SPORT LUCHTVAART UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK DINSDAG 6 MEI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Jansklokken" hem ter cerc wijdde aan „Ons Moeder". Bij al zijn dagelijlncho priesterzorgen, als ka pclaan on pastoor, word hij met wij- len Mgr. Mutsaerts de oprichter van „SU Raphael''. Dc bloeiende Bond van Spoor wegpersoneel, die hem tot op heden als zijn onvermoeiden leider in zijn midden bet fj Hij werd de hoofdredacteur van „Het Rechte Spoor", en menig beroepsjournalist kan op een minder omvajigrijke geestelijke bagage wijzen als Pastoor Donders in den loop der jaren in zijn weekblad heeft vol geschreven. En als het bloeiende „St. Pahaël" elke vergelijking mot andere neutrale vakver- ccnigingcn kan doorstaan, dan is dit voor oen overgroot deel ook te danken aan do bezielende en degelijke leiding, welke pas toor Donders zijn „Raphaër'-mannen in zijn weekblad heeft gegeven. Tien jaren was hij nu Pastoor in zijn ge liofd Sehijndel, oveneens dc trots en de glorie van zijn leven. Hij kon or van spreken «Ik een koning van zijn rijk. Wat moet 't hem kosten om nu heen te gaan Maar Pastoor DondeT» wordt straks, 11 Mei, zestig jaren, en de dagen van zijn ar beidzaam cn veel zorgen omvallend leven zijn niet spoorloos aan zijn toch wel sterk physiek gestel voorbij gegaan. Hij weet den juisten tijd te kiezen om het roer te wenden. Hij ziet een haven, waar hij zijn lovens- bark veilig been kan sturen. En dat is het nieuwe Mgr. Mutsaerts- oord, hot straks te openen herstellingsoord van „Sint Raphael", bij Venlo. Dat wordt nu zijn nieuwe tehuis. Te midden van zijn „mannekee", vo>r wie hij meer dan vijf en twintig jaar ge zwoegd en gewerkt heeft. Hij wordt or do „binnenvader", dc be proefde vriend en vertrouwde raadsman van allo bondsleden, die hier opbeuring en herstel van krachten komen zoeken. Pastoor Donders besluit zijn leven in stijl. Toch een dichter De epiloog van zijn lovensdioht zal niet de minste zijn. En 't moet voor de oude Baphaolieten een blijde gang naar het Mgr. Mutsacrt- •x>rd worden, als zij weten, dat zij er pas toor Donders zullen vinden, die er hen welkom heet. FEDERATIE VAN BUREAUX VOOR MEDISCHE SPORTKEURING IN NEDERLAND. Onder presidium van prof. J. G. Slees- wijk kwamen Zaterdag to Utrecht de af gevaardigden van bijna alle plaatselijke Bureaux van Medische Sportkeuring bij een. Na ampele besprekingen werd met algemoene stemmen besloten tot de op richting van de Federatie van Bureaux van Modischo Sporkeuring in Nederland. De statuten dor nieuwe Federatie wor den daarop samengesteld. Tot bestuurs leden werden gekozen do heeren prof. J. G. Slees wijk, voorzitter, kapt. E. J. Bruins, lid en J. If. Hardeman, secretaris. De ver- gadoring machtigde aezo heeren zich nog twee leden te assumeeren. Tot leden van de Medische Oommissie werden benoemd dr. J. H. O. Reys, voorzit ter, den Haag, dr. J. Th. Niemer, Amster dam, dr. J. Göbel, Arnhem, dr. W. Merens, Haarlem. Na een zeer geanimeerde rond vraag was het tenslotte dr. Hamelborg van hot Amstordamscho Bureau dio dc tolk was van de vergadering om het Haag- sche Bureau dank te betuigen voor het genomen initiatief en den voorzitter voor diens voortreffelijke leiding. VOETBAL DE MISSIE-SPORTDAG 1930. Het Noordelijke elftal gewijzigd. Hot elftal van den D. H. V. B., dat Zon dag in den Missiewedstrijd te Amsterdam tegen Limburg uitkomt is gewijzigd. De reohtsbinnen Hooglander is vervan gen door Oostermoyer, dio als linksbinnen stond opgesteld. Alsemgoest van 1). H. L. zal nu do links- binnenplaats bezetten. LANDENWEDSTRIJD R K. NEOER- LAND-R. K. DUITSCHLAND. 29 Juni 1930 te Maastricht. Dat dc Landen wed strijd R. K. F.—D. J. K. de belangstelling heeft niel alleen van dc Katholieke Sportbeoefenaren, maar ook van de meest-vooraanstaande wereldlijke- en geestelijke autoriteiten, moge blijkon uit het Eore-comité, hetwelk als volgt is samengesteld: Boschcrmhcoren Mgr. L. J. Schrijnen, Bisschop van Roermond; Jhr. Mr. Oh. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Mi nister van Staat, 's-Gravenhage. ücre voorzitter Mi. E. O. J. M. Baron von Hövell van Wezoveld tot Wes- terflier, Commissaris der Koningin in dc Provincie Limburg, Maastricht. Eereleden Mr. L. B. J. van Op pen, Burgemeester van Maastricht; H. G. H. Hermans, Lid van de Tweedo Kamer der Staten-Gencraal, 's-Gravenhage; Dr. Hugo Gordon, Consul van Duitschland, Maastricht; J. A. H. Wouters, Pastoor- Deken, Maastricht: K. H. M. H. Receveur. Pastoor-Deken, Wijk-Maastricht; Dr. Lud- vrig Wolker, Voorzitter D. J. K„ Düssel- dorf; Graaf von Neipperg, Vice-Voorzit- ter U. I. O. C. E. P., Sehragercn, Wiirten- borg; A. Thibaudeau, Secretaris U. I. O. C. E. P., Parijs. Het Hoofdcomité, dat jl. Vrijdag weer een vergadering had belegd werkt in samenwerking met de Pers- en Propagan da- en de Terreincommissie voort aan de uitvoering der plannen. DIOC. HAARL. BOND. Uitslagen 4 Mei. Eerste klasse. CR'dam: Leonidas 3—P. F. O. 01 Tweede klasse. D Naaldwijk: Westl.—G. D. A. 2 rest. tijd 51 E R'dam: ActivifcasDonk 2 41 R'd&m: ColorS. G. V. 61 Derde klasse. A Wcrvorshoef: V.V.W.Vios 12 lïA'dam: Amsteldijk 2V.V.A. 2 3r-4 F Delft: D.H.L. 3P.F.C. 2 t-i H R'dam: Teolus 2C'cler 2 Aeolus n. o. l; birn: Spartaan 3Donk 3 2—2 Vierde klasse. CA'dam: V.I.C. 3De Meer 4 17 D Haarlem: V.V.F.—B.S.M. 2 rest. tijd 102 Haarlem: Victrix 2R.K.V.Z. 2 8-^1 F Naaldwijk: Westl. 2-R.I.A. 2 R.l.A. n.o. G Den Haag: Valken. 2S.D.8. 2 10 Den Haag: 8.D.C. 2V.A.C. 2 23 H R'dam: 8t. Lodew. 3Activitas 2 60 R'dam: Leonidas 5S.G.V. 2 40 J A'dam: Oranje Zw. 2Z.P.C'. 3 22 A'dam: Zwaluwen 4The Unity 3 04 V ij f d e klasse. A Voorschoten: V.V.L. 2St. Bern. 2 30 B Den Haag: R.I.A. 3D.H.B. 2 25 D Schiedam: Excelsior 5Leonidas 6 32 R'dam: Spartaan 4—Aeolus 3 23 Kampioenscompetitie D. H. V. B. Ouderkerk: N.E.A.—Gr. Floris N. E. A. n. o. Promotie-competitie. Alkmaar: A.R.C.D.S.S. 23 Den Haag: R.I.A.Spartaan 2 1—3 Beslissingswedstrijd. Voorschoten: O.V.V.St. Bern. 41 België—Ierland. Dc Belgische Voetbalbond heeft het volgende elftal samengesteld om Zondag a.s. te Brussel tegen Ierland te spelen: Doel: Badjou (Daring C. B.); achter: Nou wens (R. C. Malines) en Hooydonckx (Excelsior Hasselt); midden: P. Braine (Beerschot), Hedemans (C. S. Brugeois) en Declercq (Antwerp F. C.); voor: Versijp (F. C. Bruxelles), Adams (Anderlecht), Vaudenbauwhede (C. S. Brugeois), Moe- schal (R. O. Brussel), Bastin (Antwerp F. C\); reserves: De Bio (R. C. Brussel), De- deken (Antwerp F. C.), Vanpoucke (S. C. Brugge) en Voorhof (Licrsche F. C.). Dit elftal is gelijk aan dat hetwelk Zon dag tegen Nederland heeft gespeeld; al leen Voorhof is vervangen door Moeschal, terwijl Adams van de linksbinncnplaats naar de rechtsbinnenplaats is verhuisd. GOLF Delft tegen Leiden. Op Zondag 4 Mei bestreden elkander ccn team van Dclftscho ingenieurs en een team van Leidsche Juristen. De wed strijd, die technisch en juridisch vele in teressante vraagstukken opleverde werd ten slotte door de ingenieurs gewonnen met 6 1/2 tegen 2 1/2 punt. Foursomes: ir. K. Enthoven en ir. G. v. d. Wall Bake sl. mr. A. W. Gorritzen 65 en mr. P. Rodeo; ir. A. Heldring en ir. F. H. Pijpers sl. Mr. J. C. Lee en ir. A. M. de Vries 54; ir. W. M. T. Thijssen en ir. M. de Bruyn Kops sl. mr. F. Mendes de Leon en mr. G. Bierman 32. Singles: ir. Enthoven (8) sl. mr. P. Ro deo (18) 6 en 5; ir. Bake (113 sl. mr. J. O. Lee (20) gelijk; mr. Gerritzen (24) sl. ir. Pij pers (18) 2 en 3; mr. de Vries (24) sl. ir. Thijssen (10) 2 en 3; ir. de Bruyn Kops (20) sl. mr. Mendes de Leon (27) 2 up. WIELRENNEN Buitenlandsche wielerwedstrijden. Op de Olympiabaan te Berlijn werden Zondagmiddag intemationalo wielerwed strijden gehouden, welke zeer druk bezocht waren. De Hollander Leddy reed in den 50 K.M. stayerswedstrijd schitterend en won met ruim 100 Meter voorsprong en groo- ter puntenaantal. De uitslagen luiden: 50 K.M.: Leddy (Holland) tijd 44 min. 54.6 sec., 32 punten; 2. Broau (Frankrijk) op 110 Meter, 22 punten; 3. Sa wall (Ber lijn) op 395 Meter; 4. Hille op 650 Meter; 5. Moller (Hannover) op 870 Meter; 6. Le- wanow (Dresden) 2770 Meter achter; 7. Lohoff (Berlijn). 50 K.M. met voorgift: 1. Breau, tijd 42 min. 53.6 sec.; 2. Sa wall op 40 Meter; 3. Hille op 170 Meter; 4. Lohoff op 600 Me ter; 5. Leddy op 820 Meter; 6. Lewanow op 3200 Meter; 7. Moller op 3700 M. SCHAKEN OM HET KAMPIOENSCHAP 2e KLASSE VAN ZUID-HOLLAND. Het Leidsch Schaakgenootschap I kampioen In Hotel Coomans te Rotterdam is gis teravond de 2e wedstrijd om bovenge noemd kampioenschap gespeeld, wederom tusschen Leidsche Schaakgenootschap I en de N. Rotfc. Schv. III. De Leidenaars wonnen wederom met flinke cijfers, n.l. met 6H—3VS (de vorige maal met .7—3). Thans heeft de club ingeschreven voor de wedstrijden om het kampioenschap 2e klasse van Nedorland. Do volledige uitslag volgt hieronder: L. SchaaJtgen. I N. Rot. Schv. III G. BnschaO. S. Johansen 1o W. H. BosschaK. M. van As 10 W. Demmendal— J. Levin 1—0 ir. J. J. G. v. HoekJ. Karessen 10 W. H. v. d. NatW. Kohier I—0 dr. C. H. HinsW. J. H. Haag 01 M. M. Segaar—M. B. Frcnkel y3— W. do BruinS. Monderer 01 R. v. DamEd. Kiehl 1—0 M. Bloem—M. J. Ley sen 0—1 Totaal: 6 BILJARTEN Nederlaagwedstrijd Hollandia—Klein Rustoord te Katwijk aan Zee. Jac. v. d. Meer (Kl.R.) 200 38 21 5.26 J. C. v. d. Berg (Holl.) 48 37 29 4.™ G. Rietbroek 199 ■11 26 4.65 P. M. v. d. Berg 200 11 24 1.87 P. de Ruiter 200 33 22 6.06 van Beelen 100 32 12 3.12 L. Turk (res.) 100 64 20 3.12 W. Haasnoot 167 63 12 2.65 KI. Rustoort 790 cn Holl. 615 punten. POSTDUIVEN „Strijd en Vriendschap" (Voorschoten). Wedvlucht vanaf Vilvoordo (België), af stand 133.50 K.M. Losgelaten te 8 uur. Ne velig eer. In concours 132 vogels. Aan komst «lor duiven als volgt: 1. L. J. Raap horst, 2 en 3 G. A. van Adrichem, 4 F. L. Smit, 5 A. Oudshoorn, 6 A. J. van der Krogt, 7 G. A. van Adrichem, b A. Ouds hoorn, 9 cn 10 F. L. Smit, 11 K. I. Waas dorp, 12. C. Versteeg, 13 L. J. Raaphorst, 14 J. Schrijvers, 15 A. de Graaf, 16 G. A. Heijne, 17 F. L. Smit, 18 en 19 G. A. Heij- ne, 20 A Oudshoorn, 21 G. A. Heijne, 22 K. I. Waasdorp, 23 A. do Graaf, 21 K.. I. Waasdorp, 25 R. Brederode, 26 H. H. J. van Klaveren. Aankomst eerste duif 10 u. 38 min. 51 sec., laatste duif li u. 20 m. 58 s. Een vliegster in haar eentje van Engeland naar Australië vertrokken. Juffrouw Amy Johnson, een 22-jarig meisje dat lid is van een Londenscho vliegclub, is gisterochtend in een klein Moth-vliegtuig alleen naar Australië ver trokken. Zij neemt haar weg over Weenen, Kon- stantinopel en Aleppo. HAARLEMMERMEER Geboren: Johanna Apolonia, d. van J. J. van Haastor en H. G. Suidgeest. Anna, d. van P. van der Hengst en A. v. d. Vliet Hermanus Gerardus, z. van H. Dijkman en A. B. van Walstijn Suzanna Johanna, d. van P. Bokhorst en J. O. van der Pol Johan, z. van P. H. van Geest cn M. Boterbloem. Aric, z. van J. <lo uLnge en D. Baldee. Barend, z. van P. C. Griekspoor en S. J. Sohreu- ders. Levenlooze zoon van A. H. Brasz en J. Scboolderman. Ondertrouwd: J. W. Wakkor, 23 j. en J. M. Kreike, 24 j. W. van Kerk wijk, 22 j. en M. van Gelderen, 20 j. J. Baak, 21 j. en C. G. Dolicslager, 17 j. E. Peereboom, -25 j. en M. S. E. Slipsig, 21 j. W. J. Witteman, 22 j. en E. J. Lippus, 22 j. C. Bax, 24 j. en M. van Beusekr.m, 24 j. IJ. Maaskant, 25 j. en W. Wolthuis, 27 j. R. Driesen, 26 j. en M. de Groot, 24 H. Verkuijl, 23 j. en P. H. Kroon, 21 j. Gehuwd: J. Jonkman, 23 j. en G. Ruijten, 22 j. N. G. Soholten, 14 j. en C. J. M. Garthoff, 42 j. G. Ruitenbeek, 26 j. en G. van Arkel, 27 j. C. van Reek, 21 j. en A. Lanser, 23 j. S. de Koning, 21 j. J. N. I-anser, 19 j. H. Bos, 26 j. en E. van Wijk, 2b j. J. van Limpt, 28 j. en J. Pierik, 26 j. Overleden: Helena, 3 mnd., d. van G. Th. Vermecren en D. van Duin. -— Grietje Bakhuyzen, 82 j„ wed. van Jan Verhoef. Rudolf Alexander Bernard us Ebbinkhuijsen, 21 j., ongeh. Gerarda Blommestijn, 58 j., wed. van J. de Jong. Joanna van Telgen, 68 j., echtg. van K. Ph. Eickhoff. KATWIJK AAN ZEE. Vreemdelingenverkeer. Het bestuur v. „Vreemdelingenverkeer is in bestuurvorga- dering samengesteld als volgt: dr. J. Eijke- lenboom voorz., J. H. v. d. Wijngaard, vice- voorz., C. de Best, seer., J. Huisman, pen- ningm., leden dr. Cloveringa, J. Pronk en W. Mooyekind. Geen bloedmeel meer. Naar we verne men zal de bloedmeelfabriek aan den Val- kenburgerwog weer worden opgeheven. VOORHOUT. Ondertrouwd: Johannes de Jong, 26 j., to Leiden, en Wilhelmina Maria Tetteroo, 20 j. Gijsbertus Cornelus Pe trus Prins, 27 jj en Elisabeth Cornelia van Rijzen, 23 j. Jacobus Kortekaae, 24 j. en Maria Johannc van Dijk, 23 j. Getrouwd: Wilhelmus Hubertus Ot- tenheim en Clara Catharina van den Nouland. Overleden: Adriana van den Nou land, oud 15 mnd. Gevestigd: L. E. M. Goossen, van Zuiddorpe M. J. van Dijk, van Ocgst- geest. C. N. A. Frankemölle, van Haarlem M. E. en J. B. Homan, van 's-Gravenhage. B. J. Harmons, van Genderingen. W. H. Steen'huis, van Heijthuiijien. X. A. MeiUnd van Edc. C. Vlaar van Amsterdam. J. Th. Har mons van Gendringen. Vertrokken: J. do Boer naar Pols broek. H. J. Schaap naar Haarlem. H. J. Mcring naar Amsterdam. P. do Vlaain naar Rotterdam. G. J. A. Smit naar Heemstede. L. J. A. Sandkuyl naar Utrecht. A. Veenstra en gezin naar Haarlemermcer. R. vau der Ploeg naar Huizen. L. Diemcl naar 's-Gravcnhagc. Th. J. N. van Paassen naar Rijswijk. LEIMUIDEN. Mond- en klauwzeer. In deze ge meente zijn de eerste twee gevallen van mond- on klauwzeer geconstateerd, n.1. onder het vee van B. Verhaar en A. van Egmond. Ingekomen: Uit Delft F. J. de Pric Uit Oostellingwerf R. de Boer. Uit Haarlemmermeer Maria Nieuweveen. Uit Voorst G. Ensink. Uit Haarlem mermeer H. G. Sepers. Uit Apeldoorn J. en A. Visser. V ertrokken: Naar Overschio A. Hoogorbrugge en gezin. Naar Rijnaater- woudo B. Vliegenthart. Naar Leiden P. Horrec. Naar Delit C. M. Hogc- boom. Naar Ouden Rijn S. van den Berg, en gezin. Naar Rijnsaterwoudc M. van Dijk en gezin. Naar Doorn M. J. van 't Wout Naar Nieuwkoop Hil- let-jo Ruiter. LEIDSCHENDAM. Jeugdweek. Zondag de lc dag der grooto Jeugdweek te Leidschendam, werd te 12 uur in het Patronaat dc tentoonstel- ling van snij- en zaatrwerk der Patronaats jongens geopend, welke tentoonstelling zeer druk werd bezocht. Wij zijn eens een kijk je gaan nemen cn hebben vol belangstel ling de verschillende voorwerpen van zaag- en snijkunst bezichtigd en moeten erken nen, dat door de jongens werkelijk schitte rende stukken zijn vervaardigd, welke van grootc vlijt en kennis getuigden en ieders waardoering verdiendende jongens en daarmede het Patronaat alle eer voor dit werk. Van 126.30 uur waren er in het Patro naat groote vermakelijkheden, als grabbel ton, sjoelen, schieten, visschen, enz., het was er een grooto drukte on de vele bezoe kers beproefden hun geluk bij Rad van Avontuur, schiettent of anderzins. Het was een kermis in het klein, waarbij het recht vroolijk toeging. Te 5 uur werd onder de keurige leiding van den heer Kroon door de Gymnastiek vereniging S. S. S. een groote gymnastiek- uitvoering gegeven, waarbij door de leden en aspirantleden verschillende mooie stan den werden uitgevoerd, terwijl keurige staaltjes werden gegeven op brug, paard en rekstok en mooie vrije- en orde-oefeningen werden gedemonstreerd, welke door allen met belangstelling werden gevolgd en wel ke deden zien, dat S. S. 8. tot heel wat in staat is en er dan ook zijn mag. Des avonds te S uur begon dc groote Oudersavond voor leden van het St. Aloy- sius-Patronaat met hunne ouders. De direc teur, kapelaan Pronk, opende den avpnd met een kort woord, waarbij hij allen har telijk welkom heette en uiteenzette het doei dezer Jeugdweek, n.l. om nog meer sympathie en belangstelling te wekken voor het Jeugdwerk. Op de tentoonstelling en verder in deze week kan men zien, wat de jongens doen en wat er voor de jongens gedaan wordt en zoo dadelijk zullen de groote en kleine Patronaatsjongens op het tooneel verschijnen en laten zien, da+ zij op de pinken ook wel thuis zijn, ofschoon men niet uit het oog moet verliezen, dat het slechts dilettanten werk is. Spr. hoopt, dat door een cn ander groote medewerking en steun zal gewekt worden en wenscht ten slotte allen een eenoeglijken avond. Door de kleinere Patronaatsjongens werd opgevoerd „Voetbal Henkie", klucht in 3 bedrijven, wat door de jongens goed werd gespeeld en waarin vooral Voetbal Henkie zijn rol op keurige wijze vertolkte; de jongens hadden dan ook een verdiend apn'aus te accepteeren. Hierna had de prijsuitdeeling plaats van snij- en zaagwerk; de gelukkige prijswin naars waren voor zaagwerk: groep I le pr. C. v. d. Nouweland, 2e pr. W. Hooijmans, 3e pr. A. Kroon en 4e pr. C. v. Veen. Groep II. Ie pr. J. van Oudheusden, 2e pr. W. Muusers. Groep III le pr. M. Blokland, 2e prijs J. Belt 3e prijs Ant. Haagen. Snij werk groep I le prijs W. Bontje, 2e pr. D. Meester, 3e pr. P. Blonk, Groen II. le pr. C. Groenewegen, 2e pr. L. de Brammer. Na de pauze werd door de groote Pa tronaatsjongens opgevoerd „Het Paarden spel van Smeerkanis en Co.", een stuk, dat aller belangstelling had en door de jongens eveneens goed werd gespeeld en de lachspieren in beweging bracht. Dc mandolineclub van het Patronaat luisterde den avond met goede muziek op, terwijl de zangclub der St. Jozefgezellen- vereeniging eenige mooie nummers ten go- hoore bracht. Een en ander had een vlot en aange naam verloop, zoodat deze le dag alleszins geslaagd mag heeten cn de Patronaels- commissie alle eer heeft van haar werk. WASSENAAR. Gemeenteraad. De raad der ge meente Wassenaar vergadert op Woens dagmorgen te 10 uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling kohieren retributie. 3. Vaststelling kohie ren Hondenbelasting. 4, Onderhandsche aanbesteding van: a. levering vracht auto's; b. levering smalspoor gemeente- werf; c. levering venturiameter v. d. rio- leering; d. levering ijzeren ramen woning bouw; e. herstelling wegen Rijksdorp. 5. Huurprijs noodwoningen. 6, Wijziging be steksbepalingen loonuitkeoring. 7. Plan en begrooting aanleg straat tusschen Oost- dorperweg en Havenstraat. 8. Reclame C. L. M. v. d. Meer vergunningsrecht drankwet, 9. Wijziging begrooting. 10. Ad vies inzake verordening winkelsluiting. 11. Ontwerp-besluit tot onteigening ten uame der Woningbouw-vereenigingen, ter uit voering van bouwplannen. WOERDEN. Volksbond. Dc aideeling Woerden van den R.-K. Volksbond heeft de propaganda- actic in het 25ste jaar van haar bestaan met kracht ingezet. Voor de groote verga dering, die Zondagavond gehouden werd, waren biljetten verspreid, terwijl de geest. adv. Zondag onder alle H.EL Missen een woordje sprak over de Katholieke organi satie. Op de avondvergadering in het Pa tronaatsgebouw traden als sprekers op Rector J. F. A. Bots met het onderwerp: ..Zonder sociale actie geen godsdienst" cn de heer J. W. v. d. Akker over: „De Mid delen tot een groot doel." De zaal was ta melijk gevuld, toen de voorzitter van de afdeeling Woerden, de heer J. Lunenburg, met dc chr. groet opende. Na zijn wel komstwoord aan de beide sprekers werd er door Rem op gewezen, hoe noodzakelijk de propaganda-actie in Woorden is, gezien het grooto aantal arbeiders, dat. niet en ook dat verkeerd is georganiseerd. Gaarna geeft hij dan het woord aan rector Bots tot het houden zijner rede. Spr. begint met te herinneren aan de onrust die over de we reld hereschte gedurende den oorlog. Wat tot uiting kwam in de krantenlectuur. Het zielsproces, alduB spr., wat zioh echter nu in onzen tijd ontwikkelt geef aanleiding tot een lectuur, die gaat boven alle oor- logs'ectuur. Welke plaats moeten wij, Ka tholieken, als wij de tijd onder de oogen willen zien, innemen, vraagt spr. De on rust toont zich in China, in Rusland, in Britsch-Indië, in Z.-Afrika. Niet het minst ook in EuTopa zelf, als we zien naar de communistische blaadjes, waarin de taal van velen wordt uitgesproken: de ontevre denheid. Als wo dio onbevredigdheid over zien, aldus spr., kunnen wo bevrijocn. hoe een Augsburgsch professor, Albert Weisz, kon schreien als hij dacht wat te wachten stond aan de wereld. Die onrust is zoo groot, aldus spr., dat er zelfs schrijvers zijn die wanhopen aan het voortbestaan van Europa. Spr. verklaart hoe die on rust niet iets toevalligs is, maar hoe er redenen voor zijn, die ze tot iets gemeen schappelijks maken. Vooreerst diepe te leurstelling^ over deze moderne wereld met haar techniek, die niet gebracht heeft wat van haar verwacht werd. Men snakt naar een nieuwe maatschappij. Deze teleurstel ling bracht een afkeer tegen Europa, om dat zij de maatschappij zoo gevormd heeft. Spr. verklaart hoe de vreemde landen „be schaafd'' werden gemaakt door de koloni- seerende landen. Een van de schandelijk ste bladzijden uit de moderne geschierenis, aldus spr., is de houding die de Belgische regeering aannam en nog aanneemt tegen over do Congonegers. De afkeer van Euro- pa in het Oosten kan begrenen worden. Europa bracht geen beschaving, maar de moderne middelen tot vernieling. Spr. roert- hier ook even de verhouding Neder- land-Indië aan. Het wantrouwen tegen de blanke is zeer nadeelig voor het werk der missionaris. De Kerk laat zien, hoe zij aan iedereen de waarheid wil brengen. De wereldonrust, aldus spT., heeft zijn oorzaak in de maatschappij zelf, die niet goed, niet Christelijk is. Veertig jaar geleden vaardigde Paus Leo XIII zijn Rerum Novarum uit, waarin hij scherp de lijnen heeft uitgestippeld van oen nieuwe maatschappij. Dc onrust is ver- meerderd. Spr. ha«lt de woorden aan van pastoor Muller uit Munchen, als hij de vraag uit, die hem op de ziel brandt: wat hebben wij verzuimd, dat dc menschen zoo geworden zijn Wij hebben een geweldige taak te vervullen, aldus spr. Eer betere critiek dan die op socialisten en communis ten is dio op de Katholieken, dio niets doen. Ten slotte vragen die intevredenen slechts om het Christendom. We moeten er grootsch op gaan, dat God ons de kans geeft uit die millioenen menschen Christe nen te winnen. Spr. vindt de toestand niet hopeloos. Er zijn nog krachten genoeg, dio de Kerk kunnen helpen om de menschen tot het Christendom te brengen. De ver woesting van onze tijd kan niet anders te boven gekomen worden dan door de Kerk. Maar met de hulp van ons, Katholieke lee- ken. Onze Katholieke organisaties hebben daarom een apostolaat te vervullen. Als Christus slechts het middelpunt is zal ons streven onoverwinnelijk zijn. Wat het re sultaat zal zijn van ons werken laten we aan God over. Het gaat niet enkel om de menschen maar om de maatschappij. La ten we zelf, aldus besluit spr., al onze krachten inspannen, dat de geest van Chris- tus leeft in ons hart, in onze organisaties, dat z\] eens de maatscliappij zal verbete- ren. Na de pauze sprak de heer J. v. d. Ak ker over: „Middelen to een groot doel." In een vurige rede geeft hij het grootc doel aan ovan de Katholieke organisaties en hoe dat groote doel ons de offers moet doen vergeten, die wij voor de organisatie moeien brengen. In het laatste deel van zijn rede wijst spr. er ook op welk een groot belang het is als de jeugd zoo vroeg mogelijk met de organisatie vertrouwd raakt. Na nog uitgeweid to hebben over de voordeelen, die onze Katholieke organisa tie brengt, sluit spr. met een vurige pero ratie zijn rede. Hierna volgdeeen dankwoord van den voorzitter en sluiting. Moeder en ik kunnen mekaar van daag niet verstaan door de telefoon. Hebben jullie al geprobeerd om na elkaar te spreken 1

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6