STADSNIEUWS ACADEMIENIEUWS DONDERDAG 8 MEI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 R. K. BOND VAN ZIEKEN- VERPLEEGSTERS. De jaarvergadering te Haarlem. Dinsdagmiddag hield de R. K. Bond van Ziekenverpleegsters zijn algemeene ver gadering tc Haarlem onder voorzitterschap van dr. II. J. Da men to Amsterdam. Na opening met den christolijken groet sprak de voorzitter tot de aanwezige ver pleegster» een hartelijk welkomstwoord en werden do notulen der vorige vergadering goedgekeurd. Aan do orde kwam jL> rekening en ver antwoording over hel jSr 1929. Deze werd aceoord bevonden met een saldo van 770.56 cn do penningmeesteresse werd gedechargeerd. Volgens mededcclingen betreffende het Ondersteuningsfonds en bpgrooting voor 1930. Tot leden van een controle-commissie werden benoemd kapelaan Van der Harst en rnej. Feldman. Dr. H. J. Dam en werd met algemeene .stemmen hor kozen tot lid van het hoofd bestuur en in de plaats van zuster >Schel- lenberg werd benoemd mevrouw M. Kuyn- dorKJanson to Den Haag. Hierna kwamen ter tafel do voorstellen voor de algemeene vergadering 1930. Het Hoofdbestuur stelde voor, binnen korten tijd een enquête in te stellen onder de ledon aangaande haar maatschappelij ke posities. Do afdeeling Breda stelde voor, het Hoofdbestuur te verzoeken, pogingen in het werk te stellen om te komen tot een vrij bed voor verpleegsters of een overeen komst te sluifen met de directies van de "R. K. Ziekenhuizen tor verkrijging van een aanmerkelijke reductie op de vorple- gingskosten voor de leden van den bond. Bosloton werd, dat het hoofdbestuur in deze richting werkon zal. De afdeeling Amsterdam had een voor- stol ingediend, den Nederlandscbon R. K. Bond van Ziekenverpleegsters zóó te reor- ganisoeron, dat een meer doelmatige ver zorging van do stoffelijke belangen der leden verzekerd is, welke verzekering vol gens het oordeel van de afdeeling Amster dam alloen te verkrijgen is in een vakor ganisatie. De voorzitter, dr. Damen, was overtuigd dat dit voorstel een noodkreet is van de afdeeling Amsterdam, die eon zwaar be staan heeft en geholpen en gesteund moet worden in de moeilijke kwesties. Bij acclamatie werd daarna bosloten, het prae-advies van het hoofdbestuur te volgen. Met gToote instemming werd besloten tot het zenden van een telegram aan Z.H. den Paus cn aan H. M. de Koningin. H. Mis. Gistermorgen om half acht werd in de parochiekerk van Bloemendaal een H. Mis golezen door Z. D. H. J. D. J. Aengenent. De Bisschop werd geassisteerd door den Z.E. Pastoor L. Willenborg, door den ka pelaan dor parochie en ecnigo seminaris ten. Hot kerkgebouw was geheel gevuld, het binnenschip in1 hoofdzaak met ver pleegsters. Nagenoeg allen gingen ter H. Tafel. Dezo H. Mis werd tc Bloemendaal opgedragen, omdat aldnnr de eerste afdee ling is opgericht. Een koortje van de zus ters van het Provinciaal Ziekenhuis voer de cenige gezangen uit. De feestvergadering. Na dezo plechtigheid vereenigden do ledon zich in rostaurant „Brinkman", al waar zij aan oen fcestontbijt aanzaten. Om half twaalf werd een feestvergade ring bij „Brinkman" gehouden. Nadat Mgr. Aengenent do zaal was binncngoloicl werd oen welkomstlied ge zongen. Do voorzitter, dr. Damen, dio van het feestcomité de leiding had overgeno men, Bprak een rede uit. Spr. vervolgde mot de medcdeeling, dat er eenige zilveren bruiden zijn. De zusters van der A. A., Jansen en Veldman jubi- leeren mot don Bond. Do voorzitter decld onder daverend ap- pluus mede, dat het Z- H den Paus heeft behaagd moj. Bouvin o» mevr. L. Lent— v. d. Schrieck het corekruis „Ecclesia et Pontifice" toe te kon non voor haar groo.e cn vol o verdiensten. Movr. v. Lont dankto voor de eervolle onderscheiding. Zuster van Meelo bood vervolge»» don voorzitter dr. Damen oen inktstel aan voor zijn werken in het bolang van den Bond. Movr. Dainon word eeu zilveren schaaltje on presenteorblad aangeboden. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. J. 1). J. Aongcnont, kroeg vervolgons het woord. Zooals ik reeds geschreven hob in het mooie nummer van uw tijdschrift, al- ,lu,, ongeveer sprak Z. D. 1!., nclit ik het oen groote voldoening naar Blocmondaal to mogen gaan om God te danken voor do groote gave, dio Hij door uw toedoeu aan do monschen heelt gegeven. Door uw wen ken is hel lijden voor vele zegenrijk go- worden. En daarom was het mij eon vreugde, nu uw bond jubileert, ook aan God een dankoffer te brengen voor Zijn groolo gave. Doch ook aau u wil ik mijn dank uitspreken. Er gebeurt op deze woreld niets buiten God, doch wij wc ton allen, dat hij mon- scholijko krachten gebruikt um Zijn glorie grooter te maken. Gij bracht door uw zorg niet alleen de lichamen der zieken in be teren weistand, maar ook meermalen hun zielen nader tot God. Ik bon hier gekomon om den jubileerenden bond geluk to wen- schen. Uw bond heeft ten volle mijn sym pathie. en is voor mij geen onbekende, want reeds drie jaar geleden maakte ik in Den Hnag een jaarvergadering mede, Uw stoffelijke belangen werden behartigd, en dat is een alleszins gezond en rechtvaar dig streven, waarmco ik volkomen in stem. De bond heeft echter ook geestelijke be langen voorgestaan, en bij u opofferende gezindheid aaugokweekt. Het Roomsch- zjjn is in u versterkt door het vjjf-en-twin- tigjarig bestaan van den bond. In uw ver- ecniging bestaat een actie ten bate van de missies, een werk dat ik bijzonder aan beveel. Mgr. deelde verder mede, dat hij een telegram van Z. H. den Paus had ontvan gen, waarin de H. Vader dankbaar aan vaardt de hulde van den B. K. Bond van Ziekenverpleegsters en gaarne den ge- vraagden Apostolischen Zegen geeft. Mgr. feliciteerde dan nog de dames, die gedecoreerd zijn. (langdurig applaus). Hot woord werd nog gevoerd door den direcicur-generaal der Volksgezondheid, terwijl mevr. de Bussy namens de zuster organisatie haar gelukwenschen aanbood. Het koortje van dames zong een feest zang, waarna nog werd gesproken door Pastoor Willeüborg over het zi%kenapos- tolaat, en door den voorzitter van het WiUGele-Kruis, die zijn gelukwenschen aanbood. Nadat Mgr. Aengenent zijn bisschoppe- lijken zegen had gegeven, sloot de voor zitter de vergadering. Gistermiddag werd een auto-tocht ge maakt naar Noordwijkerhont. De dag word besloten met een maaltijd bij „Brinkman". Govaar voor onzen haringhandel. Eon t e g e n-a ctie tegen de Duitsche invoerrechten bepleit. Het departement van Binn. Zaken en L. beeft de aandacht van de harincexportcur» gevestigd op het door de Duitech-Nationale Volksparty in Duitschiand ingediende voor stel tot verhooging van het invoerrecht op haring. Den exporteurs wordt verzocht hunne Duitsche relaties op deze groote verho> ging van het invoerrecht te wijzen en te trachten hen te bewegen hiertegen zoo krachtig mogelijk stelling te nemen en een tegenactie tegen deze tariefsverhooging te ontwikkelen. Het nieuwe spoorboekje. Ander model Hot spoorboekje voor den zomerdienst 1930, ingaande 15 dezer, is, zoo lezen wij in het „Utr. Dgbl.", opvallend kleiner van formaat en veel dunner. In het midden van het boekje is thans de spoorwegkaart op genomen, met de verwijzing naar de be trekkelijke tabellen der dienstregeling. Men zal aan do nieuwe indeeling even moeten wennen. Men is bijv. jarenlang ge wend geweest om de verbinding Amster damAmersfoortDeventerEnschedé en verder te vinden op één pagina, men zal voor het nazien van treinen op dit traject voortaan verschillende bladzijden moeten raadplegen. Eerst den treinenloop Am sterdam—Hilversum—Amersfoort; op een andere pagina hot trajo-t Amersfoort— Apeldoorn; en ten slotte op een derde bladzijde het traject Apeldoorn—Ensche dé. Ook rijn er geheel nieuwe teekens voor bijzondere aanduidingen, zooals treinen, die niet, of alléén op Zondag loopen. Het wordt in het nieuw spoorboekje geducht uitkijken; er zijn engeveer 18 verschillen- do teekens, die men zorgvuldig in acht heeft te nemen. Dit nieuwe model van het spoorboek je houdt verband met een andore editie- dienstregeling, die verkrijgbaar wordt ge steld en waarin men allo buitenlandsche aansluitingen, opgenomen vindt. Het klei ne boekje, dat 15 cent kost, is alleen be doeld voor hen, die geen buitenlandsche verbindingen bohocvon en genoeg hebben aan den binnonlandschen treinenloop. Op het traject Utrecht—Den Haag en Utrecht—Rotterdam zullen voortaan do twee middagsneltreinen, dio omstreeks 4 uur uit Utrecht vortrokken on nergens stopten, te Gouda wederom stilhouden. Het Pensioenfonds bij de Nederlandsche Spoorwegen. Op 12 Mei u.s. zullen de vijf vakvereni gingen van Spoorwegpersoneel met den Personeelraad der Ned. Spoorwegen in hot gebouw van Kunsten en Wetenschap- pen alhier een gemeenschappelijk bestu- rencongres houden, waar oa. do moeilijk heden van het pensioenfonds ter sprake zullen komen. Dr. J. Th. de Visser vijftig jaar doctor. Naar wjj vornemen, zal het den 27en dezer maand 50 jaar geleden zijn, dat de oud minjptar Dr. J. Th. do Vaaer oom laude bevorderd werd tot doctor in de Godgeleerdheid, na openbaro verdediging van een academisch proefschrift getiteld: Do Dacmonologie van het Oude Testa ment. Zilverbons. Do Minister van Financiën maakt be kend tor voldoening aan art. 6 dor wet van 6 Augustus 1914 (Staatsblad no. 377) dat in do maand April 1930 bij de Algemeene Rekenkamer zijn overgebracht: 900.000. stuks onbruikbaar geworden zilverbons* a 2.50 van den bij Koninklijk besluit van 14 Juni 191S (Staatsblad no. 357) bepaal den vorm. „Stcrt. De Auteurswet en de café's. Do Nederlandsche Bond van Koffiehuib- Hestauranthouders en Slijters heel't een adres gozonden aan de Tweedo Kamer naar aanleiding van het wetsontwerp tot wijziging van do Auteurswet 1912. Adres santen wijzen er daarin op, dat zij, die hier te lande in het openbaar muziek ten gehoore willen brengen, to maken hebben niet twee bureaux, eon Nodorlandsch on een Fran«ch, aan welke beide xij betalin gen moeten doen als zij buiten aanraking willen blijven met den rechter ter zake van schending van het muziekauteursrecht een rol wordt toegekend aan de organisatie van belanghebbenden bij het maken van mnziek in hun bedrijven. HET ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN PASTOOR J. A. HEILING. De viering op de Jongensschool. Vandaag hebben ook de leerlingen der R. K. Jongensschool aan de Caeciliastraat het zilveren priesterfeest van den pastoor der parochie, den zeereerw. heer J. A. Hei- ling, op feestelijke wijze herdacht. Te half elf kwam de zilveren jubilaris in de school. De leerlingen stonden in de gangen en op de trap, die toegang geven tot de leslokalen, opgesteld. Daar was een feestelijke versiering aangebracht van doek en groen, terwijl door een der leeraren verschillende schilden waren vervaardigd, voorstellend het priesterschap, de on schuld, de armoede en de biecht. Het ge heel maakte een feestelijken indruk. Toen de pastoor binnentrad werd zijn eerw. een welkomstlied toegezongen, aan bet einde waarvan bet hoofd der school, de heer N. B. M. Vreeburg, een welkomst woord sprak namens alle jongens. Allen waren verlangend geweest, aldus zeide spr., om het feest van den pastoor ook in de eigen school te vieren. De herdenking was ingezet met een al gemeene H. Communie, wat wel het mooi ste cadeau voor den jubilaris mocht ge noemd worden. Toch verlangdon de kinde ren er iets aan toe te voegen. Dit ge schiedde thans in den vorm van toespra ken en zang. Jongens van de tweede en derde klasse zegden hierna hun heilwenschen op, waar na op keurige wijze de invoering plaats had van de cantate: Priesterglorie van L. A. Dobbelsteen, zulks onder leiding van den heer N. B. M. Vreeburg, die hier met zijn jongenskoor een mooi succes behaalde. Nadat vorder nog door een leerling van de zesde klasse een toespraak was ge houden, werd door een der leerlingen een stoffelijk aandenken geschonken in den vorm van een fraaie kist sigaren. Hierna nam Pastoor Heiling het woord. 't Was spr. zoer aangenaam toen hem eonige dagen geleden de uitnoodiging ge werd om zijn priesterfeest ook op deze school op bijzondere wijze te vieren. Aan die uitnoodiging had zijn eerw. gaarne ge volg gegeven en Rij was dankbaar voor hetgeen hier voor hem gedaan was. Noodig is het, dat er een band bestaat tusschen school en parochie, dus vooral met den pastoor. Hier op school toch wordt de toekomst gevormd, worden de jongens opgeleid tot degelijke mannen in de maatschappij. Daarom is spr. zoo dankbaar dat er in deze parochie een Roomsche Jongensschool is, die toevertrouwd is aan onderwijzers en onderwijzeressen, die niet alleen goed onderwijs geven, maar ook goed Roomsch zijn en zoo den grondslag leggen van de toekomst onzer R. K. Maatschappij. Spr. bracht alle kinderen hartelijk dank, dat zij voor den Pastoor do H. Mis hebben bij gewoond en onder die H. Mis de H. Com munie voor hem hebben opgedragen. Zijn dankbaarheid voor de hem ge brachte hulde wil spr. gaarne uiten door de toezegging van een tractatie. Vooral echter wil zijneerw. dit tevens toonen door alles te doen wat kan strek ken tot bloei van deze Roomsche Jongens school. De heer Vreeburg sprak hierna een woord van dank voor de vriendelijke woor den door den pastoor gesproken en zeide ervan overtuigd te zijn, dat deze dag lang in do herinnering der jongens zal blijven voortleven en den eerbied voor den pries ter zal verhoogen. Als dit geschiedt dan zal deze eenvoudige plechtigheid haar vruchten hebben gedragen. Hiermede was de huldiging afgcloopen. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Dr. J. J. L. Duyvendak benoemd tot hoogleeraar. Bij Koninklijk besluit van 1 Mei jl. is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit alhier, om onder wijs te geven in het Chineosch dr. J. J. L. Duyvendak, lector aan deze universiteit. De heer Jan Julius Duyvendak werd 28 Juni 18S9 te Harüngen geboren. Hij genoot zijn voorbereidend universitair onderwijs aan het openbaar gymnasium te Schiodam en werd in 1908 te Leiden in geschreven als student in de Ned. Lette ren: Na daarin eenige jaren te hebben ge studeerd, voelde hij zich meer aangetrok ken tot de studie van het Chineesch en ging in 1910 de colleges volgen van den toenmaligen Leidschen hoogleeraar De Groot. Van September 1910 tot Juni 1911 toefde hij te Parijs, waar hij aan de Sor- bonne, Collége de France en de Ecole des langues orientalea de colleges volgde in het Chineesch van de hoogleeraren Chavannes, Cordier en Vissières. Na een korte tusschenpoos te Leiden te zijn ge weest, vertrok hij in Januari 1912 naar Berlijn, waar hij zich tot Augustus van dat jaar aan de Universiteit on aan het Seminar fflr Orientalischen Sprachen on der leiding van prof. Do Groot en Forke verder in de wetenschappelijke beoefe ning van het Chineesch bekwaamde. Het gemis van de gelegenheid voor op leiding van jongelieden in het Japansch en het Ohineesch in ons land sedert in 1912 prof. De Groot het professoraat te Leiden verwisselde voor het hem aan geboden hoogleraarsambt te Berlijn deed zich steeds sterker gevoelen, vooral toen in het Oosten het wereldgebeuren en ook in ons land, dat daar belangen had te behartigen, meoT en ifteer ging mee spreken. In 1917 stelde minister Cort van der Linden een leerstoel in het Japanseh (prof. M. W. de Visser) te Leiden in en gaf in het vooruitzicht een lectoraat in het Chineesch. De minister dr. De Visser heeft, daarna dezen leerstoel ook werke lijk in het leven geroepen en op 19 Maart 1919 trad de heer Duyvendak als lector op met het houden van ©en rede over: Chi- neesche oorlogsgoden. Van 19121914 was hij leerling-tolk bij het Nederlandsche gezantschap te Peking en van 1914 tot 1918 adjunct-tolk. Den 21sten December 1928 promoveer de dr Duyvendak cum laude tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift, getiteld: „The book of Lord Shang. A classic of the Chinese school of law", nadat hij den 27st enApril 1928 des morgens zijn candidaatsexamen en des middags van den zelfden dag zijn docto raal examen in de Chineesche letteren, beide keeren met lof, had gedaan. Half Januari 1929 vertrok hij naar Amerika, waar hij gedurende 6 maanden aan de Columbia University te New York als professor den leerstoel bezette van wijlen prof. Hirth, om de Chineesche phi losophise te doceeren en Chineesche phi- losophische teksten te verklaren. Tijdens zijn verblijf aldaar werd hem aan die Universiteit een blijvend pro fessoraat aangeboden, doch hij sloeg dit aanbod af toen de Ned. regeering hem een hoogleraarsambt te Leiden in het voor uitzicht stelde. De regeering heeft door deze benoe ming haar toen godane beloft eingelost. Prof. Duyvendak was ook eenigen tijd leeraar van Prinses Juliana, die zijn col leges volgde over Chineesche zeden- en Volkenkunde. In 1926 trad hij te Tientsin (China) in het huwelijk mot mej. G. M. Rhys, doch ter van nu wijlen dr. W. Hopken Rhys, die professor in het Chineesch aan de universiteit te Londen is geweest. Verschillende studies, op China betrek king hebbend, zijn in den loop der laatste jaren van de hand van don beer Duyven dak verschenen in Onze Eeuw, De Gids, het Haagsch Maandblad ea. Graeco- Boeddhistische kunst in Afghanistan. In den afgeloopen winter heeft men bijna dagelijks in de nieuwsbladen kunnen lezen over den strijd om den troon in Afgha nistan. Toch zal het voor velen een ver rassing zijn dat in datzelfde woeste berg land, da; thans bewoond wordt door een achterlijke en fanatieke Mohammedaan- sche bevolking, in de eerste eeuwen onzer jaartelling het Boeddhisme heeft ge- heerscht en dat de Boeddhistische beeld houwkunst, waarvan men de overblijfselen in de verlaten kloosterruïnen aantreft, in hooge mate den invloed vertoont van de Hellenistische kunst. Dit is vooral duide lijk geworden, sedert kort na het einde van den wereldoorlog koning Aman Oei lah aan een Franscbe archaeologische de legatie vergunning heeft verleend de Boed dhistische hei'igdommen stelselmatig op tc graven en te onderzoeken. Dit wetenschap pelijk onderzoek, geleid door geleerden als Foucher, Hackin en Barthoux, heeft hoogst merkwaardige resultaten opgele verd. De honderden stukken sculptuur van sleen en stuc, die aan het licht zijn ge bracht en die eens gediend moeten heb ben om de Boeddhistische kloosters te ver eieren, dragen een nog veel sterker Helle nistisch karakter dan al wat tot nog toe in de Noord Westelijke grensorovincies van Britsch Tndië, het oude Gandhara. was gevonden. Men kan treffende voor beelden daarvan zien in de fraaie platen der onlangs door het Tnstituut Kern te Leiden uitgegeven: „Annual Bibliography of Tndian Archaeology for the year 1929 (Brill, 1930). Datzelfde werk bevat een hoogst inte ressant artikel van J. Barthoux over diens opgravingen in de Kabne'-vallei. De Leidsche Universiteit zal binnenkort bet zeldzame voorrecht hebben door een der bovengenoemde Fransche ge'eerden een voordracht met lichtbeelden te hooren geven over de hoogst verrassende resulta ten van het oudheidkundig onderzoek in Afghanistan, deels door hemzelven geleid. Het is, zooals wjj gisteren reeds meld den, Alfred Foucher, hoogleeraar aan de Sorbonne en schrijver van het standaard werk over de Graeco-Boeddhistische kunst van Gandhara. Bedoelde lezing is bepaald op Dinsdag 13 Mei, des avondB om acht uur cn zal plaats hebben in het Groot- Auditorium der Universiteit. Zij is toegan kelijk voor alle belangstellenden. „Perosl". Vanavond nemen de lustrum-feesten van „Perosi" een aanvang met een musicale wandeling door de stad, te 8.30 uur vanaf „Den Burcht". De route is: Den Burcht, Nieuwstraat, Hooigracht, Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat, Koestraat, Oude Vest, Turfmarkt, Prinsessekade, Kort Rapen burg, Rapenburg W. Z., Doezastraat, Jan van Houtkade, Korevaarstraat, Gangetje, Botermarkt, Korenbeurssteeg, Burgsteeg, Den Burcht- De tweede ploeg dienstplichtigen der lichting 1930, van het 6e regiment veldar tillerie en bestemd voor het bereden ge deelte, wordt 1 Juli te Leiden voor eerste oefening ingelijfd. Ecu auto, bestuurd door den beer A. E. uit Loosduinen, is gisteravond op do Breestraat tegen een haltepaaltje van del tram geroden. De auto werd ernstig-be schadigd en dc stuurinrichting raakte de fect. De paal knapte af. Hot ongeluk is veroorzaakt door de gladheid van den weg, tengevolge waarvan de auto kwam te slippen. Bij de Arbeidsbeurs alhier stonden op 7 Mei 479 werkzookenden ingeschreven, ter wijl op denzelfden datum van 1920 dit aan tal 375 bedroeg. Gemeentelijke Aankondigingen Drankwet Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kenflJk dat: a. G. Ravensbergen, te Le^enl een ver zoek heeft ingediend termelAmiiK van ver lof voor den verkoop van*ilcq(blAudenden drank, anderen dan sterkln <J™H« voor ge bruik ter plaatse van vejk/ol jl de can- tine van het Openbaar SfcontSiisman den Maresingel no. 1, alhier; l[ V_/ b. de Coöp. Groenten-,ItFruit- en Bloe- menveilingsvereeniging-.JlJen en Omstre ken" een verzoek heeft ingediend ter be koming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan ster ken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het veilingsgebouw aan den Zoe- terwoudschen weg, alhier. Hinderwet Burgemeester en Wethcniders van Lei den brengen ter algemeene Kennis, dat door hen de beslissing op hit vlrzoek van: a. Gebrs. Stokkermans om VerLinniag tot het oprichten van een verrtkklinrichting in het perceel Bouwenlouwetistelg Nis 25, 27, 29 en 31 en b. A. DuijndAn oV vergun ning tot het oprichten van e-fn banketbak kerij in het perceel Lijsterstraat No. 21, is verdaagd. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Mei a.s. waargenomen door de apotheek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523. Door de politie is aangehouden de 35- jarige arbeider A. v. d. H., wonendete dezer stede, die ervan verdacht wordt de inbraken gisternacht in de Bataafsche Import-Mij en in de School aan het Noord einde gepleegd te hebben. Er waren vin- gferafdrukken gevonden, die uitwezen dat deze van v. d. H. afkomstig zijn. LEIDEN. Geslaagd: candidaats-examen Indisch recht de heer A. J. .A. Prange (den Haag). LAATSTE BERICHTEN DE MOORD TE GR00TEGAST. IJje Wijkslra voor het Hof. Onder groote belangstelling is heden voor het Hof te Leeuwarden de behande ling begonnen van de zaak teeen den 42- jarigen koopman en muzikaal Ujke Wijk- stra, die op 18 Jan. van het vorig jaar te Grootegast een viertal politic-agenten neerschoot, teen dezmi de vrouw, met wie hij samenleefde wilden arresteeren omdat zij baar kinderen onverzorgd had achter gelaten en met verd. was gaan wonen. De Groningsche rechtbank veroordeelde hem deswege tot levenslange gevangenis straf, van welk vonnis zoowel verd. als dc officer van justitie in beroep waren geko men. Op de getuigenlijst van het Hof ko men niet minder dan 41 namen voor o.w. dr. Chr. Mieirmet poli'.ie-doktor te Gro ningen, prof. dr. E. D. Wiersma, oud-hoog- leeraar te Groningen, dr. S. v. Mesdag, arts te Groningen, prof. dr. A. A. Grienbauin, hoogleeraar ie Utrecht en prof. dr. F. M. J. A. Roels, eveneens hoogleeraar te Utrecht. Di. Mieremet verklaart op de lijken van de slachtoffers sectie te hebben verricht teneinde de doodsoorzaak vast le stellen. Get. zet in den breede den aard der ge constateerde verwondingen uiteen. Dc slachtoffers zijn alle aan verbloeding over leden. Prof. Wiersma heeft tezamen met dr. Mesdag een psychiatrisch onderzoek naar verd. ingesteld. Verd. is egocentrisch aan gelegd. Zijn gemoedstoestand was erg ge deprimeerd. Groote geestelijke storingen zijn echter niet bij hem waargenomen. Zijn intellect is vrij behoorlijk en get. heeft ook geen dwangvcrschijnselen bij verd. waarge nomen. Het eerste schot acht get. impul sief gelost, terwijl de andere gelost zijn onder den invloed van het effect, dat het eerste gemaakt had. Effect sluit nader ovetleg uit, d.w.z. dat de te treffen han delingen vast stonden, al kunnen de de tails zich in den gedachteneang van het individu wijzigen. Verd. heeft het gebeur de zelf op schrift gesteld. In dat geschrift zegt verd., dat hij gelooft tot iets groots in dc wereld tc zijn gekomen en dat alles zoo als liet gebeurd is voorbestemd was om te gebeuren. Get. gelooft, dat verd. dot ge schreven heeft om zijn schuld te verklaren. Hij zegt later dan ook ge:eekend te zijn en zichzelf als de anti christ te beschou wen. De zitting duurt voort. DOODELUKE MIJNONGELUKKEN. Uit eHerlen wordt gemeld: Op de staatsmijn „Hendrik" is de Duit sche mijnwerker Bürmeister, wonende te Sittard doodelijk verongelukt. Hij was ge huwd en vader van 3 kinderen. Uit Heerlerheide wordt ons gemeld: Woensdagavond is op do Oranje Nassau II de arbeider Filipiak onder vallend ge steente bedolven en terstond overleden. Do man, oen Pool, was gehuwd. In een beerput gevallen. Uit Maastricht wordt gemeld: Een 2 1/2-jarig Belgisch meisje uit Sn sen in Belgisch Limburg, dat eenige da gen bij de familie F. R. doorbracht, is in e en on bewaakt oogenblik in een beerput geraakt cn verdronken.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2