21ste Jaargang DINSDAG 6 MEI 1930 No. 6585 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Hernieuwde actie voor het Dr. Schaepman-fonds BUITENLAND 3)e £cidócHe (Bou/tomt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post ..•••■.••f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbelo van het tarief berekend Kleino advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of govraagd, huur en verhuur, koop n verkoop f 0.50 Een „Tien Gulden-plan" Een beroep op alle katholieke organisaties en instellingen Voor de Katholieken is het van het grootste belang, dat er is een krachtig po litieke partij. Voor dat belang is gèèn Katholiek on verschillig. Ook niet de Katholiek, die nog altijd beweert, dat hij niets voelt voor de poli tiek. Oók deze niet, want: hij meent niet wat hij zegt! Hij meent het niet, hij kitn het niet meenen. Denk maar even na. Kan één Katholiek onverschillig zijn voor de Kerkvervolging in Rusland? Kan één Katholiek onberoerd laten de godsdienstvervolging, die in Mexico heeft gewoed Kan één Katholiek ongevoelig zijn voor de vrijheid, die de Kerk nu in ons vader land bezit, in tegenstelling met het schuilkerken-tijdperk van voorheen? Kan één Katholiek niets voelen voor de finnncieele gelijkstelling, welke ons bijzon der lagÊr"*onderwijs geniet, waar voorheen aleen het openbaar onderwijs uit de Staatskas werd bekostigd met klier bur gers belastingpenningen? Zoo kunnen wij doorgaan met vele vra gen waarop het antwoord, natuurlijk, ontkennend luidt. Maar, als een Katholiek voor dat alles niet onverschillig kan zijn, dan kan hij ook niet beweren, dat hij niets voelt voor de politiek! Want dat alles hangt ten nauwste samen met do politiek, welke er in een land wordt gevoerd En daarom kan een Katholiek het niet meenen, ah hij zegt, niets tc voelen voor de politiek Voor de Katholieken is heb van het grootste belang, dat er is een krachtige politieke partij. Daarvan zijn wij allen overtuigd, 't Kan niet anders. En nu kan cr ten slotte niet zijn een Katholieke politieke partij, die voldoet aan aller gerechtvaardigde wenschen, aan de eischen van onzen tijd, als die Katholieke partij als dus de R. K. Staatspartij niet beschikken kan over een Partijbureau. Allen weten nog wel, dat om tot zulk een Partijbureau te komen, opgericht is een Dr. Schaepmanfonds. In 1928 is met groote geestdrift in ge heel ons vaderland onder de katholieke bevolking de actie voor het Dr. Schaep manfonds ingezet en gevoerd. Het jaar 1929 vroeg do volle aandacht voor den verkiezingsstrijd. Na dien is het Centraal Comité van Actie, dat in Jhr. Mr. Ruys de Bceren- brouck zijn krachtigen voorzitter en leider verloor, tengevolge waarvan eenige stag natie was ingetreden, weer aan het werk getogen, om een tweede ronde voor deze actie tc organiseeren. De voorbereiding hiervoor heeft in alle stilte plaats gehad. Thans is deze zoo goed als over het ge- heele land gereed, en men verzocht ons om het nieuwe plan-de-campagne onder het Katholieke volk van Nederland te brengen, en er de onmisbare geestdrift en medewerking voor op te wekken. Eerst een woordje vooraf om het ge heugen onzer lezers wat op te frisschen. Het Dr. Schaepmanfonds is een door hot gehééle katholieke volk van Neder land bijeen gebracht kapitaal, waarvan de rente moet dienen om een Partij-Bureau voor de R. K. Staatspartij in te richten en te onderhouden. Een Partijbureau is voor onze Staats partij een besliste noodzakelijkheid. De tijd is voorbij, dat de Partij kon vol staan met de zorg voor de periodieke ver kiezingsactie en propaganda. De leiding der R. K. Staatspartij heeft het in 1928 duidelijk gezegd: Geef ons het middel om krachtig te kunnen werken! Geef ons een krachtig Partijbureau! En do inzet was: 700.000 gulden! Ze ven ton! De individueele bewerking in onze kies- vereenigingen bracht: 500.000 gulden. Vijf ton. Het gaat nu om de laatste 200.000 g u 1- den! Nóg twéé ton! Zij moeten or komen Het werk der R. K. Staatspartij eischt het! Een Partijbureau kan niet langer gemist worden De grootste staatkundige partij in Ne derland, met ruim één millioen stommen, ruim 350.000 georganiseerde loden, zij moot wij zeiden het reeds een Par tijbureau hebben om het werk, in verkie zingstijden, maar óók daarbuiten, naar den eisch van den modernen tijd te kun nen verrichten. Volkomen terecht heeft do leiding der actie overwogen, dat-, nu de individueele bewerking van het katholieke volk in eer ste instantie is geschied, het beter zou zijn, niet wederom bij ieder persoonlijk aan te kloppen. De overweging, dat het gehééle katho lieke leven in al zijn geledingen, in al zijn talrijke verscheidenheden, direct of indi rect belang heeft bij een gezonde, krach tige, ééndrachtige Katholieke Staatspartij, vormt het uitgangspunt der hernieuwde actie. De positie van het geheelo Katholieke vereenigingsleven met name, hangt ten nauwste samen met de staatkundige posi tie van het Katholieke volksdeel, en wordt or mede door bepaald. De gedachtengang is: laten wij al die Katholieke Vereenigingen, Organisaties en Instellingen vragen en verzoeken om elk een kleine bijdrage te storten uit hun vereenigingskas. Het Comité van Actie dacht aan tien gulden per voreeniging als minimum en noemde daarom het nieuwe plan h e t „T i e n-g ulde n-p 1 a n". Het gaat niet over 'n bijdrage voor één verkiezingsstrijd, néén, door deze bijdrage steunt men Blijvend, omdat als eenmaal het Partijbureau er is, het er zijn zal dooi de jaarlijksche- rente van al die giften, thans gestort. Wij bevelen deze goed bedachte actie van harte aan onze lezers aan, die aan stonds in hun vereenigingen er over te oordeelen en te beslissen krijgen. Doet er aan mee! Steunt de aanvrage! Er behoeft natuurlijk niet over gestemd te worden! Het gaat er zonder stemming door Over het geheele land zijn door de ijve rige Kringcomité's adressen verzameld van in aanmerking komende vereenigingen, instituten en instellingen. Dat is het stille voorbereidende werk geweest! De aldus verzamelde adressen van het Katholieke Organisatieleven worden aan geschreven door het Centrale Actie-Comité en de Kringcomité's. Laten al onze organisaties mede doen, en gaarne mede werken aan het wc' vn gen van dit plan de campagne voor het Dr. Schaepmanfonds. De ..tien-gulden" zijn als minimum be doeld Die van goeden wil zijn, en voor al de vereenigingen met een wat ruime kas, dragen het risico mede van de wei nige achterblijvers. De „tien-gulden" mogen dug gerust 25, 50 en méér zijn!! Bii aller medewerking komen we ons einddoel een heel stuk naderbij. Dit eenvoudige plan kan slagen, en zal slagen. Om dan dit jaar, het jaar, waarin het Zilveren bestaansfeest der Partij- organisatie wordt herdacht, het slot der Schaepmanfonds-actie te kunnen beleven de oprichting van het Par tij b u r e a u. VOLKENBOND VEILIGHEID EN ARBITRAGE. De fioncieele steun aan aangevallen staten. Het comité-Bcnesj voor veiligheid en arbitrage hield «zich gisteren te Ge- nève bezig met het Finsche plan tot het verleenen van financieelen steun aan een aangevallen staat. De Turk- sche gedelegeerde liet duidelijk mer ken, dat zijn regeering, hoewel geen lid van den Volkenbond, niet ongene gen is tot deze conventie toe te treden, mits de mogelijkheid wordt geboden dat de niet-leden van den Volkenbond de Raadzittingen, die over de toeken- op voet van volkomen gelijkheid aan ning van den financieelen steun zal hebben te beslissen, kunnen deelne men. Dat is z.i. nog des te meer noodig sinds er een band bestaat tusschen de bedoelde conventie en de sanctie maatregelen ingevolge artikel 16. De discussies liepen in hoofdzaak over de vraag of de Raad in geval van een aanval verplicht moest zijn financieelen steun toe te kennen dan wel of hij slechts de bevoegdheid zal hebben. De Finsche delegatie wilde dat in geval van een aanval de finan- cieele steun automatisch in werking zou treden. Verschillende leden maak ten hiertegen bezwaar en wilden het al of niet toekennen van financicele hulo geheel aan het beleid van den Raad overlaten. Hiervoor pleitten de gede legeerden van Canada, Duitschland en Italië. Lord Cecil achtte dit punt van niet veel belang, terwijl Massigli zich aan de zijde van Finland schaarde, op voorwaarde, dat in de conventie wordt bepaald, dat zekere voorwaarden ver vuld moeten zijn alvorens de Raad ver plicht is de financieele hulp toe te ken nen. De uitbreiding van den steun tot gevallen waarin nog slechts van een oorlogsbedreiging sprake is en waar Finland, Zweden, België en Frankrijk voor zijn, ontmoet vrij veel oppositie, met name van de zijde van Duitsch land, Italië, Canada en Japan. Ge vreesd wordt, dat de Raad hierdoor gedwongen zal zijn op een tijdstip waarop hij meer dan ooit onpartijdig zal moeten zijn tegen een der partijen, bij een geschil partij zal moeten kie zen. De vraag is ten slotte besproken of het in werking treden van de conven tie voor financieelen bijstand afhan kelijk gesteld moest worden van het in werking treden van een algemeen ontwapeningsverdrag. Engeland dringt hierop aan, blijkbaar om de financieele hulp, waarbij de Engelsche geldmarkt eventueel in hooge mate betrokken zou zijn, als premie te doen gelden voor het slagen der ontwapeningscon ferentie. De delegaties van Polen, Uruguay, Finland, België en Peru, die blijkbaar minder verlangend zijn ver band te leggen tusschen deze beide ontwerp-verdragen, zijn van meening, dat de conventie voor financieelen bijstand zoo spoedig mogelijk in wer king moet treden, onverschillig of cr al dan niet in de naaste toekomst een algemeene ontwapeningsconventie tot stand komt. De besprekingen zullen nu in de re dactie-commissie worden voortgezet. SPANJE. DE ONRUST IN SPANJE. Bloedige onlusten te Madrid. Te Madrid hebben ook gisteren stu dentenonlusten plaats gehad. De stu denten hebben zich verschanst in het hoofdgebouw der universiteit en wier pen van daar steenen en dakpannen naar de politie. Bij het gebouw der ge neeskundige faculteit kwam het tot een hevige schietpartij, waarbij meer dan 100 schoten gelost werden. Daarbij werden een persoon gedood en 17 gewond. De Spaansche regeering heeft een krachtig optreden tegen de studenten aangekondigd. RUSLAND TREURIGE BIJZONDERHEDEN OMTRENT DE UNIVERSITEIT TE MOSKOU. Studenten, die nauwelijks kunnen lezen. De ,,Osservatore" bericht een en an der omtrent den treurigen toestand van de universiteitsprofessoren in sovjet-Rusland. Vijftien professoren van de univer siteit te Moskou, die tc Parijs in bal lingschap leven, hebben omtrent het verval van hun vroegere ,,Alma Ma ter" sinds de Russische revolutie ver schillende bijzonderheden medege deeld. Het eerste, wat de bolsjewisten de den, was de universiteiten van de zoo genaamde burgerlijke elementen zui veren. Men vergde van de professoren dingen, die eenvoudig boven hun krach ten gingen, betaalde ze nog slechter als een arbeider cn weigerde hun de noodige levensmiddelen. De universiteiten werden bevolkt met studenten, die nauwelijks de lage re school doorloopen hadden en dik wijls nauwelijks konden lezen en schrij ven. Het aantal studenten werd aldus binnen een minimum van tijd verdub beld. Alleen aan de medische faculteit stonden 13.500 studenten ingeschreven. De colleges moesten driemaal her haald worden. De collegezalen waren zoo boordevol, dat professoren en stu denten dikwijls flauw vielen van de benauwde atmosfeer. De universiteits- kapel werd natuurlijk gesloten. Bijna iederen dag werden in de wo ningen der professoren huiszoekingen gedaan. De eerste jaren na de revolu tie werden de collegezalen niet eens verwarmd uit gebrek aan brandstof fen, de temperatuur was er dikwijls 8 graden onder nul. In de chemische la boratoria moesten de instrumenten eerst met de handen verwarmd wor den voor ze bruikbaar waren. Bovendien werd er verschrikkelijk hnoger geleden. Geleerden van wereld naam moest enzich voedren met het afval, dat ze op straat vonden. Wan neer een regeeringscommissaris een onderzoek kwam instellen, moesten de professoren allereerst zorgen, dat er genoeg bruin brood voor hem klaar stond. Verschillende geleerden groe ven in botanische tuinen wortels en planten uit, om zich tenminste ecnigs- zins tc kunnen voeden. De professor in de anatomie, P. Ka- roesin, voor wien de studenten wat brood ahdden meegebracht, werd hier om wegens corruptie veroordeeld. An dere professoren, die in Europa en Amerika beroemd waren, waren ge dwongen op straat en in publieke lo- caliteiten het grofste werk te verrich ten, om tenminste iets tc verdienen. In een jaar stierven twaalf professo ren, die wereldberoemd waren. De be kende geoloog, prof. Sarvinin, werd dood gevonden in een schuur cn prof. Kwostof, een bekende rechtsgeleerde, werd krankkzinnig en hing zich op. Het oude beroemde korps academique werd systematisch uitgeroeid. Men wilde zelfs den leerstoel van de staat huishoudkunde aan Bocchorin geven, die niet eens de lagere school had doorloopen. De rector teekende hier tegen protest aan. Daarop werd Boc- charin tot professor aan de „vrije uni versiteit" benoemd! Op de colleges droegen de „profes soren" groote roode linten. Zes jaar geleden werden verschil lende professoren, die niet met het sovjet-systeem accoord gingen, ver bonnen. Zij zijn thans onderwijzers aan de Russische scholen te Praag en Pa rijs. Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. I Treurige bijzonderheden omtrent de universiteit van Moskou. Nadere berichten omtront Gandhi's ar restatie. Hevige aardschokken te Rangoon. Veertig dooden. (Buiten!. Berichten). BINNENLAND. Grooto brand te Amersfoort (Lrfuitete Berichten). Jaarvergadering van R. K. Bakkers en van R. K. Metaalbewerkers (3do blad). BRITSCH-INDIE DE ARRESTATIE VAN GANDHT. Dreigende spanning te Bombay. Omtrent dc arrestatie van Gandhi worden nog de volgende bijzonderhe den bekend. Gandhi had Zondagavond een ver gadering tc Socrat, dat ongeveer 200 K.M. van Bombay verwijderd is, toege sproken en zich in het bijzonder tot dc vrouwen gewend, om hen aan te sporen, zijn campagne van lijdelijk verzet te steunen. Tijdens zijn rede werd dc vergade ring niet gestoord en niets scheen er op tc wijzen, dat zijn arrestatie zoo aanstaande was. Deze had '^.nachts om 1 uur en in het grootste geheim plaats. De districtsmagistraat, een politic- inspecteur en twintig gewapende poli tieagenten begaven zich bij het licht av neen clectrische toorts, naar het bed, waar Gandhi in diepen slaap lag. Op zijn verzoek werd hem toege staan, den ritus der tandenwassching te verrichten. Voordat hij in den auto plaats nam, overhandigde hij een zijner volgelingen ccn aan den onderkoning geadresseerden brief. Hij verzocht ook zijn vrijwilligers, een Hidoeschc hymne op tc zeggen, waarna hij hartelijk af scheid van zijn vrijwilligers nam. Gandhi werd naar het station van Achadabad gebracht cn daar onder be waking van een Indisch politieambte naar cn van een tweeden beambte in een bizondcr aan den trein gehaakten salonwageo gebracht, welke naar Ba- rivli vertrok. Gandhi zelf was zeer kalm en gela ten. In Barivli wachtte een auto, welke hem naar de gevangenis van Poona overbracht. Van den auto waren dc gordijntjes neergelaten, om den indruk te wekken, dat de inzittenden reizende PALESTINA Een dorp beboet. Het Arabische dorp Colonia is met 1500p.st. beboet wegens deelneming aan de verwoesting van het naburige dorp Motza tijdens de relletjes in Augustus 1.1. MAHATMA GANDHI, de leider dc. Britsch-Indische verzet-actie, is gearres teerd

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1