7 MAANDAG 5 MEI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 KORFBAL OM DEN ZILVEREN KORF. D. V. D—Vitesse 5-2. Evenals tien of vijftien jaar geleden, toen D. V. D. en Vitesse elkaar m kam pioenswedstrijden plachten te ontmoeten, heeft de wedstrijd welke D. V. D. en Vi tesse (rij het dan ook niet meer in hun glorie van voorheen) gistermiddag hebben gespeeld een soepele en lichte partij korf bal te zien gegeven. Gedurende de eerste helft had Vitesse een overwicht dat echter langzamerhand verminderde, en na de rust zelfB verdween, zoodat Vitesse toch nog geslagen huis waarts keerde. De bezoekers begonnen goed: gevaarlijk in den aanval, en met een ijverig midden en een waakzame verdedi ging. D. V. D. kon daartegen weinig uit richten. De Vitesse-aanval kreeg veel werk, en wist daarmede goed raad. Na een klein half uur schoot van Beeck het eerste doel punt in (01) en even later volgde Lente zijn voorbeeld (20). Na de vakwisseling had Vitesse zeker nog een doelpunt ver diend, maar dit bleef haar door pech ont houden. Een dame maakte toen het eer ste tegenpunt der thuisclub (1—2) en even later had dezelfde speelster weer succes (22). In de tweede helft kwam D. V. D. krachtig opzetten. De Vitesse-verdediging was niet al te zeker van haar zaak en door Kokje en Mendels werd het 4—2. Opnieuw deed Vitesse vinnige pogingen om den achterstand te verk'einen, maar toen een doorbraak nog een A'damsch doelpunt ten gevolge had (5—2), was de beslissing ge vallen. Met deze cijfers werd het einde aangekondigd. Het Zuid-Hollandsche Twaalftal. Voor den Noord-Zuid-wedstrijd te Haar lem op IJ Mei is het volgende twaalftal voor Zuid-Holland gekozen: Aanval: dames: Bruggeman, Voorden- berg; heeren: de Meij, Wedemeyer (allen Deetos). Midden: dame6: mevr. van Dijk (Velox), Vaandrager ft Zuiden); heeren: ter Poor ten, Uittenbroek (Vitesse). Verdediging: dames: Richel, Klamer; heeren: Looij, Dorsman ('t Zuiden). Invallers: mej. 't Hart, mej. Smits, Seite (Deetos); Storm (H. S. V.). De uitslagen. Kampioenschap van Nederland. Het Zuiden—Westerkwartier 42. Prom. Ie klasse Z. H. H. S. V.D K. C. 21; ExcelsiorEen dracht 42. Oost. 1e klasse B. RigtersbleekOranje Zwart, O. Zw. n. o. Noord. 1e klasse. SpartaRood Zwart 41; N. I. C,- Voorwaarts 11. Om den Zilveren Korf. D. V. D.Vitesse 52. LAWN-TENNIS Om den Davis Cup. De volgende besliesingen om don Davis Cup zijn gisteren gevallen: Spanje wint van België met 41. Joego-Slavië wint van Zweden met 5—0. Australië wint van Zwitserland met 50 Japan wint van Hongarije met 40. (Het laatste enkelspel i6 gestaakt). ATHLETIEK DE „VONDELPARK-ESTAFETTE". A. V. 1923 zegeviert wederom in de A-klasse. Zaterdagavond vond, begunstigd door schitterend zomerweer het jaarlijksche groote athletiek-evenement van Amster dam, de Vondelpark-Estafette" plaats. Deze traditioneele estafe'te op den eer sten Zaterdag in Moi, welke dit jaar dank zij de medewerking van autoriteiten en bestuur van het „Vondelpark" voor de zesde maal deels door den A. A. B. geor ganiseerd kon worden, was wat de A-kls s- se betreft voor het eerst nationaal. In deze klasse bekampten 10 ploegen, nl. „Hellas'' uit Utrecht en „Donar" uit Lei den en A. V. A. C., Blauw Wit en drie ploe gen van A. V. 1923 en A. A. C. uit Amster dam elkaar om den gouden Ovomaltine- Plak. In de B-klas6e waaraan door alle niet specifieke athletiekvereenigingen deelge nomen kon worden, verschenen 23 ploegen aan den start, waaronder ook de rivalen van vroegere jaren, de voetbalverenigin gen J. O. S. en S. L. T. O. De gedetailleerde uitdagen luiden als volgt: Klasse A. 1. A. V. 1923 (eerste ploeg) 10 min. 54.2 6ec.; 2. Blauw Wit 11 min. 19.8 sec.; 3. A. V. 1923 (tweede ploeg) 1] min. 24 sec.; 4. A. A. C. (eerste ploeg) 11 min. 30.3 sec.; 5. A. V. A. C.; 6. Hellas (Utrecht) 7. A. V. 1923 (derde ploeg); 8. A. A. C. (derde ploeg); 9. Donar (Leiden); (daar de tweede ploeg van A. A. C. niet volledig was, moest deze uitgeschakeld worden). Klasse B: 1. J. O. S. 11 min. 47.4 sec.; 2. Volewijckers 11 min. 55.4 sec.; 3. K. V. A. Z. 11 min. 58.4 sec.; 4. A. P. G. S. 11 min. 59.2 sec.; 5. Dolfijn; 6. A. M. V. J.; 7. S. L. T. O. TURNEN Turnkring Lelden en Omstreken. Op de gehouden gecombineerde bestuoTs- en T.C.- vergadering van den Turnkring Leiden en Omstreken is het werkplan do- fïnïtief aldus vastgesteld: Zondag 11 Mei. Zaal Pieferskerkgracht v.m. 10.30 nur. Voorturnen van alel wed strijdoefeningen. Maandag 26 Mei. Zaal Pieterskerkgracht njn. 8 uur le Gymn.-comp. dames. Dinsdag 27 Mei. Zaal Oude Vest non. 8 uur le Gymn.-comp. heeren. Woensdag 4 Juni. Zaal Oude Vest n.ra. 8 uui. 2e comp. heeren. Woensdag 11 Juni. Zaal Pieterskerk gracht n.m. 8 uur 2e comp. dames. Zaterdag 14 Juni. Optocht met muziek 2 uur vanaf Stationsplein naar Sportter rein Hooge Rijndijk, 2.305 nur gymnas- tiekwëdstrijden adspiranten jongens en meisjes. Zaterdag 12 Juli. Alphen aan den R1jn. Spoitterrein Chr. H.B.S. n.m. 3 uur le comp Athletiek voor dames en heeren, en atle tiekwedstrijden voor meisjes en jongens. Zaterdag 6 Sept. Gouda 3 uur Athletiek- comp. GoudaLeiden, tevens 2e comp. Ath letiek voor dames en heeren. WIELRENNEN Leidsche Ren- en Touristvereerr. „Swift." Gistermorgen had de tweede recordrit plaats om den Vollenhovenbeker, voor de A-kla8sers over GO K.M., de B-klassers over 40 K.M. om den N.N. beker, terwijl het voor de Juniores ging over 10 K.M. om do Lauwerkrans. De samenkomst welke aan het clublo kaal plaats had om 8.45 uur heeft niet die opkomst der renners gebracht, welke ver wacht was. Onder leiding der sportcommissie wordt er naar de startplaats gereden, waar de heer P. F. de Jong, de olficieele tijd waarnemer reeds aanwezig was. Bij de A-kla6sers waren het W. Graaf- man6 en J. Riethoven welke startten. Hoe wel zij beide schitterend reden hebben zij door pech het record van Th. Wurzcr met 1 uur 47 min. 11 soc., niet kunnén bereiken. De tijd van W. Gra-afmans was 1 uur 49 min. 4-1 sec„ terwijl J. Riethoven heeft op gegeven. Bij de B-klassers is het -beter gegaan, hier was het D. Ramp, die het bestaande record van A. van Egmond met 7 sec. wi6t te verbeteren on te brengen op 1 uur 12 min. 23 sec. De tijden der B-klassers zijn: A. van Egmond 1 uur 14 min. 3 sec., E. Sladek 1 uur 14 min. 30 sec.; J. van Wezel 1 uur 18 min. 16 sec.; O. Dadema 1 uur 18 min. 80 sec.; J. Steenvoorden 1 uur 18 min. 39 sec.; J. Slierings 1 uur 20 min. 25 sec. De Junioren hebben het dezen keer niet verder kunnen brengen dan tot 22 min. 6 sec., gemaakt door C. Paats, de tijd van R. Riethoven was 23 min. 21 sec., van J. Kanbier, die buiten mededinging reed 26 min. 58 sec. Hiermede is het record over 10 K. M. op naam gebleven van O. Paats met 21 min. 36 sec. De prijzen die hierbij voor do snclsteu der categories waren disponibel gesteld, worden morgenavond ter gelegenheid der vergadoring in het clublokaal uitgereikt. BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. De competitie. De uitslag FloraA. D. O. I voor de lc DAMMEN WEDSTRIJDEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Zaterdag werd in het Odd Fellow House aan de Keizersgracht te Amsterdam een drietal partijen gespeeld uit de negende ronde om het damkampioenschap van Nederland. De uitslagen luiden als volgt: Boers wint van Sluiter; Keiler wint van Jacobs; Ris speelt remise met Damme. De uitslagen van de 10e rondo waren: Damme remise met Sluyter; Vos wint van Meulenkamp; Keiler wint van Rusten burg; Van Dartelen remise met Ris. Vos staat nog steeds op de eerst© plaats met 15 punten, maar wordt op den voet ge volgd door Keller, die alechta 1 punt ach terstaat De heer Dammo is uitgeschakeld voor den titel wegens te grooten achterstand. PAARDENSPORT GEMEENTERAAD VAN ZWAMMERDAM Dc Courses te Duindigt. De uitslag van de gisteren te Duindigt ge houden rennen en draverijen luidt: I. Casinoprijs, prijzendraverij 4e klas- so over 1700 M.: 1. Theoduffy (eigonaar: van Maarseveen), 2. Sir Kcrigan (eigenaar G. J. v. da El shout). II. Carmenprijs, prijzendraverij le klas se over 2200 M.1. Quitewell St. L. (eige naar O. F. Ockhorst), 2. Vegrana (eige naar stal C.) III. Cherubinprijs, prijzendraverij over 12C0 M.1. Blyth Warrior (eigenaar stal Hippos), 2. Pommard (eigenaar jhr. M. de Blocq ran Schelt inga). IV. Caesarprijs: prijzendraverij 2e en 3e kl. over 2200 M.: 1. Sint Nieolaus (eig. W. II. Geersen), 2. Sire Axwarthy K. (eig. J. Kruithaf Sr.). V. Derde Heerenrijdersprijs, Handicap le kl. over 2200 M.: 1. Present H. (eig. stal C.), 2, Quick Boy (eig. W. Droog). VI. Caligulapri -, Ren op do vlakko baan over 1900 M.dead heat tusschen Thecfrite (eig. stal Hippos) en Hellebore (eis. W. Joc'nems). VII. Cecilia prijs: prijzendraverij 3o en le kl. over 2200 M.: 1. Queen Anthonia (eig. W. H. Geersen), 2. Queen Ethel St L. (eig. J. Bakker). POSTDUIVEN klasse L. B. B. luidt: N.N. res. (A.D.O.) 130 33 13 3.03 H. v. d. Voort (Flora) 200 33 11 6.06 R. A. A. Bijleveld 120 17 4.60 L. v. d. Berg 200 25 36 8. A. van Rijsdam 120 32 11 3.75 P. H. v. d. Voort Sr. 200 32 38 6.25 L- Slootjes 131 49 18 2.67 Jer. Koelewijn 200 49 25 4.08 Flora 4 gew., A. D. O. 0 gew. partijen. De eindstand der le kl. L. B. B. luidt: le Kl. Rustoord 30 gew., 2e P. v. Oleef 28 gew., 3e D. O. S. 25 gew., 4e Flora 19 gew., 5e Excelsior 10 gew„ 6e A. D. O. 7 gew. partijen. Hoogste serie 113 J. v. d. Hulst, hoogste gemiddelde 28.57 dezelfde. De uitslag de Kroon ID. O. S. III voor de 3e kl. L. B. B. luidt J. Rutgers (D.O.S.) 100 31 11 2.94 Kl, de Mol (de Kr.) 85 33 13 9.57 J. Mas sa ar •S8 54 13 1.03 J. Remmerswaal WK) 54 9 1.85 M. Geertsma 44 36 1.22 M. Zuiderduin, res. 100 98 12 2.77 G. Vermeer 100 32 10 3.12 M. Zuiderduin, res. 96 31 14 3.09 De Kroon 2 gew., D. O. s. 2 gew. part. Vriendschappelijke wedstrijd. De uitslag van den vnendschappelijken wedstrijd Entre Nous (Haarlem)—tegen D. O. S. (Leidon) luidt: v. d. Werk (E. N.) 144 28 24 5.14 A. Verstraaten (D.OJ3.) 150 28 31 5.36 Klaassen 160 39 16 3A4 O. Hendriks 78 38 7 2.05 Schrijver 150 40 19 3.75 A. Offenberg 118 39 11 3.02 Bloot 100 45 10 2.22 H. Rietbergen 94 44 9 2.13 Entre Nous 569 car. en D. O. S. 340 car., totaal Entre Nous 1090 en D. O. S. 1072 „De Gevleugelde Vrienden" (Alphen a d. Rijn). Eerst© wedvlucht met oude duiven. Za terdag 3 Mei vanaf Lier (Belgrië). Pc dui ven werden gelost om één uur en bereik ten als volgt hun hokken: 1. K. v. Donk, 2. P. G. Borgers, 3. idem, 4. idem, 5. K. V. Donk, 6. P. G. Borgers, 7. K. v. Donk, 3. P. G. Borgers, 9. M. Mens, 10. A. Bcriv hoef, 11. idem, 12. G Thomasse, 13. M. Mens, 14. idem, 15. K. v. Donk. Aankomst eerste duif 2.40.33 u.; laatste duif 2.46.33 uur. „De Trekvogel" (Lelden). Wedvlucht vanaf Vilvoorde (België), IB* K.M. Lostijd 8 uur. De uitslag is als volgt: A. N. Eradus, J. Heiier, H. Wal- laard, J. Lepelaar, W. Kapaan, J. R Smits, J. J. Mulder, C. P. Velthuizen, D. Kloot wijk. A. v. Polanen, J. Braxhoven, G. v. Dorp, J. J. G. Uitterdijk, P. A. Bckooij, R. Pet, G. Bergman O. de Roode, A. P. de Kroon, M. Vinkestein. Aankomst eerste vogel 10.46.40 uur; laatste vogel 12.18.14 uur. „De Blauwband" (Alphen a d. Rijn). Wedvlucht vanaf Vilvoorde (België), deelname 176 duiven Uitslag als volgt: 1. J. v. Ca pel, 2 Jhr. Stoop, 3. J. Vernes, 4. 0. Geel, 6. H. W. Martens, 6. idem, 7. J. Rooda, 8. M. Mariens, 9. J. v. Capel, 10. R. K. Kuipers, 11. idem, 12. H. Martens, 13. J. v. Capel, 14. R. K. Kuipers, 15. J. v. Capel, 16. W. v. Eijk, 17. R. K. Kuipers, 18. W. v. Eijk, 19. A. v. Ofwegen, 20. C. Geel. Aankomst eerste duif 10.41,49 uur; laat ste duif 11.28.33 uur. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Voorzitter, Burge meester P. Hoogeboom. Aanwezig alle lo den. Do voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering worden voorgelezen, welke onver anderd worden goedgekeurd. Hengelen en vieeohen op Zon dag. Onder de ingekomen stukken was ©on adres van het Bestuur der Kiesvereeniging „Calvijn" der Staatkundig Gereformeerde Partij, afdeeüng Zwammcrdara, waarin leedwezen wordt uitgesproken over de fei ten die eiken Zondag in bet openbaar in deze gemeente plaats hebben, t.w. voetbal len, melk venten, winkel- en café-opening, visschen e,d., in strijd met het vierdo ge bod, en verzoekende aan de Zondagsheili ging bijzondere aandacht te willen schonken en in dien zin verboden uit te vaardigen, om te komen tot handhaving van hot vier de gebod, gegeven door den ©enigen Wet gever. Do Voorz. herinnert er aanwdat vorig jaar door dezelfde Kiesvereeniging, een dergelijk verzoek is gedaan, hetwolk toen voor kennisgeving is aangenomen. Aange zien de samenstelling van don Raad geheel dezelfde is gebleven, zou spr. willen voor stellen thans hierop niet verder in te gaan en het ook nu weder voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Geen tóppen op 't weiland. Schrijven van het Bestuur der afdeoling Bodegraven van dc Hollandscho Maat schappij van Landbouw, waarin do aan dacht wordt Bevestigd op het feit dat art. 458 van het W. v. S. wel strafbaar stolt om niet uitvliegend pluimgedici to te laten loopon op tuin, of grond welke bezaaid, bepoot, of beplant is, docli dat grasland niet onder dezo bepaling valt, »oodat vee houders voor hun weiland daar niets aan hebben. In verband moi de sohado en laat die veehouders ondervindon van lofdoopen- de kippen, eenden of ganzon, wordt ver zocht de algemecne politio-verordening aan te vullen met een bepaling die hierin voorziet. Aangezien voor het argument in dit adres ontwikkeld wordt gevoeld wordt besloten, om wanneer de wijziemg der Politie-verordcning aan do ordo komt met dit verzoek rekening te houden. Een verzoek van het bestuur der afdeo ling veldwachters en andero polilio-amb- (enaren in de provincie Zuid-Holland van den Alg. Ned. Politiebond om een subsidie van f 6.per jaar, voor een op te richten I ontwikkelingscursus voor hare loden, wordt I voor kennisgeving aangenomen. Vaststelling voorschotten aan de bijzon dere scholen voor 1030. Dc voorschotten op do gomeentelijke vergoeding, overeenkomstig art. 101 der L. O.-wet 1920, worden berekend nnar do kos ten der openbare lagere scholen over 1927 zijnde 12.27 per leerling. Ingevolge deze berekening wordt beslo ten de navolgende voorschol ten voor 1930 uit te koeren: Christ. Nat. School 085; Nod. Herv. School 440; 1L-K. Meisjes school afd. A (L. O.) 815; R. K. Meisjes school afd. B. (O. L. O.) nihil, aangezien het bedrag dor te ontvangen schoolgelden het bedrag der vergoeding betreft; R. K. Jongensschool 153S. Totaal 3425. De uitbetaling daarvan zal plaats hebben in 2 termijnen, nl. 1 Mei en 1 November. De belastingen. Vaststelling vermenigvuldigingsgetal voor do Plaatselijke Inkomstenbelasting 1980—1981. Nadat door den voorzitter op «le g« maakte berekening enkele toelichtingen worden gegeven, wordt dit getal vastge steld op 2, evenals ten vorigcu jare. Verpachting grasgowas Spoorlaan. Aangezien de tegenwoordige pacht Uiei van dit jaar is geëindigd, wordt aim B. en W. machtiging verleend hot bodoeMe gras. gewas langs do Spoorlaan bij inschrijving weder voor den tijd van 7 jaar to vei pachten. Vaststelling Kohier Hondenbelasting 1930. Wordt vastgesteld mot 93 honden le klas en 30 honden 2o kla-, M bedrag van 205.50. Aanbesteding gomeentewerk en vei bouw keuken en postkantoor. Aan B. en W. wordt daartoe machtiging verleend. Nieuwe Alg. Begraafplaats. Aanbieding ontwerp begraaf plu. B. en W. bioden den Raad een door den gemeente-opzichter gemaakt ontwerp voor een nieuwe algemecne begraafplaats aan. welke in de naaste toekomst noodzukelijk wordt. Nadat do leden van do teokeningon cuz. hebben kennis genomen an zich met hot ontwerp kunnen vereenigen wordt boslo- ten de noodigo plannen tot stiohting dier begraafplaats verder voor te bereiden en met een begrooting van kosten tot nadere goodkeuring door den Raad verdpr uit te werkon. Aan het einde der agenda wordt ook de noodigo machtiging verleend om de Dwarsstraat op hot gemeentelijk bouwplan „Buitondorp", waaraan twee nieuwe wo ningen in aanbouw zijn, verdor door te trokken op dezelfde breedte en in ver binding te brengen met den bostaanden Rijksstraatweg. Rondvraag. Do heer van Wijngaarden merkt op dat de benzine-pomp op hot trottoir voor dc woning van den rijwielhandelaar Lodder een sta in den weg is hetgeen nog ergor wordt doordat dos avonds vaak 3 of I fietsen tusschen do pomp en de muur wor den neergezet-, waurdoQr het gcbcelt* trot toir versperd wordt en do voetgangers ge noodzaakt zijn van het trottoir af en dc gevaarlijke middenweg op te gaan. Spr. /.ou or op willon wijzen dat daar geen fietsen mogen worden neergezet. De Voorz. zegt toe daaraan aandacht te zullen schonken. Voorts wijst de heor van Wijngaarden or op dat de sloot achter hotel ..Do Rus tende Arend nog maar gedeeltelijk gerei nigd in. De Voorzitter zegt toe do overige eigo naren daartoe nog een* te zullen aan schrijven. Do heer Hoeks zegt- dat dc lantaarn voor do Molenkade wel eens niet brandt, waardoor het daar zeer donker is. Ook de hemen Van Vlir! en kinschoten pleiten v»>or de wenscheltjkheid van een nacht lantaarn aldaar, omdat do menschen dio aldaar wonen en vnnrvan er zijn djo op een fabriek naehfdienst moeten ver richten bijna niet weten hoe zij daar bu donker weer moeten uitkomen De Voorzitter zegt overweging toe. waarna de vergadering wordt gesloten. EEN VERSCHROMFELD ZIELTJE Kind'ren zijn als vogeltjes, Dio nimmer menschen zagen. KERKNIEUWS caramb. Entre Nou« gewonnen met 18 caramboles. Timmer J. Rutgers HET WERK TOT VOORTPLANTING DES GELOOFS. Z. H. de Paus ontving Vrijdagavond, naar uit Rome aan de „Msb." geseind werd, Z.Era. kardinaal van Rossum met den centralen raad van het werk tot voort planting des peloofs, die zijn zittingen voor de verdeeling der ingekomen giften beëindigd had, alsmede den opperraad van hot St. Petrus-Liefdewerk. De kardinaal hield, nadat do Paus op den troon had plaati» genomen, een toe spraak. Den Paus verzekerde hij, dat allen gaar ne gekomen waren naar deze bijzondcro audiëntie, die als do kroon was op het werk, na de verdeoling der gelden, bijeen gebracht door de heele katholieke wereld voor de missies. Door heel de katholieke wereld, mocht men zeggen, wijl zelfs uit de missielanden 1.100.000 lire waren ingekomen. Het geheele bedrag beiiep 10 millfoen meer voor het propagandawerk dan het vorig jaar, terwijl het St. Petrus-Liefde werk een half millioen lire meer had op gebracht. De Paus zei in zijn antwoordrede zich te verheugen, zijne zoo werkzame zonen bij zich te zien, werkzaam voor het meest katholieke onder de katholieke werken, het meest apostolische onder de apostoli sche. Zijne Heiligheid wenschte hen met de prachtige tosultaten geluk, waarmee zij zoovelen aan de gave des geloofs deelach tig konden maken en dankto hen voor den betoonden ijver. Ten slotte schonk hij hun den apostoli sche n zecen. (Aanvangsregels gedichtje). van een Zoo n kindje is Ka natuurlijk ook ge weest, maar o zoo kort Hoo komt in den tegen woordigeu tijd, weike slechts Lilis en Fifi's, Loeloe's en Kathie's, Bobs en Bebs kent, iemand aan dien oodcrwetschen naam Ka. Kal 't Is Haast niet harder te beden ken. Dat is zoo gekomen. De vader van ons kindje was een mau met oen zaak en die ZAdk wns hem alles. Zijn vrouw en zijn huishouden, zijn deu ken en doen, zijn genoegen zelfs, alles was ondergeschikt aan do bolangen van die zaak. En zoo had hij zich vanzelf in gebeeld, dat zijn eerstgeborene wel oen jongen zou wezen wijl er immer» een op volger in zijn zaak moest zijn. Dio jongen zou dan Karei heoten, net als z"n groot vader. Er kwam evenwel een men-jo, wat den zakenman onvergenoegd deed uitvallen: „Geen Karei? Dan maar Ka!" Of zijn vrouw nu al zei, dat Ka geen aardige naam was, dat zijn moeder toch anders heette, dat zoo'n wurmpjo toch niet heel haar leven zoo antiek kon hee- ten, het kwam er niet op aan: hij had Ka gezegd en 't bleef Ka. O, als de moeder was blijven leven, zou die naam wel vetzacht zijn. Als zij met haar kindje samen was, zei ze al- in dc eerste dagen: „Jij ben toch mijn zoete Kathrientje, mijn kleine Trina, mijn schattige Trie- neke". Een dezer naampjes zou 't op den duur wel gewonnen beboén, want de moeder wist heel goed, al had zij 't in haar eer ste ontstemming over dat „Ka" oven ver geten, hoe zij haar mans gemoed kon ver zachten, maar helaas: zij stierf, kort na dat zij van een langdurig kraambed was opgestaan. Dit maakte do stemming van den Nader jegeni» ziju dochter ei niet beier op. Vrees niet-, lezer, dit wordt- geen Nor haal van kindermishandeling. Ér werd heel goed voor do kleine gezorgd: den eersten tijd ging zij naur grootmoeder, waarna ztj onder de hoede kwam van haai vaders huishoudster, dio la tor zijn vrouw werd. Het ontbrak 't meisje nun niet», maar zij was Ka en zij blfef Ka. En zoo koud als die naam klinkt, zoo koud was ook alle» om haar hoen. Zij kreeg wat haai toekwam 't belang dor zaak bracht zelfs mee, dat zij altijd netjes, ja keurig voor den dag kwam! alle», behalve har tolijkheid. In 't eerst had do kleine daar geen a eek van: zij miste iednr punt van vergelijking en leerde zich in haar eentje vermaken. Als zij die twee groote menschen inaar uit den weg bleef, gingen haar dagen on bezorgd voorbij. Tot er oen broertje kwam Een Karei 1 Laat ik dit niet vergeten te vertellen: de tweede vrouw vond Karol geen mooiou naam. Aan familietradities hoohtto zij niet, zoodat haar voorkeur geen tweedracht bracht. Zij had nu eenmaal huur zinnen gezet op Yvon ,,'n schat van 'n naam vond zc en 't werd Yvon. Iedereen leg de zich daarbij neer, ook de vader, dio tegenover de eerste vrouw zoo barseh was. Hij gaf zioh nu spoedig gewonnen: 't was voor de zaak toch hetzelfde. Sinds er een broertje bij «>t, begon onze kleine meid te gevoelen, dat haar wat ontbrak. Dc kilheid, welke haar tot dusverTe omgaf, had zij onbewust onder gaan, maar nu zij zag, hoe dat nieuwe kindje vertroeteld werd, nu zij hoorde, welke lieve naampjes hij kreeg, werd hef hanr duidelijk, zoo iet^ nie' genoten te hebben. De groote menschen, die naar haar slechts omzagen als zij hem in den weg liep, stonden gebogen over de wieg om naar broertje te kijken; en als moeder hem hielp zong zij zoo rnooi als zus nog nooit gehoord had. En zij hield toch ook wel van mooie liedjes, merkte zij nu. Zoo kwam do kleine meid er toe, uit de verte te luisteren naar dat gezang en schoorvoetend naderbij t<- treden als om er haar deel van te hebben. De moeder legde dat anders uit en zei:

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7