zaman 40 77 4 0,52 Sengers 50 93 5 0.53 Soussa 48 93 4 O.ol Séngers 50 101 4 0.49 Zaman 40 101 2 0.39 Robijns 47 88 4 0.53 Soussa 50 8S 4 0.56 De eindstand luidt: gew. part. pnt. brt. gem. Robijns 2 147 252 0.583 Soussa 2 148 265 0.55S Scngefs 2 140 281 0.49S Zaman 0 123 262 0.469 Yerwoed gevecht in een vliegtuig. Uit New York woi-dt gemeld: In een passagiersvliegtuig is op düizencl meter hoogte een bittere strijd gevoerd tusschen den piloot en een dronken passagier, die het stuur wildé grijpen. Het gelukte den piloot echter den dronkaard tegen den grond te slaan. Gedurende bet gevecht heerschfe onder de overige passagiers een hevige paniek. De luchtacrobatiek kan niet verboden worden! Naar van bevoegde zijde wordt méde- gedeeld, is het niet mogelijk gebleken de luchtacrobatiek in Duitschland volkomen te verbieden. In elk geval zijn de voor schriften aanzienlijk verscherpt. Hét is absoluut verboden luchtacrobatiek te be oefenen indien het publiek daardoor ge vaar kan loopeü. Toegelaten Worden der gelijke vertooningen sléchts op jaarmark ten en bij gelegenheden van gelijksóorti- gen aard. De oorzaak van het- feit, dat de luchtacrobatiek niet geheel kan worden verboden, moet gezocht worden in een po- litie-verordening, die zegt, dat men nie mand kan verbieden zijn eigen leven in gevaar te brengen. Gevaarlijk luchtvermaak. Men meldt ons uit Berlijn: Een lucht ballon die Zondag was opgestegen is op de Ha vel bij Berlijn neergekomen en ver oorzaakte daar veel opschudding onder de talrijke roeiers en zeilers. De drie heeren die in de ballon zaten konden zonder moei te worden geborgen. Een luchtacrobaat die uit een vliegtuig was gesprogen kwam terecht op een tafel waaraan een gezin net koffie zat te drin ken. Toen de man kort daarop opnieuw een sprong waagde opende de parachute zich niet; hij verloor echter zijn tegen woordigheid van geest niet en slaagde er in onder zijn val de parachute toch te openen. Hij kwam ongedeerd op den grond terecht.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6